Společenská situace

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod miroslav » čtv 26. říj 2023 14:52:43

Návštěvník píše:https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/poverty-watch-chudoba-v-cesku-eapn-vyvoj.A231025_090413_domaci_hovo

Milionu lidí v Česku hrozí ztráta bydlení, v příjmové chudobě každá osmá domácnost


V Česku je zhruba 660 tisíc lidí v exekuci, asi 400 tisíc lidí je přitom zatíženo mnohačetnými exekucemi. V příjmové chudobě se nachází zhruba 13 procent domácností, nejčastěji jde o domácnosti s dětmi či lidi s nízkým vzděláním. Přes 1,2 milionu lidí je ohroženo ztrátou bydlení. Vyplývá to ze Zprávy o stavu a vývoji chudoby v Česku, kterou vydala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení (EAPN ČR).



To už je u nás tolik alkoholiků, gamblerů a nepřizpůsobivých ?
Už Vladimír Iljič říkával: "Učit se, učit se, učit se"
A reklamy na půjčky a alkohol by se měly zakázat, stejně jako reklamy na cigarety.
Není divu, že to pak s některými lidmi takhle dopadá.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3825
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 26. říj 2023 15:01:09

miroslav píše:
Návštěvník píše:https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/poverty-watch-chudoba-v-cesku-eapn-vyvoj.A231025_090413_domaci_hovo

Milionu lidí v Česku hrozí ztráta bydlení, v příjmové chudobě každá osmá domácnost


V Česku je zhruba 660 tisíc lidí v exekuci, asi 400 tisíc lidí je přitom zatíženo mnohačetnými exekucemi. V příjmové chudobě se nachází zhruba 13 procent domácností, nejčastěji jde o domácnosti s dětmi či lidi s nízkým vzděláním. Přes 1,2 milionu lidí je ohroženo ztrátou bydlení. Vyplývá to ze Zprávy o stavu a vývoji chudoby v Česku, kterou vydala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení (EAPN ČR).



To už je u nás tolik alkoholiků, gamblerů a nepřizpůsobivých ?


Škoda, že ti zcela chybí sociální citění. Na tebe holt sedne: Sytý hladovému nevěří.
Návštěvník
 

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 26. říj 2023 15:14:26

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... y-40448308

Chudoba v Česku ohrožuje miliony lidí včetně střední třídy

Milion lidí v Česku žije pod hranicí chudoby a jen těsně nad ní se nacházejí další zhruba dva miliony. Těch, kdo trpí nedostatkem prostředků na živobytí přibývá, postižena je i střední třída.

„Situace se za poslední rok zhoršila zejména pro rodiny s nízkými příjmy,“ konstatoval Jiří Vraspír, analytik pro sociální záležitosti Charity ČR a jeden z autorů zprávy.

Podle statistických dat se aktuálně třináct procent domácností potýká s příjmovou chudobou, přičemž lidí s nízkým vzděláním a domácností s dětmi se v tomto typu chudoby nachází pětina.

Příčinou je zejména nárůst cen, ke kterému došlo v posledních dvou až třech letech. Mezi lednem 2020 a letošním březnem vzrostly ceny průměrně o třicet tři procent, přičemž u některých komodit a služeb byl cenový vzestup i o více než čtyřicet procent,“ řekl Vraspír. Týká se to podle něj zejména stravování, odívání či energií.

V současnosti podle Vraspíra také průměrná domácnost měsíčně uspoří pouze 5300 korun v porovnání s podzimem 2021, kdy se jednalo o 8000 korun. Průměrná domácnost též vydá každý měsíc na potraviny okolo 11 tisíc korun, což je v porovnání s obdobím před dvěma lety nárůst o 3600 korun.

Drahé bydlení a nízké příjmy

Nárůst lidí v nouzi zaznamenaly poradny Charity ČR. „Aktuálně už například nezvládá platit nájmy a hypotéky střední vrstva. Obrací se na nás stále víc domácností, které dříve pomoc nepotřebovaly. Nemohou si najít lepší práci a začaly se zadlužovat,“ upozornila koordinátorka sociálních aktivit Charity Iva Kuchyňková.

Zadlužování přitom často – zvláště u lidí s nižšími příjmy – odstartuje vyúčtování za elektřinu či vodu nebo náhlý výdaj navíc, například nutnost pořídit si novou pračku či ledničku.

Více klientely a její různorodější složení eviduje i Poradna při finanční tísni. „Největší skupina našich klientů je předlužena více než čtyři roky. Její podíl za poslední rok vzrostl z nějakých padesáti na sedmdesát čtyři procent,“ shrnul ředitel David Šmejkal.

Potvrdil, že dluhy často vzniknou s neočekávanými výdaji, ale i s nemocí, závazky z podnikání či problémy s porozuměním finančním produktům.

Potíže s bydlením

Ztrátou bydlení či nadměrnými náklady na něj je ohroženo 1,27 milionu lidí.

Z toho z 28,8 procenta se jedná o seniory a ve více než pětině případů o děti.

Bytovou nouzí je ohroženo 154 tisíc lidí. Ti tak nemají bydlení vůbec, nebo jim hrozí okamžité vystěhování, anebo bydlí u přátel či příbuzných.

Týká se to téměř ze dvou pětin dětí. Celkem se jich v takové situaci nachází 61 tisíc.

Podle Kuchyňkové stojí za chudobou v Česku především dvě věci. Jednak nedostatek dostupného bydlení, kdy jsou nájmy příliš drahé, a jednak nízké příjmy.

„Azylové domy nyní čelí problému, že nemají kam dále posouvat lidi, kterým pomáhají. Nejsou bytové kapacity,“ řekla poukázala Kuchyňková.

Jedná se třeba o samoživitelky či chudé rodiny s dětmi. „V azylovém domě je možné pobývat pouze jeden rok. Tito lidé jsou tak nuceni kočovat z jednoho místa na druhé – místo toho, aby bydleli někde v trvalém bytě,“ podotkla.

Chudí lidé s nízkými výdělky se pak stávají závislými na sociálních dávkách – pokud si o ně dokážou požádat nebo o této možnosti vědí, což se často neděje.
Návštěvník
 

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod miroslav » čtv 26. říj 2023 18:46:31

Návštěvník píše:
Škoda, že ti zcela chybí sociální citění. Na tebe holt sedne: Sytý hladovému nevěří.


No, nevím jak kdo, ale já jsem vyrůstal v dost chudých poměrech.
Prarodiče měli hospodu, na její přestavbu, protože už byla na spadnutí, si půjčili u banky. No a následně se ujali moci komunisti. Ti jim renovovanou hospodu sebrali a ač byli v důchodovém věku, žádný důchod jim nedali. A dluhy jim nechali.
Měli dvě děti - mého otce a tetu a ti se o ně museli postarat.
Oblečení a boty jsem měl jenom z druhé ruky. Když jsme náhodou měli párky, z vody, která zbyla po jejich ohřevu byla polévka. Ovoce a zeleninu jenom ze zahrady nebo od silnice. Chodili jsme paběrkovat po sklizni obilí - klásky pro slepice. V bytě byla v zimě vytápěna kamny jenom jedna místnost. A byli jsme spolu přesto celkem štastní.
Dnešní děti naopak často vysávají své rodiče i v důchodu.
Máme konkrétní případ v rodině - gemblera, v nejlepších produktivních letech. Chudáčka, který dluží na koho se podívá a vydírá rodiče důchodce různými historkami, že ho zmrzačí, zabijí, pokud nezaplatí atd.
Takže když vidím ty dnešní "chudáky" gamblery, opilce sprayery a nemakačenky, a k tomu tu "ohroženou" střední třídu, tak s těmi zas tak moc necítím.
Ono žít přítomným okamžikem a nemyslet na budoucnost je hezké, ale když se pak zima zeptá...
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3825
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod Kavi » čtv 26. říj 2023 19:33:43

miroslav píše:
Návštěvník píše:
Škoda, že ti zcela chybí sociální citění. Na tebe holt sedne: Sytý hladovému nevěří.


No, nevím jak kdo, ale já jsem vyrůstal v dost chudých poměrech.
Prarodiče měli hospodu, na její přestavbu, protože už byla na spadnutí, si půjčili u banky. No a následně se ujali moci komunisti. Ti jim renovovanou hospodu sebrali a ač byli v důchodovém věku, žádný důchod jim nedali. A dluhy jim nechali.
Měli dvě děti - mého otce a tetu a ti se o ně museli postarat.
Oblečení a boty jsem měl jenom z druhé ruky. Když jsme náhodou měli párky, z vody, která zbyla po jejich ohřevu byla polévka. Ovoce a zeleninu jenom ze zahrady nebo od silnice. Chodili jsme paběrkovat po sklizni obilí - klásky pro slepice. V bytě byla v zimě vytápěna kamny jenom jedna místnost. A byli jsme spolu přesto celkem štastní.
Dnešní děti naopak často vysávají své rodiče i v důchodu.
Máme konkrétní případ v rodině - gemblera, v nejlepších produktivních letech. Chudáčka, který dluží na koho se podívá a vydírá rodiče důchodce různými historkami, že ho zmrzačí, zabijí, pokud nezaplatí atd.
Takže když vidím ty dnešní "chudáky" gamblery, opilce sprayery a nemakačenky, a k tomu tu "ohroženou" střední třídu, tak s těmi zas tak moc necítím.
Ono žít přítomným okamžikem a nemyslet na budoucnost je hezké, ale když se pak zima zeptá...


Kavi
 

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 26. říj 2023 20:47:04

miroslav píše:
Návštěvník píše:
Škoda, že ti zcela chybí sociální citění. Na tebe holt sedne: Sytý hladovému nevěří.


No, nevím jak kdo, ale já jsem vyrůstal v dost chudých poměrech.



Díky politické situaci dnes mnoho lidí také upadlo do chudoby. Možná z nich někteří skončí i na ulici. Ale ty jsi udělal za komunistů karieru. Tenkrát studium nic nestálo. Rodiče tě mohli při studiu živit nebo sis musel přivydělávat?
Návštěvník
 

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod miroslav » čtv 26. říj 2023 22:14:06

Návštěvník píše:
miroslav píše:
Návštěvník píše:
Škoda, že ti zcela chybí sociální citění. Na tebe holt sedne: Sytý hladovému nevěří.


No, nevím jak kdo, ale já jsem vyrůstal v dost chudých poměrech.


Díky politické situaci dnes mnoho lidí také upadlo do chudoby. Možná z nich někteří skončí i na ulici. Ale ty jsi udělal za komunistů karieru. Tenkrát studium nic nestálo. Rodiče tě mohli při studiu živit nebo sis musel přivydělávat?


Měl jsem prospěchové stipendium a dělal na škole pomocnou vědeckou sílu. A hlavně minimální spotřebu. Přivydělával jsem si studiem a ne třeba brigádami na úkor studia jako někteří moji spolužáci. Bydlel jsem u rodičů.
Ve svém okolí - sousedé, známí s dětmi, bývalí spolužáci atd. Nikdo "do bídy" neupadl ani ti nízkopříjmoví z nich - až na toho nevydařeného člena rodiny. Ale ten bydlí a přiživuje se u žen samoživitelek s dětmi vždy do té doby než se u nich postupně zadluží tak, že ho raději vykopnou.
Učit se, učit se učit se a neflákat se. Pak se bude mít takový dobře a s ním celá společnost. Bude-li každý z nás z křemene, je celý národ z kvádrů. :)

Děti jsou dnes hodně rozmazlované - právě tím, že na to rodiče mají, hrají hry na počítačích, tráví čas na sítích a mobilech a dospělí, co z nich vyrostou, žijí v tom, že se o ně někdo má dál postarat a že budou dělat jen to, co je baví a nebo nic. A proto není divu že někteří z nich do té chudoby nakonec upadnou.
Přes všechny dávky, příspěvky na bydlení atd.

Cigarety pro sebe ano, banán pro dceru ne: I takto vypadá „chudoba“ po česku
Část lidí si stěžuje na drahotu, bídu, chudobu, soustavně poukazují na to, jak se jim špatně žije, ale cigarety nebo alkohol si pravidelně dopřávají. Přitom právě za ně mnohé domácnosti utrácí tisíce korun měsíčně, které by mohly využít smysluplněji.


Poslední dobou se opakovaně setkávám s tím, že někteří lidé bědují, jaká je v Česku bída a jak se mají špatně. Člověk, když je poslouchá, má pomalu pocit, že zřejmě žijí na ulici a „umírají“ hlady. Překvapuje mě, když si pak k nákupu přidají ještě třeba lahvinku tvrdého alkoholu a karton cigaret. Pokud jim, jak říkají, chybí peníze a cítí se být chudí, tak ať tedy přestanou v první řadě kouřit a holdovat alkoholu. Ani jedno k životu rozhodně nepotřebují. Navíc ušetří spoustu financí, a ještě udělají něco pozitivního pro své zdraví.

Když není někdo ochotný koupit dítěti ani banán
K sepsání tohoto článku mě přiměla osobní zkušenost. Při nákupu v supermarketu mou pozornost upoutal otec s asi čtyřletou dcerkou, která mu pořád dokola opakovala: „Tati, já chci banán.“ On zatím dával rohlíky do sáčku. Nic jiného v košíku neměli. Když holčička nepřestávala, tak ji okřikl v tom smyslu, že „s mámou nemají peníze na to, aby jí kupovali blbosti“. Po chvilce malá začala natahovat. Bylo mi dívenky v tu chvíli líto, a tak jsem šla a k sobě do košíku přihodila trs banánů a poté se vydala zaplatit, abych jim mohla banány předat.
Část lidí si stěžuje na drahotu, bídu, chudobu, soustavně poukazují na to, jak se jim špatně žije, ale cigarety nebo alkohol si pravidelně dopřávají. Přitom právě za ně mnohé domácnosti utrácí tisíce korun měsíčně, které by mohly využít smysluplněji.

Poslední dobou se opakovaně setkávám s tím, že někteří lidé bědují, jaká je v Česku bída a jak se mají špatně. Člověk, když je poslouchá, má pomalu pocit, že zřejmě žijí na ulici a „umírají“ hlady. Překvapuje mě, když si pak k nákupu přidají ještě třeba lahvinku tvrdého alkoholu a karton cigaret. Pokud jim, jak říkají, chybí peníze a cítí se být chudí, tak ať tedy přestanou v první řadě kouřit a holdovat alkoholu. Ani jedno k životu rozhodně nepotřebují. Navíc ušetří spoustu financí, a ještě udělají něco pozitivního pro své zdraví.

Když není někdo ochotný koupit dítěti ani banán
K sepsání tohoto článku mě přiměla osobní zkušenost. Při nákupu v supermarketu mou pozornost upoutal otec s asi čtyřletou dcerkou, která mu pořád dokola opakovala: „Tati, já chci banán.“ On zatím dával rohlíky do sáčku. Nic jiného v košíku neměli. Když holčička nepřestávala, tak ji okřikl v tom smyslu, že „s mámou nemají peníze na to, aby jí kupovali blbosti“. Po chvilce malá začala natahUvedená statistická čísla dokládají, že poměrně velká část obyvatel Česka si pravidelně dopřává cigarety či alkohol a má na to evidentně dostatek finančních prostředků. Ať si tedy ti kuřáci a konzumenti alkoholických nápojů, kteří zároveň neustále žehrají na drahotu a bídu, v první řadě uvědomí, za co utrácí často i značné částky.

Jelikož jde v naší zemi o dlouhodobý trend, nedělám si iluze, že by někdo po přečtení výše uvedených řádků přehodnotil svou závislost na uvedených látkách. Rovněž pochybuji o tom, že někoho odradí závažná zdravotní rizika, která jsou všeobecně dobře známa. Bylo by také naivní domnívat se, že kuřáci dají nakonec přednost před drahými škodlivými cigaretami kupříkladu levnějším a zdraví prospěšným banánům. To se s největší pravděpodobností nikdy nestane. Naše společnost je obecně vzato k popíjení alkoholu a kouření velmi tolerantní a ten, kdo například na oslavě nepije, je považován spíše za „exota“.

Co se kuřáků týká, tak o některých je snad lepší ani nemluvit. Smradem a kouřem bezohledně obtěžují kde koho, pohazují všude vajgly, nechutně „chrchlají“ a pak kolem sebe plivou. Přiznám se, že mě nepřestávají fascinovat maminky, které se procházejí s kočárkem, zapálí si u toho, a ještě se důležitě tváří jako, že jsou děsně „in“. Jiné dámy si pro změnu dřepnou na lavičku u dětského hřiště a tam pak pálí jednu cigaretu za druhou a kouří dětem pod nos.ovat. Bylo mi dívenky v tu chvíli líto, a tak jsem šla a k sobě do košíku přihodila trs banánů a poté se vydala zaplatit, abych jim mohla banány předat.
Tento článek jsem napsala pouze jako krátké zamyšlení nad tím, jak si někteří naši spoluobčané nejsou ochotni určité věci odřeknout, a než by tak učinili a měli se alespoň o něco lépe, budou raději dál pokrytecky věčně „kňourat“. Každý si své peníze může utrácet, za co chce, to nijak nerozporuji, ale když dává někdo každý měsíc tisíce korun z „napjatého“ rodinného rozpočtu na cigarety a alkohol, tak ať se nediví, že mu potom nezbývají finance na jiné věci.

Toto se bohužel týká i některých sociálně slabých obyvatel, kteří pobírají nejrůznější sociální dávky nebo příspěvky a někdy je nevyužívají tak, jak mají. Místo toho, aby tyto prostředky použili bezezbytku na jídlo, domácnost, bydlení, tak část z nich je utratí za nákup alkoholických nápojů a cigaret. Pokud u nich doma peníze běžně končí v popelníku nebo na dně flašky od alkoholu, tak nevidím jediný důvod, proč by jim měl stát jakoukoliv peněžitou pomoc vyplácet. Jsem si vědoma toho, že je technicky zřejmě neproveditelné, aby všechny typy dávek „vyplácely“ úřady pouze formou nějakých poukázek, a tak nejspíš budu i nadále potkávat v obchodě lidi typu „pána, co odmítl koupit dceři banán“.

Rozhodně zde netvrdím, že stačí tyto nešvary omezit, a tím se všechny problémy spojené se zdražováním v naší zemi vyřeší. To samozřejmě ne, ale určitě jde dle mého názoru o krok správným směrem, který může udělat každý již dnes. Stačí jen chtít.

https://medium.seznam.cz/clanek/hana-st ... p&seq_no=1

A jak to vypadá u vás v Rakousku?

A co třeba v Rusku? Severní Koreji, na Kubě, v Číně atd.
Na Ukrajině je to teď hodně blbý, není divu, když jim tam Rusko boří infrastrukturu, domy, sklady obilí a většina práceschopných mužů brání svoji zemi proti ruské agresi.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3825
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 26. říj 2023 22:38:11

miroslav píše:

Měl jsem prospěchové stipendium a dělal na škole pomocnou vědeckou sílu. A hlavně minimální spotřebu. Přivydělával jsem si studiem a ne třeba brigádami na úkor studia jako někteří moji spolužáci. Bydlel jsem u rodičů.
Ve svém okolí - sousedé, známí s dětmi, bývalí spolužáci atd. Nikdo "do bídy" neupadl ani ti nízkopříjmoví z nich - až na toho nevydařeného člena rodiny. Ale ten bydlí a přiživuje se u žen samoživitelek s dětmi vždy do té doby než se u nich postupně zadluží tak, že ho raději vykopnou.
Učit se, učit se učit se a neflákat se. Pak se bude mít takový dobře a s ním celá společnost. Bude-li každý z nás z křemene, je celý národ z kvádrů. :)



Když jsem myslela podobně jako ty, tak mne život brzy poučil o jiném. Mně se karma naplnuje skoro okamžitě. Všechno to, co doporučuješ, nezabralo. Zachránilo mne až Ježíšovo: Nemějte starost o zítřek ...

Nedělejte si starosti o svůj život, co budete jíst, ani o své tělo, do čeho se budete oblékat. Což není život víc než jídlo a tělo víc než šaty? Podívejte se na ptáky: Nesejí ani nežnou ani neshromažďují do stodol, a váš nebeský Otec je živí. Copak nejste o mnoho cennější než oni? Kdo z vás si může svou starostlivostí prodloužit život o jedinou chvilku? A proč si děláte starosti o svoje oblečení? Pozorujte polní lilie, jak rostou: nelopotí se, nepředou - a říkám vám: Ani Šalomoun v celé své nádheře nebyl tak oblečen jako jedna z nich! Jestliže tedy Bůh tak obléká polní trávu, která dnes je, a zítra se hodí do pece, čím spíše vás, malověrní! Nedělejte si proto starosti a neříkejte: Co budeme jíst? nebo: Co budeme pít? nebo: Do čeho se oblečeme?

....

Ale ty budeš mít k dispozici ještě dost životů, aby ses to také naučil.

Mimochodem: Kdyby si každý mohl zvyšovat svůj plat - při tomhle nekřestanském zdražování všeho pro život důležitého - jako to dělají politici, tak by se měli všichni dobře.
Návštěvník
 

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 26. říj 2023 22:53:12

P.S.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pove ... omaci_hovo

Je třeba dodat, že chudoba má navíc neblahý dopad i na stav demokracie. Na datech průzkumu je zřetelně vidět, že právě nárůst exekucí vede k vyšším ziskům politických extremistů a populistů,“ dodal Schwarz.

.....

Jistě víš z historie, co se začne dít, když čím dál tím víc lidí upadá do bídy, když je kapitalismus v krizi.
Návštěvník
 

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 26. říj 2023 23:04:43

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... 4-40448504

Česko mělo v 1. pololetí nejdražší plyn a elektřinu ve V4

Ceny elektřiny a plynu pro domácnosti byly v České republice v letošním prvním pololetí výrazně vyšší než v ostatních členských zemích Visegrádské skupiny (V4), tedy v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Elektřina českým domácnostem meziročně zdražila o více než čtvrtinu a plyn o více než polovinu. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek na svých internetových stránkách zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.
Návštěvník
 

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod miroslav » čtv 26. říj 2023 23:14:24

Návštěvník píše:P.S.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pove ... omaci_hovo

Je třeba dodat, že chudoba má navíc neblahý dopad i na stav demokracie. Na datech průzkumu je zřetelně vidět, že právě nárůst exekucí vede k vyšším ziskům politických extremistů a populistů,“ dodal Schwarz.

.....

Jistě víš z historie, co se začne dít, když čím dál tím víc lidí upadá do bídy, když je kapitalismus v krizi.


Právě proto by se měla zakázat reklama na půjčky a alkohol. A nevytvářet v lidech pocit, že jsou chudí a že je někdo okrádá.
Já se snažím na rozdíl od tebe tyhle tendence alespoň trochu tlumit a ne kejhat společně s těmi husami, že se máme špatně a ještě hůře a může za to USA a naše loutková vláda.
Těhle ublíženců se ptávám: Která doba byla lepší, bohatší a svobodnější než je ta naše?
No a žádná odpověď.
Takže to asi zas tak strašné není :)

Mladí to takhle nevidí jako ty. To jen nejčastěji stárnoucí nostalgicky vzpomínají na své mládí, kdy byli krásní, nic je nebolelo a deset deka salámu, jó to bylo salámu. Z mladých hlavně ti, kterým se nechce do práce.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3825
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 26. říj 2023 23:50:44

miroslav píše:
Návštěvník píše:P.S.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pove ... omaci_hovo

Je třeba dodat, že chudoba má navíc neblahý dopad i na stav demokracie. Na datech průzkumu je zřetelně vidět, že právě nárůst exekucí vede k vyšším ziskům politických extremistů a populistů,“ dodal Schwarz.

.....

Jistě víš z historie, co se začne dít, když čím dál tím víc lidí upadá do bídy, když je kapitalismus v krizi.


Právě proto by se měla zakázat reklama na půjčky a alkohol. A nevytvářet v lidech pocit, že jsou chudí a že je někdo okrádá.



Lidé chudnou a řítí se to do krize. To je v kapitalismu běžné. Mluví a píše se o tom, protože je ještě možnost pro politiky to změnit.

Když jsou lidé zoufali, tak pijí alkohol - aby to aspon na chvíli zapomněli.
Návštěvník
 

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 28. říj 2023 22:59:32

PROJEV prezidenta Václava Klause

Praha, 28.10.2023

Dámy a pánové,

s některými z vás jsme se na stejném místě, ve stejnou dobu a ve stejný den už jednou setkali. Bylo to před třemi lety, v okamžiku nesmyslných covidových zákazů. Jakékoli shromažďování lidí (a navíc bez roušek) bylo zakázáno a já jsem se pak o svém tehdejším provinění musel dlouho soudit. Teď nečekám atak úřadů, spíše politických odpůrců, lidí, kteří nesnesou jiný názor než ten vlastní.
Dvacátý osmý říjen je vážné datum, k vážnému datu se mají pronášet vážné projevy a vážný projev je projev připravený, tedy psaný. A psaný text je nutné číst.
Scházíme se v den státního svátku před historickou budovou, v níž byla před 105 lety vyhlášena Československá republika. Od tohoto okamžiku se datují dějiny naší moderní státnosti. Scházíme se zde právě my, kterým o naši republiku skutečně jde, a právě zde, protože tuto zásadní událost našich dějin, o níž bude dnes na jiných fórech pronesena spousta převážně prázdných slov, chceme vzpomenout vážně. Optikou této události se chceme dívat na nepříliš radostný dnešek a na akutní hrozbu, kterou je vzdání se myšlenky 28. října.

Pro naše rodiče a prarodiče, pro generace, které přežily útrapy první světové války, byly události 28. října 1918 zásadním zlomem. Po třech stoletích habsburské nadvlády a po čtyřech letech válečných hrůz nastal konec války, spolu s ním se rozpadla habsburská monarchie a zrodila se nová republika.

Nesla v sobě mnohé rysy této přelomové chvíle – nejenom velké vlastenecké nadšení, ale i zděděné i nově vzniklé národnostní problémy. Ekonomika byla válkou zcela vyčerpána. Ještě, že jsme měli Rašína a vyhnuli se poválečné inflaci, která proběhla v nebývalé výši všude kolem nás. Naši předkové si také začínali brzy uvědomovat naši závislost na měnících se velmocenských poměrech. Radost a naděje však tehdy mimo veškerou pochybnost převládaly. Vznik samostatné a svobodné Československé republiky byl vyvrcholením společenské, ekonomické a kulturní emancipace, kterou si Češi dlouhou dobu přáli a ke které v průběhu 19. a počátkem 20. století směřovali.

Nadšení a euforie však nejsou na věky. A hlavně nestačí. Již po dvou desetiletích se ukázalo, na jak vratkých základech naše státnost a suverenita stály. Hitlerovi stačila krátká doba a z Československé republiky zbyly trosky. Pro české Němce byl sám koncept republiky od samého počátku nepřijatelný a bez válečné porážky Německa v roce 1918 vznik naší republiky by nikdy neakceptovali. Při první příležitosti usilovali o její rozbití. Iluzí se ukázalo být zahraničně-politické opření se o západní velmoci.
Nechceme to slyšet, ale Mnichov byl logickým důsledkem tehdejšího evropského vývoje, nebyl nečekanou katastrofou. I skutečnost, že jsme se po druhé světové válce dostali do Stalinova područí, s tím vším souvisela.

Teprve listopad roku 1989 znovu oživil naděje 28. října 1918. Na události, které po 17. listopadu v naší zemi bezprostředně následovaly, můžeme vzpomínat s hrdostí. Bohužel už jen vzpomínat. Dnešní vláda se od idejí svobody z počátku 90. let stále více vzdaluje, což vyvolává frustraci stále se zvětšující části naší společnosti. Frustrace ale nestačí. Frustrace není politickým programem. Nemá-li zůstat neproduktivní pasivitou, musí být rychle nahrazena pozitivní politickou aktivitou. A té se musí zúčastnit každý z nás.
Nebude to snadné. Potřebnou změnu je a bude těžké prosadit nejen z důvodů naší domácí nejednoty a jisté ochablosti a změklosti. Bude to těžké i z toho důvodu, že doma už dnes nejsme sami. Už je tu s námi – se všemi svými viditelnými i neviditelnými emisary a jejich ochotnými domácími pomocníky – i Evropská unie a my při jejím rozhodování o nás a za nás taháme za kratší konec provazu, neboť pro vlivné síly dnešní Evropské unie je národní stát a jeho existence už jen reliktem minulosti.

Zrušením hranic a otevřením stavidel pro masovou migraci jsou v Evropě připravovány podmínky k vytvoření nové multikulturní společnosti, což lidé nejen u nás doma nechtějí. Důsledkem je fatální odcizení evropských elit od občanů evropských zemí. Jsme svědky nové etatizace a socializace Evropy. Jsme svědky násilného prosazování zelené ideologie, která staví člověka a přírodu do nesmiřitelného protikladu.

Snaží se nás přesvědčit, že česká státnost, národní hrdost, vlastenectví a obhajoba národních zájmů jsou jen přežitky minulosti. Že je to pouhé staromilství. Vidíme to zcela jinak. Právě dnes, 28. října, bychom měli říci jasně a nahlas, že to, co před 105 lety vytvořili Masaryk, Rašín, Beneš a další, pro nás zůstává závazkem i dnes.

Uchovat a ubránit naši státnost a suverenitu a předat je následujícím generacím musíme i my cítit jako svůj závazek. Víme, že byly vybojovány za velkých obětí a v mimořádných okamžicích historie. V Bruselu však – s jistou nadsázkou řečeno – o nic jiného než o anti-dvacátý osmý říjen už dávno nejde.

Kéž by to měli na mysli ti, kteří se v demokratické volbě dostali a dostanou do čela dnešní České republiky. Abychom k tolik potřebné změně přispěli, musíme rychle začít hledat takové politiky, kteří by byli schopni nás k obratu a k novému zítřku dovést. Jsme tu dnes proto, abychom tyto své obavy řekli veřejně, s plnou vážností a naléhavostí.

28. 10. 2023
Přílohy
396713659_367985122420262_6782070848843582503_n.jpg
Návštěvník
 

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 28. říj 2023 23:57:38

Návštěvník
 

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod miroslav » ned 29. říj 2023 10:51:32

DOKUMENT: Projev prezidenta Pavla při příležitosti státního svátku 28. října

Obrázek

:yes:

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/proj ... domaci_jan
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3825
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod miroslav » ned 29. říj 2023 11:04:46

Návštěvník píše:PROJEV prezidenta Václava Klause
Jsme svědky násilného prosazování zelené ideologie, která staví člověka a přírodu do nesmiřitelného protikladu.


Je to přesně naopak. Drancování omezených fosilních přírodních zdrojů - uhlí, ropy a plynu mi přijde, v nesmiřitelném protikladu s přírodou.
Se samoobnovitelností přírody.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3825
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 29. říj 2023 11:38:08

;)
Budoucnost ukáže, který prezident měl pravdu - jestli ten minulý nebo dnešní.

U dnešního mám pocit, že by pro něj nebyl problém, přednést v podstatě ten samý projev v komunistickém ČSSR. Akorát by vyměnil EU za komunistický blok a NATO za Varšavskou smlouvu. Tedy: Se Sovětským svazem - ehm s Bruselem na věčné časy a nikdy jinak.
Minulost nám ukázala, že tohle nikdy dlouho nevydrželo. At už se Česko paktovalo s kýmkoliv.
Návštěvník
 

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 29. říj 2023 11:45:34

Z projevu prezidenta Václava Klause

Praha, 28.10.2023


....Teprve listopad roku 1989 znovu oživil naděje 28. října 1918. Na události, které po 17. listopadu v naší zemi bezprostředně následovaly, můžeme vzpomínat s hrdostí. Bohužel už jen vzpomínat. Dnešní vláda se od idejí svobody z počátku 90. let stále více vzdaluje, což vyvolává frustraci stále se zvětšující části naší společnosti. Frustrace ale nestačí. Frustrace není politickým programem. Nemá-li zůstat neproduktivní pasivitou, musí být rychle nahrazena pozitivní politickou aktivitou. A té se musí zúčastnit každý z nás.
Nebude to snadné. Potřebnou změnu je a bude těžké prosadit nejen z důvodů naší domácí nejednoty a jisté ochablosti a změklosti. Bude to těžké i z toho důvodu, že doma už dnes nejsme sami. Už je tu s námi – se všemi svými viditelnými i neviditelnými emisary a jejich ochotnými domácími pomocníky – i Evropská unie a my při jejím rozhodování o nás a za nás taháme za kratší konec provazu, neboť pro vlivné síly dnešní Evropské unie je národní stát a jeho existence už jen reliktem minulosti.

Zrušením hranic a otevřením stavidel pro masovou migraci jsou v Evropě připravovány podmínky k vytvoření nové multikulturní společnosti, což lidé nejen u nás doma nechtějí. Důsledkem je fatální odcizení evropských elit od občanů evropských zemí. Jsme svědky nové etatizace a socializace Evropy. Jsme svědky násilného prosazování zelené ideologie, která staví člověka a přírodu do nesmiřitelného protikladu.

Snaží se nás přesvědčit, že česká státnost, národní hrdost, vlastenectví a obhajoba národních zájmů jsou jen přežitky minulosti. Že je to pouhé staromilství. Vidíme to zcela jinak. Právě dnes, 28. října, bychom měli říci jasně a nahlas, že to, co před 105 lety vytvořili Masaryk, Rašín, Beneš a další, pro nás zůstává závazkem i dnes.

Uchovat a ubránit naši státnost a suverenitu a předat je následujícím generacím musíme i my cítit jako svůj závazek. Víme, že byly vybojovány za velkých obětí a v mimořádných okamžicích historie. V Bruselu však – s jistou nadsázkou řečeno – o nic jiného než o anti-dvacátý osmý říjen už dávno nejde.

Kéž by to měli na mysli ti, kteří se v demokratické volbě dostali a dostanou do čela dnešní České republiky. Abychom k tolik potřebné změně přispěli, musíme rychle začít hledat takové politiky, kteří by byli schopni nás k obratu a k novému zítřku dovést.


:)
Návštěvník
 

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod miroslav » ned 29. říj 2023 12:16:12

Návštěvník píše:;)
Budoucnost ukáže, který prezident měl pravdu - jestli ten minulý nebo dnešní.

U dnešního mám pocit, že by pro něj nebyl problém, přednést v podstatě ten samý projev v komunistickém ČSSR. Akorát by vyměnil EU za komunistický blok a NATO za Varšavskou smlouvu. Tedy: Se Sovětským svazem - ehm s Bruselem na věčné časy a nikdy jinak.
Minulost nám ukázala, že tohle nikdy dlouho nevydrželo. At už se Česko paktovalo s kýmkoliv.


No nevím jak ty, ale já jsem se vždy cítil být Evropanem, nikoliv nějaký sovětským člověkem. Takže teď se tohle moje cítění realizuje.
Nacionalismus nikdy nic dobrého nepřinesl třeba jako v bývalé Jugoslávii. Bohužel teď začíná opět vystrkovat růžky jako součást populismu. Evropa a její kultura je moje vlast.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3825
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Společenská situace

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 29. říj 2023 12:42:05

miroslav píše:
Návštěvník píše:;)
Budoucnost ukáže, který prezident měl pravdu - jestli ten minulý nebo dnešní.

U dnešního mám pocit, že by pro něj nebyl problém, přednést v podstatě ten samý projev v komunistickém ČSSR. Akorát by vyměnil EU za komunistický blok a NATO za Varšavskou smlouvu. Tedy: Se Sovětským svazem - ehm s Bruselem na věčné časy a nikdy jinak.
Minulost nám ukázala, že tohle nikdy dlouho nevydrželo. At už se Česko paktovalo s kýmkoliv.


No nevím jak ty, ale já jsem se vždy cítil být Evropanem, nikoliv nějaký sovětským člověkem. Takže teď se tohle moje cítění realizuje.


Tak nějak nechápu, proč se cítit být něčím - jako Evropanem nebo sovětským člověkem? Nestačí být?


Nacionalismus nikdy nic dobrého nepřinesl třeba jako v bývalé Jugoslávii.


Nešlo tam spíš o náboženství? Křestanství versus islám? Za Tita ztratilo náboženství na významu, ale po jeho smrti zase začla náboženská nesnášenlivost.



Bohužel teď začíná opět vystrkovat růžky jako součást populismu. Evropa a její kultura je moje vlast.


A ty si myslíš, že se obyvatelé zapadní Evropy už necítí být jako Němci, Angličani, Italové, Španělé, Francouzové atd., ale jen jako Evropané? A že není v zájmu politiků těchto velkých států, aby se obyvatelé východních satelitních států přestali cítit jako Češi, Slováci, Madaři, Bulhaři, Rumuni atd., ztratili tím identitu a stali se poslušní?

Pokud si dobře vzpomínám, tak Československu SSSR nechtělo vzít národní identitu.
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron