Myanmar

Myanmar

Nový příspěvekod Petra » pon 05. dub 2021 10:46:16

Díky za odpověd'.

Zdeněk píše:
Petra píše:Nechceš otevřít vlákno k Myanmaru? Jak to vidíš? Kolik lidí podporuje ten vojenský převrat? Jak k tomu stojí buddhističtí kněží? Dalo se očekávat, že se to stane?

Moc se mi k tomu vyjadřovat nechce... mám k té zemi příliš osobní vztah takže to vidím zkresleně.


Myslíš subjektivně. Ale to mě právě zajímá. Ve zprávách je to taky zkreslené - podle politických zájmů.

Zdeněk píše:Ale co tak koukám na obrázky, tak když vidím to odhodlání/energii mladých lidí... to za mých časů tam nebylo. Tak jestli si nějaký generál myslí, že to půjde jak zastara.. tak to zřejmě nepůjde. Podle mého subjektivního odhadu má v armádě k dispozici cca několik tisíc všeho schopných vrahounů, ale to nebude stačit na ovládnutí celé země (ostatní vojáci jsou normální lidé, kteří zkrátka potřebují nějakou práci).


Ale nikdo z armády se zatím těm generálům na odpor nestaví nebo? Myslím si, že určité množství normálních lidí bude stát při generálech.

Zdeněk píše:Ta země je dosti národnostně rozdělená, vojenskou silou dohromady držená (odtud potřeba silné armády). Ale kupř. křesťanští Kačjinové byli schopni centrální moci vzdorovat i silou (takže s nima donedávna udržovala jakési příměří). Pak jsou tam taky např. muslimští Rohingové, se kterými se rozumně dohodnout prostě nedá (protože jsou to prostě magoři). Do toho čínský vliv... těžko říci, jak se to vyvine.


Rohingové jsou muslimové = rozmnožit se a převzít uzemí za své. Už i ve Vídni považují některou čtvrt za svou. "Porazíme vás dělohami našich žen" řekl prý Gaddafi. Erdogan neustále vyzývá Turky v Rakousku, v Německu a v celé Evropě, at' mají nejméně 3 až 4 děti.

Čína je na straně generálů? Nebo na straně vlády Aung San Suu Kyi?

Zdeněk píše:"Buddhističtí kněží" :-) jsou na straně obyčejných lidí (tj. Su Ťij atpod.) pochopitelně, protože jsou s nimi úzce spjati (každý den chodí žebrat o jídlo a každý si to může zkusit (a taky podle tradice alespoň jednou za život krátkodobě zkouší) být mnichem - nejsou tam žádné vysoké klášterní hradby jako v Evropě).


Jsou buddhištičtí mniši proti vojenskému převratu? Prý maji v Myanmaru velký vliv - i politický. Nebo stojí k Aung San Suu Kyi?

O buddhismu toho moc nevím, ale vždy jsem je považovala za jediné mírumilovné náboženství. Proto jsem byla překvapená, když před lety začali lidé na forech tvrdit, že buddhistě v Myanmaru i mniši vůbec mírumilovní nejsou.Tak jsem si říkala, co se tam asi děje, že mirumilovný buddhista reaguje násilím. Od té doby mě začala tato převážne buddhistická země zajímat.

https://orf.at/stories/3207120/

Ted' právě čtu o Tatmadaw = myanmárská armádě, že prý je vedena jako kult. Demonstranty vidí jako kriminálníky, a proto mohou být bez morálních skrupulí i zabíjeni. Z vyprávění dezertérů.

Ale tohle je zvláštní: "V omezeném kultovním myšlení armády je většinové obyvatelstvo buddhistického bamaru oslavováno na úkor jiných etnických menšin." Z toho chápu, že armáda chce chránit buddhisty a buddhismus.

"Vojákům je naléváno do hlavy, že jsou ochránci země, která se bez jejich působení rozpadne. Do toho patří i jejich náboženství, buddhismus."
:what:
Petra
 
Příspěvky: 1439
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Myanmar

Nový příspěvekod Zdeněk » pon 05. dub 2021 13:06:16

Petra píše:Ale nikdo z armády se zatím těm generálům na odpor nestaví nebo? Myslím si, že určité množství normálních lidí bude stát při generálech.

Mnich Sarana popisuje situaci přímo z Myanmaru (zmiňuje se i o oddaném vztahu generála k buddhizmu).

Petra píše:Čína je na straně generálů? Nebo na straně vlády Aung San Suu Kyi?
:what:

Petra píše:Jsou buddhištičtí mniši proti vojenskému převratu? Prý maji v Myanmaru velký vliv - i politický. Nebo stojí k Aung San Suu Kyi?

Já jsem tam byl ještě před Šafránovou revolucí. To už je hodně let. Tehdy voj. chunta natolik zdražila benzín, že se pomalu ani nevyplatilo jezdit do práce. Ono když babka dává mnichovi rýži a přitom sama nemá, tak to holt soucitného mnicha pohne k akci (i když by se do politiky plést neměl). Mniši pak na protestních akcích sami laiky od sebe odháněli, že je to příliš nebezpečné. Když pak několik mnichů postříleli, tak bylo jasné, že se musí něco změnit, to byl totiž zlom. Tak se dostala Aun Schan Su Ťij z domácího vězení částečně k moci.

Nikde jinde na světě jsem neviděl tak intimní, důvěrný vztah laické veřejnosti k mnichům. Jsou přirozenou autoritou. Připadalo mi až zvláštní, jak to, že když si obyčejný kluk oblékne (třeba dočasně) mnišské roucho, tak jakoby tím jeho osoba získala jakousi vznešenost, nebo jak no nazvat. Tohle jsem třeba ve vedlejším Thajsku nepozoroval (i když je tam buddhizmus podobného či stejného druhu).

Petra píše:https://orf.at/stories/3207120/

Ted' právě čtu o Tatmadaw = myanmárská armádě, že prý je vedena jako kult. Demonstranty vidí jako kriminálníky, a proto mohou být bez morálních skrupulí i zabíjeni. Z vyprávění dezertérů.

Jo, tomu věřím, co píše ORF. Na ty demonstranty nasazují tyhle vymyté mozky. Ale v dnešní době bude tahle jejich informační bublina vojensky slabé místo.

Když jsem z Barmy odlétal, měl jsem asi 5 hodin času. Nechtěl jsem je trávit na letišti, tak jsem na mapě našel poblíž jakýsi "People’s park", tak jsem tam došel, že si tam lehnu někde. Jenomže u vchodu stál ozbrojený voják a že tam nemůžu. Jak to, ptal jsem se, ukazoval jsem mu na mapu a že jsem taky People, tak je to i můj park, tak ať mě tam pustí (taková jako legrace). Byl slušný a rozpačitý. Tak jsme se chvíli bavili a vytáhl jsem z něho, že v tý pistoli ani nemá náboje, že by pro ně musel někam běžet do kanceláře :) (asi chunta všem svým vojákům zas tak moc nevěřila). Když jsem odcházel, tak mi vřele děkoval (asi že jsem mu nedělal problémy).

Tady jsou nějaké aktuální fotky.
Zdeněk
 
Příspěvky: 1441
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05


Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků