Ego

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 02. zář 2014 14:41:33

irulan píše:
Návštěvník píše:protože mne vede tak, že jsem sladěná sama se sebou :) věřím i svému zdravému rozumu, který mne vede pro rohlíky do pekárny a ne do drogérie :)

:D :D :D jo tomu věří asi každý, že je sladěný sám se sebou. Nebo ne?


já nevím jak to má každej ... já vím, že když jdu proti intuici, tak mne to od sladění rozhazuje a musím se pak zase dávat dohromady, tj. harmonizovat se ... a to mi nedělá dobře, tak asi tak ...

jestli ty to máš tak, že věřiš, že jsi furt sladěná sama se sebou, tak to nebude asi vírou, ale tím, že to tak bude skutečně
Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod irulan » úte 02. zář 2014 14:44:04

Návštěvník píše:
irulan píše:
Návštěvník píše:protože mne vede tak, že jsem sladěná sama se sebou :) věřím i svému zdravému rozumu, který mne vede pro rohlíky do pekárny a ne do drogérie :)

:D :D :D jo tomu věří asi každý, že je sladěný sám se sebou. Nebo ne?


já nevím jak to má každej ... já vím, že když jdu proti intuici, tak mne to od sladění rozhazuje a musím se pak zase dávat dohromady, tj. harmonizovat se ... a to mi nedělá dobře, tak asi tak ...

jestli ty to máš tak, že věřiš, že jsi furt sladěná sama se sebou, tak to nebude asi vírou, ale tím, že to tak bude skutečně

bylo to ironický. Hele, kolikrát jsem si myslela, jak mě vede intuice a zpětně vidím, jak jsem se krásně obelhávala ;)
ona tě intuice může vést, ale jak můžeš říct, že dobře? a že to ostatní je blbě?
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 02. zář 2014 14:44:20

vostalpetr píše:
protože mne vede tak, že jsem sladěná sama se sebou


no takto to má každej,

a každej se sladuje něčím jiným

a přitom egu jde u všech u jednu jedinou věc : štěstí


nemá to tak každej, ani já to tak sama nemám neustále ... intuice je velmi tichá a mnohdy bývá přehlušená úvahami tím co se hodí a co se nehodí apod.
Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod irulan » úte 02. zář 2014 14:47:36

Návštěvník píše:nemá to tak každej, ani já to tak sama nemám neustále ... intuice je velmi tichá a mnohdy bývá přehlušená úvahami tím co se hodí a co se nehodí apod.

jo tohle... já si to pro sebe nazývám "spontánnost"...ta neřeší jak se JEVÍŠ okolí..
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 02. zář 2014 15:37:58

vostalpetr píše:Co třeba taková polívka z coca coly ?


zkus to a uvidíme třeba jí i vyzkoušíme :D :D :D i když já nejspíš takovou polívku vyzkoušet nebudu chtít :)
Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 02. zář 2014 15:57:26

:D :D :D
intucie a zdravej rozum mi říká od toho Mony pryč
:green: radši si dám tu colu s fernetem zvlášť :)
Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 02. zář 2014 16:12:09

irulan píše:bylo to ironický. Hele, kolikrát jsem si myslela, jak mě vede intuice a zpětně vidím, jak jsem se krásně obelhávala ;)
ona tě intuice může vést, ale jak můžeš říct, že dobře? a že to ostatní je blbě?


intuice vede vždycky dobře, protože je to navigace vnitřní moudrosti a ta se nikdy nemýlí

většina z nás už není v přímém napojení s ní, protože jsem dětmi rozumu, tak jsme vychováni rodiči a společností euro-amerického stylu ... krom neustálého zahlušení různými intelektuálními úvahami jsem ještě pod diktátem našich neuvědomovaných programů a vzorců, takže i když zachytíme tu naší vnitřní navigaci, tak jí kolikrát neposlechneme :what:

dá se vysledovat, že vnitřní intuice není nikdy v rozporu se zdravým selským rozumem :)
Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Jarda Malej » úte 02. zář 2014 16:30:59

Sranda je jak toho teoretika poznáš?

Pokud se ke svému koníčku sám nehlásí jako třeba Petr Vostál,
tak se teoretik pozná například podle toho,
že za pomoci určitých závěrů a předpokladů, není pro něho problém
vydedukovávat dejme tomu osvícení, a průběžně o tom referovat. :D
Teoretikovo nitro je vyplněno převážně mozkem.
Viz.
..uvnitř je mozek a slouží k přemýšlení

což je věc, kdy v mysli dokážeš vydedukovat určité závěry a předpoklady

Nicméně:
Není zakázáno si přečíst co jiní řekli k onomu tématu,

takže nemusíš zcela nutně vše vymýšlet sám



:D
Jarda Malej
 

Re: Ego

Nový příspěvekod irulan » úte 02. zář 2014 16:40:38

Návštěvník píše:
intuice vede vždycky dobře, protože je to navigace vnitřní moudrosti a ta se nikdy nemýlí ....

To je nejaka oficialni definice? Ono se dá okecat cokoliv a lehce uvěřit i vlastním vymysleninam. Hlavní je byt pevný v kramflecich, o to jde. Sak ego zrušíme pevným postojem :crazy:
Ja vím, ze jsem jedovata, ale nejak mi to neda..... asi ego :D )
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 02. zář 2014 17:24:31

irulan píše:
Návštěvník píše:
intuice vede vždycky dobře, protože je to navigace vnitřní moudrosti a ta se nikdy nemýlí ....

To je nejaka oficialni definice? Ono se dá okecat cokoliv a lehce uvěřit i vlastním vymysleninam. Hlavní je byt pevný v kramflecich, o to jde. Sak ego zrušíme pevným postojem :crazy:
Ja vím, ze jsem jedovata, ale nejak mi to neda..... asi ego :D )


že intuice tedy vnitřní moudrost vede vždycky dobře, je známý fakt, lehce ověříš sama u sebe

ovšem podle toho co píšeš mi připadá, že nastiňuješ otázku JAK ROZENAT hlas intuice od toho, když následujeme své zajeté a povětšinou nevědomé vnitřní vzorce a prográmky a podléháme hlasu v hlavě - té hyperaktivní spekulativní složce, která nás zásobuje neskutečnými projekcemi ...

to je velmi dobrá otázka a podle mne to závisí na schopnosti uvnitřnění a vhledu ... protože přestože jsme s tím přišli, tak během pár let života se tomu více a více vzdalujeme ... takže ztišením a nasloucháním sobě v plné pozornosti se k tomu dostáváme zase blíž a blíž ...

tomuhle tématu se věnoval například Brunton :)
Návštěvník
 

P. Brunton o intuici

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 02. zář 2014 17:26:43

Návštěvník
 

intuice

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 02. zář 2014 17:31:05

a tady je co se tak všeobecně o intuici tvrdí tz. o šestém smyslu ... z různých hledisek
jinak já osobně jsem přesvědčená, že každý z nás, nebo minimálně většina ví o čem intuice je a má s ní přímé zkušenosti a zase nějakých definic není třeba ...

"Intuice (z lat. in-tueor, in-tuitum; českými synonymy tušení) znamená vhled nebo náhled a v současném užití obvykle označuje schopnost rychlého chápání, odhadu a rozhodování, které není zprostředkováno žádným uvažováním a ačkoli bývá provázeno pocitem jasnosti a jistoty, není podloženo žádnými důvody. Intuice může být podmíněna zkušeností a hraje významnou úlohu jak pro rychlé rozhodování pod časovým tlakem, tak také v umění a v každé tvořivé činnosti vůbec.

Intuice ve filosofii[editovat | editovat zdroj]Zkušenost „bleskového“ náhledu, pochopení nebo nápadu zmiňuje už Platón v "Sedmém listu", kde je ovšem důsledkem velkého myšlenkového úsilí. Jinak je Platón k nepodloženým odhadům a „pouhému mínění“ kritický a vyžaduje, aby se takové mínění vždy podrobilo rozumovému zkoumání. Teprve tak může dojít ke skutečnému poznání, jež je člověk schopen také předávat jiným. Podle I. Kanta je intuitivní poznání protikladem poznání diskurzivního, vznikajícího rozumovou úvahou a zkoumáním. Význam intuice jako prvotního zdroje poznání i rozhodování, které teprve následně můžeme podrobit racionální reflexi a kritice, zdůraznil Edmund Husserl i Henri Bergson. Ve snaze dopátrat se samého počátku například smyslového vnímání si Husserl všiml, že ještě než vnímaný předmět rozpoznáme jako něco (stůl, zvíře, hora), musel nás něčím zaujmout a upoutat. Hermeneutika německého filosofa H.-G. Gadamera hovoří o nezbytném předporozumění (Vorverständnis), s nímž člověk k určitému textu přistupuje ještě dřív, než jej mohl číst. Nové, neznámé věci by člověk zřejmě bez jisté intuice nemohl poznávat, stejně jako by nemohl tvořit.

Intuice v psychologii[editovat | editovat zdroj]Z etologického hlediska je intuitivní poznávání dobře pochopitelné: v běžném životě se člověk musí často rozhodovat a jednat velmi rychle a své znalosti i zkušenosti sbírá právě kvůli tomu. Tak už velmi mladí šimpanzi prudce reagují na obrázek hada, i když se ještě s žádným nesetkali, malé dítě rychle rozpoznává lidskou tvář a podobně.

Švýcarský psycholog Carl Gustav Jung vytvořil klasifikaci lidských typů, kde na jedné ose leží proti sobě funkce racionální (usuzovací), totiž rozum a cítění, na druhé ose funkce iracionální, to jest intuice a vnímání. V kombinaci s další dvojicí, extrovertního a introvertního, tak vzniká celkem osm „čistých“ typů. Jung byl přesvědčen, že i když se různé typy mohou kombinovat, každého člověka charakterizuje právě jedna převládající schopnost, jejíž protějšek je vůči ní potlačen.

I současné studie dávají do protikladu intuici (víru) a analytické myšlení."
Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod irulan » úte 02. zář 2014 17:48:22

Návštěvník píše:
irulan píše:
Návštěvník píše:
intuice vede vždycky dobře, protože je to navigace vnitřní moudrosti a ta se nikdy nemýlí ....

To je nejaka oficialni definice? Ono se dá okecat cokoliv a lehce uvěřit i vlastním vymysleninam. Hlavní je byt pevný v kramflecich, o to jde. Sak ego zrušíme pevným postojem :crazy:
Ja vím, ze jsem jedovata, ale nejak mi to neda..... asi ego :D )


že intuice tedy vnitřní moudrost vede vždycky dobře, je známý fakt, lehce ověříš sama u sebe

ovšem podle toho co píšeš mi připadá, že nastiňuješ otázku JAK ROZENAT hlas intuice od toho, když následujeme své zajeté a povětšinou nevědomé vnitřní vzorce a prográmky a podléháme hlasu v hlavě - té hyperaktivní spekulativní složce, která nás zásobuje neskutečnými projekcemi ...

to je velmi dobrá otázka a podle mne to závisí na schopnosti uvnitřnění a vhledu ... protože přestože jsme s tím přišli, tak během pár let života se tomu více a více vzdalujeme ... takže ztišením a nasloucháním sobě v plné pozornosti se k tomu dostáváme zase blíž a blíž ...

tomuhle tématu se věnoval například Brunton :)

Na to jsi kapla: jak rozeznat.... A kdy se oblbujes a kdy ne. No po pravdě, taky jsem si myslela, ze je nejaky rozdíl mezi intuici a tim druhým falešným, ale postupem nejak začínám o tomhle pochybovat, ze by tohle měl byt čistý rozdíl pravdy-lži, a ze je vubec něco v "čisté forme". Asi to pisu blbe, ale proste pokud hodlám spekulovat, jestli jsem nějakou věc dělala z intuice a druhou ze spekulativní mysli, uz tady jakoby degraduju (tim ze to vychvaluju) intuici. Jako by se ji slo naučit používat.... :what:
Proste nemůžu si říct, "budu spontánní" a budu... Bud jsem - nebo to jen tak dělám, rozhodnu se pro to ale je to jeste vetsi komedie, nez kdyz jednoduše nejsem spontánní. Spontánní jsem kdyz je mi to jednoduse "u prdele".
Takze abych to možna trosku zesrozumitelnila, myslela jsem tim, kdyz je ti fuk, jestli jednas z intuice nebo z "rozumu", tak je snad intuice opravdu intuicí :what:
Jak to začnu vyhodnocovat, je to na pytel.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 02. zář 2014 17:56:02

irulan píše:Na to jsi kapla: jak rozeznat.... A kdy se oblbujes a kdy ne. No po pravdě, taky jsem si myslela, ze je nejaky rozdíl mezi intuici a tim druhým falešným, ale postupem nejak začínám o tomhle pochybovat, ze by tohle měl byt čistý rozdíl pravdy-lži, a ze je vubec něco v "čisté forme". Asi to pisu blbe, ale proste pokud hodlám spekulovat, jestli jsem nějakou věc dělala z intuice a druhou ze spekulativní mysli, uz tady jakoby degraduju (tim ze to vychvaluju) intuici. Jako by se ji slo naučit používat.... :what:
Proste nemůžu si říct, "budu spontánní" a budu... Bud jsem - nebo to jen tak dělám, rozhodnu se pro to ale je to jeste vetsi komedie, nez kdyz jednoduše nejsem spontánní. Spontánní jsem kdyz je mi to jednoduse "u prdele".
Takze abych to možna trosku zesrozumitelnila, myslela jsem tim, kdyz je ti fuk, jestli jednas z intuice nebo z "rozumu", tak je snad intuice opravdu intuicí :what:
Jak to začnu vyhodnocovat, je to na pytel.


já tam vidím velký rozdíl, jestli se jedná z intuice nebo z ega :what: a dokonce dost podstatný rozdíl ....

a tak mi to není fuk ... a ono se to vždycky následně ukáže, tak je to zase o krok blíž k většímu sebeuvědomění, pokud je tu schopnost sebereflexe :what:

tak jo téma intuice a jak jí následovat a neobelhávat sám sebe je taky jedno z těch co se hluboce dotýkají nás všech, možná už by si zasloužilo samostatné vlákno :)

dík za sdílení a zase někdy příště :)
Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod irulan » úte 02. zář 2014 17:56:16

a tady je co se tak všeobecně o intuici tvrdí tz. o šestém smyslu ... z různých hledisek

Jo ono se toho všeobecné tvrdí, ale vis co, můžeš za sebe říct, ze je pro tebe nejake tvrzení absolutne pravdive? Ja za sebe ne, i kdyz jsem se prave dostkrát nechala úplne pohltit něčím, čemu jsem fakt moc věřila. Dočasně. Všechno je relativní, tak to vidím, i pravda. I intuice. Všechno je pro me zpochybnitelne. Ale i to je zpochybnitelne... ;)
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

k iru

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 02. zář 2014 18:05:08

irulan píše:
a tady je co se tak všeobecně o intuici tvrdí tz. o šestém smyslu ... z různých hledisek

Jo ono se toho všeobecné tvrdí, ale vis co, můžeš za sebe říct, ze je pro tebe nejake tvrzení absolutne pravdive? Ja za sebe ne, i kdyz jsem se prave dostkrát nechala úplne pohltit něčím, čemu jsem fakt moc věřila. Dočasně. Všechno je relativní, tak to vidím, i pravda. I intuice. Všechno je pro me zpochybnitelne. Ale i to je zpochybnitelne... ;)


iru já mám za to, že pro každého z nás je pravdivé, jak to skutečně aktuálně máme a právě intuice nám to zprostředkovává, protože to není záležitost mysli, ale toho co mysl překračuje ... a že nejsme schopní intuičně vnímat a rozhodovat se, je způsobeno tím, že jsme zahlceni spoustou představ a vnitřních zranění a strachem a tisícerými různými záležitostmi, včetně nezpracovaných podvědomých vzorců ...

já za sebe můžu říct, že intuice vede vždycky dobře a ku prospěchu nejen mne, ale všech ... takže intuční jednání je jednání optimální a taky můžu sama za sebe říct, že ne vždy jednám na základě intuičního vedení a že toho ani mnohdy nejsem schopná, jak jsem zahlcená ... a taky sama za sebe můžu říct, že je to o ztišení a pozornosti k sobě samotné ...

tak asi to je všechno :)

měj se pa
Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 02. zář 2014 18:20:49

Návštěvník píše:
vostalpetr píše:Co třeba taková polívka z coca coly ?


zkus to a uvidíme třeba jí i vyzkoušíme :D :D :D i když já nejspíš takovou polívku vyzkoušet nebudu chtít :)

Coca cola je prý vhodná jako čistič rzi na prokvetlých blatníkách aut...stačí jen hadřík a trochu coly a pár minut ji rozšmudlávat hadříkem po blatníku. Na FB koluje video, kde je vidět, jak se prorezlý blatník krásně vyblýská trochou coly za pár minut a po rzi zbydou jen malé dírky v chromu... :)
Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 02. zář 2014 18:30:16

Návštěvník píše:
že intuice tedy vnitřní moudrost vede vždycky dobře, je známý fakt, lehce ověříš sama u sebe

ovšem podle toho co píšeš mi připadá, že nastiňuješ otázku JAK ROZENAT hlas intuice od toho, když následujeme své zajeté a povětšinou nevědomé vnitřní vzorce a prográmky a podléháme hlasu v hlavě - té hyperaktivní spekulativní složce, která nás zásobuje neskutečnými projekcemi ...

to je velmi dobrá otázka a podle mne to závisí na schopnosti uvnitřnění a vhledu ... protože přestože jsme s tím přišli, tak během pár let života se tomu více a více vzdalujeme ... takže ztišením a nasloucháním sobě v plné pozornosti se k tomu dostáváme zase blíž a blíž ...

tomuhle tématu se věnoval například Brunton :)


A jak bývá s výsledky intuivního konání spokojené ego?
Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 03. zář 2014 9:37:39

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
že intuice tedy vnitřní moudrost vede vždycky dobře, je známý fakt, lehce ověříš sama u sebe

ovšem podle toho co píšeš mi připadá, že nastiňuješ otázku JAK ROZENAT hlas intuice od toho, když následujeme své zajeté a povětšinou nevědomé vnitřní vzorce a prográmky a podléháme hlasu v hlavě - té hyperaktivní spekulativní složce, která nás zásobuje neskutečnými projekcemi ...

to je velmi dobrá otázka a podle mne to závisí na schopnosti uvnitřnění a vhledu ... protože přestože jsme s tím přišli, tak během pár let života se tomu více a více vzdalujeme ... takže ztišením a nasloucháním sobě v plné pozornosti se k tomu dostáváme zase blíž a blíž ...

tomuhle tématu se věnoval například Brunton :)


A jak bývá s výsledky intuivního konání spokojené ego?


jak kdy ... :what:

záleží to na tom, jak moc jsou jeho představy v souladu s vesmírným děním :D :D :D
Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 03. zář 2014 9:41:32

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
vostalpetr píše:Co třeba taková polívka z coca coly ?


zkus to a uvidíme třeba jí i vyzkoušíme :D :D :D i když já nejspíš takovou polívku vyzkoušet nebudu chtít :)

Coca cola je prý vhodná jako čistič rzi na prokvetlých blatníkách aut...stačí jen hadřík a trochu coly a pár minut ji rozšmudlávat hadříkem po blatníku. Na FB koluje video, kde je vidět, jak se prorezlý blatník krásně vyblýská trochou coly za pár minut a po rzi zbydou jen malé dírky v chromu... :)


jj známá věc ... je to žíravina, podobně jako magi - vynikající čistič třeba na zašlou desetikorunu - odzkoušeno v praxi :)

jinak cola je takový zvláštní fenomén ... když chytnou žaludeční a střevní potíže a zvracení s průjmem probíhá do zblbnutí až dehydratace, tak po lžičkách vychlazená originální cola pomáhá a je to jediná tekutina, která se obvykle nevyzvrací ... a to i když už se zvrací voda ... vyzkoušeno v praxi na doporučení dětstké lékařky, od té doby náš oblíbený rodinný recept :D :D :D
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků