Srdce

Re: Srdce

Nový příspěvekod vostalpetr » čtv 17. lis 2011 19:13:57

S tím SRDCEM to je teda dost komplikovaný:

FYZICKÉ SRDCE máme vlevo,
což bylo jasně dokázáno,
přesto někteří tvrdí, že mají srdce na pravým místě

To EMOCIONÁLNÍ SRDCE je uprostřed, nebot je to nejspíš srdeční čakra

To DUCHOVNÍ SRDCE je prý napravo, i když ani v tomto se duchovní mistři moc neschodují a někteří tvrdí že je uprostřed.
Myslím, že ale lze říci, že to duchovní srdce je mimo čas a prostor, protože je Já,
proto musí být jak mimo, tak i v prostoru a čase...

Jak je vidět, nejen srdeční záležitosti, ale i samo srdce je věc vcelku komplikovaná,
takže jeden chvílemi neví,
kde mu hlava stojí...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: Srdce

Nový příspěvekod Honzam » čtv 17. lis 2011 19:22:03

vostalpetr píše:S tím SRDCEM to je teda dost komplikovaný:

FYZICKÉ SRDCE máme vlevo,
což bylo jasně dokázáno,
přesto někteří tvrdí, že mají srdce na pravým místě

To EMOCIONÁLNÍ SRDCE je uprostřed, nebot je to nejspíš srdeční čakra

To DUCHOVNÍ SRDCE je prý napravo, i když ani v tomto se duchovní mistři moc neschodují a někteří tvrdí že je uprostřed.
Myslím, že ale lze říci, že to duchovní srdce je mimo čas a prostor, protože je Já,
proto musí být jak mimo, tak i v prostoru a čase...

Jak je vidět, nejen srdeční záležitosti, ale i samo srdce je věc vcelku komplikovaná,
takže jeden chvílemi neví,
kde mu hlava stojí...


Ti, kteří tvrdí, že je uprostřed, nerealizovali, protože uprostřed je ten uzel.
Mimo prostor a čas duchovní srdce je, když jsi uvnitř, protože se tam neprojevuje svět.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Srdce

Nový příspěvekod Honzam » čtv 17. lis 2011 19:26:49

vostalpetr píše:A co když se svět projevuje ?


Tak je potřeba zkoumat komu. ;)
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Srdce

Nový příspěvekod Honzam » čtv 17. lis 2011 19:38:06

vostalpetr píše:A,
komu ?

(tedy co to má společnýho s tím srdcem)


Hledajícímu, který hledá sám sebe, dokud se nenajde uvnitř.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Srdce

Nový příspěvekod Honzam » čtv 17. lis 2011 19:46:30

Uvnitř prostoru vytváří mysl, která vyšla ze srdce, svět. Když v srdci zaniká, září jednobodově v prostoru jako "já-já". Když v něm zanikne, svítí Já bez světa.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Srdce

Nový příspěvekod Honzam » čtv 17. lis 2011 20:32:47

vostalpetr píše:No to jo,
ale jak to je s tím srdcem, když je zde realizace Já a je svět uvědomován,
v sahadža nirvikalpa samandhi ?


Upřímně vostalpetře tohle řeším s ostatními už nějakou dobu. Když vyjdu z tvrzení Jóganandy (toto je podle mne popis sahadža nirvikalpa):

In the most advanced state (of samadhi), nirvikalpa samadhi, the soul realizes itself and Spirit as one. The ego consciousness, the soul consciousness, and the ocean of Spirit are seen all existing together. It is the state of simultaneously watching the ocean of Spirit and the waves of creation. The individual no longer sees himself as a "John Smith" related to a particular environment; he realizes that the ocean of Spirit has become not only the wave of John Smith but also the waves of all other lives. In nirvikalpa the soul is simultaneously conscious of Spirit within and creation without. The divine man in the nirvikalpa state may even engage in performance of his material duties with no loss of inner God-union.

Tak by to mělo odpovídat, že jsi zároveň na obou stranách zdi viz http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=53&t=286, ale Maharši zase popisuje, že mysl musí v srdci zemřít, takže pak zanikne i svět.

Moje teorie je taková, že v momentě, kdy mysl zemře, tak jsem Brahman v jeskyni a Atman je takto rozdvojen, že je zároveň Brahman a zároveň Honzam - a díky tomu může Honzam mluvit i o Mně.
Když vyjdu ze svého stavu, tak svět ve svých jednotlivostech není uvědomován, ale místo něj je to prázdno, které se ještě dá popsat jako díra vedoucí z jeskyně, jež svítí Mnou.
Není to až zase tak obrazné vyjádření, ale opravdu se to velmi podobá tomu, že před světem zalezeš do úkrytu a tam je to super.
Prostě jsem v rozporu s těmi, kdo tvrdí, že "to co je, je dobré tak, jak to je a to smíření je vysvobozením" Dobré je být sám se sebou v jeskyni, aby Honzam žil svůj život beze Mne.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Srdce

Nový příspěvekod Honzam » čtv 17. lis 2011 21:28:25

Ještě se pokusím dát ten popis do souvislosti s lidským tělem:

Pozorovatel nad hlavou vidí zároveň člověka a svět a zároveň skrze amrita nadi i Mne v srdci jako to slunce "já-já". Když vědomí klesne z místa nad hlavou až do srdce, obrátí se to naruby a zdola je směrem nahoru "vidět" ten kanál , ale prázdný a Mé světlo kolem něj. Já v ten okamžik nejsem pozorovatel, ale to světlo a pozorovatel neexistuje. Aby se tohoto dalo dosáhnout, musí se odpoutat a napojit ten had. Z hlavy do srdce se pak vstupuje cestou nahoru sušumnou nad hlavu a dolů tím amrita nadi, takže je to taková zacházka :)

Zajímavostí je, že skutečné nebe a vysvobození je vlastně v podsvětí, když za svět bereme úroveň hlavy.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Srdce

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. lis 2011 21:32:47

Některé videoadresy se nedají okopírovat až na konec, mají za ním &feature=related /nebo jiný &........../
U těch se musí mezi [youtube][/youtube] vložit jen červeně označený střed a vymazat co je od něho vlevo i vpravo
http://www.youtube.com/watch?v= qR-aGussris &feature=related
Návštěvník
 

Re: Srdce

Nový příspěvekod Petra » čtv 17. lis 2011 22:02:15

Ahoj Honzame!
Honzam píše:Tak by to mělo odpovídat, že jsi zároveň na obou stranách zdi viz http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=53&t=286, ale Maharši zase popisuje, že mysl musí v srdci zemřít, takže pak zanikne i svět.


Podle mé zkušenosti není možné být na obou stranách zdi - bud je tady ("čistý") Brahman a ten nemá o světě a osobách ani ponětí anebo je "překryt" vnímáním světa.

Honzam píše:Moje teorie je taková, že v momentě, kdy mysl zemře,

Spíš bych řekla, že mysl se na chvíli rozplyne v Brahmanovi - než zase znovu vyleze.

Honzam píše: tak jsem Brahman v jeskyni a Atman je takto rozdvojen, že je zároveň Brahman a zároveň Honzam - a díky tomu může Honzam mluvit i o Mně.

To vypadá na savikalpu.

Honzam píše:Když vyjdu ze svého stavu, tak svět ve svých jednotlivostech není uvědomován, ale místo něj je to prázdno, které se ještě dá popsat jako díra vedoucí z jeskyně, jež svítí Mnou.
Není to až zase tak obrazné vyjádření, ale opravdu se to velmi podobá tomu, že před světem zalezeš do úkrytu a tam je to super.


Proto byl asi Ramana tak často v "transu" a já mám nejradši hluboký spánek. Taková úleva... :)

Honzam píše:Prostě jsem v rozporu s těmi, kdo tvrdí, že "to co je, je dobré tak, jak to je a to smíření je vysvobozením"


Jako "dobré" to také neposuzuji, ale protože jsem poznala, že to nemá žádný trvalý význam, tak už se s tím netrápím. Nisargadatta prý řekl, že jen blázen se může chtít sem narodit. Ale všechno je relativní: Těm, co sem přišli ještě z horších světů, se tady líbí, ale ti, co přišli z lepších světů, se s tím tady dlouho nemohou smířit. Těm to tady připadá jako peklo. Velká pomoc je, když se člověl dozví důvod, proč sem přišel.

Honzam píše: Dobré je být sám se sebou v jeskyni, aby Honzam žil svůj život beze Mne.

O téhle možnosti jsem četla, ale prý není ideální. Honzam bez tebe nemůže uskutečnit to, kvůli čemu jsi sem přišel. Myslím, že se ti to brzy ukáže a potom bude všechno lepší.
Máš rád Honzama?
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Srdce

Nový příspěvekod Petra » čtv 17. lis 2011 22:14:07

"Čistý" Brahmán nemá ani ponětí o srdci, kráse či existenci, protože vůbec nic takového nepotřebuje. To všechno potřebuje jen já.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Srdce

Nový příspěvekod Petra » čtv 17. lis 2011 22:15:06

Honzam píše:Ještě se pokusím dát ten popis do souvislosti s lidským tělem:

Pozorovatel nad hlavou vidí zároveň člověka a svět a zároveň skrze amrita nadi i Mne v srdci jako to slunce "já-já".


V "čistém" Brahmanovi vůbec žádné já není. Já se objevuje až ve Světle.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Srdce

Nový příspěvekod Honzam » čtv 17. lis 2011 22:21:35

Ahoj Petro,

v té jeskyni ale Honzam ani jeho svět neexistuje resp. je z toho prázdná díra. Nejsou tam žádné pocity. Musím hodně vylézt ven, abych Ti dokázal odpovědět. Z místa nad hlavou je Honzam tím nejkrásnějším, co existuje. Září jako dokonalost sama, ale to jen do okamžiku, dokud nezaměří svou pozornost na někoho jiného. Pak se tím sluncem stává ten druhý, třeba Ty.

Shora se svět dá pozorovat a v něm je zároveň to slunce, ale ze srdce už ne, protože tam není pozorovatel.

Jinak Honzam uskuteční, co je třeba, za jakýchkoliv okolností. A to, že teď říká, že svítím v jeskyni, je součástí jeho úkolu.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Srdce

Nový příspěvekod Honzam » čtv 17. lis 2011 22:24:39

Petra píše:"Čistý" Brahmán nemá ani ponětí o srdci, kráse či existenci, protože vůbec nic takového nepotřebuje. To všechno potřebuje jen já.
:)


Ale tady spolu mluví lidé. Brahman se s nikým vybavovat nemusí. Ostatně nemusí vůbec nic ani starat se o Honzama. :)
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Srdce

Nový příspěvekod Petra » čtv 17. lis 2011 22:28:08

Honzam píše:A to, že teď říká, že svítím v jeskyni, je součástí jeho úkolu.


Takže ho nenecháváš samotného. :)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Srdce

Nový příspěvekod Honzam » čtv 17. lis 2011 22:29:11

Petra píše:
Honzam píše:Ještě se pokusím dát ten popis do souvislosti s lidským tělem:

Pozorovatel nad hlavou vidí zároveň člověka a svět a zároveň skrze amrita nadi i Mne v srdci jako to slunce "já-já".


V "čistém" Brahmanovi vůbec žádné já není. Já se objevuje až ve Světle.
:)


Pozorovatel nad hlavou není Brahman.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Srdce

Nový příspěvekod Honzam » čtv 17. lis 2011 22:32:11

Petra píše:
Honzam píše:A to, že teď říká, že svítím v jeskyni, je součástí jeho úkolu.


Takže ho nenecháváš samotného. :)


Jasně že ne, když o Mně ví a může psát. :)
Co ví a o čem píše, je jeho věc.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Srdce

Nový příspěvekod Petra » čtv 17. lis 2011 22:32:35

Honzam píše:
Petra píše:"Čistý" Brahmán nemá ani ponětí o srdci, kráse či existenci, protože vůbec nic takového nepotřebuje. To všechno potřebuje jen já.
:)


Ale tady spolu mluví lidé.


Vždyt jsme ve světě.

Honzam píše: Brahman se s nikým vybavovat nemusí. Ostatně nemusí vůbec nic ani starat se o Honzama. :)


No jasně, Brahman zažívá jen sám sebe.

A ted jdu do hajan a budu "čistým" Brahmanem. Dobrou noc!
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Srdce

Nový příspěvekod Honzam » čtv 17. lis 2011 22:33:47

Díky, dobrou :)
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Srdce

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 18. lis 2011 10:17:15

Mnoho těch, kdo nikdy neviděli Ramanu Mahárišiho v těle, nalézají jeho vedení stejně účinné, jak když ho vykonával v těle. Proto není zapotřebí, aby nějaký nástupce poskytoval zasvěcení v Jeho jménu. Zasvěcení Ramanou bývalo tiché a neformální, tak jak to stále je. Vedení směřovalo přímo k Srdci a vyhýbalo se slovům i myšlenkám. Je však zapotřebí rozumu, odvahy a oddanosti. Je tu cesta i vedení, které vás povede a podepře.

Metodu, kterou Ramana Maháriši doporučoval vždy jako první a o které hovořil jako o nejjednodušší a nejpřímější a kterou kladl na první místo ve veškerém svém učení – bylo Sebezkoumání. Tuto metodu by měli provádět ti stoupenci, kteří jsou toho schopni. Někteří však nabyli klamný názor, že Sebezkoumání je studenou intelektuální metodou. Nic takového to není. Intelektuální porozumění může být užitečné do určitého stupně hledání, ale nemůže představovat samotné pátrání.Úvahy: „nejsem tělo, nejsem myšlenky“ mohou být přípravou ke zkoumání, ale nejsou samotným zkoumáním. Zkoumání není mentálním vyšetřováním, tak jak to provádějí psychologové. Zkoumání nepředstavuje prozkoumávání schopností, nutkavých myšlenek a tendencí vědomé či podvědomé mysli, ale je pátráním po čirém Jáství, které je za vším.

Zkoumání spočívá ve stočení mysli dovnitř k pocitu bytí, pocitu „já jsem“. Proto není verbální. „Kdo jsem já?“ není mantram. Jeho opakování může snad pomoci uklidňovat mysl v ranných stádiích duchovní cesty, je však málo užitečné. Ramana Maháriši poskytnul tento pokyn: „Vaše vědomí by nemělo mít střed v hlavě, ale v duchovním Srdci, na pravé straně prsou, protože se nejedná o záležitost myšlení, ale o pociťování a bytí.“ Tím se nemíní přemýšlení o duchovním srdci nebo meditování o něm. Chcete-li vidět, nepřemýšlíte o svých očích, pouze je užíváte – podobně je tomu s duchovním Srdcem a vaším Bytím. Není nutné duchovní Srdce přesně umisťovat. Je zapotřebí mít zkušenost a ne abyste se přeli o umístění Srdce. Je to pouhý pokyn, týkající se Srdce. Je však velmi užitečný.

Člověk je vytvořen z činnosti, myšlení a bytí. Bytí tvoří podklad dvěma zbývajícím pojmům, protože můžete vykonávat činnost a přemýšlet jedině když jste. Bytí je však obyčejně těmito dvěma aktivitami tak překryté, že není vůbec vnímáno. Bytí můžeme je přirovnat k plátnu v kině a dvojici činnosti a myšlení pak k promítaným obrázkům. Plátno je podkladem obrázkům, je však jimi tak zakryto, že není vnímáno. Velice zřídka, pouze v záblesku si uvědomujeme pouhé bytí a pociťujeme je jako čisté, spontánní, nepodmíněné štěstí. Je také čirým, od myšlenek oproštěným vědomím. Účelem zkoumání je, abychom se stali vědomi svého bytí podle vlastní vůle a po delší a delší časové úseky.

I když se při Sebezkoumání užívá pojem „meditace“ zcela konvenčně, neznamená to, že se jedná o meditaci tak, jak ji definují naučné slovníky. Meditace vyžaduje určitý objekt – něco, o čem bychom mohli meditovat. Při Sebezkoumání je však jenom subjekt. Nehledáte něco nového, co by se nalézalo mimo vás, ale jednoduše se soustřeďujete na bytí, na vaše svrchované Já, na vaše čiré Já Jsem. Není to myšlení, ale zastavení myšlenek při podrženém vědomí.

Když přestanete myslet, tak normálně usínáte. Proto když začínáme se zkoumáním, mysl se snaží také si takto počínat. Začne tím, že vás přepadne útokem zdrcující ospalosti. Ale jakmile přestanete zkoumat a přejdete k nějaké jiné činnosti mysli, ospalost odpadne, čímž se ukazuje, že to nebyla skutečná únava, ale pouze instinktivní odpor, aby nenastal stav vědomí oproštěného od myšlenek. S tím je nutno bojovat.

Myšlenky samy o sobě jsou daleko vytrvalejší překážkou. Ženou se do mysli v nekonečných proudech. Jednu vyháníte a jiné vklouznou za ní. Myslíte si, že jste se jich zbavili a než si to uvědomíte, propustíte další. Jediné, co na ně platí, je vytrvalost. Je zapotřebí neustálá bdělost, abychom nebyli unášeni myšlenkami. Když jsem schopni je spatřit odděleně, tak jako mraky, které táhnou po čisté obloze, ptáme se: „Co to je za myšlenku? Ke komu přišla. Ke mně, ale kdo jsem já?“ Tak se zase přivádí mysl ke zkoumání. Mysl je přirovnávána k opici, která skáče z jednoho stromu na druhý, je vždy neklidná, nikdy není ochotná být v tichu. Musíme ji zadržovat, aby neupadávala do nepokoje a přidržovat ji u zkoumání.

Překážkou není jen toulavost mysli a nekonečnost proudu myšlenek. Za mnohými myšlenkami stojí elán (touha) ega. Ten jim dává sílu a následkem je, že se hůře odhánějí. Podle učení můžete převzít přesvědčení, že není žádného ega a není-li ego přítomno, můžete i příležitostně zažívat záblesky bytí-vědomí, které jsou nezkaleným štěstím. Býváte však například přitahování k nějakému děvčeti nebo toužíte udělat dojem na přítele či ovládat nějakou skupinku lidí. Nelibě nesete kritiku, pociťujete jak vámi někdo opovrhuje, v zaměstnání se cítíte nejistě, lnete k majetku, bažíte po penězích nebo po moci. Ale to vše jsou požadavky ega, o kterém věříte, že neexistuje. Nebude-li ego, kdo by mohl pociťovat hněv nebo touhu, nevoli či zklamání?

Zkoumání není tedy pouhým chladným pátráním, ale je bitvou. Každá cesta každého náboženství je bitvou. Ego, domnělé ego je třeba zničit, a to je to podstatné. A je to také obecné a společné všem náboženstvím. Jediným rozdílem je, jak to udělat. Jsou cesty, která vás staví do postoje, kdy máte čelit jednotlivým nectnostem – smyslné žádosti, nadutosti apod., a současně máte pěstovat protikladné ctnosti. Ale Sebezkoumání je přímější cestou. Zmiňované metody se podobají průklestu stromu. Zůstane-li však zachován kmen a kořen, vyrazí vždy nové větve. Sebezkoumání cílí k samotnému vykořenění stromu. Je-li ego zbaveno možnosti jednoho výronu – dejme tomu, že je nuceno žít v celibátu – rozvinou se jiné průchody, např. žravost nebo domýšlivost. Je-li však rozpuštěno samotné ego, pak nectnosti, kterými se vyjadřovalo, splasknou jako propíchnutý balónek. Dokud však ego není opravdu rozpuštěno, musíme vytrvale bojovat.

To je to, na co Sebezkoumání cílí. Nevyučuje nějakou novou teorii nebo nauku. Zcela dostačuje, budete-li z veškeré nauky znát toto: „Bytí přirozeně existuje a vy jste Tím.“ Po nějaké praxi začnete stále častěji zažívat delší a delší zkušenosti čirého bezčasého bytí, které je také čistým uvědomováním a nerušeným štěstím. Taková zkušenost není mentální – a přece je si ji mysl vědoma. Není fyzická – a přece je fyzicky pociťována jako vibrace či jako klidné ticho. Když je toto jednou probuzeno, začne se projevovat samo od sebe i tehdy, když nemeditujete, neboť to trvá jako spodní proud při všem, co děláte v běžném životě, ať už třeba hovoříte nebo i přemýšlíte. Tím se vysvětluje, proč Ramana Maháriši dával přednost tomu, aby jeho stoupenci sledovali zkoumání v životě ve světě. Denně „meditovat“ je užitečné a ve většině případů neopominutelné, ale to nestačí. Pokud je to možné, měli byste si stanovit pevný čas k meditaci, protože podobně jako při fyziologických funkcích – jako je čas k jídlu a spaní – mysl si na určitou dobu zvykne a je pak více připravena. Pro ty, kdo jsou vázáni povinnostmi vyplývajícími z rodiny či zaměstnání, je čas hned po probuzení a večer před odchodem na lůžko nejvhodnější. Ale mimo to by Ramana lidem řekl, aby stále prováděli sebezkoumání a ptali se sami sebe: „Kdo to dělá?“ a aby se zabývali činností, aniž by byli v klamu: „Já jsem konající“. Budeme-li mít toto ladění mysli při činnostech po celý den, pak to má stejnou hodnotu, jako když jste bdělí, abyste vítali pocit bytí kdykoli si jej uvědomíte. Neustálá bdělost a připamatovávání jsou nezbytné pokud nemeditujete a stejně tak koncentrace při samotném připamatovávání. Na začátku se setkáme s častým zapomínáním – i to je nutné dobýt. O proud uvědomování nutno pečovat a pěstovat jej. Zřídkakdy se dosáhne úspěch bez úsilí.

To je cesta, kterou založil Bhagaván Šrí Ramana Maháriši. Je nezávislá na formě a naukách. Nevyžaduje žádný rituál. Bez jakýchkoli vnějších příznaků ji může provádět žena v domácnosti či obchodník, stejně jako mnich nebo jogín. Milost Bhagavána je dosažitelná všemi, kdo se k Němu obracejí. Nejmoudřeji ji však využívají ti, kdo se snaží jít touto cestou. Je neselhávající oporou a je pro ně nevyčerpatelným podkladem.
Návštěvník
 

Re: Srdce

Nový příspěvekod vostalpetr » pát 18. lis 2011 12:21:53

Díky za názor,
když je tady řeč o Ramanovi,
někde jsem četl (snad Vacek)

že Raman stanovil či učil tři různé úrovně, takže každej si ak mohl vybrat podle svého,
tedy sebedotazování,
nebo jen noření se do srdce
tu třetí tak nějak přesně nevím, snad šlo jen o čistou pozornost

samozřejmě to šlo všechno zkombinovat dohromady...


Ramana Maháriši poskytnul tento pokyn: „Vaše vědomí by nemělo mít střed v hlavě, ale v duchovním Srdci, na pravé straně prsou, protože se nejedná o záležitost myšlení, ale o pociťování a bytí.“ Tím se nemíní přemýšlení o duchovním srdci nebo meditování o něm. Chcete-li vidět, nepřemýšlíte o svých očích, pouze je užíváte – podobně je tomu s duchovním Srdcem a vaším Bytím. Není nutné duchovní Srdce přesně umisťovat. Je zapotřebí mít zkušenost a ne abyste se přeli o umístění Srdce. Je to pouhý pokyn, týkající se Srdce. Je však velmi užitečný.
.................................................................................................................................

No on Raman něco říkal i tom smyslu, že to srdce není v tělě (čase a prostoru) ale naopak...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38


Zpět na Duchovní směry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků