Kým být

Kým být

Nový příspěvekod nop » stř 13. srp 2014 14:59:39

Slova "co by mohlo být“ (představa o tom, kým jsme) má třeba působení v celé existenci. A cítí-li se něco jinak, Jana radí
„Jediné, co snad s tím lze udělat, je milovat to a tím mizí oddělenost, mizí iluze oddělenosti, mizí představa, že jsme něčím odděleným, čemu může ten zbytek toho, co je, dělat nějaké problémy.“.

Moudřejší sice možná raději mlčí, ale mám příklad: dítě se má v 15 letech rozhodnout, kam půjde na školu. Ještě před 150 lety by to nebyl problém. Dítě sedláka bude pracovat na poli. A třeba jen s pěti třídami obecné školy, celý život v pohodě. Jiné poznatky získá v životě. O řepě, kukuřici, herbicidech atd. A pozorování přírody ho naučí ještě více. Tao a jeho rytmy byly také vypozorovány v přírodě.
Dítě ševce bude ševcem. Půjde na dva roky do učení, a s výučním listem prožije celý život.
Horší to má dítě profesora na univerzitě. Jeho budou stimulovat rodiče, aby také udělalo vysokou školu, nejspíše stejný obor (finanční, manažérský, technický, humanitní aj.).
A co se týká mne, nešel jsem na obor „mého srdce“, ačkoliv mé srdce mělo tři lásky, ale šel jsem na jinou, čtvrtou dráhu, technickou. Z poslušnosti k radě rodičů. Pak jsem celý život dělal to, co bych si nevybral, bez radosti, bez nadšení, z povinnosti, protože se musím něčím živit.
Nedošlo ani k tomu:
„milovat to a tím mizí oddělenost, mizí iluze oddělenosti, mizí představa, že jsme něčím odděleným..“

Byla to jen pracovní povinnost. Neumím milovat techniku, jsou to jen pomůcky, jako výtah, mlýnek na mák, atd. Auto není pro mne „plechový miláček“, ale analogie sedmimílových bot z pohádky. Počítač je pracovní kamarád, něco více, než barevná propiska, ale sestavovat to nedovedu. Jednou se mi podařilo umístit se v podniku do technické knihovny, na tři roky. Pak jsem tatínkovi řekl, že „konečně dělám něco netechnického“. Byl v rozpacích, vždyť ta technická škola povstala v jeho mysli. A jeho dítě se teď raduje, že dělá rádo něco jiného.
Proč jsem se ale nerekvalifikoval, když to šlo? Byl jsem se radit, postupně u čtyř pracovních psychologů, ale ani jeden mne nepochopil, že hledám povolání, ne zaměstnání. A před eventuální volbou nového studia (bez čehož to dnes nelze udělat) je třeba opravdu najít správný směr. Na studium těch třech „lásek mého srdce“ jsem už pak nedosáhl, z praktických důvodů, jako otec rodiny. A také proto, že k započetí vzdělání v novém oboru je třeba celistvost touhy a nadšení, jaké má mládež ve své neomezené důvěřivosti v budoucno a s dospělými za sebou (obvykle s rodiči, kteří mu dělají podporu i morálně).
A pak někdo teoreticky v nejlepším úmyslu k tomu, co je, poradí „milovat to“. Do určité míry přece platí „srdci neporučíš“.
Jana píše:
„Ten, kdo si myslí, že ví, co je právě teď špatně a tedy jinak, než by mělo právě teď být, je ten, kdo je předurčen k tomu mít problém“.
V tom případě jsem byl od 15 let předurčený k tomu mít problém.
Píši občas mým známým, že nemám guru. O co dále. Nemám ani rádce o zaměstnání, a to je druhá stránka cesty, v našem živobytí. A správně nastartovaná pracovní cesta může být také v souladu s duchovní cestou.
Můj kamarád pracoval v Tesle na vývoji telefonních kabelů a svou práci pociťoval současně v souladu s jeho osobní cestou následování Ježíše. A když mi vyprávěl o své práci, jak dosáhnout dokonalý kabel, já jsem nechápal, jestli má kabel něco společného s Ježíšem. U něho měl. Utvořil dokonce i několik patentů. To já žádný, v mém zaměstnání, které jsem nebral jako povolání, ani je neměl v lásce, ale choval jsem se jako na vojně v poctivé službě a poslušnosti pracovním vedoucím, jako voják poslechne velitele a udělá co má bez ohledu na déšť a námahu.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Kým být

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. srp 2014 15:30:13

Moudřejší sice možná raději mlčí, ale mám příklad: dítě se má v 15 letech rozhodnout, kam půjde na školu.

To já se ve 12 rozhodla, že půjdu na gympl, pak na UK obor geologie a že chci být geologem, co zkoumá kameny na planetách naší sluneční soustavy.
Bohužel, nějak mi to nevyšlo...gympl sice byl, UK už ne...a technika vesmírného průzkumu se stejně nerozvíjela tak rychle, abych svůj sen mohla plně uskutečnit...tj. projít se po povrchu třeba Marsu, s geologickým kladívkem v ruce... :D
Návštěvník
 

Re: Kým být

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. srp 2014 16:03:13

Jana píše:A tak si děláš vesmírný průzkum bez kladívka.

:D


:)

jj myslím, že je to naprosto dokonale splněné přání :yes:
Návštěvník
 

Re: Kým být

Nový příspěvekod jaosiva1 » stř 13. srp 2014 16:31:08

No kdyz to nejde,tak to nejde,co,nope,nadelas-nez ze si z toho snad vezmes pouceni, a v pristim zivote,bude-li nejaky-to zkusis jinak a lip...
Anebo se ku.va naseres a zkusis to jinak hned...
Coz shledavam obrovsky tezkym,vzhledem k momentu setrvacnosti...
Ale obrovsky osvobozujicim...
...m...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 22:55:05

Re: Kým být

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. srp 2014 16:57:27

Návštěvník píše:
Jana píše:A tak si děláš vesmírný průzkum bez kladívka.

:D


:)

jj myslím, že je to naprosto dokonale splněné přání :yes:

V počátcích toho transcendentního zkoumání jsem si napsala do deníčku, že objevuji nebe na zemi.... :D
Návštěvník
 

Re: Kým být

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. srp 2014 17:01:03

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Jana píše:A tak si děláš vesmírný průzkum bez kladívka.

:D


:)

jj myslím, že je to naprosto dokonale splněné přání :yes:

V počátcích toho transcendentního zkoumání jsem si napsala do deníčku, že objevuji nebe na zemi.... :D


jj na tom bezpochyby něco je :yes:
Návštěvník
 

Re: Kým být

Nový příspěvekod jaosiva1 » stř 13. srp 2014 23:12:24

Tady vidis,Jani,jak bych dopad na setkani...
...m...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 22:55:05

Re: Kým být

Nový příspěvekod jaosiva1 » čtv 14. srp 2014 8:08:06

Ignorovanej...
...m...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 22:55:05

Re: Kým být

Nový příspěvekod Tara » čtv 14. srp 2014 22:13:14

I když je na světě spousta lidí, ve skutečnosti jsi na světě beznadějně sám....
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2792
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Kým být

Nový příspěvekod jaosiva1 » pát 15. srp 2014 5:41:27

No,ja se naopak naivne domnivam,ze nadeje tu byla dlouho pred lidmi a jeste dlouho po nas tu bude....a sem tam nekdo si I vsimne,ze je tady furt s nami....I kdyz,jo,mnohdy to tak nevypada

Nemyslim nadeji-jako falesny dudlik
Spis jako To,co nas zdvihne ze zeme,kdyz uz vsechny sily odejdou...
...m...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 22:55:05

Re: Kým být

Nový příspěvekod nop » pát 15. srp 2014 9:00:35

Tara píše:I když je na světě spousta lidí, ve skutečnosti jsi na světě beznadějně sám....

to je soukromý názor
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Kým být

Nový příspěvekod Tara » pát 15. srp 2014 17:52:27

nop píše:
Tara píše:I když je na světě spousta lidí, ve skutečnosti jsi na světě beznadějně sám....

to je soukromý názor

Ano.
Cítíš to taky tak?
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2792
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Kým být

Nový příspěvekod nop » pát 15. srp 2014 18:22:43

Tara píše:
nop píše:
Tara píše:I když je na světě spousta lidí, ve skutečnosti jsi na světě beznadějně sám..../quote]
to je soukromý názor

Ano. Cítíš to taky tak?

Necítím se na světě sám. Ale spříznění se všemi?
Cítím se unavený hlukem a šumem, bzučením milionů myšlenek v éteru. Vědomě se částečně izoluji, jednak jsem poloviční introvert bez ohledu na to, že zde brebentím (mám neposedný zobáček švitorku) (více o osudu introverta najdeš na vláknu <mezisklad>), jednak proto, že bych ten šum nezvládl, jednak se cítím nevyvinutý, podobně jako opožděný žák mezi znalými a umějícími.
Sám se rozhodně necítím, někdy bych naopak raději zalezl do nějaké jeskyně, ale vystlané měkou trávou a s hřejivým krbem (topil bych trusem mamuta a nasbíraným dřívím v lese).
Trochu jde o to, jestli umím brnkat na stejně naladěné struně jako někteří jiní a s těmi bych pak ladil do akordu. Chceš podebatit?
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Kým být

Nový příspěvekod nop » sob 16. srp 2014 11:19:47

Jana píše:
nop píše: topil bych trusem mamuta ...


:D Škoda, že tady není Vostálpetr :D

Jinak musím uznat, Nope, že jsi mistr na vynalézání nesplnitelných přání.

Máš nějakého svědka, že bych někdy chtěl něco, co by se nemohlo splnit ?
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Kým být

Nový příspěvekod nop » sob 16. srp 2014 12:22:55

Jana píše:
nop píše:Máš nějakého svědka, že bych někdy chtěl něco, co by se nemohlo splnit ?

nop píše:někdy bych naopak raději zalezl do nějaké jeskyně, ale vystlané měkou trávou a s hřejivým krbem (topil bych trusem mamuta a nasbíraným dřívím v lese).
Ano, přebila jsi mne mou vlastní kartou. Voko bere. Dík.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Kým být

Nový příspěvekod jaosiva1 » úte 19. srp 2014 8:42:16

Z meho pohledu jde o hodne--jde o Zivot...ale slovo "vazne" neni trfne,holt ted beru vse "dukladne"...

A prave tim,ze pristupuju ke vsem otevrene a dukladne a s vetsi pozornosti--pridou I vetsi vhledy,pochopeni a souvislosti...sem rad za takto nastoupenou cestu...

Jit do hloubky je ale nebezpecne...byt lakave...a tak vetsina lidi preslapuje na okraji propasti--tu puzena adrenalinem a touhou po dobrodruzstvi objevit Pravdu..a z druhe strany,kdyz z Propasti zavane dech Neznama..honem couvaj do bezpeci Nevedomosti..."to neres"..."manana"..."vzdyt o nic nejde"..."vse je jak ma byt", atp

Myslim,iru,ze uz ted me mas dost...a rikas si,ze ja sem mu vubec psala...
...pmjxa...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 22:55:05

Nový příspěvekod Jarda Malej » úte 19. srp 2014 9:45:53

..kdyz z Propasti zavane dech Neznama..honem couvaj do bezpeci Nevedomosti

Nebo se také couvá do bezpečí "duchovních" vědomostí, zážitků, společenství, .. aby nezavanul.






;)
Jarda Malej
 

Re: Kým být

Nový příspěvekod malpan » úte 19. srp 2014 17:35:13

jaosiva1 píše:Z meho pohledu jde o hodne--jde o Zivot...ale slovo "vazne" neni trfne,holt ted beru vse "dukladne"....

osobně volím slovo "opravdově" - to v sobě nemá vážný ksichtík ani důkladnost, která by se mohla zvrtnout v puntíčkářství

jaosiva1 píše:Jit do hloubky je ale nebezpecne...byt lakave...a tak vetsina lidi preslapuje na okraji propasti--tu puzena adrenalinem a touhou po dobrodruzstvi objevit Pravdu..a z druhe strany,kdyz z Propasti zavane dech Neznama..honem couvaj do bezpeci Nevedomosti..."to neres"..."manana"..."vzdyt o nic nejde"..."vse je jak ma byt", atp"....

jít do hloubky je potřebné, aby mohla přijít ta hloubka prožitku, že vše je jak má být. Pokud tu chybí ten prožitek, může to být jen převzatá informace bez podhoubí pochopení a to s sebou nese své přirozené následky.
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Kým být

Nový příspěvekod jaosiva1 » stř 20. srp 2014 3:07:24

Ahoj malpane,toho-co muze byt--sou mraky moznosti a zvrtnout se muze cokoli kdykoli--i opravdovost...
Co nebo kdo zaridi , aby se Situace nezvrtla anebo -prave naopak-treba z cvicnych duvodu-zvrtla?
Ano,v mem modelu takova instituce existuje a ja ji nazyvam - Mistri...

Spojeni: "vse je jak ma byt" sem zlehcil neb sem ho pouzil ve smyslu nedobreho pouziti tohoto spojeni,kere vede k necinnosti...neboli---ma bezradnost me uvede do pasivity a tento stav pak zachranuji tim,ze reknu---no co, vzdyt vse je jak ma byt...

Kdo de do hloubky,chape ze jo-vse je jak ma byt---ale to v zadnem pripade nerika,jaky bude pristi rekneme "tah" muj nebo Prozretelnosti ( uvazuji-li v kontextu Hry)...situace se muze Zmenit-a b ude to presne,jak melo byt---nebo Nezmenit--a bude to taky presne,jak melo byt...

Spojeni-Jit do hloubky--sem pouzil ve smyslu-zvysovat Moudrost,tj priblizovat se k Pravde--atp...
Neni tedy mozne-jit do hloubky--a zaroven uvazovat,ze bych moh zustat nevedomy furt na stejne urovni,tj roste-li ma Moudrost na urcitou Uroven--automaticky,soucasne a nutne-se zmensuje ma Nevedomost ( a samozrejme se meni I cela rada dalsich parametru popisujicich uroven me Sily, kvality Vedomi,Mysli, chapani sebe a sveta...a podle tohoto Pochopeni pak vedeni sveho chovani...)

...m...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 22:55:05

Re: Kým být

Nový příspěvekod malpan » stř 20. srp 2014 19:06:46

ahoj :)
jaosiva1 píše:toho-co muze byt--sou mraky moznosti a zvrtnout se muze cokoli kdykoli--i opravdovost...
Co nebo kdo zaridi , aby se Situace nezvrtla anebo -prave naopak-treba z cvicnych duvodu-zvrtla?
Ano,v mem modelu takova instituce existuje a ja ji nazyvam - Mistri....

dívám se na to trochu jinak - sleduju sebe - své směřování pozornosti - čemu ji věnuji a proč - podle toho přichází nebo se mění situace, které se mě týkají (popřípadě dotýkají), protože se proměňuje mé vnímání. Kdo není opravdový, směřuje tu pozornost i jinam nebo jen okrajově. Tady plně platí změň sebe a změníš celý svět.
Pokud jsme však "v jeho hře", pak se jen díváme na děje a není tu nikdo, kdo by řídil ani nikdo, koho by se to týkalo.

jaosiva1 píše:Spojeni: "vse je jak ma byt" sem zlehcil neb sem ho pouzil ve smyslu nedobreho pouziti tohoto spojeni,kere vede k necinnosti...neboli---ma bezradnost me uvede do pasivity a tento stav pak zachranuji tim,ze reknu---no co, vzdyt vse je jak ma byt....

ano - pasivita a pochopení - to je ten obrovský rozdíl, cos popsal

jaosiva1 píše:Neni tedy mozne-jit do hloubky--a zaroven uvazovat,ze bych moh zustat nevedomy ....

nezůstáváš nevědomým ve smyslu chápání toho, jak funguje život, ale na druhou stranu tě přestávají přitahovat vědomosti, které do nás vtloukali např ve škole - tady si seš té "nevědomosti" vědom, protože tyto vědomosti (informace) ztrácí svou váhu (vážnost)
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Další

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků