Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod Jana » pon 12. úno 2024 16:36:30

miroslav píše:Opačnou cestou je například to, co tu tu děláš ty - rozlišování Já a nejá, pleteš si to s rozlišováním já a nejá.
Mylně považuješ svoje já za Já atd. atd.



Miroslave, opravdu máš dvě já? Existuje malé skutečné já a velké skutečné Já?

Prosím, vysvětli, jak to je.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7093
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod miroslav » pon 12. úno 2024 17:44:01

"já" je tvoje, to je Jana a její problémy, radosti, zatemněnost, sebestřednost atd. "Já" není tvoje.
"Já" je Átman, Átman je Brahman.
(Teda pokud použijeme na vysvětlení koncept a pojmy hinduismu - neplést do toho jiné koncepty a pojmy.)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3550
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod Jana » pon 12. úno 2024 18:41:50

Miroslave, díky moc za odvahu odpovídat, mrkneme se na to:

miroslav píše:"já" je tvoje, to je Jana a její problémy, radosti, zatemněnost, sebestřednost atd. "Já" není tvoje.
"Já" je Átman, Átman je Brahman.
(Teda pokud použijeme na vysvětlení koncept a pojmy hinduismu - neplést do toho jiné koncepty a pojmy.)


Ou. Ne abys teď brečel, že Ti otloukám Probuzené o hlavu. Jen, že to, co říká pan Tomáš, nemá chybu:

"Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."


Takže to, co má problémy, radosti, zatemněnost, sebestřednost atd. a nemá s tím Já nic společného, je tou nejvyšší pravdou, nebo je mentálním a fyzickým tělem?

Jak je to?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7093
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod miroslav » pon 12. úno 2024 18:59:49

Jana píše:Miroslave, díky moc za odvahu odpovídat, mrkneme se na to:

miroslav píše:"já" je tvoje, to je Jana a její problémy, radosti, zatemněnost, sebestřednost atd. "Já" není tvoje.
"Já" je Átman, Átman je Brahman.
(Teda pokud použijeme na vysvětlení koncept a pojmy hinduismu - neplést do toho jiné koncepty a pojmy.)


Ou. Ne abys teď brečel, že Ti otloukám Probuzené o hlavu. Jen, že to, co říká pan Tomáš, nemá chybu:

"Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."


Takže to, co má problémy, radosti, zatemněnost, sebestřednost atd. a nemá s tím Já nic společného, je tou nejvyšší pravdou, nebo je mentálním a fyzickým tělem?

Jak je to?

To nepochopíš, dokud se nepustíš těch svých představ. To se nedá vysvětlit někomu, koho zajímá jen potvrzení si vlastních představ a ostatní ani nevnímá.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3550
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod Jana » pon 12. úno 2024 19:40:22

miroslav píše:To nepochopíš, dokud se nepustíš těch svých představ. To se nedá vysvětlit někomu, koho zajímá jen potvrzení si vlastních představ a ostatní ani nevnímá.


To jsi to vzdal hodně brzy. Na to, že se chceš pasovat na strážce duchovnosti, jsi toho moc nevysvětlil.

Je dost naivní věřit, že je možné nejvyšší pravdu a pravé Já pochopit. To je jen uvědomitelné.

"Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."


Jestli tohle říkal, jak jsi tvrdil, Eduard Tomáš, začátečníkům, tak už jako začátečníci jste mohli dokázat tu nejvyšší pravdu v sobě a v každém vidět. Dokážeš to ještě teď? Uvědomuješ si, že jsem nejvyšší pravdou, stejně jako Ty? Jsi Atmanem, který je Brahman?

Nebo si naopak myslíš o mně, že jsem tou tělesnou a mentální formou se jménem se specifickými vlastnostmi?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7093
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod miroslav » pon 12. úno 2024 22:52:32

Dočkej času jako husa klasu a vše se ti časem objasní.
:)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3550
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod Jana » úte 13. úno 2024 8:30:25

miroslav píše:Dočkej času jako husa klasu a vše se ti časem objasní.
:)


Miroslave, jak víš, osvícení neprobíhá v čase. Říká to Eduard Tomáš ve svých Pamětech mystika.

Tebe a mě spojuje láska a úcta k němu. Je možné brát všechna jeho slova smrtelně vážně a nechat je proměnit z teorie v mysli, kde se mohou jevit jako bezduché citace, v praxi naplněnou duchem učení Eduarda Tomáše.

Můžeme vycházet ze stávající situace.

Ty mě můžeš právě teď vidět ve své mysli jako zcela jasně ohraničený tvar, který má určité vlastnosti s nějakou formou projevu se jménem Jana. Vidíš Janu a její problémy, radosti, zatemněnost, sebestřednost atd. Tím pádem mě vidíš zcela oddělenou od "Já".

Sebe vidíš jako jinou formu existence se jménem Miroslav, vidíš sebe jako pokročilého duchovňáka, opravdově hledajícího, který tady má za úkol hlídat čistotu duchovna a který ví, že ten druhý je hloupější, není normální a podobně.

Z tohoto pohledu se jevíme jako dvě na sobě nezávislé existence s jinými jmény, s jinými projevy, které v naší mysli vytvářejí představu dvou odlišných tvarů, forem.

A k tomu nám Eduard Tomáš říká:

Pamatuj, že vše, co má jméno a tvar je jen a JEDINĚ prázdno.

Takže tohle, co říká pan Eduard Tomáš si budeme pamatovat a i když to, co si o tom druhém myslíme, že je, v naší mysli zůstává třeba dál, díváme se ve skutečnosti na to, co není ničím jiným, než prázdnem.

NENÍ TO NIC.

Naše myšlenky, které vypodobňují v naší mysli různé tvary a ty se pojmenovávají jménem, nejsou ničím jiným, než prázdnem.

Tím pádem je prázdnem vyplněná i naše mysl. MYSL JE PRÁZDNÁ

Nemůžeme teď s tímhle poznáním brát vážně nic, co se v mysli objeví jako informace o Tobě, informace o mně.

Vůbec nic si doopravdy jeden o druhém nemyslíme.

Tím pádem zmizela všechna negativita. Zmizel všechen odpor, všechna povýšenost, arogance, temnota mysli. To, čím jsi a to čím jsem, nemá v takové čistotou prozářené mysli vůbec žádné hranice, nemá to žádnou minulost, budoucnost, oddělenost, iluzi, žádný problém, vůbec nic.

Nicméně jsme, to je možné si uvědomit, i když si o sobě vůbec nic nemyslíme. Nejsme už jako někdo + někdo, ale je tady jedna existence, kterou mysl nerozděluje na jména, tvary, formy.

To uvědomění samotné existence bez kibicování myslí nemá chybu, je tichem, klidem, mírem.

To uvědomění toho, že jsi, jsem, jsme je setkáním. Je to spojení, které je radostí. Setkává se to samé, blízké.

Ani Eduard Tomáš není ničím od nás odděleným, je v našem nitru láskou, souzníváme s ním a je v nás uvědomění toho, že on je právě teď tou nejvyšší pravdou, o které mluvil. A my nejsme ničím jiným, než ON.

Obrázek
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7093
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod miroslav » úte 13. úno 2024 11:03:00

Tak nevím.
Tohle vlákno si založila, že já tady budu něco vyprávět a místo toho tu zase vyprávíš ty svoje představy a vysvětlovačky.
:what:
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3550
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod Jana » úte 13. úno 2024 11:13:56

miroslav píše:Tak nevím.
Tohle vlákno si založila, že já tady budu něco vyprávět a místo toho tu zase vyprávíš ty svoje představy a vysvětlovačky.
:what:


To, co říká, Eduard Tomáš, je prakticky neproveditelné?

Nedokážeš o nejvyšší pravdě, o které mluví pan Eduard Tomáš, nic říct?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7093
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod Jana » úte 13. úno 2024 11:16:06

Co konkrétně na tom není jasné?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7093
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod Jana » úte 13. úno 2024 11:20:51

miroslav píše:Tak nevím.
Tohle vlákno si založila, že já tady budu něco vyprávět
:what:


No v to jsem doufala, ale docela rychle jsi to ukončil:

miroslav píše:Dočkej času jako husa klasu a vše se ti časem objasní.
:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7093
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod Mudrc » úte 13. úno 2024 11:29:47

Jana píše:Co konkrétně na tom není jasné?

Na to právě Jano nejdřív musíš odpovědět sama, abys to mohla Miroslavovi objasnit.

Tedy to Miroslavovo pojetí, to jeho stanovisko, přijmout, v sobě objevit, objasnit.

A tak to máš tedy můj obdiv, já bych toho vykuka asi praštil něčim. :(

A taky potíž s těmahle temnýma je, že oni ti skoro nic neřeknou. Schovávají se za fasádu vysoké mystické temnoty kam ve své nízkosti nemůžeš dohlédnout. Světlem tě toliko vábí do svého područí. Oni ale v podstatě nechtějí světlo.
A tak mezi sebou se domlouvají šušky hušky, viď, Miroslave. :hm:
Mudrc
 

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod Pedriito » úte 13. úno 2024 11:43:55

Mudrc píše:
Jana píše:Co konkrétně na tom není jasné?

Na to právě Jano nejdřív musíš odpovědět sama, abys to mohla Miroslavovi objasnit.

Tedy to Miroslavovo pojetí, to jeho stanovisko, přijmout, v sobě objevit, objasnit.

A tak to máš tedy můj obdiv, já bych toho vykuka asi praštil něčim. :(

A taky potíž s těmahle temnýma je, že oni ti skoro nic neřeknou. Schovávají se za fasádu vysoké mystické temnoty kam ve své nízkosti nemůžeš dohlédnout. Světlem tě toliko vábí do svého područí. Oni ale v podstatě nechtějí světlo.
A tak mezi sebou se domlouvají šušky hušky, viď, Miroslave. :hm:

To máš zřejmě od Christýnky, ne ze sebe. Ona to asi taky nemyslí démonicky, prostě je taková, ale má vliv... A nad tím se pozastav. Já neříkám že člověka nevytáhne z hlubších bludů,. Ono to je často dost. Ale to umí i iluzionista, co ti předvede dokonalý trik, a ty jsi z toho paf, a zamiluješ se proto do něj. A co je changelig, který je pro tebe, sférou poznání? Co je reikovní vyprávění o Síle a jejím duchu. Svety kolem světa. Nárámná znalost...
Pedriito
 

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod Mudrc » úte 13. úno 2024 12:14:14

Pedriito píše:Ale to umí i iluzionista, co ti předvede dokonalý trik, a ty jsi z toho paf, a zamiluješ se proto do něj.

Já si myslím že to je ještě o level rafinovanější.

Samozřejmě si pamatuju (neb tak senilní ještě nejsem), tvé nadšení z Thakura, když jsem někde objevil zdroj jeho básní. A tak mě napadlo ho znovu vyhledat tím pekelným gůglem, a hned mi vylezl ten prodejný hejsek, nebo co to bylo. A tak jsem ti ho tam s potměšilou škodolibostí dal (tak uznej, má to něco do sebe, plácnout červenou handrou býka přes držku).

No jo, jenomže teď mě napadlo, takhle vlastně (obrazně) může vypadat ten tvůj démon. On se za toho Thakura schovává. A tak tě manipuluje, jak potřebuje.
Jak ostatně jinak chceš někoho manipulovat, aniž by si toho všimnul?
Mudrc
 

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod Pedriito » úte 13. úno 2024 12:22:17

Mudrc píše:
Pedriito píše:Ale to umí i iluzionista, co ti předvede dokonalý trik, a ty jsi z toho paf, a zamiluješ se proto do něj.

Já si myslím že to je ještě o level rafinovanější.

Samozřejmě si pamatuju (neb tak senilní ještě nejsem), tvé nadšení z Thakura, když jsem někde objevil zdroj jeho básní. A tak mě napadlo ho znovu vyhledat tím pekelným gůglem, a hned mi vylezl ten prodejný hejsek, nebo co to bylo. A tak jsem ti ho tam s potměšilou škodolibostí dal (tak uznej, má to něco do sebe, plácnout červenou handrou býka přes držku).

No jo, jenomže teď mě napadlo, takhle vlastně (obrazně) může vypadat ten tvůj démon. On se za toho Thakura schovává. A tak tě manipuluje, jak potřebuje.
Jak ostatně jinak chceš někoho manipulovat, aniž by si toho všimnul?

Ale kdeže. Thakur byl čistý človíček. Tak čistý, že proto snad ani neexistuje definice. Oni ho lidi nemaj za Gurua, pač to je nositel Nobelovi ceny za literaturu. Ale on i přenádherně maloval... a zpíval. On byl veký guru, mimo linie... Stejně jako Kabír, kterého miloval.
Pedriito
 

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod Jana » úte 13. úno 2024 12:28:24

Pedriito píše:A co je changelig, který je pro tebe, sférou poznání? Co je reikovní vyprávění o Síle a jejím duchu. Svety kolem světa. Nárámná znalost...


V jednotě Ducha je vše stejnou jedinou skutečnou energií, která není omezena na fyzické tělo. Probuzení se něčemu takovému nebrání, jako například Tolle nebo Ram Dass, který napsal předmluvu ke knize Emanuel.

Záleží na čistotě Tvé mysli, co do svého života přitáhneš.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7093
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod Mudrc » úte 13. úno 2024 12:29:41

Pedriito píše:Ale kdeže. Thakur byl čistý človíček.

No jasně. A kde myslíš, že by se takový zápal bojovat svaté války vzal, kdyby Ježíš Nazaretský nebyl čistý človíček?
Mudrc
 

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod Pedriito » úte 13. úno 2024 12:36:01

Mudrc píše:
Pedriito píše:Ale kdeže. Thakur byl čistý človíček.

No jasně. A kde myslíš, že by se takový zápal bojovat svaté války vzal, kdyby Ježíš Nazaretský nebyl čistý človíček?

Ježíš byl byl čistý človíček. A ta čistota je i bičem, jako ho má z jedné z rukou i pán Ganéša.
Pedriito
 

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod Pedriito » úte 13. úno 2024 12:45:50

Pedriito píše:
Mudrc píše:
Pedriito píše:Ale kdeže. Thakur byl čistý človíček.

No jasně. A kde myslíš, že by se takový zápal bojovat svaté války vzal, kdyby Ježíš Nazaretský nebyl čistý človíček?

Ježíš byl byl čistý človíček. A ta čistota je i bičem, jako ho má z jedné z rukou i pán Ganéša.

Na to se zeptej Pavla, ač napsal krásnou báseň o zvonu, proč to poslal za hranice...Petr byl tuším umučen v Římě, on tu církev nestačil na své skále vytvořit. Byl to prostý člověk, rybář, žádný učený politik...
Pedriito
 

Re: Miroslav o cestě k nejvyšší pravdě

Nový příspěvekod Jana » úte 13. úno 2024 19:56:23

Pedrito píše:
To uvědomění toho, že jsi, jsem, jsme je setkáním.


No je to jako vždy nesmysl, co není opřeno o ty probuzené, z nihž neurčitá část o probuzení slyšela leda z krystalky plné krásného šumu.
Uvědomění, že jsi, je uvědomění že jsi. Což je samota, a tak hurá do setkání. Pokud to ale obrátíš, tak se nikdy s nikým nepotkáš, jen se svou pitomostí.


Setkání se v uvědomění samotné existence je ve své podstatě oním spojením, které učí jóga.

Je to poznání, že Tvým pravým Já je pravé Já všech bytostí, že pravé Já je veškerou existencí.

Ono spojení, které učí Jóga je ve své podstatě setkání sama se Sebou.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7093
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Další

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků