Pocity nadřazenosti

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 25. kvě 2014 13:35:46

Hledáte-li příležitosti, abyste se urazili, najdete je na každém kroku. To pracuje Vaše ego, které Vás přesvědčuje, že svět by neměl být takový, jaký je. Ego je zdrojem konfliktů a neshod, protože Vás tlačí k tomu, abyste přesvědčovali druhé, že nemají pravdu.
Když jste nepřátelsky naladění, jste odpojení od vědomí Bytí.

*

Pokud jste uražení, tvoří to stejně ničivou energii, která se dotkla v prvé řadě Vás a vede k útoku, protiútoku a válce.

*

Ego nutkavě rozděluje na vítěze a poražené.
Honba za vítězstvím je zaručený způsob, jak zabránit vědomému kontaktu s Bytím.

*

Nelze stále jen vyhrávat a vy se pak budete cítit bezcenní a nedůležití.
Vyvolá to ve vás potřebu dokázat svou nadřazenost.

*

Neustálé porovnávání má za následek hledání všech možných nedostatků, pozorovaných u ostatních.
Tak se pořád znovu vytváří pocit vlastní výjimečnosti.

*

Když vysíláte pocity nadřazenosti, vrací se Vám to zpátky, což vede k rozhořčení a nakonec nepřátelským pocitům.
Tyto pocity se stávají vozidly, které Vás odvážejí dál a dál od Sebe-uvědomění.

*

http://www.moje-pravdy.cz/z-jinych-zdro ... konani-ega
Návštěvník
 

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 25. kvě 2014 13:42:43

SEDM KROKŮ K PŘEKONÁNÍ EGA

Zde je sedm návrhů, které Vám pomohou překonat hluboce zakořeněné představy o vlastní důležitosti.
Všechny jsou navrženy tak, aby Vám pomohly zabránit falešnému ztotožnění se s domýšlivým egem.


1. Přestaňte se urážet

Chování druhých není důvod, abyste se sami znehybnili. To, co Vás uráží, Vás pouze oslabuje. Hledáte-li příležitosti, abyste se urazili, najdete je na každém kroku. To pracuje Vaše ego, které Vás přesvědčuje, že svět by neměl být takový, jaký je. Můžete začít oceňovat život a sladit se s univerzálním Duchem Stvoření. Když ale budete uražení, nemůžete se dostat k síle záměru. V každém případě, počínejte si tak, abyste vymýtili hrůzy tohoto světa, které vycházejí ze silného ztotožnění se s egem, ale zůstaňte pokojní.

Jak nám Kurz Zázraků připomíná : Mír je od Boha. Vy, kdo jste součástí Boha, nejste tedy doma nikde jinde než v jeho míru. Bytí je od Boha. A Vy, kdo jste součástí Boha, nejste doma nikde jinde než v jeho míru. Pokud jste uražení, tvoří to stejně ničivou energii, která se dotkla v prvé řadě Vás a vede k útoku, protiútoku a válce.


2. Vzdejte se potřeby vyhrávat


Ego nás velice rádo rozděluje na vítěze a poražené. Honba za vítězstvím je zaručený způsob, jak zabránit vědomému kontaktu se záměrem. Proč? Protože konec konců, nelze stále jen vyhrávat. Někdo bude vždy rychlejší, mladší, silnější, chytřejší nebo mít více štěstí a Vy se pak budete cítit bezcenní a nedůležití. Nejste Vaše výhry či vítězství. Můžete rádi soutěžit a bavit se ve světě, kde výhra je všechno, ale nemusíte tam být ve svých myšlenkách. V tomto světě, kde všichni sdílíme ten stejný energetický zdroj nejsou žádní poražení. Vše, co můžete daný den říci je, že jste prováděli srovnání s ostatními na určité úrovni. Ale zítra je další den, s dalšími soupeři a novými okolnostmi k posouzení. A Vy jste stále nekonečná přítomnost v těle, které je o další den (nebo desetiletí) starší.

Vzdejte se potřeby vyhrávat tak, že nebudete souhlasit s tím, že opakem výhry je prohra. To je strach ega. Pokud Vaše tělo dnes nevystupuje vítězným způsobem, pak jednoduše nezáleží na tom, když se neztotožňujete výhradně se svým egem. Buďte pozorovatel, který si všímá a baví se, aniž by potřeboval vyhrát trofej. Buďte v míru a spojte se s energií záměru. Je ironií, ačkoli si toho sotva všimnete, že jakmile se budete méně snažit o vítězství, začne se ve Vašem životě objevovat více.


3. Vzdejte se potřeby mít pravdu

Ego je zdrojem mnoha konfliktů a neshod, protože Vás tlačí k tomu, abyste přesvědčovali druhé, že nemají pravdu. Když jste nepřátelsky naladěni, jste odpojeni od síly záměru. Tvořivý Duch je laskavý, milující a přístupný; a bez hněvu, zlosti, nebo hořkosti. Tím, že se ve svých debatách a vztazích vzdáte potřeby mít pravdu, je to jako říkat egu : „nejsem Tvým otrokem. Chci přijmout laskavost a odmítám Tvoji potřebu mít pravdu. Ve skutečnosti nabídnu této osobě šanci cítit se lépe tím, že řeknu, že má pravdu a poděkuji za to, že mne nasměrovala k pravdě.“

Když se vzdáte potřeby mít pravdu, jste schopni posílit Vaše spojení se silou záměru. Ale nezapomeňte, že ego je odhodlaný bojovník. Viděl jsem, jak lidé ukončují své jinak krásné vztahy kvůli tomu, že lpěli na své potřebě mít pravdu. Apeluji na Vás, abyste se vzdali své egem řízené potřeby mít pravdu tím, že se zastavíte uprostřed hádky a zeptáte se sami sebe – Chci mít pravdu nebo chci být šťastný? Když si vyberete radostný, milující, duchovní postoj, Vaše spojení se záměrem bude posíleno. Tyto okamžiky nakonec rozšíří Vaše nové spojení se silou záměru. Univerzální Zdroj s Vámi začne spolupracovat na vytváření života, k jakému jste byli předurčeni.


4. Vzdejte se své potřeby být nadřazení

Opravdová urozenost není o tom být lepší než někdo jiný. Je to o tom být lepší než jste bývali. Soustřeďte se na svůj růst s neustálým vědomím toho, že nikdo na této planetě není nijak lepší než kdokoliv jiný. My všichni vycházíme ze stejné tvořivé životní síly. My všichni máme poslání si uvědomit svou předurčenou podstatu; vše co potřebujeme k naplnění našeho údělu je nám přístupné. Nic z toho však není možné, když vidíte sami sebe jako nadřazeného ostatním. Je to staré pořekadlo, ale přesto pravdivé : V očích Boha jsme si všichni rovni.

Vzdejte se své potřeby cítit se nadřazeně tím, že se budete v každém jedinci snažit vidět rozvíjejícího se Boha. Nehodnoťte druhé na základě jejich vzhledu, úspěchů, majetku a dalších ukazatelů ega. Když vysíláte pocity nadřazenosti, vrátí se Vám to zpět, což povede k rozhořčení a nakonec nepřátelským pocitům. Tyto pocity se stanou vozidlem, které Vás zaveze dále od záměru. Kurz Zázraků o této potřebě být zvláštní a nadřazený říká: výjimečnost vždy vytváří porovnávání. Je založena na nedostatcích viděných v ostatních, a udržována hledáním a udržováním všech jasně viditelných nedostatků, které může vnímat.


5. Vzdejte se své potřeby mít více

Mantrou ega je „více“. Není nikdy spokojeno. Nezáleží na tom, čeho jste dosáhli nebo co jste získali, vaše ego bude trvat na tom, že to není dost. Shledáte, že jste ve stavu neustálého snažení, a vyřazujete možnost čehokoli dosáhnout. Jenže ve skutečnosti jste toho už dosáhli, a jak se rozhodnete využít tento přítomný okamžik Vašeho života je pouze Vaše volba. Paradoxně, když přestanete potřebovat více, do Vašeho života přijde více toho, po čem toužíte. A protože jste odděleni od této potřeby, zjistíte, že je pro Vás snazší předat to dále druhým, neboť si uvědomíte, jak málo stačí, abyste byli spokojení a pokojní.

Univerzální Zdroj je spokojený sám se sebou, neustále se rozrůstá a tvoří nový život, nikdy se nesnaží držet se svých stvoření pro své vlastní sobecké záměry. Tvoří a nechává jít. Jakmile se vzdáte potřeby ega mít více, sjednotíte se s tímto Zdrojem. Tvořte, přitahujte k sobě a nechte to jít, nikdy nepožadujte, aby k Vám přišlo více. Z vděčnosti za všechno, co k Vám přichází se naučíte mocnou lekci, kterou učil František z Assisi : „…. dostáváme dáváním.“ Když umožníte hojnosti, aby proudila k Vám a skrze Vás, spojíte se s Vaším Zdrojem a zajistíte, že tato energie bude pokračovat v proudění.


6. Přestaňte ztotožňovat sami sebe se svými úspěchy

Toto může být složitá představa, pokud si myslíte, že Vy jste Vaše úspěchy. Bůh píše všechnu hudbu. Bůh zpívá všechny písně. Bůh staví všechny budovy. Bůh je zdrojem všech Vašich úspěchů. Mohu slyšet Vaše ego hlasitě protestovat. Nicméně zůstaňte naladěni na tuto myšlenku. Vše vychází ze Zdroje! Vy a tento Zdroj jste jedno! Nejste toto tělo a jeho úspěchy. Vy jste pozorovatel. Všímejte si toho všeho a buďte vděční za schopnosti, které jste nasbírali. Vzdejte veškeré uznání síle záměru, která Vás přivedla na tento svět, a jejíž jste zhmotněná součást.

Čím méně budete potřebovat být uznáni za své úspěchy, a čím více zůstanete spojeni se sedmi výrazy záměru, tím volnější budete, abyste něco dokázali, a tím více se to projeví. Právě když přilnete k těmto úspěchům a věříte, že Vy sami děláte všechny tyto věci, opouštíte mír a vděčnost Vašeho Zdroje.


7. Vzdejte se Vašeho dobrého jména

Vaše pověst se nenachází ve Vás. Sídlí v myslích ostatních. Tudíž nad tím nemáte žádnou kontrolu. Pokud promluvíte s 30ti lidmi, budete mít 30 reputací. Spojit se se záměrem znamená poslouchat své srdce a vést sám sebe na základě toho, co Vám říká vnitřní hlas. To je Váš účel zde. Pokud se přehnaně staráte o to, jak Vás ostatní vnímají, pak jste se odpojili od záměru a dovolili, aby Vás vedly názory druhých. To pracuje Vaše ego. Je to iluze stojící mezi Vámi a silou záměru. Není nic, co byste nemohli dokázat, pakliže se neodpojíte od síly zdroje a nenabudete přesvědčení, že Váš záměr je dokázat druhým jak mistrovský a nadřazený jste a nebudete vynakládat svou energii k tomu, abyste se pokoušeli získat ohromnou pověst mezi dalšími egy. Dělejte, co děláte, protože Váš vnitřní hlas, který je vždy spojený

s Vaším zdrojem, jemuž je i vděčný, Vás také nasměruje. Držte se údělu, odpoutejte se od výsledků, a přijměte odpovědnost za to, co se nachází ve Vás: Váš charakter. Nechte svou reputaci ostatním k diskusi, s Vámi to nemá nic společného. Nebo jak zní název knihy: Co si o mě myslíte není moje věc!


© Wayne W. Dyer, Ph.D. (http://www.drwaynedyer.com)

Pro http://www.svetloatlantidy.cz přeložila Lucie H. Tuto českou verzi je možné v nezkrácené a neupravené podobě dále kopírovat a rozšiřovat nekomerčním způsobem, pokud bude připojena celá tato poznámka včetně všech zdrojů i s aktivními odkazy.

Zdroj: e-mail + http://svetloatlantidy.cz
Návštěvník
 

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Pavla » pon 26. kvě 2014 7:33:46

vostalpetr píše:
Když jste nepřátelsky naladění, jste odpojení od vědomí Bytí.


Mně to neva a Bytí je to šumák, tak koho to pak prudí ???



asi záleží, kde tu nepřátelskou naladěnost člověk "má".... Když je nepřátelsky naladěn na úrovni myšlenek, které neodívá do slov, tedy si tak nějak bubákuje sám pro sebe, tak je to zřejmě jedno všeobecně... je to jeho soukromá věc....
Je-li snaha s tím něco udělat, tak celkem dobře fungují katarzní meditace, jak je popisuje třeba Osho... Uvědomovanou negativní emoci prostě o samotě vybít... vzteky bušit do polštáře a vypustit vnitřní přetlak.... Už to, že člověk nejdřív, než se začne vztekat, vyhledá samotu, odizoluje se od ostatních, svědčí o zlomečku uvědomění... Negace se vyzáří a zase je dobře...

Pak je nepřátelské naladění v podobě slov.... , která jsou směřovaná k někomu jinému... křičet na dítě, hádat se s partnerem, vynadat prodavačce v krámě, pustit se do řidiče autobusu, že přijel o pár minut pozdě.... Energie slov je silnější než energie myšlenek a protistranu, není-li nějak víc osvícená, tak nutí na podobné vlně zareagovat... Je-li protistrana v pohodě, snadno negativní energii v podobě slov přemění v oboustannou pohodu...

No a nepřátelské naladění, které od slov přejde k činům... :( tam se napáchané škody napravují nejhůř.... Bohu je to samozřejmě jedno, ale toho psa to bolí...
Obrázek

a každá vyslaná energie opíše kruh a vrací se ke svému původci, takže je tak nějak skoro zaručené, že se ke mně vrátí, protože ten pes a já Jedno jsme...
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 13:01:44

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 28. kvě 2014 13:43:21

Ego je zdrojem mnoha konfliktů a neshod, protože Vás tlačí k tomu, abyste přesvědčovali druhé, že nemají pravdu.

Proč ego potřebuje druhé o něčem přesvědčovat? :confused: :what:
Návštěvník
 

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 28. kvě 2014 14:11:26

Nejlepší je trpělivé přesvědčování

:D :D :D
Návštěvník
 

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 28. kvě 2014 14:12:28

Proč? Aby tím získalo kořist. Razítko správnosti vlastního názoru, a tak stouplo v ceně. Či-li je to o obchodování :-)
Získám-li bodíky, zatetelím se, nezískám-li bodíky, naopak je mi oponováno jiným názorem, má ego na výběr. Buď zaútočí, přitvrdí, Péťa říká přitlačí, nebo se raněn stáhnu, uteču. Tak reaguje ego. Existuje ale i jiný přístup, ne z ega... a skrze takový přístup mohu být obohacen, ale jinak než v prvním případě, kdy nyabobtná ego, obohacen pochopením, které doprovází slůvko aha...
Návštěvník
 

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 28. kvě 2014 14:17:33

Jana píše:
Návštěvník píše:
Ego je zdrojem mnoha konfliktů a neshod, protože Vás tlačí k tomu, abyste přesvědčovali druhé, že nemají pravdu.

Proč ego potřebuje druhé o něčem přesvědčovat? :confused: :what:


Jaký je rozdíl mezi trpělivým vysvětlováním a přesvědčováním ?

Je to jako ve škole. Nejlépe naučí učitel, který to žije, který to má a který to třeba zaníceně, často s humorem podá, okoření nějakým příběhem, kterým může být např. i písnička, jen aby to ty, co poslouchají zaujalo a nechalo se to zapadnout do duše. Má dcera to má podobně jako já, musí "to" slyšet, musí to prožít, aby věděla, o čem je řeč. když si něco čte z knížky, která je napsaná jako telefonní seznam - heslovitě, jako encyklopedie, učí se to násilně a nazpaměť (rve si to jen do hlavy) a za týden už neví, o čem to je...

Jsou různí učitelé, známe všichni ...

O trpělivost ani tak nejde, jde o způsob podání... a přesvědčovat někoho o něčem je naprd, proč...
Návštěvník
 

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Linda » stř 28. kvě 2014 14:21:22

Jana píše:
Návštěvník píše:
Ego je zdrojem mnoha konfliktů a neshod, protože Vás tlačí k tomu, abyste přesvědčovali druhé, že nemají pravdu.

Proč ego potřebuje druhé o něčem přesvědčovat? :confused: :what:


Jaký je rozdíl mezi trpělivým vysvětlováním a přesvědčováním ?

Když se člověka opětovaně ptají a on jim pokaždé vysvětlí, jak to vidí, pak trpělivě vysvětluje.

Když se ho nikdo na nic neptal a on druhým neustále popisuje a dokazuje, jak je to správně, pak je přesvědčuje.

Proč ego potřebuje druhé o něčem přesvědčovat?

Získává tím pocit uspokojení? Nadřazenosti?

K čemu to potřebuje? Necítí se bez toho celistvé? Proč?
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Linda » stř 28. kvě 2014 14:44:54

"Nejlépe naučí učitel, který to žije, který to má a který to třeba zaníceně, často s humorem podá, okoření nějakým příběhem..."
Napadají ho i nečekané metafory, podobenství... ty se pamatují i vybavují daleko snáz než suché slovní popisy :)

... a přesvědčovat někoho o něčem je naprd...

Dokud se člověk nezačne sám o něco zajímat, většinou informace o tom přejde a nic mu to neříká. Přesvědčování zafunguje jen na ty, co věří reklamám. Ostatní zpozorní a ptají se v duchu, co asi tím ten přesvědčující sleduje, proč se namáhá, kvůli čemu to dělá... proč mu to stojí za to...co mu to dává...
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Linda » stř 28. kvě 2014 15:26:24

Jana píše:A jak to vidíš tady v diskuzi, kdy se Tě třeba nikdo na nic neptá a píšeš tady, jak to poznáváš, vidíš třeba, že Ti druhý nerozumí, a tak trpělivě vysvětluješ...

Ani moc ne, trochu to upřesním a když vidím, že nemá zájem, není důvod v tom pokračovat, nemělo by to smysl.

Když za Tebou občas přijde někdo osobně, protože se ocitl v obtížné situaci a neví, co s tím, člověka to naučí, že je potřeba nejdřív si plně ujasnit, co ten druhý v sobě řeší, jaká vnější situace to vyvolala a jak na to reaguje, a pak zkusit naznačit, jaké vidíš v takové situaci možnosti, co k čemu podle Tvé zkušenosti vede. A nechat pak plně na něm, jestli ho něco z toho osloví. Takový rozhovor je vždycky přínosný pro obě strany, protože když odpovídáš, musíš se na jeho situaci dívat jeho očima a uvidíš třeba i souvislosti, které by Ti jinak nenapadly; přitom když si je uvědomí, má šanci začít reagovat nekonfliktním způsobem v situacích, které ho předtím rozhodily a vyváděly z míry.

Během let si čím dál víc uvědomuju, jakou pomocí jsou taková setkání i pro mě, člověka to učí jemnější empatii. Snahy pomáhat bývají zpočátku spojené s přesvědčováním, t.j. s neuvědomovaným dobře míněným nátlakem. Ten časem postupně vylejzá na světlo boží (do vědomí) právě rozpoznáváním, že i neuvědomovaná snaha druhého přesvědčit v něm vyvolá pokaždé sebeobranu, i když je to snaha mu pomoci a může být míněná sebelíp. Část jeho energie, kterou na svou nevědomou sebeobranu spotřebovával, mu nebyla v té chvíli k dispozici, a zmenšovala se tím jeho možnost najít optimální řešení.

Jo, podvědomí, to je síla, o jaké zpočátku nemáme ani tušení. Přitom právě ono určuje, jak reagujeme na ostatní a jak ostatní reagují na nás.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 28. kvě 2014 15:51:28

Jana píše:
Návštěvník píše:Nejlepší je trpělivé přesvědčování

:D :D :D


:D :D :D


jj z toho vycházela například geobbelsovská propaganda :D :D :D
Návštěvník
 

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Linda » stř 28. kvě 2014 15:54:24

Jana píše:
Linda píše:Dokud se člověk nezačne sám o něco zajímat, většinou informace o tom přejde a nic mu to neříká. Přesvědčování zafunguje jen na ty, co věří reklamám. Ostatní zpozorní a ptají se v duchu, co asi tím ten přesvědčující sleduje, proč se namáhá, kvůli čemu to dělá... proč mu to stojí za to...co mu to dává...

Promiň tu zvědavost, ale to, cos teď napsala, co tím tedy sleduješ ? Co Ti to dává ?

Ty vnímáš když někdo napíše, jaké je právě počasí nebo jak něco vidí, jako přesvědčování, kterým něco sleduje a které mu něco dává? :confused: :what:

Přesvědčování je podle mě opakování a obhajování toho, co jsme řekli, ne pouhé konstatování, jak něco vidíme nebo jakou máme s něčím zkušenost.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Linda » stř 28. kvě 2014 16:03:30

Jana píše:Upřímně řečeno nevidím nikde v ničem, co se tady píše žádné přesvědčování a ani manipulaci ne

Píšeš to opakovaně, zřejmě to tak bude.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Linda » stř 28. kvě 2014 16:13:47

Linda píše:Dokud se člověk nezačne sám o něco zajímat, většinou informace o tom přejde a nic mu to neříká. Přesvědčování zafunguje jen na ty, co věří reklamám. Ostatní zpozorní a ptají se v duchu, co asi tím ten přesvědčující sleduje, proč se namáhá, kvůli čemu to dělá... proč mu to stojí za to...co mu to dává...

Jana píše:Promiň tu zvědavost, ale to, cos teď napsala, co tím tedy sleduješ ? Co Ti to dává ?

Linda píše:Ty vnímáš když někdo napíše, jaké je právě počasí nebo jak něco vidí, jako přesvědčování, kterým něco sleduje a které mu něco dává? :confused: :what:

Přesvědčování je podle mě opakování a obhajování toho, co jsme řekli, ne pouhé konstatování, jak něco vidíme nebo jakou máme s něčím zkušenost.

Jana píše:Upřímně řečeno nevidím nikde v ničem, co se tady píše žádné přesvědčování a ani manipulaci ne

Tím víc mě udivuje Tvoje jistota, že svým konstatováním (které jsem tu 28. kvě 2014 16:13:47 napsala poprvé, předtím mi nenapadlo o tom mluvit) někoho přesvědčuju, protože se mě ptáš, co tím sleduju a co mi to dává. Tvůj dotaz se tedy netýká konstatování, protože to nač se ptáš charakterizuje přesvědčování: "neustále popisuje a dokazuje, jak je to správně...co asi tím ten přesvědčující sleduje, proč se namáhá, kvůli čemu to dělá... proč mu to stojí za to... co mu to dává...?"

.................

PS: Připomenu, že naše diskuse o přesvědčování vyšla z Tvého dotazu

Jaký je rozdíl mezi trpělivým vysvětlováním a přesvědčováním ?

a z mé odpovědi

Když se člověka opětovaně ptají a on jim pokaždé vysvětlí, jak to vidí, pak trpělivě vysvětluje.
Když se ho nikdo na nic neptal a on druhým neustále popisuje a dokazuje, jak je to správně, pak je přesvědčuje.


:)
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Linda » stř 28. kvě 2014 17:00:54

vostalpetr píše:...jakoby nějaký konstatování měla být nějaká zaručená pravda, protože on to takto vidí

:)

Slovo "konstatování" nemá s pravdivostí nic společného: znamená jednorázové sdělení, jak něco vidíme - bez ohledu na to, jestli to odpovídá skutečnosti, nebo ne. Konstatovat = shledat, že... (podle slovníku).

Tím se liší od neustálého prosazování svých konstatování opakovaným přesvědčováním ostatních, že ta konstatování jsou pravdivá.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 28. kvě 2014 17:22:44

Jo, chtít druhý přesvědčit, tomu některý lidi těžko odolávají, může to fungovat jako droga :D
Návštěvník
 

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 28. kvě 2014 17:26:47

vostalpetr píše:
Přesvědčování je podle mě opakování a obhajování toho, co jsme řekli, ne pouhé konstatování, jak něco vidíme nebo jakou máme s něčím zkušenost.


A opakování je matkou modrosti...

(nejspíš proto, protože se džbánem chodí tak dloho, až se ucho utrhne)

A co to konstatování ?

No pokud to je to, co píšeš, tedy že něco vidíme či máme zkušenost,
no tak to je taky vcelku pěknej shit, nebot je to vyfiltrovaný "poznání"

Tak třeba Miroslav se furt ohání nějakým tím svým konstatováním,
jakoby nějaký konstatování měla být nějaká zaručená pravda, protože on to takto vidí


konstatování faktu - na Pankráci v Praze venku momentálně prší (ověřitelné pro všechny, stačí vylézt ven)
přesvědčovat lze o prospěšnosti, neprospěšnosti a našich názorech a představách o déšti, počasí a pod.

to je rozdíl mezi konstatováním a přesvědčováním
Návštěvník
 

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 28. kvě 2014 17:34:37

konstatování faktu - na Pankráci v Praze venku momentálně prší (ověřitelné pro všechny, stačí vylézt ven)
přesvědčovat lze o prospěšnosti, neprospěšnosti a našich názorech a představách o déšti, počasí a pod.

to je rozdíl mezi konstatováním a přesvědčováním

Taky můžu konstatovat, že mi soused zapomněl vrátit konev, a pak zjistím, že ji postavil před moje dveře a nedozvonil se na mě, protože jsem ho neslyšela zvonit, rádio hrálo moc nahlas
Návštěvník
 

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 28. kvě 2014 17:41:29

o konstatování, že venku na Pankráci momentálně prší lze i někoho začít přesvědčovat :D což následně může vést k dalšímu konstatování faktu, že došlo k neúspěchu přesvědčování, či naopak může to vést k dalšímu konstatování faktu, že došlo k úspěchu v přesvědčování :D

jo čeština je úžasný vyjadřovací jazyk :)
Návštěvník
 

Re: Pocity nadřazenosti

Nový příspěvekod malpan » stř 28. kvě 2014 17:42:32

Návštěvník píše:konstatování faktu - na Pankráci v Praze venku momentálně prší (ověřitelné pro všechny, stačí vylézt ven)

to bude asi přesvědčováním, protože jsem vylezl - sluníčko, soused seká trávu a po dešti ani památky... nebo to může být konstatováním a já si tady v Beskydech můžu jen myslet, že to není ověřitelné pro všechny, ale jen pro ty, kteří jsou poblíž Pankráce :D
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Další

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků