Ego

Re: Ego

Nový příspěvekod dodo » ned 17. led 2021 9:04:51

Pedriito píše:No tak jsem nepochopil, to je v komunikaci úplně normální, však se z toho nic neděje :)


Áno, je to v komunikácii normálne občas sa nepochopiť. A či sa niečo deje alebo nedeje ? Hmmm, to vraj treba zistiť vlastným poznaním a na "vlastnej koži", k tomu je tá prax. Uznať to len intelektuálne nemá valnú cenu...(ak vôbec nejakú) :)
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: Ego

Nový příspěvekod Pedriito » ned 17. led 2021 9:45:03

dodo píše:
Pedriito píše:No tak jsem nepochopil, to je v komunikaci úplně normální, však se z toho nic neděje :)


Áno, je to v komunikácii normálne občas sa nepochopiť. A či sa niečo deje alebo nedeje ? Hmmm, to vraj treba zistiť vlastným poznaním a na "vlastnej koži", k tomu je tá prax. Uznať to len intelektuálne nemá valnú cenu...(ak vôbec nejakú) :)

Tož bať. Jak jinak něco pochopit, než stoupat po shůdkách svých nepochopení? Nicméně "starej Buddha" i Ježíš, a další.. nezaložili žádný náboženství ani nauky. A to je velký nepochopení, myslet si že ano. Tohle je doména jejich "žáků", chápat je "nějak", a tak štěpit, zakládat (odnože) a řešit...
Pedriito
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Pedriito » ned 17. led 2021 10:15:02

No a pak se děje to, že člověk realizuje pojetí, k obrazu svému naroubovanou Pravdu... Ale že JÁ přichází jen když "já", s tím svým pojetím, ustupuje.. to tím pádem samozřejmě nevidí. Páč je nadšen z pochopenýho dílku "svýho" vidění. A tohle překročit, tuhle hranici, to bývá tím nejtěžším.
Pedriito
 

Re: Ego

Nový příspěvekod miroslav » ned 17. led 2021 10:39:59

Pedriito píše:
dodo píše:
Pedriito píše:Nicméně "starej Buddha" i Ježíš, a další.. nezaložili žádný náboženství ani nauky. A to je velký nepochopení, myslet si že ano. Tohle je doména jejich "žáků", chápat je "nějak", a tak štěpit, zakládat (odnože) a řešit...


Buddha měl své učedníky a jim vykládal nauku, stejně tak Ježíš.

Buddha údajně říkal, když nakonec souhlasil se vstupem žen do mnišství, že čistá nauka se uchová jen 500 let, jinak by se uchovala čistá 2000,- let

Ježíš vyslal své učedníky k pohanům aby zvěstovali evangelium
Teda jestli se nemýlím. Nejsem zas tak sečtělý.

A když člověk přičichne k hlubší praxi, tak má zkušenost přímého napojení na živého ducha nauky (Buddhu a bódhisattvy a nebo Ježíše) a z toho se rodící vnitřní vedení.
A není to žádná iluze či surfování na pocitech. Tak si to vykládají ti, kteří tohle nepoznali díky kvůli své samosvojnosti, sebestředosti.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3404
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Ego

Nový příspěvekod lklknml » ned 17. led 2021 10:40:17

dodo píše:Quod licet Iovi, non licet bovi. Inými slovami, nie si Buddha ani Ježiš. Ich napodobňovaním môžeš prísť o ten "prst" ako ten zenový žiak, ktorým napodobňoval svojho Majstra.

No ono je hlavně třeba zachovat zdravý rozum dodo. Jdeme cestou Ježíše & Buddhy, rádi bychom je tudíž napodobili (tzn. nejsme anarchističtí magoři co musí jít jinak).

Správná mluva z osmidílné ušlechtilé stezky pochopitelně platí, ale musí být použita v kontextu. Tudíž to může být i nepříjemná/drsná mluva, pokud je směřována k cíli, tj. k osvícení. Mazání medu kolem úst a podkuřování člověku, který jde z cesty, to není dobrá karma, i když by se to tak zaslepenému zákoníku mohlo jevit.

Co tu asi jako chceš dělat? Kázat? Planě kecat? Honit si tu ego? Když mi nastavíš zrcadlo, ve kterém uvidím svou křivou hubu, to je to nejlepší, co pro mě můžeš udělat. Jako to já teď dělám tobě.
On totiž nikdo nechce mít uřízlý prst. Ale pokud se domníváš, že na vložení scénky z Mrazíka musím mít kvalifikaci Zenového mistra, tak si ťukám na hlavu. Jistě, neustále nastavovat zrcadlo zatvrzele praštěné ženské, co si zacpává uši a zavírá oči, nemá smysl. Nicméně podotýkám, že ono nastavování nemusí vycházet z nenávisti, jak se předsudečně domníváš, ale může v tom být i opak.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Ego

Nový příspěvekod miroslav » ned 17. led 2021 10:47:20

Pedriito píše:
miroslav píše:Kdo z přítomných si
myslí, že je egem,
ví, že je egem,
myslí si, že není egem,
ví, že není egem
a kdo si nic nemyslí ani neví.

Největší problém duchovnáků, že pojem ego vůbec povstalo.


To je velmi dobrý problém. i když s tím duchovňáci, když je chytne fantazírování třeba o spícím Vesmíru, mají problém. A tak se tomu vyhýbají a většinou je to ani nezajímá. Je to pro ně moc začátečnické.

Klíčové vedoucí k Poznání - co doporučoval Ramana - je otázka "Kdo jsem já?"
A staří Řekové "Poznej sama sebe"
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3404
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Ego

Nový příspěvekod Pedriito » ned 17. led 2021 11:14:20

miroslav píše:Buddha měl své učedníky a jim vykládal nauku, stejně tak Ježíš.

Buddha údajně říkal, když nakonec souhlasil se vstupem žen do mnišství, že čistá nauka se uchová jen 500 let, jinak by se uchovala čistá 2000,- let

Ježíš vyslal své učedníky k pohanům aby zvěstovali evangelium
Teda jestli se nemýlím. Nejsem zas tak sečtělý.

A když člověk přičichne k hlubší praxi, tak má zkušenost přímého napojení na živého ducha nauky (Buddhu a bódhisattvy a nebo Ježíše) a z toho se rodící vnitřní vedení.
A není to žádná iluze či surfování na pocitech. Tak si to vykládají ti, kteří tohle nepoznali díky kvůli své samosvojnosti, sebestředosti.

Jasně, učedníci k nim přicházeli, z důvodů z jakých se i dnes lidi vydávaj na cestu nauk. Buď proto, že kámoš řekl, že to je in, nebo proto, že se chtějí zbavit nemocí a mít schopnosti, anebo že chtějí poznat Pravdu. A pak jedna nauka samosebou nestačí, páč Pravda prokukuje v každé z nich. A tady číhá to nebezpečí ustrnutí v konkrétním pojetí. Viz korán a Mohaned, a jeho "následovníci", z nihž většina nepochopila vůbec nic, a s pojetí mnoha z nich se stal extrém. "Křesťani" svýho času taky děsivě vyváděli. Ale uklidnili se, zas až k druhému extrému, dnes jsou mrtví, visící farářům na rtech... Ale i buddhisti a kdoví kolik jejich způsobů cesty. Myslíš že tohle původní Mistři zamýšleli?

Vnitřní hlas je jediná jistota Miroslave. Ono to je v genech, všichni ti Mistři tam zapsali "svou" infornaci. Je to tam. Ne "venku".
:)
Pedriito
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Pedriito » ned 17. led 2021 11:33:14

miroslav píše:
Pedriito píše:
miroslav píše:Kdo z přítomných si
myslí, že je egem,
ví, že je egem,
myslí si, že není egem,
ví, že není egem
a kdo si nic nemyslí ani neví.

Největší problém duchovnáků, že pojem ego vůbec povstalo.


To je velmi dobrý problém. i když s tím duchovňáci, když je chytne fantazírování třeba o spícím Vesmíru, mají problém. A tak se tomu vyhýbají a většinou je to ani nezajímá. Je to pro ně moc začátečnické.

Klíčové vedoucí k Poznání - co doporučoval Ramana - je otázka "Kdo jsem já?"
A staří Řekové "Poznej sama sebe"

Ego je něco jako tělo duše. Je tu "technická" stránka věci, jak to vše vzniká - zaniká. Ale já už o to asi psal. Prostě to začíná s narozením... Ta otázka musí v každým uzrát, teprv pak může nýst ovoce. Ego je jako osobní zahrádka v kolonii miliard zahrádek. Uprostřed týhle kolonie roste starý obrovský strom, jehož kořeny jsou podstatou každé zahrádky. Semtam to běkomu nedá, vydá se k němu, a vyleze na něj......
Pedriito
 

Re: Ego

Nový příspěvekod lklknml » ned 17. led 2021 12:10:14

Pedriito píše:Vnitřní hlas je jediná jistota Miroslave.

To se domnívá i spousta bláznů.
A tak nechtějí se zařadit do řady.
Obrázek
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Ego

Nový příspěvekod Pedriito » ned 17. led 2021 12:13:14

Zdeněk píše:
Pedriito píše:Vnitřní hlas je jediná jistota Miroslave.

To se domnívá i spousta bláznů.
A tak nechtějí se zařadit do řady.
Obrázek

Máš pravdu, taky není prdel mezi nimi vybrat ten jediný "pravý". O tom je cesta.
Pedriito
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Pedriito » ned 17. led 2021 12:21:18

Buddha by měl jistě radost, kdyby viděl ta stáda v řadách a stejnokrojích...
Pedriito
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 17. led 2021 12:44:25

Pedriito píše:Ego je něco jako tělo duše. Je tu "technická" stránka věci, jak to vše vzniká - zaniká. Ale já už o to asi psal. Prostě to začíná s narozením...

Nezačíná. Má rostlina ego, když je schopna dýchat a pít? Ego-stav se začíná vytvářet kolem 10. měsíce věku v době, kdy se dítě naučí pohybovat samostatně.

I když máme tendenci nahlížet na sebe z perspektivy ega jako na nejpokročilejší stupeň vědomí, je to analogické pohledu na planetu Zemi jako na střed vesmíru. Ego je souborem myšlenek, které nám vymezují vesmír.

Ta otázka musí v každým uzrát, teprv pak může nýst ovoce. Ego je jako osobní zahrádka v kolonii miliard zahrádek. Uprostřed týhle kolonie roste starý obrovský strom, jehož kořeny jsou podstatou každé zahrádky. Semtam to běkomu nedá, vydá se k němu, a vyleze na něj......

Ego je pomyslným oplocení zahrádky, na které můžeš předvést, co dokážeš. Máš rád na svém vandru ploty?
Návštěvník
 

Re: Ego

Nový příspěvekod ... » ned 17. led 2021 12:57:03

Malinké děti mluví o sobě zprvu ve třetí osobě: "Pepíček má hlad..." "Zuzanka chce k mamince..."

Jenže s nimi komunikují dospělí, kteří jim říkají znovu a znovu "ty" a o sobě mluví jako o "já"...

a tak dítě kolem třetího roku to začne dělat taky: vytvořil se i v něm pocit osobního já.
...
 

Re: Ego

Nový příspěvekod miroslav » ned 17. led 2021 13:21:38

... píše:Malinké děti mluví o sobě zprvu ve třetí osobě: "Pepíček má hlad..." "Zuzanka chce k mamince..."

Jenže s nimi komunikují dospělí, kteří jim říkají znovu a znovu "ty" a o sobě mluví jako o "já"...

a tak dítě kolem třetího roku to začne dělat taky: vytvořil se i v něm pocit osobního já.


U většiny lidí to tímhle končí. U těch, co se vydají na opravdovou duchovní cestu, mohou ten pocit osobního já a související sebestřednost překonat, prohlédnout a dojít dál do další úrovně vědomí - čemuž se pracovně říká Poznání.
A tím "Poznáním" to nekončí - ale to uvidíme až potom, jinak jsou to jen fantazie na úrovni našich současných omezení vhledu a představivosti - O Brahmanu, spícím Vesmíru atd., atd.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3404
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Ego

Nový příspěvekod miroslav » ned 17. led 2021 13:31:36

Pedriito píše:Buddha by měl jistě radost, kdyby viděl ta stáda v řadách a stejnokrojích...


To máš jako ve škole - tam jsou také stáda žáků - v některých zemích také v uniformách - aby se zbytečně nerozptylovali rozdíly v oblečení.

Učitelů, kteří mohou něco předat a vychovat je málo, žáků hodně. A i tak je zde, mnoho povolaných, málo vyvolených - těch kteří budou mít na vyšší školu na plnou realizaci nauky a pak vedení druhých.

Naopak na diskuzních fórech je "učitelů" hodně (jeden originálnější "oblek" než druhý) a žáci velmi vzácní nebo dokonce žádní.
:D
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3404
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Ego

Nový příspěvekod Pedriito » ned 17. led 2021 14:16:45

Návštěvník píše:
Pedriito píše:Ego je něco jako tělo duše. Je tu "technická" stránka věci, jak to vše vzniká - zaniká. Ale já už o to asi psal. Prostě to začíná s narozením...

Nezačíná. Má rostlina ego, když je schopna dýchat a pít? Ego-stav se začíná vytvářet kolem 10. měsíce věku v době, kdy se dítě naučí pohybovat samostatně.

I když máme tendenci nahlížet na sebe z perspektivy ega jako na nejpokročilejší stupeň vědomí, je to analogické pohledu na planetu Zemi jako na střed vesmíru. Ego je souborem myšlenek, které nám vymezují vesmír.

Ta otázka musí v každým uzrát, teprv pak může nýst ovoce. Ego je jako osobní zahrádka v kolonii miliard zahrádek. Uprostřed týhle kolonie roste starý obrovský strom, jehož kořeny jsou podstatou každé zahrádky. Semtam to běkomu nedá, vydá se k němu, a vyleze na něj......

Ego je pomyslným oplocení zahrádky, na které můžeš předvést, co dokážeš. Máš rád na svém vandru ploty?


Malilinkaté květinkové ego má ;-) čili energii, co ji dává strukturu, co ji činí třeba pampeliškou, kopretinou, a nikoliv břízou...

No tak to začíná početím, ty hnidopiško kdesi ve vesníru na planetě zvané Zem.

Já miluju ploty. Protože v každém z nich je branka. Bez plotů by nebylo branek. A nebylo by se skrz co a přes co dívat, a co přelézat (když ještě nudí použít klíč), o co se poranit a krvácet......
Pedriito
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Pedriito » ned 17. led 2021 15:19:38

miroslav píše:
Pedriito píše:Buddha by měl jistě radost, kdyby viděl ta stáda v řadách a stejnokrojích...


To máš jako ve škole - tam jsou také stáda žáků - v některých zemích také v uniformách - aby se zbytečně nerozptylovali rozdíly v oblečení.

Učitelů, kteří mohou něco předat a vychovat je málo, žáků hodně. A i tak je zde, mnoho povolaných, málo vyvolených - těch kteří budou mít na vyšší školu na plnou realizaci nauky a pak vedení druhých.

Naopak na diskuzních fórech je "učitelů" hodně (jeden originálnější "oblek" než druhý) a žáci velmi vzácní nebo dokonce žádní.
:D

To ano. Takhle se z původně normálních dětí (nás) vyrábí kopie nadnárodních zájmů, a jejich otroci.

Jak si pak v takovym marasmu máš vybrat, žejo, natož se divit že někdo to vidí jinak, třeba anarchisticky... A koho mletí všech těch krásných věky nasbíraných idejí, nechávaj chladným. Nejde ale o ideje, jde o nitro. Ego je oblek šitý na míru, to jak mu propadnu a budu pesimista či optimista, nostalgik či veselý plánovač... je magií mezi podvědomím a jáčkem.
Pedriito
 

Re: Ego

Nový příspěvekod miroslav » ned 17. led 2021 15:58:12

Pedriito píše:To ano. Takhle se z původně normálních dětí (nás) vyrábí kopie nadnárodních zájmů, a jejich otroci.


Mně to tak nepřipadá.
Mám naopak dojem, že západní společnost je dnes svobodnější, než kdykoliv v historii. Až to některým společenskými poměry rozmazleným leze na mozek.

Já si jako otrok něčích zájmů tedy opravdu nepřipadám.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3404
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Ego

Nový příspěvekod Pedriito » ned 17. led 2021 19:02:33

miroslav píše:
Pedriito píše:To ano. Takhle se z původně normálních dětí (nás) vyrábí kopie nadnárodních zájmů, a jejich otroci.


Mně to tak nepřipadá.
Mám naopak dojem, že západní společnost je dnes svobodnější, než kdykoliv v historii. Až to některým společenskými poměry rozmazleným leze na mozek.

Já si jako otrok něčích zájmů tedy opravdu nepřipadám.

To je fuk, že ty si nějak neořipadáš, ale to neznamená, že nejsi...
Pedriito
 

Re: Ego

Nový příspěvekod Pedriito » ned 17. led 2021 19:07:21

miroslav píše:
Pedriito píše:To ano. Takhle se z původně normálních dětí (nás) vyrábí kopie nadnárodních zájmů, a jejich otroci.


Mně to tak nepřipadá.
Mám naopak dojem, že západní společnost je dnes svobodnější, než kdykoliv v historii. Až to některým společenskými poměry rozmazleným leze na mozek.

Já si jako otrok něčích zájmů tedy opravdu nepřipadám.

To je ale vše super! Juch.
Pedriito
 

PředchozíDalší

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků