Pan Tomáš

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » ned 21. dub 2024 19:20:38

[youtube]A jestli smím být zvědavá, prozradíš, jestli sebe řadíš mezi pokročilé, nebo začátečníky? Můžu hádat? :D[/youtube]

Kolikrát se tobě musí něco zopakovat, abys to aspoň částeçně zaznamenala, obsahem.. je to těžký viď, když to neexistuje, tak kde a co v tom najít. . :D

A co ty, ještě existuješ, nebo už nejsi, a tyhle stránky jsou iluzí?

Sat - Pravda Čit - Pozornost Ananda - Čistá radost.
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » ned 21. dub 2024 19:25:41

Pedriito píše: A jestli smím být zvědavá, prozradíš, jestli sebe řadíš mezi pokročilé, nebo začátečníky? Můžu hádat? :D[/youtube]

Kolikrát se tobě musí něco zopakovat, abys to aspoň částeçně zaznamenala, obsahem.. je to těžký viď, když to neexistuje, tak kde a co v tom najít. . :D

A co ty, ještě existuješ, nebo už nejsi, a tyhle stránky jsou iluzí?

Sat - Pravda Čit - Pozornost Ananda - Čistá radost.

To důvod o tom mlet až do aleluja?
No tak mel. Jsi svobodná.
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod miroslav » ned 21. dub 2024 19:33:16

Jana píše:
Já vím a potom pro ty hloupější nepokročilé cituješ sám sebe.



A jelikož Probuzeným rozumíš, tak to, čemu nerozumíš, prohlásíš za blábolení a upozorňuješ, kde mluví Probuzení z cesty.

:)


Já sám sebe necituji, prostě píšu, co mi na mysl v dané situaci přichází. To, co tě tak zaujalo, nebylo určeno pro ty hloupější nepokročilé, jako jsi ty, tak jsem to sem na poradnu nedával.

S tím mluvením s cesty to máš na tom odkazu, co sem uvádíš už vysvětlené, tak to nebudu opakovat.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3631
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 21. dub 2024 20:01:15

Tara píše:
Ale kde je ten moudrý Návštěvník, to nevím.

Určitě si tě s ním nespletu.

To mě pobavilo :-), díky :-)


;)
Návštěvník
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » ned 21. dub 2024 20:10:04

Pedriito píše:
Tara píše:
Ale kde je ten moudrý Návštěvník, to nevím.

Určitě si tě s ním nespletu.

To mě pobavilo :-), díky :-)

Humor solí života.

A intrika starou vestou tkanou nejspíš z Hořce. Vaříc koření hořce.
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Tara » ned 21. dub 2024 20:33:15

A intrika starou vestou tkanou nejspíš z Hořce. Vaříc koření hořce.

Ty jak si někoho zaškatulkuješ, tak máš jasno :-)

To mi připomnělo ten starý vtip, jak chlap říká: "Kdo mě jednou zklamal, tomu už ruku nepodám." :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2768
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » ned 21. dub 2024 21:00:38

K doplnění symboliky jednoho momentu narození.

Mořský žvočich, tuleň, doprovází vílu zrozenou z šumících vln přikrývající hladinu
svým tělem vystupujícím z oplodněných hlubin.
Kormoráni věští hojnost. Ona touží už jen, jako když mrak prší do moře.
Už je doma - hle na vlnách. Ale přes svou živovášeň, těší se vzácným ptáčkem v kleci,
darem vynoření a strýce širého nebe.
Hýčká si jej - bojí se, že jeho vypuštěním bude strádat a umře. Bez ní.
Ani břehy ani voda ani loď. Ostrov a zahrada.
Tak už plav tuleni, nashledanou... Ptáček je v bezpečí.
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 21. dub 2024 21:12:40

Díky. Kdo je v tom příběhu ptáčkem?
Návštěvník
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » ned 21. dub 2024 21:50:27

Návštěvník píše:Díky. Kdo je v tom příběhu ptáčkem?

To ti neřeknu, nevím to. Musel bych se nad tím zastavit.
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » ned 21. dub 2024 22:08:47

Ten ptáček v kleci je dítě - ty - děťátkem.
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » pon 22. dub 2024 5:50:31

Čit - Pozornost Ananda


A teď, když jsem to napsal nepřesně mě nikdo neopraví? :)

Neb pozornost je v sanskrtu "čitta".. toť ten aspekt vědomí v pohybu.
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » pon 22. dub 2024 6:12:28

Pedriito píše:
Čit - Pozornost Ananda


A teď, když jsem to napsal nepřesně mě nikdo neopraví? :)



To je naprosto správně, Pedrito, protože si můžeš všimnout, že jakmile jsi zamilovaný tak jsi k objektu lásky pozornost sama. V absolutním měřítku tohle platí absolutně.

Proto také říká Eduard Tomáš, že když se medituje s láskou, pozornost se udržuje sama v pravém Já.

ānanda — blaženost/láska/pozornost

Neb pozornost je v sanskrtu "čitta".. toť ten aspekt vědomí v pohybu.

Tohle jsi napsal naprosto špatně, protože jakmile je pozornost v pohybu, tak mysl není meditativní a namísto absolutní pozornosti, která je sat-čit-ánanda, je tady pozornost osobní, cezená skrz mysl a smyslové vnímání. Tudíž je tohle omezení součástí oné největší nevědomosti, o které Eduard Tomáš mluvil.

Všimni si, že v dokonalé meditaci, ve které je pozornost ukotvena sama v sobě, v sat-čit-ánandě, veškerý pohyb mysli a tím i Tvého světa zmizí.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7209
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » pon 22. dub 2024 6:39:00

Jana píše:
Pedriito píše:
Čit - Pozornost Ananda


A teď, když jsem to napsal nepřesně mě nikdo neopraví? :)



To je naprosto správně, Pedrito, protože si můžeš všimnout, že jakmile jsi zamilovaný tak jsi k objektu lásky pozornost sama. V absolutním měřítku tohle platí absolutně.

Proto také říká Eduard Tomáš, že když se medituje s láskou, pozornost se udržuje sama v pravém Já.

ānanda — blaženost/láska/pozornost

Neb pozornost je v sanskrtu "čitta".. toť ten aspekt vědomí v pohybu.

Tohle jsi napsal naprosto špatně, protože jakmile je pozornost v pohybu, tak mysl není meditativní a namísto absolutní pozornosti, která je sat-čit-ánanda, je tady pozornost osobní, cezená skrz mysl a smyslové vnímání. Tudíž je tohle omezení součástí oné největší nevědomosti, o které Eduard Tomáš mluvil.

Všimni si, že v dokonalé meditaci, ve které je pozornost ukotvena sama v sobě, v sat-čit-ánandě, veškerý pohyb mysli a tím i Tvého světa zmizí.


No v tom případě to je špatně v sanskrtu :D Kde "čit" je vědomí. A ta hláska "á" tam v mnoha slovech (jejich významech), zdůrazní ten ženský - energetický - aspekt...
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » pon 22. dub 2024 7:19:21

Ty furt předpokládáš mysl za nějakého nepřítele, neb mnozí učitelé, prostě aby svým žákům vysvětlili princip, tak musej něco podat jako to, co tu disharmonii způsobuje. Páč ti žáci ji cítí a rádi by toho byli prostí. Proto chodí a naslouchají svým učitelům. Ten dá (dočasně) mysli tenhle negativní význam. Protože v ty chvíle tam ta negace prostě je, pochybnosti, výčitky, pocity viny, předsudky, obavy, chtíče.... Jinak by ten poutník za duchovním učitelem nepřišel, kdyby to necítil, jako vnitřní boj, který neví jak utišit. Ta čitá (pozornost) se musí z těch mentálních negativit vymanit - osvobodit. Musí to však proběhnout ve vnitřní "rovině"... Jinak už bude mysl navždy iluzorní nepřítel... A to je vlastně ten "poslední soud" a úzká branka. Ponechal jsem si nepřítele? Neprojdu!
:-)
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » pon 22. dub 2024 7:41:57

Zenové vnímání je velmi prospěšné. :-) Ne si to (poznání) furt galerizovat v hlavě.
Za jakoukoliv odpověď z něj, byť sebemoudřejší, tě Mistr zenu plácne holí.
A ty nerozumíš, páč on to přece sám tak říkal... :D
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » pon 22. dub 2024 7:42:33

Pedriito píše:Ty furt předpokládáš mysl za nějakého nepřítele, neb mnozí učitelé, prostě aby svým žákům vysvětlili princip, tak musej něco podat jako to, co tu disharmonii způsobuje. Páč ti žáci ji cítí a rádi by toho byli prostí. Proto chodí a naslouchají svým učitelům. Ten dá (dočasně) mysli tenhle negativní význam. Protože v ty chvíle tam ta negace prostě je, pochybnosti, výčitky, pocity viny, předsudky, obavy, chtíče.... Jinak by ten poutník za duchovním učitelem nepřišel, kdyby to necítil, jako vnitřní boj, který neví jak utišit. Ta čitá (pozornost) se musí z těch mentálních negativit vymanit - osvobodit. Musí to však proběhnout ve vnitřní "rovině"... Jinak už bude mysl navždy iluzorní nepřítel... A to je vlastně ten "poslední soud" a úzká branka. Ponechal jsem si nepřítele? Neprojdu!
:-)


Všimni si, že když medituješ s láskou, tak absolutně všechno, co existuje, je dokonalé, nic skutečného negativního neexistuje. Tvůj život plyne mezi stejnými břehy, jako život Nisargadattův. Moudrost probuzená meditací říká: "Nejsem nic", láska říká: "Jsem vším", a Tvůj život plyne mezi tím. Pak je Tvůj svět stejný, jako svět Nisargadatty. Hlupák by ho obviňoval z bezcitnosti, že nemyslí na to utrpení ve válkách a katastrofách a netrpí s trpícími. Moudrý ho miluje a tím se s ním sjednocuje a poznává totéž.

Jinak, Probuzení nikdy nemluví o mysli jako o něčem negativním, i když je mysl to jediné, co je původcem prožívání negativity v životě. Probuzení jen upozorňují, co je nevědomost, to neznamená, že o nás mluví jako o hlupácích. To, že spíme, nejsme probuzení a tím pádem nepoznáváme skutečnost, nás nedegraduje na něco méněcenného. Upozorňují na to, co je iluze, to neznamená, že mluví o tom, co musí být nutně ošklivé.

Když se vaše mysl utiší, vše ostatní se bude dít správně. Tak jako vycházející slunce dělá svět činný, stejně tak sebeuvědomění způsobuje změny v mysli.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7209
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » pon 22. dub 2024 7:46:05

Pedriito píše:Zenové vnímání je velmi prospěšné. :-) Ne si to (poznání) furt galerizovat v hlavě.
Za jakoukoliv odpověď z něj, byť sebemoudřejší, tě Mistr zenu plácne holí.
A ty nerozumíš, páč on to přece sám tak říkal... :D


Možná si, Pedrito, nerozumíme. Jakmile zmizí ta největší nevědomost, tedy myšlenka, že jsme tělem, zmizí i představa, že to (poznání) musí být představou generalizovanou v hlavě a s tím i představa, že jsi tělem, které Mistr zenu plácá holí.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7209
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » pon 22. dub 2024 7:51:14

Jana píše:
Pedriito píše:Zenové vnímání je velmi prospěšné. :-) Ne si to (poznání) furt galerizovat v hlavě.
Za jakoukoliv odpověď z něj, byť sebemoudřejší, tě Mistr zenu plácne holí.
A ty nerozumíš, páč on to přece sám tak říkal... :D


Možná si, Pedrito, nerozumíme. Jakmile zmizí ta největší nevědomost, tedy myšlenka, že jsme tělem, zmizí i představa, že to (poznání) musí být představou generalizovanou v hlavě a s tím i představa, že jsi tělem, které Mistr zenu plácá holí.

:)

Jasně že si nerozumíme, kdybychom si rozuměli, nepsali bychom tu elaboráty. ;-)
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » pon 22. dub 2024 7:57:31

Pedriito píše:
Jana píše:
Pedriito píše:Zenové vnímání je velmi prospěšné. :-) Ne si to (poznání) furt galerizovat v hlavě.
Za jakoukoliv odpověď z něj, byť sebemoudřejší, tě Mistr zenu plácne holí.
A ty nerozumíš, páč on to přece sám tak říkal... :D


Možná si, Pedrito, nerozumíme. Jakmile zmizí ta největší nevědomost, tedy myšlenka, že jsme tělem, zmizí i představa, že to (poznání) musí být představou generalizovanou v hlavě a s tím i představa, že jsi tělem, které Mistr zenu plácá holí.

:)

Jasně že si nerozumíme, kdybychom si rozuměli, nepsali bychom tu elaboráty. ;-)


Když někdo nerozumí tomu, co říkáme, tak tady může být trpělivost mu to vysvětlit.

Ale také tu být nemusí.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7209
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » pon 22. dub 2024 8:40:03

Jana píše:
Pedriito píše:Ty furt předpokládáš mysl za nějakého nepřítele, neb mnozí učitelé, prostě aby svým žákům vysvětlili princip, tak musej něco podat jako to, co tu disharmonii způsobuje. Páč ti žáci ji cítí a rádi by toho byli prostí. Proto chodí a naslouchají svým učitelům. Ten dá (dočasně) mysli tenhle negativní význam. Protože v ty chvíle tam ta negace prostě je, pochybnosti, výčitky, pocity viny, předsudky, obavy, chtíče.... Jinak by ten poutník za duchovním učitelem nepřišel, kdyby to necítil, jako vnitřní boj, který neví jak utišit. Ta čitá (pozornost) se musí z těch mentálních negativit vymanit - osvobodit. Musí to však proběhnout ve vnitřní "rovině"... Jinak už bude mysl navždy iluzorní nepřítel... A to je vlastně ten "poslední soud" a úzká branka. Ponechal jsem si nepřítele? Neprojdu!
:-)


Všimni si, že když medituješ s láskou, tak absolutně všechno, co existuje, je dokonalé, nic skutečného negativního neexistuje. Tvůj život plyne mezi stejnými břehy, jako život Nisargadattův. Moudrost probuzená meditací říká: "Nejsem nic", láska říká: "Jsem vším", a Tvůj život plyne mezi tím. Pak je Tvůj svět stejný, jako svět Nisargadatty. Hlupák by ho obviňoval z bezcitnosti, že nemyslí na to utrpení ve válkách a katastrofách a netrpí s trpícími. Moudrý ho miluje a tím se s ním sjednocuje a poznává totéž.

Jinak, Probuzení nikdy nemluví o mysli jako o něčem negativním, i když je mysl to jediné, co je původcem prožívání negativity v životě. Probuzení jen upozorňují, co je nevědomost, to neznamená, že o nás mluví jako o hlupácích. To, že spíme, nejsme probuzení a tím pádem nepoznáváme skutečnost, nás nedegraduje na něco méněcenného. Upozorňují na to, co je iluze, to neznamená, že mluví o tom, co musí být nutně ošklivé.

Když se vaše mysl utiší, vše ostatní se bude dít správně. Tak jako vycházející slunce dělá svět činný, stejně tak sebeuvědomění způsobuje změny v mysli.


No tak vidíš, že i Probuzení mluví o pohybu, nejen o totálním klidu. Copak je to tak těžké pochopit? Ty jako probuzená to musíš viděd v celku. Neb nemůžeš, jak Veil popřít, že tohle se neděje (naše komunikace např.). Jen můžeš v tom dějství jít tou čitou k základně - vědomí. A já neříkám, že tehdy utišená neuzříš lásku tančit s nevinností...
Pedriito
 

PředchozíDalší

Zpět na Duchovní směry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků