k meditaci

Moderátor: lama

Pravidla fóra
Moderuje tu Lama
Každý tady může psát co chce.
Změny mohou nastat. Heslo Lamy: "Nikdy neříkám nikdy"

Re: k meditaci

Nový příspěvekod Jarda Malej » sob 12. črc 2014 10:00:45

Linda píše:Nojo, nějak mi nedošlo, že hodinky tohle respektují :( :what:

Ne dost na tom. I svět to respektuje.



:)
Jarda Malej
 

Re: k meditaci

Nový příspěvekod Jarda Malej » sob 12. črc 2014 13:37:44

Jarda Malej:
Máme-li pokračovat v diskuzi o čase, neobejde se to myslím bez upřesňujících otázek.

Vostál:
Především bych vycházel z faktu,
že to co se ztratilo, to jsou hodinky, nikoliv Lama,

i když Lama je také ztracený případ, což může být pro mnohé matoucí,
tak v tomto případě hledáme ztracené hodinky

Proč ne?
Hledejte tedy ztracené hodinky.


:)
Jarda Malej
 

Re: k meditaci

Nový příspěvekod malpan » sob 12. črc 2014 13:41:20

Jarda Malej píše:Hledejte tedy ztracené hodinky.
:)

všichni přítomní by měli obrátit kapsy - hodinky se najdou, ale čas asi neee :hm: :what:
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: k meditaci

Nový příspěvekod malpan » sob 12. črc 2014 14:31:29

:D :phew: :yes:
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Otázky k meditaci?

Nový příspěvekod lama » pát 18. črc 2014 22:21:12

Jarda Malej píše:
vostalpetr píše:
Ale tohleto je nějaký nejasný:


Tak si pořid hodinky a uvidíš, že ti půjdou všude,
nebot čas je všude a proto jej hodinky mohou odměřovat taky všude,
dokonce i v černý díře, pokud by ses náhodou do nějaký dostal...

Máme-li pokračovat v diskuzi o čase, neobejde se to myslím bez upřesňujících otázek.
Kde všude jak říkáš, je ten čas?
A kde je černá díra?
..si pořid hodinky a uvidíš, že ti půjdou všude,

Komu půjdou?
Půjdou mi fungující hodinky i potom co jsem umřel?
Jestli ano, půjdou stejně jako před tím úmrtím?
:)

Když jsem v "černý díře", tak nevím jestli hodinky jdou. Zřejmě to bude tím, že nevidím na rafičky :D .
Odhaduji, že poté co umřu, to bude podobné.
Otázka může být jak tohle vím. Popravdě to nevím. Jen si to takhle nějak pamatuji .... :)
lama
 
Příspěvky: 193
Registrován: úte 23. črc 2013 17:54:18

Re: k meditaci

Nový příspěvekod Jarda Malej » pát 18. črc 2014 23:11:51

Když jsem v "černý díře", tak nevím jestli hodinky jdou. Zřejmě to bude tím, že nevidím na rafičky .
Odhaduji, že poté co umřu, to bude podobné.


Na co uvidím až umřu? To uvidím.



:)
Jarda Malej
 

Re: k meditaci

Nový příspěvekod lama » pát 18. črc 2014 23:22:51

Jarda Malej píše:
Když jsem v "černý díře", tak nevím jestli hodinky jdou. Zřejmě to bude tím, že nevidím na rafičky .
Odhaduji, že poté co umřu, to bude podobné.


Na co uvidím až umřu? To uvidím.

:)

:D Jo jo...
vycházím z toho, že když spím hlubokým spánkem, tak na hodinky nevidím. Nebo si to alespoň nepamatuji.... :)
Odhaduji, že to po smrti bude trochu podobné.
Ale vlastní zkušenost je nade vše.
Na co uvidím až umřu? To uvidím.

Pravděpodobnost, že tahle zkušenost se dostaví, je opravdu dost velká.... :D
Aneb kdo si počká, ten se dočká..... :D
lama
 
Příspěvky: 193
Registrován: úte 23. črc 2013 17:54:18

Re: k meditaci

Nový příspěvekod Jarda Malej » pát 18. črc 2014 23:31:52

..vycházím z toho, že když spím hlubokým spánkem, tak na hodinky nevidím

Protože spím? Nebo že by neexistovaly?
A nebo někdy jo a jindy ne?
Třeba by to pomohla vyřešit černá hodinka.


:)
Jarda Malej
 

Re: k meditaci

Nový příspěvekod lama » pát 18. črc 2014 23:58:20

Jarda Malej píše:
..vycházím z toho, že když spím hlubokým spánkem, tak na hodinky nevidím

Protože spím? Nebo že by neexistovaly?


:)

Pokud to budu rozebírat jako osobní vědomí - z pohledu uvědomování - tak v době hlubokého spánku hodinky neexistují. Neuvědomuji si je.
Ale ve chvíli, kdy se po spánku "probudím" a podívám se na budík (hodinky), vznikne vjem kontinuity - rafičky se pohnuly. Něco v době mého spánku probíhalo.
Tenhle "vjem kontinuity" zapříčiní, že si mohu uvědomit existenci něčeho jiného, než je moje osobní vědomí. Neuvědomuji si v hlubokém spánku nic, ale přesto jsem existoval. Co to je, co existovalo v hlubokém spánku?
Zřejmě tu něco bylo. A bylo to bez uvědomování si čehokoliv. (před vědomím) :D
lama
 
Příspěvky: 193
Registrován: úte 23. črc 2013 17:54:18

Re: k meditaci

Nový příspěvekod lama » sob 19. črc 2014 0:09:23

Jarda Malej píše:
..vycházím z toho, že když spím hlubokým spánkem, tak na hodinky nevidím

Protože spím? Nebo že by neexistovaly?
A nebo někdy jo a jindy ne?
Třeba by to pomohla vyřešit černá hodinka.


:)

A nebo někdy jo a jindy ne?

Někteří moderní fyzikové tvrdí, že existuje jen to, na co zaměříme svoji pozornost. Tedy jen to co vnímáme. Takže někdy hodinky existují, a někdy ne...... :D
Je to otázka jak se na to podíváme. Je dobře vědět, že to jsou jen pomůcky, koncepty. K něčemu ukazují. Určitý druh pochybnosti a nadhledu je podle mne výhoda.

Třeba by to pomohla vyřešit černá hodinka.

Přeneseně - pokud to vezmu jako druh soustředění (meditace) a zohledním k tomu další aspekty, vycházející - alespoň pro mne - z jógové symboliky, tak "černá hodinka" k "vyřešení" směřuje..... :)
lama
 
Příspěvky: 193
Registrován: úte 23. črc 2013 17:54:18

Re: k meditaci

Nový příspěvekod Jarda Malej » sob 19. črc 2014 0:18:51

Tenhle "vjem kontinuity" zapříčiní, že si mohu uvědomit existenci něčeho jiného, než je moje osobní vědomí.

Vnímám ten vjem jakoby kontinuity jako osobním vědomím zapříčiněný.
Respektive jako jedno z možných vyjádření osobního vědomí.



:-)
Jarda Malej
 

Re: k meditaci

Nový příspěvekod lama » sob 19. črc 2014 0:38:45

Jarda Malej píše:
Tenhle "vjem kontinuity" zapříčiní, že si mohu uvědomit existenci něčeho jiného, než je moje osobní vědomí.

Vnímám ten vjem jakoby kontinuity jako osobním vědomím zapříčiněný.
Respektive jako jedno z možných vyjádření osobního vědomí.



:-)

S tím souhlasím. :D
Popsal jsem to jen jako jeden z možných ukazatelů (koncept k pochopení, otevření určitého náhledu .... ) ...... :-)
lama
 
Příspěvky: 193
Registrován: úte 23. črc 2013 17:54:18

Re: k meditaci

Nový příspěvekod Jarda Malej » sob 19. črc 2014 0:38:59

Někteří moderní fyzikové tvrdí, že existuje jen to, na co zaměříme svoji pozornost. Tedy jen to co vnímáme. Takže někdy hodinky existují, a někdy ne...... :D

Mnohé z toho co je uváděno jako tvrzení, bych bral spíše jako ..poznatek.
Je to otázka jak se na to podíváme. Je dobře vědět, že to jsou jen pomůcky, koncepty. K něčemu ukazují.

Zrovna tenhle poznatek co učinili moderní fyzikové, je pro mne víc než koncept.
Určitý druh pochybnosti a nadhledu je podle mne výhoda.

Pro mne taky.
Zvlášť když se ta pochybnost může vtělit do otázky, pro kterou chybí slova.


:)
Jarda Malej
 

Re: k meditaci

Nový příspěvekod lama » sob 19. črc 2014 0:54:19

Jarda Malej píše:[
Někteří moderní fyzikové tvrdí, že existuje jen to, na co zaměříme svoji pozornost. Tedy jen to co vnímáme. Takže někdy hodinky existují, a někdy ne...... :D

Mnohé z toho co je uváděno jako tvrzení, bych bral spíše jako ..poznatek.
Je to otázka jak se na to podíváme. Je dobře vědět, že to jsou jen pomůcky, koncepty. K něčemu ukazují.

Zrovna tenhle poznatek co učinili moderní fyzikové, je pro mne víc než koncept.

U mne tyhle věci (říkám tomu pracovně koncepty) otevírají určité další možnosti, další "vrátka". V jistou chvíli se mi takový "koncept" může jevit (a často jeví) jako skutečnost. Zažiji to. Je to moje zkušenost. A to je pro mne určité varování.
Zkušenost je pro mne pouhá zkušenost. Patří u mne do kategorie mysli. Něco otevře, někam ukazuje. Pro mne je důležité to, kam ukazuje. :)
lama
 
Příspěvky: 193
Registrován: úte 23. črc 2013 17:54:18

Re: k meditaci

Nový příspěvekod Jarda Malej » sob 19. črc 2014 1:03:50

lama píše:
Jarda Malej píše:[
Někteří moderní fyzikové tvrdí, že existuje jen to, na co zaměříme svoji pozornost. Tedy jen to co vnímáme. Takže někdy hodinky existují, a někdy ne...... :D

Mnohé z toho co je uváděno jako tvrzení, bych bral spíše jako ..poznatek.
Je to otázka jak se na to podíváme. Je dobře vědět, že to jsou jen pomůcky, koncepty. K něčemu ukazují.

Zrovna tenhle poznatek co učinili moderní fyzikové, je pro mne víc než koncept.

U mne tyhle věci (říkám tomu pracovně koncepty) otevírají určité další možnosti, další "vrátka". V jistou chvíli se mi takový "koncept" může jevit (a často jeví) jako skutečnost. Zažiji to. Je to moje zkušenost. A to je pro mne určité varování.
Zkušenost je pro mne pouhá zkušenost. Patří u mne do kategorie mysli. Něco otevře, někam ukazuje. Pro mne je důležité to, kam ukazuje. :)

Připouštíš možnost dostat se k tzv. konceptu "protichodem" z druhé strany těch vrátek?
Jsou možné zkušenosti neukazující nikam, či "nikam" ukazující?
Snad kategorie ne-mysli? Či jsou to ne-zkušenosti?
Je to moje zkušenost..

Může být zkušenost ničí, a přitom proběhnout?



:)
Jarda Malej
 

Re: k meditaci

Nový příspěvekod lama » sob 19. črc 2014 1:38:23

Jarda Malej píše:Připouštíš možnost dostat se k tzv. konceptu "protichodem" z druhé strany těch vrátek?
Jsou možné zkušenosti neukazující nikam, či "nikam" ukazující?
Snad kategorie ne-mysli? Či jsou to ne-zkušenosti?
:)

Úplně si nejsem jist jestli správně rozumím, ale zkusím.
z jistého pohledu bych mohl "koncepty" rozlišit na dvě skupiny:
1. vyčtené, přejaté. O těch mohu být přesvědčen, že jsou správné. Z různých důvodů.... :)
2. koncepty co mnou prošly. Zažil jsem to, vím kam to vede, jaké jsou k tomu podmínky.
Ty první mohou přecházet v ty druhé.
Je ale možné, že se jakoby spontánně objeví ty druhé bez těch prvních. Podle jógové symboliky z buddhi, vlité. Někdo by to mohl nazvat vnor. Něco se pospojuje a vyjasní se. Nemá to žádné podmínky a probíhá to samovolně. Je to to o čem píšeš jako "z druhé strany vrátek"?

Zkušenosti ukazující "Nikam" jsou "nejlepší".... :-) Tedy zkušenosti popírající sami sebe. :)
Vnímám to tak trochu obráceně. Pokud je tu "zažívání", "zkušenosti" znamená to "problémy". Někde to popisoval Nisargadata. Něco ve smyslu, že vědomí je jak horečka, která se mi stala. ...... Je to zas jen koncept. Něco, co se objevuje v mysli. Ale přijde mi to trefné.... :D
Jsou to odpovědi k Tvým otázkám?
lama
 
Příspěvky: 193
Registrován: úte 23. črc 2013 17:54:18

Re: k meditaci

Nový příspěvekod Jarda Malej » sob 19. črc 2014 1:54:28

Jsou to odpovědi k Tvým otázkám?

Ano, jsou.
..z jistého pohledu bych mohl "koncepty" rozlišit na dvě skupiny:
1. vyčtené, přejaté. O těch mohu být přesvědčen, že jsou správné. Z různých důvodů.... :)
2. koncepty co mnou prošly. Zažil jsem to, vím kam to vede, jaké jsou k tomu podmínky.
Ty první mohou přecházet v ty druhé.
Je ale možné, že se jakoby spontánně objeví ty druhé bez těch prvních. Podle jógové symboliky z buddhi, vlité. Někdo by to mohl nazvat vnor. Něco se pospojuje a vyjasní se. Nemá to žádné podmínky a probíhá to samovolně. Je to to o čem píšeš jako "z druhé strany vrátek"?


Je to ono.
Přičemž mám za to, že ty koncepty přejaté mohou někdy i poměrně dlouho blokovat možnost onoho "vlití" intuičního,
jež snázeji vstupuje do prostoru informacemi jaksi nezahuštěného.
Zkušenosti ukazující "Nikam" jsou "nejlepší".... :-) Tedy zkušenosti popírající sami sebe. :)
... Pokud je tu "zažívání", "zkušenosti" znamená to "problémy".


:)
Jarda Malej
 

Re: k meditaci

Nový příspěvekod lama » sob 19. črc 2014 2:00:45

Je to moje zkušenost..

Může být zkušenost ničí, a přitom proběhnout?
:)

Pro mne tohle popisovat není úplně dobrý nápad. Řada lidí se v tom zhlídla a používá to jako zubní pastu. U mne to tak nefunguje. Pro mne k tomu vede úzký průchod, který znamená všeho se zbavit, opustit, odevzdat. Doslova předstoupit nahý před Boha. Něco se pak "zlomí" a může to dopadnout tak jak píšeš. Ale vzhledem k předchozímu úplnému zbavení se všeho to klidně může znamenat fyzickou smrt. Je to jen trochu jiná možná alternativa.
Pro mne to je důsledek odevzdání. Jako předmět víry nebo jako mantru to nepoužívám.
lama
 
Příspěvky: 193
Registrován: úte 23. črc 2013 17:54:18

Re: k meditaci

Nový příspěvekod Jarda Malej » sob 19. črc 2014 2:06:31

lama píše:
Je to moje zkušenost..

Může být zkušenost ničí, a přitom proběhnout?
:)

Pro mne tohle popisovat není úplně dobrý nápad. Řada lidí se v tom zhlídla a používá to jako zubní pastu. U mne to tak nefunguje. Pro mne k tomu vede úzký průchod, který znamená všeho se zbavit, opustit, odevzdat. Doslova předstoupit nahý před Boha. Něco se pak "zlomí" a může to dopadnout tak jak píšeš. Ale vzhledem k předchozímu úplnému zbavení se všeho to klidně může znamenat fyzickou smrt. Je to jen trochu jiná možná alternativa.
Pro mne to je důsledek odevzdání. Jako předmět víry nebo jako mantru to nepoužívám.

Není co dodat. Díky a dobrou...


:)
Jarda Malej
 

Re: k meditaci

Nový příspěvekod lama » sob 19. črc 2014 2:12:48

Jarda Malej píše:Je to ono.
Přičemž mám za to, že ty koncepty přejaté mohou někdy i poměrně dlouho blokovat možnost onoho "vlití" intuičního,
jež snázeji vstupuje do prostoru informacemi jaksi nezahuštěného.
Zkušenosti ukazující "Nikam" jsou "nejlepší".... :-) Tedy zkušenosti popírající sami sebe. :)
... Pokud je tu "zažívání", "zkušenosti" znamená to "problémy".


:)

Souhlasím s tím. Používám k vysvětlení těchhle záležitostí jógovou symboliku. Tedy abych to upřesnil, to čemu se v józe říká kóša (obaly - těla) a propojení se sámkjovou filosofií,čakry atd.... Mám k tomu takový spíš praktický přístup.
Podle všeho je dost velký rozdíl, jestli je koncept v mysli ve funkci manas nebo ve funkci buddhi. Ale je to trochu rozsáhlé na vysvětlování. :)
A jsou to samozřejmě jen koncepty .... :D
lama
 
Příspěvky: 193
Registrován: úte 23. črc 2013 17:54:18

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků