jak nejíst maso a proč..

Moderátor: rafael

jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 19:08:07

může zde někdo napsat nějaké zásady jak nejíst maso a čeho se vyvarovat? má někdo s tím zkušenosti??
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod .Petra » úte 20. kvě 2014 19:23:07

Nejím maso už 25 let. Zásadu jsem si udělala jednu: jím víc sýra. Žádné problémy nevznikly.

:)
.Petra
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod malpan » úte 20. kvě 2014 19:24:24

rafael píše:může zde někdo napsat nějaké zásady jak nejíst maso a čeho se vyvarovat? má někdo s tím zkušenosti??

když to hodně zlehčím, tak stačí jej nedávat do pusy a tím se ti nemůže stát, že bys jej jedl.. Ale o takovou odpověď asi nestojíš... :D

Jsem letitým vegetariánem, ale pokud ti můžu něco doporučit, jez to, co máš rád a co má rádo tvé tělo. Pokud si tvá mysl vymyslí, že je jezení masa špatné a proto jej vyřadíš z jídelníčku, tak tě reakce těla dožene. Pokud tvé vegetariánství bude pramenit z toho, že maso nedokážeš jíst, bude to přirozená cesta - nebude ti chybět (nebude to tedy křeč)

Když bys přecijen chtěl to maso opustit, dej tělu čas a vynechávej jej pomalu a postupně - od těch těžkých (vepřové) po lehká (kuře, ryby). Sleduj reakce těla a podle toho postupuj.
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod ,Petra » úte 20. kvě 2014 19:33:03

malpan píše:
Když bys přecijen chtěl to maso opustit, dej tělu čas a vynechávej jej pomalu a postupně - od těch těžkých (vepřové) po lehká (kuře, ryby). Sleduj reakce těla a podle toho postupuj.


U mne to fungovalo bez problému ze dne na den - v okamžiku, kdy jsem si uvědomila, že bych žádné to zvíře, jejichž maso jsem s takovou chutí jedla, nedokázala zabít.
Rodině jsem vařila maso dál. Dcera ho také přestala jíst, kluci ho jedí dodnes. To je podle mne zcela v pořádku.

:)
,Petra
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 19:34:33

malpan píše:
rafael píše:může zde někdo napsat nějaké zásady jak nejíst maso a čeho se vyvarovat? má někdo s tím zkušenosti??

když to hodně zlehčím, tak stačí jej nedávat do pusy a tím se ti nemůže stát, že bys jej jedl.. Ale o takovou odpověď asi nestojíš... :D

Jsem letitým vegetariánem, ale pokud ti můžu něco doporučit, jez to, co máš rád a co má rádo tvé tělo. Pokud si tvá mysl vymyslí, že je jezení masa špatné a proto jej vyřadíš z jídelníčku, tak tě reakce těla dožene. Pokud tvé vegetariánství bude pramenit z toho, že maso nedokážeš jíst, bude to přirozená cesta - nebude ti chybět (nebude to tedy křeč)

Když bys přecijen chtěl to maso opustit, dej tělu čas a vynechávej jej pomalu a postupně - od těch těžkých (vepřové) po lehká (kuře, ryby). Sleduj reakce těla a podle toho postupuj.


ok chápu že to nepůjde hnedka.. viděl bych to pro začátek na tu první verzi níže Semivegetariáni , mysl neřeším at si dělá co bude chtít.. každopádně se určitě musí postupně

Semivegetariáni
- Označení lidí, kteří se vyhýbají například konzumaci červeného masa, tedy zejména hovězího a vepřového, ale kuřecí maso ryby či mořské plody tolerují.
Laktoovovegetariáni
- Označení lidí, kteří nepřijímají žádné druhy masa a výrobky, při jejichž výrobě došlo k usmrcení zvířete (např. sádlo a želatina), nicméně konzumují vejce a mléčné výrobky.
Laktovegetariáni
- Na rozdíl od laktoovovegetariánů nepřijímají ani vejce, ale mléko a výrobky z něj si dají rádi.
Vegani
- Nepřijímají mléko, někteří dokonce nejedí ani med.
Frutariáni
- Živí se výhradně ovocem, ořechy, semeny a některými druhy zeleniny.
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 19:37:13

,Petra píše:
malpan píše:
Když bys přecijen chtěl to maso opustit, dej tělu čas a vynechávej jej pomalu a postupně - od těch těžkých (vepřové) po lehká (kuře, ryby). Sleduj reakce těla a podle toho postupuj.


U mne to fungovalo bez problému ze dne na den - v okamžiku, kdy jsem si uvědomila, že bych žádné to zvíře, jejichž maso jsem s takovou chutí jedla, nedokázala zabít.
Rodině jsem vařila maso dál. Dcera ho také přestala jíst, kluci ho jedí dodnes. To je podle mne zcela v pořádku.

:)


laicky si myslím, že u každého je to individuální, zatím nemůžu posoudit .. každopádně dovedu si to představit ze dne na den.. a co reakce těla u tebe, byly nějaké problémy?? co člověku chybí když vynechá maso, co by měl doplnit??
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 19:38:00

rafael píše:
ok chápu že to nepůjde hnedka..


Proč chceš přestat jíst maso?
Návštěvník
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod malpan » úte 20. kvě 2014 19:39:18

taky jsem byl tím případem:
..., že maso nedokážeš jíst, bude to přirozená cesta - nebude ti chybět (nebude to tedy křeč)...
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod .Petra » úte 20. kvě 2014 19:41:31

rafael píše:.. a co reakce těla u tebe, byly nějaké problémy??


Nebyly žádné. Naopak moje zubní hmota se velmi zlepšila. Asi tím sýrem.

rafael píše:.

co člověku chybí když vynechá maso, co by měl doplnit??


Řekla bych, že bílkoviny. Proto ten sýr...
:)
.Petra
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 19:41:59

můj osobní případ je viz níže, zkusil jsem pár dní a cítil jsem se skvěle ne jen na těle ale hlavně duchovně.. většina guruů radí,že člověk omezuje sebe svou myslí ale taky jídlem.. masem.. tak sem si řekl že to zkusím bez masa na dýl, ale dlouhodobě nemám žádné zkušenosti..

Satva – radžas – tamas
Jógová filozofie dělí potraviny na tři základní skupiny podle jejich vnitřních kvalit, takzvaných gun. Mluví se o stravě tamasické, radžasické a satvické. Ve všem jsou obsaženy vždy všechny tři kvality, ale označení vychází z té, která převažuje.
Tamasické jídlo způsobuje tělesnou, duševní i duchovní otupělost a lenost. Je to jídlo bez prány, tedy bez vitální energie, jídlo z předešlého dne, jídlo ohřívané, konzervované, mražené, polotovary, jídlo bez aury, které již nezáří, a fermentované potraviny. Patří sem i alkohol, který nás sice v počátečním stadiu povzbudí, ale následný efekt je také vyčerpání rezerv a únava. A také sem patří maso ze zabitých zvířat, ve kterém je silně kumulován strach, neboť zvířata vnímají den smrti většinou předem, a když jsou vezena na jatka, tak se stres a strach, který prožívají po celou dobu přepravy, ukládá v jejich těle. To, jaký vliv mají energie a emoce na hmotu, je názorně vidět například na experimentech Japonce Masaru Emota, který fotografuje krystaly vody po předešlém energetickém působení na ni. Voda, na niž působily pozitivní vibrace, vytváří následně krystaly harmonických forem, zatímco u negativních vibrací je tomu přesně naopak. Těla zvířat jsou tvořena ze 70 % z vody a maso si uchovává veškerou informaci v sobě, nejen prostřednictvím vody. Tento stres a strach pociťujeme po konzumaci masa hlavně prostřednictvím snů a při pokusech o meditaci.


Radžasická strava způsobuje zvýšený pohyb a nadměrný neklid jak těla, tak mysli. Patří sem hodně kořeněná jídla, čokoláda, káva, čaj, luštěniny a další.

Satvická strava je harmonická a vyživuje jak tělesnou, tak duševní oblast. Vytváří vnitřní klid a harmonii. Patří sem obiloviny, zelenina, ovoce, většina mléčných produktů a ořechy.

Záleží také na množství jídla. Pokud se přejíme sebelepším jídlem, tak se ve výsledku dostáváme do tamasické kvality.
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 19:42:52

.Petra píše:
rafael píše:.. a co reakce těla u tebe, byly nějaké problémy??


Nebyly žádné. Naopak moje zubní hmota se velmi zlepšila. Asi tím sýrem.

rafael píše:.

co člověku chybí když vynechá maso, co by měl doplnit??


Řekla bych, že bílkoviny. Proto ten sýr...
:)


osobně bych to viděl taky s tím sýrem podobně, ponechat..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 19:49:23

Bílkoviny se dají doplnit třeba i seitanem, nebo netučným tvarohem. Taky jsem mnohaletý vegetarián a plně mi to vyhovuje.
Návštěvník
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 19:51:11

když mluvíme o tom vaření.. když budu vařit jídlo klasicky s masem a prostě to maso si na talíř nedám ale kdo bude chtít ho sní, třeba moje děti, jelikož vařím sám doma.. tak to není problém že to maso je vyvařené třeba v nějaké omáčce? dám si třeba rýži omáčku s masa ale maso ne.. laicky si myslím, že by to asi vadit nemělo..


"jen pro zábavu je tady pěkný smajlík pro maso :green: :green: :green: "
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 19:52:30

Návštěvník píše:Bílkoviny se dají doplnit třeba i seitanem, nebo netučným tvarohem. Taky jsem mnohaletý vegetarián a plně mi to vyhovuje.


a jako máslo obyčejné klasické nebo rama se taky jakoby nemělo?? obsahuje to bílkoviny?? myslím máslo??
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod .Petra » úte 20. kvě 2014 19:55:10

rafael píše:Tamasické jídlo způsobuje tělesnou, duševní i duchovní otupělost a lenost.


Pokud vím, tak tam také bohužel patří cibule a česnek. Ale těch bych se vzdát nechtěla.

rafael píše:Radžasická strava způsobuje zvýšený pohyb a nadměrný neklid jak těla, tak mysli. Patří sem hodně kořeněná jídla, čokoláda, káva, čaj, luštěniny a další.


V ten samý den, kdy jsem přestala jíst maso, jsem skončila i s kávou. Uvědomila jsem si, že ve mne vzbuzuje neklid a že je to nepříjemné.
:)
.Petra
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod malpan » úte 20. kvě 2014 19:57:11

.Petra píše:
rafael píše:.

co člověku chybí když vynechá maso, co by měl doplnit??


Řekla bych, že bílkoviny. Proto ten sýr...
:)

jj, doplnit bílkoviny a minerály - takže pestrá strava..., ale může chybět i ta energie masa
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod .Petra » úte 20. kvě 2014 19:58:04

Návštěvník píše:Bílkoviny se dají doplnit třeba i seitanem, nebo netučným tvarohem. Taky jsem mnohaletý vegetarián a plně mi to vyhovuje.


Jistě, že se bílkoviny dají doplnit i jinak, ale mně nejvíc chutná sýr.
:)
.Petra
 

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 20:01:00

.Petra píše:
rafael píše:Tamasické jídlo způsobuje tělesnou, duševní i duchovní otupělost a lenost.


Pokud vím, tak tam také bohužel patří cibule a česnek. Ale těch bych se vzdát nechtěla.

rafael píše:Radžasická strava způsobuje zvýšený pohyb a nadměrný neklid jak těla, tak mysli. Patří sem hodně kořeněná jídla, čokoláda, káva, čaj, luštěniny a další.


V ten samý den, kdy jsem přestala jíst maso, jsem skončila i s kávou. Uvědomila jsem si, že ve mne vzbuzuje neklid a že je to nepříjemné.
:)


i káva? i česnek?? jujda.. nestačí mi jen nejíst maso??
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 20:01:54

malpan píše:
.Petra píše:
rafael píše:.

co člověku chybí když vynechá maso, co by měl doplnit??


Řekla bych, že bílkoviny. Proto ten sýr...
:)

jj, doplnit bílkoviny a minerály - takže pestrá strava..., ale může chybět i ta energie masa


jak energie masa..tomu nerozumím..?? jsou v mase minerály??
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: jak nejíst maso a proč..

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 20:03:06

Bílkoviny se dají doplnit třeba i seitanem, nebo netučným tvarohem. Taky jsem mnohaletý vegetarián a plně mi to vyhovuje.

Seitan natural nakrájím na plátky, potřu po obou stranách originální sojovou omáčkou, osolím a obalím v hladké mouce. Pak je postupně ogriluju po obou stranách. Vznikne polotovar, který se dá pak připravit na jakýkoliv způsob, stejně jako maso. Na talíři se pak doplní kromě přílohou třeba dušeným zelím nebo zeleninou různých druhů, nejlíp syrovou, posypanou směsí bylinkového koření a pažitkou. Dávají si to u mě rádi i příbuzní a kamarádi, co vegetariány nejsou.

Uzený seitan chutná taky výborně, dá se nastrouhat na uvařené špagety (může se to navrch pokapat kečupem), a k tomu podávat zeleninový salát.
Návštěvník
 

Další

Zpět na Rafael

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků