Karma

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:) :( ;) :P 8) :D :'-( :knock: :green: :sos: :confused: :yes: :phew: :crazy: :what: :yeah: :hm:
Zobrazit další smajlíky
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je zapnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Karma

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » ned 11. úno 2024 16:17:36

Obrázek


Slovo karma pochází ze sanskrtu, což je nejstarší indický jazyk. Znamená čin, osud, vyrovnání, princip akce a reakce. Opakem je slovo "dharma", které označuje řád a pořádek. Zákon karmy je základním vesmírným zákonem příčiny a následku, což lze také volně vyjádřit tak, že vše to, co vyšleš, se ti vrátí, nebo též že stejné přitahuje stejné. Proto je také nazýván zákonem přitažlivosti. Karma není žádný trest, ale pouze zajišťuje vyrovnání energií. Představuje energetický soubor všech našich činů, které jsme vykonali ze strachu a bez lásky k sobě, čímž jsme přivodili bolestivé následky sobě i všem zúčastněným. Vytvořili jsme tím takzvaný "karmický dluh", který vyžaduje vyrovnání. Ti, kteří spolu jsou takovým karmickým dluhem připoutáni, se setkávají tak dlouho, dokud nedojde k vzájemnému odpuštění a láskyplnému poučení.


Karmický dluh a karmické pouto

Vše, co nás potkává, je následek, neboli reakce na něco, co jsme my sami vyslali jako příčinu, neboli akci. I slova představují energii, kterou vysíláme, a je tedy důležité, zda jsou to slova láskyplná či slova plná strachu, nenávisti, soudů, pomluv a jedu.

Obsahem naší karmické zátěže jsou všechny nevyřešené a nepochopené situace z minulosti. Vždy jde o zablokovanou energii ve formě strachu a potlačených emocí, kterou můžeme označit znaménkem minus, na našem energetickém účtu představuje "karmický dluh", který je třeba splatit. Všichni zúčastnění jsou k sobě až do okamžiku vyrovnání přitahováni "karmickými pouty".

V pozemském životě vždy dostáváme veškeré vybavení k tomu, abychom tento dluh vyrovnali a tím ulehčili své duši. Vyrovnání energií znamená, že tam, kde je minus, je třeba dodat plus, kterým je energie lásky a odpuštění. Pak dojde k nastolení harmonie, tedy k vynulování dluhu. Mnozí se mylně domnívají, že je nutné jít do plusu – že se všichni zúčastnění začnou "mít rádi". Všichni, kdo se takto vyrovnají, jsou osvobozeni ze vzájemné závislosti a necítí k sobě nic. Ten, kdo prožil nenávist, zastrašování, vydírání, ten ví, jakým je to "nic" požehnáním, neboť přinese konečně vytoužený vnitřní klid. V běžném životě neustále probíhají setkání podle daných zákonitostí. Lidé se sejdou – v rodině, v práci, ve vztahu. Karmický dluh z minulosti se ozve a připomene ve formě bezdůvodné antipatie, strachu, odporu k někomu. Pokud člověk chce situaci zvládnout s láskou k sobě, jde například na terapii, najde příčinu v minulém životě, vyřeší ji, odpustí a situace se urovná, neboť karmické pouto je přerušeno. Pokud tuto možnost nevyužije, nechá se ovlivnit pocity z minulosti a místo, aby je rozkryl a pochopil, přidá k nim další. Tím se dluh prohlubuje a zátěž se zvyšuje.

V určité fázi života prožíváme následky svých dřívějších činů, které nám působí bolest a utrpení. Tím se vyrovnává energie prožitku za podobný prožitek. To, co jsi vyslal druhým, prožiješ sám na vlastní kůži a pak pochopíš, že už to nebudeš a nechceš dál opakovat. Zákon karmy se tedy postará o vyrovnání a není třeba se mstít, nebo se bránit odpuštění. Stejně zbytečné je se ještě navíc trestat pocitem viny nebo obviňovat druhé.

Učíme se uvědomit si vlastní svobodu a zodpovědnost za sebe, učíme se prožívat lásku k sobě. K tomu je nezbytné i pochopení zákona příčiny a následku, což nám velmi usnadní další vývoj. Pak začneme zákon karmy využívat ve svůj prospěch. Cokoli učiníme s láskou k sobě, přinese láskyplné následky. Zkrátka budeme vytvářet a vysílat jen to, co opravdu chceme prožívat a dostat nazpět. Přestaneme podléhat vlastnímu strachu a emočnímu tělu, manipulaci druhých lidí a konečně budeme sami sebou.

Bezpodmínečná láska se projevuje i tím, že každý má vždy šanci k novým začátkům a vždy máme možnost každý čin "odčinit". Nové začátky znamenají i nové zrození, novou možnost zbavit se zátěže. Odčinění našich činů je možné vždy, když za ně převezmeme odpovědnost, uvědomíme si důsledky, odpustíme si a hledáme možnost nápravy.

Karmický úkol

Lidská duše se rodí s určitým posláním, které souvisí s jejím učením. Součástí tohoto poslání je "karmický úkol", jenž konkrétně určuje, co se má duše naučit a hlavně, co si má prožít, aby dospěla k poučení nevyřešených a nepochopených situací z minulosti. Náš karmický úkol určuje vše, co je dané, co nemůžeme v průběhu života změnit. Zároveň tím dostáváme ideální vybavení pro tuto životní lekci. Je tedy dáno, kde, jak, kdy a komu se narodíme, jaké máme schopnosti, slabosti, talent, povahové rysy, zdravotní dispozice, postižení, celkový vzhled. Na tělesné úrovni je karmický úkol obsažen v lidských genech. Představuje vše, co zůstalo nepoznáno v dalekých liniích našich předků. Naším úkolem je zdokonalit vlastními zkušenostmi převzaté programy a vzorce myšlení a chování. Duševní část karmického úkolu je dána tím, co naše duše prožila v jednotlivých inkarnacích V našich životech je tedy zhruba polovina podmínek, situací i setkání určena a nemůžeme se jim vyhnout. Zde je třeba se naučit přijmout to, co je dané a naučit se žít s tím, že jsme právě takoví, jací jsme. Druhou polovinu života ovlivňujeme svou vlastní svobodnou vůlí. Záleží tedy jen na nás, jak s touto výbavou naložíme, neboť v každém okamžiku svého života se rozhodujeme, jak budeme myslet, mluvit, jednat a zda se při svém rozhodování necháme vést láskou nebo strachem. Je velmi důležité význam karmy pochopit a je stále mnoho lidí, kteří na zákon příčiny a následku nevěří nebo ho chápou zkresleně. Vše je jednoduché. Karma není žádný trest, ale pouze zajišťuje vyrovnání energií. Vše, co nás potkává, je následek toho, co jsme my sami vyslali. Jsem přesvědčena, že ten, kdo tento zákon pochopí, vezme na vědomí a pozná jeho účinky, dokáže pochopit svou minulost a dokáže ovlivnit svou budoucnost tím, že v přítomnosti bude dělat jen to, co chce dostat zpět.

Kletba

Kletba je velice specifický a velmi nebezpečný nástroj černé magie. Nebezpečná je hlavně proto, že málokdo si plně uvědomuje její důsledky. Vyznačuje se zcela specifickou formulací. Začíná slovy "proklínám" a pak následuje výrok, který upřesňuje, co hrůzného je přáno například člověku, který nám způsobil obrovskou nesnesitelnou bolest. Vše je vedeno touhou po pomstě a přesvědčením, že ten, kdo nám ublížil, má být potrestán stejným utrpením, které jsme zakusili. Účinky kletby mají i vyslovená negativní přání vůči někomu a výroky typu "ať se ti stane…" nebo "chcípni". Zapomínáme, že každému se vrátí následky jeho činů a není třeba se na tom podílet. Důsledky kletby jsou neodvratné a plní se doslovně a po mnoho životů, dokud nedojde k jejímu zrušení. Stejnou měrou se však vrací tomu, kdo kletbu vyslovil a navíc představuje silné karmické pouto, které zúčastněné duše pevně váže k sobě, a tak jsou nuceny spolu znovu prožívat stejné utrpení.
Pokud se takto připoutané duše inkarnují, často žijí spolu v karmických svazcích, většinou si v životě ubližují, týrají se a vzájemně se obviňují. U každého problému existuje příčina a některým duším je dáno tuto příčinu hledat, najít a osvobodit se, některé si mají důsledky kletby ještě prožívat. Lidé páchají pod vlivem strachu spoustu krutostí, a proto náš fyzický život bývá málokdy oproštěn od trápení a bolesti. Lékem na vše je bezpodmínečná láska a odpuštění jako výraz nekonečné Boží milosti, která nikoho nezatracuje a každému dává možnost "odčinit" sebehroznější čin. Stačí jen, aby se člověk svobodně rozhodl od svého utrpení odpoutat a byl k tomu připraven.

Sejmutí kletby a zrušení jejích účinků má svá přesná pravidla. Jde o rituál, který má své náležitosti a často se neobejde bez přítomnosti zkušeného terapeuta. Je nutné najít v podvědomí situaci, kdy k vyřčení kletby došlo a zjistit její znění. Pak je možné zrušit kletby, které jsme vyslali a žádat o zrušení těch, které byly vyslané nám. Překážkou není ani fyzická smrt druhého zúčastněného. Zrušení kletby znamená vymazání informace ve vibračním poli tvořícím součást duše a ta na své osvobození většinou již dlouho čeká. Potom následuje vzájemné odpuštění všeho, co mezi oběma zúčastněnými nastalo a kletbu vyprovokovalo, a pak odpuštění kletby samotné. Účinky jsou téměř okamžité a následují výrazné změny v životě. Je třeba připomenout, že kletba se může týkat nejen jednotlivců, ale například celých rodin, měst, národů, zemí. Často jsou prokletá určitá místa, stavby i předměty a pak kletba dopadá na ty, kdo je vlastní nebo užívají.

Na závěr si připomeňme, že klíčem k osvobození je láska, soucit k sobě a naše schopnost odpouštět. Zákon karmy je naprosto spravedlivý, platí pro všechny stejně a každý má přístup pouze k vlastnímu "účtu". Je tedy zbytečné chtít řešit karmu druhých lidí. Vše, co jsme zaseli, si sami sklidíme a záleží na nás, zda se poučíme a příště zasejeme semínka lásky, budeme o ně patřičně pečovat, až vypěstujeme svou vlastní spokojenost.

Tento článek byl zveřejněn v tištěném časopise Phoenix

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » pát 19. led 2024 18:27:26



Karma je prostě zákon příčiny a následku; cokoli vypustíme – v myšlence, slovu nebo činu má tendenci se nám v té či oné podobě vrátit. A reinkarnace je prostě pokračování karmy z jednoho života do druhého. Lidé mají tendenci si myslet, že když zažijeme účinek něčeho, co jsme „způsobili“, karma je kompletní. Ale ve skutečnosti tomu tak není. Cyklus pokračuje, dokud nedojde k odpuštění.

Odpuštění je výrazem milosti. Milost je to, jak nás Bůh miluje. Odpuštění je způsob, jakým se milujeme. A když praktikujeme odpuštění, otevírá nás to Světlu milosti, které na nás svítí a probouzí nás k naší pravé identitě.

Tento rozhovor končí meditací, kde jsme požádáni, abychom vstoupili do stavu Milosti – jako vědomí – a pak poznali, jak malá je moc, kterou nad námi svět má. Když jsme ve stavu Milosti, jsme ve stavu Lásky – zpět k našemu Skutečnému Já.

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » pát 19. led 2024 18:16:34




Vaše karma je výsledkem minulých činů a minulé touhy v tomto životě nebo v předchozím životě a pak jste teď tohle celý život.

Tato inkarnace je celá vaše karma.

Samozřejmě karma a milost jsou dvě dvě věci.

Milost sestupuje jako Já.

Přišel jsem za Maharádžem se svou karmou.


A když jsem se Maharádže zeptal zda karma a milost nejsou totéž,

neodpověděl a řekl: "Ram Dass zná mé srdce."





Pořád si myslím, že je to moje karma, že můj život je čistá milost... čistá milost...

A cítil jsem tehdy, že jsem se rozhodl pro milost Já, pro Jeho milost.

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » úte 16. led 2024 10:14:39



Miluj a konej jakkoli chceš; 16 Ramtha

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » čtv 07. pro 2023 7:45:38



Protože vše je ve své podstatě vlastní Já,
tak jakákoliv činnost proti někomu druhému, je činnost proti sobě.

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » stř 06. pro 2023 14:18:49



Vidíš, že život je ozvěna, co dáváme, to se k nám vrátí.

Pokud ublížíme, budeme zraněni a stejným způsobem,

pokud budeš šířit svou lásku a laskavost do celého světa,

tak pamatuj, že se ti to vždycky vrátí.

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » čtv 09. lis 2023 14:08:01



Život je nespravedlivý, myslíme si, že jsme dobří lidé a očekáváme, že se nám budou vždycky dít dobré věci.

Ale pamatujte na karmu, život se o vás nestará, nezajímá ho, jak jste dobří nebo špatní.

Karma má své vlastní způsoby. Proti očekávání se špatné věci se mohou stát dobrým lidem a dějí se jim také dobré věci.

Takže, když se vám stanou špatné věci, to, co vy musíte udělat, je přenést svou pozornost od negativity k pozitivitě.

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » úte 07. lis 2023 18:15:33

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » sob 16. zář 2023 6:56:16

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » úte 12. zář 2023 13:36:24



Co v životě vysíláš (dáváš), to se ti vrací.

Takže pokud vysíláš pocit: "Jsem v pořádku, stačí to, že jsem takový, jaký jsem, jsem přijatelný a miluji život " a vnímáš vděčnost za sebe a za život, pak s Tebou život podle toho zachází.

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » úte 31. led 2023 15:00:57

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » sob 17. pro 2022 9:25:30

V těch, kteří vidí JÁ, přestává karma fungovat.
Drž se dál od myšlenek.
'Nic nikdy neexistovalo' je konečná pravda.


Obrázek

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » pon 05. zář 2022 20:00:37

Re: Karma

Příspěvek od salmo1cz. » ned 17. črc 2022 4:00:10

Když se narodíš dostáváš duši, duše je hotová je to tvoje mysl a dá se na ní hodně pracovat.
Tohle učení je pro. nás, jak říká Petr pro řezníky.Já jsem i řezníkem rád. ;)
https://captajitvadakayil.in/

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » pát 15. črc 2022 16:58:55

Původ a význam slova karma je odvozen od sanskrtského kořene kri, které se překládá jako „konat, dělat“. V karma józe se toto označení používá ve významu „konání“. Je to tedy jóga konání či činnosti. Samotné slovo karma možná také známe ve významu důsledků, jejichž příčinou jsou naše dřívější skutky. Tuto karmu tvoříme každým slovem, které proneseme, každou myšlenkou a každým naším činem. A všechno to, co kolem sebe vytváříme se odráží ve světě kolem nás, který je projevem lidské vůle.

A protože každý máme možnost být takovým, jakým chceme, jsme my sami zodpovědní za to, co jsme a jaký svět kolem nás tvoříme.

Karma jóga v běžném životě

Co nás tedy karma jóga učí? Každou činnost bychom měli vykonávat s nejlepším vědomím a svědomím. Když soustředíme svou plnou pozornost na činnost bez lpění na výsledcích této činnosti, dokážeme prožít každou chvilku naplno, a jak nejlépe v danou chvíli dovedeme. Pokud se dokážete plně soustředit na to, co právě děláte a nepřemýšlíte nad tím, co by vám to mohlo přinést nebo koho tím ohromíte, dokážete praktikovat karma jógu. Představte si to jako cvičení hatha jógy. Při praktikování ásan nezáleží na tom, jak daleko dokážeme v pozici dojít a jak dlouho v ní vydržíme. Samotné praktikování nám přináší klid a uspokojení.

„Dokonalý člověk je ten, kdo dokáže uprostřed nejhlubšího ticha a samoty vyvíjet tu nejintenzivnější činnost, a uprostřed nejintensivnější činnosti v sobě dokáže nacházet ticho a samotu pouště.“
Svámí Vivékánanda


A stejné je to s karma jógou. Nesoustředíme se na to, jaké budou výsledky naší činnosti, ale snažíme se věnovat plné vědomí každému jednotlivému kroku. Důležitým předpokladem je také nebýt připoután k výsledku, neboť připoutanost je pouze důsledkem očekávání odměny. Karma jóga znamená pomáhat ostatním, aniž bychom od nich očekávali něco na oplátku. Největší dobro dokážeme vykonat, když nás k tomu nevede žádná sobecká pohnutka. Pomoc bychom měli automaticky a bez přemýšlení nabídnout každému, kdo ji potřebuje. To, že někomu pomůžete však neznamená, že by vám člověk, kterému jste pomohli byl něco dlužen nebo že byste se měli vychloubat tím, co jste vykonali.

Co nás tedy karma jóga učí shrnul Svámí Vivékánanda takto: „Konej a pracuj bez ustání, vzdej se však všeho lpění na své činnosti. S ničím se neztotožňuj. Buď svobodné mysli.“ Ten, který se dokáže ovládat, k čemuž patří i neulpívání, nemůže být lehce ovlivněn, protože jeho mysl je zcela svobodná. Člověk má své činy konat z vlastní vůle a ne proto, že mu to někdo přikázal. Když konáme činnost z vlastní vůle, pracujeme ve svobodě a lásce. A práce ve svobodě a lásce přináší štěstí.

https://www.yogapoint.cz/joga/filozofie ... arma-joga/

yes

Re: Karma

Příspěvek od petr vostál » stř 08. čer 2022 7:19:04

Karma není zdarma,

každej si ji kupuje, když do projevu vstupuje,

někdo žije jako kokot, páč nakoupil si plný záchod,

jinej žije jako pán, páč nakoupil si plný džbán,

takový je světa běh, karmu nikdo nevoběh...

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » stř 08. čer 2022 6:54:32

Karma a Milost je jedno a to samé.

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » ned 08. kvě 2022 9:33:12

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » čtv 23. zář 2021 13:42:06

EDUARD TOMÁŠ ‐ CESTAMI SEBEPOZNÁNÍ
KARMAJÓGA ‐ CESTA ALTRUISTICKÉ ČINNOSTI


Co myslíte, že bylo vaší největší překážkou, když jste to zkoušeli s bhaktijógou čili cestou lásky a sebeodevzdání a pak také s džňánajógou, která se ubírá směrem intelektuálního logického uvažování?

Největší překážkou bylo jistě ego, to znamená myšlenka "já" a všechny ostatní myšlenky, které z ní vlastně pocházejí. Ty se v nás vyskytují nejen při meditacích, ale po celý den, ba dokonce i v noci, ve snu. Jsou v nás ve formě žádosti a odporu, strachu a pochybností, radostí a starostí atd.

Na tom všem víceméně lpíme, bud' že to chceme, nebo zase nechceme, a to nám bere klid. Když se ale člověk vzdá ega nelpěním na životě, nelpěním na pohodlí a nelpěním na ctižádosti, což jsou nejsilnější charakteristiky života člověka, a přitom pracuje, jako by byl ctižádostivý, s trvalou myšlenkou na Boha, otevírá si tím cestu k poznání.

Tohle platí pro všechny směry jógy, nejvíc však pro karmajógu, která je cestou altruistické činnosti a nelpění. Ta má velkou přednost před ostatními cestami, protože i když člověk třeba hned nedojde karmajógou poznání, může její pomocí postoupit do vyšší a čisté karmické úrovně, kde karma už není
tak tvrdá a kde je její podstatná část rozpuštěna. To je velká výhoda karmajógového systému, třetího ze základních systémů jógového nebo mystického úsilí.


Co je to vlastně karma?

Slovo karma (nebo také karman) je odvozeno od sanskrtského slovesného kořene kar, dělat, činit. Karmajóga je cestou altruistické činnosti. Jde však o činnost tichou a odevzdanou, i když třeba bez meditací. Člověk při ní sice pracuje, ale odevzdává všechno do vůle boží a hlavně se nepřipoutává k výsledkům své práce. Tato cesta je nejlepším pokračováním a doplněním bhaktijógy, jógy lásky, o které jsme už mluvili. Odevzdaná činnost bez meditace je však právě to, co se mnohým temperamentům nelíbí. A přece ji můžeme dělat vždycky a všude. Právě pro karmajógu je příležitostí v životě víc než dost.

Mnoho lidí soudí, že výsledkem jógy má být především blaženost. To je částečně pravda. Blaženost se však dostaví nejspíš tehdy, když kombinujeme bhaktijógu s karmou, to znamená lásku s altruistickou činností a současně se soucítěním s lidmi, zejména jsou‐li v sociálních nebo jiných životních potížích.

Soucítění je kořenem lásky i blaženosti a doplníme‐li je nesobeckou činností pro druhé, je vnitřní mír zaručen.

Můžeme si třeba představovat, že všechno, co děláme, děláme pro Boha, neboť je ve všem a vším. A nadto když si budeme hluboce myslet, že děláme práci pro Boha, pak ji budeme dělat dokonale. V představě, že Bůh skrze nás vytváří své dílo, se staneme spoluúčastníky na jeho tvorbě. Budeme jakýmsi malým spolutvořitelem až do té míry, že si přestaneme říkat "já pracuji, já tvořím, já jsem činitelem". Pak se naše mysl tak odosobní, že se můžeme dostat až do sféry prvotního tvoření. A tam už není osobní přilnutí k tvorbě a člověk zažívá jógovou nebo mystickou blaženost, aniž by musel cokoliv vědět o nějaké józe nebo mystice. Výsledkem je lidská neosobní práce, která v tomto případě byla tou nejlepší meditací. A také duchovní cestou, i když člověk ani vlastně neví, že jí šel. Nemusí to vědět, aby se dostavil hluboký stav pravé neosobnosti. Nesmí však propadat omylu a domnívat se, že je sám činitelem. Celou svoji činnost musí odkázat absolutnu, Bohu. To je ta pravá neosobní karmajógová duchovní cesta.

Pamatujte si, že tato snaha a touha po neosobnosti cestou činnosti by měla být zařazena nejen k bhaktijóze, ale ke všem duchovním cestám a směrům vůbec. Pravda je stav bez ega nebo jen s jeho minimální účastí ‐ toto je základ všech jóg.


Miliony a miliony lidí už víceméně tuto cestu nastoupily a ani o tom nevědí. Většinou však dosud pracují s plnou představou tělesnosti a osobního úsilí, a nikoliv neosobně. Bohužel, tam, kde se dosud silně angažuje ego, nedá se zatím mluvit o skutečné duchovní cestě. Kdyby lidé věděli, jak je možno karmajógou spojenou s bhakti dojít k Bohu, k poznání, k prozření, určitě by pracovali s větší radostí a opravdovostí.

Karmajóga má velkou sílu. Nebudete‐li moci nějak pokročit pomocí bhakti nebo džňány, budete‐li suší, bez lásky, nebo unaveni v mysli, běžte prosím něco užitečného dělat, nejlépe pro druhé.

Modlete se u práce a poznáte zázrak. Hlavní vlastnosti potřebné pro vaši duchovní cestu, láska a moudrost, pak vytrysknou ve vašem nitru jako obnovené prameny živé vody. Jak je to možné?

Příčinou je integrace jógy u toho, kdo má jasný cíl a opravdovost. Tuto integraci může přivolat jen nezištná, odevzdaná práce pro druhé, a to je karmajóga. Největší dobrodinci světa byli právě karmajógini. Ale jejich cesta je a musí být vždy doplňována altruistickou láskou k lidem.

Slovo karma má však na Východě již po dlouhá tisíciletí ještě další význam, který je v podstatě zdravým a dnes i vědecky odůvodněným základem rozumného, eticky založeného života. Na světě není a nikdy nebyl důležitější zákon, než je zákon, jak a proč správně žít a myslet. A to je právě zákon
karmy (nebo též karmanový zákon).

Pokusím se to trochu osvětlit. Moderní vědecký princip zachování a nezničitelnosti energie nás poučuje, že žádná energie nemůže být nikdy zničena. Ať je to energie tepelná, světelná, pracovní nebo chemická, nikdy se nemůže ze světa ztratit. Tedy ani lidské myšlenky, city a skutky, které nejsou
ničím jiným než mentálními energiemi, se nemohou ztratit a není je možno zničit. Jako každá jiná energie podléhají procesu přeměny a zákonu nezničitelnosti. Za myšlenky, city a skutky, které jsou častější a které jsme si zvykli myslet a konat, ať je to láska nebo nenávist, modlitby nebo proklínání, vytvářejí navyklé tendence neboli usměrnění našeho charakteru. A tento charakter se pak projevuje v dalších našich citech, myšlenkách a skutcích, které jednak působí na nás samé a jednak působí na jiné lidi (ale i na ostatní živé tvory, rostliny i věci) s nimiž přicházíme do styku, a vyvolávají jejich příslušné reakce. Dokonce, jak známo, působí i na dálku. Náš svět je přímo nabit spoustou myšlenek a my je
vysíláme i přijímáme po celý náš život jako dokonalá rezonanční deska. Přijímáme však jen to, co odpovídá našim vlastním kvalitám a našim jednáním, proto je tak důležité zkvalitnit svou vlastní mysl.

Uvedu příklad.

Máte‐li v pokoji nějaký hudební nástroj, například housle, a zahrajete‐li silně nějaký jasný tón na nástroji jiném, rozezvučí se souhlasně laděná struna na vašich houslích v pokoji. Stejně tak se rozezvučí, respektive rozechvěje vaše mysl, setká‐li se s myšlenkou nebo s představou, která odpovídá jejím tendencím. Jsou‐li vaše myšlenky dobré, přijímáte dobré, jsou‐li špatné, přijímáte špatné vlivy. Ať tak či tak tendence mysli se posílí, a to stejným směrem, respektive stejnou kvalitou. Proto je nutné tolik hlídat svou vlastní úroveň mysli, protože, jak praví Bible, "kdo má, bude mu přidáno". Tak se totiž vytváří i upevňuje charakter člověka, tak se posilují jeho tužby, přání a zvyky. Co se ale stane s těmito navyklými tendencemi, myšlenkami a city, když člověk zemře? Mohou se ztratit? Mohou zmizet, aby se už nikdy a nikde neobjevily? Věda nám říká, že se žádná energie ztratit nemůže. Staří mudrci hlásali totéž. Myšlenky opakované nebo zvlášť silné se proto nemohou ztratit ani po smrti, ale přežívají tělo člověka. Zůstávají v oblasti podvědomé mysli i tehdy, když tělo zemře.

Jsou to semena, která po určitém čase za příhodných podmínek znovu vyklíčí a začnou růst současně s narozením nového individua, které pak sklízí jejich, to znamená své vlastní, ovoce. Toto je hlavní poučka zákona karmy, která není v rozporu s vědou, naopak ji plně potvrzuje. Dalším potvrzením je nauka o dědičnosti, která nás poučuje o tom, že každé tělo muselo nějakým způsobem existovat již před narozením, třeba jen v prvcích a v molekulách hmoty, anebo jako záznam v nukleových kyselinách buněk. Stejně tak každá mysl musela mít před narozením někde nějaký způsob existence, neboť po
mysl. Mysl si s sebou přinášíme z minulých vtělení, z minulých inkarnací. A opět jsou to jen naše navyklé myšlenky, touhy a činy, které nás nevyhnutelně vedou ke znovuzrozování, abychom si zde vyřídili své staré účty a abychom sklidili to, co jsme kdysi zaseli. Proto se přátelé i nepřátelé rodí společně.

Naším úkolem je přijímat toto vyrovnávání moudře a trpělivě.

Zákon karmy tedy v sobě nezbytně obsahuje i fyzické znovuzrozování. Ale proč je křesťanství zavrhuje? Nezavrhovalo je od svého počátku, přátelé. Některé prameny uvádějí, že v 6. století odsoudili tehdejší církevní hodnostáři křesťanskou nauku o věčnosti duše a nepřímo také učení o reinkarnaci, a nebýt tohoto tragického omylu, sotva by byl západní svět jako celek zabředl ve svých dějinách do tak nehorázných kolektivních nelidskostí a krutostí, jichž jsme byli svědky, například při obou světových i při posledních lokálních válkách. Naštěstí vědecké objevy, z nichž některé jsem právě citoval, obnovily každý po svém hlediska zákona karmy, aniž by mu ovšem vrátily jeho staré jméno. Zapamatujte si aspoň třetí zákon Newtonův, zákon akce a reakce. Totiž že každá příčina má svůj následek a každý následek má svoji příčinu. A především si pamatujte Kristova karmická svatá pravidla:

Člověče, co zaseješ, to sklidíš.

To je správný filozofický pohled na roli utrpení, dnes i vědecky prokázaný. Karma není trest, ale vyrovnání individuálního i univerzálního vývoje. Trestem by mohla být jen neznalost tohoto zákona, která bohužel nikoho neomlouvá. Proto je tak nezbytně nutné, aby se vědecké a doufám i teologické vzkříšení tohoto odvěkého, neodvratného, ale výchovného zákona stalo všeobecným a populárním, aby se tento odvěký zákon stal kulturně etickým majetkem celého lidstva.

Všechno živé je podřízeno řetězu příčin a následků. Výsledek každé činnosti se otiskuje v myslích lidí a tento otisk je pohnutkou jejich dalších podobných jednání. Nepřetržitý běh akce a reakce se opět a opět zaznamenává v hlubších vrstvách mysli. Neodvratný, nepřetržitý, nekonečný se zdá být proud příčin a následků. Lze z něho uniknout cestou karmajógy? Ano, nebude to však nějakými cviky, ani mentálními ani fyzickými. Tato cesta je jiná než dvě předešlé, ale výsledek je stejný:

konečné osvobození lidského ducha.

Neznalost univerzálního bytí je příčinou sobectví, pocit individuality, ega, nás vede k tomu, že se poutáme k výsledkům své činnosti a tato pouta vytvářejí zvyk, zvyk plodí novou touhu něco zvláštního mít, někým zvláštním být, odlišným od těch ostatních a tím i od jednoty, něco zvláštního znát atd. Proto se znovu a znovu zrozujeme do odvěkého otroctví našich sklonů a klamů. Jak tomu uniknout? Jak poznat Já cestou činnosti? Jak realizovat svobodu pomocí nesvobody? Tak jak už jsme si řekli: Pravda je stav bez ega. Protože jsme omylem zúžili pocit ega na své vlastní já, musíme,
chceme‐li se zbavit ega cestou činnosti, rozšířit hranice tohoto ega až do ztracena. Musíme je tak úžasně rozšířit, že se naše ego doslova v této nekonečnosti rozplyne. Rozšířit je v nesobecké činnosti, až se v ní ego přímo ztratí, až se stane pravým, věčně existujícím, osvobozeným a univerzálním jástvím.

Karmajóga, přátelé, je obyčejně pokládána za jednoduchou, velmi snadnou duchovní cestu. Ale není tomu tak. Má‐li být dokonalá, je to činnost duchovních obrů.

Jak ji provedeme?

Budeme pracovat a plnit své povinnosti ze všech svých sil, to jest jak nejlépe můžeme a umíme, alebez připoutanosti, bez sobeckých ambicí a důvodů, jen pro samotnou nejčistší radost z práce, a to je něco jiného.

Dovedete si představit tu úžasnou svobodu člověka, který tohle zvládne? Říkalo se tomu práce pro Boha a ve skutečnosti je to činnost, v níž není činitele, neboť člověk se v ní tak odosobní, že se stává pouhým nástrojem neosobních sil. A to je pravá karmajóga, ve svých nejvyšších stupních cesta
opravdu nadlidská, cesta vyvanutí lidské osobnosti cestou lidské činnosti.

Každý člověk je nějak činný. Výsledky jeho práce ho přirozeně zprvu poutají, neboť jsou vlastně hnací silou jeho činnosti. A to je zcela správné po určitou dobu, po mnoho a mnoho inkarnací. Tento stupeň však pokročilý jedinec musí postupně překročit a daleko překročit. Karmajógin žije zdánlivě bez pohnutky, jen proto, že je dobré dělat dobro. Je to čistý proud odosobněné energie. Podle intenzity zdroje září pak jeho nehmotná, ale dobře cititelná síla na všechny strany, zasahuje lidi stejného smýšlení, posiluje v nich dobré sklony, dobré tendence, obrací jejich mysl k duchovním hodnotám a v kladně zaměřených individualitách se šíří jako řetězová štěpná reakce. Toto je výsledek zevní. A vnitřní výsledek? Vědomí karmajógina je nakonec tak rozšířeno, že dokonce doslova zmizí. Je to, přátelé, jako s vůní. Vůně uzavřená v lahvičce je velmi intenzivní, ale necháte‐li lahvičku otevřenou,
vůně se vytrácí, vyprchává, až docela vyprchá. Jistě někde je, ale není cítitelná. Tímto způsobem zmizí, rozplyne se a doslova vyprchá ego karmajógina.

Vážení a milí přátelé, buďte dobrými karmajóginy. Nemáte‐li však dosud dosti sil k pravé karmajóze, aspoň obraťte svou mysl do nitra, setrvejte v něm tiše, stále obráceni ke svému zdroji, k Já. Setrvejte v něm bez pocitu, že nějak jednáte, i když jste navenek zaměstnáni úkoly, které vám připravil osud.

Re: Karma

Příspěvek od Návštěvník » čtv 23. zář 2021 12:19:09

Původ a význam slova karma je odvozen od sanskrtského kořene kri, které se překládá jako „konat, dělat“. V karma józe se toto označení používá ve významu „konání“. Je to tedy jóga konání či činnosti. Samotné slovo karma možná také známe ve významu důsledků, jejichž příčinou jsou naše dřívější skutky. Tuto karmu tvoříme každým slovem, které proneseme, každou myšlenkou a každým naším činem. A všechno to, co kolem sebe vytváříme se odráží ve světě kolem nás, který je projevem lidské vůle.

A protože každý máme možnost být takovým, jakým chceme, jsme my sami zodpovědní za to, co jsme a jaký svět kolem nás tvoříme.

Karma jóga v běžném životě

Co nás tedy karma jóga učí? Každou činnost bychom měli vykonávat s nejlepším vědomím a svědomím. Když soustředíme svou plnou pozornost na činnost bez lpění na výsledcích této činnosti, dokážeme prožít každou chvilku naplno, a jak nejlépe v danou chvíli dovedeme. Pokud se dokážete plně soustředit na to, co právě děláte a nepřemýšlíte nad tím, co by vám to mohlo přinést nebo koho tím ohromíte, dokážete praktikovat karma jógu. Představte si to jako cvičení hatha jógy. Při praktikování ásan nezáleží na tom, jak daleko dokážeme v pozici dojít a jak dlouho v ní vydržíme. Samotné praktikování nám přináší klid a uspokojení.


„Dokonalý člověk je ten, kdo dokáže uprostřed nejhlubšího ticha a samoty vyvíjet tu nejintenzivnější činnost, a uprostřed nejintensivnější činnosti v sobě dokáže nacházet ticho a samotu pouště.“
Svámí Vivékánanda


A stejné je to s karma jógou. Nesoustředíme se na to, jaké budou výsledky naší činnosti, ale snažíme se věnovat plné vědomí každému jednotlivému kroku. Důležitým předpokladem je také nebýt připoután k výsledku, neboť připoutanost je pouze důsledkem očekávání odměny. Karma jóga znamená pomáhat ostatním, aniž bychom od nich očekávali něco na oplátku. Největší dobro dokážeme vykonat, když nás k tomu nevede žádná sobecká pohnutka. Pomoc bychom měli automaticky a bez přemýšlení nabídnout každému, kdo ji potřebuje. To, že někomu pomůžete však neznamená, že by vám člověk, kterému jste pomohli byl něco dlužen nebo že byste se měli vychloubat tím, co jste vykonali.

Co nás tedy karma jóga učí shrnul Svámí Vivékánanda takto: „Konej a pracuj bez ustání, vzdej se však všeho lpění na své činnosti. S ničím se neztotožňuj. Buď svobodné mysli.“ Ten, který se dokáže ovládat, k čemuž patří i neulpívání, nemůže být lehce ovlivněn, protože jeho mysl je zcela svobodná. Člověk má své činy konat z vlastní vůle a ne proto, že mu to někdo přikázal. Když konáme činnost z vlastní vůle, pracujeme ve svobodě a lásce. A práce ve svobodě a lásce přináší štěstí.

https://www.yogapoint.cz/joga/filozofie ... arma-joga/

Nahoru