Zprávy ze světa

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Réza » sob 12. úno 2022 19:25:44

Zdeněk píše:Pochopení ukřižování a ukřižování není totéž.

To není.
Tak můžeš pochopení ukřižování přeskočit.
Réza
 

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Réza » sob 12. úno 2022 19:29:45

Návštěvník píše:
Zdeněk píše: Rozum tedy musí vyjít, vystoupí až na vrcholek svého poznání a tam skončí svou úlohu, a protože Bůh tam ještě není, vezme si duše křídla lásky, aby se dostala ještě výš.


:yes:


To jsi, Zdeňku, psal vážně ty?
Takto popsané, to nezní jako, že jsme vyřízení.
Réza
 

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Tara » sob 12. úno 2022 19:33:50

Nevím už kdo, ale je mi to blízké, jak to vyciťuji, o čem se bavíte, že je ten proces podobný usnutí. Upadnutí do spánku.
To je taky takové opuštění, vzdání se (lehounce, bez úsilí, dobrovolně) osobní vůle, vzpomínek, názorů. myšlenek, pocitů atd.
Upadnutí do smrti.


A potom, ráno, pozvolné probouzení se, probuzení zpátky do staré známé osobní identity - ztotožnění se s tím, za co se nyní, tento život, považujeme se všemi vzpomínkami, myšlenkami, starými vzorci atd.

Ta Velká smrt, podle mě, je nevyhnutelná, aby došlo ke skutečnému probuzení (se), jen věřit, tzn. vědět něco jen na intelektuální úrovni, nestačí.
Je to znát z projevu takové osoby. Stejně, jako je rozdíl mezi vodou živou a vodou mrtvou--- viz. příběh milovaného Ankera Larsena Věčný život http://www.jitrnizeme.cz/view.php?cislo ... 2009100027

A pokud takový člověk, který to má jen intelektuálně uchopené, si to utvrdí jako že už to má a je hotovo, pak už je to hotový průser :-)

Nemusíme chodit daleko :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Tara » sob 12. úno 2022 19:34:52

Réza píše:
Návštěvník píše:
Zdeněk píše: Rozum tedy musí vyjít, vystoupí až na vrcholek svého poznání a tam skončí svou úlohu, a protože Bůh tam ještě není, vezme si duše křídla lásky, aby se dostala ještě výš.


:yes:


To jsi, Zdeňku, psal vážně ty?
Takto popsané, to nezní jako, že jsme vyřízení.

Podle mě je to citace z nějakého článku, co sem dal Zdeněk a Janě se moc líbil, protože je tam ta láska a křídla :D
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod lklknml » sob 12. úno 2022 19:40:34

Rézo, ty výstřižky z Jana z Kříže a Taulera, jak jsem je sem dal na předešlé stránce, jsou z jejich vlastní zkušenosti, jsou autentické, není to vymyšlené ani vyčtené.

Sytý hladovému nevěří
a kdo nebyl v pekle
v peklo nevěří
:)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Tara » sob 12. úno 2022 19:45:54

Návštěvník píše:
Zdeněk píše:
Réza píše:Pro mě Otec není objekt. Ty ho jajo objekt vidíš, ale mylně.

Všechno, co můžeš pojmenovat, je objekt.

Proto je tak těžké se z Matrixu dostat - všechny objekty jsou jeho součástí.

Proto je jen jedna cesta – opuštění všech objektů, Velká smrt, tj. smrt všech iluzí.

A pak přijde pochopení, že i objekt jsem já.

Ale vše má svůj čas.

Tak třeba tento zenový příběh to zkusí ještě přiblížit, jak jsem to myslela:

Otec jezuita William Johnston píše o tom, že když se zdržoval v japonském zenovém klášteře, mistr se ho ptal na metodu, podle níž medituje. Johnston odpověděl, že tiše, beze slov, myšlenek, obrazů nebo idejí sedí v přítomnosti Boží.
Mistr se zeptal, zda je jeho Bůh všude, a když Johnston odpověděl kladně, zeptal se ho mistr, zda je "zcela zahalen do Boha". Johnston řekl, že ano. "A to prožíváte?" zeptal se mistr. Johnston řekl, že ano. "Výborně, výborně," řekl mistr, "jen tak dál. Časem zjistíte, že Bůh zmizí a zůstane jenom Johnston." Johnstona tato poznámka šokovala, protože mu zněla jako popření všeho toho, co mu bylo svaté. Proto mistrovi odporrn a řekl: "Bůh nezmizí. Ale možná Johnston, a potom zůstane už jenom Bůh." "Ano, ano," opáčil mistr usmívaje se. "To je totéž. Tak jsem to myslel."
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Tara » sob 12. úno 2022 19:47:36

Zdeněk píše:Rézo, ty výstřižky z Jana z Kříže a Taulera, jak jsem je sem dal na předešlé stránce, jsou z jejich vlastní zkušenosti, jsou autentické, není to vymyšlené ani vyčtené.

Sytý hladovému nevěří
a kdo nebyl v pekle
v peklo nevěří
:)

Byl? A už nejsi?

Je zajímavé, jak se nechceme a nechceme (ani to vůlí nejde, bylo by to k ničemu) pustit... a držíme se toho pekla duše.... :-)

Tak se jen ptám, ty už tam nejsi?
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod lklknml » sob 12. úno 2022 19:53:12

Tara píše:
Zdeněk píše:Rézo, ty výstřižky z Jana z Kříže a Taulera, jak jsem je sem dal na předešlé stránce, jsou z jejich vlastní zkušenosti, jsou autentické, není to vymyšlené ani vyčtené.

Sytý hladovému nevěří
a kdo nebyl v pekle
v peklo nevěří
:)

Byl? A už nejsi?

Je zajímavé, jak se nechceme a nechceme (ani to vůlí nejde, bylo by to k ničemu) pustit... a držíme se toho pekla duše.... :-)

Tak se jen ptám, ty už tam nejsi?

Taro, děvče ušlechtilých způsobů se neptá na takovéto věci.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod lklknml » sob 12. úno 2022 20:07:49

Zdeněk píše:
Tara píše:
Zdeněk píše:Rézo, ty výstřižky z Jana z Kříže a Taulera, jak jsem je sem dal na předešlé stránce, jsou z jejich vlastní zkušenosti, jsou autentické, není to vymyšlené ani vyčtené.

Sytý hladovému nevěří
a kdo nebyl v pekle
v peklo nevěří
:)

Byl? A už nejsi?

Je zajímavé, jak se nechceme a nechceme (ani to vůlí nejde, bylo by to k ničemu) pustit... a držíme se toho pekla duše.... :-)

Tak se jen ptám, ty už tam nejsi?

Taro, děvče ušlechtilých způsobů se neptá na takovéto věci.

lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Réza » sob 12. úno 2022 20:26:30

Zdeněk píše:Rézo, ty výstřižky z Jana z Kříže a Taulera, jak jsem je sem dal na předešlé stránce, jsou z jejich vlastní zkušenosti, jsou autentické, není to vymyšlené ani vyčtené.


Já ty citace nečetla. Já s tím napsaným, souzením, jen mi to nesedlo k tobě.
Proto jsem se ptala.
Nicméně, pokud to cituješ zřejmě to nějakým způsobem s tebou rezonuje.

Tomuto moc nerozumím, proč jsi dodal:
Sytý hladovému nevěří
a kdo nebyl v pekle
v peklo nevěří
:)

Možná na rozdíl ode v tom vidíš, peklo. A já spíš naději.
Ale to je je spekulace, spíš platí to, že nevím.
Réza
 

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Réza » sob 12. úno 2022 20:47:37

Rozum tedy musí vyjít, vystoupí až na vrcholek svého poznání a tam skončí svou úlohu, a protože Bůh tam ještě není, vezme si duše křídla lásky, aby se dostala ještě výš.


Ještě malou poznámku (můj pohled) k tomu , proč tam Bůh není. Není tam ještě ten zpředmětněný bůh, žádná představa boha, nic s čím by mohl rozum operovat. Což pro ty, kteří jdou křesťanskou mystickou cestou, je děsivé, je temné. Protože předchozí cesta byla pro ně osobním vztahem k Bohu.
Ale i když je rozum v koncích, tak se objeví nějaká síla, v úryvku "křídla lásky", což je rozumem neuchopené spíš básnické vyjádření.
Pro ty, kteří přičichli k jiné cestě, jako to třeba ty Zdeňku, a je jim jasné to zpředmětnění pojmenováním, uchopením rozumem, tak zmizení představy Boha, děsivé není nebo být nemusí.
Ještě jiné cesty zase akcentují vymizení pocitu/myšlenky osobního já. Což taky může znít děsivě.
Ale ve všech případech jde jen to, že dlouho dobu jsme zvyklí uvažovat určitým způsobem.
Réza
 

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Réza » sob 12. úno 2022 20:52:00

"Bůh nezmizí. Ale možná Johnston, a potom zůstane už jenom Bůh." "Ano, ano," opáčil mistr usmívaje se. "To je totéž. Tak jsem to myslel."


:yes:
Réza
 

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 12. úno 2022 21:18:28

:)
Návštěvník
 

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Tara » sob 12. úno 2022 21:47:28

Sorry, Zdeňku, to víš, panna a celoživotní účetní :-))))

Ale ušlechtilá mi ještě nikdó nikdá neřek :-)))
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod lklknml » ned 13. úno 2022 8:11:44

"Bůh nezmizí. Ale možná Johnston, a potom zůstane už jenom Bůh." "Ano, ano," opáčil mistr usmívaje se. "To je totéž. Tak jsem to myslel."

Když zmizí Johnston, kdo by poznával Boha? A bez Boha by nebylo nic.

Když zmizí oba, může nastat zmrtvýchvstání.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod lklknml » ned 13. úno 2022 8:14:08

Réza píše:Pro ty, kteří přičichli k jiné cestě, jako to třeba ty Zdeňku, a je jim jasné to zpředmětnění pojmenováním, uchopením rozumem, tak zmizení představy Boha, děsivé není nebo být nemusí.
Ještě jiné cesty zase akcentují vymizení pocitu/myšlenky osobního já. Což taky může znít děsivě.
Ale ve všech případech jde jen to, že dlouho dobu jsme zvyklí uvažovat určitým způsobem.

Milá Rézo. Tyhle rozumářské řeči ti v temné noci pomohou, asi jako Neova představa o svých právech:

lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Jana » ned 13. úno 2022 9:31:54

"Bůh nezmizí. Ale možná Johnston, a potom zůstane už jenom Bůh." "Ano, ano," opáčil mistr usmívaje se. "To je totéž. Tak jsem to myslel."


Ježíš říká: „Já a Otec jsme jedno."

".. já jsem v Otci a Otec ve mně.."
Jan 14:11 B21

Zdeněk píše:Když zmizí Johnston, kdo by poznával Boha? A bez Boha by nebylo nic.

Když zmizí oba, může nastat zmrtvýchvstání.


Poznání Boha je možné jen, když zmizí iluze oddělenosti, oddělenosti individuality od Boha.
Není tu dvojnost: Poznání a poznávající. Subjekt a objekt.

Je tady jen jediná Boží přítomnost. Jediné Bytí, které je Boží. Bez jakékoliv rozdělenosti.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Réza » ned 13. úno 2022 10:12:03

Zdeněk píše:
Réza píše:Pro ty, kteří přičichli k jiné cestě, jako to třeba ty Zdeňku, a je jim jasné to zpředmětnění pojmenováním, uchopením rozumem, tak zmizení představy Boha, děsivé není nebo být nemusí.
Ještě jiné cesty zase akcentují vymizení pocitu/myšlenky osobního já. Což taky může znít děsivě.
Ale ve všech případech jde jen to, že dlouho dobu jsme zvyklí uvažovat určitým způsobem.

Milá Rézo. Tyhle rozumářské řeči ti v temné noci pomohou, asi jako Neova představa o svých právech:



Je super, že to vidíš.
Temná noc je temná.

Je potřeba schraňovat poklady jinde než v rozumu.
:)
Réza
 

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Réza » ned 13. úno 2022 10:13:46

Zdeněk píše:
"Bůh nezmizí. Ale možná Johnston, a potom zůstane už jenom Bůh." "Ano, ano," opáčil mistr usmívaje se. "To je totéž. Tak jsem to myslel."

Když zmizí Johnston, kdo by poznával Boha? A bez Boha by nebylo nic.

Když zmizí oba, může nastat zmrtvýchvstání.

A tohle rozumem už taky nepřežvykuj.
:) že
Réza
 

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod lklknml » ned 13. úno 2022 11:56:15

Réza píše:Je potřeba schraňovat poklady jinde než v rozumu.

Ženo nerozumná, což není toto úkon rozumu?
Proto praví ti sv. Pavel, abys raději mlčela a podřizovala se. :hm:
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

PředchozíDalší

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 28 návštevníků