Iluze

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Iluze

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. bře 2022 9:38:06

Obrázek

Učitelé mluví po staletí o iluzi. To je jedna z hlavních věcí, o které mluvíme.

Tímto způsobem vytváříme zkušenost, že iluze je něco, co je vytvořeno v mysli.

A jak jsem řekl, bohužel většina lidských bytostí ve skutečnosti žije téměř celý svůj život v této říši neskutečna. V říši neskutečna. Což vede k mnoha a mnoha letům života v tom, čemu můžeme říkat nešťastné dramatické epizody. V podstatě se celý život stává jednou dlouhou prodlouženou dramatickou epizodou.

A tak přicházíte do spirituality. Možná většina lidí do spirituality přichází, pro tohle, co poznává ve své vlastní zkušenosti. Samozřejmě nevědí, že to vytvářejí sami. Ale to, co vytvářejí, je ze své podstaty neuspokojivé.

Adyashanti
Návštěvník
 

Re: Iluze

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. bře 2022 16:16:48

Příčiny iluze, které brání probuzení nebo osvícení

Iluze je termín, který se používá v různých kontextech, ale obecně znamená mylný nebo zkreslený smyslový vjem. V buddhismu se iluze často chápe jako stav nevědomosti nebo zmatení, který brání člověku v dosažení probuzení nebo osvícení. Probuzení (osvícení) je zážitek, kdy člověk pronikne do pravé povahy reality a zbaví se utrpení a znovuzrozování. Probuzení je spojeno s hlubokou moudrostí, soucitem a štěstím.

Podle buddhistického učení je iluze způsobena třemi hlavními znečištěními mysli: nevědomostí, chtivostí a hněvem.


Nevědomost
je neschopnost vidět věci takové, jaké skutečně jsou, a klamat se o sobě a o světě.

Chtivost
je nenasytná touha po smyslových potěšeních, majetku, slávě a moci.

Hněv
je nepřátelský postoj k tomu, co nám vadí, ohrožuje nebo ubližuje.

Tyto tři znečištění mysli vedou k utváření falešného ega, které se identifikuje s tím, co máme, co děláme a co si myslíme. Ego je pak připoutáno k iluzornímu cyklu znovuzrozování (samsára), který je plný utrpení.
Návštěvník
 

Iluze

Nový příspěvekod Kavi » sob 28. říj 2023 17:32:56

Hezký. Aby sis nemyslel, že si toho nikdo nevšim. :-)
Co já bych jen našel k souzvuku... zatím nevím.
Kavi
 

Re: Iluze

Nový příspěvekod Kavi » sob 28. říj 2023 18:48:20

Siddhártha měl před sebou cíl, jediný cíl: stát se prázdným, prázdný žízně, prázdný přání, prázdný snění, prázdný radosti i utrpení. Sám sobě odumřít, zbavit se svého já, se srdcem vyprázdněným dojít klidu, od sebe oproštěným myšlením otevřít se zázraku, to byl jeho cíl. Když vše, co patřilo k já, bylo přemoženo a odumřelo, když každá vášeň a každé hnutí srdce zmlklo, pak muselo procitnout to poslední, to nejhlubší v nitru, co již nepatří k já, velké tajemství.“
Kavi
 

Je to však velmi prosté...

Nový příspěvekod pro Kavi » ned 29. říj 2023 23:18:06

Kavi píše:Siddhártha měl před sebou cíl, jediný cíl: stát se prázdným, prázdný žízně, prázdný přání, prázdný snění, prázdný radosti i utrpení. Sám sobě odumřít, zbavit se svého já, se srdcem vyprázdněným dojít klidu, od sebe oproštěným myšlením otevřít se zázraku, to byl jeho cíl. Když vše, co patřilo k já, bylo přemoženo a odumřelo, když každá vášeň a každé hnutí srdce zmlklo, pak muselo procitnout to poslední, to nejhlubší v nitru, co již nepatří k já, velké tajemství.“


Moc se snažíš hledat nějaké kličky, okliky, nadjezdy a podjezdy. Je to však velmi prosté... Úsilím vítězí ego, ty ale ve skutečnosti se s egem jen ztotožňuješ. Až to zjistíš, vyhraješ.

[i]Siddhártha mlčel a hleděl na něho se stále stejným, mírným úsměvem.
Strnule mu hleděl Góvinda do tváře, se strachem, s touhou. Utrpení a věčné hledání byly vepsány do jeho pohledu, věčné tápání.
Siddhártha to viděl a usmíval se. „Nakloň se ke mně!“ šeptal tiše Góvindovi do ucha. „Nakloň se sem ke mně! Tak, ještě blíž! Úplně blízko! Polib mě na čelo, Góvindo!“

Když Góvinda v údivu, a přece přitahován velkou láskou a tušením, poslechl jeho slov, blízko se k němu naklonil a dotkl se rty jeho čela, stalo se něco podivuhodného.

Zatímco jeho myšlenky dlely ještě u podivných Siddhárthových slov, zatímco se ještě marně a s vnitřním odporem snažil odmyslet si čas, představit nirvánu a sansáru jako jedno jediné, zatímco se v něm dokonce přelo určité pohrdání přítelovými slovy s nesmírnou láskou a úctou, stalo se toto: Neviděl už tvář přítele Siddhárthy, viděl místo toho jiné tváře, mnoho tváří, dlouhou řadu, plynoucí řeku tváří, sta, tisíce tváří, a ty všechny přicházely a míjely, a přece se zdálo, že jsou zároveň všechny přítomné, že se všechny neustále proměňují a obdivují, a přece všechny jsou Siddhártha.
Viděl tvář ryby, kapra, s ústy nekonečně bolestně otevřenými, tvář umírající ryby, ale s kalnýma očima – viděl tvář novorozeného dítěte, rudou a plnou vrásek, staženou k pláči – viděl tvář vraha, viděl, jak vráží nůž do těla nějakého člověka – viděl v témž okamžiku, jak tento zločinec klečí spoutaný na kolenou a jak mu kat jediným úderem meče sráží hlavu – viděl těla mužů a žen, nahá v rozličných polohách a zápasech zběsilé lásky, viděl natažené mrtvoly, tiché, chladné, prázdné – viděl zvířecí hlavy, hlavy kanců, krokodýlů, slonů, býků, ptáků – viděl bohy, viděl Kršnu, Agniho – viděl všechny tyto postavy a tváře v tisíci vzájemných vztahů, jedna druhé pomáhající, milující, nenávidějící, ničící, znovu rodící, každá byla ztělesněnou touhou po smrti, vášnivě bolestným vyznáním pomíjivosti, a přesto žádná nezemřela, každá se jen proměňovala, každá se znovu rodila, dostala vždy novou tvář, aniž byl položen mezi jednu a druhou tvář čas, a všechny tyto postavy a tváře odpočívaly, plynuly, utvářely se, odplývaly a slévaly se spolu dohromady, a nade všemi bylo neustále cosi tenkého, nehmotného, přesto jsoucího, taženého jako tenké sklo nebo led, jako průhledná kůže, jako mísa nebo forma nebo maska z vody, a tato maska se usmívala, a tato maska byla Siddhárthovou usmívající se tváří, které se Góvinda v tomtéž okamžiku dotkl rty.
A jak Góvinda viděl, tento úsměv masky, tento úsměv nad proudícími postavami, tento úsměv současnosti nad tisíci narozeními a úmrtími, tento úsměv Siddhárthův byl přesně tentýž, přesně stejný, mírný, jemný, neprůhledný, možná dobrotivý, možná výsměšný, moudrý, tisícerý úsměv Gautamy, Buddhy, jak to sám stokrát s úctou pozoroval.
Góvinda věděl: tak se usmívají dokonalí. Nevěda již, zda je čas, zda toto vidění trvá vteřinu nebo sto let, nevěda, zda je nějaký Siddhártha, zda je já a ty, v hloubi zraněn jako nějakým božským šípem, jehož poranění sladce chutná, v hloubi očarován i vysvobozen, stál Góvinda ještě malou chvíli skloněn nad Siddhárthovou mírnou tváří, kterou právě políbil, která byla právě jevištěm všech postav, všeho proměňování, všeho trvání.
Tvář zůstala nezměněná, když se pod jejím povrchem hloubka tisícerých tvarů opět uzavřela, klidně se usmál, usmál se tiše a něžně, možná velmi dobrotivě, možná velmi výsměšně, přesně tak, jak se usmíval on, Vznešený.

Góvinda se hluboce poklonil, po jeho staré tváři tekly slzy, a on o nich nevěděl, v jeho srdci jako oheň plál cit vroucí lásky, pokorné úcty.

Hluboce se poklonil až k zemi, před nehnutě sedícím, jehož úsměv připomínal vše, co kdy ve svém životě miloval, co mu kdy v životě bylo drahé a svaté.[/i}
pro Kavi
 

Re: Iluze

Nový příspěvekod Kavi » pon 30. říj 2023 7:14:45

Moc se snažíš hledat nějaké kličky, okliky, nadjezdy a podjezdy. Je to však velmi prosté... Úsilím vítězí ego, ty ale ve skutečnosti se s egem jen ztotožňuješ. Až to zjistíš, vyhraješ
.

Bych zas řek, že tvoje nazírání druhých je občas kapku překombinované ;-)
Dokud činně žiješ, bez principu mysli se neobejdeš. Ztotožňovat se s tím však nemusíš.
A tím živit toho jejího "ředitele" - rozvíjet to ego do nějakých představ atp, kterých si nebýt s nadhledem vědom...
Kavi
 

Re: Iluze

Nový příspěvekod Pro Kavi » pon 30. říj 2023 22:27:54

Kavi píše:
Dokud činně žiješ..


Oprav mne, pokud je to omyl - Není v téměř všech základních naukách orientu hned z kraje velký ukazatel směru s velkým nápisem:

Neztotožňuj sebe sama s činitelem!

s vysvětlením, že pokud to uděláš, tvé vidění Skutečnosti bude vždy zkreslené a Pravdu zatemňující...
Pro Kavi
 

Re: Iluze

Nový příspěvekod Petra Petrovitá » pon 30. říj 2023 22:50:12

Pro Kavi píše:
Kavi píše:
Dokud činně žiješ..


Oprav mne, pokud je to omyl - Není v téměř všech základních naukách orientu hned z kraje velký ukazatel směru s velkým nápisem:

Neztotožňuj sebe sama s činitelem!

s vysvětlením, že pokud to uděláš, tvé vidění Skutečnosti bude vždy zkreslené a Pravdu zatemňující...



Piš vic, zaujals...
Petra Petrovitá
 

Svědek akce

Nový příspěvekod Kavi » úte 31. říj 2023 0:38:50

Pro Kavi píše:
Kavi píše:
Dokud činně žiješ..


Oprav mne, pokud je to omyl - Není v téměř všech základních naukách orientu hned z kraje velký ukazatel směru s velkým nápisem:

Neztotožňuj sebe sama s činitelem!

s vysvětlením, že pokud to uděláš, tvé vidění Skutečnosti bude vždy zkreslené a Pravdu zatemňující...

Co bych opravoval? Jen jsi doplnil tohle:
Ztotozňovat se s tím však nemusíš ...
Kavi
 

Re: Svědek akce

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 31. říj 2023 21:42:54

Kavi píše:
Pro Kavi píše:
Dokud činně žiješ..


Oprav mne, pokud je to omyl - Není v téměř všech základních naukách orientu hned z kraje velký ukazatel směru s velkým nápisem:

Neztotožňuj sebe sama s činitelem!

s vysvětlením, že pokud to uděláš, tvé vidění Skutečnosti bude vždy zkreslené a Pravdu zatemňující...

Co bych opravoval? Jen jsi doplnil tohle:
Ztotozňovat se s tím však nemusíš ...


Ukaž nám, jak dokonale to umíš, neztotožňovat se a vidět Skutečnost bez příkras.
Napsat "nemusíš" je jednoduché, ty obtíže většinou nastávají v okamžiku, kdy to chceš skutečně provést.
Návštěvník
 

Re: Iluze

Nový příspěvekod Kavi » stř 01. lis 2023 10:57:12

Ukaž nám, jak dokonale to umíš, neztotožňovat se a vidět Skutečnost bez příkras.
Napsat "nemusíš" je jednoduché, ty obtíže většinou nastávají v okamžiku, kdy to chceš skutečně provést.


Hádám, že meditace ti není neznámá. Nikoliv coby pojem, nýbrž stav.
A to nikomu nikdo neukáže. Stejně jako Veilovi nikdo neukáže Vědomí, k čemuž rád vyzývá.
Ono "provádění" toho stavu, od něj naopak odvádí. A tak se to stává pro mnohé nepochopitelné.
Což nepředpokládám, že je tvůj případ.
:-)
Kavi
 

Re: Iluze

Nový příspěvekod Pro Kavi » stř 01. lis 2023 11:06:28

Kavi píše:
Ukaž nám, jak dokonale to umíš, neztotožňovat se a vidět Skutečnost bez příkras.
Napsat "nemusíš" je jednoduché, ty obtíže většinou nastávají v okamžiku, kdy to chceš skutečně provést.


Hádám, že meditace ti není neznámá. Nikoliv coby pojem, nýbrž stav.
A to nikomu nikdo neukáže. Stejně jako Veilovi nikdo neukáže Vědomí, k čemuž rád vyzívá.
Ono "provádění" toho stavu, od něj naopak odvádí. A tak se to stává pro mnohé nepochopitelné.
Což nepředpokládám, že je tvůj případ.
:-)



To je ale znovu jako přes kopírák...
Pokud se odkazuješ na "meditaci", jako na nějaký neobvyklý stav mysli, který podle tebe nic nemůže ukázat, jsi zase ve stejné pasti té samé mysli.

A naopak, denní rutina by měla být tím ukazatelem schopnosti se neztotožňovat. A to sice "ukázat" skutečně nejde, ale právě proto to všichni vidí.
Pro Kavi
 

Re: Iluze

Nový příspěvekod Pedro » stř 01. lis 2023 11:27:13

Pro Kavi píše:
Kavi píše:
Ukaž nám, jak dokonale to umíš, neztotožňovat se a vidět Skutečnost bez příkras.
Napsat "nemusíš" je jednoduché, ty obtíže většinou nastávají v okamžiku, kdy to chceš skutečně provést.


Hádám, že meditace ti není neznámá. Nikoliv coby pojem, nýbrž stav.
A to nikomu nikdo neukáže. Stejně jako Veilovi nikdo neukáže Vědomí, k čemuž rád vyzývá.
Ono "provádění" toho stavu, od něj naopak odvádí. A tak se to stává pro mnohé nepochopitelné.
Což nepředpokládám, že je tvůj případ.
:-)



To je ale znovu jako přes kopírák...
Pokud se odkazuješ na "meditaci", jako na nějaký neobvyklý stav mysli, který podle tebe nic nemůže ukázat, jsi zase ve stejné pasti té samé mysli.

A naopak, denní rutina by měla být tím ukazatelem schopnosti se neztotožňovat. A to sice "ukázat" skutečně nejde, ale právě proto to všichni vidí.


Vidím to nápodobně z tvé strany s tím kopírakem. Neboť hned uvažuješ "pokud" já...
Jen prostě nemůžeš pojmout, co ti říkám, jde to mimo tvůj způsob chápání.
Jak a odkud bys jinak vyštrachal, že "pokud odkazuji na meditaci jako na nějaký neobvyklý stav mysli..." a myslel na nějakou její past.. To jsou zas detaily, který se ukazujou mě.
Tvé chování jistě tvé okolí vidí, ale nevidí do tvého nitra. A slovy se rád člověk nechá mást, když se pod nimi pasou stáda neuvědomovaných myšlenek. To z nich čpí to ztotožnění, od nikud jinud.
Chápeš o čem je řeč?
Pedro
 
Příspěvky: 390
Registrován: pon 07. lis 2022 10:22:59

Re: Iluze

Nový příspěvekod Pro Kavi » stř 01. lis 2023 11:42:40

Pedro píše:
Pro Kavi píše:Ukaž nám, jak dokonale to umíš, neztotožňovat se a vidět Skutečnost bez příkras.
Napsat "nemusíš" je jednoduché, ty obtíže většinou nastávají v okamžiku, kdy to chceš skutečně provést.

Hádám, že meditace ti není neznámá. Nikoliv coby pojem, nýbrž stav.
A to nikomu nikdo neukáže. Stejně jako Veilovi nikdo neukáže Vědomí, k čemuž rád vyzývá.
Ono "provádění" toho stavu, od něj naopak odvádí. A tak se to stává pro mnohé nepochopitelné.
Což nepředpokládám, že je tvůj případ.
:-)


To je ale znovu jako přes kopírák...
Pokud se odkazuješ na "meditaci", jako na nějaký neobvyklý stav mysli, který podle tebe nic nemůže ukázat, jsi zase ve stejné pasti té samé mysli.

A naopak, denní rutina by měla být tím ukazatelem schopnosti se neztotožňovat. A to sice "ukázat" skutečně nejde, ale právě proto to všichni vidí.


Vidím to nápodobně z tvé strany s tím kopírakem. Neboť hned uvažuješ "pokud" já...
Jen prostě nemůžeš pojmout, co ti říkám, jde to mimo tvůj způsob chápání.
Jak a odkud bys jinak vyštrachal, že "pokud odkazuji na meditaci jako na nějaký neobvyklý stav mysli..." a myslel na nějakou její past.. To jsou zas detaily, který se ukazujou mě.
Tvé chování jistě tvé okolí vidí, ale nevidí do tvého nitra. A slovy se rád člověk nechá mást, když se pod nimi pasou stáda neuvědomovaných myšlenek. To z nich čpí to ztotožnění, od nikud jinud.
Chápeš o čem je řeč?


Ne. Ukaž mi ji. Zatím to vypadá, jako že ztotožnění se s vlastním názorem (myslí), je tvé třetí jméno.
Pro Kavi
 

Re: Iluze

Nový příspěvekod Kavi » čtv 02. lis 2023 6:16:47

Ne.


Už?
Kavi
 

Re: Iluze

Nový příspěvekod miroslav » čtv 02. lis 2023 8:23:34

"V místě, kde nebylo žen, pobyl jsem nejvýše den"

Rád naslouchám zpěvu sirén. :)

Obrázek
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Iluze

Nový příspěvekod Kavi » čtv 02. lis 2023 16:21:11

A co teprv jejich mlčení... :)
Kavi
 

Re: Iluze

Nový příspěvekod Jana » pon 13. lis 2023 13:24:50

Kavi píše:
Paralelou je prohlédnutí. Pak seznáš že tzv iluze nemá pranic společného s pozorovaným, nýbrž s nevědomostí diváka. A ten čím je egocentričtější, to je putna v jakém směru, třebas v duchovním, tím je jeho pohled zúženější. ;-)


Dobře, dobře.

Zkus vysvětlit, co tím míníš, že iluze nemá nic společného s pozorovaným, ale jen s nevědomostí diváka.

Díky
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Iluze

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 13. lis 2023 13:55:17

Dopisy z Ramanášramu

Skutečné je brahman. Svět je iluze.

Dopis č. 69 z 24. 8. 1946

Bhagaván: „Tvrdí se, že brahman je skutečné a že svět je jen jakousi iluzí. Také se říká, že celý svět je jen představou, vytvořenou brahman. Co z toho plyne? Jak srovnat obě tvrzení? Z úrovně sádhaka (usilujícího) musíme přiznat, že svět je jen iluzí. Jiná možnost není, protože když člověk zapomíná, že je brahman, které je skutečné, věčné a všudypřítomné, a klame se uvažováním, že je tělo ve světě, který je naplněn pomíjivými těly, tak potom pak jedná pod nadvládou tohoto klamu. Proto se mu musí připomínat, že svět je neskutečný a je to klam. Proč? Protože jeho náhled, v němž zapomněl na své Já, se zaobírá vnějším světem, takže se nestočí zkoumáním do nitra, dokud jej nepřesvědčíte, že veškerý vnější, hmotný vesmír je neskutečný. Jakmile si člověk uvědomí své Já a když si rovněž uvědomí, že neexistuje nic než jeho Já, pak začne na celý vesmír nahlížet jako na brahman. Bez jeho Já vesmír neexistuje. Dokud člověk nespatřuje své Já, které je počátkem všeho, a místo toho se dívá na vnější svět jako na skutečný a věčný, musíme mu říkat, že celý vnější vesmír je jen iluzí. Jinak mu nelze pomoci. Jako příklad si vezměte papír. Vidíme jen písmo a nikdo si nevšímá papíru, na němž je písmo napsáno. Papír existuje, ať už je na něm něco napsáno, nebo ne. Těm, kdo hledí na písmo jako na skutečné, musíte říci, že je neskutečné, zdánlivé, jinak si papíru nepovšimnou. Moudrý člověk vnímá obojí – papír i písmo – jako jedno. Tak se to má také s brahman a vesmírem.

Podobným příkladem je kino. Plátno je tu neustále. Obrázky přicházejí a mizí, plátno tím však není dotčeno. Stará se plátno o to, zda se obrázky objevují či mizí? Obrázky jsou závislé na plátně. K čemu slouží? Člověk, který se dívá jen na obrázky, a ne na samotné plátno, je znepokojen bolestmi a radostmi příběhu. Ale, člověk, který vidí plátno, si uvědomuje, že promítané obrazy jsou jen zdáním a nejsou něčím od plátna odděleným a od něj odlišným. Stejné je to se světem. Je to všechno hra stínů.“

Návštěvník se rozloučil a spokojen s odpovědí odešel.

https://www.ramana-maharisi.cz/article/ ... t-je-iluze
Návštěvník
 

Re: Iluze

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 13. lis 2023 13:59:41

Dopisy z Ramanášramu

Mája (iluze)

Dopis č. 91 z 9. 2. 1947

Bhagaván Šrí Ramana MahárišiTentýž stoupenec, který se ptal Bhagavána už včera, se jej dnes odpoledne znovu zeptal na iluzi, máju: „Svámí, celá nespočetná rozmanitost, která se lidské mysli jeví jako skutečná, je pouhou májou (iluzí), je to tak, že? Zmizí iluze, když pustíme z hlavy vše projevené?“

Bhagaván odpověděl: „Iluze se bude i nadále jevit iluzí, dokud bude trvat představa, že já a Íšvara jsme dvě rozdílné bytosti. Jakmile tato iluze zanikne a jedinec si uvědomí, že je Íšvarou, pak pochopí, že mája není něčím odděleným a různým od jeho vlastního Já. Íšvara existuje prost iluze, ovšem bez Íšvary iluze není.“

„Takže se iluze promění v čistý přelud? Je to tak?“ zeptal se stoupenec.

Ano,“ odpověděl Bhagaván, „je to tak. Když neexistuje individuální já, tak jak by si mohl člověk uvědomit Íšvaru? Dokud je tu iluze, není (uvědomění) Já. Jakmile si člověk uvědomí, čím je, tak už na něj nebudou mít zlé účinky iluze vliv. Říkejte tomu čistý přelud, nebo jak chcete. Tohle je podstata věci.“

Tématu se uchopil někdo další a zeptal se: „Říká se, že člověk podléhá zlým účinkům iluze, jako je například omezení vidění a poznání, zatímco Íšvara má všepronikající pohled a neomezené vědění, a ještě další podobné charakteristické rysy. Také se říká, že se člověk a Íšvara sloučí v jedno, pokud se člověk svého omezeného vidění a poznání zbaví. Člověk pak získá charakteristiky Íšvary. Ale neměl by se i Íšvara zbavit svých ojedinělých vlastností jako je vševědoucnost a všepronikající zrak? Vždyť to je taky iluze, nebo ne?“

„Tohle jsou vaše starosti? Zbavte se nejprve svého omezeného vidění a dalších podobných vlastností a pak bude dost času se zabývat všepronikajícím zrakem Íšvary a jeho vševědoucností. Zbavte se nejdříve vašeho omezeného poznání. Proč se staráte o Íšvaru? Starejte se o sebe. Je na tom snad Íšvara hůře než my? Proč se zajímáte, jestli má Íšvara všepronikající zrak a vševědoucnost, nebo nemá? Když se postaráme o sebe, tak je to rozhodně to pravé.“

Stoupenec se ptal dál: „V prvé řadě přeci musíme najít gurua, který nám dá vhodnou praxi, s jejíž pomocí se gun (omezení) zbavíme. Nebo snad ne?“

„Pokud máme opravdový úmysl zbavit se (omezujících) vlastností, cožpak potom gurua nenajdeme? V prvé řadě musíme mít touhu se jich zbavit. Jakmile tuto touhu máme, guru přijde. Guru nás hledá a nějak to zařídí, že nás k sobě přitáhne. Guru bude vždy ve střehu a bude na nás dohlížet. Jako guru se nám projeví samotný Íšvara. Kdo jiný se dokáže postarat o vše potřebné pro své děti nežli jejich otec? Je vždy s námi, obklopuje nás. Chrání nás, jako pták chrání pod křídly svá vejce. Musíme však v něj věřit z celého srdce,“ řekl Bhagaván.

Stoupenec Šankaramma, který má obvykle strach se Bhagavána na něco zeptat, po vyslechnutí těchto slov tiše pronesl: „Ale svámidží. Pro sádhanu je přeci třeba pokynů (upadéša) gurua. Nebo snad ne?“

Bhagaván odpověděl: „Ach, takhle je to? Ale upadéša je poskytována každý den. Kdo ji potřebují, ti ji dostanou.“

Další z přítomných se zeptal: „Bhagaván nám však musí požehnat, abychom ponaučení přijali. Taková je naše modlitba.“

„Požehnání je tu stále,“ zakončil Bhagaván.

https://www.ramana-maharisi.cz/article/ ... maja-iluze
Návštěvník
 

Další

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků