Srovnání Ukrajina a Srbsko

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Srovnání Ukrajina a Srbsko

Nový příspěvekod Réza » čtv 24. bře 2022 17:29:10

V určitých kruzích se množí srovnání situace na Ukrajině a v Srbsku

Což mě donutilo připomenout si, co se vlastně v Srbsku a Kosovu (btw" je zajímavé, že Kosovo se v těch srovnáních nezmiňuje)
wiki:
Operace Spojenecká síla (Operation Allied Force) měla za cíl zastavení násilí a represí proti kosovským Albáncům, umožnění dodávek humanitární pomoci a vyřešení statusu Kosova na základě dohod z Rambouillet a zastavit opakované porušování příměří ze strany Srbska a napadání mezinárodních mírových sil NATO IFOR a SFOR.[4]

Operace trvala od 24. března[5] do 10. června 1999 a byla součástí války v Kosovu. Tento vojenský útok představoval druhé otevřené použití vojenské síly státy NATO v bývalé Jugoslávii. Prvním bylo bombardování bosenskosrbské armády v roce 1995. Zároveň se jednalo o největší vojenský střet na území Srbska a Černé Hory od dob druhé světové války.

NATO původně připravovalo různé scénáře pro své zapojení na území Kosova. Letecké bombardování bylo navrženo na poslední chvíli. Severoatlantická aliance nebyla na zásah tohoto typu zcela připravena a na začátku kampaně neměla ani dostatek letadel k provádění vzdušných úderů.[2]

Motivem bombardování SRJ byla snaha přinutit jugoslávskou vládu vedenou Slobodanem Miloševičem k ukončení vyhánění, vraždění a provádění dalších násilných akcí vůči albánskému obyvatelstvu Kosova[5], k němuž docházelo v rámci ozbrojeného konfliktu mezi jugoslávskou armádou a srbskými paravojenskými oddíly na jedné straně a albánskou Kosovskou osvobozeneckou armádou (UÇK) na straně druhé.[6][7] Tuto válku schválila Rada bezpečnosti OSN, která situaci označila za hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost v tamní oblasti, ale v důsledku možného veta ze strany Ruské federace a Číny nebyla schválena další rezoluce, která by dala zmocnění užít všech nezbytných prostředků. Někteří autoři proto považují tuto intervenci za nelegální.[8] Rusko - tehdejší spojenec Slobodana Miloševiče - se snažila prosadit rezoluci prohlašující tuto akci za nezákonnou. Podpořili ji však jen tři státy z RB OSN.[9] Jak jiní autoři poukazují, tato přímá podpora Ruska - kdy Rusko má v RB OSN právo veta - byla důvodem, proč NATO neřešilo situaci v Kosovu za pomoci RB OSN, neboť tato snaha by byla zjevně neúčinná. RB OSN v situaci, kdy pachatel válečných zločinů má podporu jednoho stálého člena RB OSN, je RB paralyzována a tedy zjevně neúčinná, proto tito autoři pokládají v takové situaci za legální zásah i bez mandátu OSN.[10]

V době zásahu např. tehdejší prezident USA Bill Clinton hovořil o nutnosti postavit se na stranu trpících obětí a tím zajistit mír, svobodu a stabilitu v Evropě. V současné době je otázka legálnosti zásahu v Kosovu stále nedořešenou otázkou, kdy lze postoj jednotlivých států k této otázce zhruba odvodit z postoje států k uznání nezávislosti Kosova, kterou uznává zhruba polovina států světa. Největší podporu má přitom Kosovo od států Evropské unie a severoamerických států, největším kritikem jak nezávislosti, tak samotného zásahu je Rusko a Čína.


tzn. že zásah sil NATO měl ukončit genocidu na albánském obyvatelstvu v kosovu.

Zásah chtělo v OSN Srbsko prohlásit za nezákonný, přidali se jen 3 země.
Nyní opět hlasují 4 země, tentokrát o odmítnutí zásahu (speciální operace) Ruska.

Proč se tolik (doufám, že jsou jen hlasití a není jich ve skutečnosti moc) občanů naší země řadí názorově ke 4 zemím s odlišným názorem než většina, ano jsou i ty, co se zdržely, ale přes 130 zemí, které teď hlasovaly o Ukrajině , to je IMHO vypovídající.

Otázka pro ty, kteří vytahují tuto paralelu, dá se taky srovnat genocida kosovských Albánců a boje mezi západními Ukrajinci a separatisty? Putin se nám snaží namluvit, že ano, ale opravdu to tak vidíte?

A taky vidíte jako validní argument , pro ospravedlnění toho, že někdo dělá něco zlého, to že kdysi někdo udělal něco podobného.
Co bylo bylo, můžeme diskutovat o tom, jak to v historii bylo, jaké to má dopady, poučení pro současnost.
Réza
 

Re: Srovnání Ukrajina a Srbsko

Nový příspěvekod Tara » čtv 24. bře 2022 19:21:11

Trochu širší pohled na problematiku "Ukrajina Srbsko"

Kéž by takovým názorům byl dopřán prostor i ve veřejných médiích:

Generál Andor Šándor se v posledních dnech nezastaví, jak sám uznal v rozhovoru pro kanál Zákony Bohatsví Tomáše Lukavce. A vyvracel řadu tvrzení, která po invazi na Ukrajinu v českých médiích zdomácněla, např. že chce Putin obnovovat Sovětský svaz nebo pokračovat dále na západ. „Spojené státy na této krizi nemohou nic prodělat a následky a břemena ponese Evropa. Já jsem byl překvapen, jak Evropa naskočila na tenhle narativ Spojených států, jak rychle akceptovala tento tlak a nedomyslela, že ty následky poneseme my,“ řekl mimo jiné.

Šándor přiznal, že už ho počet rozhovorů v posledních dnech zmáhá, mimo jiné komentuje situaci i na Slovensku. Co se týče médií, poznamenal, že už nevěří, že by byly pojistkou demokracie, pokud jí kdy byly. „V některých médiích vidíte, jak ti redaktoři, kteří až na výjimky nejsou hloupí a také o věci hodně vědí, tak do toho projektují svůj způsob vidění života a svůj způsob vidění toho problému. Myslím si, že řada z nich neumí, což bychom měli umět všichni, dát do správného poměru srdce a mozek,“ usuzuje generál.
Poznamenal, že krize se zdá tak drsná, jak ji „hrají média“. Vzpomenul, jak v devadesátých letech CNN informovala o Bosně a Herzegovině. „Hráli to velmi tvrdě. Dnes je Bosna možná na pokraji nějakého konfliktu a nikdo to nehraje, protože to nikoho nezajímá, nikdo tam není, takže se to nehraje,“ konstatoval a dodal, že problémem v českých médiích je, že je v nich málo lidí, kteří by se na nějakou tematiku specializovali.

V tomto ohledu zmínil veřejnoprávní média, u kterých zdůraznil, že ta jsou od toho, aby objektivně informovala, a co si o věci mají lidé myslet, to už je na nich. Některá prý selhala zvláště během covidu, kdy si „šolíchala mainstream“ a šířila ho „brutálně a děsivě“. „Výsledkem je spousta vystrašených lidí, rozpolcená společnost, lidé zlí, fanaticky nenávistní a do toho nám přišel Putin,“ konstatoval Šándor, že místo toho, aby si česká společnost oddechla, je tu další krize. Doplnil, že obě krize mají společný strach, že lidé nemají svůj život pod kontrolou.

Co se týče názoru na původ krize, Šándor si stojí za tím, že je to snaha USA vytrhnout Ukrajinu z orbity Ruska. „Kdybychom byli rozumní a nechali Ukrajinu neutrální, snažili se, aby byla ekonomicky stabilní a skutečně nezávislá, tak bychom s největší pravděpodobností žádný konflikt neviděli,“ řekl. „Spojené státy na této krizi nemohou nic prodělat a následky a břemena ponese Evropa. Já jsem byl překvapen, jak Evropa naskočila na tenhle narativ Spojených států, jak rychle akceptovala tento tlak a nedomyslela, že ty následky poneseme my,“ pokračoval dál. Podotkl, že v roce 1994 sice bylo slíbeno, že za odevzdání jaderných zbraní bude Ukrajina chráněna, ale v reálu si všichni řekli, že je problém vyřešen a na Ukrajinu se vykašlali.

„Ten tlak by neustál žádný ruský prezident. Je jedno, jestli by tam byl Putin nebo Jelcin nebo kdokoliv. Proto dnešní debaty, jestli Šojgu odstraní Putina, jsou naprosto nesmyslné. Co by se stalo? Šojgu odstraní Putina a bude co? Bude ráj na zemi, Rusko se změní, pošle Ukrajinu do Evropské unie a NATO? To jsou nesmysly, zásadní nepochopení,“ vytýkal těm, kteří spekulují o pádu ruského prezidenta. Doplnil, že netvrdí, že by Rusko mělo Ukrajinu vojensky kontrolovat.

Uvedl, že když má NATO obranný charakter, ale stále se posunuje na východ, tak se Rus musí ptát proč. A připomenul slib, že se NATO nebude rozšiřovat ani do východního Německa. „Vidí, že jsme v roce 1999 bombardovali Srbsko bez rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. V roce 2001 jsme vletěli do Afghánistánu bez rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. V roce 2003 invaze do Iráku, opět bez rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN, protože se nám nelíbil Saddám Husajn. My jsme sami pomáhali demontovat ten mezinárodní řád, který jsme pracně jako výsledek druhé světové války vybudovali. Sami jsme ho demontovali. Těch příkladů je víc, nemá cenu je opakovat, Libye, Sýrie a podobně,“ přibližoval, jak v Rusku vidí chování Západu a NATO za posledních 30 let.

Některé požadavky Rusů jsou pak legitimní, dodal s tím, že si je ovšem Putin nemůže vynucovat tím, že bude bombardovat a zabíjet lidi. „Ale takhle přemýšlejí v Rusku. A pokud Putin přijde s narativem, že musí osovobodit Ukrajinu od nacistů a fašistů, tak tomu ti Rusové dobře rozumí, v rámci své historické zkušenosti,“ podotkl s tím, že ultrapravice existuje v každé zemi. Politika vůči Rusku byla podle něho příliš přezíravá. „Ta snaha Spojených států oslabit Rusko přes Ukrajinu, tu odneseme my,“ pravil, upozornil na rostoucí ceny plynu a dodal, že co se týče cen toho amerického, tak se ještě „budeme divit“. Konstatoval, že konflikt bude znamenat změnu paradigmatu, protože nedůvěra mezi stranami zůstane i po něm.

Moderátor připomenul výrok Václava Havla z Washingtonu, že pokud se má pomoci Evropě, tak je potřeba pomoct Rusku. Na to Šándor kontroval, že pomoc České republice skončila tak, že sedm z devíti řetězců prodeje potravin v Česku jsou teď v rukou západních majitelů, co Češi jedí se rozhoduje někde jinde, plyn byl prodán Němcům, voda Francouzům. „Putin si nepředstavoval pomoc Západu v tom, že americké firmy budou prodávat ruský plyn a ropu a budou za to kasírovat peníze. (Představoval si), že jsou na to chytří dost a že to budou prodávat a vydělávat na tom oni,“ řekl a dodal, že tomuto Putin vystavil stopku.

Připomenul také výrok Vladimira Putina o konci Sovětského svazu jako o politické katastrofě a přidal k němu důležitý kontext, který Putin tehdy také zmínil, že se o katastrofu jednalo proto, protože 25 milionů Rusů zůstalo mimo hranice Ruské federace a také padesát procent ekonomiky, do které Rusko v rámci Sovětského svazu investovalo.

To, že Rusko okolo sebe nechce mít země, které jsou mu nepřátelské a mají přístup ke zbraním hromadného ničení, dle něho neznamená, že by se chtělo vrátit k Sovětskému svazu. Zmínil i možnost, že by se Rusové vrátili do České republiky. „Co by tu dělali? Vždyť v roce 1989 odsud rádi odešli, vždyť to bylo neudržitelné,“ odpověděl a položil jinou, jak by s armádou, které se momentálně na Ukrajině příliš nedaří, měli pokračovat dál na západ.

Pomoc Rusku pak dle generála měla být, že by se bral ohled na jeho bezpečnostní zájmy. A zároveň nepřipustit, aby si Rusko bralo to, co chce, silou.

Šándor se pak vrátil k médiím a řekl, že na obou stranách probíhá dezinformační válka. „A nedělejme si iluze, že ji jedou jenom Rusové, to není pravda,“ prohodil a dodal, že na místě skoro nikdo není, v Česku byly „chytře“ vypnuty ruské kanály, kdyby někdo chtěl zjistit, jak se na věc dívají v Rusku, a média opakují převážně ukrajinský narativ. A ti, kdo se situaci snaží hodnotit, se řídí podle toho, co se říká v médiích.

„Všechno plave po povrchu. A já, když slyším hodnocení strategické úlohy ruské armády od kluků, kteří dosáhli maximálně praporčické hodnosti, tak si říkám, sakra, kde ty kluci v sobě berou tu erudici hodnotit ruskou strategii a operační umění,“ řekl a dodal, že v médiích dochází k inflaci informací a inflaci názorů, což je následek toho, že zpravodajství běží v podstatě 24 hodin 7 dní v týdnu. Podle něho by stačilo informovat méně. „Lidé mají nárok slyšet také něco jiného. Někteří ti chudáci, co si přišili kalhoty ke křeslu, ti musejí prožívat strašný život,“ pravil.

Pokud jde o českou politiku, mile ho překvapila rychlá reakce na uprchlickou vlnu, naopak nepovažuje za logickou otázku, proč uprchlíci utíkají v „pěkném oblečení“. Co se týče dodávek zbraní, říká, že konflikt protahují, ale neposílat nic by zase byla rezignace, tedy v tomto ohledu vládu chápe. „Trochu mi vadí ten drsný antisovětský, antiruský sentiment, který tu je. Protože Rusko nezmizí, Rusko tady bude. A my jsme se postavili na čelo těch zemí, které mají nejradikálnější názory vůči Rusku,“ uvedl.

A poznamenal, že Němcům Češi až překvapivě rychle odpustili 360 000 mrtvých za druhé světové války, ale nikdy se nebyli nějak schopni vyrovnat s rokem 1968, což ve vývoji Československa byla velmi špatná událost.


https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... GwOMUnmZMc
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2742
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Srovnání Ukrajina a Srbsko

Nový příspěvekod Trini » čtv 24. bře 2022 19:56:05

https://de.wikipedia.org/wiki/Operation_Allied_Force

Trini píše:https://de.wikipedia.org/wiki/Operation_Allied_Force

Operation Allied Force

Operation Allied Force (OAF, ungefähre Übersetzung: „Unternehmen Bündnisstreitmacht“) war der Deckname einer militärischen Operation der NATO gegen die damalige Bundesrepublik Jugoslawien, die sie im Rahmen des Kosovokrieges vom 24. März bis 10. Juni 1999 durchführte. Die im Wesentlichen von den Vereinigten Staaten geführte Militäroperation war der erste Krieg, den die NATO sowohl außerhalb eines Bündnisfalls, dessen Ausrufung bis dahin als Grundlage eines NATO-weiten Vorgehens galt, als auch ohne ausdrückliches UN-Mandat führte. Die Völkerrechtsmäßigkeit des Einsatzes ist bis heute umstritten.



Die genauen Hergänge und Umstände von Übergriffen gegen ethnische Albaner sind jedoch bis heute umstritten, die Existenz des „Hufeisenplans“ zur Umsiedlung ethnischer Albaner konnte nie bewiesen werden.

Für den Kriegseinsatz selbst wurde die Auswahl nicht-militärischer Ziele, der Einsatz von Streubomben und der Einsatz von Uran-ummantelter Munition kritisiert.



Vojenská operace NATA v rámci války v Kosově v roce 1999 bez mandátu OSN platí dodnes jako sporná.

Přesné průběhy a okolnosti útoků na etnické Albánce jsou dodnes sporné a existence plánů na přesídlení etnických Albánců nebyla nikdy prokázána.

Vlastní vojenský zásah byl kritizován pro výběr ne vojenských cílů, použítí tříštivých bomb a uranem obalené munice.


https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... ine-696669
Trini píše:https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-NATO-nam-zabilo-deti-Pamatujeme-Srbsky-prezident-i-k-Ukrajine-696669
„NATO nám zabilo děti. Pamatujeme!“ Srbský prezident i k Ukrajině

„Země není hračka, musíme zůstat neutrální a svobodnou zemí. Do NATO nechceme, napadli nás a zabíjeli naše děti. Nezapomeneme.” Tak mluvil srbský prezident Aleksandar Vučić na setkání s několika tisícovkami občanů na severu země. Srbsko čekají za týden prezidentské i parlamentní volby, některá média očekávají výhru oblíbeného Vučiće už v prvním kole.

Za dva dny si bude Srbsko připomínat 23. výročí zahájení leteckého napadení své země ze strany NATO. Bombardování trvalo 78 dní a nocí, bylo během něho zničeno bezpočet civilních objektů včetně škol, nemocnic, civilních vlaků, budovy státní televize a obytných částí.
Zabito bylo kolem 500 vojáků a 2 500 civilistů, z toho bylo 81 dětí.


V současné situaci zůstává Srbsko neutrální, odsoudilo narušení teritoriální integrity Ukrajiny, odsoudilo ruskou válku v rámci rezoluce OSN, ale zároveň aktivně nevystupuje proti Rusku. Srbští lídři včetně prezidenta Vučiće zdůrazňují, že pokud se jich někdo ptá, zda jsou na straně Ukrajiny nebo Ruska, vždy odpovídají, že jsou na straně Srbska.

Srbský prezident na předvolebním shromáždění s občany města Kikinda na severu Srbska zmínil obavu, že nebezpečím pro svět není pouze válečný konflikt mezi dvěma státy. Srbsko se podle něho ale nesmí nechat do žádného konfliktu vtáhnout.

„Všechno to neštěstí, které potkalo svět, nebude konečné. Nejen že nevylučuji větší konflikty než pouze mezi dvěma zeměmi, ale řekl bych, že takové konflikty očekávám. My z toho ale musíme být vyloučeni. Musím udělat maximum, aby nás různí nezodpovědní lidé z regionu do něčeho takového nezatáhli. Musíme udělat všechno pro to, abychom zachovali mír. Už jsme ve všech válkách ztratili dost dětí a kdyby nás všechny ty války nepotkaly, měli bychom víc obyvatel než Holandsko, třikrát víc než dnes,” řekl Vučić.

Žádal občany, aby pochopili veškerou složitost všeho, co se kolem děje a zároveň porozuměli, že odpovědnost je klíčové slovo pro současnost i budoucnost Srbska. „Pro mladé lidi je často výzvou být vždy proti, bouřit se. Chci poděkovat všem mladým lidem za to, že rozumí, že máme pouze jednu vlast, jednu zemi a není čas na hry. Volby nejsou hry a země není hračka. Není to otázka toho, jestli někdo lépe mluví nebo se vám někdo více líbí. Otázkou je vykonaná práce, závazky a racionální uvažování,” pokračoval v proslovu před tisícovkami občanů.

„Pro nás je dnes situace natolik vážná, že nemáme čas se zabývat svými politickými oponenty. A nechceme se jimi ani zabývat. Když je naše Srbsko v nebezpečí, je naší svatou povinností chránit naši zemi a ne se zabývat našimi politickými protivníky. V tom je rozdíl mezi námi a nimi. Někteří si z nich říkají, že by Srbsko mělo vstoupit do NATO. Moje odpověď je ne. Moje odpověď je, že Srbsko je svobodná a vojensky neutrální země,” zdůraznil srbský prezident.

Srbové budou podle jeho slov svoji zemi a svoje nebe hlídat sami. „Naším úkolem i povinností je odpouštět, ale stejně tak je naší povinnosti nezapomínat. Nezapomenout ani jedenáctiměsíční Bojanu Tošović, kterou (bomby NATO, pozn. red.) zabili v Merdare u Kuršumlije, ani malou Milici Rakić, kterou zabili v Batajnici, ani malou Sanju Milenković, kterou zabili ve Varvarinu. Ty děti jim nesmíme zapomenout. Vždycky budeme dostatečně svobodní a schopní chránit vlastní zemi. Jsme a budeme mnohem, mnohem, mnohem silnější než v době, kdy nás ti nezodpovědní, arogantní a domýšliví bombardovali a vedli agresi proti naší zemi. Srbsko se musí rozvíjet, myslet na svou ekonomiku a musí myslet na své občany,” dodal v proslovu srbský prezident Aleksandar Vučić.

Trini
 

Re: Srovnání Ukrajina a Srbsko

Nový příspěvekod Réza » čtv 24. bře 2022 20:48:40

Otázka pro ty, kteří vytahují tuto paralelu, dá se taky srovnat genocida kosovských Albánců a boje mezi západními Ukrajinci a separatisty? Putin se nám snaží namluvit, že ano, ale opravdu to tak vidíte?
Réza
 

Re: Srovnání Ukrajina a Srbsko

Nový příspěvekod miroslav » čtv 24. bře 2022 20:50:00

Tara píše:Trochu širší pohled na problematiku "Ukrajina Srbsko"

Kéž by takovým názorům byl dopřán prostor i ve veřejných médiích:



Názory Šándora je dobré si poslechnou v kontextu celého rozhovoru a ne jen číst tendenční komentář parlamentních listů.

https://www.stream.cz/face-to-face/andor-sandor-o-valce-na-ukrajine-tomuhle-jsme-mohli-predejit-podcenili-jsme-jednu-zasadni-vec-64327319
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3504
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Srovnání Ukrajina a Srbsko

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 25. bře 2022 15:49:08

Réza píše:Otázka pro ty, kteří vytahují tuto paralelu, dá se taky srovnat genocida kosovských Albánců a boje mezi západními Ukrajinci a separatisty? Putin se nám snaží namluvit, že ano, ale opravdu to tak vidíte?


Jestli se dá srovnat "genocida" kosovských Albanců s "genocidou" donbaských Rusů a nebo boje separatistických kosovských Albánců se Srby na území Srbska s boji separatistických Rusů s Ukrajinci na území Ukrajiny? Jak kosovští Albánci, tak ukrajinští Rusové bojovali o autonomii.
Návštěvník
 

Re: Srovnání Ukrajina a Srbsko

Nový příspěvekod miroslav » pát 25. bře 2022 18:18:37

Návštěvník píše:Jak kosovští Albánci, tak ukrajinští Rusové bojovali o autonomii.

V kosovu ale bylo záměrně, systematicky povražděno 8000 bezbranných civilních albánských mužů a zajatců a naházeno do hromadných hrobů. Takové to etnické čištění území, jako to dělal Hitler.
Nic takového se na Donbasu a okolí nedělo. Tam to napřed neoficiálně a pak oficiálně obsadila ruská armáda.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3504
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Srovnání Ukrajina a Srbsko

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 25. bře 2022 18:58:29

miroslav píše:
Návštěvník píše:Jak kosovští Albánci, tak ukrajinští Rusové bojovali o autonomii.

V kosovu ale bylo záměrně, systematicky povražděno 8000 bezbranných civilních albánských mužů a zajatců a naházeno do hromadných hrobů. Takové to etnické čištění území, jako to dělal Hitler.
Nic takového se na Donbasu a okolí nedělo. Tam to napřed neoficiálně a pak oficiálně obsadila ruská armáda.


To se fakt nevyznáš nebo úmyslně lžeš?

Srebenica je v Bosně, byli to muslimové z Bosny. Dohlíželi tam v té době - 1995 - vojáci OSN a ničemu nezabránili.

Naopak v Kosovu nebylo nic prokázáno. Podle německé wikipedie.
Návštěvník
 

Re: Srovnání Ukrajina a Srbsko

Nový příspěvekod miroslav » pát 25. bře 2022 20:09:55

Návštěvník píše:
miroslav píše:
Návštěvník píše:Jak kosovští Albánci, tak ukrajinští Rusové bojovali o autonomii.

V kosovu ale bylo záměrně, systematicky povražděno 8000 bezbranných civilních albánských mužů a zajatců a naházeno do hromadných hrobů. Takové to etnické čištění území, jako to dělal Hitler.
Nic takového se na Donbasu a okolí nedělo. Tam to napřed neoficiálně a pak oficiálně obsadila ruská armáda.


To se fakt nevyznáš nebo úmyslně lžeš?

Srebenica je v Bosně, byli to muslimové z Bosny. Dohlíželi tam v té době - 1995 - vojáci OSN a ničemu nezabránili.

Naopak v Kosovu nebylo nic prokázáno. Podle německé wikipedie.

Dobře, a kdo tam v té Srebrenici systematicky vraždil albánské etnikum a bosenské zajatce?
Vojáci OSN bohužel neměli mandát vojensky zasahovat, ale byli a jsou alespoň nepopiratelnými svědky, toho co tam Srbové udělali, a zároveň o tom svědčí masové hroby, které tam Srbové vyhloubili a naplnili.
Prostě to se nedělá ani ve válce, to je totiž ta genocida.
A mezinárodní tribunál, to posoudil a hlavní viníky odsoudil.

Koho ty chceš hájit? A proč? O co ti jde?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3504
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Srovnání Ukrajina a Srbsko

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 25. bře 2022 21:27:32

miroslav píše:
Návštěvník píše:
miroslav píše:V kosovu ale bylo záměrně, systematicky povražděno 8000 bezbranných civilních albánských mužů a zajatců a naházeno do hromadných hrobů. Takové to etnické čištění území, jako to dělal Hitler.
Nic takového se na Donbasu a okolí nedělo. Tam to napřed neoficiálně a pak oficiálně obsadila ruská armáda.


To se fakt nevyznáš nebo úmyslně lžeš?

Srebenica je v Bosně, byli to muslimové z Bosny. Dohlíželi tam v té době - 1995 - vojáci OSN a ničemu nezabránili.

Naopak v Kosovu nebylo nic prokázáno. Podle německé wikipedie.


Dobře, a kdo tam v té Srebrenici systematicky vraždil albánské etnikum a bosenské zajatce?


Jak jsi přišel na Albánce? V Bosně žijí Bosnáci islámského náboženství, Chorváti a bosenští Srbové. V roce 1992 tam začla válka, kdy začaly tyto národy proti sobě bojovat. V roce 1995 došlo v Srebenici k masakru, kdy podle informací pozůstalých muslimských Bosnáků bylo 8 000 mužských zajatců povražděno bosenskými Srby. Tisíce mrtvol se nikdy nenašly.
Pořád ale jde o bosenské Srby, kteří nyní žji ve své federativní republice v rámci Bosny a Hercegoviny. Nejde tedy o Srby ze Srbska.

miroslav píše:
Vojáci OSN bohužel neměli mandát vojensky zasahovat,


Naopak, je dodnes sporné, proč nezasáhli.

miroslav píše:Koho ty chceš hájit? A proč? O co ti jde?


Kosovo neleží v Bosně, ale v Srbsku. Se Srebenicou to nemá co dělat.

Mně jde o pravdu. A tobě bud chybí znalosti nebo chceš úmyslně pomocí lží manipulovat. V Kosově nebyla žádná genocida kosovských Albánců prokázána. Aspon tak to stojí v německé wikipedií. Proto je vojenský zásah NATA v Srbsku dodnes považován za sporný.
Návštěvník
 

Re: Srovnání Ukrajina a Srbsko

Nový příspěvekod miroslav » pát 25. bře 2022 22:02:16

Návštěvník píše:Mně jde o pravdu.

To mně také.
Srbové - Mladič vedl v Sebrenici i jinde v Kosovu genocidu.
Nebo podle tebe ne?
Jak to podle tebe tedy bylo?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3504
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Srovnání Ukrajina a Srbsko

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 25. bře 2022 22:42:12

miroslav píše:
Návštěvník píše:Mně jde o pravdu.

To mně také.


Tobě jde jen o tvé fantazie.
Návštěvník
 

Re: Srovnání Ukrajina a Srbsko

Nový příspěvekod Réza » pát 25. bře 2022 23:47:55

Návštěvník píše:
Réza píše:Otázka pro ty, kteří vytahují tuto paralelu, dá se taky srovnat genocida kosovských Albánců a boje mezi západními Ukrajinci a separatisty? Putin se nám snaží namluvit, že ano, ale opravdu to tak vidíte?


Jestli se dá srovnat "genocida" kosovských Albanců s "genocidou" donbaských Rusů a nebo boje separatistických kosovských Albánců se Srby na území Srbska s boji separatistických Rusů s Ukrajinci na území Ukrajiny? Jak kosovští Albánci, tak ukrajinští Rusové bojovali o autonomii.

Ok, z dalšího psaní tady vyplývá, že tedy to, že se do toho vložilo NATO je sporné, zda to bylo k dobrému či nukoliv. Teď, že se do situace na Ukrajině vmísilo Rusko, to je taky morálně či právně sporné?
Pokud vím zásah NATO v Srbsku se aspoň projednával před tim v OSN, nyní se to před vpádem na Ukrajinu taky projednávalo?
Réza
 

Re: Srovnání Ukrajina a Srbsko

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 26. bře 2022 2:04:33

Réza píše:
Návštěvník píše:
Réza píše:Otázka pro ty, kteří vytahují tuto paralelu, dá se taky srovnat genocida kosovských Albánců a boje mezi západními Ukrajinci a separatisty? Putin se nám snaží namluvit, že ano, ale opravdu to tak vidíte?


Jestli se dá srovnat "genocida" kosovských Albanců s "genocidou" donbaských Rusů a nebo boje separatistických kosovských Albánců se Srby na území Srbska s boji separatistických Rusů s Ukrajinci na území Ukrajiny? Jak kosovští Albánci, tak ukrajinští Rusové bojovali o autonomii.

Ok, z dalšího psaní tady vyplývá, že tedy to, že se do toho vložilo NATO je sporné, zda to bylo k dobrému či nukoliv.


K dobrému pro koho? Pro samostatné Kosovo? Pro samostatnou Luhanskou a Doněckou republiku?

Sporné bylo vložít se vojensky, útočit na ne vojenské cíle - školy, nemocnice, zabíjet civilisty včetně dětí.

Réza píše:Teď, že se do situace na Ukrajině vmísilo Rusko, to je taky morálně či právně sporné?


Odpovídá to tomu, co bylo v Srbsku. Na malého (Srbsko) nemilosrdně zaútočil obr (USA).


Réza píše:Pokud vím zásah NATO v Srbsku se aspoň projednával před tim v OSN, nyní se to před vpádem na Ukrajinu taky projednávalo?


Podle tebe je lepší projednávat a potom si přesto udělat něco jiného? Tedy alibismus, kdyby to náhodou vyšlo a dostal se mandát? Mandát se nedostal, a přesto se 78 dní bombardovalo.
Návštěvník
 

Re: Srovnání Ukrajina a Srbsko

Nový příspěvekod miroslav » sob 26. bře 2022 10:07:25

Návštěvník píše:Mně jde o pravdu. A tobě bud chybí znalosti nebo chceš úmyslně pomocí lží manipulovat. V Kosově nebyla žádná genocida kosovských Albánců prokázána. Aspon tak to stojí v německé wikipedií. Proto je vojenský zásah NATA v Srbsku dodnes považován za sporný.


Já myslel, že už to tady nečteš - jak jsi napsala na vp.
No ale když ti jde o pravdu, tak jsem našel objektivní podrobný popis celé záležitosti, tak si to tam můžeš přečíst když myslíš, že já chci pomocí lží někoho manipulovat: Je to podrobné shrnutí co se od počátku dělo, kdo co schválil a neschválil a co na to tenkrát naši politici.
Doporučuji.

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2761238-uder-na-jugoslavii-zastavil-genocidu-v-kosovu-zeman-ho-tehdy-sam-schvalil-dnes-lituje
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3504
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24


Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků