jak nejíst maso a proč..

Moderátor: rafael

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 21:07:45

Návštěvník píše:
Bílkoviny se dají doplnit třeba i seitanem, nebo netučným tvarohem. Taky jsem mnohaletý vegetarián a plně mi to vyhovuje.

Seitan natural nakrájím na plátky, potřu po obou stranách originální sojovou omáčkou, osolím a obalím v hladké mouce. Pak je postupně ogriluju po obou stranách. Vznikne polotovar, který se dá pak připravit na jakýkoliv způsob, stejně jako maso. Na talíři se pak doplní kromě přílohou třeba dušeným zelím nebo zeleninou různých druhů, nejlíp syrovou, posypanou směsí bylinkového koření a pažitkou. Dávají si to u mě rádi i příbuzní a kamarádi, co vegetariány nejsou.

Uzený seitan chutná taky výborně, dá se nastrouhat na uvařené špagety (může se to navrch pokapat kečupem), a k tomu podávat zeleninový salát.


asi sem natvrdlý ale nikdy jsem o tomto neslyšel.. Seitan natural co to je?, s čeho to je?? je to jako sýr?? nebo něco speciálního??
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod .Petra » úte 20. kvě 2014 21:10:25

rafael píše:když mluvíme o tom vaření.. když budu vařit jídlo klasicky s masem a prostě to maso si na talíř nedám ale kdo bude chtít ho sní, třeba moje děti, jelikož vařím sám doma.. tak to není problém že to maso je vyvařené třeba v nějaké omáčce? dám si třeba rýži omáčku s masa ale maso ne.. laicky si myslím, že by to asi vadit nemělo..


Podle mého zaleží na tom, co tobě nevadí.
Já teda osobně nic, co se udělalo z masa - omáčku, polévku, nejím.
Na rýži si dám zeleninu a posypu to strouhaným sýrem a třeba trochu kečupu. Mňam...
Nestala jsem se žádnou dobrou vegetariánskou kuchařkou - zatím.
Akorát po moji vegetariánské lasagne se moji kluci mohou utlouct, chutná jim mnohem lépe než ta s masem.

:)
.Petra
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 21:12:51

rafael píše:i káva? i česnek?? jujda.. nestačí mi jen nejíst maso??

je dobrý poslouchat tělo, co na to říká, a tím se řídit

Česnek u mě nějak odpadl sám mnohem později, během času pak i cibule. Kávu piju klidně dál, i když postupně začalo být tělo na kofein tak citlivé, že tomu přizpůsobuju i její množství: na minišálek dám jen slabou moccalžičku a funguje to jako kdysi silný turek. Ale piju ji už jen výjimečně :)

Seitan natural i uzené TOFU (sorry, to byl překec, nejde o uzený seitan, TOFU je vyrobené ze sóji) se dostane v prodejnách zdravé výživy.
Můžeš si na webu vygůglit spoustu receptů, jak ho upravovat, např. tady http://www.bio-life.cz/bio-vyrobky/seitan.html
Návštěvník
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod .Petra » úte 20. kvě 2014 21:17:16

rafael píše:
malpan píše:
jj, doplnit bílkoviny a minerály - takže pestrá strava..., ale může chybět i ta energie masa


jak energie masa..tomu nerozumím..?? jsou v mase minerály??


Samozřejmě. Svaly, tělo zvířat mají v sobě minerály stejně jako naše těla. A hlavně mají vitamín B 12.
:)
.Petra
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod malpan » úte 20. kvě 2014 21:18:37

rafael píše:
jak energie masa..tomu nerozumím..?? jsou v mase minerály??

masožravci mají v přírodě v sobě nejen otupělost při trávení (sytost), ale i bojovnost (agresivitu). U lidí je to pochopitelně mnohem jemnější, ale dá se to v tom vidět. Proto se říká, že i strava se odráží v chování.
Minerály jsou tam taky
Co se týče těch vývarů - neřeš to hlavou - Může se ti stát, že si dáš někde jídlo a při první lžičce budeš vědět, jestli to dokážeš sníst nebo ne... a někdy, i když v tom vykoupali slípku, tak ti to nic neudělá - naslouchej tělu...
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod .Petra » úte 20. kvě 2014 21:21:53

rafael píše:asi sem natvrdlý ale nikdy jsem o tomto neslyšel.. Seitan natural co to je?, s čeho to je?? je to jako sýr?? nebo něco speciálního??


Pokud vím, je seitan výrobek z pšeničné mouky (děsná procedůra, když se to dělá doma) a má to být opravdová náhrážka masa, že se z to ho dají dělat řízky apod.
:)
.Petra
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 21:33:04

uf těch rad od vás všech je hodně.. je vidět že tomu rozumíte a máte zkušenosti..

půjdu na to teda postupně, vynechám maso postupně, a budu sledovat co tělo jestli neblbne.. a podle toho vše přizpůsobím

indové ale jedí kořeněná jídla, a velmi pálivá, dávají do toho asi zřejmě nějaké pálivé papriky.. jednou jsem takto jedl takové pravé indické jídlo.. tohle asi problém nebude ne? ikdyž to zase koresponduje s naším českým česnekem, co mám na zahradě , nemyslím tím čísnký.. ten je taky pálivý..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod .Petra » úte 20. kvě 2014 21:38:32

rafael píše:i káva? i česnek?? jujda.. nestačí mi jen nejíst maso??


:D

Ale klidně jez, co ti chutná a co ti dělá dobře.
Když chceš, tak můžeš experimentovat, že nějaký čas nejíš to a potom zase něco jiného a přitom pozoruješ, jak se u toho cítíš. Potom si rozhodneš, jestli u toho chceš zůstat nebo ne.
Ramana např. nejedl maso a vejce, ale mléčné výrobky ano.
:)
.Petra
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod malpan » úte 20. kvě 2014 21:41:47

rafael píše:indové ale jedí ..

rozumím, ale dovolím si trošku popíchnout do našich řad - neřešme Indy - ti mají dost starostí sami se sebou - řešme sebe. Sebepoznávání a sebepoznání nezahrnuje ani sousedy, natož druhou polokouli...
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod .Petra » úte 20. kvě 2014 21:51:32

rafael píše:
indové ale jedí kořeněná jídla, a velmi pálivá,


Možná si tím desinfikují trávicí oběh nebo se tak lépe vyrovnávají s místním podnebím. :what:


rafael píše:dávají do toho asi zřejmě nějaké pálivé papriky.. jednou jsem takto jedl takové pravé indické jídlo.. tohle asi problém nebude ne? ikdyž to zase koresponduje s naším českým česnekem, co mám na zahradě , nemyslím tím čísnký.. ten je taky pálivý..


Místo česneku a cibule prý používají koření assafoetidu, které má prý stejnou chuť, ale nepůsobí tamasicky.

:)
.Petra
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod .Petra » úte 20. kvě 2014 22:13:12

http://www.slunecnice-cb.cz/slunecnice- ... /66-SEITAN

Seitan – „PŠENIČNÉ MASO“

Seitan je rostlinná bílkovina z pšeničné mouky. Pšenice obsahuje asi 10% bílkovin. Lepek ve spojení se škrobem je pro náš trávící systém poněkud problematický. Pokud jej ale upravíme jako bílkovinný koncentrát - nazvaný seitan, jeho trávení probíhá převážně v žaludku. Takto upravený lepek je velmi výživný a snadno stravitelný.

Seitan tedy není vhodný pro bezlepkovou dietu.



V jaké formě se dá seitan koupit a jak jej můžeme upravit:



Seitan lze upravovat stejně jako maso, jen doba úpravy je kratší. Seitan si můžete vyrobit doma sami nebo zakoupit v obchodech se zdravou výživou již hotový: seitan natural, který upravujeme jako maso na svíčkovou, vepřovou pečeni, guláš… . Výborný je pak seitan speciál, který je již upravený na kousky a ochucený. Patří mezi nejchutnější výrobky ze seitanu - používá se na ražniči, guláše, na špíz, speciality se zeleninou… . Dále se pak dají koupit již hotové seitanové karbanátky, řízky, seitan se zeleninou - jako polotovar. Seitan tedy můžeme upravovat stejně jako maso, dle fantazie a zvyku – péct jej, dusit, smažit….



V obchodech se zdravou výživou se dá koupit hotové jídlo připravené ze seitanu, zavařené ve sklenici, např. výborná Svíčková omáčka, Segedínský guláš, Drštková polévka, Seitan na houbách atd. Tyto polotovary jsou velmi šikovné na dovolenou, nebo potřebujete-li rychle připravit oběd či večeři.

Domácí výroba seitanu:
1 kg hladké mouky smícháme s 0,5 l studené vody a důkladně vypracujeme v nelepivé, hladké těsto. Zalijeme horkou vodou a necháme 15 - 45 minut odpočinout. Potom začneme s vymýváním. Hmotu vložíme do mísy se studenou vodou a oběma rukama promýváme tak, aby se hmota stále udržovala v celku. Rukama těsto hněteme, až se začne uvolňovat obilný škrob. Voda zbělí, těsto se zmenší a začne se trhat. Proces stále opakujeme, dokud není voda čistá cca 4x. Nakonec v míse zbude asi třetina hmoty podobná gumě – což je gluten neboli čistý lepek.

Škrobovou vodu necháme ustát ve velké nádobě, slijeme a škrob uchováme k zahuštění omáček, zeleniny a moučníků. Pokračujeme tak, že do hrnce dáme vodu, nakrájenou kořenovou zeleninu, mořskou řasu a sójovou omáčku, koření např. libeček, bobkový list, česnek, soj. omáčku, wurzl, bazalku. Hmotu můžeme obarvit šťávou z červené řepy. Přivedeme vodu do varu a vhazujeme plátky vytvarované z glutenové hmoty. Vaříme asi půl hodiny.

Seitan vyjmeme z hrnce a dále zpracováváme. Z vývaru uděláme polévku. Vývar obsahuje velké množství minerálů.

:)
.Petra
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 22:23:40

navrhuji uspořádat sektání kde me vy zkušení naučíte vařit vegetariánsky :) i ty seitany
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod irulan » úte 20. kvě 2014 22:28:34

malpan píše:
rafael píše:indové ale jedí ..

rozumím, ale dovolím si trošku popíchnout do našich řad - neřešme Indy - ti mají dost starostí sami se sebou - řešme sebe. Sebepoznávání a sebepoznání nezahrnuje ani sousedy, natož druhou polokouli...

S tim souhlasím, mají jiné podnebí, zvyky, jiný tělesný metabolismus. Proc kopírovat....inspirovat se, to jo, a najít si vlastni styl. Experimentovat, jak tu uz bylo psáno, zjistit, co mi děla dobre a vyhovuje. Tyhle různý vědecky a nábožensky pojetí bývají tak jednostranný. Muze byt, ze někomu vyhovuje dodržovat nejaka pravidla a přikázání, ale ja osobně jsem trochu rebel a potrebuju si to zdůvodnit sama - jak hlavou, tak srdcem (a žaludkem, protože telo si umí říct, co potřebuje).
Nejsem vegetarián, jim celkem všechno, ale kdyz si muzu vybrat volím jídlo nemasite a úplne jednoduché, nejradši takove ty babičkovské skubanky a bramboraky. Kdyz kluci nejsou doma, tak si muzu vařit ty zdravé "blivajzy" jako tofu, pohanku, jahly apod. Proste si varim, co mi chutná a po čem se cítím lehce, ale kdyz mi někde naloží kachnu se zelím, nepohrdnu :D
A s chlastem je to podobný, normálně nemam potřebu, ale obcas se odvazat nezaškodi.
Kdybych se striktně a násilím držela, možna bych měla mnohem vetsi nutkání to porušovat. A navíc život pro me neni o pravidlech, ale o svobode a přirozenosti.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 22:46:23

Dokud to kombinuješ, no problem. Když se ale přestane jíst maso úplně, asi po šesti týdnech začneš cítit vůni i toho nejvoňavějšího masa jako nepříliš voňavou, spíš naopak. Proč se tahle čichová reakce změní, to nevím, ale od té chvíle zmizí jakýkoliv zájem o maso.
Návštěvník
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 22:46:40

A co přejít na pražený ječmen?

http://vegetariansky.blog.cz/1207/campa ... dove-jidlo
Campa - tibetské lidové jídlo


nebo takový oves také není špatný...
http://www.coop.cz/magazin/3_2000/ovesne_vlocky.html
Ovesné vločky

mě chutná pohanka...
http://www.pohankovymlyn.com/pohanka.php

:)
Návštěvník
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod nop » úte 20. kvě 2014 22:52:35

Vynechal jsem maso, když jsem jednou viděl před lety v obchodě nádrž s živými rybami a raky atd. a uvědomil jsem si, že nemají šanci přežít, i kdybych je živé odkoupil a pustil do řeky. Nevykoupím vše. Byl to mrzký pocit bezmoci, ale už jsem nedokázal jíst maso.
Přestal jsem ze dne na den. Nic se mému trávení nestalo.
Mám rád sýry odjakživa, zavedl jsem větší konzumaci sýrů, tvarohu a mléka a ovesných vloček (ty vločky kvůli vyváženému obsahu fosforu a vápníku 1 : 2).
Nedostatku bílkovin se nebojím. I obiloviny (pšenice, ječmen, žito, oves) obsahují asi 11 procent bílkovin. V každém kilogramu chleba nebo pečiva tedy sním 11 dkg bílkovin. Denní dávka je od 10 do 17 dkg u dospělého (podle váhy). Dokonce zelenina má pár procent bílkovin, nejvíce kapusta, ta obsahuje 4 dkg bílkovin v jednom kile. K pokrytí spotřeby bílkovin jen kapustou bych jedl 3 kg kapusty denně. Se sýrem a tvarohem je to jednodušší.
Nejvíce obsahuje sója - 24 procent. Rovněž ořechy, oříšky a mandle mají hodně bílkovin (v Indii jsou snadněji k mání, i kešu).
Že Indové hodně koření, to je zvyk až tradice. Koření se cenilo i u nás v Evropě, dokud nebyly zavedené konzervační prostředky jako kyselina benzoová, a před Pasteurem nebyla známá sterilizace potravin horkem a zavařování, jenom to uzení.
Mahátmá Gándí psal v životopise, jak musel na začátku v jeho domácnosti šetřit, když začal svou advokátskou praxi v Jižní Africe. Nemohli si dovolit sluhy, i praní si dělali sami včetně škrobení. Odvykl si také od koření (aby ušetřili) a učinil podivuhodný objev, že "samotné potraviny bez koření mají svoji vlastní, jemnou chuť". No podržte mne, aby zjistil, že i fazole má vlastní chuť, potřeboval ji napřed vařit bez koření. Co tedy v Indii lidé chutnají? Oni jedí jídlo, ale v něm cítí koření. Kromě pšeničných placek čapátí, jogurtu a másla.
Na to jsem si vzpomenul, když jsem v restauraci hnutí Hare Kršna jedl také jablečný kompot, který nebyl osvěžující, ale pálivý. Asi je v tom čatní (psané chutney). Napálil jsem se takto podvakrát. Potom jsem si už jablečný kompot nebral.
Osobně používám vejce, zvláště v pečení (slípka přežije) a jím placky bez vejce i palačinky s použitím vejcete.
x x x x trochu z pečení.
Z mé soukromé korespondence opisuji chutě vegetariána a dávám do placu recept.
„---Pokud jde o oblibu, pak to vyhrává
a/ smažený sýr s brambory.
Na př. Gouda, obalený, usmažený. Lze také použít sýry druhu hermelín. Eidam je tvrdší a trochu se tahá při kousání.
Recept naší tety: sýr se nastrouhá nebo pomele na strojku,
smíchá se se strouhankou (na 20 dg sýra asi dvě lžíce strouhanky) a trochou mléka, a spojí se žloutkem, aby vzniklo tužší těsto.
Do toho se dává zelenina, nebo někdo pomleté škvarky, nebo také droždí (to dodává navinulou chuť a napodobuje hovězí pro ty, kdo oblibují maso více než sýr).
Ideální je nastrouhaný uvařený kedluben a jiné tuhé druhy. I směs, hrách, mrkev, zelí, cibule, česnek, celer (i nevařené dopředu) atd.
Samotná mrkev dělá mdlejší chuť, proto ji lze míchat s kořenem petržele, stačí asi 1 díl petržele ku 3 dílům mrkve, aby to osvěžilo. Ředkvička se moc nehodí, dělá tam štiplavou dochuť.
Pokud se bude jíst teplý hned, může se použít celé vejce.
Pokud se dělají placky do zásoby, např. na cestu, pak placky obsahující bílek jsou po vychladnutí tvrdší, ale ty zadělané jen se žloutkem si uchovávají vláčnost. Lze zadělat těsto s jogurtem místo mléka nebo v kombinaci s mlékem.
Lze smažit placku jako karbanátek, nebo s obalem jako řízek.
Lze přiložit brambory vařené, nebo smažené, nebo jako bramborovou kaši, nebo jako studený bramborový salát (spojený třemi možnými variantami: majonézou, jogurtem, tatarskou omáčkou). Pro mne osobně je méně zvykem jíst hranolky a krokety, ale jde čistě jen o zvyk.
Trend při bramborách je dnes: nakrájet brambory na kousky bez loupání, i se slupkou, podélně rozříznout na 4 čtvrtky, a pak kolmo nakrájet na kostičky a vařit přímo. Dělá se to i v restauracích. Slupka zůstane jen na jedné straně každé kostičky a po uvaření se sní přímo s kouskem.
b/ jedno mňam pro mne oblíbené je:
šišky z těsta připraveného s přídavkem vařených brambor, nebo s tvarohem. Může se použít polohrubá mouka, možná i krupicová. Vyválejí se šišky na prst tlusté, a skoro jako půl prstu až prst dlouhé, uvaří se (v osolené vodě) a posypou se na talíři strouhankou upraženou vedle na pánvici na sucho do světle hnědé barvy, promíchanou s práškovým cukrem a mletým mákem, nebo s pomletými ořechy. Může se přidat marmeláda jako kopeček na talíři.
c/ jakékoliv ovocné knedlíky z hladkého těsta jsou oblíbenou potravou, podle sezóny. "
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 23:04:48

nebo takový oves také není špatný...
http://www.coop.cz/magazin/3_2000/ovesne_vlocky.html
Ovesné vločky

mě chutná pohanka...
http://www.pohankovymlyn.com/pohanka.php

Jako snídaně je vynikající kombinace jemných ovesných a pohankových vloček v poměru 1 : 1. Tři lžíce téhle směsi, do toho nastrouhat menší oloupané jablko, zalít trochou vody a přivést do varu. Necháme asi minutu povařit, pak odstavíme z plotny a vmícháme lžičku medu, lžičku citronové šťávy, lžičku ovesných otrub, lžičku umletých semínek (slunečnice, dýně a sezam) a rozprostřeme na talíř. Navrch se ve tvaru mandaly nasypou mleté ořechy, případně trochu mletého kokosu, hrozinky a oloupané rozkrájené kivi, nebo pár dílků mandarinky, případně jiného ovoce.
Výborný začátek dne :)

:)
Návštěvník
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 23:19:54

PS. Kdo má rád ještě výraznější chuť, může povrch kaše před vytvořením mandaly posypat skořicí.
Návštěvník
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod malpan » stř 21. kvě 2014 5:32:54

Návštěvník píše: Navrch se ve tvaru mandaly nasypou...
Výborný začátek dne :)

:)

Mojí mandalou je vždycky smajlík - :D ;)
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 21. kvě 2014 10:50:15

malpan píše:
Návštěvník píše: Navrch se ve tvaru mandaly nasypou...
Výborný začátek dne :)

:)

Mojí mandalou je vždycky smajlík - :D ;)

:)

Vytvářením mandaly v téhle podobě je hmotný živel.... potrava
prostupován vzdušným živlem... obrácením plné pozornosti od hmotného k Prapodstatě všeho
v odevzdávání sebe i jídla Tomu, co je Vším... skrze vodní živel cítění
s dětskou vřelostí ohnivého živlu...

:)

to mi jen teď napadlo, není to něco vědomého, spíš dlouholetý zvyk
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Rafael

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků