Pan Tomáš

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » ned 21. dub 2024 9:58:29

Péťo najdi prosím doslovnou citaci, kde Eduard Tomáš, Ramana Mahariši nebo Nisargadatta Maharadž mluví o tom, že je absolutno v pohybu skutečností, absolutní pravdou. Stačí citace od jednoho z nich.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7208
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » ned 21. dub 2024 10:07:38

.Petra píše:
E. Tomáš: Lidská duše se opakovanými samadhi natolik pročistí, že může vycítit absolutní Jáství v jeho statickém i dynamickém aspektu..

:)


Dynamický aspekt se může jevit jako realita, když ho vnímáme skrz naši mysl a smyslové vnímání. Tento dynamický aspekt zahrnuje naše myšlenky, pocity, vnímání a zkušenosti, které se neustále mění a jsou v pohybu.

Nicméně, podle učení Nisargadatty a Ramany , absolutní skutečností je neměnné a věčné Já, které je nerozdělitelně spojeno s absolutnem. Toto Já je nerozdělitelně spojené s absolutnem a je neměnné, bez ohledu na to, jak se mění naše myšlenky, pocity a vnímání.

Takže i když dynamický aspekt může být součástí naší každodenní zkušenosti, není to absolutní skutečnost. Absolutní skutečnost je to, co zůstává neměnné a věčné, bez ohledu na to, jak se mění naše vnímání.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7208
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » ned 21. dub 2024 10:08:28

Jana píše:Péťo najdi prosím doslovnou citaci, kde Eduard Tomáš, Ramana Mahariši nebo Nisargadatta Maharadž mluví o tom, že je absolutno v pohybu skutečností, absolutní pravdou. Stačí citace od jednoho z nich.


Nikdo z těchto realizovaných nemluví jako ty, Jani.

Ramana: Co je maya? - Je jen Skutečností.

V tom je všechno. Po Poznání už není potřeba žádné vysvětlování, rozpitvávání, slovíčkaření. Poznává se to samé, co zde Ramana říká. :)
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » ned 21. dub 2024 10:10:50

miroslav píše:
Jana píše:
F. Drtikol to vysvětil na šálku kávy. Kdy je to v klidu, a pak ji zamíchal.


Ano, ale zase nemluví o absolutnu (nejvyšší pravdě), ale o životě. Když je lógr v kávě usazený, mysl je v klidu, tak je ten nápoj dobrý, stejně tak jako je dobrý život s meditativní klidnou myslí, když se s lógrem (myslí) kvrdlá, tak se to nedá pít, život se jeví jako mizerný.


Nejhorší je když namyšlená nevědomost poučuje a vysvětluje slova moudrých.
Jak říkal Ježíš - hřích proti duchu svatému. :(

Jo, to už jí, drahně let, říkal Joe.. a furt nic...
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » ned 21. dub 2024 10:18:51

Pedriito píše:
miroslav píše:
Jana píše:


Ano, ale zase nemluví o absolutnu (nejvyšší pravdě), ale o životě. Když je lógr v kávě usazený, mysl je v klidu, tak je ten nápoj dobrý, stejně tak jako je dobrý život s meditativní klidnou myslí, když se s lógrem (myslí) kvrdlá, tak se to nedá pít, život se jeví jako mizerný.


Nejhorší je když namyšlená nevědomost poučuje a vysvětluje slova moudrých.
Jak říkal Ježíš - hřích proti duchu svatému. :(

Jo, to už jí, drahně let, říkal Joe.. a furt nic...


Až bude čas to změnit, tak se to změní. Nemá smysl se s Janou dohadovat.

Ale mnohé díky Návštěvníkovi za jeho krásné příspěvky o E. Tomášovi. Každý zde si je může přečíst a nechat ne sebe působit. To je to podstatné. :)
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » ned 21. dub 2024 10:31:12

.Petra píše:
Ramana: Co je maya? - Je jen Skutečností.



Přesná citace je tady:

“D. What does Maharshi think of the theory of universal illusion (Maya)?
M. What is Maya? It is only Reality.
D. Is not Maya illusion?
M. Maya is used to signify the manifestations of the Reality. Thus Maya is only Reality.”


Ano. Maya je sanskrtské slovo, které se často překládá jako “iluze”. Podle Ramany a mnoha dalších advaita vedanta učitelů je Maya iluzorní povaha našeho vnímání skutečnosti.

Když Ramana říká že i když je naše vnímání světa ovlivněno mayou (iluzí), v konečném důsledku je to stále projevem jediné skutečnosti. Jinými slovy, i když naše individuální zkušenosti a vnímání mohou být ovlivněny iluzí, základní skutečnost, která tvoří základ našeho bytí, zůstává neměnná.

Prakticky:

Skrz smyslové vnímání a mysl se jeví svět jako soubor rozmanitých skutečností s různými vlastnostmi, tvary a jmény.

V absolutním uvědomění je všechno, co se ve vědomí jeví jako rozmanitý projev, proměna, pohyb, stále stejná sat-čit-ánanda.

Proto Nisargadatta říká: "Když zkoumám, jakou vlastnost to má, tak mou zkušeností je, že všechno je blaženost.

V absolutním poznání je skutečnost pořád stejná neměnná, ať se jeví jakkoliv.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7208
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » ned 21. dub 2024 10:41:20

.Petra píše:
Ale mnohé díky Návštěvníkovi za jeho krásné příspěvky o E. Tomášovi. Každý zde si je může přečíst a nechat ne sebe působit. To je to podstatné. :)


Citace jsou fajn, ale domněnky hledajících vyjadřující víc představu hledajícího, než vyjádření Probuzeného, mohou být zavádějící a matoucí, proto je skvělé, když se sem dávají přesné citace a pokud je to možné i s odkazy . Pokud je citace podána podobným způsobem:


Ten druhý slíbený výňatek marně hledám v originálním záznamu. Zatím budu tlumočit jen volnými
slovy, časem rád doplním přesněji. ...


Tak by se měla brát s rezervou, dokud není upřesněna.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7208
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » ned 21. dub 2024 10:50:39

Pedriito píše:
Nejhorší je když namyšlená nevědomost poučuje a vysvětluje slova moudrých.
Jak říkal Ježíš - hřích proti duchu svatému. :(

Jo, to už jí, drahně let, říkal Joe.. a furt nic...


Pedrito, horší je, když hloupost řídí náš život a soudíme, co sami neznáme.

Konkrétní vysvětlení k tématu nemáš a zase tady jen troluješ.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7208
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » ned 21. dub 2024 10:55:07

Jana píše:
.Petra píše:
Ramana: Co je maya? - Je jen Skutečností.



Přesná citace je tady:

“D. What does Maharshi think of the theory of universal illusion (Maya)?
M. What is Maya? It is only Reality.
D. Is not Maya illusion?
M. Maya is used to signify the manifestations of the Reality. Thus Maya is only Reality.”


Ano. Maya je sanskrtské slovo, které se často překládá jako “iluze”. Podle Ramany a mnoha dalších advaita vedanta učitelů je Maya iluzorní povaha našeho vnímání skutečnosti.

Když Ramana říká že i když je naše vnímání světa ovlivněno mayou (iluzí), v konečném důsledku je to stále projevem jediné skutečnosti. Jinými slovy, i když naše individuální zkušenosti a vnímání mohou být ovlivněny iluzí, základní skutečnost, která tvoří základ našeho bytí, zůstává neměnná.

Prakticky:

Skrz smyslové vnímání a mysl se jeví svět jako soubor rozmanitých skutečností s různými vlastnostmi, tvary a jmény.

V absolutním uvědomění je všechno, co se ve vědomí jeví jako rozmanitý projev, proměna, pohyb, stále stejná sat-čit-ánanda.

Proto Nisargadatta říká: "Když zkoumám, jakou vlastnost to má, tak mou zkušeností je, že všechno je blaženost.

V absolutním poznání je skutečnost pořád stejná neměnná, ať se jeví jakkoliv.

To je záměr Bytí, jeho spontánní energie. Říká se, že je to nepochopitelné - proč? Proč tvoří v člověku vnímání rozmanitosti... Je to prosté, jako když pěvec zpívá píseň o mnoha tóninách, nezasekne to do jediného tónu...
z ticha povstává hlas mnoha osnov, tónin, stupnic... Zkus být jen tichá, tichá, tichá.. a spontánně, žádný plán, zrodí se Radost - živoucí píseň.
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » ned 21. dub 2024 10:59:04

Jana píše:


Ten druhý slíbený výňatek marně hledám v originálním záznamu. Zatím budu tlumočit jen volnými
slovy, časem rád doplním přesněji. ...


Tak by se měla brát s rezervou, dokud není upřesněna.


Komu chybí zkušenost, ten by měl brát vše s rezervou. :)
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » ned 21. dub 2024 11:02:57

Pedriito píše:To je záměr Bytí, jeho spontánní energie. Říká se, že je to nepochopitelné - proč? Proč tvoří v člověku vnímání rozmanitosti... Je to prosté, jako když pěvec zpívá píseň o mnoha tóninách, nezasekne to do jediného tónu...
z ticha povstává hlas mnoha osnov, tónin, stupnic... Zkus být jen tichá, tichá, tichá.. a spontánně, žádný plán, zrodí se Radost - živoucí píseň.


Povrchním poznáním slyšíš jednotlivé tóny, vidíš osnovy, stupnice, mysl posuzuje, jaké to je. Při absolutním poznání je to, co je, láskou, krásou, blahem, štěstím, bez ohledu na to, jak se to skrz smyslové vnímání a mysl jeví. To však neznamená, že falešný zpěv přestane být falešným zpěvem. Všechny ty adekvátní reakce na to, co je, tady jsou. A v absolutním poznání je to všechno i s tím, jak se to jeví, stejná sat-čit-ánanda.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7208
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » ned 21. dub 2024 11:05:20

.Petra píše:
Jana píše:


Ten druhý slíbený výňatek marně hledám v originálním záznamu. Zatím budu tlumočit jen volnými
slovy, časem rád doplním přesněji. ...


Tak by se měla brát s rezervou, dokud není upřesněna.


Komu chybí zkušenost, ten by měl brát vše s rezervou. :)


A s poznáním znějí promluvy všech Probuzených v našem srdci láskou.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7208
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » ned 21. dub 2024 11:06:51

Jana píše:
Pedriito píše:
Nejhorší je když namyšlená nevědomost poučuje a vysvětluje slova moudrých.
Jak říkal Ježíš - hřích proti duchu svatému. :(

Jo, to už jí, drahně let, říkal Joe.. a furt nic...


Pedrito, horší je, když hloupost řídí náš život a soudíme, co sami neznáme.

Konkrétní vysvětlení k tématu nemáš a zase tady jen troluješ.

Přesně. A jasně, všichni jsou hloupí, co šli cestou zkušenosti, jen "já", co rozumím dokonale Mistrům, jsem in.
To je syndrom mučednictví - všichni po mě jdou - po mém dokonalém poznání blaha.. a to mě v něm utvrzuje...
Když mi vytkne něco někdo, v kom cítím zkušenost, zastavím se nad tím a vezmu si to k srdci. Je to cenné.
Udělala jsi to někdy?
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » ned 21. dub 2024 11:16:02

.Petra píše:
Komu chybí zkušenost, ten by měl brát vše s rezervou. :)


Pokud vím, řekl to Buddha: Nevěřte mi, všechno si sami ověřte.

:)
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » ned 21. dub 2024 11:19:31

.Petra píše:
.Petra píše:
Komu chybí zkušenost, ten by měl brát vše s rezervou. :)


Pokud vím, řekl to Buddha: Nevěřte mi, všechno si sami ověřte.

:)

To říkal i můj Mistr. :)
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod dodo » ned 21. dub 2024 11:25:49

Pedriito píše:Přesně. A jasně, všichni jsou hloupí, co šli cestou zkušenosti, jen "já", co rozumím dokonale Mistrům, jsem in.
To je syndrom mučednictví - všichni po mě jdou - po mém dokonalém poznání blaha.. a to mě v něm utvrzuje...
Když mi vytkne něco někdo, v kom cítím zkušenost, zastavím se nad tím a vezmu si to k srdci. Je to cenné.
Udělala jsi to někdy?


V čom máš konkrétne skúsenosti Pedro ? To že sa dajú hovoriť či písať krasomluvou aj nezmysly je hádam jasné každému s trochou súdnosti a rozhľadu. S tým skúsenosť nemáš ?
dodo
 
Příspěvky: 729
Registrován: stř 01. črc 2015 1:01:01

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » ned 21. dub 2024 11:33:08

Jana píše:
.Petra píše:
E. Tomáš: Lidská duše se opakovanými samadhi natolik pročistí, že může vycítit absolutní Jáství v jeho statickém i dynamickém aspektu..

:)


Dynamický aspekt se může jevit jako realita, když ho vnímáme skrz naši mysl a smyslové vnímání. Tento dynamický aspekt zahrnuje naše myšlenky, pocity, vnímání a zkušenosti, .


Mluví se zde o dynamickém aspektu Jáství, ne o tom, co vnímají lidé. K tomuto aspektu je možné se přiblížit jen Poznáním. :)
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » ned 21. dub 2024 11:34:54

dodo píše:
Pedriito píše:Přesně. A jasně, všichni jsou hloupí, co šli cestou zkušenosti, jen "já", co rozumím dokonale Mistrům, jsem in.
To je syndrom mučednictví - všichni po mě jdou - po mém dokonalém poznání blaha.. a to mě v něm utvrzuje...
Když mi vytkne něco někdo, v kom cítím zkušenost, zastavím se nad tím a vezmu si to k srdci. Je to cenné.
Udělala jsi to někdy?


V čo máš konkrétne skúsenosti Pedro ? To že sa dajú hovoriť či písať krasomluvou aj nezmysly je hádam jasné každému s trochou súdnosti a rozhľadu. S tým skúsenosť nemáš ?

Dodo, ty jsi osobní strážce Jany. Chápu že jiného nemá, prostě Samurai. A této roli dáváš svou invenci. Která si myslím je mnohem košatější než v tomto předurčení.
Jestli tě něco konkrétně v mé "krasomluvě" irituje, sem s tím. Nebo proto založ patřičné vlákno.
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » ned 21. dub 2024 11:36:04

.Petra píše:
Jana píše:
.Petra píše:
E. Tomáš: Lidská duše se opakovanými samadhi natolik pročistí, že může vycítit absolutní Jáství v jeho statickém i dynamickém aspektu..

:)


Dynamický aspekt se může jevit jako realita, když ho vnímáme skrz naši mysl a smyslové vnímání. Tento dynamický aspekt zahrnuje naše myšlenky, pocity, vnímání a zkušenosti, .


Mluví se zde o dynamickém aspektu Jáství, ne o tom, co vnímají lidé. K tomuto aspektu je možné se přiblížit jen Poznáním. :)


P.S. Vždyt to E. Tomáš říká zcela jasně. Jak si to může někdo vysvětlovat zcela jinak? :what:
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod dodo » ned 21. dub 2024 11:54:26

Pedriito píše:
dodo píše:
Pedriito píše:Přesně. A jasně, všichni jsou hloupí, co šli cestou zkušenosti, jen "já", co rozumím dokonale Mistrům, jsem in.
To je syndrom mučednictví - všichni po mě jdou - po mém dokonalém poznání blaha.. a to mě v něm utvrzuje...
Když mi vytkne něco někdo, v kom cítím zkušenost, zastavím se nad tím a vezmu si to k srdci. Je to cenné.
Udělala jsi to někdy?


V čo máš konkrétne skúsenosti Pedro ? To že sa dajú hovoriť či písať krasomluvou aj nezmysly je hádam jasné každému s trochou súdnosti a rozhľadu. S tým skúsenosť nemáš ?

Dodo, ty jsi osobní strážce Jany. Chápu že jiného nemá, prostě Samurai. A této roli dáváš svou invenci. Která si myslím je mnohem košatější než v tomto předurčení.
Jestli tě něco konkrétně v mé "krasomluvě" irituje, sem s tím. Nebo proto založ patřičné vlákno.


Pedro, krasomluva je v poriadku, nič proti nej. V poriadku ale nie je, ked krasomluva nie je v súlade s Pravdou a prezentuje sa ako by s ňou v súlade bola, rovnako ako nie je v poriadku, ked sa niekto odvoláva na svoje skúsenosti a pritom žiadne, alebo takmer žiadne, nemá.
To platí všeobecne, nie len ku krasomluve.
dodo
 
Příspěvky: 729
Registrován: stř 01. črc 2015 1:01:01

PředchozíDalší

Zpět na Duchovní směry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků