Pan Tomáš

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod salmo1cz. » stř 24. dub 2024 15:10:02

Přesně tak, poslechnout nebo přečíst opakovaně.
Pan Tomáš i hezky, polopaticky až dětsky hravě vysvětluje jak Absolutno tvoří.
To jsou ty agregáty, smysly ATP .
To je základ Dharmy.
Je dobré když někdo dává citace, tak aby si je alespoň přečetl a vnímal i konotace k uvedenému.
Hezký den.
salmo1cz.
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » stř 24. dub 2024 15:14:07

Ta Tomášových videa znám, i když ne všechna, běželo to kdysi na ČT2 v cyklu s názvem Paměti mystika, a předtím ještě jeden cyklus, Asparšajóga, tuším.. no a když nám vyšel v Ášramu čas, sledovali jsme je nadšeně :)
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » stř 24. dub 2024 15:33:28

Jana píše:
7,35 MT - Když se ještě nevyčlenilo nic z jednoty, teprve je tam jako takový, jako takový semeno tvořivosti.

7,42 MT - Příprava té energie, kde ještě myšlenka je nemyšlenou.

7,56 MT - Myšlenka čistého svatého Já ještě dokonale úplně se neuvědomila

8,02 MT - Myšlenka se ještě neuvědomila jako stvořené, teprve jde do stvoření.

8,06 MT - Jakmile se ale uvědomí ve stvoření, tak už je tady hned tolik pokušení myslet: "Já chci, já bych měl a já musím a tak dále, .."

8,16 ET - Dokud se neuvědomí jako jenom prosté Bytí, jako existence, čisté vědomí a taky trochu blaženosti. To když se to pohne.

8.34 MT - Ta blaženost je totiž z té původní tvorby. To už je vlastně to uvědomování. ta blaženost.

8,39 ET - No, to už jen ten pohyb, no.


Míla Tomášová:

...Kde se ještě nevyčlenilo nic z Jednoty. Teprve je tam jako takový...takové jako semeno tvořivosti, bychom mohli říct. Příprava té energie k tvoření. Kde ještě myšlenka je nemyšlenkou. Myšlenka čistého svatého Já ještě dokonale úplně se neuvědomila v tom tvořeném. Teprve jde do stvoření. Jakmile se ale uvědomí ve stvořeném, tak už je tady hned tolik pokušení myslet: já chci a já bych měl a já musím a tak dále.

Eduard Tomáš: Dokud se neuvědomila, tak je to jenom prosté Bytí. Je to existence, čistá Existence, čisté Vědomí a taky trochu blaženosti. To když se to pohne. Tak je to ohromná blaženost.

Míla Tomášová: Ta blaženost je právě z té původní tvorby. To už je vlastně uvědomování, ta blaženost.

Eduard Tomáš: No, to už jen ten pohyb, no.

..................

Vidí někdo ty rozdíly? :)
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod miroslav » stř 24. dub 2024 15:34:42

.Petra píše:
Poznáš, kdo je schopen něco pochopit a kdo ne, Miroslave? Má to smysl někomu, o kom už víš, že to nedokáže pochopit, něco vysvětlovat? Co k tomu řikali Tomášovi?


Otázky Absolutna a podobné úvahy mne moc nezajímaly - věnovali jsme se praxi, společné meditaci a individuáním připomínkám k praxi.
Pro osvobození je celkem jedno jestli si myslíme že je Absolutno v pohybu nebo ne.
Takže ani sám nic v tomto duchu nevysvětluji, většinou reaguji na rozpory v naivních "duchovních" představách, které tu prezentuje hlavně Jana.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3596
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » stř 24. dub 2024 16:04:55

miroslav píše:Takže ani sám nic v tomto duchu nevysvětluji, většinou reaguji na rozpory v naivních "duchovních" představách, které tu prezentuje hlavně Jana.


Má nějakou cenu psát, že má Jana naivní duchovní představy? Ona odpoví, že o duchovnu nic nevíš - a tak budete na sebe reagovat pořád dokola. Mají takové vzájemné reakce nějaký smysl? Jak by to viděli Tomášovi?
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod miroslav » stř 24. dub 2024 16:33:36

.Petra píše:
miroslav píše:Takže ani sám nic v tomto duchu nevysvětluji, většinou reaguji na rozpory v naivních "duchovních" představách, které tu prezentuje hlavně Jana.


Má nějakou cenu psát, že má Jana naivní duchovní představy? Ona odpoví, že o duchovnu nic nevíš - a tak budete na sebe reagovat pořád dokola. Mají takové vzájemné reakce nějaký smysl? Jak by to viděli Tomášovi?


To byla jiná doba - nebyl internet a nebylo tolik výřečných "osvícených a "probuzených" jako je dnes.

Má nějakou cenu hrát pingpong? Překvapivě má - trénuje a zlepšuje tělesnou kondici, postřeh atd.
A tenhle duchovňácký pingpong zase cvičí tu duševní a duchovně formulační oblast a rozlišovací schopnost.
No a já to beru také jako takový sport. Hodně jsem si toho uvědomil, poznal lépe příčiny té namyšlené "probuzenosti" a "osvícenosti", prohlédl různé finty protihráčů atd. A aby protihráčovo ego nelenošilo v sáhodlouhém věčném citování a vysvětlování, je dobré ho občas popíchnout nějakou otázkou nebo upozorněním na nesmysly, které produkuje a hned začne hrát.
Myslím že by to Tomášovi tolerovali stejně jako i jiné koníčky, které jejich přátelé měli.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3596
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » stř 24. dub 2024 16:54:29

miroslav píše:
Někteří moudří také říkají - "Jediné, co je neměnné je, že vše se mění".

Ty jsi dualista nebo monista?


Ovšem to se říká, Miroslave, začátečníkům. Tohle je součástí tzv. dlouhé osmidílné cesty, všimnout si, že veškerý projev je proměnliví a že není důvod a ani možné na čemkoliv projeveném (poznávané skrz mysl, prostřednictvím smyslového vnímání) ulpívat.

Pak už to může pustit mimo mysl a tím pádem je možné uvědomění nejvyšší pravdy a žití života v Pravdě.

6,58 Bezprostřední žití života tam, kde to právě vychází z nestvořeného.

7,00 Myšlenky ještě jsou nemyšlenky.

7,11 A všechny nauky vlastně vedou k tomuto.


Tedy tady je absolutní klid, protože Tvé poznání tady vychází z nepohybu.


8,43 MT - Z nepohybu vzchází pohyb a tehdy už je tam ta blaženost. Už je tam dobro. To vzniklo z té původní emanace, to je láska

9,00 ET - To je takový dobro, kdybyste ho chtěli popsat, tak se vám to prostě nepodaří.


Proto všichni Probuzení popisují svůj svět naprosto stejně.

Je to Dokonalé, nemá to chybu, je to Boží, krása, štěstí pravého Já, láska, ráj....
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7148
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » stř 24. dub 2024 16:57:07

Ale pro naprostou většinu obyvatel této planety se svět Probuzených jeví jako naivní duchovní představa.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7148
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Tara » stř 24. dub 2024 17:10:26

Je to Dokonalé, nemá to chybu, je to Boží, krása, štěstí pravého Já, láska, ráj....


I pro Pedrita...



:D
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2766
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » stř 24. dub 2024 17:18:06

miroslav píše:A tenhle duchovňácký pingpong zase cvičí tu duševní a duchovně formulační oblast a rozlišovací schopnost.


Baví vás to všechny čtyři, jinak by s tím někdo přestal.

:)
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » stř 24. dub 2024 17:59:37

salmo1cz. píše:Přesně tak, poslechnout nebo přečíst opakovaně.
Pan Tomáš i hezky, polopaticky až dětsky hravě vysvětluje jak Absolutno tvoří.
To jsou ty agregáty, smysly ATP .
To je základ Dharmy.
Je dobré když někdo dává citace, tak aby si je alespoň přečetl a vnímal i konotace k uvedenému.
Hezký den.


Skvělé je poznat to, co není jen iluze, to, co je skutečné.

MT - 11,14 "Ta Boží hra je vlastně iluze. Je jenom jednota, nic jiného neexistuje. "

ET - 11,47 "A když se to skutečně realizuje, tak se to pozná na vlastní zkušenosti. Když překročíte na ten druhý práh, tak vidíte, že žádný druhý práh není. Je prostě jen jednota, jak to Míla říkala, naprostá univerzalita, že není žádná dvojnost, ... Jakmile si uvědomíme, že jsme všichni jedno jednotné vodjakživa a vždycky, tak se to sleje v krásu, pravdu a harmonii "

ET - 18, 55 "Zásadně - ten zásadní princip života je božskej, on se totiž ten božskej princip spojil s tělem a zároveň s myšlenkou. A to dělá individualitu. Jakmile jsme v individualitě, už ten svět je jinej, už je mimo nás, jako by bylo něco druhého. Ale to není pravda. Je to naprostá jednota, proto se musíme dostat do nitra, do hlubokého Bytí, do té pravé Jsoucnosti, abychom pochopili, že to je ta jednota, tam to ego zmizí, ono se vymaže, tomu se říká mystická smrt, ačkoliv to žádná smrt není, toho se nebojte. Prostě se ego vymaže tím, že se rozpustí do své pravé podstaty. Do toho Bytí, do toho Vědomí a do té Blaženosti. Tam to začalo a tam to také skončí.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7148
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod salmo1cz. » stř 24. dub 2024 18:22:31

Ta mystická smrt ega je požehnáním, protože pak dochází k lehkosti Bytí.
Nikdy nic nebylo vaše, vše je dočasně propůjčeno.
salmo1cz.
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » čtv 25. dub 2024 7:48:42

miroslav píše:
.Petra píše:
miroslav píše:Takže ani sám nic v tomto duchu nevysvětluji, většinou reaguji na rozpory v naivních "duchovních" představách, které tu prezentuje hlavně Jana.


Má nějakou cenu psát, že má Jana naivní duchovní představy? Ona odpoví, že o duchovnu nic nevíš - a tak budete na sebe reagovat pořád dokola. Mají takové vzájemné reakce nějaký smysl? Jak by to viděli Tomášovi?


To byla jiná doba - nebyl internet a nebylo tolik výřečných "osvícených a "probuzených" jako je dnes.


No a já to beru také jako takový sport. Hodně jsem si toho uvědomil, poznal lépe příčiny té namyšlené "probuzenosti" a "osvícenosti", prohlédl různé finty protihráčů atd.


Dnes jsem pochopila, proč je mi to, co ty a Jana píšete, tak cizí. Jste si hodně podobní. Hlavně tím negativním pohledem na druhé - ty je vidíš jako výřečné a namyšlené "probuzeností a osvíceností", mající naivní "duchovní" představy, že fintí apod. Negativně vidíš dokonce i děti - na rozdíl od Ježíše. Jana je zase vidí jako nevědomé, v pekle, strašně neštastné a trpící - dokud nebudou říkat to samé co ona. A jde vám především o sebe - o vlastní osvobození. Všichni ostatní by to podle vás měli dělat jako vy dva.

Naopak je velmi blízké, jak mluvil Ježíš nebo E. Tomáš. Proudí z toho láska k lidem, k bližním, k druhým.

Ty vidíš to, co říkají Tomášovi na těch videi, jako úvahy? Pro mne je to popis jejich zkušenosti, když mluví o tom prvotním pohybu - o začátku tvoření. Tebe, psal jsi, nezajímá, jak je to s tím pohybem, tobě jde jen o osvobození. Podle mne to naopak může mít pro některé hledající velký smysl, poslechnout si, co o tom Tomášovi říkají. Začíná tím i bible - vznášející se duch Boží (klid Absolutna) a pak začne tvořit - Bůh Stvořitel (pohyb Absolutna). Ono je to sice obojí současně, ale to je pro lidi, žijící v čase, velmi těžké pochopit.

:)
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Tara. » čtv 25. dub 2024 8:03:31

Tak, tak.
Tara.
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Tara. » čtv 25. dub 2024 8:04:04

Tak, tak.
Tara.
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod miroslav » čtv 25. dub 2024 8:39:33

Tak tak :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3596
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Petra_ » čtv 25. dub 2024 8:47:00

.Petra píše:
miroslav píše:Takže ani sám nic v tomto duchu nevysvětluji, většinou reaguji na rozpory v naivních "duchovních" představách, které tu prezentuje hlavně Jana.


Má nějakou cenu psát, že má Jana naivní duchovní představy? Ona odpoví, že o duchovnu nic nevíš - a tak budete na sebe reagovat pořád dokola. Mají takové vzájemné reakce nějaký smysl? Jak by to viděli Tomášovi?


miroslav píše:To byla jiná doba - nebyl internet a nebylo tolik výřečných "osvícených a "probuzených" jako je dnes.

No a já to beru také jako takový sport. Hodně jsem si toho uvědomil, poznal lépe příčiny té namyšlené "probuzenosti" a "osvícenosti", prohlédl různé finty protihráčů atd.

.Petra píše:Dnes jsem pochopila, proč je mi to, co ty a Jana píšete, tak cizí. Jste si hodně podobní. Hlavně tím negativním pohledem na druhé - ty je vidíš jako výřečné a namyšlené "probuzeností a osvíceností", mající naivní "duchovní" představy, že fintí apod. Negativně vidíš dokonce i děti - na rozdíl od Ježíše. Jana je zase vidí jako nevědomé, v pekle, strašně neštastné a trpící - dokud nebudou říkat to samé co ona. A jde vám především o sebe - o vlastní osvobození. Všichni ostatní by to podle vás měli dělat jako vy dva.

Naopak je velmi blízké, jak mluvil Ježíš nebo E. Tomáš. Proudí z toho láska k lidem, k bližním, k druhým.

Ty vidíš to, co říkají Tomášovi na těch videi, jako úvahy? Pro mne je to popis jejich zkušenosti, když mluví o tom prvotním pohybu - o začátku tvoření. Tebe, psal jsi, nezajímá, jak je to s tím pohybem, tobě jde jen o osvobození. Podle mne to naopak může mít pro některé hledající velký smysl, poslechnout si, co o tom Tomášovi říkají. Začíná tím i bible - vznášející se duch Boží (klid Absolutna) a pak začne tvořit - Bůh Stvořitel (pohyb Absolutna). Ono je to sice obojí současně, ale to je pro lidi, žijící v čase, velmi těžké pochopit.

:)


Vidíš to podobně, já ale vnímám ten kořen v Miroslavově pohledu, že ti všichni okolo jsou jeho protihráči. Tento předpoklad ho vytrhává z toho vnitřního klidu a on se tak sám cítí v jakési hře, u které ho jeho ego nutí vždy vyhrávat. A v této jeho představě vidím příčinu jeho negativistického pohledu na vše okolo. Jen si myslím, že je tak unesen svou hrou, že nevidí, co je cenou pro osobní vítězství nade všemi.
Petra_
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Tara. » čtv 25. dub 2024 8:53:24

Tak, tak. Taky mě ten výraz protihráči bimnul do očí.
Tara.
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » čtv 25. dub 2024 8:58:48

Petra_ píše:

Vidíš to podobně, já ale vnímám ten kořen v Miroslavově pohledu, že ti všichni okolo jsou jeho protihráči. Tento předpoklad ho vytrhává z toho vnitřního klidu a on se tak sám cítí v jakési hře, u které ho jeho ego nutí vždy vyhrávat. A v této jeho představě vidím příčinu jeho negativistického pohledu na vše okolo. Jen si myslím, že je tak unesen svou hrou, že nevidí, co je cenou pro osobní vítězství nade všemi.



Nemyslím si, že Miroslav chce vyhrávat. Na to se cítí daleko výš nad ostatními - které pozoruje, a když ho to baví, provokuje. Je pevně přesvědčen o své duchovní nadřazenosti. Podobně jako Jana. :)
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod miroslav » čtv 25. dub 2024 9:05:08

.Petra píše:
Ty vidíš to, co říkají Tomášovi na těch videi, jako úvahy? Pro mne je to popis jejich zkušenosti, když mluví o tom prvotním pohybu - o začátku tvoření. Tebe, psal jsi, nezajímá, jak je to s tím pohybem, tobě jde jen o osvobození. Podle mne to naopak může mít pro některé hledající velký smysl, poslechnout si, co o tom Tomášovi říkají. Začíná tím i bible - vznášející se duch Boží (klid Absolutna) a pak začne tvořit - Bůh Stvořitel (pohyb Absolutna). Ono je to sice obojí současně, ale to je pro lidi, žijící v čase, velmi těžké pochopit.

:)


Videa Tomášových jsou naprosto skvělá, úplná a není třeba k tomu ani nic dodávat. Jak říkáš i ty - nechat je na sebe v tichu a otevřenosti působit.

Já nevnímám negativně ani lidi ani děti. Vnímám je takové, jací jsou s jejich přednostmi, závislostmi, omezeními a podobně.
Asi jako lékař hledá a vnímá různé příčiny nemocí lidí včetně dětí a neznamená to, že má k těm lidem negativní vztah.
Jaksi v detailu, ne jen šmahem tu hlavní příčinu, že se ztotožňují s tělem. To se člověku plnému různých hlubších neuvědomovaých psychologických potřeb a omezení nepodaří - přestat se ztotožňovat s tělem - i kdyby se rozkrájel.
To se musí stát a stát se to může, když se člověk postupně osvobodí od těch všech svých konkrétních zauzlenin.
A aby se člověk osvobodil, musí ty své zauzleniny uvidět, uvědomit si je, připustit to a to může jedině sám a druzí nebo i literatura mu v tom mohou trochu pomoci.
Názor na to jestli je Absolutno v pohybu nebo v klidu mu v tom ale moc nepomůže. Zvláště když ani pořádně neví, co to Absolutno je.
To jsou pak jenom teoretické dohady.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3596
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

PředchozíDalší

Zpět na Duchovní směry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků