Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z cesty

Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z cesty

Nový příspěvekod miroslav » sob 02. bře 2024 19:38:20

Koukám Jano, že jsi smazala svoji reakci cílenou na mne ohledně toho že si o Zdendovi zrovna absolutně nic nemyslíš a moji odpověď. Nebylo v ní nic vulgárního, ale asi jsi pochopila co ti píšu a nechtěla si aby to pochopil i někdo jiný. Nebo to smazal Dodo?
Nebo proč jsi to smazala?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3636
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z cesty

Nový příspěvekod Jana » sob 02. bře 2024 19:45:01

miroslav píše:Koukám Jano, že jsi smazala svoji reakci cílenou na mne ohledně toho že si o Zdendovi zrovna absolutně nic nemyslíš a moji odpověď. Nebylo v ní nic vulgárního, ale asi jsi pochopila co ti píšu a nechtěla si aby to pochopil i někdo jiný. Nebo to smazal Dodo?
Nebo proč jsi to smazala?

Kdepak, jen jsem ty naše hovory přesunula sem na Tvoje vlákno.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z ces

Nový příspěvekod Jana » sob 02. bře 2024 19:51:32

miroslav píše:Ano je mi to jasné. Zkrátka si potřebuje ta Jana, co sem píše, hrát na to, že si absolutně nic nemyslí. Co znamená probuzení, v tom má taky zmatek a když se to dá dohromady tak z toho vylézají vznešené nesmysly, které si bere k srdci snad akorát Dodo. Zkrátka ulpělost na svém sebeobraze jak stehno. To je to, co sem píše pod nickem Jana :D


Miroslave, máš velký problém s tím, že bys přijal možnost, že mysl může být skutečně absolutně prázdná, a přitom Probuzení o tom mohou mluvit a normálně fungují, nebo máš problém s tím, že by mohla Jana opravdu poznávat to, o čem píše, protože jinak by o tom asi sotva psala?

Co když tyhle stránky jsou tady k službám každému, kdo nad něčím takovým neohrnuje nos a má zájem poznat totéž, co Probuzení.

Ne až po smrti, ale hned.

:D
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z cest

Nový příspěvekod miroslav » sob 02. bře 2024 20:29:03

Jana píše:
miroslav píše:Koukám Jano, že jsi smazala svoji reakci cílenou na mne ohledně toho že si o Zdendovi zrovna absolutně nic nemyslíš a moji odpověď. Nebylo v ní nic vulgárního, ale asi jsi pochopila co ti píšu a nechtěla si aby to pochopil i někdo jiný. Nebo to smazal Dodo?
Nebo proč jsi to smazala?

Kdepak, jen jsem ty naše hovory přesunula sem na Tvoje vlákno.


Tak to je dobře. Když jsem se díval na výpis mých posledních příspěvků tak nikde nebyly - asi byly zrovna v pohybu.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3636
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z ces

Nový příspěvekod miroslav » sob 02. bře 2024 20:34:02

Jana píše:
Miroslave, máš velký problém s tím, že bys přijal možnost, že mysl může být skutečně absolutně prázdná, a přitom Probuzení o tom mohou mluvit a normálně fungují, nebo máš problém s tím, že by mohla Jana opravdu poznávat to, o čem píše, protože jinak by o tom asi sotva psala?


Já problém s tím, že mysl je prázdná nemám. To ale neznamená, že v ní nejsou myšlenky - ty jsou také prázdné. Ale ty jsi psala, že si o Zdendovi absolutně nic nemyslíš. Probuzení neříkají, že si nic nemyslí, když něco říkají. Nebo ano?
Pak se nediv, když ti píšu, že to pleteš všechno dohromady a vyvozuješ z toho nesmysly - tou prázdnou myslí bez myšlenek :D
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3636
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z ces

Nový příspěvekod Jana » ned 03. bře 2024 8:53:29

miroslav píše:
Já problém s tím, že mysl je prázdná nemám.


Tak to je skvělé, je možné nebýt připoután k myšlence, že jsme těly (tvary, formami, jmény s různými vlastnostmi, že jsme těly stojícími na opačných stranách barikád a bojujeme proti sobě)

a je možné poznávat tu nejvyšší pravdu, kterou jsme. Teď hned. Tím pádem je teď hned možné poznávat to, co poznávají Probuzení, protože osvícení neprobíhá v čase.

Takže mysl je v téhle chvíli prázdná, je to tak?

To ale neznamená, že v ní nejsou myšlenky - ty jsou také prázdné.


Myšlenky jsou také prázdné, jsou prázdnem v prázdnu.

Tím pádem, všechna jména, tvary, formy jsou také prázdné, je to tak?

Jestli ano, zůstává tou nejvyšší pravdou, kterou jsi, jsem, jsme sat-čit-ánanda.

Jaké to je?

Je tu někdo, kdo si o někom nebo o něčem něco myslí?

Je v mysli sebemenší myšlenka?

Můžeš potvrdit, že si nic nemyslíš?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z ces

Nový příspěvekod miroslav » ned 03. bře 2024 12:54:31

Jana píše:
Takže mysl je v téhle chvíli prázdná, je to tak?


Mysl je prázdná stále, jako všechny jména a tvary.
Ty si to asi pleteš s tím, že je v téhle chvíli prázdná od myšlenek. Takže pojem prázdnota má různé významy.
Ten tvůj Nisargadatta tuším někdy říká, že mysl je tvořena myšlenkami a že nejsou-li myšlenky, není tedy ani mysl. A pak jiní Probuzení mluví o světové mysli, která vytváří svět, atd.
On se pojem mysl se také používá různě, a to všechno je způsobeno snahou zvědavým posluchačům nějak teoreticky popsat, to co je a co se děje. Vede to často ke zmatení těch co to čtou a svým rozoumkem na tom chtějí stavět svoje "duchovní" představy a předvádět se tím. Ani si to neuvědomují tuhle svoji motivaci.
Z hlediska osvobození od psychologických potřeb, závislostí a nevědomosti tohle teoretizování vůbec není podstatné, spíše je to pro mnohé zavádějící a odvádí pozornost od toho podstatného, jak můžeme vidět na tobě.

Místo abys hledala proč děláš to, co děláš, co tě k tomu vnitřně nutí, tak si řekneš, že ty nic neděláš, protože ty ve skutečnosti nejsi tím, kdo něco dělá nebo chce - no a je ti to na prd. Akorát ti to spolehlivě zabrání něco se sebou udělat, poznat se, změnit, osvobodit. A s osvobozením probuzení přichází samo. Takhle je to u tebe stále jen hra na osvobození. Šaškárna.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3636
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z ces

Nový příspěvekod Pedriito » ned 03. bře 2024 13:18:32

Oni ti advaitoví učitelé se to snaží svým posluchačům předat tak, aby to byli schopni přijmout.
A žřejmě maj v ně neutuchají víru, že oni to přijímou bezezbytku.
Jenže ono je něco jínýho být v kontaktu s pár zapálenými žáky, a něco jinýho psát knihy pro davy.
A něco jinýho je zas pro ty posluchače (žáky), mít to štěstí, a trávit se svými Učiteli čas,
nebo je znát jen zprostředkovaně. V tom prostě není srovnání, to je jako se učit číst a psát jen z textu.
A nemít nikoho, kdo opraví chyby...
Pedriito
 

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z ces

Nový příspěvekod Jana » ned 03. bře 2024 13:59:25

miroslav píše:
Jana píše:
Takže mysl je v téhle chvíli prázdná, je to tak?


Mysl je prázdná stále, jako všechny jména a tvary.


To znamená, že je tady poznání, že všechny ty oddělené tvary, jejich jména, rozmanité myšlenky nejsou ničím skutečným?

Znamená to, že je tady poznání, že to skutečné je to, co se nemění, nemizí?

Znamená to, že je tady poznání, že to, co se objeví a mizí není skutečné?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z ces

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 03. bře 2024 14:14:07

Ot.: Svět tedy skutečně není iluzorní?
Odp.: Na úrovni duchovního žáka musíte říci, že svět je klamem. Jinak nelze. Když člověk zapomene, že je Brahman, které je skutečné, trvalé a vždy přítomné, klame sám sebe tím, že se pokládá za tělo ve vesmíru naplněném pomíjejícími těly a pracuje v tomto klamu, musíte mu připomenout, že svět je neskutečný a klamný. Proč? Protože jeho vidění, jež zapomnělo své vlastní Já, dlí ve vnějším, hmotném vesmíru. Nestočí se dovnitř do introspekce, pokud mu nevštípíte, že celý tento vnější materiální vesmír je neskutečný. Jakmile žák jednou realizuje své vlastní Já, pozná, že kromě jeho vlastního Já nic jiného neexistuje a začne se na celý vesmír dívat jako na Brahman. Bez Já žádný vesmír neexistuje. Pokud člověk nespatřuje Já, jež je původem všeho a za skutečný a trvalý považuje jen vnější svět, musíte mu říkat, že celý vnější vesmír je iluzí. Nemůžete jinak. Vezměte si papír. Vidíte jen písmo a nikdo si nevšimne papíru, na němž je napsáno. Papír tu je, ať je popsán nebo není. Těm, kteří považují za skutečné písmo, musíte říci, že písmo je neskutečné, že je iluzí, protože spočívá na papíru. Moudrý člověk pohlíží na písmo a na papír jako na jednotu. Tak je to i s Brahman a vesmírem.

Ot.: Takže svět je skutečný, je-li zažíván jakožto Já a neskutečný, je-li spatřován jako oddělená jména a tvary?
Odp.: Tak jako je oheň zatemněn kouřem, je zářící světlo vědomí zastíněno skrumáží jmen a tvarů, světem. Když se mysl dík soucitné boží milosti stane čistou, bude podstata světa pochopena nikoli jakožto klamné tvary, ale jen jako skutečnost. Jen ti, jejichž mysli jsou zbaveny zlé moci máji, kteří se vzdali poznání světa, a jsouce k němu nepřipoutáni, získavají takto poznání samo-zářící svrchované skutečnosti, mohou správně pochopit smysl výroku, „Svět je skutečný“. Byl-li rozhled člověka přetvořen k podstatě pravého poznání, bude svět pěti prvků, počínaje éterem (akáša), skutečný, neboť je svrchovanou skutečností, jež je podstatou poznání. Počátečním stavem tohoto prázdného světa, jenž je zmatený a přeplněný mnoha jmény a tvary, je blaho, jež je jediné, tak jako je jen jeden žloutek ve vajíčku mnohobarevného páva. Poznejte tuto pravdu přebýváním ve stavu Já.

Ot.: Nemohu říci, že by mi bylo všechno jasné. Je svět, který spatřujeme, pociťujeme a chápeme tolika způsoby, něco jako sen, iluze?
Odp.: Hledáte-li pravdu a jen pravdu, nemáte jinou možnost než přijmout svět jako neskutečný.

Ot.: Proč?
Odp.: Z toho jednoduchého důvodu, že pokud se nevzdáte představy, že svět je skutečný, bude se o něj vaše mysl stále starat. Budete-li zdání považovat za skutečné, nikdy skutečnost samu nepoznáte, ačkoli je tím jediným skutečným, co existuje. Tento problém ilustruje podoba hada, spatřovaná v provaze. Můžete být tak oklamán, že budete v kusu provazu vidět hada. Představujete-li si, že provaz je had, nemůžete vidět provaz jakožto provaz. Neexistující had se pro vás stává skutečností, přičemž se zdá, že skutečný provaz jako takový vůbec neexistuje.

Ot.: Teoreticky je tak snadné uznat, že svět nakonec není skutečný, ale je těžké být přesvědčen, že je neskutečný doopravdy.
Odp.: Váš snový svět je zrovna tak skutečný, když sníte. Pokud sen trvá, vše co v něm vidíte a cítíte je skutečné.
http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.p ... 02#p198502
Návštěvník
 

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z ces

Nový příspěvekod Pedriito » ned 03. bře 2024 14:17:50

Přitom je velmi dobře známo, kolik úsilí oni sami tomu věnovali, od Buddhy až po kohokoliv... než dospěli k prozření.
Čímž najednou zjistí, že nemuseli vůbec nic dělat, k tomu osvobození... Zkrátka jim je to najednou jasné, "už to všichni jste", jako teď "Já", tak se nepachtěte jako já, a pochopte to okamžitě." Bohužel to není možné. A jóga není ve své celistvosti o tom, co vedle Maharadž říká svému posluchači (to je jen dílčí podání konkrétnímu tazateli). Neb jóga ve svém důsledku je o probuzení vnitřní šakti, která individuální pozornost spojuje s celkem. A dává ji uvědomění. Bez toho to nejde a vždy to takto bude, jen byť sebekrásnější sen.
Pedriito
 

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z ces

Nový příspěvekod miroslav » ned 03. bře 2024 14:19:11

Jana píše:
miroslav píše:
Jana píše:
Takže mysl je v téhle chvíli prázdná, je to tak?


Mysl je prázdná stále, jako všechny jména a tvary.


To znamená, že je tady poznání, že všechny ty oddělené tvary, jejich jména, rozmanité myšlenky nejsou ničím skutečným?

Znamená to, že je tady poznání, že to skutečné je to, co se nemění, nemizí?

Znamená to, že je tady poznání, že to, co se objeví a mizí není skutečné?


Ne, neznamená.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3636
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z ces

Nový příspěvekod Jana » ned 03. bře 2024 14:28:07

miroslav píše:
Jana píše:
miroslav píše:
Mysl je prázdná stále, jako všechny jména a tvary.


To znamená, že je tady poznání, že všechny ty oddělené tvary, jejich jména, rozmanité myšlenky nejsou ničím skutečným?

Znamená to, že je tady poznání, že to skutečné je to, co se nemění, nemizí?

Znamená to, že je tady poznání, že to, co se objeví a mizí není skutečné?


Ne, neznamená.


Tak ještě jinak, je skutečné cokoliv, co je jakkoliv odděleno od pravého Já?

Je skutečná jakákoliv forma, která vymezuje to, co jsi a to, co nejsi?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z ces

Nový příspěvekod miroslav » ned 03. bře 2024 18:14:24

Jana píše:
Tak ještě jinak, je skutečné cokoliv, co je jakkoliv odděleno od pravého Já?

Je skutečná jakákoliv forma, která vymezuje to, co jsi a to, co nejsi?


Od Já není odděleno nic
Jakákoliv forma je skutečná protože forma (svět) je Brahman a Brahman je skutečný.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3636
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z ces

Nový příspěvekod Pedriito » ned 03. bře 2024 19:21:00

miroslav píše:
Jana píše:
Tak ještě jinak, je skutečné cokoliv, co je jakkoliv odděleno od pravého Já?

Je skutečná jakákoliv forma, která vymezuje to, co jsi a to, co nejsi?


Od Já není odděleno nic
Jakákoliv forma je skutečná protože forma (svět) je Brahman a Brahman je skutečný.

To nemůže vidět někdo, kdo si přečet, tvar neexistuje, a uvěřil.
Pedriito
 

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z ces

Nový příspěvekod Jana » ned 03. bře 2024 19:23:32

miroslav píše:
Jana píše:
Tak ještě jinak, je skutečné cokoliv, co je jakkoliv odděleno od pravého Já?

Je skutečná jakákoliv forma, která vymezuje to, co jsi a to, co nejsi?


Od Já není odděleno nic
Jakákoliv forma je skutečná protože forma (svět) je Brahman a Brahman je skutečný.


To, co je proměnlivé, není skutečné , jediné, co je skutečné, je “Já”.

Forma může být projevem Brahmanu, ale není to konečná realita. Formy jsou proměnlivé a přechodné, zatímco Brahman je neměnný a věčný. Takže i když forma může být projevem Brahmanu, není forma ve své podstatě skutečností.

Prakticky je možné tohle poznávat takto: V uvědomění sat-čit-ánandy, která je vším, co existuje, není žádná forma, nic co by prostorově a časově vymezovala mysl, protože mysl je čistá, prázdná.

Teoreticky by bylo možné si to ověřit v citaci Probuzených.

Takže to Miroslave zkusme prozkoumat, co k tomuhle tématu říkají Probuzení:

Jakákoliv forma je skutečná protože forma (svět) je Brahman a Brahman je skutečný.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z ces

Nový příspěvekod Jana » ned 03. bře 2024 19:31:38

Nalézám v rychlosti citace například :

Ve své skutečné podstatě, jako nirguna brahman, je Bůh oproštěný od jakékoliv formy.

Buddhistická Pradžňá-páramitá-sútra říká: „...Forma je Prázdnota a Prázdnota je vskutku forma. Prázdnota není odlišná od formy, forma není odlišná od Prázdnoty. To, co je forma, je Prázdnota, to, co je Prázdnota, je forma. Proto vnímání, pojmenování, koncepce poznání a koncepce čehokoli jsou také Prázdnotou. Vskutku, ó Śáriputro, všechny věci mají podobu Prázdnoty. Nemají začátek ani konec, jsou jak bez vady, tak i s vadou, jsou dokonalé a zároveň nedokonalé. Proto, ó Śáriputro, v této Prázdnotě není žádné formy, žádného vnímání ani jména ani koncepce ani mysli...“

Více zde: https://www.mystika.info/news/je-svet-i ... utecnosti/

Ó Rámo, když na něco pohlédneš a řekneš si „je to takové a takové“, pak se Vědomí jako „takové a takové“ projeví, ačkoli ve skutečnosti Vědomí existuje samo o sobě bez jména a formy. Prostor Vědomí existuje všude a ve všech časech a právě jej nazýváme světem. Vnímání objektů, kterému říkáme objektivní poznání, je jen nevědomost a iluze. Já jsem však poznal Skutečnost, která spočívá v tom, že existuje pouze prostor nebo rovina Vědomí. Osvícenou Inteligencí jsem zakusil nejzazší Pravdu, jež vše zahrnuje: Všechno je čiré, nedělitelné a neomezené Vědomí.

S dalším vnímáním rozličností jsem v prostoru Vědomí spatřil bezpočet Vasišthů, bezpočet vesmírných cyklů i bezpočet věků, v nichž zazářil Ráma. Tak se to projevuje v důsledku vnímání rozličnosti. Je-li tu pravé pochopení, pak je vše nahlíženo jako čiré, nedělitelné a neomezené Vědomí. V neomezeném Vědomí není žádné jméno ani forma, jež by se daly označit jako stvořený svět. Brahman samo existuje jako Brahman.

https://www.samhita.cz/cetba/knihy_venk ... ha_47.html

Většina učených lidí si hledí a váží tohoto pouta ´jména a formy´,
neboť na něm závisí všechny jejich představy o nich samotných.
Musíte pochopit, že jste za jménem a formou. Musíte se dobrat své
podstaty (přirozenosti sebe sama).

Když pochopíte, že toto vše je iluze, nebudete schopni sobě přičlenit
jakékoliv jméno či formu.


Ve chvíli, kdy skutečnosti přiřadíte jméno či formu, hned ji tím
pokazíte. Potom již nemůže být skutečností, neboť je pokažená. Skutečnost nelze nijak popsat.

Můžete pomáhat a radit lidem, ale nejprve buďte upevněni v poznání své podstaty a vědomi si faktu, že je jedno, jestli to je tak nebo
onak – to je pravá nezaujatost. Pro jakékoliv duchovní poznání tu
musíte být nejprve vy.
Jaké je toto poznání? Je to pocit prostoru či nebe a jedním z prvních hříchů je dávat tomu tvar či formu.
V mém vědomí nepřipadá v úvahu otázka rovnosti či nerovnosti,
neboť já vidím všechno a každého jako nic než sama sebe. Opakování mantry vás dostane do prožitku ryzího ´Já jsem´ neboli sattva
guny a odtud splynete se zdrojem veškerého blaženého klidu. Potom
veškeré poznání, které vlastníte, bude opuštěno neboli odevzdáno
a vy se spojíte s Absolutnem, které je za všemi jmény a formami.

V tomto nejvyšším stavu jste džňáninem beze jména, formy a kvalit; jste nezranitelní. Jakékoliv očernění či nadávky se vás pak nijak nedotknou.

Jakmile pochopíte svou pravou přirozenost, víte, že nevědomost
vůbec nikdy neexistovala. To je po celou dobu věčná pravda – že jste
bez jména a formy,
bez vědomí si toho, že jste buď muž nebo žena, či
nějaká modifikace čehokoliv.
Maharadž: Vědomí ´Já jsem´ má malý odstup od Pravého stavu,
z toho důvodu je neskutečný, neboť vše, co je od Pravého stavu neboli Skutečnosti jakkoli vzdálené, je neskutečné.
Musíte pochopit, co je Skutečné, a co neskutečné. Átman neboli Já
je to, co je nakonec Skutečností. Něco ve vás ví, co je Skutečné, a co
neskutečné, a To (co to ví) je Skutečnost.
Dojdete k poznání, že ať už získáte jakoukoliv zkušenost, Vy jste
pořád před (za) ní. Říkáte, že vědomí ´Já jsem´ je v těle, ale tělo je
známé tím, že je pomíjivé neboli neskutečné. Z toho důvodu je toto
vědomí ve své naprosté čistotě úplným projevem, to znamená, že má
celý vesmír jako své tělo. Má pouze jeden atribut, a tím je ´Já jsem´,
ale bez jména, tvaru či formy. Právě můj pravý stav je tím, co toto
chápe, a je i přesto před (za) tím.

https://www.advaita.cz/wcd/e-knihy/nisa ... nycela.pdf


Co nalézáš Ty, Miroslave?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z ces

Nový příspěvekod Pedriito » ned 03. bře 2024 19:46:13

Jana píše:Nalézám v rychlosti citace například :

Ve své skutečné podstatě, jako nirguna brahman, je Bůh oproštěný od jakékoliv formy.

Buddhistická Pradžňá-páramitá-sútra říká: „...Forma je Prázdnota a Prázdnota je vskutku forma. Prázdnota není odlišná od formy, forma není odlišná od Prázdnoty. To, co je forma, je Prázdnota, to, co je Prázdnota, je forma. Proto vnímání, pojmenování, koncepce poznání a koncepce čehokoli jsou také Prázdnotou. Vskutku, ó Śáriputro, všechny věci mají podobu Prázdnoty. Nemají začátek ani konec, jsou jak bez vady, tak i s vadou, jsou dokonalé a zároveň nedokonalé. Proto, ó Śáriputro, v této Prázdnotě není žádné formy, žádného vnímání ani jména ani koncepce ani mysli...“

Více zde: https://www.mystika.info/news/je-svet-i ... utecnosti/

Ó Rámo, když na něco pohlédneš a řekneš si „je to takové a takové“, pak se Vědomí jako „takové a takové“ projeví, ačkoli ve skutečnosti Vědomí existuje samo o sobě bez jména a formy. Prostor Vědomí existuje všude a ve všech časech a právě jej nazýváme světem. Vnímání objektů, kterému říkáme objektivní poznání, je jen nevědomost a iluze. Já jsem však poznal Skutečnost, která spočívá v tom, že existuje pouze prostor nebo rovina Vědomí. Osvícenou Inteligencí jsem zakusil nejzazší Pravdu, jež vše zahrnuje: Všechno je čiré, nedělitelné a neomezené Vědomí.

S dalším vnímáním rozličností jsem v prostoru Vědomí spatřil bezpočet Vasišthů, bezpočet vesmírných cyklů i bezpočet věků, v nichž zazářil Ráma. Tak se to projevuje v důsledku vnímání rozličnosti. Je-li tu pravé pochopení, pak je vše nahlíženo jako čiré, nedělitelné a neomezené Vědomí. V neomezeném Vědomí není žádné jméno ani forma, jež by se daly označit jako stvořený svět. Brahman samo existuje jako Brahman.

https://www.samhita.cz/cetba/knihy_venk ... ha_47.html


Co nalézáš Ty, Miroslave?

To z toho nikoho a nic nevyjímá. Nebo jako neexistující si dáš sprchu, pomiluješ s drahým neexistujícím manželem, a ráno půjdeš do neexistující práce, abys získala neexistující prostředky k chodu neexistující domácnosti? :D
Pedriito
 

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z ces

Nový příspěvekod Jana » ned 03. bře 2024 19:52:39

Pedriito píše:
miroslav píše:
Jana píše:
Tak ještě jinak, je skutečné cokoliv, co je jakkoliv odděleno od pravého Já?

Je skutečná jakákoliv forma, která vymezuje to, co jsi a to, co nejsi?


Od Já není odděleno nic
Jakákoliv forma je skutečná protože forma (svět) je Brahman a Brahman je skutečný.

To nemůže vidět někdo, kdo si přečet, tvar neexistuje, a uvěřil.


Pedrito, jakmile tady není přímá zkušenost, tak si můžeš přečíst tisíce textů Probuzených vysvětlujících, že omezené lidské smyslové vnímání a myšlení není tímtéž, co uvědomění skutečnosti, a stejně tomu neuvěříš.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Miroslavova upozornění na to, kde Probuzení mluví z ces

Nový příspěvekod Jana » ned 03. bře 2024 19:57:43

Pedriito píše:To z toho nikoho a nic nevyjímá. Nebo jako neexistující si dáš sprchu, pomiluješ s drahým neexistujícím manželem, a ráno půjdeš do neexistující práce, abys získala neexistující prostředky k chodu neexistující domácnosti?


Jsme, Pedrito, různými formami, těly, nebo nejvyšší pravdou?

"Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."
E. Tomáš
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

PředchozíDalší

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků