Vyvrátit modly

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Vyvrátit modly

Nový příspěvekod Dotaz » ned 06. bře 2022 19:52:30

salmo1cz. píše:To přece není vůbec v rozporu.Ego je nástroj přirozeného výběru, kdy nejsilnější přežije.Tam byla otázka Proč je ego?
Ego je váš ochránce, který umožňuje nevypadnout z hnízda a nažrat se.
Prvotní podmínka je tedy přežití.... pod ochranou i zkušenosti ega, resp.podvědomí.
Jako mrtvé mládě nezmoudříte celkem určitě.
Každá ta etapa má svůj průběh.

Mají ego rostliny, které vytlačují jiné druhy a nejsilnější z nich přežijí?
Mají ego rostliny, které přijímají a zpracovávají jen živiny, které jim vyhovují?
Dotaz
 

Re: Vyvrátit modly

Nový příspěvekod salmo1cz. » ned 06. bře 2022 20:02:34

Návštěvník píše:
Ego je nástroj přirozeného výběru, kdy nejsilnější přežije.

A dokud se ego nerozpustí, člověk má potřebu chovat se egoisticky.

Tato hra na dualitu se snahou sebeobrany a sebeprosazováním trvá řadu inkarnací, nakonec si člověk ale čím dál víc uvědomuje, že ani opakované vítězení nad ostatními nevede k trvalé spokojenosti.

Pak může vzniknout zájem o stav bytí bez ega, o kterém mluví mudrci, např. Eduard Tomáš:

"Pravda je stav bez ega"

https://www.facebook.com/watch/?v=830260833819728

Ano určitě.
Mezi mudrci je ovšem rozpor, kdy jedni říkají, že duch je pozorovatel který nezasahuje, resp.nevede.Druhá parta říká, že naopak za myslí a intuicí je duch který vede.
Já osobně stojím za tou druhou partou.
Prostě nemůžeš jinak.Resp.můžeš ale okamžitě si nafackuješ.
salmo1cz.
 

Re: Vyvrátit modly

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 06. bře 2022 20:15:42

salmo1cz. píše:Resp.můžeš ale okamžitě si nafackuješ.


Ano, dokud cestu k Pravdě řídí osobní já - ego, chce to dělat co nejlíp a má proto střídavě reakce nadšení/spokojenosti a reakce znechucení, kdy si nafackuje za nějakou chybu.

To co vede ke stavu bez ega je neosobní vnímání, kdy všechny ve vědomí vyvstávající reakce se tímto tichým vědomím pozorují v hlubokém klidu, ať jde o reakce pozitivní nebo negativní. A protože při neosobním vnímání nedochází ke ztotožňování pozorujícího vědomí s těmito reakcemi, postupně se tyto ego vytvářející návyky uložené v podvědomí rozpouštějí.
Návštěvník
 

Re: Vyvrátit modly

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 06. bře 2022 20:19:53

Dotaz píše:
salmo1cz. píše:To přece není vůbec v rozporu.Ego je nástroj přirozeného výběru, kdy nejsilnější přežije.Tam byla otázka Proč je ego?
Ego je váš ochránce, který umožňuje nevypadnout z hnízda a nažrat se.
Prvotní podmínka je tedy přežití.... pod ochranou i zkušenosti ega, resp.podvědomí.
Jako mrtvé mládě nezmoudříte celkem určitě.
Každá ta etapa má svůj průběh.

Mají ego rostliny, které vytlačují jiné druhy a nejsilnější z nich přežijí?
Mají ego rostliny, které přijímají a zpracovávají jen živiny, které jim vyhovují?

To jsem rád že tu tato otázka je.
Považujeme rostliny za hloupé v uvozovkách.
My ale víme, že rostliny mezi sebou intenzivně komunikují, že si navzájem umí pomoci a pomoc si dokáží přivolat.
Něco tam určitě je, co přesně ale nevíme.
Když je stříhám, nemám úplně dobrý pocit.
Já takovéto vždyť je to vobyčejná kytka nesdílím.
Návštěvník
 

Re: Vyvrátit modly

Nový příspěvekod salmo1cz. » ned 06. bře 2022 20:22:39

Návštěvník píše:
salmo1cz. píše:Resp.můžeš ale okamžitě si nafackuješ.


Ano, dokud cestu k Pravdě řídí osobní já - ego, chce to dělat co nejlíp a má proto střídavě reakce nadšení/spokojenosti a reakce znechucení, kdy si nafackuje za nějakou chybu.

To co vede ke stavu bez ega je neosobní vnímání, kdy všechny ve vědomí vyvstávající reakce se tímto tichým vědomím pozorují v hlubokém klidu, ať jde o reakce pozitivní nebo negativní. A protože při neosobním vnímání nedochází ke ztotožňování pozorujícího vědomí s těmito reakcemi, postupně se tyto ego vytvářející návyky uložené v podvědomí rozpouštějí.
salmo1cz.
 

Re: Vyvrátit modly

Nový příspěvekod salmo1cz. » ned 06. bře 2022 20:28:47

salmo1cz. píše:
Návštěvník píše:
salmo1cz. píše:Resp.můžeš ale okamžitě si nafackuješ.


Ano, dokud cestu k Pravdě řídí osobní já - ego, chce to dělat co nejlíp a má proto střídavě reakce nadšení/spokojenosti a reakce znechucení, kdy si nafackuje za nějakou chybu.

To co vede ke stavu bez ega je neosobní vnímání, kdy všechny ve vědomí vyvstávající reakce se tímto tichým vědomím pozorují v hlubokém klidu, ať jde o reakce pozitivní nebo negativní. A protože při neosobním vnímání nedochází ke ztotožňování pozorujícího vědomí s těmito reakcemi, postupně se tyto ego vytvářející návyky uložené v podvědomí rozpouštějí.

Ne to není o tom dělat to nejlépe, ale dělat to v rozporu s duchem.A nafackuje ti svědomí...neutečeš.
Zase mě to přehlašuje na návštěvníka tvl.
salmo1cz.
 

Re: Vyvrátit modly

Nový příspěvekod salmo1cz. » ned 06. bře 2022 20:43:06

Proto Dharma říká, že svědomí je mocný nástroj Ducha.
Druhá strana mince je karma.Kdy pomocí karmu nezrušíš, ale prodloužiš utrpení.Kdy nebožák si to musí projít znovu, tedy pomáháš nejlépe nebo škodíš nejhůře?
salmo1cz.
 

Re: Vyvrátit modly

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 06. bře 2022 20:45:28

...dokud cestu k Pravdě řídí osobní já - ego, chce to dělat co nejlíp a má proto střídavě reakce nadšení/spokojenosti a reakce znechucení, kdy si nafackuje za nějakou chybu.

To co vede ke stavu bez ega je neosobní vnímání, kdy všechny ve vědomí vyvstávající reakce se tímto tichým vědomím pozorují v hlubokém klidu, ať jde o reakce pozitivní nebo negativní. A protože při neosobním vnímání nedochází ke ztotožňování pozorujícího vědomí s těmito reakcemi, postupně se tyto ego vytvářející návyky uložené v podvědomí rozpouštějí.


Pozorující vědomí:
http://www.vedomapritomnost.cz/meditace ... vedek.html
Návštěvník
 

Re: Vyvrátit modly

Nový příspěvekod Pedriito » pon 07. bře 2022 11:23:48

Z toho vyplývá, že ego se po narození postupně vytváří.

Proč?

Malé děcko se se svým tělem ještě neztotožňuje, proto mluví o sobě v třetí osobě.

Odborníci zjistili, že v minulosti začalo docházet ke ztotožnění člověka s tělem cca 4 roky po jeho narození, postupně se ale tato doba o něco zkracovala.


A co je na tom nepochopitelného. Lidské ego je produktem bytosti jako celku. Vzniká kooperací všech jeho složek, včetně těch tzv duchovních. Bez jakékoliv z nich by jako celek nefungovalo. Smysly, emoce, Intelekt, paměť, čisté já (átmá), energie co to drží pohromadě..... versus svět kolem.

Lidské dítě potřebuje rodičovskou péči, jinak zemře. Tak tomu je od nepaměti. Vše se učí, od pohybu, přes hlásky a počty,... až po hru na klavír či střílení z kulometu. Různé kultury, různá náboženství, různé záliby, výuky, výchovy.... různá ega.
Pedriito
 

Re: Vyvrátit modly

Nový příspěvekod Réza » pon 07. bře 2022 11:39:03

salmo1cz. píše:Ano určitě.
Mezi mudrci je ovšem rozpor, kdy jedni říkají, že duch je pozorovatel který nezasahuje, resp.nevede.Druhá parta říká, že naopak za myslí a intuicí je duch který vede.
Já osobně stojím za tou druhou partou.
Prostě nemůžeš jinak.Resp.můžeš ale okamžitě si nafackuješ.


Nevidím v tom rozpor.
Jde o to, že jsi to obojí nazval duch.
Duch - Čiré vědomí - to v ne-pohybu - nikam nevede.
Zároveň z ducha vyvěrá pohyb a síla, která tě vede.
Ovšem i síla/síly které tě svádí. Ale nakonec se může ukázat, že i ty síly, které sváděly, vlastně pomáhaly, byly testem, vedli k posílení správných tendencí, správnému rozlišování, správnému vidění.
A úplně nakonec vše utichne.
Réza
 

Re: Vyvrátit modly

Nový příspěvekod Réza » pon 07. bře 2022 11:42:40

Pedriito píše:
Z toho vyplývá, že ego se po narození postupně vytváří.

Proč?

Malé děcko se se svým tělem ještě neztotožňuje, proto mluví o sobě v třetí osobě.

Odborníci zjistili, že v minulosti začalo docházet ke ztotožnění člověka s tělem cca 4 roky po jeho narození, postupně se ale tato doba o něco zkracovala.


A co je na tom nepochopitelného. Lidské ego je produktem bytosti jako celku. Vzniká kooperací všech jeho složek, včetně těch tzv duchovních. Bez jakékoliv z nich by jako celek nefungovalo. Smysly, emoce, Intelekt, paměť, čisté já (átmá), energie co to drží pohromadě..... versus svět kolem.

Lidské dítě potřebuje rodičovskou péči, jinak zemře. Tak tomu je od nepaměti. Vše se učí, od pohybu, přes hlásky a počty,... až po hru na klavír či střílení z kulometu. Různé kultury, různá náboženství, různé záliby, výuky, výchovy.... různá ega.


A proč ne?
To je ten pohyb.
Nabytí tvaru ega a zase jeho rozplynutí. Božská hra. Leela.
Réza
 

Re: Vyvrátit modly

Nový příspěvekod salmo1cz. » pon 07. bře 2022 18:13:29

Réza píše:
salmo1cz. píše:Ano určitě.
Mezi mudrci je ovšem rozpor, kdy jedni říkají, že duch je pozorovatel který nezasahuje, resp.nevede.Druhá parta říká, že naopak za myslí a intuicí je duch který vede.
Já osobně stojím za tou druhou partou.
Prostě nemůžeš jinak.Resp.můžeš ale okamžitě si nafackuješ.


Nevidím v tom rozpor.
Jde o to, že jsi to obojí nazval duch.
Duch - Čiré vědomí - to v ne-pohybu - nikam nevede.
Zároveň z ducha vyvěrá pohyb a síla, která tě vede.
Ovšem i síla/síly které tě svádí. Ale nakonec se může ukázat, že i ty síly, které sváděly, vlastně pomáhaly, byly testem, vedli k posílení správných tendencí, správnému rozlišování, správnému vidění.
A úplně nakonec vše utichne.

Jistěže pomáhaly.
Má to ale smůlu, protože na stejnou otázku dostane stejnou odpověď.Utichlo to už dávno netřeba pohybu.
salmo1cz.
 

Předchozí

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků