Otče náš - Míla Tomášová

Re: Otče náš - Míla Tomášová

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 15. kvě 2020 10:49:30

Jana píše:
"Hledejte zdroj mysli a naleznete, že mysl neexistuje! Mysl obrácená dovnitř se sama stane Já."
Ramana Mahariši


Ale on v tom stavu bez mysli nic nedělal a kdyby se o něj někdo nepostaral, tak by umřel hlady. Takže taky ne to pravé ořechové. :)
Návštěvník
 

Re: Otče náš - Míla Tomášová

Nový příspěvekod Jana » pát 15. kvě 2020 11:29:30

Návštěvník píše:
Jana píše:
"Hledejte zdroj mysli a naleznete, že mysl neexistuje! Mysl obrácená dovnitř se sama stane Já."
Ramana Mahariši


Ale on v tom stavu bez mysli nic nedělal a kdyby se o něj někdo nepostaral, tak by umřel hlady. Takže taky ne to pravé ořechové. :)


:)

Samozřejmě, že nic nedělal, když zmizelo ztotožnění s konatelem.

Smyslové orgány jsou zaujaty a okouzleny nějakým objektem a tak vznikají touhy. Potom se smysly, mysl i intelekt ubírají rozdílnými směry. Nevědomý vozataj požene nemilosrdně koně (smysly) a kočár (mysl) odlišnými směry, jen tak pro zábavu, a nestará se tak ani o bezpečí koní, ani o kočár, a ani tak nedosáhne konkrétního cíle. Ale pravý vozataj bude velmi pozorný, nebude trápit koně, spíše bude řídit kočár tak, aby s ním dojel do cíle. Touhy, které se zmocňují smyslových orgánů a mysli, je ženou šíleně sem a tam jen pro své maximální potěšení. Ardžuna je v této bitvě tím šťastlivcem, neboť jeho vozatajem není nikdo jiný než Krišna, Ten Nejvyšší. Krišna Sám kontroluje koně, a když Ardžuna podlehne touze a klamu intelektu, dá mu patřičné instrukce a osvobodí ho od čarovné moci tužeb a dovede ho k poznání (džňána).
http://www.advaita.cz/24939-ramana-maha ... agavadgita
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6878
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Otče náš - Míla Tomášová

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 15. kvě 2020 14:26:23

Jana píše:
Návštěvník píše:
Jana píše:
"Hledejte zdroj mysli a naleznete, že mysl neexistuje! Mysl obrácená dovnitř se sama stane Já."
Ramana Mahariši


Ale on v tom stavu bez mysli nic nedělal a kdyby se o něj někdo nepostaral, tak by umřel hlady. Takže taky ne to pravé ořechové. :)


:)

Samozřejmě, že nic nedělal, když zmizelo ztotožnění s konatelem.



Ramana mluví o nirvikalpě a v té zmizí vnímání těla a světa = mysl se rozpustí v Já. Tělo a mysl pak nemohou nic dělat. Ramana byl v tomto stavu dlouho, a kdyby se nenašel nikdo, kdo by o jeho tělo pečoval, tak by zemřel. A ty bys ho nemohla citovat. :)
Návštěvník
 

Re: Otče náš - Míla Tomášová

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 15. kvě 2020 18:11:00

Ramana mluví o nirvikalpě a v té zmizí vnímání těla a světa = mysl se rozpustí v Já. Tělo a mysl pak nemohou nic dělat. Ramana byl v tomto stavu dlouho, a kdyby se nenašel nikdo, kdo by o jeho tělo pečoval, tak by zemřel.


"Polož své břemeno k nohám Pána vesmíru, který vše vykoná. Buď stále
upevněn v srdci, v transcendentálním absolutnu. Bůh zná minulost, přítomnost i budoucnost. On určí tvou budoucnost a dokoná dílo. Co má být Učiněno, bude učiněno v příslušné době. Nedělej si starosti. Přebývej v srdci a své činy přenech božství".


Sádhu Arunáčala
A.W. Chadwick
Návštěvník
 

Re: Otče náš - Míla Tomášová

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 15. kvě 2020 19:46:12

Mistr Balsekar:



Operující mysl tu musí být dál, jinak by psycho-fyzický mechanismus nemohl vykonávat svou činnost."


http://www.advaita.cz/wcd/e-knihy/ostat ... _mluvi.pdf



Podle Ramany mohou Probuzení používat rozdílné, rozlišné pojmy - záleží na posluchači. Bhakta bude tedy mít zřejmě velký problém s výrazem "operující mysl". Pro něho je jistě vhodnější pojem "božství".
Probuzený pochopí bez problémů všechny pojmy, jakkoliv jsou rozlišné, nebot' ví, co označují.

:)
Návštěvník
 

Re: Otče náš - Míla Tomášová

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 15. kvě 2020 20:09:35

" Bůh zná minulost, přítomnost i budoucnost. On určí tvou budoucnost a dokoná dílo.

Sádhu Arunáčala
A.W. Chadwick


Tohle je k pousmání. Často se tady tvrdí, že minulost a budoucnost jsou jen představy. A hele: Bůh zná jak minulost, tak budoucnost. :D
Návštěvník
 

Re: Otče náš - Míla Tomášová

Nový příspěvekod miroslav » pát 15. kvě 2020 20:39:10

Návštěvník píše:
" Bůh zná minulost, přítomnost i budoucnost. On určí tvou budoucnost a dokoná dílo.

Sádhu Arunáčala
A.W. Chadwick


Tohle je k pousmání. Často se tady tvrdí, že minulost a budoucnost jsou jen představy. A hele: Bůh zná jak minulost, tak budoucnost. :D


Přítomnost obsahuje minulost i budoucnost i mysl.
Jinak jsou to pro ty, kteří to tak nevidí, nežijí (zblblí nějakými "duchovními" koncepty) jen "ustřelené kecky".
Nenapadá mne zrovna jak to příhodněji vyjádřit.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3399
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Otče náš - Míla Tomášová

Nový příspěvekod Jana » sob 16. kvě 2020 6:22:56

Ramana Maháriši:

"Hledejte zdroj mysli a naleznete, že mysl neexistuje! Mysl obrácená dovnitř se sama stane Já."


Návštěvník píše:
Ale on v tom stavu bez mysli nic nedělal a kdyby se o něj někdo nepostaral, tak by umřel hlady. Takže taky ne to pravé ořechové. :)


Jana píše: Samozřejmě, že nic nedělal, když zmizelo ztotožnění s konatelem.



Návštěvník píše: mluví o nirvikalpě a v té zmizí vnímání těla a světa = mysl se rozpustí v Já. Tělo a mysl pak nemohou nic dělat. Ramana byl v tomto stavu dlouho, a kdyby se nenašel nikdo, kdo by o jeho tělo pečoval, tak by zemřel. A ty bys ho nemohla citovat. :)


Ramana Maháriši: V kévala nirvikalpa samádhi je mysl dočasně utišena v nečinnosti, avšak není mrtvá. Tehdy je ve stavu lája, nikoli nasa. Proto když jsou objekty v kontaktu s tělem a smysly nebo když je mysl jinak uvedena v pohyb, pak je tenká niť samádhi přerušena. Nicméně v případě dokonalého samádhi, tj. v sahadža nirvikalpa samádhi, je stav samádhi trvalý a je stavem naší vlastní přirozenosti. Objekty mohou být v kontaktu s tělem a jeho smysly, ba i mysl může pracovat, přece však toto samádhi není přerušeno. Jak je to možné? Příklad to objasní. Chlapec jde spát, aniž by něco pojedl. Jelikož se jedná o hlubokého spáče, dá dost práce ho přimět, aby něco spolknul. Ani si neuvědomuje, že něco jí a když se ráno probudí, nic o tom neví. Podobně je to s vozky volských potahů. Usnou na svém místě na voze nebo si dokonce ve voze lehnou, ale voli stejně dotáhnou vůz na místo určení. V obou případech spánek nezanechal v mužích či chlapci žádnou stopu vzpomínky o pohybech těla. V případě sahadža samádhi vlastník těla zapomíná na pohyby či změny těla pro intoxikaci Vědomím-Blahem.


Takže jak?

Co je naší vlastní přirozeností ?

Je to naše pravé Já, nebo iluze konatele - ego?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6878
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Otče náš - Míla Tomášová

Nový příspěvekod Jana » sob 16. kvě 2020 6:34:43

Co se existence a neexistence mysli týče, když je skutečnost poznávaná skrz mysl, tak je zároveň poznávaná i mysl.

Ale v poznání naší skutečné podstaty, tedy v poznávání pravého Já, žádná mysl neexistuje. Naše skutečná přirozenost je mimo mysl.

Je to jako když se díváš (s nohama stojícíma pevně na zemi :D ) na nebe skrz mraky, tak jasně že vidíš mraky. Registruješ to co v čase přichází a odchází, zakoušíš prostorové omezení ve výhledu.

Bez ztotožnění s tělesnem se díváš jako nebe a mraky ve výhledu neregistruješ.

Obrázek

"Jsi nebe. Mraky jsou to, co se děje, co přichází a odchází." - Eckhart Tolle
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6878
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Otče náš - Míla Tomášová

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 16. kvě 2020 8:25:42

Jana píše:Takže jak?

Jaký je náš přirozený stav?


Ve slovech se nenajde. Ani ve slovech Probuzených.
Teprve, když se praktikuje to, co radí Probuzení, tak může dojít k Poznání. Pak už takové otázky nevznikají.

:)
Návštěvník
 

Re: Otče náš - Míla Tomášová

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 16. kvě 2020 8:28:45

:)
Komu je důležíté, jak je to s myslí? Kdo má potřebu to pořád řešit?
Návštěvník
 

Re: Otče náš - Míla Tomášová

Nový příspěvekod Jana » sob 16. kvě 2020 8:42:43

Návštěvník píše:
Jana píše:Takže jak?

Jaký je náš přirozený stav?


Ve slovech se nenajde. Ani ve slovech Probuzených.
Teprve, když se praktikuje to, co radí Probuzení, tak může dojít k Poznání. Pak už takové otázky nevznikají.

:)


Nikdy se neobjeví žádná otázka?

Nikdy už se hledající Probuzeného na nic nezeptá?

Nikdy se nezeptá na nic Probuzený hledajícího?

Ano, když se sejdeme v Poznání jediného Já, když se sejdeme ve své přirozenosti, tak je tady jen "intoxikace Vědomím-Blahem", jak říká Mahariši.

To všechno ostatní je bezpředmětné.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6878
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Otče náš - Míla Tomášová

Nový příspěvekod salmo1cz » čtv 15. dub 2021 22:51:21

Ježíš řekl: Proč omýváte vnější stranu poháru? Nechápete, že ten, kdo stvořil vnitřek, je ten, kdo stvořil také vnější stranu?
salmo1cz
 

Re: Otče náš - Míla Tomášová

Nový příspěvekod vostal petr » sob 17. dub 2021 11:07:30

Že by ze soucitu? No to asi bohužel ne.
Jana, Petr a skoro všichni další...


Ty v tom zamíchaným hrnečku kávy vidíš někde nějakej soucit ???

No vidíš, debilů jako jsi ty je furt dostatek, takže je furt co řešit... :)
vostal petr
 

Re: Otče náš - Míla Tomášová

Nový příspěvekod vostal petr » sob 17. dub 2021 11:13:07

Nikdy se neobjeví žádná otázka?

Nikdy už se hledající Probuzeného na nic nezeptá?

Nikdy se nezeptá na nic Probuzený hledajícího?


U mě ne,

u mě se objevují pouze odpovědi,

otázky vznikají pouze tam, kde je nějakej problém co je třeba řešit,

zatímco odpověd se objevuje tam, kde je vše vyřešeno a není co řešit...



PS.
Ty tvoje věčné nablblé otázky jsou jen manipulativními pokusy druhým blbnout hlavu dle tvých představ...
vostal petr
 

Re: Otče náš - Míla Tomášová

Nový příspěvekod Airahejs » úte 20. dub 2021 18:36:51

tak to jsi se moc nevytáh. Byla jednou jedna votázka a vodpověď, co byla její vozvěnou.
No a to je vše, co vo tom ceknu, že jakýkoliv další votázky a vodpovědi jsou realizace pitomosti.
Airahejs
 

Předchozí

Zpět na Míla Tomášová

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník