Kdo je opice - aby se to nepletlo

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod lklknml » ned 20. čer 2021 20:31:40

Jana píše:
Zdeněk píše:A komu to říkal?

Svým učedníkům, kteří měli jeho učení šířit dál.

Mužům.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Pedriito » ned 20. čer 2021 20:35:33

Zdeněk píše:Pavel nebyl Ježíš :yes:, ale je to nejvýznamnější apoštol, napsal většinu listů Nového zákona a jeho křesťanský význam je neoddiskutovatelný tak kušujte.
Ježíš si nevybral za ženu žádného z apoštolů, z Tomášova evangelia cituji:
Šimon Petr jim řekl: Ať Marie od nás odejde, neboť ženy nejsou života hodny. Ježíš pravil: Dávejte pozor! Já ji povedu, abych ji učinil mužem, aby se stala živým mužným duchem podobným, jako jste vy. Každá žena, která se učiní mužem, vejde do království nebe.

Byl snad Buddha žena? Nebo Ježíš? Nának? Mojžíš? Mohamed? Nebo snad Sokrates, Platon, Aristoteles, Parmenides? Či snad Tesla, Einstein, Newton, Koperník? Nebo Michelangelo, Shakespeare, Picaso?

Jistěže ženy mohou vejít do království božího, ale samy o sobě to mají mnohem těžší a musí se tedy v obecné rovině opřít o muže. Buddhistickou mnišku Dhammadinná Thérí uvádím zde snad už podesáté. Rád poslouchám např. naši Martinu Kociánovou a jsem si jist, že má více moudrosti než většina zdejšího mužského osazenstva. Jenomže četnost žen v této oblasti je prostě malá, v porovnání k mužům, dá se říci zanedbatelná.

To jsou zkrátka fakta a jak já si v nich stojím je přece jedno.


Četl jsem něco o životě Pavla. A jedno je jistý, s Ježíšem se nikdy nepotkal a křesťany pronásledoval a zatýkal.
Pak se mu po známé příhodě rozsvítilo a stal se z něj velký křesťan a dodatečný apoštol.
Jiný názor na to celé však měli muslimští učenci a jinak to viděli židovští ebionité...
Každopadně ano, on byl defakto tvůrcem křesťanství, tak jak celá staletí šlapalo,
a z kterýho se stal defakto byznys a nástroj moci.

To víš, ženy neměli tehdy mnoho času na ta studia, vědy, umění, atd. Nicméně svatých žen nebylo v minulosti málo,
později i vědkyň a umělkyň. Dnes už tu máme dokonce i političky a prezidentky.. včetně duchovních učitelek.

:)
Pedriito
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Jana » ned 20. čer 2021 20:40:07

Zdeněk píše:Fyzické tělo je výsledkem těla duševního. A i to je mužské nebo ženské. Kdybys svou ženskost nepopírala, věděla bys, že nemůžeš jít mužskou cestou, byla bys moudřejší.

Nejde o popírání čehokoliv, jde o osvobození od připoutanosti k tělu, jde o poznání, že nejsme hmotným tělem.

Lidé těla myslí na věci těla, ale lidé Ducha na věci Ducha. Tělesné smýšlení vede ke smrti, ale smýšlení Ducha k životu a pokoji. Tělesné smýšlení je Bohu nepřátelské, neboť není a ani nemůže být poddáno Božímu zákonu. Ti, kdo žijí v těle, se tedy Bohu líbit nemohou. Římanům 8
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7498
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 20. čer 2021 20:53:30

Pedriito píše:To víš, ženy neměli tehdy mnoho času na ta studia, vědy, umění, atd.
:)


Ony hlavně nesměly studovat, protože patriarchát to zakázal. Nebylo jim dovoleno studovat ani na univerzitách, ani na gymnáziích - leda tak na nějaké rodinné škole. Muži argumentovali stejně jako Zdeněk, když někdo ty zákazy zpochybnoval.
Takže se mohly akorát převléct za muže, když chtěly žít svobodně.

Nesměly volit. Např. ve Švýcarsku mají právo volit až od roku 1971.
Návštěvník
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod lklknml » ned 20. čer 2021 20:56:10

Jana píše:
Zdeněk píše:Fyzické tělo je výsledkem těla duševního. A i to je mužské nebo ženské. Kdybys svou ženskost nepopírala, věděla bys, že nemůžeš jít mužskou cestou, byla bys moudřejší.

Nejde o popírání čehokoliv, jde o osvobození od připoutanosti k tělu, jde o poznání, že nejsme hmotným tělem.

Lidé těla myslí na věci těla, ale lidé Ducha na věci Ducha. Tělesné smýšlení vede ke smrti, ale smýšlení Ducha k životu a pokoji. Tělesné smýšlení je Bohu nepřátelské, neboť není a ani nemůže být poddáno Božímu zákonu. Ti, kdo žijí v těle, se tedy Bohu líbit nemohou. Římanům 8

Uvědomuješ si, že cituješ Pavla z Tarsu, který dle tebe musel přeci lpět na svém mužském těle neboť zakázal, aby ženy na shromážděních mluvily? :)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod lklknml » ned 20. čer 2021 20:57:39

O těch vašich po tisíciletí utiskovaných chudinkách svědčí Sokratova žena Xantipa. Když mu po jedné diskuzi vylila svůj nočník na hlavu, jen stoicky poznamenal "Po hromu se obvykle spustí déšť".
Útrpně na něj vzpomínám, když čtu na mě mířené ženské reakce vezdejší.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Pedriito » ned 20. čer 2021 21:01:43

A co čekáš, když se do nich obouváš a meleš k tomu pátý přes devátý?
Pedriito
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 20. čer 2021 21:02:40

Pedriito píše:Každopadně ano, on byl defakto tvůrcem křesťanství,

:)


A v tom je obsažen i jeho osobní negativní přistup k ženám, který se těm mužským cirkevním hodnostářům tak hodil, aby se ženy mohly stále dál utiskovat. :(
Návštěvník
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod lklknml » ned 20. čer 2021 21:15:30

Pedriito píše:A co čekáš, když se do nich obouváš a meleš k tomu pátý přes devátý?

ženy nechť ve shromáždění mlčí. Nedovoluje se jim, aby mluvily; mají se podřizovat, jak to říká i Zákon.

A já tu s nima diskutuju, trpělivě vysvětluju, laskavě promlouvám.

Tak nedržkuj vole.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Jana » ned 20. čer 2021 21:17:43

Zdeněk píše:
Jana píše:
Zdeněk píše:Fyzické tělo je výsledkem těla duševního. A i to je mužské nebo ženské. Kdybys svou ženskost nepopírala, věděla bys, že nemůžeš jít mužskou cestou, byla bys moudřejší.

Nejde o popírání čehokoliv, jde o osvobození od připoutanosti k tělu, jde o poznání, že nejsme hmotným tělem.

Lidé těla myslí na věci těla, ale lidé Ducha na věci Ducha. Tělesné smýšlení vede ke smrti, ale smýšlení Ducha k životu a pokoji. Tělesné smýšlení je Bohu nepřátelské, neboť není a ani nemůže být poddáno Božímu zákonu. Ti, kdo žijí v těle, se tedy Bohu líbit nemohou. Římanům 8

Uvědomuješ si, že cituješ Pavla z Tarsu, který dle tebe musel přeci lpět na svém mužském těle neboť zakázal, aby ženy na shromážděních mluvily? :)

Uvědomuju si, že má citace odpovídá tomu, co poznávám. Podobně mě oslovuje jeho vyjádření: "Již ne živ já, ale Kristus živ je ve mně."

Nádherné je také jeho vyjádření o lásce v listu Korintským.

Mimo jiné v něm říká: "Nyní poznávám částečně, ale potom poznám plně, jako Bůh zná mne."
Jeho poznání není úplné. Proto ani jeho projev nemusí být dokonalý. A je dost možné, že některé věci nejsou dobře pochopeny nebo přeloženy. Nicméně velice dobře chápe jednotu v Kristu:

„V Kristu ovšem není žena bez muže ani muž bez ženy, vždyť jako je žena z muže, tak i muž skrze ženu – všecko pak je z Boha.“ (1. Kor. 11,11-12)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7498
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Pedriito » ned 20. čer 2021 21:22:38

Zdeněk píše:
Pedriito píše:A co čekáš, když se do nich obouváš a meleš k tomu pátý přes devátý?

ženy nechť ve shromáždění mlčí. Nedovoluje se jim, aby mluvily; mají se podřizovat, jak to říká i Zákon.

A já tu s nima diskutuju, trpělivě vysvětluju, laskavě promlouvám.

Tak nedržkuj vole.

Tak pravil buddhista a křesťan
:D :D
Pedriito
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 20. čer 2021 21:42:51

Pedriito píše:
Zdeněk píše:
Pedriito píše:A co čekáš, když se do nich obouváš a meleš k tomu pátý přes devátý?

ženy nechť ve shromáždění mlčí. Nedovoluje se jim, aby mluvily; mají se podřizovat, jak to říká i Zákon.

A já tu s nima diskutuju, trpělivě vysvětluju, laskavě promlouvám.

Tak nedržkuj vole.

Tak pravil buddhista a křesťan
:D :D


Zdeněk je něco jako živej dinosaurus. :D Předvádí, jak v pradávných časech muži posuzovali ženy. U pár jedinců a Jehovových svědcích se to drží dodneška.
Návštěvník
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod lklknml » ned 20. čer 2021 21:54:11

Jana píše:„V Kristu ovšem není žena bez muže ani muž bez ženy, vždyť jako je žena z muže, tak i muž skrze ženu – všecko pak je z Boha.“ (1. Kor. 11,11-12)

Ano, je tam muž a žena. Muž přece nebyl stvořen pro ženu, ale žena pro muže. Vždyť muž není z ženy, nýbrž žena z muže.

Muž se po vyhnání z ráje rodí skrze ženu, ale Bůh stvořil Evu z Adamova žebra.

(doufám že Pedriita z toho nejebne)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 20. čer 2021 21:56:49

S Pavlem nebylo cosi v pořádku, sám to nazýval ostnem v těle. Možná trpěl nějakou chronickou chorobou, ale spíše sexuálními problémy. Dokladem toho je, že ačkoli převzal praxi přijímání žen za pomocnice, psal o sexu vždy poněkud trpce. Z Pavlových charakterových rysů se nejvíce proslavila jeho neskutečná vytrvalost a schopnost snášet utrpení. Všude, kam přišel, horlivě diskutoval, přel se a přesvědčoval o správnosti nové podoby judaismu. Podivně kolísal mezi skromností a sebevědomím, ale každopádně se stal jedním ze zakladatelů světovosti křesťanství.
https://www.antickysvet.cz/25962n-svaty-pavel-z-tarsu
Návštěvník
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 20. čer 2021 22:00:34

Sv. Pavel: A abych se nepovyšoval pro výjimečnost zjevení, jichž se mi dostalo, byl mi dán do těla osten, posel satanův, který mne sráží, abych se nepovyšoval. (2K 12,7.)
Návštěvník
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 20. čer 2021 22:02:43

Návštěvník píše:Sv. Pavel: A abych se nepovyšoval pro výjimečnost zjevení, jichž se mi dostalo, byl mi dán do těla osten, posel satanův, který mne sráží, abych se nepovyšoval. (2K 12,7.)


Ano, povyšoval se, když okřikoval ženy.
Návštěvník
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod lklknml » ned 20. čer 2021 22:05:46

Návštěvník píše:Zdeněk je něco jako živej dinosaurus. :D Předvádí, jak v pradávných časech muži posuzovali ženy. U pár jedinců a Jehovových svědcích se to drží dodneška.

Jenomže ta emancipovaná euroatlantická civilizace spěje ke svému konci. Kriminálníkovi George Floydovi se staví sochy. Genderově vyvážená americká armáda není schopná za 20 let porazit středověký Taliban. Ve Francii je ve formulářích rodič1 a 2. Kdo bude feministické pošahance chránit před uřezáváním hlav? Ty holčičky, které jste z kluků vychovaly?
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 20. čer 2021 22:06:50


Ty sám jsi na svět nepřišel ze ženy?
Návštěvník
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 20. čer 2021 22:07:03

Zdeněk píše:
Jana píše:„V Kristu ovšem není žena bez muže ani muž bez ženy, vždyť jako je žena z muže, tak i muž skrze ženu – všecko pak je z Boha.“ (1. Kor. 11,11-12)

Ano, je tam muž a žena. Muž přece nebyl stvořen pro ženu, ale žena pro muže. Vždyť muž není z ženy, nýbrž žena z muže.

Muž se po vyhnání z ráje rodí skrze ženu, ale Bůh stvořil Evu z Adamova žebra.

(doufám že Pedriita z toho nejebne)


První verze:

Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem
stvořil ho, aby byl obrazem Božím,
muže a ženu je stvořil.
A Bůh jim požehnal a řekl jim:
Plod'te a množte se a naplnte zemi.


:)
Návštěvník
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 20. čer 2021 22:10:01

Návštěvník píše:
Zdeněk píše:
Jana píše:„V Kristu ovšem není žena bez muže ani muž bez ženy, vždyť jako je žena z muže, tak i muž skrze ženu – všecko pak je z Boha.“ (1. Kor. 11,11-12)

Ano, je tam muž a žena. Muž přece nebyl stvořen pro ženu, ale žena pro muže. Vždyť muž není z ženy, nýbrž žena z muže.

Muž se po vyhnání z ráje rodí skrze ženu, ale Bůh stvořil Evu z Adamova žebra.

(doufám že Pedriita z toho nejebne)


První verze:

Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem
stvořil ho, aby byl obrazem Božím,
muže a ženu je stvořil.
A Bůh jim požehnal a řekl jim:
Plod'te a množte se a naplnte zemi.


:)


Tady se prý jednalo o Lilit, až Eva byla z Adamova žebra - asi proto se nechala svést hadem. Nebyla plnohodnotná. :D
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků