Pan Tomáš

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » pon 22. dub 2024 10:15:00

Pedriito píše:
No tak vidíš, že i Probuzení mluví o pohybu, nejen o totálním klidu. Copak je to tak těžké pochopit? Ty jako probuzená to musíš vidět v celku. Neb nemůžeš, jak Veil popřít, že tohle se neděje (naše komunikace např.). Jen můžeš v tom dějství jít tou čitou k základně - vědomí. A já neříkám, že tehdy utišená neuzříš lásku tančit s nevinností...


Jde o to, že když je poznání jen povrchní a neucelené, tak potom se jeví, že se žije jakožto tělo prostřednictvím mysli, což je život ve zmatení. Ona nevědomost, myšlenka, že jsme tělem, způsobuje, že vzniká víra, že jsme tím tělem, co se hýbe, koná, mění, má zásluhy, viny, prožívá celou tu relativní realitu osobně včetně utrpení.

S poznáním Pravdy je tady jediná skutečnost, která nemá chybu, nic víc.

Jestli Tě to zajímá, tak si to můžeš prostudovat tady.

Ale smysl toho, co říkají, je možné poznat jen díky praxi, zkušenosti s tím, prohlednutím iluze. Jinak budeš stejně jako Miroslav považovat to, co říkají, za nesmysl a také tvrdit, že: "Každá existující skutečnost má pět rovnocenných atributů: Existenci, vědomí, blaho, jméno a tvar."

Tak hodně štěstí.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7139
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » pon 22. dub 2024 10:21:38

Jana píše:
Pedriito píše:
No tak vidíš, že i Probuzení mluví o pohybu, nejen o totálním klidu. Copak je to tak těžké pochopit? Ty jako probuzená to musíš vidět v celku. Neb nemůžeš, jak Veil popřít, že tohle se neděje (naše komunikace např.). Jen můžeš v tom dějství jít tou čitou k základně - vědomí. A já neříkám, že tehdy utišená neuzříš lásku tančit s nevinností...


Jde o to, že když je poznání jen povrchní a neucelené, tak potom se jeví, že se žije jakožto tělo prostřednictvím mysli, což je život ve zmatení. Ona nevědomost, myšlenka, že jsme tělem, způsobuje, že vzniká víra, že jsme tím tělem, co se hýbe, koná, mění, má zásluhy, viny, prožívá celou tu relativní realitu osobně včetně utrpení.

S poznáním Pravdy je tady jediná skutečnost, která nemá chybu, nic víc.

Jestli Tě to zajímá, tak si to můžeš prostudovat tady.

Ale smysl toho, co říkají, je možné poznat jen díky praxi, zkušenosti s tím, prohlednutím iluze. Jinak budeš stejně jako Miroslav považovat to, co říkají, za nesmysl a také tvrdit, že: "Každá existující skutečnost má pět rovnocenných atributů: Existenci, vědomí, blaho, jméno a tvar."

Tak hodně štěstí.

Dík, už mám studia za sebou, čerpám tady ze zkušeností těch, co je žijí, jak se shodují s těmi mími. A jsem veskrze spokojen.
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » pon 22. dub 2024 10:44:06

Návštěvník píše:
Absolutno má dva stavy.

Jedním stavem je absolutní klid. Absolutní nepředstavitelný klid.
Druhým stavem je absolutní pohyb. Absolutní nepředstavitelný tvůrčí pohyb.


Toto je pro někoho zcela nepochopitelné a nepředstavitelné. Proto tomu nemůže věřit. To je v pořádku, jen zkušenost mu to může ukázat.

Tak to vysvětluje E. Tomáš v rozhovoru o duchovním Srdci:

......

Tazatel: To je opravdu těžké pochopit.

E. Tomáš: Ano, pokud to není realizováno - potom je to jasné. Právě proto musí duchovní Učitelé vycházet jen z relativní pravdy, jinak by jim žáci neporozuměli. Teprve pozdější vlastní zkušenost během času žáka sama poučí.

......

Říká tam, že tak to dělal i Ramana. Nakonec to byl právě Ramana, který řekl, že hromadná nauka pro všechny nepřichází v úvahu.

:)
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » pon 22. dub 2024 11:22:27

Pedriito píše:[
Dík, už mám studia za sebou, čerpám tady ze zkušeností těch, co je žijí, jak se shodují s těmi mými. A jsem veskrze spokojen.


To je fajn, že jsi veskrze spokojen,

tak hodně štěstí.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7139
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » pon 22. dub 2024 11:30:27

.Petra píše:
Návštěvník píše:
Absolutno má dva stavy.

Jedním stavem je absolutní klid. Absolutní nepředstavitelný klid.
Druhým stavem je absolutní pohyb. Absolutní nepředstavitelný tvůrčí pohyb.


Toto je pro někoho zcela nepochopitelné a nepředstavitelné. Proto tomu nemůže věřit. To je v pořádku, jen zkušenost mu to může ukázat.

Tak to vysvětluje E. Tomáš v rozhovoru o duchovním Srdci:

......

Tazatel: To je opravdu těžké pochopit.

E. Tomáš: Ano, pokud to není realizováno - potom je to jasné. Právě proto musí duchovní Učitelé vycházet jen z relativní pravdy, jinak by jim žáci neporozuměli. Teprve pozdější vlastní zkušenost během času žáka sama poučí.

......

Říká tam, že tak to dělal i Ramana. Nakonec to byl právě Ramana, který řekl, že hromadná nauka pro všechny nepřichází v úvahu.

:)


Péťo, kde přesně Eduard Tomáš říká doslova, že absolutno je v pohybu?

Jeho guruem byl Ramana. Eduard Tomáš podle mě poznával totéž, co on.

Ramana Mahariši:

91. Jak vzniká tento svět? Mění snad Já svoji podstatu tichého bytí v pohyb? Já se nikdy nemění ani nepohybuje. Svět se zdá existovat výhradně kvůli nevědomosti, která je sama o sobě falešná.

91. „Pohnulo se Já, přičemž ztratilo svoji podstatu (nehybného) bytí? Nebo jak jinak vzniknul svět?“ Odpovědí na tuto otázku je: „Já (zdánlivě) prodělává pohyb jen kvůli nevědomosti, která je sama o sobě neskutečná. Nikdy nestalo, že by se Já pohnulo.“

Padam je svrchované Já, dokonalá skutečnost. Činnost je možná jen v úrovni představ.

Padam mate zrak těch, kteří nemají ryzí pochopení skutečnosti. Zdá se, že se Padam rychle pohybuje. Ve skutečnosti je stále bez jakéhokoli pohybu. (Padamalai, verše 44–46)

Otázka: Třetí mantra Isavasjaupanišady říká: „Brahman se pohybuje a brahman se nepohybuje.“ Jak můžou v brahman existovat dvě protichůdné skutečnosti?

Bhagaván: Pravda o jakémkoli nekonání je pravdou naší skutečné podstaty. Děje nebo činnosti mohou být spatřovány jen z relativního hlediska. (The Power of the Presence, I, str. 269)

Otázka: Často jste říkal, a je to i v knihách, že brahman je nehybné. Nyní říkáte, že je všemocné. Není to tedy tak, že se pohybuje?

Bhagaván: Síla vzbuzuje dojem pohybu. Ačkoli se Íšvara (Bůh) pohybuje svojí vlastní silou (šakti), která je pohybem, tak pohyb překračuje. Íšvara je áčala atita (nepohnutelné transcendentno). (citace ze Sat Daršana Bhašja)

92. Z pohledu jediného, nedělitelného prostoru nemá hrnec nijakou oddělenou existenci. Není pak pošetilé tvrdit, že se prostor uvnitř hrnce pohybuje v závislosti na pohybech hrnce?

92. Je-li pozornost věnována výhradně (nekonečnému) prostoru, který nikdy není fragmentován, tak ve výsledku nebude existovat hrnec. Je proto chybou říkat, že prostor uvnitř hrnce se pohybuje zároveň s hrncem.

93. Taktéž ani tělo a svět nemohou existovat v úplnosti uvědomění Já, protože jsou ne-Já a jsou neúplná. Je pak směšné tvrdit, že se Já pohybuje kvůli pohybům nestálého těla a světa.

93. Protože neúplnost – netečné tělo a svět, což vše zahrnuje ne-Já – nebude v plnosti Já nikdy existovat a projevovat se, je nesmysl říkat, že i Já prodělává pohyby těla a světa, směřujících k zániku.

94. Já je vždy klidné, protože je celistvostí. Přesto se zdá, že se pohybuje, a to zároveň s pohyby labilního zrcadla mysli. Není to však pravé Já, co se pohybuje, ale jen jeho odraz – mysl.


"Hledejte zdroj mysli a naleznete, že mysl neexistuje! Mysl obrácená dovnitř se sama stane Já."
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7139
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » pon 22. dub 2024 11:43:48

.Petra píše:
Návštěvník píše:
Absolutno má dva stavy.

Jedním stavem je absolutní klid. Absolutní nepředstavitelný klid.
Druhým stavem je absolutní pohyb. Absolutní nepředstavitelný tvůrčí pohyb.


Toto je pro někoho zcela nepochopitelné a nepředstavitelné. Proto tomu nemůže věřit. To je v pořádku, jen zkušenost mu to může ukázat.

Tak to vysvětluje E. Tomáš v rozhovoru o duchovním Srdci:

......

Tazatel: To je opravdu těžké pochopit.

E. Tomáš: Ano, pokud to není realizováno - potom je to jasné. Právě proto musí duchovní Učitelé vycházet jen z relativní pravdy, jinak by jim žáci neporozuměli. Teprve pozdější vlastní zkušenost během času žáka sama poučí.

......

Říká tam, že tak to dělal i Ramana. Nakonec to byl právě Ramana, který řekl, že hromadná nauka pro všechny nepřichází v úvahu.

:)


Je to přirozené, sám člověk je toho důkaz. Jiný netřeba.
Jen si to nedobírat ohledně sebe . Aneb, je to hezký, když ve vytržení mu zní - to nejsem já, a k tomu vzešlým pocitem zazní, ani to nejsem já....... Najde absolutní klid, bez "já"... bez jakéhokoliv pojmu, nic. A pak ho vnitřní Mistr ťukne zebovou holí, mazej do práce! Pohyb. :D
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » pon 22. dub 2024 11:57:00

Jana píše:
.Petra píše:
Návštěvník píše:
Absolutno má dva stavy.

Jedním stavem je absolutní klid. Absolutní nepředstavitelný klid.
Druhým stavem je absolutní pohyb. Absolutní nepředstavitelný tvůrčí pohyb.


Toto je pro někoho zcela nepochopitelné a nepředstavitelné. Proto tomu nemůže věřit. To je v pořádku, jen zkušenost mu to může ukázat.

Tak to vysvětluje E. Tomáš v rozhovoru o duchovním Srdci:

......

Tazatel: To je opravdu těžké pochopit.

E. Tomáš: Ano, pokud to není realizováno - potom je to jasné. Právě proto musí duchovní Učitelé vycházet jen z relativní pravdy, jinak by jim žáci neporozuměli. Teprve pozdější vlastní zkušenost během času žáka sama poučí.

......

Říká tam, že tak to dělal i Ramana. Nakonec to byl právě Ramana, který řekl, že hromadná nauka pro všechny nepřichází v úvahu.

:)


Péťo, kde přesně Eduard Tomáš říká doslova, že absolutno je v pohybu?



Jani, pokud není tvojí zkušenosti, že Absolutno, je jak v klidu, tak v pohybu, tak žádná slova nepomohou. Vždyt o tom Tomášovi mluví - o tom prvotním pohybu. :)
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » pon 22. dub 2024 12:02:15

.Petra píše:
Jana píše:Péťo, kde přesně Eduard Tomáš říká doslova, že absolutno je v pohybu?



Jani, pokud není tvojí zkušenosti, že Absolutno, je jak v klidu, tak v pohybu, tak žádná slova nepomohou. Vždyt o tom Tomášovi mluví - o tom prvotním pohybu. :)


Absolutno je živé - jak několikrát upozornoval E. Tomáš.

P.S. Samozřejmě nejde o pohyb, který známe ze světa - nepotřebuje žádný prostor a čas.
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » pon 22. dub 2024 12:30:30

.Petra píše:
.Petra píše:
Jana píše:Péťo, kde přesně Eduard Tomáš říká doslova, že absolutno je v pohybu?



Jani, pokud není tvojí zkušenosti, že Absolutno, je jak v klidu, tak v pohybu, tak žádná slova nepomohou. Vždyt o tom Tomášovi mluví - o tom prvotním pohybu. :)


Absolutno je živé - jak několikrát upozornoval E. Tomáš.

P.S. Samozřejmě nejde o pohyb, který známe ze světa - nepotřebuje žádný prostor a čas.

Je plné života, každý atom je jako souzvuk, akord... Žádný výmysl zosobněné mysli. Je to jedna velká píseň znějící v srdci věčného pěvce. "Svět Je Brahman.
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » pon 22. dub 2024 12:45:24

.Petra píše:
.Petra píše:
Jana píše:Péťo, kde přesně Eduard Tomáš říká doslova, že absolutno je v pohybu?



Jani, pokud není tvojí zkušenosti, že Absolutno, je jak v klidu, tak v pohybu, tak žádná slova nepomohou. Vždyt o tom Tomášovi mluví - o tom prvotním pohybu. :)


Absolutno je živé - jak několikrát upozornoval E. Tomáš.


Ano, je nádherně živé, absolutně celé absolutno je živé. Je to Život věčný, o kterém mluví Ježíš. Není omezen na tělesnou formu a mysl, tvar a jméno.

P.S. Samozřejmě nejde o pohyb, který známe ze světa - nepotřebuje žádný prostor a čas.


Péťo, prosím, zkus to nějak přiblížit, co míníš tím pohybem, který není znám z tohoto světa. Pohyb, který by nebyl nepramenil z projekce mysli.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7139
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » pon 22. dub 2024 13:03:38

.Není omezen na tělesnou formu a mysl, tvar a jméno.

Tuším, že to tu nikdy nikfo netvrdil. Jen si to tu někdo snažil denně připomínat, jajko by tomu nevěřil.
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » pon 22. dub 2024 13:05:42

Jana píše:
Péťo, prosím, zkus to nějak přiblížit, co míníš tím pohybem, který není znám z tohoto světa.


Je to nepopsatelné, protože je to mimo mysl.
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » pon 22. dub 2024 13:15:00

Pedriito píše:
.Není omezen na tělesnou formu a mysl, tvar a jméno.

Tuším, že to tu nikdy nikfo netvrdil. Jen si to tu někdo snažil denně připomínat, jajko by tomu nevěřil.


To "není omezen" - je už spíš posouzení mysli. Je bez tvaru, je mimo čas a prostor, je mimo slova. Ale mysl Tomu dává různá jména - To Nejvyšší, Bůh, The Self, Absolutno, Brahman, Nadjá, Já, Zdroj všeho......:)
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod miroslav » pon 22. dub 2024 13:21:20

Jano, co ty označuješ slovem Absolutno?
A co je podle tebe živé? To, co se nemění?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3592
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » pon 22. dub 2024 15:12:25

miroslav píše:Jano, co ty označuješ slovem Absolutno?
A co je podle tebe živé? To, co se nemění?


Absolutno je tohle všechno, co je absolutně skutečné, neměnné a věčné. To, co se jeví jako pohyb, proměna, není absolutním poznáním skutečnosti, proto nevěřím, že někde u Ramany nebo Nisargadaty se najde jakákoliv zmínka o absolutnu v pohybu jakožto nejvyšší pravdě.

Ale můžete zkoušet hledat tohle slovní spojení.

Nedá se to pochopit, možné je jen přímé poznání. S uvědoměním sat-čit-ánandy se objevuje právě ono poznání nekonečného věčného, tím pádem je jasné, že to, co je absolutně vším se nemá v čem pohybovat, jakmile z něho cokoliv vyjmeš, co by mohlo udělat pohyb, tak s absencí onoho vyňatého už to není absolutno. Musíš tomu, co bys vyjmul z absolutna vymezit nějakou formu, ale tohle dokáže jen iluze mysli, poznání absolutna je mimo jakoukoliv iluzi.

Padam je svrchované Já, dokonalá skutečnost. Činnost je možná jen v úrovni představ.
Padam mate zrak těch, kteří nemají ryzí pochopení skutečnosti. Zdá se, že se Padam rychle pohybuje. Ve skutečnosti je stále bez jakéhokoli pohybu.

Pravda o jakémkoli nekonání je pravdou naší skutečné podstaty. Děje nebo činnosti mohou být spatřovány jen z relativního hlediska.
viewtopic.php?f=60&t=9523


Absolutno je absolutní, nikoliv relativní.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7139
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » pon 22. dub 2024 15:23:03

Pedriito píše:
.Není omezen na tělesnou formu a mysl, tvar a jméno.

Tuším, že to tu nikdy nikfo netvrdil. Jen si to tu někdo snažil denně připomínat, jajko by tomu nevěřil.

Pedrito, dokud Miroslav tvrdí, že:
"Každá existující skutečnost má pět rovnocenných atributů:
Existenci, vědomí, blaho, jméno a tvar",

tak je podle něj tělesnou formou omezen každý.
A vypadá to, že s ním souhlasíš.

.Petra píše:To "není omezen" - je už spíš posouzení mysli. Je bez tvaru, je mimo čas a prostor, je mimo slova. Ale mysl Tomu dává různá jména - To Nejvyšší, Bůh, The Self, Absolutno, Brahman, Nadjá, Já, Zdroj všeho......:)

Díky, ono je ve skutečnosti jen to nejvyšší.

Proto stojí za to připomínat tu Tomášovu citaci:

"Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."


Sice tu takhle cituji Eduarda Tomáše, ale ve skutečnosti totéž říká i Nisargadatta, Ramana, a všichni další Probuzení.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7139
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » pon 22. dub 2024 15:38:37

J: "dokud Miroslav tvrdí, že:"

M: "Každá existující skutečnost má pět rovnocenných atributů:
Existenci, vědomí, blaho, jméno a tvar"

J: "tak je podle něj tělesnou formou omezen každý"
---
Ale on neřek že je nějakou formou kdo omezený, to napadlo přece tebe.

Jsi snad omezená tím, že máš existenci, vědomí, blaho, jméno a tvar?

Nebo ti máme říkat červená beztvará karkulko?
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » pon 22. dub 2024 16:01:00

Pedriito píše:J: "dokud Miroslav tvrdí, že:"

M: "Každá existující skutečnost má pět rovnocenných atributů:
Existenci, vědomí, blaho, jméno a tvar"

J: "tak je podle něj tělesnou formou omezen každý"
---
Ale on neřek že je nějakou formou kdo omezený, to napadlo přece tebe.


Dokud nepoznáváš neměnnost a časoprostorovou neomezenost kým skutečně jsi, tak si ani neuvědomuješ omezení představou těla. S touhle největší nevědomostí se pojí strach ze smrti, všechny ty nenaplněné touhy, veškeré utrpení.

Pedriito píše:Jsi snad omezená tím, že máš existenci, vědomí, blaho, jméno a tvar?

Nebo ti máme říkat červená beztvará karkulko?


Z pohledu Probuzených je moudré vnímat každého jako nejvyšší pravdu, což je ničím neomezené Absolutno, ničím nepodmiňovaná Láska.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7139
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Pedriito » pon 22. dub 2024 16:09:13

Z pohledu Probuzených je moudré vnímat každého jako nejvyšší pravdu, což je ničím neomezené Absolutno, ničím nepodmiňovaná Láska.


Třeba takto?

Dokud nepoznáváš neměnnost a časoprostorovou neomezenost kým skutečně jsi, tak si ani neuvědomuješ omezení představou těla
.
Pedriito
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod miroslav » pon 22. dub 2024 16:09:36

Jana píše:
miroslav píše:Jano, co ty označuješ slovem Absolutno?
A co je podle tebe živé? To, co se nemění?


Absolutno je absolutní, nikoliv relativní.


To by blbej neřek. :D

A kdo nebo co si tohle myslí? Kdo to sem napsal?
Absolutno nebo relativno?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3592
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

PředchozíDalší

Zpět na Duchovní směry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků