Průlom

Průlom

Nový příspěvekod r/nedualita » pát 26. dub 2024 15:54:24

Zajímalo by mě, jestli mohu požádat o nějaké moudro k mé situaci.

Jsem dlouholetým praktikujícím především buddhistické meditace a křesťanských mystických praktik. V posledním roce jsem byl silně přitahován k nedualitě. Jsem ve fázi, kdy jsem upustil od labelů nebo dodržování jakékoli tradice, abych tak řekl.

Rupert Spira, Jim Newman, Tony Parsons a Nisargadatta byli lidé, které jsem v posledních měsících nejvíce poslouchal a četl.

Tady je moje otázka. Chci si uvědomit a poznat pravdu, přestat se připoutávat ke světu a své zkušenosti skrze egoické myšlení. Chci to vidět stejně, jako to vidí ti, kteří to úplně nechali jít. Můj problém je, že navzdory mnoha studiím nemám jasno v tom, jak toho dosáhnout. Oceňuji, že se také možná ptám na paradoxní otázku, protože se možná ptám z egoistického hlediska.

Může mi někdo dát praktické věci, které mám dělat, číst, přemýšlet o tom, že to pomůže.

Předem děkuji
r/nedualita
 

Re: Průlom

Nový příspěvekod Veil » pát 26. dub 2024 16:26:14

Nic není potřeba. Jestli si chceš o tom povídat, můžeme, klidně i přes soukromé zprávy, nebo WhatsApp. Ruperta Spiru, Nisargadattu ani jiné "mistry" nedoporučuji. Newman a Parsons říkají tu nejčistší zprávu, co najdeš. Je i mnoho dalších, kteří o tom mluví podobně jako oni a zároveň trochu jinak.
Veil
 
Příspěvky: 1509
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Průlom

Nový příspěvekod Veil » pát 26. dub 2024 17:44:10

r/nedualita píše:Jsem dlouholetým praktikujícím především buddhistické meditace a křesťanských mystických praktik.


Nejsi.

V posledním roce jsem byl silně přitahován k nedualitě.


Ano. Tohle je čistě energetická věc.

Jsem ve fázi, kdy jsem upustil od labelů nebo dodržování jakékoli tradice, abych tak řekl.


To je málo i moc najednou. Ale ve skutečnosti nejsou žádná doporučení. Není žádná cesta k tomu, co už je.

Rupert Spira, Jim Newman, Tony Parsons a Nisargadatta byli lidé, které jsem v posledních měsících nejvíce poslouchal a četl.


Kdybys skutečně slyšel, co říká Newman nebo Parsons, těžko by se ti pak poslouchal Spira.

Tady je moje otázka. Chci si uvědomit a poznat pravdu, přestat se připoutávat ke světu a své zkušenosti skrze egoické myšlení.


Je to šokující, že není žádná zkušenost. Na celé ego klidně rovnou zapomeň. Jen tě to mate.

Chci to vidět stejně, jako to vidí ti, kteří to úplně nechali jít.


To je právě hned několik problémů. Nejsou žádní, kteří to nechali jít. Ale nejsou ani ti co nenechali. Předpokládáš, že je to poznání, ale je to jednoduše všechno. Je to celé jen bouda. Je to úžasné ... ale pro nikoho.

Může mi někdo dát praktické věci, které mám dělat, číst, přemýšlet o tom, že to pomůže.


Ptáš se na praktické věci jen protože neslyšíš, co ta zpráva říká.
Veil
 
Příspěvky: 1509
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Průlom

Nový příspěvekod miroslav » pát 26. dub 2024 20:57:36

r/nedualita píše: Chci to vidět stejně, jako to vidí ti, kteří to úplně nechali jít. i


Tak to nech úplně jít. Na to nepotřebuješ nic číst, ani žádnou radu. Právě ty rady a zkušenosti jiných (a tu touhu být jako oni) je třeba nechat jít.
Nic nemít, nic nechtít, ničím nebýt.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3626
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Průlom

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 26. dub 2024 21:45:59

miroslav píše:
r/nedualita píše: Chci to vidět stejně, jako to vidí ti, kteří to úplně nechali jít. i


Tak to nech úplně jít. Na to nepotřebuješ nic číst, ani žádnou radu. Právě ty rady a zkušenosti jiných (a tu touhu být jako oni) je třeba nechat jít.
Nic nemít, nic nechtít, ničím nebýt.


Miroslav taky nechal všechno jít, nic nikdy nečetl, nepřijal od nikoho žádnou radu a podívej, jak dopadl.

:confused:
Návštěvník
 

Re: Průlom

Nový příspěvekod Podaná ruka... » sob 27. dub 2024 5:32:56

r/nedualita píše:Zajímalo by mě, jestli mohu požádat o nějaké moudro k mé situaci.

Jsem dlouholetým praktikujícím především buddhistické meditace a křesťanských mystických praktik. V posledním roce jsem byl silně přitahován k nedualitě. Jsem ve fázi, kdy jsem upustil od labelů nebo dodržování jakékoli tradice, abych tak řekl.

Rupert Spira, Jim Newman, Tony Parsons a Nisargadatta byli lidé, které jsem v posledních měsících nejvíce poslouchal a četl.

Tady je moje otázka. Chci si uvědomit a poznat pravdu, přestat se připoutávat ke světu a své zkušenosti skrze egoické myšlení. Chci to vidět stejně, jako to vidí ti, kteří to úplně nechali jít. Můj problém je, že navzdory mnoha studiím nemám jasno v tom, jak toho dosáhnout. Oceňuji, že se také možná ptám na paradoxní otázku, protože se možná ptám z egoistického hlediska.

Může mi někdo dát praktické věci, které mám dělat, číst, přemýšlet o tom, že to pomůže.

Předem děkuji


To, co ti skutečně může pomoci, jsi ty sám. Vše ostatní - učitelé, mentoři, kouči, přátelé, tomu mohou jen trošku napomoci.

Hodně záleží na tom, co už jsi schopen ze života odezřít a v čem se tomu odezřenému podřídit.

Stejně tak důležité je to, zda dokážeš odhlédnout od slovní reprezentace myšlenek a vnímat skutečnost za myšlenkami - je to sice z počátku těžké, ale když se do toho tvé myšlení "vpraví", je to úplně nejsnažší cesta "jen být".

Ale hned z počátku je potřeba si sám sobě pojmenovat to, co od poznání Pravdy očekáváš...

Tajnosti jsou v této fázi již k ničemu - pokud jdeš do toho bytí naplno, nesmíš se bát skutečně Být.

Jdeš do toho?
Podaná ruka...
 

Re: Průlom

Nový příspěvekod Jana » sob 27. dub 2024 7:26:14

Návštěvník píše:
miroslav píše:
r/nedualita píše: Chci to vidět stejně, jako to vidí ti, kteří to úplně nechali jít. i


Tak to nech úplně jít. Na to nepotřebuješ nic číst, ani žádnou radu. Právě ty rady a zkušenosti jiných (a tu touhu být jako oni) je třeba nechat jít.
Nic nemít, nic nechtít, ničím nebýt.


Miroslav taky nechal všechno jít, nic nikdy nečetl, nepřijal od nikoho žádnou radu a podívej, jak dopadl.

:confused:


Ráda bych výše uvedené tvrzení uvedla na pravou míru. Miroslav nepochybně přečetl všechno, co uznal za vhodné a přijal všechny rady, které mu dávaly smysl. Radu, abys to nedělal stejně jako on, poskytuje nejspíše v dobrém úmyslu, protože podle všeho dospěl k závěru, že mu to k ničemu nebylo.

Jinak ta Miroslavova rada: "Ničím nebýt" se vzácně shoduje s tím, na co poukazuje Veil, ovšem Veil neradí, abys ničím nebyl, on Ti říká, že už ničím nejsi, takže tohle Tě ve skutečnosti osvobozuje od Tvého problému:

Můj problém je, že navzdory mnoha studiím nemám jasno v tom, jak toho dosáhnout.


Jinak určitě není špatně si přečíst stejně jako Miroslav všechno, co uznáš za vhodné a řídit se radami, které Ti dávají smysl.

Můžeš brát všechny promluvy Probuzených a všechny inspirativní myšlenky, kteří nalezli to, co hledáš, jako prostřený stůl, na kterém ochutnáváš, co je Tvůj šálek čaje a co Ti voní pravdou.

Tou milostí, která je zapotřebí k nalezení toho, co hledáš, je láska, kterou z těch všech promluv můžeš cítit.

Tak hodně štěstí.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7202
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Průlom

Nový příspěvekod .Petra » sob 27. dub 2024 7:34:16

.
Nejrychlejší cesta je nic neočekávat, nic si nepředstavovat. Nic nechtít. Odevzdat se. Naprosto. "Děj se vůle Tvá." Podle Eduarda Tomáše.

Ale je mnoho různých cest - některé hodně pomálé se všelijakými zákrutami. Každý si může vybrat takovou, která k němu pasuje, která mu vyhovuje. Podle Míly Tomášové.

:)
.Petra
 

Re: Průlom

Nový příspěvekod .Petra » sob 27. dub 2024 8:27:43

miroslav píše:
Nic nemít, nic nechtít, ničím nebýt.


Toto Eckhartovo je ale rada pro velmi pokročilé. Tazatel zatím jen především čte a shání informace. Jestli medituje a jak hluboko se v meditaci dostal - o tom nic konkrétně nenapsal.

Praktické rady by byly, kdyby mu ti, co obdivuje, sdělili, co oni dělali, než došli do svého stavu - co četli, koho oni obdivovali, které praktické rady od něho převzali apod. Pokud vím, tak např. Nisargadatta zřejmě nic moc nečetl, ale chodil za svým guruem a pak se řídil jeho praktickými radami např.: Přestan "přežvykovat" to, co ses ode mne dověděl a jen setrvávej v tichu. Pro Nisargadattu to byla ta správná cesta.

:)
.Petra
 

Re: Průlom

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 27. dub 2024 9:06:05

.Petra píše: Pokud vím, tak např. Nisargadatta zřejmě nic moc nečetl, ale chodil za svým guruem a pak se řídil jeho praktickými radami např.: Přestan "přežvykovat" to, co ses ode mne dověděl a jen setrvávej v tichu. Pro Nisargadattu to byla ta správná cesta.

:)


"Můj guru mi uložil, abych si hleděl pocitu "Já jsem" a nevěnoval pozornost ničemu jinému. Tak jsem ho poslechl. Neprováděl jsem žádná konkrétní dechová ani meditační cvičení, ani jsem nestudoval duchovní texty. Ať se stalo cokoli, obrátil jsem od toho svou pozornost, a setrvával v pocitu "Já jsem". Může se to zdát příliš snadné, nebo dokonce primitivní. Jediný důvod, proč jsem to dělal byl, že mi to řekl můj guru. A přece to fungovalo!"

https://www.advaita.cz/24877-nisargadatta
Návštěvník
 

Re: Průlom

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 27. dub 2024 10:06:29

Návštěvník píše:Jediný důvod, proč jsem to dělal byl, že mi to řekl můj guru. A přece to fungovalo!"

https://www.advaita.cz/24877-nisargadatta


... právě proto to fungovalo ...
Návštěvník
 

Re: Průlom

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 27. dub 2024 10:16:56

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Jediný důvod, proč jsem to dělal byl, že mi to řekl můj guru. A přece to fungovalo!"

https://www.advaita.cz/24877-nisargadatta


... právě proto to fungovalo ...


Šrí Nisargadatta Maharádž je znám jako nekompromisní džňánin, jehož promluvy byly ostré jako břitva. Méně už se ví, že to byl také velký bhakta, který zpíval 4x denně bhadžany a uctíval až do své smrti svého milovaného Gurua Šrí Siddharaméšvara Maharádže. V nahrávce si můžete poslechnout nádherný extatický Nisargadattův zpěv, z něhož je cítit obrovská síla, oddanost Mistrovi a spontaneita. Je to krásný bhadžan - pálana (ukolébavka), který složil k poctě Siddharaméšvara Nisargadattův spolužák Šrí Dattátraja.

Ref: dzó dzó dzó dzó ré siddharáma
sadguru púrnabrahma
Spi, spi, spi Sadguru Siddharámo, jsi čiré Brahman.

mančaka hrudajáčé (hrudajáčé) tjávaratim
nidzavuni sadguru múrti
vindzana mí hátí (mí hátí) ghálitasé
ché nidrá sukhašánti +ref
Mé srdce je tvou postelí, připravenou pro tebe.
V ruce mám vějíř a budu tě ovívat, takže můžeš klidně spát.

pángharavitó átá (átá) mí túdzalá
priti šála dušála
ušíra bahu dzálá (bahu dzálá) svásukhaném
nidzaré dínadajálá +ref

Nabízím ti přikrývku lásky. Přehodím ji přes Tebe. Je pozdě.
Spi nyní ve svém Já.


kája tudzá mahimá (mahimá) zhágavilési
ghóra nidrétuni ámhá
tú bahu šinalási (šinalási) sukha dháma
nidza bá átmáráma +ref

Jsi tak velký. Svou silou jsi nás probudil z hlubokého spánku. Nyní, jsi tak unaven.
Tak prosím odpočívej sám v sobě, v místě radosti.


jápari kari šédzá (kari šédzá) dása tudzá
dattátraja nidzakázha
dhávuni jéí vó (jéí vó) prabhu mádzá
siddharáma guru rádža +ref

Vždy jsi přispěchal, abys zachránil svého služebníka, Dattatraju.
Nyní tě žádám, prosím jdi spát. Udělej to pro mne.

https://www.advaita.cz/24852-nisargadatta-zpiva
Návštěvník
 

Re: Průlom

Nový příspěvekod .Petra » sob 27. dub 2024 11:26:38

.Petra píše: Pokud vím, tak např. Nisargadatta zřejmě nic moc nečetl, ale chodil za svým guruem a pak se řídil jeho praktickými radami např.: Přestan "přežvykovat" to, co ses ode mne dověděl a jen setrvávej v tichu. Pro Nisargadattu to byla ta správná cesta.

:)


setrvával v pocitu "Já jsem".


To je právě to ticho bez myšlenek. Mysl se neptá: Kdo jsem já? Ani si nemyslí: Já jsem. Jde jen o ten pocit - pocit bytí. Ticho. :)
.Petra
 

Re: Průlom

Nový příspěvekod miroslav » sob 27. dub 2024 12:12:49

Jana píše:Můžeš brát všechny promluvy Probuzených a všechny inspirativní myšlenky, kteří nalezli to, co hledáš, jako prostřený stůl, na kterém ochutnáváš, co je Tvůj šálek čaje a co Ti voní pravdou.


Mám dojem, podle toho, co píše, že tohle už má za sebou.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3626
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Průlom

Nový příspěvekod Jana » sob 27. dub 2024 12:51:54

miroslav píše:
Jana píše:Můžeš brát všechny promluvy Probuzených a všechny inspirativní myšlenky, kteří nalezli to, co hledáš, jako prostřený stůl, na kterém ochutnáváš, co je Tvůj šálek čaje a co Ti voní pravdou.


Mám dojem, podle toho, co píše, že tohle už má za sebou.


Je možné si z těch všech promluv Probuzených udělat suchou potravu pro mysl a mysl namísto, aby zmizela, je plná informací. Pak se stane zátěží, která umí dokonale zaclonit a znechutit přímé poznání. S tím je možné dospět do stádia, kdy se sice neobjevilo to, o co jde, ale promluvy Probuzených se ukáží jako zbytečné a nevedoucí k ničemu. Pak je možné říkat: "Tohle už mám za sebou".

Na druhé straně mohou tytéž promluvy rezonovat v tichu srdce Pravdou. Všechno vyvěrá z jednoho a toho stejného zdroje. Vyvěrá to ze zdroje Milosti. Všimni si, že Nisargadatta zpíval 4x denně bhadžany a uctíval až do své smrti svého milovaného Gurua Šrí Siddharaméšvara Maharádže.

Je to spojení v lásce a úctě.

Ta ničím nepodmiňovaná láska a úcta je katalyzátor, který probouzí Milost.

Není v ní žádné chtění něčeho víc, je v ní jen vděk, že je to, co JE.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7202
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Průlom

Nový příspěvekod miroslav » sob 27. dub 2024 13:47:37

Jana píše:
Je možné si z těch všech promluv Probuzených udělat suchou potravu pro mysl a mysl namísto, aby zmizela, je plná informací.

Nemají to všichni jako ty.
Evidentně se tvoje mysl těch promluv ne a ne pustit.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3626
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Průlom

Nový příspěvekod Jana » sob 27. dub 2024 16:07:14

miroslav píše:
Jana píše:
Je možné si z těch všech promluv Probuzených udělat suchou potravu pro mysl a mysl namísto, aby zmizela, je plná informací.

Nemají to všichni jako ty.
Evidentně se tvoje mysl těch promluv ne a ne pustit.


Miroslave, tyhle stránky jsou službou hledajícím z vděčnosti těm, co nelezení sdílejí a jsou hledajícím k službám.

Nemusíš žít s představou, že každý, kdo něco takového dělá, to dělá pro naplnění mysli.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7202
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Průlom

Nový příspěvekod miroslav » sob 27. dub 2024 23:06:54

Jana píše:
Nemusíš žít s představou, že každý, kdo něco takového dělá, to dělá pro naplnění mysli.


Já s takovouto představou co píšeš nežiji.
Jenom jsem tě upozornil, že se té závislosti na promluvách probuzených nějak nedokážeš pustit.

Probuzení se například neodkazují pořád na nějaké citace. Asi už to nepotřebují, pokud mají vlastní zkušenost.
Ty se bez toho citování a odvolávání se na citáty zatím nedokážeš obejít. Nepřijde ti?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3626
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Průlom

Nový příspěvekod Jana » ned 28. dub 2024 6:09:32

miroslav píše:
Jana píše:
Nemusíš žít s představou, že každý, kdo něco takového dělá, to dělá pro naplnění mysli.


Já s takovouto představou co píšeš nežiji.
Jenom jsem tě upozornil, že se té závislosti na promluvách probuzených nějak nedokážeš pustit.

Probuzení se například neodkazují pořád na nějaké citace. Asi už to nepotřebují, pokud mají vlastní zkušenost.
Ty se bez toho citování a odvolávání se na citáty zatím nedokážeš obejít. Nepřijde ti?


Miroslave, může tady být připoutanost k tvaru a jménu, pak se jeví realita, že je tady nějaká osoba, která dosáhla nebo nedosáhla osvícení, nebo tady může být poznání, že TOHLE celé už osvícené je a víc to nepotřebuje. Je to dokonalé, dokonalejší to být nemůže.

Tenhle skutečný svět je dokonalý, nemá chybu. Všechno to relativní pomíjivé snové se objevuje a beze stopy mizí a to věčné skutečné zůstává.

Tvary a jména mizí, Božská blažená nekonečná věčná přítomnost zůstává.

Hmmm

Není potřeba posuzovat nějakou druhou osobu, jestli je nebo není osvícená.

Bohatě stačí poznat nejvyšší pravdu,

kdo jsi, kdo jsem, kdo jsme, čím tohle všechno je.

Je to jen zábavná podívaná a je nesmírnou radostí, když se bytosti probouzejí do ráje, který hledaly a který ve skutečnosti nikdy neopustily.

Všechny ty promluvy Probuzených jsou jen láskou, která probouzí, i tyhle stránky s jejich promluvami jsou jen láskou, i tohle všechno, co tady je s každou bytostí, která se tady objeví, bez ohledu na to, jak se co projeví, jaké jsou reakce. Ve skutečnosti s tím skutečným, co nemizí, vůbec nic neděje.

A jestli tuhle lásku poznáváš jako nejvyšší pravdu, tak jsi probuzený, jsi absolutně vším, co existuje a není co řešit.

Nádherný den

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7202
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Průlom

Nový příspěvekod .Petra » ned 28. dub 2024 6:54:54

Jana píše:
A jestli tuhle lásku poznáváš jako nejvyšší pravdu, tak jsi probuzený, jsi absolutně vším, co existuje a není co řešit.



Jani, to je, jak ty si představuješ, že to mají probuzení. Ale realizovaní/probuzení, jak víme, tvrdí, že žádný probuzený neexistuje, že je jen realizace/probuzení. Že jen snové osoby se domnívají, že existují nějací probuzení a neprobuzení.

A navíc pořád řešíš, jak to mají druzí proti tobě špatně.

Nevzpomínám si, že by E. Tomáš mluvil o probuzených a a jak to mají. Mluvil o duchovních učitelích rúzných úrovních - někteří byli pokročilí žáci, jiní byli více či méně upevněni v Poznání, ty obvykle nazýval Mistry. Toho, kdo byl hluboce ukotven v Poznání, nazýval Mudrcem. Sám cítil tu samou lásku a vděčnost ke svému učiteli P. Bruntonovi, stejně jako Nisargadatta ke svému guruovi.

Když poslouchám nebo čtu, co E. Tomáš říkal, tak z toho cítím opravdouvou moudrost, pokoru a velkou lásku k lidem, která se projevovala laskavostí, skromností a upřímnou snahou jim pomocí. Jestli se dá někdo označit jako Mistr, tak on, ale on sám tohle pojmenování pro sebe nechtěl.

Ty se projevuješ zcela jinak. Tvrdíš o sobě, že to máš jako probuzení, a očekáváš, že by to měli druzí uznat.

Ale je na každém, jestli bude věřit E. Tomášovi nebo tobě. :)
.Petra
 

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků