Nemocná duše

Nemocná duše

Nový příspěvekod irulan » sob 04. kvě 2013 11:24:21

"Pokud někdo chová vzpomínku na bratra, který ho trápil, urazil nebo potupil, musí na něho vzpomínat jako na lékaře, vyslaného samotným Kristem, a považovat ho za svého dobrodince. Neboť pokud se za takových okolností trápíš, je to proto, že tvá duše je nemcná.
Pokud bys totiž nebyl nemocen, netrápilo by tě to. Měl bys tedy tomuto bratrovi děkovat, protože díky jemu jsi poznal svoji nemoc..." (Antologie Otců pouště)
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 04. kvě 2013 11:54:34

Duše nemůže být nemocná. Duše je to nedotknutelné, nezměnitelné v člověku.
Pokud někdo druhému ubližuje, tak se mu to dříve či později v nějaké formě vrátí - třeba tak, že zase někdo nesmyslně ubližuje jemu.
Návštěvník
 

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod teonik » sob 04. kvě 2013 12:00:18

myšlenka je to dobrá...děkovat bychom mohli naprosto všemu,co nás potká ,ale ii co sami při zpracování těch události vymyslíme...

jen je to příliš ostře řečeno,možná pro nějaké bratry:"...musí..."

nemusí,ale mohl by....

rovněž pojem duše je zde brán v jiném pohledu,nž to,jaxe Duše definuje v jiných ted čím dál častěji užívaných modelech,jakož i v mém

pro mě je Duše vyslancem boha a takto nemocná být nemůže

v úryvku je duše spíš nadstavba psychiky člověka a pak ano,pak,co děláme ji může ovlivnit,ochromit,onemocnět

........................

ted vidím,že mě návštěvník předběhl a názorně podal to,co sem tady psal
..................

dnes je množství literatury různých učení,a tyto používají různé modely uspořádání vztahů stvořeného a Nestvořeného...

proto každý by si měl předně osvojit svůj vlastní model toho,kým je a jak do stvořeného a Nestvořeného zapadá, v případě nejasností zjistit,co porozumění překáží...

jestliže někde Duše=božská část...a jinde duše marodí,neudělám si závěr,že bůh je nemocen,ale vezmu to spíš jako různé pojetí modelů a definic

navíc připouštím,že některé modely mohou být i chybné,a pak závěry z nich také...

přeju všem aby nalezli ten model,který maximálně vyhovuje jejich současnému paradigmatu...a možná i byli připraveni,že i toto celkové paradigma se posouvá a může změnit...

změní-li se paradigma-změní se můj model,změní-li se on,změní se můj vztah ke všemu...celý můj pohled na život

jak by bylo možno zvyšovat vibrace,rozšiřovat vědomí,měnit stav mého Poznání,uvolňovat obruče 3D světa...kdybych setrvával ve staré pozici a dělal vše stále stejně,se stále stejným hodnocením-interpretací

bohužel se stává,že člověk si na něco příde,co ho pozvedne,je velmi štasten...a místo,aby se zítra posunul dál,k ještě většímu štěstí a blaženosti,zabarikáduje se na současné úrovni,kterou mnohdy považuje za konečnou a definitivní...z mého pohledu je to zdržení...asi jako kdyby kuřátko si tak oblíbilo skořápku,že by v ní žilo bezpečně a spokojeně,i když už praská a čouhají mu z ní křidélka...síla vývoje ale nejde zastavit...
...................................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 04. kvě 2013 12:02:55

teonik píše:
proto každý by si měl předně osvojit svůj vlastní model toho,kým je a jak do stvořeného a Nestvořeného zapadá, v případě nejasností zjistit,co porozumění překáží...

.


:yes:
Návštěvník
 

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 04. kvě 2013 12:09:09

teonik píše:
bohužel se stává,že člověk si na něco příde,co ho pozvedne,je velmi štasten...a místo,aby se zítra posunul dál,k ještě většímu štěstí a blaženosti,zabarikáduje se na současné úrovni,kterou mnohdy považuje za konečnou a definitivní.....


To je každého věc, jak to dělá a co mu vyhovuje.
At si každý vyřeší to svoje a potom uvidí, jestli ho ještě bude zajímat, jak to druzí dělají z jeho pohledu špatně...
;)
Návštěvník
 

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod irulan » sob 04. kvě 2013 12:20:09

Souhlasím s tím, že slovo "duše" je zde psána v jiném kontextu, než bych ho např použila já.
Psali jste tady o tom, že když ubližuju, vrátí se mi to, jo souhlasím....ale tenhle úryvek byl psán z pohledu toho "UBLIŹOVANÉHO", tedy pochopit, proč se cítím ublížený! ....to asi nebude ten problém ubližujícího, ale můj, ne? Ten ubližující pak může mít nějaké výčitky nebo taky ne (jak chtěl být vtipný druhý návštěvník), ale to už je jeho problém.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 04. kvě 2013 12:26:03

irulan píše:Souhlasím s tím, že slovo "duše" je zde psána v jiném kontextu, než bych ho např použila já.
Psali jste tady o tom, že když ubližuju, vrátí se mi to, jo souhlasím....ale tenhle úryvek byl psán z pohledu toho "UBLIŹOVANÉHO", tedy pochopit, proč se cítím ublížený! .....


No asi proto, že mi někdo ubližuje. :D
Návštěvník
 

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod irulan » sob 04. kvě 2013 12:31:15

teonik píše:bohužel se stává,že člověk si na něco příde,co ho pozvedne,je velmi štasten...a místo,aby se zítra posunul dál,k ještě většímu štěstí a blaženosti,zabarikáduje se na současné úrovni,kterou mnohdy považuje za konečnou a definitivní...z mého pohledu je to zdržení...asi jako kdyby kuřátko si tak oblíbilo skořápku,že by v ní žilo bezpečně a spokojeně,i když už praská a čouhají mu z ní křidélka...síla vývoje ale nejde zastavit...
...................................

tohle je zajímavá myšlenka, i když trochu od tématu, možná by si zasloužila svoje vlákno..
..ale..osobně si myslím, a mám s tím osobní zkušenost, že ta skořápka se chca nechca stejně jednou prolomí, člověk se nezacyklí nadlouho..proto zastávám názor: Vždy ve střehu! :D ..(tedy není to tak doslova, ale občas jsem ironická i sama k sobě a k vlastním blaženým a klidným stavům, zkoumám, co je výplodem mysli..asi nakonec všechno, i to zkoumání samo)
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod irulan » sob 04. kvě 2013 12:33:57

Návštěvník píše:
irulan píše:Souhlasím s tím, že slovo "duše" je zde psána v jiném kontextu, než bych ho např použila já.
Psali jste tady o tom, že když ubližuju, vrátí se mi to, jo souhlasím....ale tenhle úryvek byl psán z pohledu toho "UBLIŹOVANÉHO", tedy pochopit, proč se cítím ublížený! .....


No asi proto, že mi někdo ubližuje. :D

vtipné 8) ..a jak si vysvětlíš, že dvěma lidem bylo ubližováno stejně a jeden se tím trápí a druhý ne??
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 04. kvě 2013 13:23:22

irulan píše:
Návštěvník píše:
irulan píše:Souhlasím s tím, že slovo "duše" je zde psána v jiném kontextu, než bych ho např použila já.
Psali jste tady o tom, že když ubližuju, vrátí se mi to, jo souhlasím....ale tenhle úryvek byl psán z pohledu toho "UBLIŹOVANÉHO", tedy pochopit, proč se cítím ublížený! .....


No asi proto, že mi někdo ubližuje. :D

vtipné 8) ..a jak si vysvětlíš, že dvěma lidem bylo ubližováno stejně a jeden se tím trápí a druhý ne??


V první chvíli se cítí každý ublížený ( pokud to není nezranitelný, tvrdý otrlec) a to je ok. Protože to není příiemné, snaží se s tím člověk nějak vyrovnat.
Jestliže ubližování trvalo leta a bylo drsné, tak je pro dotyčného velmi těžké, někdy zcela nemožné, odpustit a zapomenout, obzvláště když se ubližovatel nikdy neomluvil a neprojevil lítost. Obvykle to potřebuje opravdu schopného a láskyplného psychoterapeuta, aby se to mohlo zahojit.
Návštěvník
 

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod irulan » sob 04. kvě 2013 13:39:07

to ovšem neřeší to - PROČ?
a ještě, myslela jsem to takto: jaktože někdo vnímá ten akt "ublížení" jako ublížení a někoho druhého se to vůbec netýká? Někdo se urazí a uzavře pro maličkost a druhý jen mávne rukou....
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod teonik » sob 04. kvě 2013 15:07:16

proč je jeden ublížený a druhý ne?

asi sme každý jiný a jinak interpretujeme tytéž věci

pokud se cítím obvykle ublížený a nelíbí se mi to,mám možnost na tom zapracovat a pokusit se své navyklé interpretace změnit...např tím děkováním za všechno

to je v tvém původním příspěvku cenné
.......................................

co napsala návštěva:
To je každého věc, jak to dělá a co mu vyhovuje.
At si každý vyřeší to svoje a potom uvidí, jestli ho ještě bude zajímat, jak to druzí dělají z jeho pohledu špatně...


první věta je jasná,at si každý dělá co chce

proč ale potom ta rada,at si každý řeší to svoje?...když,notabene,si může dělat co chce?

vyřešit si svoje..není řečeno tak,jak bych to řekl já,neb žádné definituvní VYřešení nevidím,pouze stálé a stále řešení,neboli nepoužil bych dokonavý tvar,ale nedokonavý

ale dejme tomu,že se mé řešení už posunulo za jakousi hranici,tj cosi už sem přece jen vyřešil--a vidím,z této pozice,že mě velmi zajímá co dělají druzí,at sousedé,nebo kamarádi,nebo čtenáři tady a jinde po webech,kde píšu..a z mého pohledu nedělají špatně nic,tj slovo špatně bych nepoužil
v našem případě sem použil slovo "zdržení"...a nikde není psáno,že po stagnaci nemůže nastat nebývalý průlom,nemohu tedy s klidným srdcem toto zdržení označit jako špatné

stejně tak,jako když sem poukázal na protiřečení v tvých dvou větách,neříkám,žes to řekl špatně anebo,že já sem udělal špatně,když sem na to poukázal,možná jo,možná ne...to se uvidí až časem

...............................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod irulan » sob 04. kvě 2013 20:39:21

vostalpetr píše:Jinak já moc tyhle psychologie,
kdy se stav realizace naočkuje nějakým umělým způsobem na stav ega nemám moc v lásce,
proto ani nejsem moc odvázanej z nějakejch morálních keců, což je více méně to samé,

realizace je komplexní záležitost celistvého pohledu
a ne jen zúžený náhled ega vylepšený nějakou kvalitou realizace

jo, klidně....jenže tenhle text tedy nechápu jako morální kec, spíš jako nabídku jiného pohledu na vlastní ublíženost a neschopnost odpuštění....pokud se člověk nemůže vyrovnat s pocitem křivdy, třeba mu to pomůže. Možná..
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 04. kvě 2013 21:28:58

irulan píše:
vostalpetr píše:Jinak já moc tyhle psychologie,
kdy se stav realizace naočkuje nějakým umělým způsobem na stav ega nemám moc v lásce,
proto ani nejsem moc odvázanej z nějakejch morálních keců, což je více méně to samé,

realizace je komplexní záležitost celistvého pohledu
a ne jen zúžený náhled ega vylepšený nějakou kvalitou realizace

jo, klidně....jenže tenhle text tedy nechápu jako morální kec, spíš jako nabídku jiného pohledu na vlastní ublíženost a neschopnost odpuštění....pokud se člověk nemůže vyrovnat s pocitem křivdy, třeba mu to pomůže. Možná..


Ty jsi měla pocit křivdy, přečetla sis to a už pocit křivdy nemáš?
Návštěvník
 

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod irulan » sob 04. kvě 2013 21:50:05

Neměla. Ale kdysi jsem je mívala.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 04. kvě 2013 21:59:37

irulan píše:Neměla. Ale kdysi jsem je mívala.


A jak ses ho zbavila?
Návštěvník
 

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 04. kvě 2013 22:07:09

irulan píše:) ..a jak si vysvětlíš, že dvěma lidem bylo ubližováno stejně a jeden se tím trápí a druhý ne??


Každý jsme jiný, a proto je nesmyslné podávat jednotné návrhy na řešení.
Návštěvník
 

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 04. kvě 2013 22:11:44

Jestliže se trápíte, tak se podívejte, jestli by vám takovýto způsob myšlení mohl ulevit:


"Pokud někdo chová vzpomínku na bratra, který ho trápil, urazil nebo potupil, musí na něho vzpomínat jako na lékaře, vyslaného samotným Kristem, a považovat ho za svého dobrodince. Neboť pokud se za takových okolností trápíš, je to proto, že tvá duše je nemcná.
Pokud bys totiž nebyl nemocen, netrápilo by tě to. Měl bys tedy tomuto bratrovi děkovat, protože díky jemu jsi poznal svoji nemoc..." (Antologie Otců pouště)


Když ne, tak na to zapomente.
:)
Návštěvník
 

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod irulan » sob 04. kvě 2013 22:32:33

kritika je snadná..zvláště když je psána anonymně..
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Nemocná duše

Nový příspěvekod irulan » sob 04. kvě 2013 22:45:57

nemám ráda zbytečné přestřelky, nechci se tady s nikým poměřovat a dokazovat si....takže pokud tady jde jen o to, kdo koho umlátí argumenty nebo tu jde o nějaký výslech, prostě mě to jednoduše nebaví. Ráda se bavím s lidmi, kteří jsou otevření nějakému dialogu.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Další

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků