Otázka na Vostálpetra

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Pavla » čtv 29. kvě 2014 8:07:49

Návštěvník píše:Transformovat emoci, aby neublížila... aha.
Jsou různé cesty - to jsem si vzpomněla na vostálův milovaný dzogčhen :-), Jana by tady našla videa o dzogčhenu, kde se hovoří, o těch různých cestách. Je tam popisován příměr, jak se dá pracovat s jedem. Dá se mu vyhýbat, panebože, jen jed ne, pozor na to, je to hrozně nebezpečné :-), dá se s jedem pracovat tak, že se v laboratoři přeění (přetransformuje) v lék a dále může pomáhat ve formě léku, nebo se dá přistopit k jedu cestou právě dzogčhenu, kdy se s jedem nepracuje vůbec - neuchopuješ ho nijak, "pouze" to vidíš...

Jani, bylo by možná dobré sem dát odkaz na ta videa, tuším že jsou tři, nevím kde tady je hledat. Pro ty, kdo by měl zájem si je poslechnout...

Transformace - přeměna to je vlastně cesta jógy, to je jóga.

Dzogčhen je cesta neúsilí, Wu-wei. Tato je mi blízká....



někteří jogíni dokážou jed i vypít a on projde jejich tělem, aniž by zanechal nějakou negativní stopu, do jogína lze zapíchnout hrst špendlíků, aniž by hnul brvou

To, o čem píšu je taky cesta neúsilí, by se dalo říct... navnímáš hněv a nezareaguješ... pocítíš nutkání na pocit hněvu zareagovat slovy nebo činy, ale neuděláš to....
necháš ho se svým svolením uvnitř sebe růst, až se sám rozpadne.... (není to tak snadné, jak píšu :) )... tohle nezasahování a nevypuštění povstalého tlaku hrozí vnitřním výbuchem, explozí, která mě roztrhá na kusy.... jak úlevné proti tomu je, když mám dojem, že mi někdo říká, že jsem pitomec, tak mu říct, že ten pitomec je on a ještě mu přidat....


ale jak říkají Mistři, které následuju já... v té chvíli uzavřít dveře a okna a svolit k vnitřnímu varu....

v praxi to pak vypadá asi tak, že pocítím, že mi někdo řekl, že jsem pitomec a ve mně povstala zlost... v té chvíli zareaguju opačně, než jsem zvyklá a tu povstalou energii se svým svolením nechám být... (rozhodnu se, že zlost nebudu následovat, ale že se stanu pozorovatelem vlastní zlosti a pak už jen pozoruju, jak se ta zlost uvnitř mě mění.. do sebelítosti, smutku, radosti,pochopení až se rozpadne do běžného emočně neutrálního stavu)
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 13:01:44

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Pavla » čtv 29. kvě 2014 8:14:35

Jana píše:Dzogčhen



super.... :) vážně super....
tedy to, co úspěšně denodenně používají obyčejní přírodní lidé, neznalí moderních technologií je vlastně tenhle dzogčhen.... Dosud jsem pro to neměla jméno... ano, to je ono...

nechat vlastní emoce být a ony se osvobodí samy od sebe, aniž by přitom bylo spáleno mnoho dalších bytostí já, které jsou JÁ

3. CESTA OSVOBOZENÍ - CESTA DZOGČHENU

-na této cestě se nezříkáme pěti jedů nebo negativních emocí, ani je nepřeměňujeme, necháváme je tak, jak jsou. Nenásledujeme je, nerozebíráme, necháme je být.
Když tyto emoce necháme být takové, jaké jsou, nemají vlastní sílu na to, aby trvaly. A tak se samy osvobodí.
To se nazývá samoosvobozením.
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 13:01:44

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Pavla » čtv 29. kvě 2014 8:27:35

vostalpetr píše:
Mně ale fascinuje to, co třeba praktikují právě šamani a hovořil o tom i Osho.... odkládat reakce.... On to zhumoriozoval do promluvy ..."když ti někdo dá najevo, že jsi pitomec (abychom se drželi načatého tématu) a naštve tě to, tak je nutkání okamžitě nějak zareagovat... Osho doporučuje se ztišit, podržet hněv v sobě a nevypustit ho ven... "protivníkovi" třeba jen sdělit... děkuju za tvůj názor... víš, co, povím ti za týden, co si o tom myslím a nechat to být... V té chvíli jsem ovládla svůj hněv na úrovni činů a slov... V myšlenkách a emocích zřejmě bouří dál, ale ta energie, nevypustí li se, mě nerozdrtí, ač tím úspěšně hrozí, ale už za pár chvil je pozorován odliv napětí,nutkání vztek vyjadřovat mizí ...


Proboha, proč bych to měl dělat ???

Nedělám to právě proto, protože zde panuje tento všeobecný názor "odkládat reakce"

Jsem snad nějakej duchovnák ??????????

Jsem snad nějakej praktik ????

Zcela naopak, já si všechno to neduchovní klidně a rád podržím





Rozhodně odmítám takové způsoby duchovna, kdy ego něco praktikuje,
třeba to odkládání reakcí

a i kdyby to doporučoval třeba tisíc velemistrů, tak já o tom říkám, že je to normální duchovní shit...


ok, tak jak si teda představuješ tohle, co ti říkají tahle slova ... jak je chápeš...?
3. CESTA OSVOBOZENÍ - CESTA DZOGČHENU

-na této cestě se nezříkáme pěti jedů nebo negativních emocí, ani je nepřeměňujeme, necháváme je tak, jak jsou. Nenásledujeme je, nerozebíráme, necháme je být.
Když tyto emoce necháme být takové, jaké jsou, nemají vlastní sílu na to, aby trvaly. A tak se samy osvobodí.
To se nazývá samoosvobozením.
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 13:01:44

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Pavla » čtv 29. kvě 2014 8:42:08

vostalpetr píše:
Nenásledujeme je, nerozebíráme, necháme je být.
Když tyto emoce necháme být takové, jaké jsou, nemají vlastní sílu na to, aby trvaly. A tak se samy osvobodí.
To se nazývá samoosvobozením.


No a já jim tu energii dodávám,
protože nepraktikuju ani dzogčhen,

takže si mohu pěkně v klidu udržovat stav nasranosti,
tedy sem tam díky skleroze na to zapomenu,
ale ona se mně vcelku dobře připomene při určitých situacích



tedy následuješ touhu nepraktikovat nic... tedy děláš všechno proto, aby jsi se nepřistihnul při nějakém praktikování...

krása :)
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 13:01:44

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Pavla » čtv 29. kvě 2014 8:43:11

není to nějaký duchovní nesmysl, chtít se zbavit touhy?

moje touha je být lepším člověkem, dnes lepším než včera...
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 13:01:44

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Pavla » čtv 29. kvě 2014 8:51:19

vostalpetr píše:
ok, tak jak si teda představuješ tohle, co ti říkají tahle slova ... jak je chápeš...?


Dzogčhen je popis spontánní relaxace,
není třeba praktikovat dzogčhen,
protože když to TY praktikuješ, tak se na tom podílí ego

Prostě relaxace a relaxace je stav, který nelze praktikovat,
pak taková relaxace probíhá tak, jak to popisuje dzogčhen,
ovšem naprosto spontánně,
nikoliv pod řízením ega

jinými slovy jde o stav bez TOUHY...



to mluvíš o konečném stavu... který ale mysl navyklá běžně reagovat na emoční podněty musí natrénovat....

to bych pak přirovnala k tomu, že řekneme, že hrát na klavír je osvobozující, že se v té hře ztratí hráč, klavír a není tam žádná touha hrát... jen probíhá hraní... ale aby k tomu došlo, je třeba praxe, když nebudu trénovat hru na klavír, mořit se s notami, když nebudu hodiny trénovat... tak tu bude klavír, já, ale žádná melodie...
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 13:01:44

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Pavla » čtv 29. kvě 2014 8:51:57

vostalpetr píše:
Pavla píše:není to nějaký duchovní nesmysl, chtít se zbavit touhy?

moje touha je být lepším člověkem, dnes lepším než včera...


Je to nesmysl,
proto to taky nepraktikuju a klidně si držím své touhy

Jediný stav, kdy se zbavuješ tužeb bez touhy se jich zbavit je stav relaxace

:)
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 13:01:44

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Pavla » čtv 29. kvě 2014 9:03:50

vostalpetr píše:
moje touha je být lepším člověkem, dnes lepším než včera...



Koukám, že si poněkud nerozumíme.... :D

Já osobně normálně dělám cokoliv mě napadne, tedy následuji kdejakou svou touhu či nápad...


Pokud ovšem hovořím o duchovnu, tak říkám že duchovní cesta je stav bez jakýchkoliv tužeb,
a tedy pokud někdo má touhu být lepší (duchovnějčí, pozornější, bdělejší, blaženější, uvolněnější, bez emocí)
tak říkám, že tato jeho EGO TOUHA mu deformuje spontánní průběh duchovní cesty..


to nevadí... :) mému egu se to takhle líbí :)
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 13:01:44

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 29. kvě 2014 14:10:59

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Tak tak, kdyby se všichni lidi chovali jako zvířata v džungli, ti milí tygři a lvi, kteří se ve chvílích odpočinku dokážou dokonale zrelaxovat ...

safra :confused:

nebylo by to na světě podobný jako teď?

Ale že uvolnit se od všech ohledů na ostatní má něco do sebe, to by ti určitě potvrdilo hodně lidí, na příklad vostál

:D


řeč byla o uvolnění v přirozené relaxaci, ne o prosazování zákona silnějšího

lidem zahlceným myšlenkovým stresem dělá pobyt v přírodě dobře, svý udělá i vrnící kočka na klíně, přátelství se psem, jízda na koni, plavání s delfíny apod. :) napomůže jim to aspoň na chvíli "vypnout" a uvolnit se - přirozené forma meditace


jj nebo vypadnout na pár dnů z města do přírody jen tak pod širák - to je psychohygiena jako vyšitá :) ovšem chce to nebýt sralbotka a vzdát se civilizačních vymožeností :D :D :D
Návštěvník
 

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Alaja » čtv 29. kvě 2014 14:11:53

Hmm,a bydlí někdo ze zdejších diskutérů v kamenném velkoměstě, mimo dosah jakékoli zeleně?
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: ned 20. říj 2013 0:50:36

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 29. kvě 2014 14:14:21

Alaja píše:Hmm,a bydlí někdo ze zdejších diskutérů v kamenném velkoměstě, mimo dosah jakékoli zeleně?


já v paneláku, zeleně minimum, skoro samý beton, silnice a benzínky se supermarketama :D :D :D ale zase je v okolí spousta barů, tam se dá taky slušně mozek vypnout :D :D :D akorát ty rána ... ty rána potom :confused: :confused: :confused:
Návštěvník
 

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Alaja » čtv 29. kvě 2014 14:14:50

vostalpetr píše:Ale prosazování silnějšího je také přírodní děj,
vesmír požírá sám sebe

Jednota....nebo spíš jen potravinový řetězec...?
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: ned 20. říj 2013 0:50:36

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Alaja » čtv 29. kvě 2014 14:16:37

Návštěvník píše:
Alaja píše:Hmm,a bydlí někdo ze zdejších diskutérů v kamenném velkoměstě, mimo dosah jakékoli zeleně?


já v paneláku, zeleně minimum, skoro samý beton, silnice a benzínky se supermarketama :D :D :D ale zase je v okolí spousta barů, tam se dá taky slušně mozek vypnout :D :D :D akorát ty rána ... ty rána potom :confused: :confused: :confused:

Kdepak, i tam v tom tvém velkoměstě, máš plno parků a parčíků, kolem kterých každý den chodíš, jezdíš... ;)
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: ned 20. říj 2013 0:50:36

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 29. kvě 2014 14:21:19

Alaja píše:
Návštěvník píše:
Alaja píše:Hmm,a bydlí někdo ze zdejších diskutérů v kamenném velkoměstě, mimo dosah jakékoli zeleně?


já v paneláku, zeleně minimum, skoro samý beton, silnice a benzínky se supermarketama :D :D :D ale zase je v okolí spousta barů, tam se dá taky slušně mozek vypnout :D :D :D akorát ty rána ... ty rána potom :confused: :confused: :confused:

Kdepak, i tam v tom tvém velkoměstě, máš plno parků a parčíků, kolem kterých každý den chodíš, jezdíš... ;)


to víš že jo, parčíček je poblíž s jedním zdevastovaným bývalým dětským hřišťátkem ... večer tam sedává místní omladina s trávou u huby, přes den bezdomovci s krabicí vína ...

mimo město se snažíme vypadnout co to jde nejvíc, i hodinová procházka přírodou pak dodá energii líp než 10 hodin spánku :)
Návštěvník
 

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 29. kvě 2014 14:39:08

vostalpetr píše:V duši mi vykvet,
velkej černej květ,
tak velkej

jako tenhle svět....


(to je příroda co)


černý květ.jpg
Návštěvník
 

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Alaja » čtv 29. kvě 2014 14:39:45

vostalpetr píše:
Klaustrofobie
Annamite prison cell.jpg

Klaustrofobie je strach z uzavřených nebo omezených prostorů.[1] Pro klaustrofobiky jsou kritická především místa jako výtahy, letadla, vlaky. Tato choroba se může projevovat pouhými pocity nejistoty, ale také třeba silnými záchvaty. Strach nemusí být pouze z pohybujících se prostorů (vlak, letadlo, výtah...) ale také např. z jeskyní, tunelu, malých místností a vyšetření magnetickou rezonancí.

Opakem je agorafobie – strach z otevřených a především veřejných prostorů.


Klaustrofobií trpí na světě asi 5 % lidí.[2] Život s touto nemocí nemusí být nijak výrazně odlišný od života nepostiženého člověka, vždy ale představuje jistý psychický blok.

A jak jim pomůžeš?
Takto? :


Češi se straní psychicky nemocných lidí více než Angličané

Přes dvanáct procent Čechů by ukončilo přátelství s člověkem trpícím psychickou nemocí.

Praha – Psychicky nemocní lidé jsou více stigmatizováni v Česku než Anglii. Tvrdí to studie odborníků z Národního ústavu duševního zdraví, která vznikla ve spolupráci s profesorkou ze třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Zatímco více než polovině Angličanů by nevadilo žít s psychicky nemocným, Češi jsou mnohem skeptičtější. S člověkem trpícím psychickou nemocí by nevadilo žít necelým patnácti procentům Čechů.

Vyloučení ze společenského života

Podle Petra Winklera, jednoho z autorů studie, přitom stigmatizování a odmítavý postoj společnosti může způsobit vyloučení psychicky nemocného člověka ze společenského života.

"Často se říká, že stigma představuje pro duševně nemocného tu nejhorší část nemoci. Stigmatizovaný trpí jednak sociálním vylučováním se všemi důsledky, které to přináší, např. nezaměstnanost a s tím související chudoba, horší péče u lékaře a v nemocnici, nebo nerovné jednání na úřadech a posudkových komisích," vysvětlil Winkler.

Výsledky studie ukazují, že necelým dvaceti procentům dotázaných Čechů by nevadilo pracovat s psychicky nemocným. V Anglii by jej přitom na pracovišti sneslo více než šedesát procent lidí.

Konec přátelství

Podobné rozdíly se ukázaly v otázkách sousedských a přátelských vztahů. Soused trpící psychickou nemocí by nebyl problém pro téměř 72 procent Angličanů, ale jen pro necelých 25 procent Čechů. Po zjištění, že jejich kamarád trpí psychickou poruchou, by přátelství ukončilo 12,3 procent Čechů, ale pouze 1,8 procent Angličanů.

Diskriminace psychicky nemocných považují odborníci za alarmující. "Umíte si představit, že byste se podobně přestali kamarádit s někým, u koho se objevila rakovina? Odmítali pracovat s někým, kdo v dětství prodělal neštovice, bydlet v blízkosti lidí na vozíčku? Asi těžko, ale to jsou přesně jevy, které se vyskytují v souvislosti s duševním onemocněním," uvedl Winkler.

Místo léčebny nemocnice

Podle něj je jednou z příčin stigmatizace nedostatečná informovanost lidí o duševním onemocnění. V České republice byli duševně nemocní dlouho odsunováni na okraj společnosti a zavírání do velkých psychiatrických léčeben. "Ostatně ani dnes tomu není jinak, kosmetická úprava - přejmenování léčeben na nemocnice - problém neřeší," doplnila Lucie Bankovská Motlová z Univerzity Karlovy.

V Anglii naopak začala komunitní péče o psychicky nemocné již v polovině minulého století. Ve stejné době se začalo s řešením společenského problému stigmatizace pacientů.

Výzkum, do kterého se zapojilo přes 3500 anglických a českých respondentů, by měl vést k intervenčním programům a kampaním na snížení stigmatizace psychicky nemocných.

"Intervence, programy a kampaně pak musí být nejenom realizovány, ale také zpětně vyhodnocovány tak, aby nedocházelo k plýtvání financí k něčemu, co je neefektivní nebo dokonce kontra-efektivní," dodává Winkler.

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/cesi-s ... 5900fea04/
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: ned 20. říj 2013 0:50:36

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Linda » čtv 29. kvě 2014 14:49:42

Pavla píše:
Jana píše:Dzogčhen



super.... :) vážně super....
tedy to, co úspěšně denodenně používají obyčejní přírodní lidé, neznalí moderních technologií je vlastně tenhle dzogčhen.... Dosud jsem pro to neměla jméno... ano, to je ono...

nechat vlastní emoce být a ony se osvobodí samy od sebe, aniž by přitom bylo spáleno mnoho dalších bytostí já, které jsou JÁ

3. CESTA OSVOBOZENÍ - CESTA DZOGČHENU

-na této cestě se nezříkáme pěti jedů nebo negativních emocí, ani je nepřeměňujeme, necháváme je tak, jak jsou. Nenásledujeme je, nerozebíráme, necháme je být.
Když tyto emoce necháme být takové, jaké jsou, nemají vlastní sílu na to, aby trvaly. A tak se samy osvobodí.
To se nazývá samoosvobozením.

A nechat je být neznamená je potlačit - odmítnout věnovat jim pozornost.

Znamená to uvědomit si tu emoci a rozpoznat ji jako pohyb prvotní Energie - v tu chvíli se rozplyne.

Kupodivu stejně to funguje i na napětí, vyvolávané emocionálním tělem: když se emoční napětí v těle rozpozná jako výtvor prvotní energie, rozplyne se. Je to takové univerzální rozpouštědlo :)
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 29. kvě 2014 14:53:31

vostalpetr píše:je to značné zúžení prostoru...



jj to je vidět jak ti o ten otevřený a ničím omezený prostor jde

zrcadlíš to ve svém OTEVŘENÉM PROSTORU, který si zúžil jen pro registrované :D :D :D
Návštěvník
 

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 29. kvě 2014 15:15:36

Sice ti trvalo dost dlouho, než jsi tuhle odpověď vyšpekuloval,

ale komu čest, tomu čest

kličkovaná ti jde výborně :yes:
Návštěvník
 

Re: Otázka na Vostálpetra

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 29. kvě 2014 15:23:02

vostalpetr píše:ty co nelze zaregistrovat, tak ti v prostoru nejsou,
takže co s nima ?

Jsou už někde mimo prostor,
už nemaj formu a jsou jen prázdnotou

Aha, tak odtud máš svoje zkušenosti...

když ti zrušili registraci, stal ses prázdnotou :yes:

Nevyhovovalo ti to? Proto jsi pak stál o další registrace?
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků