Filozofické úvahy o Bohu

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod malpan » ned 03. úno 2013 21:19:52

vostalpetr píše:Takže když napíšu, že ... to s tebou nehne, nebo...???

ať napíšeš cokoliv, pak je to výpověď o tobě - o tom, jak danou věc vidíš, co k ní chceš říct. Té věci se to nedotýká. Pokud to směřuješ k nějakému člověku, pak je jen na něm, zda se nechá nachytat a egíčko se vzedme a třeba se i urazí. Kritizovat tě nebudu, to přenechám těm, které to baví. Vážím si Míly a tvůj názor (ať je jakýkoliv) to určitě nezmění ;)
přeju ti pěkný večer
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod malpan » ned 03. úno 2013 21:41:39

teonik píše:psal si:...proto sem myslel,že ty to umíš

umí to každý, jen na někoho se podíváš a víš, že ví, ...někomu musíš dlouze vysvětlovat a ještě není jisté, že pochopí. Každý to má v sobě nějak nastavené a je jen na něm, zda to chce změnit a něco pro to udělat. To vnitřní nastavení je dané tím, jak člověk žije, co má zažito. Píšu "dané", ale není to danost bez příčiny. Je to skutečně důsledek jeho minulosti.
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod teonik » ned 03. úno 2013 21:47:03

ahoj Malpame

postav se teda před zrcadlo,koukni se do očí a pověz svou úroven vhledu,eventuelně nějaké měřítko,abychom měli představu,dík

omlouvám se za to rýpnutí se stromem

......................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod malpan » ned 03. úno 2013 22:08:58

teonik píše:takže myslím,že ty si také lezl na strom,jak říká míla...a spadl,to není nic špatného,jen to tajit před ostatníma dá dost práce,člověk musí být furt ve střehu a odrážet všetečné otázky po tom,jak je na stromě...

jasně, že jsem spadl a ne jednou :yes: Nejen, že nemusíš nic tajit, je to slepá ulička - nalhávat si něco (nebo i druhým) je nečistý přístup. Pokud do něčeho jdeš nečistě, pak tu něco nehraje pokud chceš čistý výsledek

teonik píše:a pověz svou úroven

jaké měřítko napsat k něčemu, co nejde ocejcovat ani podle metru, ani na kila. Vždyť ani vysokoškolské vzdělání není zárukou moudrosti...
Pokud víš, že někdo prochází tím, co sis sám prošel - hledáš stupnici toho, kde je?
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod teonik » ned 03. úno 2013 22:36:56

psal si,že lidé mají různou úroven...toto mě zaujalo

ale jak vidím,nic víc z tebe nevypáčím

že lidé mají různou úroven si myslím také--z určitého úhlu,z jiného sme stejní...

že se to těžko posuzuje,vím také...sobě samému se svá úroven snad posuzuje nejhůř-skromní si ubíraj,příliš sebejistí přidávaj,ale jakési vnější indicie existují,si myslím...i když to není 100%ní,jaxem psal Alaje,dosažná úroven není přesně související s chováním a už vůbec ne stím,jaxi chování dotyčného vysvětluju

např(vložka)zenový adept musel podstoupit několik rozhovorových soubojú s mistry uznávanými,a když od nich dostal certifikáty,myslím 5 bylo třeba,stal se také uznávaným zenovým mistrem

četl sem nějaké ty debaty
pět stromů se klátí ve větru-mistr
měřice vína a měřice piva...-adept
atd

je třeba pochopit,že to byly takříkajíc šifry,jejichž znalost a schopnost skládat a tvořit mistr posuzoval

stejně tak tady na poradně je možno se takových testů účastnit,aniž bych zamýšlel testovací význam,z pár otázek si udělám obrázek,zejména když se prorazí bohorovná slupka

co se týče mé úrovně,i když ses neptal,rád řeknu

uvažujeme-li o stupnici o tisíci úrovních,kde do 10---je člověk na startu hledání

a 1000 řekněme Babádží,cosi,co už ani člověk není

pak já se řadím asi na bod 250

bytost,která dosáhne hodnoty 1000,končí lidský experiment a pokračuje dál jinde

rychlost postupu není ani lineární ani plynulá,řídí se spíš exponenciálou a fibonačiho růstem

já sem povoláním matematik,tak matematizace problému mi jakž takž de...)

neboli,když hodnoty 250 dosáhnu za 20 let,neznamená to vůbec,že hodnoty 1000 dosáhnu za dalších 60 let,ale mnohem mnohem dříve

atd,atd

vlastně mě to inspirovalo,že bych se moh pokusit vytvořit test,ve kterém upřímný hledačonalézač by si moh stanovit svou úroven

znám úvahy lidí,kteří řeknou,že sou mimo stupnici,někde úplně jinde,v tichu prázdnoty bez stupnic a jiného balastu mysli...ok,tak toto je úroven asi 100,a záleží na tom,jaxi svou zkušenost tito lidé vysvětlí a zpracují,nezřídka to považují za konec a ve své Prázdnotě a Nepohybu zůstanou řadu inkarnací...

jsme na schodišti o 1000 stupních,každý na svém schodu,zájem bych měl mít o nejbližší vyšší příčky...dychtivost a povrchnost obrací mé oči jen ke schodu poslednímu

nevylučuji takový skok a zkratku,ale považuji to za velmi řídké

v jedné bajce říká ba křičí jogín na myšku v jeskyni,která hrabe a chroupe a ruší ho při meditaci:zmiz!!jaxe opovažuješ kazit mi mé sjednocení s Absolutnem?
a myška na to:jaxe chceš sjednotit s Absolutnem,když se neumíš sjednotit ani se mnou?




takže zdarec,Malpame,a dík

nejlíp se dívá do zrcadla v noci---není nic vidět...anebo?...
............................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. úno 2013 10:20:07

teonik píše:ahoj Malpame

psal si:
Jen hloubka vhledu bývá různá
Záleží na naší schopnosti slyšet,


proto sem myslel,že ty to umíš,a ptal se tě,jak to a podle čeho to děláš

tys ale odpověděl:
nemám potřebu je posuzovat...už nezvažuju kdo, co a jak to má.


když nemáš potřebu,jak víš že vhledy sou různé úrovně?

takže myslím,že ty si také lezl na strom,jak říká míla...a spadl,to není nic špatného,jen to tajit před ostatníma dá dost práce,člověk musí být furt ve střehu a odrážet všetečné otázky po tom,jak je na stromě...

..............................

je rozdíl mezi posouzením a rozlišením?
Návštěvník
 

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod teonik » pon 04. úno 2013 10:29:52

to záleží na tom,jaxi to definuješ a jaký ke svým definicím zaujmeš vztah...

např takový,že druhý to třeba může mít zas jinak...

rozlišuji,ale zároven to vidím jen jako hru,na povrchu se lišíme,uvnitř ne...

posouzení vnímám jako přidání k mému rozlišení ještě další hodnotu,např líbí-nelíbí,dobré-méně dobré,atd...

takže možná sem měl svůj příspěvek formulovat jinak,ok

dík a zdarec
...................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod malpan » pon 04. úno 2013 15:52:59

Návštěvník píše:je rozdíl mezi posouzením a rozlišením?


:) jasně, proč by byly dva výrazy pro totéž? Každé slovo má svůj jasný význam (někdo říká energii, ale to může být zavádějící...).
Podle mě je rozlišování dělením mezi věcma takovýma, jaké jsou (nedáváme do toho sebe, své osobní emoce) - barvy - modrá, bílá,... stromy - lípa, smrk,... vlastnosti - empatie, zlost,...
posuzování (soud) je o tom, jak to vnímáme, jak to podle nás je (podbarvené egem a emocema) - dobré, špatné, on je blbý, ona šlapka....

možná to není přesné, ale takto to vnímám...
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod rosada » pon 04. úno 2013 16:26:58

Ahoj Teo a Malpane,

Tu otázku na rozlišování x posuzování jsem psala já, jen jsem nebyla přihlášená.
Význam slov vidím jako vy.

Pokud se tedy vrátíme k příkladu s opicemi. Mohu rozlišit, která opice je výš a která níž.
Ale, když to dělám neznamená to automaticky, že je špatně, že některé jsou níž. Ale často se to tu v diskuzích tak stává, kdy napíšu vidím, že je to černé. Nemusí za tím být posouzení: nemělo by to být černé, je špatně, že je to černé, nebo dokonce mělo by se to snažit být bílé.
Některé opice mohou dožít šťastně i na zemi. Ale těm, které chtějí šplhat výš, by mělo být ukázáno, jak. - no to se už zase pouštím na tenký led., ale tak nějak :)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod teonik » pon 04. úno 2013 16:52:40

ahoj Ros
ano,soudíme až příliš,je to naše hoby,a mnohá rozlišení přinášejí společenské konotace,jak píšeš

člověk má potřeby-ty musí chca nechca uspokojovat-rozlišuje tedy mezi tím co ho obklopuje a posuzuje,co je pro uspokojení lepší a co horší...

a tímhle trávíme 90% svého času,sháněním prostředků na věci,které uspokojí naše potřeby

bez rozlišení bychom jedli hřebíky a bez posouzení by nám třeba i chutnaly...

v módu-člověk je třeba to aspon trochu dělat
v módu-vědomí...odpadají potřeby a jejich uspokojování,nic není třeba,nikam není třeba..přesto je možné si vymyslet nějakou jinou hru a uspokojovat se zase jejím hraním..

mnoho lidí čichlo k oběma módům

to může být přínosem pro práci ve světě,už necítím takovou nutkavou potřebu vše důsledně hodnotit..ale může to být i kontraproduktivní:někdo řekne:mám hlad..a já na to:vždyt si ryzí vědomí,hlad je jen pohyb tvé mysli..

tak zdarec,tolik z Paměti jedné opice
.........................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod rosada » pon 04. úno 2013 17:09:24

Ano, ta hranice je tenká.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod rosada » pon 04. úno 2013 17:13:25

vostalpetr píše:No prostě nižší úroven je to samé co nižšší větev,
z nižšší větve vidíme méně okolní krajiny nežli vidíme z vyšší větve,
z vyšší úrovně vidíme více Skutečnosti

Z vyšší úrovně (větve) vidím spíše celek (krajimu)
z nižšší úrovně (větve) vidím spíše detail


A ted si vyber, je to posuzování nebo rozlišování....

Zatím je to dobrý stále rozlišuješ :D
Když nějaká opice řekne, že chce vidět víc krajiny, pak můžeš dát radu: Vylez na vyšší větev.
Když se však opici líbí tam, kdy je - spodní větev je široká - tedy bezpečná, může na ní být víc listí či plodů - tedy hojná, atd.
Pak nemá smysl hnát opici někam do výšek a to nemluvím o tom, že taky může mít závratě. ;)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod malpan » pon 04. úno 2013 17:40:47

rosada píše:Ahoj ...Význam slov .... neznamená to automaticky, že je špatně, že některé jsou níž. :)


Nic není špatně, ale ne vše přináší stejné následky / výsledky. Pokud je člověk připravený, kuju železo...

jasně, že tam soud nemusí být, ale už od dětství je nám předkládáno, že máme být lepší, soutěžíme, uznáváme ty, co vyhrávají, známí se chlubí, vytahují,... a my spolehlivě přebíráme tyto programy - vzájemně se vytahujeme, předháníme, soutěžíme o pozornost, medaile .. jsme okolím systematicky programovaní k egoismu a tuto štafetu předáváme většinou nevědomě dál svým potomkům - a ještě si myslíme, že je to přeci normální, že to tak přeci má být... :what: pak často stačí, někomu říct, že je zatím mladý, ... že ještě něco neumí...že je na nižší větvi - a dokonale nastavený program spustí lavinu emocí - cítíme se blbě, uraženě,... depka je už mezi dveřma...
Nesoudím. Cíleně volím slova, která mohou pomoct motivovat a která (zatím ještě) nekultivované ego unese. Není to rozhodně o tom, že by ten druhý byl blbý. Každý jsme si tím prošli. Někdo si tím ještě prochází a třeba to chce změnit... Tady souzení nepomůže - účinnější pomocí je naladit se na druhého a pokud skutečně změnu chce pak se otevře, ptá se, naslouchá a jde své proměně vstříc.

rosada píše:se už zase pouštím na tenký led

tenký led je přesně to nabíhání si egíček, když nedokážou unést situaci

rosada píše:Ale těm, které chtějí šplhat výš, by mělo být ukázáno, jak.

v podstatě žádné výš není, ale nejdřív si člověk potřebuje v sobě ujasnit, co to znamená, aby to mohl pustit (opustit) a dostat se mimo tyto limity
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod malpan » pon 04. úno 2013 17:46:26

rosada píše:Když se však opici líbí tam, kdy je - spodní větev je široká - tedy bezpečná, může na ní být víc listí či plodů - tedy hojná, atd.
Pak nemá smysl hnát opici někam do výšek a to nemluvím o tom, že taky může mít závratě. ;)

jasně, taková opice je v poho a za ničím se nepachtí. Ovšem, jen do času :D
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod rafael » pon 04. úno 2013 21:12:09

Návštěvník píše:
luckykubrt píše::sos: Pátrám po Bohu zda-li by se dal skutečně najít. Zatím jsem Ho nenašel, ale už teď Ho miluji. :D


Jak uvidět Boha, krok za krokem

http://hledani.gnosis9.net/view.php?cis ... 2011120024

:D



jak legrační.. jak může někdo říct návod jak vidět boha krok za krokem.. když mezi bohem a námi není žádný rozdíl !! když to co hledáme sme my sami !! :crazy:
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. úno 2013 23:06:38

rafael píše:
Návštěvník píše:
luckykubrt píše::sos: Pátrám po Bohu zda-li by se dal skutečně najít. Zatím jsem Ho nenašel, ale už teď Ho miluji. :D


Jak uvidět Boha, krok za krokem

http://hledani.gnosis9.net/view.php?cis ... 2011120024

:D



jak legrační.. jak může někdo říct návod jak vidět boha krok za krokem.. když mezi bohem a námi není žádný rozdíl !! když to co hledáme sme my sami !! :crazy:


Mají jiný koncept Boha než ty. Takový, jaký je pro ně právě správný. Ty máš taky takový, jaký ti právě vyhovuje. ;)
Návštěvník
 

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod teonik » úte 05. úno 2013 7:38:57

Mají jiný koncept Boha než ty. Takový, jaký je pro ně právě správný. Ty máš taky takový, jaký ti právě vyhovuje.
Návštěvník



moc pěkně řečeno

to je koncept,který mi vyhovuje...

dík
...................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod rosada » úte 05. úno 2013 10:00:09

malpan píše:
rosada píše:se už zase pouštím na tenký led

tenký led je přesně to nabíhání si egíček, když nedokážou unést situaci

rosada píše:Ale těm, které chtějí šplhat výš, by mělo být ukázáno, jak.

v podstatě žádné výš není, ale nejdřív si člověk potřebuje v sobě ujasnit, co to znamená, aby to mohl pustit (opustit) a dostat se mimo tyto limity


Výš, výš ... a pak narazíš na hranice paradoxu.
Třeba vyšplhat na nejvyšší větev znamená zjistit, že žádné výš a níž není. ... takže pro egíčko: Já jsem výš, protože vím, že žádné výš není. :D
Stejně zopakuju, že těm, kteří chtějí výš , chtějí mít větší rozhled, je potřeba pomoci, i když třeba tu je i názor, že větší rozhled nemá větší hodnotu.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod rosada » úte 05. úno 2013 10:01:46

malpan píše:
rosada píše:Když se však opici líbí tam, kdy je - spodní větev je široká - tedy bezpečná, může na ní být víc listí či plodů - tedy hojná, atd.
Pak nemá smysl hnát opici někam do výšek a to nemluvím o tom, že taky může mít závratě. ;)

jasně, taková opice je v poho a za ničím se nepachtí. Ovšem, jen do času :D


jj...do času... a co v bezčasí?
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Filozofické úvahy o Bohu

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 05. úno 2013 14:42:28

vostalpetr píše:
To, že se někdo drží konceptu který mu vyhovuje, ještě nemusí nijak znamenat, že je to ten nejvyšší koncept,


No, to je strašně důležitý rozdělovat koncepty podle toho, jak jsou vysoko. ;) To egu velmi svědčí. :D
Nakonec se stejně musej všechny pustit a je možné, že ty, které ego hodnotí jako vyšší, se pouštěj mnohem hůř než ty tzv. nižší.
:)
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Luckykubrtův koutek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník