Smrt mysli je zrozením moudrosti

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Příspěvekod miroslav » úte 28. kvě 2024 13:06:21

Návštěvník píše:
Slovo probudit se nebo osvícení mi nepřijde úplně vhodné. Jaksi to implikuje že jde o nějaký konečný cíl.
Moje zkušenost je spíše osvobozování ducha z omezení, předsudků, ulpění. Ne, že by to mělo být, ale že to je jako cesta za světlem na konci tunelu. Dílčí, další osvobození, uvolnění, otevření se postupně objevuje a to tak že už to nelze zachytit aby se to dalo popsat, ale je to pravdivější, skutečnější, rozsáhlejší, nesmírnější než to, co bylo před tím. A "kdo" už je jaksi nepodstatné.


Sám jsi napsal, že to "kdo" je pro tebe "duch" (možná to nevidíš, ale napsal...). Sice ve vztahu s "osvobozením", ale ten rozdíl mezi probouzením a osvobozováním z pohledu "ducha" je minimální.

Pokud tedy zkusím jednoznačněji vymezit onoho "Ducha", v rámci nějakého, již existujícího, systému, tak nejbližší význam, vyhovující tvému popisu a zároveň i "zadání", by asi bylo pojmenování Atman.
Atman skutečně popisuje tu entitu, která se může "osvobozovat" ze "zatemnění" - je to zároveň i popis odpovídající té spojnici (anebo průsečíku) mezi individualitou a celkem.

Takže ano, duch - ve významu Atman - je dobré upřesnění toho "kdo".

A ve skutečnosti je Atman i odpovědí na to, co je potřeba udělat, aby se "věci" hnuly "správným směrem". Atman je chápán jako projekce jednoty, celku, do individuálního projevu, do prvotního vymezení oddělenosti - rozlišení popisovaném jako "Já a ne Já" Probouzení tedy lze popsat jako stav počátku uvědomění si hranice Já a ne-Já - s pozvolným přesunem těžiště sebeidentifikace.z individuální a oddělené "osoby" k "osobě" ukazující na jednotu všeho a tím je vlastně vymezeno i to "osvobození" (v konkrétnější formě významu "osvobození božské jiskry (Atman) z područí ztotožňování se s odděleností, a následně i záměny této čistě nehmotné jiskry za nějakou hmotnou reprezentaci.

Využít tuto "zkratku" (skrze Atman) k upřesnění toho, co a jak "dělat" je již docela prosté - Probuzený je ten, kdo vědomě vede své myšlenky, i myšlenkové závěry, směrem z oddělenosti k Jednotě, kdo popisuje jednotlivosti ve světle jejich sounáležitosti s celkem, kdo neupřednostňuje individuální pohled/existenci - ale naopak se snaží tyto individuální formy přetvářet do forem, které vedou k jejich sjednocení v celku. A osvobození je následně již zcela konkrétní stav, kdy už není potřeba snaha, protože to přenesení těžiště sebeidentifikace "přepadne" z individuality do celku.

Z toho ale vyplývá jedna podstatná věc (/a je to i důvod, proč jsem tohle celé "bádání" inicioval) - přestaňme se vymezovat "jako odlišní", přestaňme vytyčovat upřesňující hranice "osoby" a individuálních pojmenování, přestaňme hledat "kontrasty" podporující naše parciální "vidění" skutečnosti - ale naopak - hledejme spojnice, které nás všechny spojují a těmto spojnicím dejme vědomě svou preferenci. Pokud se to stane naším vědomým rozhodnutím, stane se to i těžištěm toho, jak vidíme sami sebe a svět - a také to umožní to "přepadnutí" z individuálně vyhraněného vnímání do vnímání celku a jednoty.[/quote]

Tohle jsi pěkně a poctivě popsal návštěvníku. :yes:
Podle toho, jak to popisuješ, tak já už jsem asi přepadnul. Pan Tomáš tuším v TNT to nazval "dostat se za mysl" s tím, že to ještě není konec ale jen značný pokrok. A tak vidím (nevím kdo to vidí) tu svoji osobu, jak se projevuje, co cítím myslí, co ji ještě omezuje, směruje, tak podobně, a ne tak ostře, podrobně vidím i ty jiné "osoby" i třeba psy, veverky, žížaly atd. a to vše jako jeden velký děj, příběh tohoto světa.

Když tady třeba "analyzuji" Janu, tak si jen tak zkouším, jestli vidím opravdu dobře, objektivně, nezatíženě něčím svým. Kdo to ale vidí a poznává to nelze říct - je možno tomu přiřadit nějaký filozofický pojem - třeba Átman. Ale to už není živá zkušenost, to je pojem, myšlenka.

Dalajláma někde říkal: "Mnozí by se divili. kam až sahá individualita" Je to individuální ale není to osoba - tu vidím, tak to nejsem já.
A to já je vlastně zároveň v celém tom odehrávajícím se aktivním filmu - tedy ne pasivním, mechanickém, ale živém - možná spíše velké divadlo.
A zajímavé je, když třeba jedu metrem a podívám se na někoho - hned ucítím celý ten jeho svět, ta omezení, předurčení, reakce, problémy - ne konkrétně, ale ten zárodečný stav osoby - ten "program" který reaguje na podněty, okolí, partnery a tak.

Tak to jen tak na okraj, když už se tu ozval někdo kdo má i přes všechnu duchovnost stále všech pět pohromadě - něco z praxe, ze života.
neb šedá všechna teorie, zelený je strom života :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Příspěvekod Návštěvník » úte 28. kvě 2024 13:34:12

nelehkých kroků, aby pomohl lidem v těžkých situacích.

V roce 1989 byl 14. dalajláma oceněn Nobelovou cenou míru za své neúnavné úsilí o mírové řešení tibetské otázky a za svůj obecný přínos k prosazování míru a nenásilí.
Návštěvník
 

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Příspěvekod dodo » úte 28. kvě 2024 13:37:13

Návštěvník píše:Dodo,
mohu tě ujistit, že těch skutečně probuzených je mnohem méně, než si myslíme. Kupu líbivých slov dokáže sestavit i svůdce nevinných dívek - a pro tu schopnost ještě není automaticky skutečný probuzený.

Právě pro tuto zmatenost se snažím najít nějakou obecnější odpověď, co je to to probuzení i to, kdo se vlastně může skutečně probudit.

Pokud se chceš přidat a pomoci i ty sám, třeba se k něčemu skutečně dobereme...


Rozpoznáš spoľahlivo kto nie je a kto je Prebudený? Kto je len zvodca s ľúbymi slovami a kto ľúbivé slová milovanej nevinnej dievčine hovorí od srdca, s láskou a úprimne ? Môžem ťa uistiť, že tých ktorí si priznajú, že to spoľahlivo nie sú schopní rozpoznať, je omnoho menej, ako si myslíme. :)

Možno sa pripojím, záleží od toho, akým smerom sa diskusia bude uberať. Ak to má byť diskusia vo „vzduchoprázdne“ nie vecná, ale len akási intelektuálna akrobacia, tak ....asi nie
dodo
 
Příspěvky: 747
Registrován: stř 01. črc 2015 1:01:01

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Příspěvekod miroslav » úte 28. kvě 2024 15:19:31

dodo píše:Môžem ťa uistiť, že tých ktorí si priznajú, že to spoľahlivo nie sú schopní rozpoznať, je omnoho menej, ako si myslíme. :)

Jana má seznam probuzených, kdybys nevěděl. :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Příspěvekod Návštěvník » úte 28. kvě 2024 16:51:38

Rozpoznáš spoľahlivo kto nie je a kto je Prebudený? Kto


Samozřejmě,

Ale ne podle toho co kdo říká nebo co oněm říkají druzí,

Či co on sám o sobě tvrdí,

To vše je pouze činnost myslí,

Zatímco osvícení se pozná podle světla,

Ale světlo má pouze osvícený...


Ale ani světlo není zárukou pravdivosti jeho tvrzení,
Návštěvník
 

Předchozí

Zpět na Nisargadatta Maharaj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků