Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Moderátor: rafael

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod rafael » čtv 19. úno 2015 19:49:47

irulan píše:to jsi mi naprosto neodpověděl. Z toho, co teď píšeš, bych pochopila, že svobodná vůle dle toho není žádná. Ani taková, abych mohla volit, jestli jsem např. ten letargik, o kterém se píše v článku. V článku, který jsi sem dal, záleží na samotném letargikovi, že je letargikem, tedy má možnost volby být takovým nebo makovým. - tedy uvažuje se v něm o svobodné vůli. Tedy i svobodné vůli ovlivnit realizaci.
Tedy jak? K čemu ty se vlastně přikláníš? Na jednu stranu jsi sem dal článek, ke kterému jsi se nevyjádřil, tedy očekává se, že s ním souhlasíš. Na druhou stranu píšeš o již předem daném, které ty ovlivnit nemůžeš. Tedy dva opačné názory. :what:


tohle je povaha mysli.. já ale nechci nic zkoumat.. nechci nic hodnotit ani se k ničemu přiklánět.. moje mysl která tam ještě je se k ničemu nepřiklání, nemá potřebu hodnotit.. článek jsem přidal proto, že zde kdysi asi tak možná před rokem řešilo tohle téma, všichni psali touha ano, touha ne, touha trošku, proč touha ne, proč touha ano.. a tady v článku je vysvětlení jak by to s tou touhou mohlo být, sám vím dle své zkušenosti jak to s touhou je, ale když to sem napíšu rozvíří se boj v diskuzi kdo má pravdu kdo ne a proč ano a proč ne a celé se to u všech zamotá..bude tu boj kdo má pravdu.. všichni se toho chytí a budou kritizovat, a tohle jsem nechtěl.. nechtěl jsem tu kritiku členů navzájem.. proto jsem tady dal článek pro volnou diskuzi , která bude hezká a tohle se mi myslím v tomto vlákně povedlo..

už mi rozumíš iruško ?? :)
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod irulan » čtv 19. úno 2015 20:20:08

rafael píše:.... a tady v článku je vysvětlení jak by to s tou touhou mohlo být....

dobře, nemyslíš to vážně :) ;) a to není nakonec až tak od věci, v podstatě je to úplně jedno a jakákoli vysvětlení
jakýchkoli zkušeností samotné zkušenosti popisují deformovaně a nepravdivě, pač jsou dílem spekulativní mysli, což? :)
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod .Petra » čtv 19. úno 2015 20:45:34

:)
Nisargadatta: "Neotresitelna duvera je silnejsi nez osud. Osud je vysledek povetsinou nahodnych pricin, a proto velmi volne utkan. Duvera a dobra vule ho snadno odstrani."


Toho by se mela individualita/ego/ja drzet a ne si namlouvat, ze zadnou vuli nema.

Individualita si poslechne nektere vyroky realizovanych, ktere popisuji, jak to vypada, kdyz je individualita/ego/ja rozpusteno. Na zaklade toho si vytvori predstavu, ktera nema nic s tim, co realizovani zkouseji slovy popsat, spolecneho, a teto sve predstave zacne verit. Nic horsiho si nemuze udelat. Rozpusteni ega je tim zcela zablokovano.

Individualita/ego nikdy nemuze pochopit to, co rikaji realizovani o stavu bez individuality/ega. To je mozne jen primym poznanim.

Proto Nisargadatta rekl: "Zapomente mne, zapomente moje uceni, ale setrvavejte ve svem vlastnim vedomi. A jen potom prijde potrebne pochopeni intuitivne z vaseho nitra."


Jen tak to funguje.

Proto si namlouvat, ze nemam svobodnou vuli a vsechno je dopredu urcene, je zcela nesmyslne. Jestli si individualita/ego mysli, ze ma svobodnou vuli nebo si mysli, ze ji nema, vubec nic nezmeni na tom, ze je stale individualitou/egem.

:)
.Petra
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Petra » čtv 19. úno 2015 20:54:58

Návštěvník píše:
Když upadneme do smrti, zůstává jen Život..."

Tak proč už nás všechny rovnou netrefí řádně velký asteroid? Byli bychom všichni po smrti a zůstal by jen Život...bez ega...


Snad tyto zcela zbytecne, dost nabubrele vyplody mysli neberes vazne?
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 19. úno 2015 23:51:45

Petra píše:
Návštěvník píše:
Když upadneme do smrti, zůstává jen Život..."

Tak proč už nás všechny rovnou netrefí řádně velký asteroid? Byli bychom všichni po smrti a zůstal by jen Život...bez ega...


Snad tyto zcela zbytecne, dost nabubrele vyplody mysli neberes vazne?
:)

To víš, že neberu. Vždyť ti, co takové texty píšou, by byli první, co by ze všech sil a své vůle, protestovali , kdyby chtěl někdo jiný omezit jejich právo na psaní o tom, že jsou jen maňáskové, kterými pán Bůh pohybuje po prknech, jimiž je svět náš vezdejší..... :crazy:
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod .Petra » pát 20. úno 2015 7:59:42

Návštěvník píše:
Petra píše:
Návštěvník píše:Tak proč už nás všechny rovnou netrefí řádně velký asteroid? Byli bychom všichni po smrti a zůstal by jen Život...bez ega...


Snad tyto zcela zbytecne, dost nabubrele vyplody mysli neberes vazne?
:)

To víš, že neberu. Vždyť ti, co takové texty píšou, by byli první, co by ze všech sil a své vůle, protestovali , kdyby chtěl někdo jiný omezit jejich právo na psaní o tom, že jsou jen maňáskové, kterými pán Bůh pohybuje po prknech, jimiž je svět náš vezdejší..... :crazy:


Realizovany nevidi sebe jako manaska a nikomu nikdy nerekl, aby se tak videl.

Nisargadatta: "Budte pevne presvedceni, ze jste ciste Vedomi."

Tedy zadny manasek. Kazdy snad muze poznat, ze vedomi je zaklad, pres ktery dochazi k jakemukoliv vnimani.

a hlavne : "Poznejte, co jste, drive nez poznate cokoliv jineho."

To same neustale rikal Ramana. "Nejdrive poznejte sama sebe, a potom se uvidi, jestli tady jeste budou nejake otazky." Typu: mam ci nemam svobodnou vuli, jsem manasek ci nejsem, je osud neni osud atd.

Ale individualita/ego miluje vzruseni, vlastni dulezitost, sokujici zpravy typu "Vedci to prokazali a vy se to bojite prijmout" a podobne nesmysly.

Kazdy, kdo prosel beznym vyvojem duchovni cesty, vi, ze jsou mimofyzicka tela a v nich organy, o kterych vedci nejen nic nevedi, ale ani by tam nic nedokazali zmerit. Da se tim dobre vysvetlit napr. "fantomova bolest" v uriznute koncetine. Nebo jak jinak se muze citit bolest napr. v noze, ktera uz davno neexistuje? Kde to vedci chteji "merit"?
:)
.Petra
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 20. úno 2015 10:07:27

Návštěvník píše:
Když upadneme do smrti, zůstává jen Život..."

Tak proč už nás všechny rovnou netrefí řádně velký asteroid? Byli bychom všichni po smrti a zůstal by jen Život...bez ega...


ale to jsou takové úvahy :) bez ega by nebyla zábava se sebeojevováním se :)
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 20. úno 2015 10:16:54

.Petra píše:
Realizovany nevidi sebe jako manaska a nikomu nikdy nerekl, aby se tak videl.

Nisargadatta: "Budte pevne presvedceni, ze jste ciste Vedomi."

Tedy zadny manasek. Kazdy snad muze poznat, ze vedomi je zaklad, pres ktery dochazi k jakemukoliv vnimani.

:)


jasně, protože realizovaný člověk není ztotožněn JEN se svým tělem a myslí a tím netrpí představou oddělenosti ... na rozdíl o těch co za ním chodí o radu :) jen ten kdo nahlíží na sebe a na druhé v tomto ztotožnění může mít pocit vlastního autorství, všichni realizovaní lidé o tom hovoří naprosto jasně, stejně jako je v odkazu starých textů a v základu náboženství ...
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod XXX » pát 20. úno 2015 10:18:34

"Poznejte, co jste, drive nez poznate cokoliv jineho."



Snad tyto zcela zbytecne, dost nabubrele vyplody mysli neberes vazne?
XXX
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 20. úno 2015 10:22:08

rafael píše:
tohle je povaha mysli.. já ale nechci nic zkoumat.. nechci nic hodnotit ani se k ničemu přiklánět.. moje mysl která tam ještě je se k ničemu nepřiklání, nemá potřebu hodnotit.. článek jsem přidal proto, že zde kdysi asi tak možná před rokem řešilo tohle téma, všichni psali touha ano, touha ne, touha trošku, proč touha ne, proč touha ano.. a tady v článku je vysvětlení jak by to s tou touhou mohlo být, sám vím dle své zkušenosti jak to s touhou je, ale když to sem napíšu rozvíří se boj v diskuzi kdo má pravdu kdo ne a proč ano a proč ne a celé se to u všech zamotá..bude tu boj kdo má pravdu.. všichni se toho chytí a budou kritizovat, a tohle jsem nechtěl.. nechtěl jsem tu kritiku členů navzájem.. proto jsem tady dal článek pro volnou diskuzi , která bude hezká a tohle se mi myslím v tomto vlákně povedlo..



většina diskuzí se vždy zvrhne v boj o to kdo má pravdu a kde je pomatený a pravdu nemá s provázením kritikou diskutujících ...

je to vidět i na této diskuzi

i taková je povaha mysli :) a jedna z možností projevu ...

volné diskuze je nejspíš schopen jen člověk, jehož mysl už je volně průchozí, jak se říká nelepivá ... pak je tu přítomna otevřenost i všem různým individuálním způsobům nahlížení :)
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 20. úno 2015 10:26:27

hele rafaeli jestli někdo kritizuje nebo bude kritizovat tvé postřehy o role touhy na cestě k realizaci Boha, tak to netřeba brát vážně v osobní rovině prožívání

kritice se nevyhne nikdo, jsou kritizováni i výroky realizovaných lidí a některé za to co tvrdili dokonce zabili :)
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 20. úno 2015 10:29:04

tím jsem tě jen chtěla povzbudit, aby jsi tu napsal i své postřehy ohledně témata co jsi tu načal :) ;)
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 20. úno 2015 10:39:16

.Petra píše:
kdyz je individualita/ego/ja rozpusteno


rozpuštěno je ztotožnění - tělo a mysl dotyčného zůstává a bude se dál projevovat svým originálním a osobitým způsobem bez omezení filtru vnímání skrze tuto tožnost ...

realizovaný člověk nepřestane být člověkem, ale není tam ztotožnění tj. vjem oddělenosti sebe sama od ostatního ani všechno to co k tomu náleží ...
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 20. úno 2015 12:06:59

Návštěvník píše:rozpuštěno je ztotožnění - tělo a mysl dotyčného zůstává a bude se dál projevovat svým originálním a osobitým způsobem bez omezení filtru vnímání skrze tuto tožnost ...
realizovaný člověk nepřestane být člověkem, ale není tam ztotožnění tj. vjem oddělenosti sebe sama od ostatního ani všechno to co k tomu náleží ...

U realizovaného člověka tedy není ztotožnění tj. vjem oddělenosti sebe sama od ostatního ani všeho to co tomu náleží, tudíž se ztotožňuje s tím vším ostatním? :)
Já když se nebudu ztotožňovat aspoň trochu se svým tělem a svou myslí, tak si mé okolí nejspíš bude myslet že jsem v kómatu, nebo dokonce už mrtvá ...
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 20. úno 2015 12:18:25

Návštěvník píše:U realizovaného člověka tedy není ztotožnění tj. vjem oddělenosti sebe sama od ostatního ani všeho to co tomu náleží, tudíž se ztotožňuje s tím vším ostatním? :)
...


ano

"M: Jsa ničím, jsem vším. Všechno jsem já a všechno je mé.
Jsem vším a vše je mnou."

Návštěvník píše:Já když se nebudu ztotožňovat aspoň trochu se svým tělem a svou myslí, tak si mé okolí nejspíš bude myslet že jsem v kómatu, nebo dokonce už mrtvá ...


to že se neztožňují neznamená, že by tělo a mysl popírali a popírali jeho potřeby, funkce a předurčení ... neomezují sebe sama JEN NA JEDNO JEDINÉ TĚLO A MYSL

"M: Na myšlence těla, ba dokonce ani na myšlence „Já jsem tělo“, není nic špatného. Chybou však je omezit sebe sama jen na jediné tělo. Ve skutečnosti veškerá existence, každá forma, je mou vlastní, je v mém vědomí."

ale i tak je velmi mnoho lidí bude pokládat za magora, pomatence, lháře nebo nebezpečného člověka ... protože to jim nabourává jejich způsob ztotožněného vnímání ...
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 20. úno 2015 12:38:33

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:U realizovaného člověka tedy není ztotožnění tj. vjem oddělenosti sebe sama od ostatního ani všeho to co tomu náleží, tudíž se ztotožňuje s tím vším ostatním? ...


ano

"M: Jsa ničím, jsem vším. Všechno jsem já a všechno je mé. Jsem vším a vše je mnou."

No, tak to jo. :)
(I když si většina čtenářů asi nedokáže představit, jaký je to potom maglajz v hlavě, protože je tam opravdu Vše.)


Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Já když se nebudu ztotožňovat aspoň trochu se svým tělem a svou myslí, tak si mé okolí nejspíš bude myslet že jsem v kómatu, nebo dokonce už mrtvá ...


to že se neztožňují neznamená, že by tělo a mysl popírali a popírali jeho potřeby, funkce a předurčení ... neomezují sebe sama JEN NA JEDNO JEDINÉ TĚLO A MYSL"

M: Na myšlence těla, ba dokonce ani na myšlence „Já jsem tělo“, není nic špatného. Chybou však je omezit sebe sama jen na jediné tělo. Ve skutečnosti veškerá existence, každá forma, je mou vlastní, je v mém vědomí."

ale i tak je velmi mnoho lidí bude pokládat za magora, pomatence, lháře nebo nebezpečného člověka ... protože to jim nabourává jejich způsob ztotožněného vnímání ...


:D no, nejlepší je si to vyzkoušet .......nejdřív jedno tělo, pak dvě těla, pak tři těla, včetně myslí těch těl pochopitelně.......atd.....a pokaždé vnímat vše, co ta těla a mysle současně vnímají....myslím, že to moc dlouho nevydržíte, když to budete vnímat opravdu poctivě ...


:crazy:
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod end » pát 20. úno 2015 12:54:42

No zásadní. Většinou, když se tu právě zrozený jedinec vyvijí, i se svým vědomím, málokdy je tu ztotožnění s pravdou.
Je to působením mnoha faktorů na mnoha místech a na mnoho jedinců. A tím je dáno jestli vůbec něco jako touhu po
pravdě ten který jedinec bude schopen zaregistrovat. O štěstí mohou mluvit ti, kteří tuto touhu zaregistrovali. A
o míru pak ti, kteří ji úspěšně následovali - ku konci.
end
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 20. úno 2015 13:09:52

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:U realizovaného člověka tedy není ztotožnění tj. vjem oddělenosti sebe sama od ostatního ani všeho to co tomu náleží, tudíž se ztotožňuje s tím vším ostatním? ...


ano

"M: Jsa ničím, jsem vším. Všechno jsem já a všechno je mé. Jsem vším a vše je mnou."

No, tak to jo. :)
(I když si většina čtenářů asi nedokáže představit, jaký je to potom maglajz v hlavě, protože je tam opravdu Vše.)


Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Já když se nebudu ztotožňovat aspoň trochu se svým tělem a svou myslí, tak si mé okolí nejspíš bude myslet že jsem v kómatu, nebo dokonce už mrtvá ...


to že se neztožňují neznamená, že by tělo a mysl popírali a popírali jeho potřeby, funkce a předurčení ... neomezují sebe sama JEN NA JEDNO JEDINÉ TĚLO A MYSL"

M: Na myšlence těla, ba dokonce ani na myšlence „Já jsem tělo“, není nic špatného. Chybou však je omezit sebe sama jen na jediné tělo. Ve skutečnosti veškerá existence, každá forma, je mou vlastní, je v mém vědomí."

ale i tak je velmi mnoho lidí bude pokládat za magora, pomatence, lháře nebo nebezpečného člověka ... protože to jim nabourává jejich způsob ztotožněného vnímání ...


:D no, nejlepší je si to vyzkoušet .......nejdřív jedno tělo, pak dvě těla, pak tři těla, včetně myslí těch těl pochopitelně.......atd.....a pokaždé vnímat vše, co ta těla a mysle současně vnímají....myslím, že to moc dlouho nevydržíte, když to budete vnímat opravdu poctivě ...


:crazy:


ale to přece neznamená, že když ta utkvělá představa ztotožnění se s tím jedním tělem a myslí odpadne, že budeš vědět co si všechny ostatní mysli na světě myslí a jak všechny ostatní těla na světě cítí zároveň ...

to by se člověk skutečně z toho zbláznil ...

je to o tom, že všechno co vnímáš se odehrává v tobě samotné, že zmizí rozdíl mezi vnějším - toto je mimo mne a vnitřním - toto je ve mně ... takže nemůžeš říct, že toto jsem já a toto já už nejsem, já začínám tady a tady končím ...

to neznamená, že všechny těla vidíš jako stejná a nerozlišuješ nejen tělo jednoho člověka od druhého, ale ani tělo psa od těla kočky ...

vidíš, že toto tělo a mysl má název Petra, toto tělo a mysl má název Aleny a toto tělo a mysl je považováno za mne ... je tu vědomí jedné společné podstaty aniž by jí rušila rozličná forma

VĚDOMÍ JE JENOM JEDNO, je tu JEN JEDNO JÁ i když má rozličné formy a projevuje se různě ...

nedá se to představit, dá se to přímo vnímat, dokud to ztotožnění neodpadne, tak se o tom dá akorát vytvářet představa, jaké to asi tak je ...

proto místo neustálých pří o tom jestli to tak je a nebo to tak není, tak koho už to skutečně oslovilo a zaujalo, tak si klade otázku, co pomůže ten vjem oddělenosti a tudíž tu ztotožněnost jen s tím MÝM TĚLEM A MYSLÍ nabourat a odstranit ...

a k tomu je doporučováno - otočení pozorností přímo k sobě a ke svému přímému vnímání - átmavičára (sebedotazování), otočit pozornost přímo na samotnou pozornost, soustředit pozornost na prostý vjem bytí sebe sama bez myšlenek o tom :) to je nejspíš forma džňány

a nebo totální odevzdání sebe sama do toho co mne jako člověka (za kterého se pokládám) převyšuje ... doslova se vzdát vyšší moci

například slovy Maharišiho

Lvzdávaje se přitom jakéhokoli pocitu „Já“
a „mé“ a přenechávaje Pánu, aby s vámi činil co je mu libo. Podrobení nikdy
nelze považovat za úplné, dokud oddaný od Pána chce to nebo ono. Skutečné
podrobení je láska k Bohu a nic jiného, dokonce ani nic, co by sloužilo osvobození.¨

:) to je nejspíš forma bhakti
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 20. úno 2015 13:12:58

end píše:No zásadní. Většinou, když se tu právě zrozený jedinec vyvijí, i se svým vědomím, málokdy je tu ztotožnění s pravdou.
Je to působením mnoha faktorů na mnoha místech a na mnoho jedinců. A tím je dáno jestli vůbec něco jako touhu po
pravdě ten který jedinec bude schopen zaregistrovat. O štěstí mohou mluvit ti, kteří tuto touhu zaregistrovali. A
o míru pak ti, kteří ji úspěšně následovali - ku konci.


ano to je zásadní ...
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod end » pát 20. úno 2015 13:20:13

vidíš, že toto tělo a mysl má název Petra, toto tělo a mysl má název Aleny a toto tělo a mysl je považováno za mne ...


Ano, toto všechno tu je, ale jen na chvilku.
end
 

PředchozíDalší

Zpět na Rafael

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků