O štěstí

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Jana » ned 01. říj 2023 17:32:36

miroslav píše:
To štěstí, které je za utrpením není zážitek. Utrpení i to tvoje štěstí jsou zážitky.

Na tohle jsi přišel jak? Je to trvalé štěstí, které je vědomé v Tobě, jiné, než trvalé štěstí, které je vědomé v někom jiném?
Co Tě opravňuje posuzovat kvalitu štěstí, kterou poznává někdo druhý, pokud tutéž kvalitu nepoznáváš i Ty sám?


Poznáním skutečnosti se nic nezmění na tom, co je. Noha když do něčeho kopneš tě bude bolet, ať jsi osvícená nebo ne.

V neprobuzeném stavu to můžeš prožívat jako své utrpení, v probuzeném to jako utrpení prožívat nejde.

Dokud bude někdo, kdo někoho potřebuje přesvědčovat o štěstí, tak ten i trpí nebo je šťastný. To jsou dvě strany stejné mince.

Proč Eduard Tomáš přesvědčuje posluchače o tom, že existuje trvalé štěstí? Protože sám trpí?


O tom "ať jsou šťastny všechny bytosti" jsem ti to už napsal - proč je dobré se v tom cvičit.
To, "štěstí" které je i za utrpením, není zažívané štěstí. Není to tvoje štěstí. Dokud je tady někdo, kdo zažívá, je tu i zažívané utrpení a štěstí či něco mezi tím.

Bylo by možné o něčem takovém psát, kdyby to nebylo vůbec vědomé?
Bereš to přání "ať jsou šťastny všechny bytosti" jako osobní cvičení, které má jediný účel dostat Tvou osobu do vyšší duchovní úrovně, kde už tohle přání je zbytečné?

Nebo je to skutečně upřímné přání Eduarda Tomáše a veškerá jeho aktivita až do sklonku života směřovala k tomu, aby se bytosti dozvěděli v co největším měřítku, že mohou být trvale šťastné bez ohledu na jakékoliv okolnosti?

Proto se říká, že největší štěstí není štěstí, protože to "největší štěstí" nikdo nezažívá.


To je citace od Paula Claudela, který byl francouzský básník, dramatik a diplomat a vycházel z tradic symbolismu. V jeho hrách se sice často odehrává křesťanský zápas o duši a o tělo. Nicméně, nebyly nalezeny žádné důkazy o tom, že by Paul Claudel byl osvícenou bytostí nebo že by měl nějaké zvláštní poznání Pravdy.

Největší štěstí je největším štěstím, protože je vědomé, nebo spíš ještě lépe řečeno, je vědomým Bytím.

Kdyby to nebylo vědomé, tak by o tom Eduard Tomáš a ani jiný Probuzený nic neřekl.

"Jak může být ten stav blažený, když v něm není žádného uvědomování?
No, právě to je na tom právě blažené"


To jsi zase citoval odkud? Nemá tam být, pociťování místo uvědomování? Ono tedy výstižnější výraz než uvědomování je uvědomění, protože je bez času, ale typuju, že onu citaci sis vymyslel nebo popletl, viď?

Blaženost je totiž Vědomí i Bytí: sat=čit=ánanda, tohle poznání je možné realizovat jen prostřednictvím uvědomění.

Měl jsi na mysli asi tohle, ne? Jen jsi to napsal po svém:

"Blaženost, přátelé, je nirvána - slast je tato nirvána." Nato vstal jeden z naslouchajících mnichů a pravil: "Jak však může býti v tomto stavu slast, když tu není pociťování?" A Šáriputra odpovídá: "To je právě slastí v tomto stavu, že tu není pociťování." http://silamoudrosti.unas.cz/cs/texts/sm16.php

Miroslave, dál už ztrácím jakoukoliv chuť s Tebou o těchhle věcech diskutovat, buď piš jen svůj vlastní názor, nebo sem dávej přesné citace s odkazy na zdroj.

Místo abys psal o Poznání, jak to je, tak pořád píšeš o svých představách, jak to má ten druhý - což v žádném případě nevede k prohloubení Poznání, ale jen k posílení ega.

Takže tančit na takových fantasmagoriích je zbytečná ztráta energie.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7283
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Jana » ned 01. říj 2023 17:48:35

Pedriito píše:Když Jano prezentuješ svýho Mistra, máš k němu nezměrný cit, vztah. Pak máš kompetenci jej zmínit.
Nevím o tom, že by to byl tvůj případ. Navštěvovala jsi nějakého, slyšela jeho hlas?
A ty to zas omluvíš, že jsou v duchu všichni stejní, neb se ti zjevil Ježíš.


Pedrito, pro mě jsou všichni Probuzení stejnými Mistry a mají na těchhle stránkách své místo, aby jejich promluvy mohly pomoci k trvalému štěstí co nejvíce bytostem.

Četla jsi vůbec, jeho život z pohledu mnoha apoštolů?
Nebo jsi chtěla slyšet jen top přikázání?


Bibli jsem četla několikrát, nakonec se četba zastavila u Největšího Ježíšova přikázání a bylo mi jasné, že už nic většího se najít nedá.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7283
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 01. říj 2023 17:59:20

Jana píše:
Miroslave, dál už ztrácím jakoukoliv chuť s Tebou o těchhle věcech diskutovat.


No, jasně, protože na to vůbec nemáš. Vytvořilas fantasmagorie a na těch chceš donekonečna tančit a ostatní přesvědčovat, že to tak mají realizovaní. Vůbec nevíš, jak to mají realizovaní. To bys od nich musela přečist všechno a to nechceš, protože ti je jasné, že bys většině vůbec nerozuměla.

:)
Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 01. říj 2023 18:01:08

.
Každopádně je prima, že se Miroslav trochu rozepsal. Konečně něco zajimavého.

:)
Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 01. říj 2023 18:08:52

Návštěvník píše:
Jana píše:
Miroslave, dál už ztrácím jakoukoliv chuť s Tebou o těchhle věcech diskutovat.


No, jasně, protože na to vůbec nemáš. Vytvořilas fantasmagorie a na těch chceš donekonečna tančit a ostatní přesvědčovat, že to tak mají realizovaní. Vůbec nevíš, jak to mají realizovaní. To bys od nich musela přečist všechno a to nechceš, protože ti je jasné, že bys většině vůbec nerozuměla.

:)


To je dobrý nápad, dávej sem to, čemu nebude rozumět a pak to vysvětli.

:yes:
Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 01. říj 2023 18:10:32

Návštěvník píše:.
Každopádně je prima, že se Miroslav trochu rozepsal. Konečně něco zajimavého.



P.S. Připomnělo to opravdové duchovní diskuze, které se vedly na JZ. :)
Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Pedriito » ned 01. říj 2023 18:26:50

Jana píše:
Pedriito píše:Když Jano prezentuješ svýho Mistra, máš k němu nezměrný cit, vztah. Pak máš kompetenci jej zmínit.
Nevím o tom, že by to byl tvůj případ. Navštěvovala jsi nějakého, slyšela jeho hlas?
A ty to zas omluvíš, že jsou v duchu všichni stejní, neb se ti zjevil Ježíš.


Pedrito, pro mě jsou všichni Probuzení stejnými Mistry a mají na těchhle stránkách své místo, aby jejich promluvy mohly pomoci k trvalému štěstí co nejvíce bytostem.

Četla jsi vůbec, jeho život z pohledu mnoha apoštolů?
Nebo jsi chtěla slyšet jen top přikázání?


Bibli jsem četla několikrát, nakonec se četba zastavila u Největšího Ježíšova přikázání a bylo mi jasné, že už nic většího se najít nedá.

Ale já nepsal o bibli, nýbrž o životě Ježíše.
A to je trochu rozdíl. Ani o tom, co pak Pavel. Vím např. že Miroslav (nejen) ho má rád, ale já to nesdílím.
Starý zákon je podobný, co psal Tolkien, a v jiném pojetí Blake, a i další.
Vytvořili si svá pojetí... Nový je vyústění.
Mě zajímá tvá komunikace s Ježíšem :-)
Pedriito
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Tara » ned 01. říj 2023 18:45:36

A prostě nedáš pokoj. A pak se Tara diví, že tě na to někdo upozorňuje.

Tara se nediví, že na Janiné bláboly ji někdo upozorňuje.
Tara se diví, že pořád jedni a ti samí to tolik let stále dělají a pořád to zkouší a pořád svým stejným způsobem a není to úbec, ale úbec k ničemu, spíše naopak :-)
Furt ji jedni a ti samí budou dodávat drogy a furt :-)

Ale zasejc! Alespoň o sobě takto víme, skoro každý den, setkáváme se, protože proč?
Protože se máme rádi :-) (Jak mi pár dnů před odchodem řekla Aja, že vám to mám vyřidit)
A protože by na tom světě byla hrozná nuda :-)

To Pedrito:
Pokud si dobře pamatuji, tak se Janě nezjevil Ježíš, ale Panna Marie, ale dál už si ten příběh nepamatuji, o čem byl, jo, něco v tom smyslu že jí řekla, že spolu prožijí krásný život.

No a poněvadž, protože mezi námi žádná Panna Marie není, ani Ježíš) Ježíííííš!!!, ještě že tak :-), tak to bere jako poselství z hůry a muší to bejt pravda :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2768
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Jana » ned 01. říj 2023 18:53:32

Pedriito píše: Mě zajímá tvá komunikace s Ježíšem :-)


To je krásné, Pedrito. Pro mě je živ Kristus - zcela bez příběhu teď jako to Boží v nás. Nejsou v tom slova, jen v tom je jasno.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7283
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Pedriito » ned 01. říj 2023 19:00:17

Tara píše:
A prostě nedáš pokoj. A pak se Tara diví, že tě na to někdo upozorňuje.

Tara se nediví, že na Janiné bláboly ji někdo upozorňuje.
Tara se diví, že pořád jedni a ti samí to tolik let stále dělají a pořád to zkouší a pořád svým stejným způsobem a není to úbec, ale úbec k ničemu, spíše naopak :-)
Furt ji jedni a ti samí budou dodávat drogy a furt :-)

Ale zasejc! Alespoň o sobě takto víme, skoro každý den, setkáváme se, protože proč?
Protože se máme rádi :-) (Jak mi pár dnů před odchodem řekla Aja, že vám to mám vyřidit)
A protože by na tom světě byla hrozná nuda :-)

To Pedrito:
Pokud si dobře pamatuji, tak se Janě nezjevil Ježíš, ale Panna Marie, ale dál už si ten příběh nepamatuji, o čem byl, jo, něco v tom smyslu že jí řekla, že spolu prožijí krásný život.

No a poněvadž, protože mezi námi žádná Panna Marie není, ani Ježíš) Ježíííííš!!!, ještě že tak :-), tak to bere jako poselství z hůry a muší to bejt pravda :-)

Ono je to složitější :-) "Už mě neuvidíte, ale pošlu vám přímluvce.. bude to duch lásky a pravdy a naučí vás všechny věci, co jsem vás já nenaučil" (zda li dobře vzpomínám).
A teď má toho přímluvce každý ve svém Mistrovi, nebo třeba i ve všech.
Jenže tak to míněno nebylo. :-)
Pedriito
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 01. říj 2023 19:53:36

Jak to bylo míněno?
Pokud vím a docela to se mnou rezonuje, je že jediný Mistr je ten uvnitř nás (zapomeňte na to, co jsem vám říkal atd.)

Jenže hodně lidem ten Mistr v nich říká něco úplně jiného a nemusíme chodit daleko.

S tím se nedá nic dělat, vysvětlovat, že jeho tlumočení Mistra je chybné? Opravdu to je k něčemu dobré?

Jak teda?

Pro mě je na nepravdu, nebo dokonce fanatickou agresi (tady patří i činění Jany) jediné možné řešení a v tom je mi velmi blízký Gándhí, který je znám svým nenásilným odporem, nenásilím, ale aktivním setrváváním v pravdě.
Což hlavně díky jemu vedlo nakonec k osvobození Indie a vyhlášení její nezávislosti.

Stojí za přečtení, kdo o tomto člověku nic moc neví:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mahátma_Gándhí
Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Pedriito » ned 01. říj 2023 20:05:24

Jana píše:
Pedriito píše: Mě zajímá tvá komunikace s Ježíšem :-)


To je krásné, Pedrito. Pro mě je živ Kristus - zcela bez příběhu teď jako to Boží v nás. Nejsou v tom slova, jen v tom je jasno.

To je napůl Janština a napůl Veilština.
Neboj, sprosťačit nezačnu, Volstáničtina už mě přešla.
I když mě za tenhle postoj asi pošle doprdele.

Ten duch lásky a pravdy... je uvnitř tebe, ne nikdo zvenčí. Uvnitř nich je taky.
Ale probouzí se v tobě, i v každém pomaličku. Ježíš udělal jednu velkou věc,
díky níž je to přístupné. Ale ani tak to není tak jednoduché, jak si myslíš.

To Tara: co jsem to chtěl vlastně říct?
Pedriito
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Tara » ned 01. říj 2023 20:22:26

Pedriito píše:
Jana píše:
Pedriito píše: Mě zajímá tvá komunikace s Ježíšem :-)


To je krásné, Pedrito. Pro mě je živ Kristus - zcela bez příběhu teď jako to Boží v nás. Nejsou v tom slova, jen v tom je jasno.

To je napůl Janština a napůl Veilština.
Neboj, sprosťačit nezačnu, Volstáničtina už mě přešla.
I když mě za tenhle postoj asi pošle doprdele.

Ten duch lásky a pravdy... je uvnitř tebe, ne nikdo zvenčí. Uvnitř nich je taky.
Ale probouzí se v tobě, i v každém pomaličku. Ježíš udělal jednu velkou věc,
díky níž je to přístupné. Ale ani tak to není tak jednoduché, jak si myslíš.

To Tara: co jsem to chtěl vlastně říct?

Že mě miluješ :-)))))))

Přece :-)))
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2768
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: O štěstí

Nový příspěvekod miroslav » ned 01. říj 2023 20:23:05

Jana píše:Miroslave, dál už ztrácím jakoukoliv chuť s Tebou o těchhle věcech diskutovat, buď piš jen svůj vlastní názor, nebo sem dávej přesné citace s odkazy na zdroj.


Nejlépe uděláš, když se mne nebudeš na nic ptát. Stejně moje odpovědi a nejen moje odpovědi nechápeš, ani nechceš pochopit.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3650
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Pedriito » ned 01. říj 2023 20:28:32

Návštěvník píše:Jak to bylo míněno?
Pokud vím a docela to se mnou rezonuje, je že jediný Mistr je ten uvnitř nás (zapomeňte na to, co jsem vám říkal atd.)

Jenže hodně lidem ten Mistr v nich říká něco úplně jiného a nemusíme chodit daleko.

S tím se nedá nic dělat, vysvětlovat, že jeho tlumočení Mistra je chybné? Opravdu to je k něčemu dobré?

Jak teda?

Pro mě je na nepravdu, nebo dokonce fanatickou agresi (tady patří i činění Jany) jediné možné řešení a v tom je mi velmi blízký Gándhí, který je znám svým nenásilným odporem, nenásilím, ale aktivním setrváváním v pravdě.
Což hlavně díky jemu vedlo nakonec k osvobození Indie a vyhlášení její nezávislosti.

Stojí za přečtení, kdo o tomto člověku nic moc neví:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mahátma_Gándhí


To byl přítel Tagureho. Říkal mu Maha atma. Mahátma.
Pedriito
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Jana » ned 01. říj 2023 20:36:50

miroslav píše:
Jana píše:Miroslave, dál už ztrácím jakoukoliv chuť s Tebou o těchhle věcech diskutovat, buď piš jen svůj vlastní názor, nebo sem dávej přesné citace s odkazy na zdroj.


Nejlépe uděláš, když se mne nebudeš na nic ptát. Stejně moje odpovědi a nejen moje odpovědi nechápeš, ani nechceš pochopit.


Hlavně, že Ty chápeš, že sis tohle zkomolil podle svého, viď:

"Jak může být ten stav blažený, když v něm není žádného uvědomování?
No, právě to je na tom právě blažené"


:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7283
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: O štěstí

Nový příspěvekod miroslav » ned 01. říj 2023 21:02:29

Jana píše:
"Jak může být ten stav blažený, když v něm není žádného uvědomování?
No, právě to je na tom právě blažené"


:)

Já jsem to četl takto přeložené.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3650
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Jana » ned 01. říj 2023 21:03:39

miroslav píše:
Jana píše:
"Jak může být ten stav blažený, když v něm není žádného uvědomování?
No, právě to je na tom právě blažené"


:)

Já jsem to četl takto přeložené.


Můžeš sem dát zdroj, odkud jsi to přečetl?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7283
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Pedriito » ned 01. říj 2023 21:18:45

"Že mě miluješ :-)))))))

Přece :-)))"

Soumrak zněl vůní šumu vod
v řece plné hvězd rozbitých vlnami
Hle, ustal vánek a proud zjih.
Každá vlnka nese hvězdu.
Buď milá peřeji, buď vstřícný splave.
Pedriito
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod miroslav » ned 01. říj 2023 21:44:09

Jana píše:
Můžeš sem dát zdroj, odkud jsi to přečetl?


Já si to neeviduji, kde co jsem kdy kde přečetl. Jestli se ti to takhle přeložené nelíbí, tak to ignoruj a raději si vezmi k srdci to, co píšu sám za sebe.
To je šité přímo na tebe.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3650
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

PředchozíDalší

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 83 návštevníků