Pan Tomáš

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Petra_ » čtv 25. dub 2024 9:09:58

.Petra píše:
Petra_ píše:

Vidíš to podobně, já ale vnímám ten kořen v Miroslavově pohledu, že ti všichni okolo jsou jeho protihráči. Tento předpoklad ho vytrhává z toho vnitřního klidu a on se tak sám cítí v jakési hře, u které ho jeho ego nutí vždy vyhrávat. A v této jeho představě vidím příčinu jeho negativistického pohledu na vše okolo. Jen si myslím, že je tak unesen svou hrou, že nevidí, co je cenou pro osobní vítězství nade všemi.



Nemyslím si, že Miroslav chce vyhrávat. Na to se cítí daleko výš nad ostatními - které pozoruje, a když ho to baví, provokuje. Je pevně přesvědčen o své duchovní nadřazenosti. Podobně jako Jana. :)


Miroslav asi skutečně ne, ale jeho ego ano. To mu zatemňuje jeho vědomí, že ono ztrácí onen neosobní nadhled, a ze zoufalství pocitu vnitřní prázdnoty se s tímto egem identifikuje. I krátká meditace atmavičary by mu toto záměnu ukázala.
Petra_
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » čtv 25. dub 2024 9:52:07

.Petra píše:
Petra_ píše:

Vidíš to podobně, já ale vnímám ten kořen v Miroslavově pohledu, že ti všichni okolo jsou jeho protihráči. Tento předpoklad ho vytrhává z toho vnitřního klidu a on se tak sám cítí v jakési hře, u které ho jeho ego nutí vždy vyhrávat. A v této jeho představě vidím příčinu jeho negativistického pohledu na vše okolo. Jen si myslím, že je tak unesen svou hrou, že nevidí, co je cenou pro osobní vítězství nade všemi.



Nemyslím si, že Miroslav chce vyhrávat. Na to se cítí daleko výš nad ostatními - které pozoruje, a když ho to baví, provokuje. Je pevně přesvědčen o své duchovní nadřazenosti. Podobně jako Jana. :)


Tu nadřazenost u Jany vidíš konkrétně v čem?

V jistotě poznání co je Pravda a co je iluze?

V jistotě, že svět probuzených je dokonalý, je štěstím, blahem, Láskou, nemá chybu a je skutečný?

V jistotě, že běžně poznávaný svět v nevědomosti, kým jsme, který je plný utrpení, tužeb, chtění, nechtění, nesvobody a trápení, je iluzí a není skutečný?

Nebo v tom, že tutéž možnost poznání předpokládá i u Tebe?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7150
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod miroslav » čtv 25. dub 2024 9:56:35

Ach ty ženy... :)

Kde nebylo žen, pobyl jsem nejvýše den.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3599
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » čtv 25. dub 2024 9:57:55

.Petra píše:
Dnes jsem pochopila, proč je mi to, co ty a Jana píšete, tak cizí. Jste si hodně podobní. Hlavně tím negativním pohledem na druhé - ty je vidíš jako výřečné a namyšlené "probuzeností a osvíceností", mající naivní "duchovní" představy, že fintí apod. Negativně vidíš dokonce i děti - na rozdíl od Ježíše. Jana je zase vidí jako nevědomé, v pekle, strašně neštastné a trpící - dokud nebudou říkat to samé co ona. A jde vám především o sebe - o vlastní osvobození. Všichni ostatní by to podle vás měli dělat jako vy dva.


To, že dítě spí a neví o světě, zdá se mu sen o tom, co není ničím skutečným, neznamená, že není Láskou.

Kdyby tahle existence nebyla Láskou, tak by tady ani nebyly všechny ty promluvy Probuzených, které do ní probouzejí.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7150
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » čtv 25. dub 2024 11:00:51

miroslav píše:Názor na to jestli je Absolutno v pohybu nebo v klidu mu v tom ale moc nepomůže.


U tebe by šlo jen o názor? Proč by lidé neměli věřit, že je to tak, jak to realizovaní popisují? To se mají radši držet zaběhlých definic jako dodo?

Absolutno v klidu a v pohybu. Taky by mne to nenapadlo rozebírat. Jana nevěří na Absolutno v pohybu, a proto hned začala vysvětlovat, proč si myslí, že to není pravda. A požadovala citace, že to Tomášovi opravdu řekli. Ale ani jejich slova nemohla přesně předat/přepsat a upravila si je podle svého chápání.

Dokázat se to vysvětlováním nedá, potvrdit to může jen zkušenost.

:)
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » čtv 25. dub 2024 11:07:47

miroslav píše:Videa Tomášových jsou naprosto skvělá, úplná a není třeba k tomu ani nic dodávat. Jak říkáš i ty - nechat je na sebe v tichu a otevřenosti působit.

Já nevnímám negativně ani lidi ani děti.


Mluvíš o nich převážně negativně. Princip dobra, který jsem vždy ve všem vnímala, by mi zřejmě vůbec nedovolil soustředit se na to negativní. :)
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » čtv 25. dub 2024 11:14:04

.
Takže to vypadá, že Jana a Miroslav se budou dál hádat a Pedrito s Dodem jim budou sekundovat.

I na tomto vlákně o Panu Tomášovi.
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod dodo » čtv 25. dub 2024 11:14:39

.Petra píše:
miroslav píše:Názor na to jestli je Absolutno v pohybu nebo v klidu mu v tom ale moc nepomůže.


U tebe by šlo jen o názor? Proč by lidé neměli věřit, že je to tak, jak to realizovaní popisují? To se mají radši držet zaběhlých definic jako dodo?

Absolutno v klidu a v pohybu. Taky by mne to nenapadlo rozebírat. Jana nevěří na Absolutno v pohybu, a proto hned začala vysvětlovat, proč si myslí, že to není pravda. A požadovala citace, že to Tomášovi opravdu řekli. Ale ani jejich slova nemohla přesně předat/přepsat a upravila si je podle svého chápání.

Dokázat se to vysvětlováním nedá, potvrdit to může jen zkušenost.

:)



Ďakujem, že si si aj na mňa spomenula. Je to od teba milé, aj keď to čo nám sem píšeš, nie je práve tvoj najláskavejší prejav, však.
dodo
 
Příspěvky: 721
Registrován: stř 01. črc 2015 1:01:01

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Tara » čtv 25. dub 2024 11:18:47

miroslav píše:Ach ty ženy... :)

Kde nebylo žen, pobyl jsem nejvýše den.

No vidíš, to je ta úsměvná laskavost :-)
Hned bych ti napsala, že tě (někdy, zcela ve vyjímečných chvílích tvého nadhledu a laskavosti) miluji.

Ale nenapíšu. Protože vím, jak toto vyřčení zafunguje u mnohých chlapů (teda pokud to jsou to skuteční chlapi a ne mamánci nebo tokající tetřevi). Zaleknout se toho, protože oni už se své podstaty mužství nechtějí, nemohou být vlastněni :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2766
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Tara » čtv 25. dub 2024 11:27:34

dodo píše:
.Petra píše:
miroslav píše:Názor na to jestli je Absolutno v pohybu nebo v klidu mu v tom ale moc nepomůže.


U tebe by šlo jen o názor? Proč by lidé neměli věřit, že je to tak, jak to realizovaní popisují? To se mají radši držet zaběhlých definic jako dodo?

Absolutno v klidu a v pohybu. Taky by mne to nenapadlo rozebírat. Jana nevěří na Absolutno v pohybu, a proto hned začala vysvětlovat, proč si myslí, že to není pravda. A požadovala citace, že to Tomášovi opravdu řekli. Ale ani jejich slova nemohla přesně předat/přepsat a upravila si je podle svého chápání.

Dokázat se to vysvětlováním nedá, potvrdit to může jen zkušenost.

:)



Ďakujem, že si si aj na mňa spomenula. Je to od teba milé, aj keď to čo nám sem píšeš, nie je práve tvoj najláskavejší prejav, však.

Dodo, ne že bych chtěla nějak Petru obhajovat, ona to určitě nemá za potřebí, ale mýlíš se.
Mýlíš se jak v hodnocení Jany, tak např, i nyní v hodnocení Petry.
Každý vnímáme podle svého nastavení, zkušeností atd - tak to je.

Tak, jako nejsou vyčteniny = slogany živoucí slova, která mohou pomoci pochopit (dunící zvon), tak i vnímání energie, která je za psaným může být vnímána jako nelaskavost nebo laskavost atd.

Petra, od dob, co se spolu potkáme na diskuzních forech, se hodně, hodně změnila a možná to tak vidí i jiní, kteří spolu pobýváme tu a tam už delší dobu.
Jednu dobu byla velmi tvrdá (nelaskavá). A pak se u ní něco zlomilo. Změnilo. Samozřejmě nevím, co to způsobilo, to může vědět jenom ona sama a poslední rok, možná rok a půl jde z jejich příspěvků cítit velká zkušenost pravdy, trpělivost a právě ta laskavost.

Taky je dobré vnímat, o tom kdysi tady psala i Lída, je dobré naučit se ve slyšeném, viděném vnímat, kdy jde o pouhé konstatování (bez stopy odsudku a tím sebepovýšení) a kdy to tam např. je.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2766
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod miroslav » čtv 25. dub 2024 12:26:59

Tara píše:
Petra, od dob, co se spolu potkáme na diskuzních forech, se hodně, hodně změnila a možná to tak vidí i jiní, kteří spolu pobýváme tu a tam už delší dobu.
Jednu dobu byla velmi tvrdá (nelaskavá). A pak se u ní něco zlomilo. Změnilo. Samozřejmě nevím, co to způsobilo, to může vědět jenom ona sama a poslední rok, možná rok a půl jde z jejich příspěvků cítit velká zkušenost pravdy, trpělivost a právě ta laskavost.

:yes:
To taky koukám. Dlouho se odmlčela, už jsem se obával že si ji snad Pán Bůh povolal k sobě a najednou je zase tady a z určité stránky jako vyměněná. Obdivuhodně. :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3599
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Tara » čtv 25. dub 2024 13:09:25

Díky Bohu za to.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2766
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » čtv 25. dub 2024 13:47:17

miroslav píše:A aby se člověk osvobodil, musí ty své zauzleniny uvidět, uvědomit si je, připustit to a to může jedině sám a druzí nebo i literatura mu v tom mohou trochu pomoci.

To pracuje stále na představě své osoby. Osvobozující je poznání, kým skutečně jsme. V nejvyšší pravdě žádné zauzliny neexistují.

Je možné jít tzv. dlouhou cestou a zdokonalovat svou osobu, ale tahle cesta nikdy nikde nekončí. ve skutečnosti ego pracuje na zušlechtění ega.

Osvobozením je poznání, že nejsme to, co si můžeme o nás myslet, nejsme to, co se dá poznávat smyslovým poznáváním.

miroslav píše:Názor na to jestli je Absolutno v pohybu nebo v klidu mu v tom ale moc nepomůže. Zvláště když ani pořádně neví, co to Absolutno je.
To jsou pak jenom teoretické dohady.


Žádný názor nemá šanci ničemu nijak pomoci, ale poznání, že absolutno - nejvyšší pravda - je neměnná, a to, že my jsme tou nejvyšší pravdou, je poznání, že nemůžeme být jinde, než v cíli.

Takže na místo hledání toho, po čem toužíme, se dostavuje poznávání toho, co je.

Udržovat se v představách, že jsem tou formou, která musí teprve dosáhnout toho, po čem touží a čím ve své podstatě je, je přesně to, co neumožňuje poznávat svět Probuzených.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7150
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » čtv 25. dub 2024 13:55:13

.Petra píše: Jana nevěří na Absolutno v pohybu


Péťo, zkus nalézt jedinou citaci Probuzených, která doslovně říká: "Absolutno je v pohybu"

Ten pohyb vzniká díky projekci mysli. Jenže poznávání Absolutna tady je, když mysl je prázdná. Není ničím.

Takže dá se říct tak, že absolutno je v klidu, ale jakmile je absolutno v pohybu, tak je to iluze mysli.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7150
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » čtv 25. dub 2024 16:01:34

Jana píše:
.Petra píše: Jana nevěří na Absolutno v pohybu


Péťo, zkus nalézt jedinou citaci Probuzených, která doslovně říká: "Absolutno je v pohybu"

Ten pohyb vzniká díky projekci mysli. Jenže poznávání Absolutna tady je, když mysl je prázdná. Není ničím.

Takže dá se říct tak, že absolutno je v klidu, ale jakmile je absolutno v pohybu, tak je to iluze mysli.


Jani, mysli si, o čem jsi přesvědčená. To je ok. Určitě tě nebudu přesvědčovat o opaku.

Tomášovi popisují, jak to je. Víc k tomu není co říct. :)
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » čtv 25. dub 2024 16:06:10

miroslav píše:. Dlouho se odmlčela, už jsem se obával že si ji snad Pán Bůh povolal k sobě a najednou je zase tady a z určité stránky jako vyměněná.


Pán Bůh mi dává šanci, abych se na ten odchod pořádně připravila. Tak ji nechci zanedbat, ale plně využít. :)
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » čtv 25. dub 2024 16:39:34

.Petra píše:
Jana píše:
.Petra píše: Jana nevěří na Absolutno v pohybu


Péťo, zkus nalézt jedinou citaci Probuzených, která doslovně říká: "Absolutno je v pohybu"

Ten pohyb vzniká díky projekci mysli. Jenže poznávání Absolutna tady je, když mysl je prázdná. Není ničím.

Takže dá se říct tak, že absolutno je v klidu, ale jakmile je absolutno v pohybu, tak je to iluze mysli.


Jani, mysli si, o čem jsi přesvědčená. To je ok. Určitě tě nebudu přesvědčovat o opaku.

Tomášovi popisují, jak to je. Víc k tomu není co říct. :)


Nejde, doufám tady o to, někoho přesvědčit, nebo dokazovat, že někdo "má pravdu", jde o to rozkrývat "co je pravda". Jednak je to zábava a jednak s poznáním Pravdy všechny problémy ze života mizí.

Díky promluvám Probuzených je tady skvělá navigace k jejímu poznání.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7150
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod Jana » čtv 25. dub 2024 17:26:03

.Petra píše:
P.S. M. Tomášová to vysvětluje zcela jasně: Absolutní Bytí je vždy ten nekonečný provaz - v klidu beze smyček, v pohybu se smyčkami - se smyčkami ze sebe samého. :)


M. Tomášová to tady jasně říká:

To absolutní Bytí se dá přirovnat k nekonečnému oceánu, nebo nekonečnému provazu. Tudleta ta tráva -si představte, že je nekonečný provaz - a to je ten klid v tom Bytí. Ale to Bytí nemuže být jenom v klidu - ono je také v pohybu. (Ono je živé totiž - E. Tomáš) V pohybu má na sobě nekonečné množství takových smyček. Z čeho je ta smyčka udělaná - no, z toho samého......


:)



Maharadž:

"Toto poznání 'já jsem' neboli 'podstata bytí' je plášť iluze, který je přehozen přes Absolutno. Proto poté, kdy je brahma překonáno, je tu pouze Parabrahma, kde není jediná stopa po poznání 'já jsem'."

"Světci a proroci nejprve rozpoznali pocit 'bytí'. Potom meditovali a spočívali v něm a nakonec jej překonali, co vyústilo v jejich konečnou realizaci".

"Prosím vás pochopte to jasně, že Vy, Absolutno zbavené jakékoliv tělesné identity, jste kompletně, dokonalí a Nezrození."
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7150
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod .Petra » čtv 25. dub 2024 17:45:49

Jana píše:
Nejde, doufám tady o to, někoho přesvědčit, nebo dokazovat, že někdo "má pravdu", jde o to rozkrývat "co je pravda".


Rozkrývat pravdu je zábava pro mysl. Poznat pravdu, stát se pravdou, je něco podstatně jiného.

Moji mysl rozkrývaní nebaví. Považujete to za ztrátu času. S tím nic nenadělám. :)
.Petra
 

Re: Pan Tomáš

Nový příspěvekod miroslav » čtv 25. dub 2024 17:54:43

Jana píše:
"Prosím vás pochopte to jasně, že Vy, Absolutno zbavené jakékoliv tělesné identity, jste kompletně, dokonalí a Nezrození."


No, tak ještě se zbavit té tělesné identity a je to. Nestačí ale jen o ní říkat, že neexistuje, nebo že je relativní atd. Už z toho říkání a psaní je vidět, že si se jí zatím nezbavila. A tak hold nezrozená a dokonalá zatím nejsi.
Ale ráda bys byla kompletně dokonalá a také aby to ostatní viděli, že jo. :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3599
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

PředchozíDalší

Zpět na Duchovní směry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků