Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Moderátor: rafael

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod nop » stř 18. úno 2015 15:10:01

.Petra píše:
Návštěvník píše:lidská mysl to tak dělá,

Lidska mysl nedela vubec nic. Vsechno se deje spontanne. :)

Ani, když si o někom pomyslím "to je vůl" ! ?
Mysl slušně vychovaného člověka na to nepomyslí.

Tedy než mne něco spontánně napadne, je tu výchova.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. úno 2015 15:13:14

rafael píše:
Návštěvník píše:
rafael píše:
[návštěvníku:) nevím kde chodíš na ty soudy, ale tohle asi bude zřejmě omyl, nikdy nesoudím a tohle sem nikdy nenapsal ,pleteš si mě s jiným uživatelem :)

"Naproti tomu některé lidské bytosti od života nic nechtějí. Jen si hoví v potěšeních nicnedělání a letargie. O nic neusilují. A tak nikdy, nikdy nezískají osvícení." tohle nejsou má slova..ani nic podobného


já to vzala z tvého úvodního příspěvku :crazy: tam je to pod tvým nickem a není to označeno jako převzatá citace, tak jsem usoudila :) že se jedná o tvůj vlastní úsudek, který si rozvedl k otázce zda HRAJE TOUHA NA CESTĚ K REALIZACI BOHA NĚJAKOU ROLI ???

:what:



to je v pohodě že jsi to vzala, nic se neděje.. často vkládám části článků k diskuzi pro lidi na foru, mnohokrát je to dobré a každý napíše svůj vlastní názor, jsme forum :) , vkládané články je ale potřeba brát jako celek, ne pouze jednotné věty, protože můžou samostatně být zavádějící jako zrovna jak si zvýraznila.. ale to je v pořádku vše je ok.. :)


já to pochopitelně četla celé a právě ta věta na kterou jsem reagovala mi tam přišla taková jako příliš tvrdě a nekompromisně nastrčená ... proto jsem se u ní pozastavila

protože ty tam nebo ten koho cituješ - píšeš postřehy o tom, že jako lidé jsme na různých stupních uvědomění a procházíme různými milníky /tak tedy já pochopila ten kontext textu/ a že jedním z těch milníků je vystání touhy po osvícení ... s tím já souhlasím ale nemůžu prostě souhlasit, s tím, že je to něco mimořádně duchovního, když se toto objeví a že lidé hovící si jak píšeš v potěšeních nicnedělání a letargie se nikdy a nikdy (zdůrazněně opakováním) nedostanou k osvícení ...

to není pravda, protože z relativního hlediska je tu vývoj vědomí lidské bytosti a neexistuje nějaké nikdy ... protože ten přirozený vývoj individuálního vědomí vždycky směřuje k uvědomění sebe sama ... i když to nemusí být přímá cesta, jak píše Maharadž cesta jógi se střídá s cestou bhógy ... a obé směřuje k sebeuvědomění ...
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod nop » stř 18. úno 2015 15:17:01

Návštěvník píše:
rafael píše:[... v potěšeních nicnedělání a letargie se ... nedostanou k osvícení ...

to není pravda, protože z relativního hlediska je tu vývoj vědomí lidské bytosti a neexistuje nějaké nikdy ... protože ten přirozený vývoj individuálního vědomí vždycky směřuje k uvědomění sebe sama ... i když to nemusí být přímá cesta, jak píše Maharadž cesta jógi se střídá s cestou bhógy ... a obé směřuje k sebeuvědomění ...

Máš recht - neztrácejme optmismus a naději.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. úno 2015 15:26:40

.Petra píše:
Návštěvník píše:lidská mysl to tak dělá,


Lidska mysl nedela vubec nic. Vsechno se deje spontanne.
:)


lidská mysl dělá přesně to na co je určena ... dělí, spekuluje, vyhodnocuje atd.

stejně jako topinkovač dělá to na co je zkonstruován opéká topinky a neumí vyprat prádlo, tak lidská mysl a lidské tělo dělá to k čemu je určeno, stejně jako pupen dělá to co je mu určeno ... i pes dělá to co je mu určeno, stejně jako planety a atomy, buňky v tělech ... :what:

to že se to děje spontánně vyjadřuje to, že to nedělá nějaká jedna ústřední a centrální řídící jednotka, který by o tom nějak samostatně a libovolně rozhodovala ... dokonce ani nějaký Pán Bůh, který by ukazoval prstíkem tenhle pupen rozkvete, tenhle pupen zaschne, tenhle člověk zrealizuje a tenhle nezrealizuje, z tohodle semínka vyroste slunečnice a z tohodle dub, teď se mi znelíbil tenhle živočišný druh nebo takhle planeta, tak jí zničím a vytvořím si zase něco jiného atd.

mně to zase nepřipadá natolik složité, aby se to muselo vysvětlovat - všechno se děje v rámci celku díky vzájemným interakcím a je to samo o sobě inteligentní a živé ... na to stačí pozorovat procesy v přírodě a procesy odehrávající se v člověku ... :what:
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod .Petra » stř 18. úno 2015 15:44:56

Návštěvník píše:
.Petra píše:
Návštěvník píše:lidská mysl to tak dělá,


Lidska mysl nedela vubec nic. Vsechno se deje spontanne.
:)


lidská mysl dělá přesně to na co je určena ... dělí, spekuluje, vyhodnocuje atd.



Co je podle tebe "lidska mysl"? (jinymi slovy,:Co si o sobe lidska mysl mysli, ze je. :D :D :D )

Potom se muzene dohadovat, jestli neco dela nebo ne.

:)
.Petra
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. úno 2015 15:55:52

.Petra píše:Co je podle tebe "lidska mysl"? (jinymi slovy,:Co si o sobe lidska mysl mysli, ze je. :D :D :D )

Potom se muzene dohadovat, jestli neco dela nebo ne.

:)


lidská mysl - mysl člověka včetně jeho celé centrálního nervového systému

na rozdíl od mysli psa, opice, rostliny nebo kamene ...

Miroslav na ty rozdílnosti upozornil ve svém příspěvku a je to dobře, že to tak rozvedl a upozornil na rozdíly :)
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. úno 2015 16:19:34

miroslav píše:Omílání toho "nejsem konatelem" stále tkví v omezeném osobním pohledu jsem něco nebo to nejsem. Stále je tam to a můj pohled, názor.

Připomínání si toho je ale dobré cvičení, které může interferovat pocit, že jsem konatelem. Výsledkem by mohlo být něco nad tím, co spojuje oboje a osvobozuje od osobního pohledu.


když o tom tady diskutujeme, tak pochopitelně vycházíme z toho, že většina z nás má utkvělou představu o tom, že jsme oddělenou a samostatnou entitou a jako taková entita mohu samostatně a naprosto nezávisle myslet co chci a co nechci tak nemyslet, cítit co chci a co nechci necítit a také konat co chci a jak chci a nekonat to co konat nechci a tudíž je v mých možnostech dostat svůj život pod svou osobní kontrolu a takto nahlížejíc na sebe nahlížíme i na všechny ostatní lidi, někteří to dokonce vztahují i na zvířata :what: a na tom je postavený i celý náš právní systém založený na osobní odpovědnosti tudíž vinně a nevinně ...

tohle se učíme od ranného dětství a jsme v tom dále a dále utvrzováni ... a je to skutečně otřes být konfrontován s tvrzením, že toto naše přesvědčení je pouhou UTKVĚLOU PŘEDSTAVOU a ničím jiným ... že je to iluzorní záležitost vycházejí z našeho naučeného ztotožnění jen s tělem a myslí toho chlapečka nebo holčičky, která se narodila našim rodičům a za kterou jsme se naučili pokládat a toto ztožnění zcela překrylo kontakt s naší neomezenou a všeprostupující vědomou přítomností :what:

pokud narazíme na staré texty nebo realizovaného člověka, tak nás na tuto skutečnost přímo upozorní a takový koncept o tom, že nejsme konatelé, kterému jsme se schopní otevřít alespoň v intelektuální rovině se může ukázat opravdu velmi účinným v uvolňování našeho zúženého ztotožnění ...

kdyby ne, tak by to nebylo opakovaně a velmi důrazně opakováno nejen ve starých textech ale také u realizovaných lidí :) :) :)

pochopitelně pro ty, kteří jsou už za koncepty konání a nekonání toto není relevantní :) :) :)




miroslav píše:Koukám, že tady většina se zatím projevuje v některých situacích jako že nejsou konateli, hlavně teoreticky, když by se mělo něco udělat, o něco se snažit :D
někdy i prakticky zvláště když udělají něco blbě (to ne já, to ON).

V jiných situacích jsou zase zarytými konateli (prakticky), když si něco myslí, obhajují svoji pravdu, to co napsali nebo nenapsali, když se jim něco povede, když se s někým hádají, atd.
:)


na tom je pak právě pěkně vidět, jak na tom ve skutečnosti jsme a jak hluboce nás toto "omílání" vyvedlo či vyvádí z naší utkvělé představy ...
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod .Petra » stř 18. úno 2015 16:29:58

Návštěvník píše:
.Petra píše:Co je podle tebe "lidska mysl"? (jinymi slovy,:Co si o sobe lidska mysl mysli, ze je. :D :D :D )

Potom se muzene dohadovat, jestli neco dela nebo ne.

:)


lidská mysl - mysl člověka včetně jeho celé centrálního nervového systému



Lidska mysl je tedy podle tebe mysl cloveka. :D :D :D :D
Zadnou vlatni definici sama sebe tvoje mysl tedy nesvede.


Termín „mysl“ je do značné míry abstraktní


http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana
.Petra
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod .Petra » stř 18. úno 2015 16:42:27

Návštěvník píše: tudíž je v mých možnostech dostat svůj život pod svou osobní kontrolu


Coz dost casto funguje. Jinak by si to lide neuvedomovali.
Nez omilat nejake nove naucene ideologie, je lepsi, se obcas trochu zamyslet.

Zcela smyslplne to podava Ramana. Pro individualitu existuje vule, takze je zcela nesmyslne, aby si individualita namlouvala, ze zadnou vuli nema.
Kdyz zanika individualita, tak uz neni kdo, koho by tema vule zajimalo.

:)
.Petra
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. úno 2015 16:55:50

svého času se hodně propagovala metoda Ho´oponopono ...

lidé hromadně a hojně navštěvovali semináře a donekonečna opakovali osvobozující věty



Miluji Tě .....

Omlouvám se .....

Odpusť mi prosím .....

Děkuji .....

a ono to většině lidí nefungovalo ...

nemohlo to ani fungovat, protože jak se ukázalo, tak pro velmi mnoho lidí se stal nepřekonatelný problém, přijmout to co potřebovali tzv. vyčistit nebo vyléčit za svůj osobní problém ... přece oni za tu nepříjemnou situaci necítili žádnou osobní odpovědnost, tak proč by se měli za to omlouvat a prosit o odpuštění ??? nijak je nezaráželo, že Otci této metody léčení nebylo zatěžko přimout odpovědnost za své pacienty vrahy, násilníky a narkomany, kteří se dostali do péče oddělení kam nastoupil jako lékař ... protože ten člověk byl realizovaný, tak nebyl oddělen od ničeho a nikoho co se v jeho přítomnosti dělo, tak neměl vůbec pocit svého vlastního konání a tudíž ani své osobní odpovědnosti, byl ničím a zároveň vším a tudíž mohl za všechno a za všechny ...

takže když tu hovoříme o omílání pocitu osobního nekonání, tak to je trn, kterým vytrhneme trn ztotožnění jen s tím odděleným jedincem a pak zahodíme obé ... a budeme léčitelem i nemocným i samotným léčením, budeme mít naprostou a totální odpovědnost za všechno a za všechny ... za celý vesmír ... protože celý vesmír jsem já a zároveň nejsem ničím konkrétním ...

já nekonám nic a já konám vše - a to díky prostému faktu, že pouze jsem ...

a já se přiznám, že jsem čekala třeba od Petry nebo od Miroslava, že na tuto skutečnost upozorní, když už se tu načalo opět téma svobodné vůle jednotlivce ... :) :) :)
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. úno 2015 16:58:25

.Petra píše:
Návštěvník píše:
.Petra píše:Co je podle tebe "lidska mysl"? (jinymi slovy,:Co si o sobe lidska mysl mysli, ze je. :D :D :D )

Potom se muzene dohadovat, jestli neco dela nebo ne.

:)


lidská mysl - mysl člověka včetně jeho celé centrálního nervového systému



Lidska mysl je tedy podle tebe mysl cloveka. :D :D :D :D
Zadnou vlatni definici sama sebe tvoje mysl tedy nesvede.


Termín „mysl“ je do značné míry abstraktní


http://cs.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%AD_strana


jj tomu že lidská mysl je mysl člověka ne někoho jiného Petro, tomu se pochopitelně smát můžeš, mně to k smíchu nepřipadá, připadá mi to takový normální ...

já lidskou mysl nechápu nějak abstraktně, ale jako myšlenkový proces s veškerou funkcí centrálního nervového systému člověka :)
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. úno 2015 17:00:26

.Petra píše:
Návštěvník píše: tudíž je v mých možnostech dostat svůj život pod svou osobní kontrolu


Coz dost casto funguje. Jinak by si to lide neuvedomovali.
Nez omilat nejake nove naucene ideologie, je lepsi, se obcas trochu zamyslet.

Zcela smyslplne to podava Ramana. Pro individualitu existuje vule, takze je zcela nesmyslne, aby si individualita namlouvala, ze zadnou vuli nema.
Kdyz zanika individualita, tak uz neni kdo, koho by tema vule zajimalo.

:)


Ramana na toto téma hovořil poměrně často a dost jasně, taky jsem tu dala jednu z jeho promluv o tom ... :)
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. úno 2015 17:09:21

Obrázek

:)
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod .Petra » stř 18. úno 2015 17:10:13

Návštěvník píše:
.Petra píše:
Návštěvník píše: tudíž je v mých možnostech dostat svůj život pod svou osobní kontrolu


Coz dost casto funguje. Jinak by si to lide neuvedomovali.
Nez omilat nejake nove naucene ideologie, je lepsi, se obcas trochu zamyslet.

Zcela smyslplne to podava Ramana. Pro individualitu existuje vule, takze je zcela nesmyslne, aby si individualita namlouvala, ze zadnou vuli nema.
Kdyz zanika individualita, tak uz neni kdo, koho by tema vule zajimalo.

:)


Ramana na toto téma hovořil poměrně často a


Ani ne. Pro neho to nebylo dulezite tema, o ktere by se hledajici meli zajimat.
:)
.Petra
 

Maharadž o bezmocnosti lidské bytosti

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. úno 2015 17:13:12

"Maharadž:

Jste vůbec konatelem? Konatelem je neznámá síla, ale vy si představujete, že činnost provádíte sám. Ve skutečnosti jen pozorujete to, co se děje, aniž byste byl schopen to jakkoli ovlivnit.

Tazatel:

Proč mám v sobě tak obrovský odpor přijmout to, že prostě nemůžu udělat vůbec nic?

Maharadž:

Ale co můžete dělat? Jste jako pacient v narkóze, kterého operuje lékař. Až se proberete, bude po operaci. Můžete říci, že jste něco udělal?

Tazatel:

Ale jsem to já, kdo si zvolil, že půjde na operaci.

Maharadž:

Určitě nejste. To, co vás přimělo k vašemu rozhodnutí, je za prvé vaše nemoc a za druhé tlak ze strany lékaře a vaší rodiny. Nemáte žádnou volbu, je to jenom vaše iluze."
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. úno 2015 17:16:00

.Petra píše:


Ani ne. Pro neho to nebylo dulezite tema, o ktere by se hledajici meli zajimat.
:)


Petro jak je vidět z rozhovorů, tak se na to lidé ptali často jak Ramany, tak Maharadže a tak ostatních realizovaných lidí ... toto téma je pro hledající lidi podstatné, proto se ptají a realizovaný člověk na to reaguje ...

je to jedno ze stěžejních témat hledajících, tak se na to přirozeně ptají :) :) :)
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Alaja. » stř 18. úno 2015 17:20:35

Bože, ty to vidíš... už to zase všechno svalují na Tebe... :(

Nikdo nic nedělá, dělá se to samo, nikdo za své činy nenese zodpovědnost... :'-(
Alaja.
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod irulan » stř 18. úno 2015 17:23:30

rafael píše:
návštěvníku:) nevím kde chodíš na ty soudy, ale tohle asi bude zřejmě omyl, nikdy nesoudím a tohle sem nikdy nenapsal ,pleteš si mě s jiným uživatelem :)

"Naproti tomu některé lidské bytosti od života nic nechtějí. Jen si hoví v potěšeních nicnedělání a letargie. O nic neusilují. A tak nikdy, nikdy nezískají osvícení." tohle nejsou má slova..ani nic podobného

Aby nedocházelo k takovým omylům, asi by bylo dobre uvádět příspěvek jako citaci, připadne zveřejnit i zdroj.
Ale docela by me zajímalo, co te vedlo uvést článek, zda s nim souhlasis nebo co te na něm zaujalo.
Ja konkretne stejne jako návštěvník taky s tímhletim tvrzením o neziskani osvícení nejak nemuzu vnitřně souhlasit ze stejných duvodu a jelikož jsi tak trosku fatalista (uznavas osud jako nezvratitelne a předem napsané), pak bych to pochopila i tak, ze i "volba" byt nicnedělač a letargik neni ve skutecnosti volbou, ale predurcenim. Nebo ne? A pokud ne, kde a za jakých podmínek v takovem letargikovi vznika pocit nutnosti změny? Ty podminky (pokud vubec nastanou) nastaví kdo? Clovek sam nebo "vyssi moc"?
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. úno 2015 17:23:43

miroslav píše:
Myslíš, že pes, který aportuje vlastně neaportuje, nedělá nic a koná vše a to díky prostému faktu, že pouze je...?



jistěže pes aportuje, sere, žere, kouše atd. tak stejně tak já se tu ptám, odpovídám a píšu ... a stejně tak se pupen rozvíjí a nebo zasychá

copak osobní autorství konání znamená pro tebe nebo pro někoho jako že se nic neděje ??? že se nepohne ani lístek na stromě ??? nebo že se nehýbe lístek ale já nevím kdo místo lístku ???

protože pes existuje to je JE a protože existuje člověk protože je Je a protože existuje Vesmír, protože to je JE - tak je umožněn projev - je umožněno PROJEVOVÁNÍ SE

nebo snad chceš říct, to bych se zase mohla zachechtat já :D :D :D že kdyby jsme tu nebyli (chápej jako my všichni co jsme součástí projevu), takže by něco bylo ???
Návštěvník
 

Re: Hraje touha na cestě k realizaci Boha nějakou roli?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. úno 2015 17:36:55

irulan píše: Ty podminky (pokud vubec nastanou) nastaví kdo? Clovek sam nebo "vyssi moc"?


staré texty i realizovaní lidé opakovaně zdůrazňují, že "vyšší moc" prostřednictvím člověka /pochopitelně nejen prostřednictvím člověka/ ale jen lidská mysl se tím zabývá a považuje sama sebe za ředitele Zeměkoule ... :what:

víš co člověk si nedal svůj život a přece si to myslí, že ho může dostat pod kontrolu ... a když mu někdo řekne, že je bezmocný, tak začne většina lidí vyvádět :confused:

"Konatelem je neznámá síla, ale vy si představujete, že činnost provádíte sám. Ve skutečnosti jen pozorujete to, co se děje, aniž byste byl schopen to jakkoli ovlivnit."

ale je to naprosto OK, že se člověk považuje za konatele a jak může mít vše pod svou kontrolou ... je to jeden z milníků vývoje vědomí lidské bytosti ... a ten odpor proti vlastní bezmocnosti je pochopitelný, protože smířit se s naprostou nejistotou - je už znakem blížící se realizace ...
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Rafael

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník