Svět je iluze, jen Brahman je skutečný. Svět je Brahmán.

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Svět je iluze, jen Brahman je skutečný. Svět je Brahmá

Nový příspěvekod Vostálník » ned 07. led 2024 11:56:33

Ale z pohledu Probuzených


Vo tom nic nevíš,

ty zde jen prezentuješ svůj pohled na pohledy probuzených,

což ostatně každý,

ale ne každý svůj pohled považuje rovnou za pohled probuzených.
..


Ale u blbky je to vcelku normální, psát blbosti...


Takže běž do prdele s tím svým pohledem probuzených !!!!
Vostálník
 

Re: Svět je iluze, jen Brahman je skutečný. Svět je Brahmá

Nový příspěvekod Pedriito » ned 07. led 2024 12:14:20

Super tip, beru nezaměnitelnou kočku :yeah:


To tě šlechtí :)

Neměli bychom se safra vrátit k tématu o Brahman..?
Pedriito
 

Re: Svět je iluze, jen Brahman je skutečný. Svět je Brahmá

Nový příspěvekod Pedriito » ned 07. led 2024 12:40:23

Na tom hinduismu se mi líbí právě ta takřka nezhlednutelná rozmanitost. Ale dá se to zjednodušit právě pohledem od Brahman a jeho Šakti (Adi Šakti). Že všechna ta Božstva, co se od toho odvíjejí, jsou vlastně jejich atributy. Kvality v projevu. :-)
Pedriito
 

Re: Svět je iluze, jen Brahman je skutečný. Svět je Brahmá

Nový příspěvekod osmička » ned 07. led 2024 12:58:50

Pedriito píše:
Super tip, beru nezaměnitelnou kočku :yeah:


To tě šlechtí :)

Neměli bychom se safra vrátit k tématu o Brahman..?

Nerozliším Brahman od Brahma, to mě z diskuze diskvalifikuje.
Myslela jsem, že jde jen o různý překlad.
osmička
 

Re: Svět je iluze, jen Brahman je skutečný. Svět je Brahmá

Nový příspěvekod osmička » ned 07. led 2024 13:06:32

Pedriito píše:Na tom hinduismu se mi líbí právě ta takřka nezhlednutelná rozmanitost. Ale dá se to zjednodušit právě pohledem od Brahman a jeho Šakti (Adi Šakti). Že všechna ta Božstva, co se od toho odvíjejí, jsou vlastně jejich atributy. Kvality v projevu. :-)

Ono taky v každém koutě, té rozlehlé země (myšleno Indie) si to kyždý vykládá posvém.

Hinduismus: Brahma - Višnu - Šiva...
Ale takový Šivaista by ti dal úplně jiný výklad než Višmńuista.
Zdá se ale, že jim to nevadí. Protože v tom nehledají to nejpřesnější vyjádření, ale je to pro ně součást života. Oni o tom až tak moc nepřemýšlí, oni to žijí.
Jen můj pohled.
osmička
 

Re: Svět je iluze, jen Brahman je skutečný. Svět je Brahmá

Nový příspěvekod Pedriito » ned 07. led 2024 13:23:43

osmička píše:
Pedriito píše:
Super tip, beru nezaměnitelnou kočku :yeah:


To tě šlechtí :)

Neměli bychom se safra vrátit k tématu o Brahman..?

Nerozliším Brahman od Brahma, to mě z diskuze diskvalifikuje.
Myslela jsem, že jde jen o různý překlad.

Brahma a Brahman se někdy překládá jako totéž. Jako Átman a Átma. Což v poho. Spíš v tom bude něco jako hantec. Je to výraz pro Ducha, čisté Já. :-)
Ale někdy se výraz "Brahma" používá jako zkrácenina pro Šrí Brahmadévu, což už je tvořivý princip. No a Brahmán, ale teď si nejsem jist, jestli se to nepíše Bráhman, je učenec, ten co se věnuje učení o Brahman.
Pedriito
 

Re: Svět je iluze, jen Brahman je skutečný. Svět je Brahmá

Nový příspěvekod Pedriito » ned 07. led 2024 13:33:30

osmička píše:
Pedriito píše:Na tom hinduismu se mi líbí právě ta takřka nezhlednutelná rozmanitost. Ale dá se to zjednodušit právě pohledem od Brahman a jeho Šakti (Adi Šakti). Že všechna ta Božstva, co se od toho odvíjejí, jsou vlastně jejich atributy. Kvality v projevu. :-)

Ono taky v každém koutě, té rozlehlé země (myšleno Indie) si to kyždý vykládá posvém.

Hinduismus: Brahma - Višnu - Šiva...
Ale takový Šivaista by ti dal úplně jiný výklad než Višmńuista.
Zdá se ale, že jim to nevadí. Protože v tom nehledají to nejpřesnější vyjádření, ale je to pro ně součást života. Oni o tom až tak moc nepřemýšlí, oni to žijí.
Jen můj pohled.

A občas jim z toho taky pěkně hrabe :D
Pedriito
 

Re: Svět je iluze, jen Brahman je skutečný. Svět je Brahmá

Nový příspěvekod Pedriito » ned 07. led 2024 13:42:34

Pedriito píše:
osmička píše:
Pedriito píše:Na tom hinduismu se mi líbí právě ta takřka nezhlednutelná rozmanitost. Ale dá se to zjednodušit právě pohledem od Brahman a jeho Šakti (Adi Šakti). Že všechna ta Božstva, co se od toho odvíjejí, jsou vlastně jejich atributy. Kvality v projevu. :-)

Ono taky v každém koutě, té rozlehlé země (myšleno Indie) si to kyždý vykládá posvém.

Hinduismus: Brahma - Višnu - Šiva...
Ale takový Šivaista by ti dal úplně jiný výklad než Višmńuista.
Zdá se ale, že jim to nevadí. Protože v tom nehledají to nejpřesnější vyjádření, ale je to pro ně součást života. Oni o tom až tak moc nepřemýšlí, oni to žijí.
Jen můj pohled.

A občas jim z toho taky pěkně hrabe :D

Ten můj pohled není myslím až tak hinduistickej, vnímám tyhle tři principy Šiva-Višnu-Brahma, a jejich Šaktí, spojitě.
Pedriito
 

Re: Svět je iluze, jen Brahman je skutečný. Svět je Brahmá

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 07. led 2024 13:51:02

Pedriito píše:Ten můj pohled není myslím až tak hinduistickej, vnímám tyhle tři principy Šiva-Višnu-Brahma, a jejich Šaktí, spojitě.


Nemůžu mluvit za všechny Hinduisty. Ale myslím, že ač to není moc výslovně opakováno, tak to chápou jako Jedno, všichna ta božstva jsou aspekty jediného. Evropani z toho udělali pantheismus navíc v kontrastu s monotheismem. Ale vezměme křesťany s jejich konceptem trojjedinosti. No, kdo to tu vlastněpochopí. Indové (aspoť ti učenější) to myslím mají za samozřejmost, možná podvědomou, kterou netřeba nikde zmiňovat.
Asi tak, jako že každý ví, že je 108 jmen Šivy a ne 108 Šivů.
Návštěvník
 

Re: Svět je iluze, jen Brahman je skutečný. Svět je Brahmá

Nový příspěvekod Pedriito » ned 07. led 2024 15:07:59

Návštěvník píše:
Pedriito píše:Ten můj pohled není myslím až tak hinduistickej, vnímám tyhle tři principy Šiva-Višnu-Brahma, a jejich Šaktí, spojitě.


Nemůžu mluvit za všechny Hinduisty. Ale myslím, že ač to není moc výslovně opakováno, tak to chápou jako Jedno, všichna ta božstva jsou aspekty jediného. Evropani z toho udělali pantheismus navíc v kontrastu s monotheismem. Ale vezměme křesťany s jejich konceptem trojjedinosti. No, kdo to tu vlastněpochopí. Indové (aspoť ti učenější) to myslím mají za samozřejmost, možná podvědomou, kterou netřeba nikde zmiňovat.
Asi tak, jako že každý ví, že je 108 jmen Šivy a ne 108 Šivů.

Tu trojedinost - Otec, Syn, Duch svatý - chápu v tom kontextu s hinduismem právě, jako Já (Brahman), Vědomí (Čit), Tvůrčí síla (Šakti). A z toho jdou ty základní principy Šiva Parvatí, Višnu Lakšmí, Brahmadéva Sarasvatí.. a dál a dál a dál.... No to je safra božstev (aspektů) :D
Pedriito
 

Re: Svět je iluze, jen Brahman je skutečný. Svět je Brahmá

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 07. led 2024 15:56:51

Studium písem.

Získá někdo víru pouhým studiem knih?

Příliš mnoho čtení vytváří zmatek. Mistr (Rámakrišna) říkal, že člověk by se měl z písem naučit, že jediný Bůh je skutečný a svět iluzorní.

https://ramakrisna.webnode.cz/products/studium-pisem/
Návštěvník
 

Re: Svět je iluze, jen Brahman je skutečný. Svět je Brahmá

Nový příspěvekod Pedriito » ned 07. led 2024 16:39:35

Každý velký Mistr nese v popředí určitou Kvalitu, do manifestace pro druhé. I když se samozřejmě zná cele, má svůj styl. Navzájem se doplňují. Například Adi Šankara k tomu dodává, že Brahman je svět.
Bez toho dodatku je to užitečné, v určité fázi hledání.
A to studium, vědění... V meditaci je to prostě odloženo, v projevu je to užitečné v komunikaci, když někoho něco zajímá. Takže jde o nespoutání se tím.
Takže meditace - spočívání v JÁ - a vědění, projev, jdou v ruku v ruce.
Pedriito
 

Re: Svět je iluze, jen Brahman je skutečný. Svět je Brahmá

Nový příspěvekod Pedriito » ned 07. led 2024 20:15:16

Čisté Já je prostě čisté Já. Základ většiny nauk. V některých je nazýváno třeba jinak. A pak jsou nějaké základní instrukce od Mistrů pro ty, co jej hledají, mají zájem poznat. A jedna z těch základních jednoduchých "rad" je, lidově řečeno "vypnout" hlavu.. tedy myšlení. Jenže ono to pro všechny samozřejmě tak jednoduchý není. Zastavení myšlenek a pocitů, používali jsme pro ten stav název "nirvičara samadhi", je vlastně zmizení dosavadního osobního já. Tedy ta mysl se stává čistým vědomím Já (Átma). Plyne z toho velká radost, jiná než třeba z nějakého zisku, vnitřní světlo... Ale pak tu jsou ještě ty podvědomé vasány, zvyklosti, podmíněnosti, žejo, co ten stav narušují. Ale už se stávají viditelné, takže mohou být rozpuštěny, odevzdány. Takhle se to meditační praxí zjemňuje. Tož :-)
Pedriito
 

Předchozí

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 63 návštevníků