Dezinformace

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Dezinformace

Nový příspěvekod miroslav » pát 03. lis 2023 9:28:13

Uvěřili byste? S válkou v Izraeli vypuklo dezinformační peklo

Narazit na sociálních sítích na podvrh možná nikdy nebylo pravděpodobnější než teď. Odborníci varují, že příval virálních dezinformací spojených s válkou v Izraeli je bezprecedentní. Odhalit je přitom nemusí být vůbec těžké.

Článek
Každý den se na sociálních sítích objeví hromady nových dezinformačních příspěvků, fotek a videí, které mají často násobně větší dosah než následná upozornění na jejich nepravost. Pro miliony lidí se tak stávají pravdou. Pro velkou část z nich je tato „pravda“ i žádoucí, protože potvrzuje jejich názory, což ještě víc zmenšuje šanci, že si informaci ověří.

Na ničem z toho samozřejmě není nic nového. Vypadá to ale, že s probíhající válkou mezi Izraelem a teroristy z palestinského hnutí Hamás tento fenomén můžeme sledovat v jeho nejsilnější a nejhorší podobě. Zejména pak na sociální síti X, dřív známé jako Twitter.

Data o množství a dosahu dezinformací spojených s tímto konfliktem zatím nejsou. Vzestupný trend je ale nepřehlédnutelný a odborníci na dezinformace uvádí, že něco takového jako sledují teď, ještě nezažili.

„Upřímně je to teď s velkým náskokem nejhorší ze všech možných situací, co jsem kdy měl možnost sledovat,“ řekl o dezinformacích doprovázejících události, které odstartoval teroristický útok Hamásu na Izrael 7. října, zakladatel a kreativní ředitel investigativního projektu Bellingcat Eliot Higgins v rozhovoru pro IWPR (Institute for War and Peace Reporting).

Higginsův dojem není v komunitě lidí, co zkoumají dezinformace, ani zdaleka ojedinělý - „Nikdy jsem neviděla takové množství dezinformací a misinformací,“ řekla například Layla Mashkoorová z oddělení forenzního digitálního výzkumu think tanku Atlantic Council pro CBC News.
Za „obzvlášť nepřehledný“ na poměry toho, na co jsou výzkumnici zvyklí z jiných válek, označil konflikt i digitální forenzní analytik Hany Farid z Kalifornské univerzity v Berkeley citovaný deníkem New York Times. Už čtyři dny po 7. říjnu zmínila „téměř bezprecedentní příval misinformací i dezinformací“ v článku serveru Intercept mediální kritička Sana Saeedová.

O jaké dezinformace se typicky jedná?

I nyní, v době rozmachu nástrojů umělé inteligence, převažuje podle odborníků dobře známá praktika sdílení reálných fotografií nebo videí a jejich zasazování do vymyšlených kontextů.

Příkladů jsou hromady. Ještě než si ale ukážeme některé z nich, připomeňme, že značnou část z podvrhů lze během malé chvíle poměrně snadno odhalit. Podrobný návod na tzv. reverzní vyhledávání fotek, které vás může nasměrovat ke skutečnému zdroji snímku, nebo například alespoň ukázat, že fotka byla na internetu už dávno před tou či onou událostí, najdete v tomto našem starším článku. Z videí můžete vystřihnout screenshot a postupovat stejně nebo zvolit vyhledávače specializované na videa.

Jinými slovy - k prohlédnutí značné části podvrhů, které si teď ukážeme, stačí několik kliknutí v nástroji, který je zdarma a můžou ho mít k dispozici všichni. Přesto se z nich pro miliony lidí stala „pravda“.

Uvěřili byste?
Absurditu a chaotičnost informační války dobře ukazuje třeba následující příklad zneužití záběrů z natáčení krátkometrážního filmu z roku 2022, který popsala agentura AP.

Různé účty tyto záběry chlapce v kaluži umělé krve, které s probíhajícím konfliktem neměly nic společného, sdílely s různými popisky a usilovaly o navození dojmu, že na videu můžeme vidět nekalou aktivitu Izraelců či Palestinců.

„Podívejte se, jak Izraelci natáčí falešná videa, aby mohli říct, že palestinští bojovníci za svobodu zabíjí děti,“ citovala AP jeden tweet, který sdílely tisíce dalších účtů. „Tito teroristé se převlékají za židovské vojáky a natáčí falešná videa. Jsou to fejky! Propaganda!“ stálo v jiném příspěvku na Instagramu.

Totožné video, které původně zveřejnil na TikToku jeden z členů štábu filmu těsně před premiérou v roce 2022, tedy paradoxně posloužilo jako dezinformační materiál naprosto protichůdným falešným narativům.

Právě sdílení starších fotek nebo videí ve snaze navodit dojem, že jedna či druhá strana byla tímto přistižena při lži, je jedním z velmi často se opakujících motivů.

Populární jsou například i záběry z protestu proti egyptské vládě z roku 2013, při němž lidé zabalení v dekách na zemi simulovali mrtvoly. Dezinformátoři je opakovaně sdílí s popiskem, že jde o výsledek práce Hamásu, který se snaží nafingovat video obětí izraelských útoků.

Dalším příkladem je video pořízené v nemocnici na Západním břehu Jordánu, na němž je šestnáctiletý chlapec, který přišel o nohu při nepo

kojích v uprchlickém táboře. V mnoha příspěvcích byl ale označen za „herce“, který své zranění předstírá. Dojmu, že tomu tak je, přispívaly další přiložené fotky a videa, na nichž měl být zobrazen údajně ten samý člověk, jak (přestože měl být vážně raněn) vykonává různé činnosti. Ve skutečnosti to byl ale někdo úplně jiný a dvojice mužů si byla jen podobná.

„Video falešně tvrdící, že toto je palestinský ‚krizový herec‘ jeden den vážně zraněný a druhý den úplně v pořádku, viděly desítky milionů lidí. Jde o dva různé muže a video z nemocnice bylo pořízeno v srpnu,“ napsal k tomu na X novinář BBC Shayan Sardarizadeh, který každý den sdílí nově vyvrácené dezinformace týkající se konfliktu.

Evergreenem jsou i záběry a fotky skutečných obětí jiných válečných konfliktů, například ze Sýrie, nebo starší záběry z Gazy, které účty sdílí s popiskem, že jde o následek aktuálního izraelského bombardování. Možná ještě častější je ta samá dezinformační taktika s obrázky ukazujícími exploze nebo trosky domů.

Podobně je tomu často i s příspěvky, které tvrdí, že na fotce je zničená izraelská obrněná technika, i když ve skutečnosti jde třeba o záběry z Ukrajiny, nebo dokonce z počítačové hry, typicky počinu českého studia Bohemia Interactive Arma 3.

Konkrétně u tohoto příspěvku zafungoval fact-checking samotné sociální sítě X, která video označila poznámkou, že video je záznamem ze hry. Zdaleka ne vždy ale kontrolní mechanismy podvrhy označí.

Mezi další časté motivy dezinformačních příspěvků patří i snímky z demonstrací, které mají podle popisku být na podporu Palestiny, ale ve skutečnosti ukazují úplně něco jiného jako například shromáždění fotbalových fanoušků.

V podstatně menší míře se pak objevují sofistikovanější pokusy o klamání jako například video vyrobené tak, aby vypadalo, jako že je z BBC a prezentuje „zjištění“ skupiny Bellingcat, že Ukrajina dodává zbraně Hamásu.

Možná překvapivě poměrně zřídka dochází k šíření dezinformací vytvořených umělou inteligencí. Známým příkladem je třeba tento vygenerovaný obrázek údajného otce z Gazy ověšeného dětmi procházejícího troskami.

Obrázek

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... .seznam.cz


Velmi poučné, hlavně pro ty "informované"
A bude to s rozvojem AI čím dál horší.
Pokračování zde:
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3590
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Dezinformace

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 03. lis 2023 12:23:52

miroslav píše:Uvěřili byste? S válkou v Izraeli vypuklo dezinformační pekloS každou válkou vypukne dezinformační peklo - oboustranné. To vždy tak bylo, je a bude.
Návštěvník
 

Re: Dezinformace

Nový příspěvekod miroslav » pát 03. lis 2023 13:10:03

Návštěvník píše:
miroslav píše:Uvěřili byste? S válkou v Izraeli vypuklo dezinformační pekloS každou válkou vypukne dezinformační peklo - oboustranné. To vždy tak bylo, je a bude.


Dnes je to ale mnohem horší kvůli AI. Lidé jsou zvyklí, že co vidí ve filmových záběrech je pravda. To už přestává platil.
I projev politika se dá dnes uměle věrohodně vytvořit, podoba, hlas. Koordinované dávkování může vyvolat pak ledacos.

Už bude hodně rozhodovat důvěryhodnost zdroje a jeho redaktorů, korespondentů atd., který takové věci dovede rozpoznat, vyloučit a nešíří je. To co koluje na internetu je třeba stále více s rezervou.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3590
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Dezinformace

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 03. lis 2023 14:07:42

miroslav píše:
Návštěvník píše:
miroslav píše:Uvěřili byste? S válkou v Izraeli vypuklo dezinformační pekloS každou válkou vypukne dezinformační peklo - oboustranné. To vždy tak bylo, je a bude.


Dnes je to ale mnohem horší kvůli


Není. Lidé s tím budou zacházet jako vždycky. Někteří věří slepě své straně, a tak věří i všemu, co jim předloží. Jiným je jasné, že všichni úmyslně dezinformují, a tak budou ke všemu přistupovat s opatrností a zvažovat podle svých zkušeností a intuice, co je pravděpodobně pravdivé a co je cílená dezinformace.
Návštěvník
 

Re: Dezinformace

Nový příspěvekod Mudrc » pát 01. pro 2023 10:01:40

NYT: Izrael znal plán útoku Hamasu před více než rokem

https://www.nytimes.com/2023/11/30/worl ... gence.html
resp.
https://web.archive.org/web/20231201003 ... ence.html/

"Přeložený dokument, který přezkoumal The New York Times, nestanovil datum útoku, ale metodicky popisoval útok, jehož cílem bylo přemoci opevnění kolem pásma Gazy, ovládnout izraelská města a zaútočit na klíčové vojenské základny, včetně hlavního sídla divize.
Hamas následoval plán s šokující přesností."

Co na to zdejší potírač dezinformací Miroslav?
Mudrc
 

Re: Dezinformace

Nový příspěvekod Mudrc » pát 01. pro 2023 10:05:12

Mudrc píše:Co na to zdejší potírač dezinformací Miroslav?

Nedostal na to instrukce, tak si neví rady a je zmaten.

:(
Mudrc
 

Re: Dezinformace

Nový příspěvekod miroslav » pát 01. pro 2023 16:18:03

Mudrc píše:
Co na to zdejší potírač dezinformací Miroslav?


Taky se tam píše:
Ale izraelští vojenští a zpravodajští představitelé tento plán odmítli jako ambiciózní a považovali ho za příliš obtížné pro Hamás uskutečnit.

Stalin také odmítl informace, že Hitler připravuje útok na SSSR.
To se jak vidno stává, že mezi spoustou záměrně matoucími zpravodajskými informacemi se objeví i pravdivá i když se zdá nemožná nebo nepravděpodobná a proto je odmítnuta.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3590
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Dezinformace

Nový příspěvekod Mudrc » pát 01. pro 2023 17:46:14

miroslav píše:Stalin také odmítl informace, že Hitler připravuje útok na SSSR.
To se jak vidno stává, že mezi spoustou záměrně matoucími zpravodajskými informacemi se objeví i pravdivá i když se zdá nemožná nebo nepravděpodobná a proto je odmítnuta.

Stalin s Hitlerem podepsali pakt o neútočení. Společně napadli Polsko. Hitler v tu dobu v Evropě už jednu válku vedl. To ti připomíná situaci Hamasu?

Hamas nemá jiný cíl než zničit Izrael a je na daném území přítomen. Mossad je nejlepší výzvědná služba na světě a Hamas je jeho dítě (proti Arafatovi). Je vyloučeno, aby Mossad hrozbu útoku podcenil.

Záměrné obětování Židů Židy bude mít katastrofální následky.
Mudrc
 

Re: Dezinformace

Nový příspěvekod miroslav » pát 01. pro 2023 19:22:26

Mudrc píše:
miroslav píše:Stalin také odmítl informace, že Hitler připravuje útok na SSSR.
To se jak vidno stává, že mezi spoustou záměrně matoucími zpravodajskými informacemi se objeví i pravdivá i když se zdá nemožná nebo nepravděpodobná a proto je odmítnuta.

Stalin s Hitlerem podepsali pakt o neútočení. Společně napadli Polsko. Hitler v tu dobu v Evropě už jednu válku vedl. To ti připomíná situaci Hamasu?


No a tak Stalin na zprávy, že Hitler plánuje napadnout SSSR také nereagoval. A také ten jeho omyl stál životy mnoha Rusů.

Ty za vším co se děje vidíš nějaké "deep" nekalé oumysly, Jako třeba s těma dvojičkama.
Jenom oumysly Vladimíra Vladimíroviče jsou čisté jak ranní rosa. :D
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3590
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24


Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků