Smrt mysli je zrozením moudrosti

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 14:54:12

.Petra píše:
Jana píše:
Ego poznává jen snový nedokonalý svět, ve kterém se stále něco děje.

Svět Probuzených je dokonalý a neměnný.

Svět Probuzených je Brahman.


Tohle ani E. Tomáš, ani Ramana neřekli. Žádný svůj svět nemají. Akorát poznávají náš společný svět do hloubky - až do své podstaty, což ego neumí. Proto je dobře, když si ego myslí o tom, co je zatím schopné poznat, že je to iluze. :)


Ono se to popisuje dost špatně, nicméně Nisargadatta to popisuje naprosto jasně. Přesně stejný svět, jako Nisargadatta poznávají všichni Probuzení, protože Skutečnost je jen jedna. Neexistuje jiný skutečný svět. Svět tvarů a forem poznávaný prostřednictvím těla a osobní mysli je iluzorní. Někteří tomu říkají sat-čit-ánada, jiní Nirvána, jiní Boží království.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 14:57:42

.Petra píše:
miroslav píše:jak je to skvěle popsané


Ano, jak E. Tomáš, tak Ramana to popsali zcela přesně, proto to žádné dodatky a ani interpretace nepotřebuje. Ty jen deformují to, co řekli. :)


Samozřejmě, že sem můžeš vkládat jenom citace bez jakéhokoliv komentáře, v tom Ti nikdo nebrání, ale pokud bys něco takového chtěla požadovat od ostatních, tak je nesmysl chodit na web, kde jsou možné diskuze. Buď si můžeš takový web založit sama a dávat si do něj jenom citace bez jakýchkoliv komentářů, nebo můžeš chodit na weby s patřičným zaměřením, které nefungují jako diskuzní fórum, například takový web je https://www.zahrada-ticha.cz/ .
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod .Petra » ned 26. kvě 2024 15:24:44

Jana píše: Přesně stejný svět, jako Nisargadatta poznávají všichni Probuzení, protože Skutečnost je jen jedna. .


Najdi tedy nějaký citát, kde probuzený říká, že existují dva světy - jeden pro probuzené, jiný pro ega. Nikdy jsem nic takového u probuzeného nečetla. Je jen jeden svět a ten se vnímá jinak po Poznání. Ale je to pořád ten jeden samý svět, vytvářený Světovou Myslí.

A jestli chceš z tohoto fora udělat místo vlastních citací, které nejsou nijak opodstatněné citáty probuzených, tak to otevřeně napiš.

Doposud si každý Návštěvník mohl vybrat, jestli bude věřit probuzeným nebo tobě.
.Petra
 

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod .Petra » ned 26. kvě 2024 15:43:56

.Petra píše:757.
Eduard Tomáš:
...
Mudrc "vidí" svět jako skutečný, nebot narozdíl od egoistických pozorovatelů vidí nejen jeho povrchní charakteristiky, t.j. jméno a tvary, ale poznává také jeho základní charakteristiky Sat-Čit-Ananda čili Existence-Vědomí-Blaho. Ale současně Mudrc zaznamenává, že svět je Jím jakožto Světovou Myslí trvale vytvářen. Toto ovšem ego nevidí a vidět nemůže, i když se této tvorby zúčastnuje. Ono vidí, jak už jsem řekl, ze světa jen jména a tvary a to dokonce jako něco, co je mimo ně, t.j. mimo ego. A protože všechno, co takto ego vidí, má jen charakter myšlenek, vidí i svět jako pouhou myšlenku. Proto by jej mělo považovat za podobný snu, tedy neskutečný.

------

Ramana Mahariši: Co je mája? - Je jen Skutečností.

Ramana Mahariši: Když se vidíte jako tělo, tak se Vám jeví svět venku. Když sebe žijete jako JÁ, jeví se Vám svět jako Brahman.

-----



Pro Návštěvníky: Všímněte si, že jak E. Tomáš tak Ramana mluví o jediném světě, z kterého ego dokáže vnímat jen jména a tvary, ale Mudrc vidí nejen jména a tvary, ale poznává i jeho základní charakteristiky. Ale jedná se stále o ten samý svět vytvářený Světovou Myslí.
:)
.Petra
 

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 16:33:46

.Petra píše:
Jana píše: Přesně stejný svět, jako Nisargadatta poznávají všichni Probuzení, protože Skutečnost je jen jedna. .


Najdi tedy nějaký citát, kde probuzený říká, že existují dva světy - jeden pro probuzené, jiný pro ega. Nikdy jsem nic takového u probuzeného nečetla.


:D

Svět nevědomosti ega je ovšem iluzorní jako ego samotné, takže ve skutečnosti existuje jen jediný svět Probuzených. Svět neprobuzených je snový svět: "Můžete mi o svém světě říkat cokoli chcete – budu poslouchat pozorně, možná dokonce i se zájmem, ale ani na okamžik nezapomenu, že váš svět neexistuje, že sníte."


Obrázek

Maharádž: Všichni jste promočení, protože hustě prší. V mém světě je vždy pěkné počasí. Není tu noc ani den, teplo ani chladno. Netrápí mne tu žádné starosti ani výčitky svědomí. Má mysl je osvobozena od myšlenek, neboť tu nejsou žádné touhy, jichž by byla otrokem.

Tazatel: Existují dva světy?

M: Váš svět je pomíjivý a proměnlivý. Můj svět je dokonalý a neměnný. Můžete mi o svém světě říkat cokoli chcete – budu poslouchat pozorně, možná dokonce i se zájmem, ale ani na okamžik nezapomenu, že váš svět neexistuje, že sníte.

T: V čem se váš svět liší od mého?

M: Můj svět nemá žádné charakteristické vlastnosti, podle kterých by se dal rozpoznat. Nelze o něm říci nic. Já jsem svým světem. Můj svět je mnou samotným. Je úplný a dokonalý. Každý otisk je vymazán, každá zkušenost odmítnuta. Nepotřebuji nic, dokonce ani sebe ne, neboť sám sebe nemohu ztratit.

https://www.advaita.cz/26232n-23.-rozli ... ja-jsem-to
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 16:36:54

.Petra píše:
.Petra píše:757.
Eduard Tomáš:
...
Mudrc "vidí" svět jako skutečný, nebot narozdíl od egoistických pozorovatelů vidí nejen jeho povrchní charakteristiky, t.j. jméno a tvary, ale poznává také jeho základní charakteristiky Sat-Čit-Ananda čili Existence-Vědomí-Blaho. Ale současně Mudrc zaznamenává, že svět je Jím jakožto Světovou Myslí trvale vytvářen. Toto ovšem ego nevidí a vidět nemůže, i když se této tvorby zúčastnuje. Ono vidí, jak už jsem řekl, ze světa jen jména a tvary a to dokonce jako něco, co je mimo ně, t.j. mimo ego. A protože všechno, co takto ego vidí, má jen charakter myšlenek, vidí i svět jako pouhou myšlenku. Proto by jej mělo považovat za podobný snu, tedy neskutečný.

------

Ramana Mahariši: Co je mája? - Je jen Skutečností.

Ramana Mahariši: Když se vidíte jako tělo, tak se Vám jeví svět venku. Když sebe žijete jako JÁ, jeví se Vám svět jako Brahman.

-----



Pro Návštěvníky: Všímněte si, že jak E. Tomáš tak Ramana mluví o jediném světě, z kterého ego dokáže vnímat jen jména a tvary, ale Mudrc vidí nejen jména a tvary, ale poznává i jeho základní charakteristiky. Ale jedná se stále o ten samý svět vytvářený Světovou Myslí.
:)


Ano, to je pravda, ale není v tom žádná iluze oddělenosti: "existence mého osobní já, kterým jsem" + "existence světa, kterým nejsem".

Jména a tvary poznává Probuzený jako to, co není skutečné, přičemž skutečné je jen to, co je neměnné.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod miroslav » ned 26. kvě 2024 17:27:56

Jana píše:
Ono se to popisuje dost špatně


To věřím.
Ono už je to popsané mnohokrát a dobře. Ale udělat z toho ten tvůj žbrluh, to už vyžaduje opravdu fištrón. Jak udělat z Pravdy to, co by pasovalo na tu tvoji "božskost". :(

Soucítím s tebou, je tak dál. :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3835
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 17:51:00

miroslav píše:
Jana píše:
Ono se to popisuje dost špatně


To věřím.
Ono už je to popsané mnohokrát a dobře. Ale udělat z toho ten tvůj žbrluh, to už vyžaduje opravdu fištrón. Jak udělat z Pravdy to, co by pasovalo na tu tvoji "božskost". :(

Soucítím s tebou, je tak dál. :)


Miroslave, kdybys alespoň drobátko tušil, o čem je řeč, tak bys něco takového nemohl napsat.

Ale soucítit se mnou je docela skvělá možnost, jak poznávat o čem je řeč,

protože sou-cítění se může prohloubit do naladění se na stejné poznání, což v Tobě může probudit nejen pocit blaženosti, pocit lásky, ale dokonce poznání, že ničím nepodmiňovaná láska je absolutně vším, co existuje, tudíž absolutně všechno, co skutečně existuje, je blažeností, sat-čit-ánandou, neměnnou dokonalostí, časoprostorově neomezenou krásou, božskostí, Božím královstvím....

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Veil » ned 26. kvě 2024 19:17:46

Jana píše:Jména a tvary poznává Probuzený jako to, co není skutečné, přičemž skutečné je jen to, co je neměnné.


A ty jsi probuzená? To mě opravdu zajímá, jak před touhle otázkou budeš kličkovat.
Veil
 
Příspěvky: 1654
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod miroslav » ned 26. kvě 2024 19:52:56

Jana píše:
Miroslave, kdybys alespoň drobátko tušil, o čem je řeč, tak bys něco takového nemohl napsat.


Prostě je to o tobě a krásné texty probuzených potřebuješ obracet k obrazu svému a předvést, jak jsi dobrá. Bohužel to ale jenom kazíš.
Tak to zkrátka je a nic s tím neuděláme, akorát na to můžeme reagovat a psát si o tom. :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3835
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 21:01:24

Veil píše:
Jana píše:Jména a tvary poznává Probuzený jako to, co není skutečné, přičemž skutečné je jen to, co je neměnné.


A ty jsi probuzená? To mě opravdu zajímá, jak před touhle otázkou budeš kličkovat.


:D

Na cokoliv se ukáže, je Absolutno, to znamená, že na cokoliv se ukáže, je absolutně vším, co existuje, Tebe a mně nevyjímaje, protože kdyby něco, na co se ukáže, nebylo absolutno, tak by to byla dualita, no řekni. Tudíž jsem absolutně všechno, dokonce i to, co se může jevit v tom snu (pohádce) probuzené nebo neprobuzené.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 21:08:02

miroslav píše:
Jana píše:
Miroslave, kdybys alespoň drobátko tušil, o čem je řeč, tak bys něco takového nemohl napsat.


Prostě je to o tobě a krásné texty probuzených potřebuješ obracet k obrazu svému a předvést, jak jsi dobrá. Bohužel to ale jenom kazíš.
Tak to zkrátka je a nic s tím neuděláme, akorát na to můžeme reagovat a psát si o tom. :)


Miroslave, je krásné, že si do mně promítáš svůj sebeobraz, ale zkus jít skrz něj a pátrej, kdo skutečně jsi, jestli se potřebuješ předvádět, jak jsi dobrý, jestli potřebuješ své kvality zvýrazňovat představou nekvality těch druhých. Možná budeš překvapený, když zjistíš, že tady ve skutečnosti není nikdo skutečný, kdo by se chtěl předvádět, nikdo skutečný, kdo by se mohl s kýmkoliv srovnávat. Je to jen nevědomá mysl, iluze, sen, skrz kterou se jeví, že nejsme nejvyšší pravdou.

Jestli smím prosit, nedělej ze sebe hlupáka, nezasloužíš si to.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod miroslav » ned 26. kvě 2024 21:33:20

Jana píše:
Miroslave, je krásné, že si do mně promítáš svůj sebeobraz, ale zkus jít skrz něj a pátrej, kdo skutečně jsi, jestli se potřebuješ předvádět, jak jsi dobrý, jestli potřebuješ své kvality zvýrazňovat představou nekvality těch druhých. Možná budeš překvapený, když zjistíš, že tady ve skutečnosti není nikdo skutečný, kdo by se chtěl předvádět, nikdo skutečný, kdo by se mohl s kýmkoliv srovnávat. Je to jen nevědomá mysl, iluze, sen, skrz kterou se jeví, že nejsme nejvyšší pravdou.

Jestli smím prosit, nedělej ze sebe hlupáka, nezasloužíš si to.


:D
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3835
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 26. kvě 2024 21:33:50

Jana píše:
Veil píše:
Jana píše:Jména a tvary poznává Probuzený jako to, co není skutečné, přičemž skutečné je jen to, co je neměnné.


A ty jsi probuzená? To mě opravdu zajímá, jak před touhle otázkou budeš kličkovat.


:D

Na cokoliv se ukáže, je Absolutno, to znamená, že na cokoliv se ukáže, je absolutně vším, co existuje, Tebe a mně nevyjímaje, protože kdyby něco, na co se ukáže, nebylo absolutno, tak by to byla dualita, no řekni. Tudíž jsem absolutně všechno, dokonce i to, co se může jevit v tom snu (pohádce) probuzené nebo neprobuzené.


Návštěvník píše:Kdo se má vlastně "osvobodit" a kdo se má "probudit" - to je ta otázka, na níž je potřeba znát přesnou odpověď.
http://poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=104&t=8613&start=80#p204796



Takže Jana má jasno - podělí se s námi o svou odpověď?
Návštěvník
 

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » pon 27. kvě 2024 6:40:47

Návštěvník píše:
Jana píše:
Veil píše:
A ty jsi probuzená? To mě opravdu zajímá, jak před touhle otázkou budeš kličkovat.


Na cokoliv se ukáže, je Absolutno, to znamená, že na cokoliv se ukáže, je absolutně vším, co existuje, Tebe a mně nevyjímaje, protože kdyby něco, na co se ukáže, nebylo absolutno, tak by to byla dualita, no řekni. Tudíž jsem absolutně všechno, dokonce i to, co se může jevit v tom snu (pohádce) probuzené nebo neprobuzené.


Návštěvník píše:Kdo se má vlastně "osvobodit" a kdo se má "probudit" - to je ta otázka, na níž je potřeba znát přesnou odpověď.
http://poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=104&t=8613&start=80#p204796



Takže Jana má jasno - podělí se s námi o svou odpověď?


Jistě

Z pohledu moudrosti nejsem stejně jako nikdo jiný tvarem, jménem, něčím, co se odlišuje od čehokoliv druhého. Z pohledu moudrosti nejsem nic. Z pohledu moudrosti tady není nikdo, kdo by se probudil.

Z pohledu lásky se v každé bytosti poznávám, každá bytost je ve své podstatě láskou, kterou z pohledu lásky nemůžu nebýt. Takže z pohledu lásky jsem vším. Z pohledu lásky je všechno, co je, už tím, co má být. Je to všechno dokonalou láskou a není tady nikdo kdo by se měl stát něčím jiným, než je. Není tady nikdo, kdo by se měl stát probuzeným.

Z pohledu Ramany a všech dalších Probuzených jsem i nejsem.

Z pohledu nevědomosti "jsem něco", co je od toho, "co nejsem", odlišeno tvarem, formou, jménem. Tahle nevědomost přísluší egu, které ve své podstatě neexistuje. Ego je jen iluzí, májou, snem, pohádkou, závojem zakrývající skutečnost. Nemá s tím, co jsem-nejsem vůbec nic společného do okamžiku, kdy se objeví ztotožnění, vžití do role, do omezeného tvaru, pak se objeví i hra na Probuzené a hledající. Jako hledající, který je ve mně láskou, jsem vděčná Probuzeným, kteří jsou ve mně rovněž láskou, že probouzejí probouzející. Jako Probuzená miluju probouzení hledajících, proto jsou tady tyhle stránky s promluvami Probuzených.

Jak říká Nisargadatta: "Všechno se děje tak, jak má. A nic se neděje."

Návštěvníku, díky za moudrou navigaci, která umožnila ucelený pohled.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod miroslav » pon 27. kvě 2024 9:16:07

Jana píše:
Z pohledu nevědomosti "jsem něco", co je od toho, "co nejsem", odlišeno tvarem, formou, jménem. Tahle nevědomost přísluší egu, které ve své podstatě neexistuje. Ego je jen iluzí, májou, snem, pohádkou, závojem zakrývající skutečnost. Nemá s tím, co jsem-nejsem vůbec nic společného do okamžiku, kdy se objeví ztotožnění, vžití do role, do omezeného tvaru, pak se objeví i hra na Probuzené a hledající. Jako hledající, který je ve mně láskou, jsem vděčná Probuzeným, kteří jsou ve mně rovněž láskou, že probouzejí probouzející. Jako Probuzená miluju probouzení hledajících, proto jsou tady tyhle stránky s promluvami Probuzených.



OK, takže všechno to, co tady píšeš, je z pohledu nevědomosti. Produkt tvého ega. A proč se tedy tomu tak bráníš, když ti to někdo napíše a posíláš ho na jiné weby?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3835
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » pon 27. kvě 2024 9:33:54

miroslav píše:
Jana píše:
Z pohledu nevědomosti "jsem něco", co je od toho, "co nejsem", odlišeno tvarem, formou, jménem. Tahle nevědomost přísluší egu, které ve své podstatě neexistuje. Ego je jen iluzí, májou, snem, pohádkou, závojem zakrývající skutečnost. Nemá s tím, co jsem-nejsem vůbec nic společného do okamžiku, kdy se objeví ztotožnění, vžití do role, do omezeného tvaru, pak se objeví i hra na Probuzené a hledající. Jako hledající, který je ve mně láskou, jsem vděčná Probuzeným, kteří jsou ve mně rovněž láskou, že probouzejí probouzející. Jako Probuzená miluju probouzení hledajících, proto jsou tady tyhle stránky s promluvami Probuzených.



OK, takže všechno to, co tady píšeš, je z pohledu nevědomosti. Produkt tvého ega. A proč se tedy tomu tak bráníš, když ti to někdo napíše a posíláš ho na jiné weby?


Miroslave, je potřeba se na to celé dívat z celého kontextu, nejen z pohledu nevědomosti, ale i z pohledu moudrosti a lásky, jak to celé je.

Pokud tady není pro tohle celé Poznání zralost, tak sama nevědomost může tady naopak probouzet jen pouhou touhu po dosahování cílů, vyšších úrovní. Což nejen brání v poznání, že není čeho dosahovat a není jiný cíl, než tohle, co je, ale touha po osvícení, blaženosti může způsobovat utrpení a z toho plynoucí zlobu, závist, zášť, strach, svár, tedy prohlubování iluze ega. Což není záměrem tohoto webu.

Proto také Nisargadatta nezralé bytosti vyhazoval.

“ Amen, pravím vám, kdo nepřijme Boží království jako dítě, jistě do něho nevstoupí.”
Marek 10:15
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » pon 27. kvě 2024 9:48:35

“ Amen, pravím vám, kdo nepřijme Boží království jako dítě, jistě do něho nevstoupí.”
Marek 10:15


Dospělý už "ví", že je "někdo", "ví" jak koho pojmenovat, jak koho posuzovat, hodnotit, "ví" co je špatně, "ví" co je zlé.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod miroslav » pon 27. kvě 2024 9:50:22

Jana píše:
Pokud tady není pro tohle celé Poznání zralost, tak sama nevědomost může tady naopak probouzet jen pouhou touhu po dosahování cílů, vyšších úrovní. Což nejen brání v poznání, že není čeho dosahovat a není jiný cíl, než tohle, co je, ale touha po osvícení, blaženosti může způsobovat utrpení a z toho plynoucí zlobu, závist, zášť, strach, svár, tedy prohlubování iluze ega. Což není záměrem tohoto webu.


No, právě ty tohle tady děláš akorát si to neuvědomuješ a když ti to někdo, kdo to vidí napíše, tak to bereš jako útok na záměr tohoto webu.
:what:
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3835
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » pon 27. kvě 2024 9:55:09

miroslav píše:
Jana píše:
Pokud tady není pro tohle celé Poznání zralost, tak sama nevědomost může tady naopak probouzet jen pouhou touhu po dosahování cílů, vyšších úrovní. Což nejen brání v poznání, že není čeho dosahovat a není jiný cíl, než tohle, co je, ale touha po osvícení, blaženosti může způsobovat utrpení a z toho plynoucí zlobu, závist, zášť, strach, svár, tedy prohlubování iluze ega. Což není záměrem tohoto webu.


No, právě ty tohle tady děláš akorát si to neuvědomuješ a když ti to někdo, kdo to vidí napíše, tak to bereš jako útok na záměr tohoto webu.
:what:


Miroslave, pro Tebe je představou zralosti vědění, kdo je dezolát, idiot.

To se zralostí z pohledu Probuzených nemá nic společného, jednoduše proto, že v tom není žádné poznání moudrosti a lásky.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

PředchozíDalší

Zpět na Nisargadatta Maharaj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník