Duchovní intelektualismus u žen

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 27. črc 2014 22:58:42

píšu defakto o vyčůranosti

Je to povzdech nad tím, že vědomí se chápe intelektu jako nástroje, který je tu zvyk používat?

A citové projevy jsou bez vyčůranosti ? :confused: :what:

A co zvířata? Intelekt nemají, ale lstivost jim pomáhá ubránit se a ulovit potravu
Návštěvník
 

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod rosada » ned 27. črc 2014 23:09:13

Technická poznámka:
V té mé větě chyběl otazník, tak jsem ho doplnila i do citace.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod m a x » ned 27. črc 2014 23:22:07

Legenda:

intelekt = rozum

intelektualizmus = potlačování citu rozumem

duchovní intelktualizmus = (nevím jestli tento termín někdo použil přede mnou) já jím vyjadřuju vychytralost, kterou se například vzájemně atakují účastníci diskuzí o duchovnu.
m a x
 

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod rosada » ned 27. črc 2014 23:35:11

m a x píše:Legenda:

intelekt = rozum

intelektualizmus = potlačování citu rozumem

duchovní intelktualizmus = (nevím jestli tento termín někdo použil přede mnou) já jím vyjadřuju vychytralost, kterou se například vzájemně atakují účastníci diskuzí o duchovnu.


Jo, před tím ho užil Návštěvník, a to pod naším družným rozhovorem s Návštěvníkem (který se představil jako Monika).
Tak mě tak trochu zajímá, proč ten náš rozhovor (který jsem si užila) vyvolal toto téma. Jediné, co mě k tomu napadlo je, že je to nesrozumitelné... ale vyčůrané??? :what: fakt to tak zvenčí vypadá?

pozn: do ničeho teď neryju, fakt mě to zajímá, jak to na koho působí a ocením úpřímnost.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod m a x » ned 27. črc 2014 23:40:21

vostalpetr píše:
duchovní intelktualizmus = (nevím jestli tento termín někdo použil přede mnou) já jím vyjadřuju vychytralost, kterou se například vzájemně atakují účastníci diskuzí o duchovnu.


Tak to nejspíš vidíš jen špičku ledovce,

na to dojel i nepotopitelnej Titanic...


To je mozný, ale já hlavně předmět tohoto tématu ani nekritizuji, takže případné výhrady, které staví na tom že proti tomu něco mám, jsou bezpředmětné. :)
m a x
 

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod rosada » ned 27. črc 2014 23:41:37

Ataky obohacuje, osvětluje ... no hraje si, co už :what: :)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod m a x » pon 28. črc 2014 0:12:10

rosada píše:
m a x píše:Legenda:

intelekt = rozum

intelektualizmus = potlačování citu rozumem

duchovní intelktualizmus = (nevím jestli tento termín někdo použil přede mnou) já jím vyjadřuju vychytralost, kterou se například vzájemně atakují účastníci diskuzí o duchovnu.


Jo, před tím ho užil Návštěvník, a to pod naším družným rozhovorem s Návštěvníkem (který se představil jako Monika).
Tak mě tak trochu zajímá, proč ten náš rozhovor (který jsem si užila) vyvolal toto téma. Jediné, co mě k tomu napadlo je, že je to nesrozumitelné... ale vyčůrané??? :what: fakt to tak zvenčí vypadá?

pozn: do ničeho teď neryju, fakt mě to zajímá, jak to na koho působí a ocením úpřímnost.


Já ten termín použil už před návštěvníkem někde jinde, a právě proto že jej použil znovu, něco jsem k němu napsal. Totˇvsjo. :)
m a x
 

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod vostálník » pon 28. črc 2014 0:15:42

To je asi proto, že z domů zmizely všelijaké pavlače,


My chlapi naštěstí máme hospody,

kde se můžeme vyblbnout bez nějakých pocitových šaškáren,

nebot tam povětšinou ženský nechoděj,

leda tak obsluha nahoře bez...
vostálník
 

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 28. črc 2014 0:17:06

Intelekt = rozum

intelekt-význam: rozum, schopnost myšlení a racionálního poznání

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.p ... o/intelekt

Na to co vnímáme reagujeme buď jenom rozumem (intelektem), nebo jenom citem, nebo jenom intuitivně, případně kombinací rozumu a citu - to mi připadá jako nejběžnější varianta.

Nebo se dá jen vnímat a k reakcím nedojde. Sice to nebývá často, ale stává se to.
Návštěvník
 

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod vostálník » pon 28. črc 2014 0:19:05

Už i E.Tomáš se kdysi v jednou rozhovoru s nějakým redaktorem zmiňoval o tom, že hlavně ženy plní přednáškové síně, ovšem ne, že by je bavilo praktikovat duchovní nauky...ony o nich většinou pouze klábosí.


On už i Čapek o tomto napsal vcelku humornou povídku kterou si lze přečíst v "Apokryfech"

Myslím, že se jmenuje "Marta" (a její parta)
vostálník
 

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod vostálník » pon 28. črc 2014 0:24:02

Návštěvník píše:Intelekt = rozum

intelekt-význam: rozum, schopnost myšlení a racionálního poznání

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.p ... o/intelekt

Na to co vnímáme reagujeme buď jenom rozumem (intelektem), nebo jenom citem, nebo jenom intuitivně, případně kombinací rozumu a citu - to mi připadá jako nejběžnější varianta.

Nebo se dá jen vnímat a k reakcím nedojde. Sice to nebývá často, ale stává se to.


ruzum, cit, vnímání, intuice

to jsou čtyři Jungovy funkce


zrovna o několik reakcí výše jsem psal, že každá tato funkce je "zkreslující"
vostálník
 

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 28. črc 2014 0:25:51

fakt mě to zajímá, jak to na koho působí a ocením úpřímnost.

Mně přijde, že intelektuální i citové reakce můžou být čisté, bez záměru a fiškuntálování, nebo je v nich nějaká snaha, třeba nachytat druhé na hruškách a tak. Jaký "nástroj" se k tomu využije - jestli cit nebo rozum - je podle mě vedlejší. On ani ten rozum není většinou ´citem nedotčený´ a jaká reakce mě napadne, o tom rozhodnou právě pocity. Intelekt vidím jako nástroj, který obvykle používá ego, stejně jako používá pocity. Intuice je tím většinou překrytá.
Návštěvník
 

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod vostálník » pon 28. črc 2014 0:29:40

Jsou to protikladné funkce,

protikladem k vnímání je intuice





:)


Vidíš toho smajlíka ?

Prostě ho vnímáš, neposuzuješ jej ani myslí, ani žádnými pocity.

Ale vidíš jen detail, jen výsek, nevidíš Celek /jenž je představován intuicí)

Vidíš prostě jen smajlíka (myšlenku, pocit, botu, rybník....)

Ale nevidíš celek
vostálník
 

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 28. črc 2014 0:34:35

C.G.Jung přichází s analogickou čtveřicí tzv. psychických funkcí, které vymezují čtyři psychologické aspekty psychické orientace.

Vnímání konstatuje, že něco je,

myšlení zjišťuje, co to je,

cítění nám říká, zda se nám to hodí, líbí či ne, zda to chceme přijímat či ne,

a intuice nám napoví, odkud to pochází a kam to spěje.


Psychické funkce představují čtvero přístupů, čtvero psychických aktivit, které nám slouží ke zpracování a příjmu obsahů přicházejících z vnějšku nebo zevnitř.


http://mujweb.cz/richnovotny/skripta05.htm
Návštěvník
 

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 28. črc 2014 6:35:16

6 Čakra

ČAKRA čakra čela, "třetí oko", příkazová čakra, vnitřní oko, oko moudrosti
NÁZEV adžňa
BARVA indigově (tmavě) modrá, žlutá, fialová
SMYSLOVÁ FUNKCE všechny smysly a nadsmyslové vnímání
POLOHA je uprostřed čela, jeden prst nad kořenem nosu, otvírá se směrem dopředu
OTÁČENÍ u ženy se otáčí doprava a u muže doleva
ČÁSTI TĚLA obličej, oči, uši, nos, dutiny, malý mozek, centrální nervový systém
ŽLÁZY podvěsek mozkový (hypofýza)
HORMONY vasopresin (adiuretin), pituitrin
AROMATERAPIE máta peprná - osvěžující vůně máty uvolňuje blokády v oblasti šesté čakry a pomáhá při odstraňování starých omezených myšlenkových struktur. Posiluje sílu koncentrace.
, jasmín - jemnou květinovou vůní jasmínu se otvírá náš duch obrazům a vizím, které v sobě nesou poselství hlubších pravd. Vibrace jasmínové vůně zjemňují vnímání a spojují energie šesté čakry s energiemi čakry srdce.
KAMENY indigově modrý safír, sodalit, ametyst
SPÁNEK spánek a bdělý spánek, 4 hodiny

Symbol: lotos s 96 (2x48) okvětními lístky

Tón: A

Úkol a funkce šesté čakry:
Šestou čakrou se dovršuje vědomé vnímání bytí. Je to sídlo vyšších duchovních sil, intelektuálních schopností rozlišování, paměti, vůle. Na tělesné rovině nejvyšší řídící centrum centrálního nervového systému. Vlastní barva je indigově modrá, žlutá, fialová, tyto barvy poukazují na rozdílné funkce na různých úrovních vědomí.
Každé realizace v našem životě předcházejí myšlenky a představy, které mohou vycházet buď z podvědomých emočních vzorů, nebo může být jejich zdrojem poznání skutečnosti.
Šestá čakra je v našem životě sídlem uvědomovacích procesů, můžeme tak vytvářet nové reality a staré rušit. Obvykle však probíhá proces automaticky, většina myšlenek, které určují náš život, je ovládána našimi zafixovanými emočními reakcemi a je programována našimi i cizími soudy a předsudky. A tak je často náš duch, sluhou emocemi nabitých myšlenek, které nás mohou částečně ovládat. Vývojem a postupným otevíráním našeho vědomí můžeme tento proces stále více ovládat.

Harmonická funkce:
Čakra funguje harmonicky i když není zcela otevřená. Projevuje se to v bystrém rozumu a duševních schopnostech. Znakem částečně otevřené harmonicky fungující čakry může být jak komplexní pohled na určité vědecké bádání, tak poznání hlubokých fylozofických pravd. Pravděpodobně máš také dobře vyvinutu schopnost vizualizace a chápeš mnohé souvisloti intuitivně. Tvůj duch je soustředěný a otevřený mystickým pravdám. Možná někdy pozoruješ, že se tvoje myšlenky a představy spontálně uskutečnují.

Disharmonická funkce:
Nejčastejší projev této čakry je zatížení hlavy. Jste člověk, který žije výlučně svým intelektem a rozumem. Tím, že se pokoušíte řídit rozumem, platí pro vás jen takové pravdy, které zprostředkovává vaše racionální myšlení. Vaše intelektuální schopnosti jsou možná opravdu výrazné a máte dar bystře analyzovat, avšak chybí vám celkový pohled a schopnost integrace do kosmické sounáležitosti.
Platí jen to, co je rozumem pochopitelné a vědeckými metodami ověřitelné a dokazatelné. Vnitřní duchovní poznání odmítáte jako nevědecké a nerealistické. Mezi projevy disharmonické čakry spadají také pokusy, jak působit na druhé lidi za účelem demostrace, vlastní moci nebo uspokojení vlastních myšlenek. V takovém případě bývá ještě obvykle porušena čakra solar-plexu a málo rozvinutá čakra srdce a čakra temene hlavy.
Další účinek špatně vedené energie v šesté čakře se projeví, je-li narušena první čakra a ostatní čakry jsou zablokované. Pak se může stát, že máte sice přístup k rovinám vnímání, ale nerozeznáte však opravdový význam vnímaných obrazů a informací.

Nedostatečná funkce:
Je-li tok energie šestou čakrou výrazně omezen, je pro vás jedinou opravdovou skutečností vnější viditelný svět. Váš život zaručují materiální přání, tělesné potřeby a neovladatelné emoce. Duchovní diskuze jsou pro tebe namáhavé a neužitečné. Duchovní pravdy odmítáte pouze jako doměnky anebo nesmysly bez praktického významu. Vaše myšlení se orientuje podle předvládajícího mínění ve společnosti. V náročných situacích pak lehce ztrácíte hlavu. Možná býváte také zapomětlivý Poruchy zraku, které bývají s nedostatečnou funkcí čakry spojeny, jsou upozorněním, aby ses dívali více dovnitř a poznali i ty oblasti, které jsou pod viditelným povrchem.

Řeč těla:
obvyklým znamením, že je někdo citlivý na to, aby se viděl takový, jaký doopravdy je, jsou černé brýle, vlasy spadající přes oči zakrývající si oči rukama. V podstatě se lidé ukrývají, protože jsou přesvědčeni, že ve vnějším světě nejde dosáhnout harmonie.Tito lidé jsou citlivý na kritiku, když se k nim přiblížíte. Vyhýbají se očnímu kontaktu, dívají se do země. Potřebují být ujištěni, že je s nimi vše v pořádku a že se nemusí dále schovávat, že je máte rádi.
Nemoci spojené s třetím okem:Tlakové bolesti hlavy, migréna, problémy s viděním, krátkozrakost, dalekozrakost, zelený zákal, skvrny v zorném poli oka, zánět horních cest dýchacích a potíže s dutinami, výtok z nosu, zánět vedlejších nosních dutin

Jak očistit a harmonizovat čakru

Účinky přírody:
šestou čakru stimuluje pozorování temně modré noční oblohy plné hvězd. Tento zážitek otevírá ducha pro nekonečnou šířku a hloubku projeveného Stvoření.

Účinky zvuků:
všechny zvuky, které otevírají a zklidňují tvého ducha a vyvolávají obrazy nebo pocity kosmické hloubky jsou vhodné k harmonizaci a oživení šesté čakry. např. skladba v hudbě New age. Tímto způsobem také působí některá klasická díla např. J.S. Bach.

Účinky barev:
otevření a vyjasnění šesté čakry prohlubuje temně modrá barva (indigo). Dává vnitřní klid, jasnost, a hloubku, posiluje a uzdravuje smysly a otevírá je jemnějším úrovním vnímání.

Účinky drahokamů:
Lapis lazuli - dává hloubkovou radost ze zázraku života a vesmíru. Zprostředkovává duši zážitek z kosmu a otvírá ji věčnému životu. Vede tvého ducha do nita, umocňuje jeho sílu a pomáhá k poznání vyšších souvislostí.

Indigově modrý safír - otvírá ducha kosmickému vědění a věčným pravdám.Přináší hledající duši jasno na duchovní cestě.



Sodalit - rozjasňuje rozum, vede ho k hlubokým myšlenkám. Dává mírnost a posiluje nervy. Pomáhá odstraňovat zavedené způsoby myšlení. Dává důvěru a sílu zastávat vlastní názory a přináší ideje a poznatky do běžného života.
.. . .

Webdesign: The quest for silence

http://www.nakridlechandelu.cz/jednotli ... /6-cakra-0
Návštěvník
 

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 28. črc 2014 9:20:27

ros píše:Co to vlastně znamená duchovní intelektualismus.

Je to povzdech nad tím, že vědomí se chápe intelektu jako nástroje, který je tu zvyk používat?
Patřičnější by byla píseň, tanec, báseň, ticho?



otázka co by bylo patřičnější a co by bylo spontálnější ... aby :what:
Návštěvník
 

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 28. črc 2014 9:29:59

Návštěvník píše:
fakt mě to zajímá, jak to na koho působí a ocením úpřímnost.

Mně přijde, že intelektuální i citové reakce můžou být čisté, bez záměru a fiškuntálování, nebo je v nich nějaká snaha, třeba nachytat druhé na hruškách a tak. Jaký "nástroj" se k tomu využije - jestli cit nebo rozum - je podle mě vedlejší. On ani ten rozum není většinou ´citem nedotčený´ a jaká reakce mě napadne, o tom rozhodnou právě pocity. Intelekt vidím jako nástroj, který obvykle používá ego, stejně jako používá pocity. Intuice je tím většinou překrytá.


mně zase někdy připadá, že se tak nějak vytrácí taková naprostá obyčejnost jako prostý lidský spontánní sdílení a vidí se za tím bůh ví co :what:
Návštěvník
 

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 28. črc 2014 9:38:58

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
fakt mě to zajímá, jak to na koho působí a ocením úpřímnost.

Mně přijde, že intelektuální i citové reakce můžou být čisté, bez záměru a fiškuntálování, nebo je v nich nějaká snaha, třeba nachytat druhé na hruškách a tak. Jaký "nástroj" se k tomu využije - jestli cit nebo rozum - je podle mě vedlejší. On ani ten rozum není většinou ´citem nedotčený´ a jaká reakce mě napadne, o tom rozhodnou právě pocity. Intelekt vidím jako nástroj, který obvykle používá ego, stejně jako používá pocity. Intuice je tím většinou překrytá.


mně zase někdy připadá, že se tak nějak vytrácí taková naprostá obyčejnost jako prostý lidský spontánní sdílení a vidí se za tím bůh ví co :what:


teď jsem se s tím zrovna setkala o víkendovém užívání si s rodinou na chatě :) přišli jsme posedět v podvečer se známými na zahrádku na náměstí a jeden muž tam začal nadšeně vykládat o tom, jak konečně dostavili vytoužený zahradní domek i s malým bazénkem. ukazoval nám fotky v mobilu, stále o tom hovořil.

potom odjel a rozpoutala se na jeho konto přímo záplava kritiky - jak se ten chlap vytahoval a předváděl.

ale proč ?

protože on se na tom skutečně s celou rodinou hodně nadřel, převážnou většinu si dělali sami a zatímco my se věnovali víkendovému relaxu, tak oni šli z jedné práce do druhé. konečně to mají hotové a mají z toho oprávněnou radost a tu radost chtějí s někým sdílet. ano, chtějí se teda nedej bože i svým známým pochlubit !

nechtějí se vytahovat - chtějí se prostě jen pochlubit s tím co dokázali a podělit se o to co se jim podařilo ...

a místo toho, aby si i ostatní podíleli na jejich radosti a nechali se tím inspirovat - tak je to pobouří a koukají se na něj skrz prsty ...

no já tomu fakt nerozumím :what:
Návštěvník
 

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 28. črc 2014 9:42:23

v takovým chvílích si připadám jako mimozemšťan, nicméně jsem smířená s tím, že rozumět nemusím všeme, holt to tak chodí, i takový je život :what:
Návštěvník
 

Re: Duchovní intelektualismus u žen

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 28. črc 2014 9:43:38

Asi že "podle sebe soudím tebe"
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 71 návštevníků