LUCIDNÍ SNY

LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod teonik » čtv 02. úno 2012 10:13:58

ahoj
zakládám novou debatu o lucidních snech
nevím,zda téma lucidní sny už tady někde na poradně není,proto prosím o eventuální upozornění,kdybych začínal něco,co už tady je
dík

bur@na
...............
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 02. úno 2012 11:30:07

Návštěvník
 

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod teonik » čtv 02. úno 2012 13:04:18

vyzkoušel jsi?
s jakým efektem?
bur@na
...................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod teonik » čtv 02. úno 2012 13:30:19

taxem na to koukal,působí to pěkně,můžu vyzkoušet
četl jsem ale teké na jutubu k tomu pár komentářů a lidi zkoušeli-a nic!!

lucidními sny jsem se zabýval intenzivně tak před 15 lety,přečetl všechny knihy co byly u nás k mání a také vyzkoušel všechny techniky-nikdy se mi ale nepodařilo se do lucidního snu dostat kontrolovaně,na svou žádost...někdy přišly,někdy nebyly,někdy 3x týdně,někdy měsíce pauza...studoval jsem to zejména proto,že jak je psáno i vtéto ukázce,jsem toužil čas noci využít také k usilování o osvícení

pak ale sny začaly být řidší a řidší,až poslední leta jsem měl jen tak 2-3 do roka

no a dnes v noci jsem měl lucidní sen zas,a po chvíli dumání jsem přišel ne toto
v Zelandovi se píše,že k lucidnímu snění je zapotřebí Síla,nemyslí se tím fyzická,či jakási dobrá kondice,ale Síla ducha,Síla záměru(v podstatě Síla z jiného světa,takže ani na prana nebo čchi)

kdo má Sílu,má i (mimo jiné výhody) možnost lucidně snít

no a já právě ted asi 14 dní tuto Sílu zvětšuji cvičení,přivolávám
začal jsem to dělat pro lepší spojení s Duchem,ale zřejmě i tento lucidní sen mohl být nezamýšleným důsledkem cvičení

proto doporučuju Sílu zvyšovat,Sílu přivolávat,na Sílu myslet a koncentrovat se

pak počítám,i zafungují nějaká pravidla pro lucidní snění,zafunguje zlepšení meditace,zafunguje cokoli,co zatím nešlo...

tak tolik na začátek

doufám,že se i vy podělíte,ani ne tak návody,jako spíš zkušenostmi a zážitky...

bur@na
....................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 02. úno 2012 16:05:03

ahoj teo :)

pokud stojíš o přímý zážitek, tak tady jeden je …

v době cíleného praktikování uvědomování si sebe sama jsem se najednou v noci vzbudil do snu …

byl tam zaznamenaný jasný přechod z identifikaci osoby ve snu, za kterou jsem se pokládal a která procházela dramatickým dějem …

zřejmě díky intenzitě hrůzyplného prožitku (aspoň tak si to pro sebe vykládám) došlo k probuzení, ale ne ze snu, ale doslova do snu, kdy jsem jasně chápal, že spím a zdá se mi, že mne jakožto figuranta ve snu, někdo vedou mí nejbližší přátelé k popravčímu špalku … smýkali se mnou úzkými temnými uličkami, až mne dovekli na konec slepé ulice, kde nebylo nic jen vysoká zeď a před ní stál zkrvavený špalek, kolem se válelo pár useklých hlav a všude byla nastříkaná lepkavá krev ...

velmi jasně jsem si uvědomoval všechno co figurant cítí, jak celou situaci vnímá, jak se doslova svíjí strachy a pocity bezmoci a také lítostí nad tím, že tohle utrpení přichází od nejbližších lidí, zároveň jsem vnímal situaci v plném kontextu a plně si uvědomoval, že to je pouhý sen, který se mi zdá a že ten figurant nejsem já, ale je součástí mého snu …

vnímal jsem probíhající sen, sebe jako figuranta, který je součástí děje a vůbec netušil, že je pouhou představou ve snu a sebe jako spícího a snícího sen …

všechno tohle dohromady a vůbec v tom nebyl žádný rozpor, pozoroval jsem živě a s účastí co probíhá … když figuranta (mne) dovedli až ke špalku a byl nucen nejlepším přítelem, položit hlavu na zkrvavený špalek, napadlo mne, že se přece nemusím nechat popravit, že do toho mohu zasáhnout a sen změnit … a začal jsem vědomě vstupovat do probíhajícího děje … a šlo to …

jenže najednou mi přišlo, proč bych vlastně měl ten děj měnit?

Dyť přece vidím, že je to pouhý sen, nejsem to já, kterého chtějí popravit, ta postava mne tam vystupuje pouze jako představa ve snu, nemůže se mi nic stát, nemám vůbec žádný důvod měnit děj, naopak je mnohem zábavnější to nechat běžet svou vlastní cestou a sledovat si co bude, včetně toho, co se vlastně stane, až mne v tom snu useknout hlavu ...

říkal jsem si, jak asi bude ten sen pokračovat … tak jsem to zase nechal být a sledoval jsem co se děje a ono skutečně došlo k té popravě, viděl jsem kata v ohromné červené kápy a pláštěnce, jak mi (teda představě mně) stíná hlavu, zároveň jsem cítil doslova záplavy hrůzy až ve fyzickém těle a dokonce jsem slyšel i pád "mé" hlavy ze špalku dolů a cítil i závan krve … a přitom si plně uvědomoval, že spím, jak tělo dýchá, a občas sebou škubne (tělo na posteli) dokonce i prostor ve které se vše toto odehrává, respektive chvílemi nebylo vůbec jasné, jestli se ději já ve snu nebo sen ve mně …

no neumím to asi úplně přesně vyjádřit, ale přišlo mi to velmi přirozené a přes ten dramatický průběh a pocity, které jsem jasně vnímal, to bylo něco velmi zajímavého a svým způsobem fascinujícího … rozhodně jsem nestál jsem někde nezúčastněně opodál v postoji nestranného svědka, kterého se nic nedotýká … naopak, právě uvědomění toho, že je to sen do kterého jsem se probudil, mi dával neuvěřitelnou svobodu a ochotu, plně prožít snový děj, tak jak přicházel včetně všech intenzivních prožitků, které to doprovázely … bylo to svým způsobem fascinující … 8)

zjistil jsem, že popravou mého snového protějšku sice sen neskončil, ale ztratil pro mne přitažlivost … jako bych ztratil prostředníka přes kterého si můžu ten sen a probíhající děj pořádně procítit a užít …

tak jsem zavřel oči (pořád jsem spal a věděl že spím), pak o sobě chvíli vůbec nevěděl, jako bych v tom snu usnul a probudil se do bdělého stavu v ranním pološeru … všechno jsem si pamatoval ... říkal jsem si uf, to byl ale sen, ještě že se mi to jen zdálo :crazy:

jenže - přesně v téhle chvíli jsem najednou ztratil jistotu že jsem bdím v realitě, respektivě nebylo zcela jasné, zda jsem se jen neprobudil do dalšího snu? a že si vlastně nemůžu být jist tím, že teď nespím a nesním další sen a přitom jsem jen sám sebou sněn, aniž bych měl o tom potuchu … docela mne z tohoto uvědoměn, až zaplavil záchvat paniky … pak to odeznělo a zůstalo jen u toho, že se mi vybavil citát, který jsem kdysi někde zaslechl a kterému jsem do té doby nebyl schopen porozumět … nepamatuji se na přesné znění, ale bylo to něco v tomto smyslu - snil jsem, že jsem motýlem, ale teď nevím, jestli jsem nebyl jen motýlem sněn

že se lze probudit do snu a dokonce cíleně měnit snový děj jsem do té doby nevěděl, ani jsem o tom neslyšel, slyšel jsem sice o nějakém astrálním cestování, ale ne o lucidním snění, pak jsem si v krátké době po tom přečet článek o lucidním snění a tam se dozvěděl, že lidé toto vědomě nějak trénují, nebo se toho snaží docílit …

já zcela osobně v tom moc smysl nevidím, ani jsem se o to nijak nepokoušel … několikrát se mi ještě (aniž by použil jakoukoliv techniku nebo měl po tom touhu) stalo, že jsem se probudil do snového příběhu … většinou už pouhé toto uvědomění mne dovedlo k tomu, že jsem se o to více uvolnil a nechal všechno běžet jak to běží a už jsem o to ani nejevil zase tak moc velký zájem, jako v tom prvním případě, spíš jsem to bral jako starou známou vestu, a možná pro tento spíše vlažný postoj k tomu, to dopadlo tak, že jsem opět usnul a pořádně se vyspal. za což jsem byl ráno vděčen :yes:
Návštěvník
 

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod teonik » čtv 02. úno 2012 16:42:00

ahoj návštěvo
to je super zážitek,hlavně to rozdvojení na popravovaného a pozorovatele,řekněme účastného,nikoli nezainteresovaného..

a zejména hodnotím pak tu úvahu po probuzení,zda i to se nám nezdá(o tom motýlu psal Čchuang-ć a také už byl natočen i film,kdy jedna žena žila svůj jeden život ve francii,a ve snu jiný ve státech,tak dlouho,až ztratila pojem,který život je ten opravdový...)

právě k tomu je lucidní sen dobrý,že ukazuje paralely pro náš obyčejný život(který je vlastně také snem)

mám také historku podobnou,jak mě chtěli oběsit,ale já to neřešil,tak jak ty,zkrátka,jak mě chytli,tak jsem se v klidu probudil
ted nemám čas to psát,ale později napíšu

jsi-li to ty ta návštěva,co sem dala to videjko,tak napiš zdas to zkoušel a sjakým efektem

bur@na
...................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod rosada » čtv 02. úno 2012 23:57:10

Nedávno jsem měla sen. Ve kterém jsem byla mladý tančící muž, ale v průběhu toho děje jsem se "přestěhovala" do své podoby jako jedna z diváků, při tom hlavní role a moje pozornost zůstaly u toho mladého muže a o sobě jsem jen tušila, že jsem tam někde v davu. Zároveň jsem vše viděla taky svrchu, ale ačkoliv jsem to všechno viděla, nevnímala jsem se jako já - co se na to všechno dívá, protože tam zároveň byl ten pocit holky z davu, které přes hlavy ostatních nevidí.
...
no to jsem napsala pěkný zmatek ;) :what:
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod teonik » pát 03. úno 2012 9:48:56

ahoj Ros
trochu ti rozumím
zkrátka asi takové trochu schizofrenní pocity...

já to měl od mala zejména tenkrát,když mi ve snu hrozilo nějaké nebezpečí...z počátku jsem měl strach,ale jak došlo k mému přímému ohrožení,jako bych se ze snového těla dostal do nějakého pozorovatele toho děje,a pak už vůbec nebolelo,že mě bijou nebo do mě střílejí,atp...

ještě pro zasmání ten sen o oběšení:
Byl jsem v nějakém paláci na hostině-jídla kopce,pítí,krásné servírky...co si mohu víc přát...hodoval jsem a náramně se bavil...tu mě napadlo:vždyt se mi to zdá!!!
no to je super,tady odsud už neodejdu,už tu zůstanu navždy...

hostina pokračovala a mi bylo čím dál líp...najednou jsem si ale všiml čtyřech podmračených mužů v rohu místnosti,koukali na mě a něco se domlouvali,jako bych zaslechl:ten už je tu dlouho,musíme to s ním skoncovat...

nelenil jsem a opustil jsem sál,utíkal jsem kamsi vzhůru do kopce,pryč od paláce...ale běda,muži za mnou...utíkám-a vidím,že přímo na šibeniční vršek...oběsíme tě,křičeli muži už těsně za mnou
na nic jsem nečekal a probudil se
ještě v posteli mi bylo líto,že jsem musel tu hostinu opustit

a pak přišla myšlenka:vidíš,dokud je fajn,člověk se probudit nechce...to ho napadne teprv až jde do tuhého,to se potom probouzí s chutí!

snad proto se na ty martyria co mě v životě potkala dívám jako na popud k probuzení...jinak bych seděl na hostině a cpal se doted....

bur@na
........................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 03. úno 2012 11:12:55

Lucidní sny jsou zvláštním typem snů, během nichž si daná osoba jasně uvědomuje, že sní. Tato skutečnost je pro tyto stavy zcela charakteristická a je tedy právě tím, čím se lucidní sny odlišují od běžných snů. Zjištění, že se naše vědomí nachází ve stavu snění, zatímco tělo spí, je totiž doslova odrazovým můstkem jak k vědomému prožívání mnoha neobvyklých zážitků dle naší vlastní fantazie, tak pro nejrůznější způsoby zkoumání jevu samotného přes poznání jeho základních charakteristik až po řadu mnoha praktických využití.

Anglický termín "lucid dream" pochází z poměrně nedávné doby, kdy se zkoumáním tohoto fenoménu začaly zabývat některé (zejména psychologické) vědní obory, jde však o jeden a týž typ snění, který byl znám pravděpodobně již před mnoha tisíci lety, kdy byly tyto stavy hojně prakticky využívány především v některých buddhistických disciplínách za účelem dosažení poznání na základě studovaných nauk. V té době byly dokonce vyvinuty některé konkrétní techniky, jejichž porozuměním a dokonalým zvládnutím bylo údajně možno dokonce dosáhnout osvícení. Lucidní sny jsou známé po celém světě také v mnoha primitivních společenstvech, kde je jim též přikládán posvátný význam. Zde jsou praktikovány domorodými šamany z nejrůznějších důvodů od řady magických rituálů až po některé způsoby věštění budoucnosti .

Dnes se existence lucid dreams dostává stále více do podvědomí moderní západní civilizace, zejména zásluhou intenzivního výzkumu na tomto poli, díky kterému se stále častěji objevují nové a nové knihy zabývající se tímto tématem, otevírají se kurzy "lucid dreamingu“ a stále více a více lidí s tímto fenoménem začíná experimentovat individuálně. Výhodou takových experimentů je hlavně fakt, že zde neexistují téměř žádná významná rizika, která by mohla danou osobu jakkoliv ohrozit. Naopak, praktická stránka lucidních snů má tolik vysloveně pozitivních efektů na lidskou psychiku, že se jich dokonce někdy využívá v psychologické praxi k léčení některých duševních poruch. Jedním z příkladů takového praktického využití může být překonávání nejrůznějších druhů fóbií. Z těchto a mnoha jiných důvodů popularita lucidního snění v současné době neustále roste.


Lucid dreams a OOBE



Během posledních několika desítek let se lucidními sny začali zabývat především lidé, které ke studiu tohoto fenoménu přivedla zejména souvislost s "zážitky mimo tělo" (OOBE - out of body experiences). Důvodem je fakt, že lucidní sny jsou těmto stavům velice podobné. Oproti nim však mají jednu velkou výhodu – dají se poměrně velmi snadno vyvolat. Přestože je záměrné navození stavů lucidního snění poněkud ošemetnou záležitostí, po získání několika málo základních informací není nikterak obtížné občasného výskytu těchto jevů skutečně docílit. Stačí jen znát některé klíčové postupy a výsledky se obvykle již brzy dostaví. Postupem času se frekvence lucidních snů začne zvyšovat a jejich kvalita zlepšovat, což je základním předpokladem k vědomému experimentování v této oblasti.

Souvislost lucidních snů s astrálními projekcemi a jim podobnými stavy je na první pohled očividná. Všechny tyto jevy totiž spadají do kategorie souhrnně označované jako OOBE – out of body experiences. Ty lze zjednodušeně rozdělit na tři hlavní skupiny. Patří sem zážitky během stavu klinické smrti (near death experiences), astrální projekce a do třetice právě lucidní snění. Všechny tyto fenomény jsou si navzájem velice blízké, týká se to zejména posledních dvou zmíněných skupin. Near death experiences se pak od nich liší především mnohonásobně vyšší stabilitou, intenzitou, jasností a většími možnostmi vůbec, někdy během nich můžeme dokonce zaznamenat existenci tzv. rozšířeného vědomí. Co se týče astrálních projekcí, ty mohou představovat promítnutí na různé roviny – nejčastěji však na rovinu fyzickou nebo právě na rovinu astrální (odtud jejich název). Projekce na fyzickou rovinu je do značné míry shodná se zážitky ve stavu klinické smrti, zatímco promítnutí na rovinu astrální je velice podobné lucidnímu snění. Vlastně jde téměř o jednu a tutéž věc, rozdíl spočívá pouze ve způsobu navození daného stavu.

Za astrální projekci lze považovat vědomé (ať už záměrné či mimovolné) promítnutí na snovou (astrální) rovinu (například prostřednictvím vhodné mentální techniky), během kterého dochází k vědomému „odpoutání se od vlastního těla“. Vaše fyzické tělo můžete při projekci na fyzickou rovinu následně skutečně spatřit z pohledu jakoby jiné osoby. Během lucidního snění k tomuto jevu nedochází. Jestli však v procesu odpoutávání od těla (exteriorizaci) při vědomé projekci dojde k dočasné ztrátě vědomí či k jakémusi „chvilkovému zatmění“, zpravidla vznikle stav lucidního snění. Pokud ovšem neupadneme do běžného spánku. Vědomá exteriorizace tedy představuje hlavní rozdíl mezi astrální projekcí a lucidním sněním. Oproti astrálním projekcím však mají lucid dreams jednu velkou nevýhodu - nejsou tak jasné a existuje zde větší pravděpodobnost ke sklouznutí do běžného snu nebo k přechodu do některé non-REM fáze spánku. V praxi k tomu dochází dokonce velice často. A to nepočítám vůbec nejpravděpodobnější možnost, že bude celý zážitek následně zcela zapomenut nebo že se tak stane velmi krátce po probuzení. Lucidní stavy způsobené ztrátou koncentrace během astrální projekce se zpravidla příliš neliší od běžného lucidního snění. Snad jen vyšším stupněm jasnosti v důsledku provádění některých technik "práce s energií" předcházejících vlastní projekci.

Předtím než přejdu ke konkrétním metodám způsobujícím lucidní sny či k možnostem jejich rozeznání, chtěl bych zde nejprve uvést několik základních informací o spánku a jeho fázích včetně běžného snění. Mnohým to jistě ulehčí pochopit některé souvislosti, bez jejichž znalosti by jistě vznikaly otázky typu proč není možné lucid dream příliš dlouho udržet či proč vlastně tyto stavy nemohou trvat během spánku celou noc, ale pouze krátce v některých specifických spánkových intervalů.


Spánek a snění



Spánek je definován jako funkční stav organismu, který je charakterizován elektrofyziologickými, vegetativními a endokrinními změnami. Existují dva typy spánku. Jednak je to spánek pomalý, který bývá označován jako spánek pomalých vln – SWS (slow wave sleep), jednak spánek rychlých pohybů očí popisovaný jako REM spánek (rapid eye movement sleep). První zmíněný typ bývá nazýván také non-REM spánkem. Non-REM spánek rozdělujeme do čtyř stadií. Normální zdraví lidé upadají nejprve právě do tohoto typu spánku. Procházejí postupně jeho fázemi 1 a 2 a následně stráví 70-90 minut ve stadiích 3 a 4. Non-REM spánek je oproti REM spánku mnohem hlubší, nedochází při něm k rychlým pohybům očním charakteristickým pro REM spánek a v naprosté většině případů v něm nevznikají sny. Non-REM spánek se ke konci stává mělčím a přechází v REM spánek. V něm se odehrávají sny. Celý cyklus se pak s 90 minutovou periodou opakuje po celou noc, přičemž k ránu ubývá hlubokých stadií 3 a 4 non-REM spánku a naopak se prodlužují intervaly REM spánku. Během noci proběhne průměrně až 6 REM fází spánku, které zaujímají pouze asi jednu čtvrtinu celkové doby spánku. Není tedy možné strávit ve stavu snění celou noc.

Co se snů samotných týče, naprostá většina z nich zůstane bez vytvoření výraznější paměťové stopy zapomenuta. Pokud se ovšem během REM fáze spánku člověk probudí, obvykle si předchozí sen, respektive některé jeho části, pamatuje vcelku dobře. Zpravidla však následně opět upadne do non-REM spánku a ráno si již danou snovou epizodu nepamatuje. Pokud se však po každém probuzení záměrně snaží rozpomenout na obsah předchozího snu včetně co nejvíce detailů, které si poté v mysli několikrát přeříká či ještě lépe někam zapíše, utkví daný sen v paměti výrazně lépe. Nejintenzivnější, subjektivně nejdelší a nejlépe zapamatovatelné jsou zpravidla sny posledních stadií REM spánku k ránu, během kterých nejčastěji dochází k probuzení. V případě, že je daná osoba v průběhu noci (ať už samovolně či záměrně probouzena), pamatuje si snů více a též podíl REM spánku je následně vyšší. Otázkou je, zda je takové záměrné počínání za účelem vybavení si vyššího počtu snů zdravé.


Paměť na sny


Schopnost pamatovat si sny po probuzení je pro odhalování lucidních snů VELICE důležitá. Možná snad ještě důležitější než samotné techniky jejich vyvolání. Lucidní sny totiž vznikají během snění každého člověka s určitou frekvencí stále, nevýhodou je však právě fakt, že si člověk takový sen nepamatuje nebo je neinformovaný a tudíž tomuto jevu nepřikládá nijak významnou roli. Pokud se tedy někdo velmi intenzivně a po dlouhou dobu věnuje technikám, které mají frekvenci lucidního snění zvýšit bez toho, aby předtím strávil nějakou dobu tréninkem vybavování si svých snů, bude pravděpodobně výsledkem zklamán. I když se totiž lucidní sny u takového člověka vyskytnou, valná většina z nich zůstane krátce po probuzení jednoduše zapomenuta.

Chcete-li vážně zabývat studiem fenoménu lucidního snění, dejte si raději několik týdnů nebo měsíců tu práci s vybavováním si co největšího počtu snů po každém probuzení. Techniky zvyšující frekvenci lucidních snů se můžete učit současně, alespoň si na ně dříve zvyknete a budete tak lépe připraveni. Po každém procitnutí se snažte rozpomenout na předchozí sen, byť by šlo pouze o jeho nepatrnou část, a pokuste se vybavit si všechny podrobnosti. Takto se vám následně v paměti jistě vynoří další a další části a nakonec budete možná sami překvapeni, kolik si toho dokážete pamatovat. Takové cvičení je pro tyto účely opravdu nezbytné. Po určité době si budete pamatovat snadněji větší počet snů a s pomocí níže uvedených technik tak za nějaký čas jistě odhalíte sny lucidní. Pokud si jste schopni po ránu pamatovat alespoň 4 – 6 svých snů, jedná se obvykle o dostatečnou přípravu. Časem někteří z vás možná dosáhnou v tomto směru velké zručnosti a budou si pamatovat mnoho snů včetně stavů lucidního snění.


Možnosti vzniku lucidních snů a jejich typy


Způsobů vyvolání lucidního snění je opravdu velké množství. Některé z následujícího výčtu již byly podrobněji zmíněny výše, na jiné přijde řada vzápětí. V praxi je možno rozlišit tyto nejčastější možnosti vzniku lucidního snění:


1. Lucidní sen je odhalen specifickou technikou během běžného snění v REM fázi spánku. Toto je pravděpodobně nejjednodušší varianta, která je VELICE snadno naučitelná a které se budu věnovat podrobněji – viz test reality (níže).

2. Lucidní sen je rozeznán krátce po ztrátě vědomí během astrální projekce.

3. Astrální projekce sklouzne do stavu snění, které může být posléze rozpoznáno jako lucidní.

4. Lucidní sen vznikne spontánně a je zaznamenán zcela náhodně.

5. Lucidní sen je produktem mentálních technik „práce s energií“, které frekvenci výskytu těchto stavů zvyšují.

6. Prvky lucidního snění jsou náhodně včleněny do běžných snů následkem intenzivního studia OOBE v reálném životě, přičemž jsou během snění rozpoznány a dají tak vzniku skutečnému lucidnímu snu.

7. Lucidní sny jsou následkem speciálních technik praktikovaných v bdělém stavu. Tyto techniky jsou v současné době předmětem intenzivního výzkumu a experimentování, některé z nich jsou dokonce pokládány za velice efektivní.

8. Existují i mnohé další možnosti.


Techniky a metody


Metod vyvolání stavů lucidního snění existuje celá řada. Některé fungují velice dobře, jiné hůře. V podstatě je však jejich společným rysem vytvoření určitého podmíněného reflexu jako reakce na určitou akci, která je častým opakováním začleněna do běžného života. Logicky pak dojde dříve nebo později k jejímu zobrazení ve snu, kde může být rozeznána a způsobit tak lucidní sen.


První způsob


Příkladem jednoho typu metody může být následující postup. Po každém umytí rukou (či jiné časté činnosti) daná osoba zkoumá nějakou chvíli své dlaně a pozoruje, zda náhodou nedojde k efektu „tání či mlžení rukou“. Obvykle se tento fenomén přirovnává k jakémusi rozplývání se obrysů rukou a je zcela specifický pro všechny druhy astrálních projekcí a pro lucidní sny. Po jeho objevení člověk snadno zjistí, že se jedná o lucidní sen. Tento bod je naprosto klíčový, jelikož představuje "bránu" do světa lucidního snění. Jde vlastně o tzv. TEST REALITY, který bude podrobně rozebrán níže. Účelem zde zmiňované techniky je však její integrace do běžného snu a nikoliv pouze náhodné provedení testu.

(Uvedený příklad však - alespoň pro mě - nefunguje zrovna nejlépe, jelikož jsem efekt "tání rukou" během lucidního snění nikdy přímo nezaznamenal. V naprosté většině lucidních snů totiž koncentrace není zrovna nejlepší a rozpoznání zmíněného jevu tedy není často jednoduché. Sám jsem ve svých snech mnohokrát pozoroval drobné detaily rukou, jindy bylo vše naopak rozmazané a neostré. Pouze v několika případech jsem zaznamenal jakousi "mlhavost" či "zrnitost" dlaní, avšak rozhodně to nebylo příliš podobné nějakému „tání ledu“ popisovaného jinými autory.)

Z výše uvedených informací jste již možná sami poznali, o co při praktikování podobných metod vlastně jde. Jejich podstatou je najít si individuální vhodnou akci, kterou lze snadno začlenit do vlastních snů. Pro tyto účely je vhodné zvolit nějakou opravdu běžnou činnost, kterou v normálním životě často provádíte. Může to být zmíněné mytí rukou nebo třeba každý pohled do zrcadla, každé otevření hlavních dveří od domu, chůze po ulici kolem specifického objektu, jízda výtahem, obouvání bot a mnoho dalších situací. Zkrátka cokoliv, co vám připadne vhodné. Možností je opravdu nespočet, stačí jen chvíli přemýšlet.


Druhý způsob


Oproti předchozímu postupu, účelem této metody je všímat si ve svých snech jakýchkoliv věcí, které v normálním životě rozhodně nejsou běžné. Spadají sem jak všechny absolutně nemožné situace jako například volné létání vzduchem (tolik typické pro OOBE), tak situace, které jsou ve vztahu k životu dané osoby velmi nepravděpodobné. Příkladem může být cestování neobvyklými dopravními prostředky jako jsou balóny, nejrůznější typy letadel, raketoplány či ponorky nebo jakýkoliv děj odehrávající se na neobvyklých místech – pod vodou, v kosmu či v exotických krajinách. Rozpoznání takovýchto prvků ve snech vede opět k provedení testu reality.


Metoda speciálních psychowalkmanů


V poslední době se po světě hojně rozšířila také metoda využívající zvláštních přístrojů, které v REM fázi spánku poskytují snící osobě určité specifické signály, které jsou vnímány mozkem a posléze mohou být začleněny do snu jako jakási „poznávací znamení“. Jde vlastně o modifikované psychowalkmany, jejichž nedílnou součástí jsou brýle s blikajícími diodami, které si člověk před spaním nasadí a dále již jen čeká na upadnutí do spánku. Tyto brýle jsou vybaveny miniaturní kamerou (napojenou na běžný počítač), která snímá pohyby očí. V případě, že se člověk nachází ve fázi REM spánku, počítač zaznamená prostřednictvím kamery rychlé pohyby očí a spustí blikání diod. Toto intenzivní barevné blikání pak může být zakomponováno do snu jako specifický prvek, který může vzbudit pozornost snící osoby. Údajně se jedná o prvky typu blikajících majáků policejních aut, výstražných světel, třpyt vodní hladiny, barevný déšť či bouřka provázená neobvykle častými blesky. Přestože autoři přístroj vychvalují a uvádějí statistická data, podle kterých tímto způsobem dochází ke zvýšení počtu zaznamenaných lucidních snů, účinek metody není rozhodně stoprocentní, neboť v praxi je rozpoznání takovýchto nespecifických prvků pochopitelně dosti obtížné. Navíc si musíme uvědomit, že se jedná o sny, v průběhu kterých (jak je každému jistě dobře známo) nám vnímání dokonce i evidentně nereálných situací přijde zpravidla zcela normální. Nevýhodou je také poměrně vysoká cena těchto psychowalkmanů, které však přesto představují určitou účinnou alternativu k metodám ostatním. Jako u všech předešlých případů je opět cílem této metody přimět snící osobu k provedení testu reality.


Metoda pokusu a omylu


Tato poslední metoda, kterou zde uvádím, je založena na zcela náhodném testování reality za účelem odhalení skutečnosti, nejedná-li se náhodou o sen. Tento jednoduchý způsob je obzvláště efektivní při ověřování reality v případě, pokud máte sebemenší podezření, že něco není v pořádku. Sami si vzpomeňte, kolikrát jste zažili situaci, kdy jste si sami pro sebe říkali – „no tohle snad ani není pravda“. Pokud se skutečně jedná o sen, test reality pak jistě uvede vše na pravou míru.


Test reality


Nyní se konečně dostáváme k tolikrát zmíněnému testu, který nám umožní zjistit, zda sníme či nikoliv. Testů reality existuje velmi mnoho a neustále vznikají další a další. Některé jsou k ověřování skutečnosti využívány tradičně již po celá desetiletí, jiné vznikly v docela nedávné době. Mnohdy jsou opravdu chytře vykonstruované. Vymyšlení takového testu je ostatně v mnoha případech čistě individuální záležitostí daného člověka, který si jej vytvořil či přizpůsobil tak, aby co nejlépe vyhovoval právě jemu. Vyberte si proto takovou metodu testování, která je lehce uskutečnitelná a která se vám po všech stránkách nejvíce zamlouvá. Provádějte tento test několikrát denně. Jedině tak se může stát účinným nástrojem odhalování lucidních stavů.

Jeden z příkladů testu reality jsem zde zmínil již dříve. Jedná se o ono pozorování „tání dlaní“. Jak už však bylo uvedeno, nepovažuji ho z mnoha důvodů za spolehlivý. Osobně používám jeden opravdu dobrý test (bohužel neznám jeho pravého autora), který funguje ve většině případů výborně. Jeho podstatou je prosté pozorování hodinek. Ve snu totiž čas nemá žádnou hodnotu. Pokud se tedy podíváte na čas zobrazený na vašich hodinkách, poté zvednete oči a následně čas na hodinkách opět zkontrolujete, čas na hodinkách se obvykle změní. To značí, že se jedná o sen. Například tak místo hodnoty 18:50 uvidíte při dalším pohledu 18:45, 18:59 nebo třeba 22:00. Jestli se tak stane, máte jistotu, že sníte. Metoda však není stoprocentně spolehlivá, vhodné je test několikrát po sobě opakovat. I tak se mi ovšem již několikrát stalo, že čas na hodinkách byl dvakrát či třikrát po sobě stejný a přesto se jednalo o sen. Pro tyto účely jsou vhodné především digitální hodinky, běžné hodinky však rozhodně nejsou na závadu.

Pokud máte shodou okolností ve svém snu po ruce nějakou knihu, můžete zkusit obdobný test. Stačí jen dvakrát po sobě přečíst libovolný odstavec. V případě snu nebude následně čtená pasáž zcela shodná s předchozí verzí. Možná ji dokonce na dané stránce už ani nenaleznete. Tato metoda je údajně ještě více efektivní než pokus s hodinkami, v praxi je však obvykle obtížné poblíž nějakou knihu najít.


Snová dobrodružství


V této chvíli již znáte téměř vše, co potřebujete vědět o lucidním snění, abyste se mohli pustit do vlastního experimentování. Pro přehled uvádím ještě stručný výčet nejběžnějších možností odhalení lucidních stavů:


1. Ve snu jste provedli předem vybranou akci (např. mytí rukou), kterou jste předtím v bdělém stavu mnohokrát za den opakovali za současného testování reality.

2. Rozpoznali jste prvek, jehož výskyt je v normálním životě nepravděpodobný. To vás přivedlo opět k testu.

3. K provedení testu vás přimělo rozeznání do snu vintegrovaných signálů pocházejících z vašeho psychowalkmana.

4. Test reality jste provedli zcela náhodně.


Pokud byl test reality úspěšný a vy jste rozpoznali, že se jedná o sen, zažili jste skutečný lucidní sen. Co si však v takových případech počít dál? V první řadě je nejdůležitější zejména zachovat klid. Mnozí lidí je zjištěním, že sní, obvykle poněkud rozrušeno a to vede obvykle k rychlému probuzení. Zůstaňte tedy pokud možno klidní a raději se začněte pozvolna rozhlížet kolem sebe. Tak jako tak, hlavně se během svého snu nesnažte jakkoliv soustředit na vaše iluzorní snové tělo. Pokud tak učiníte, můžete vyvolat pocity, které přitáhnou vaši pozornost k vašemu skutečnému (fyzickému) tělu a probudíte se. To se u lucidních snů stává neobyčejně často. Vytrvalou praxí se to částečně zlepší.

Nyní máte před sebou nejrůznější možnosti. Stejně jako v případě astrálních projekcí či jiných OOBE máte možnost se volně pohybovat časem i prostorem a to jakoukoliv rychlostí. Obvykle však tyto schopnosti zpočátku neumíte příliš ovládat. Můžete mít například problémy s létáním nebo se vám vůbec nepodaří dostat do vzduchu. Zpravidla se také stává, že se místo skutečného létání pohybujete pouze jakýmisi obrovskými skoky. Současně máte pocit, jako by vaše snové tělo téměř nic nevážilo. Můžete v něm cítit jemné brnění, příliš se tím však nezabývejte vzhledem k riziku probuzení.

Ve vašem lucidním snu můžete prožívat opravdu rozmanitá dobrodružství. Můžete také využít schopnosti měnit scenérii vašeho snu a situovat se tak na jakékoliv imaginární místo. Někomu to může činit potíže, jiní se s tím vyrovnávají naopak velice snadno. Je také možné zakomponovat do vašeho snu jiné osoby, předměty nebo zvířata, které se zde budou pravděpodobně chovat podobně jako v reálném světě. Osobně s měněním scenérií moc zkušeností nemám. Podle některých autorů se stačí pouze soustředit na dané místo, jiní radí, aby se daná osoba co nejrychleji roztočila kolem své vlastní osy a myslela na cílovou destinaci. Zkoušel jsem také zakrýt dlaněmi oči, myslet na jiné místo a poté dlaně oddálit. Ve většině případů však vedlo takové experimentování k obrácení pozornosti na vlastní tělo nebo naopak nastala pouze tma. Obojí mělo stejný výsledek – probuzení. Osobně proto se změnou okolí obvykle příliš neexperimentuji a prožívám lucidní sny takové, jaké jsou. Taktéž začátečníkům nedoporučuji v tomto příliš experimentovat neboť hrozí, že budou zklamáni předčasným probuzením. Možnost měnit snovou realitu je však každým pádem nesmírně lákavá představa, v tom mi dáte jistě za pravdu.

Existuje ještě jedna možnost, jak docílit požadované změny prostředí, bohužel se mi však ještě nenaskytla příležitost ji vyzkoušet. Jde o úchvatnou metodu pocházející od známého mystika a „astrálního cestovatele“ Roberta Bruce, kterou nazývá „projekcí virtuální reality“. Její podstata spočívá v možnosti vstoupení do obrazu či plakátu visícím kdekoliv na zdi – třeba zrovna ve vašem pokoji. Údajně se pouze rozběhnete či „rozletíte“ proti takovému objektu a po chvíli jste doslova "uvnitř". Pro tyto účely je zřejmě vhodné nesoustředit se na obraz samotný, ale spíše na to, co zobrazuje, jako by to byla skutečná krajina.

Zmíněné "skákání" na velké vzdálenosti je podle vlastních zkušeností vcelku bezproblémové. Je to často vskutku zvláštní a úchvatný pocit přeskočit ladným skokem dům, odrazit se od střechy dalšího a doskočit na několik desítek metrů vzdálené objekty. Snad to sami jednou zažijete. Na tomto místě je však vhodné důrazně upozornit na opakované provedení testu reality, předtím než odněkud bez váhání vyskočíte oknem. Snad nebudete mít zrovna pokažené hodinky :-)


Účely lucidního snění


Jak již bylo řečeno, způsobů praktického uplatnění lucidních snů je mnoho. Obvykle se uvádí tyto základní možnosti:


1. Uplatnění psychologické za účelem překonávání některých fobií. Daná osoba si tak může ve snu zkušebně prožívat jakékoliv pro ni nepříjemné situace s vědomím, že se jedná pouze o sen, a postupně si tak na ně může zvykat.

2. Překonávání nočních můr prostřednictvím testu reality

3. Lucidní snění jako druh zábavy

4. Léčení depresí či jiných dlouhodobých nežádoucích stavů

5. Z pohledu buddhistického lucidní sny pomáhají pochopit představu světa jako pouhé iluze, kde člověk sám neví, co je vlastně reálné a co ne, přičemž mnoho věcí, o kterých si myslí, že reálné jsou, jsou ve skutečnosti jen snem odhaleným prostřednictvím testování reality.

6. V neposlední řadě je zde také možnost přecházet ze stavů lucidního snění přímo do astrálních projekcí odehrávajících se na fyzické rovině – tudíž možnost pohybu v "reálném světě".

Poslední uvedená možnost je však značně obtížná, jelikož lucidní sny obvykle nejsou tak jasné jako astrální projekce a jednak je v tomto stavu velice těžké zobrazit skutečnou realitu. Když se to přece jen povede, je až neuvěřitelně lehké sklouznout mimovolně opět na snovou rovinu. Uvidíte sami, kolikrát se ve snu ocitnete uprostřed svého pokoje, ale po jeho opuštění či průletu oknem bude vše vypadat úplně jinak než ve skutečnosti. Můžete se také během lucidního snu pokusit soustředit na své fyzické tělo a snažit se tak dostat do jeho blízkosti na fyzickou rovinu. To je však velice obtížné z důvodů existence již zmíněných rizik probuzení.

Co se týče jasnosti lucidních snů, obvykle se nejedná přímo o křišťálově průzračné stavy, během kterých přemýšlíte stejně jasně a bystře jako v reálném životě. Vnímání průměrného lucidního snu se často podobá spíše vnímání reality ve stavu mírného opojení alkoholem. Ve většině případů si lidé uvědomují, že se jedná o lucidní sen, využívají schopností i možností, ale nejsou již schopni jasně vymyslet, co by chtěli opravdu uskutečnit či kam by měli jít. Pro tyto případy je vhodné mít předem připravené tipy, podle kterých se pak následně můžete rozhodovat.

Nevýhodou lucidních snů je také fakt, že s ohledem na délku jednotlivých časových intervalů REM fází spánku trvají lucidní stavy často velice krátce, zejména pak v počátečních stadiích praxe. Další velkou nevýhodou je to, že lucidní sen nemůžete mít, kdykoliv se vám zachce. Frekvence lucidních snů je totiž obvykle nízká. Někdy můžete čekat na svůj další lucidní sen třeba celé měsíce nebo i roky. Záleží hlavně na tom, do jaké míry jste si schopni své sny pamatovat, jak účinný je váš test reality a jak často se věnujete nácviku v reálném čase. Výhodou je naopak skutečnost, že nikdy nevíte, kdy máte nějaký ten lucidní sen očekávat, přičemž vás mnohdy příjemně překvapí i během dlouhých období, ve kterých se těmto věcem absolutně nevěnujete. Jindy naopak pouhá četba literatury či přemýšlení o daném tématu přivolá lucidní sen takřka okamžitě hned následující noc. Přesto existují lidé, kteří se praktické stránce lucidního snění věnují celá léta, jejich sny jsou až neuvěřitelně jasné, plné barev (běžné sny jsou často pouze černobílé) a s vysokým stupněm pozornosti. Takoví lidé mají i několik lucidních snů denně. Závisí to zřejmě jak na jejich individuálním nadání, tak na soustavné vytrvané praxi. Podle některých autorů přispívají ke zvyšování frekvence lucid dreams a též k jejich kvalitě také jakákoliv energetická cvičení. To mohu ostatně potvrdit z vlastní zkušenosti.


Příklady

Na závěr tohoto článku uvádím čistě pro dodání motivace některé vlastní zajímavé lucidní sny. Snad se vám budou líbit. Tady jsou:


1. Nacházím se ve stavu spánku. Najednou mám pocit, že mohu vidět přes zavřená víčka. Soustředím se na tento pocit a po chvíli se nalézám v koupelně sedící před zrcadlem. Jelikož schopnost vidění přes zavřená víčka zpravidla značí příležitost k projekci, snažím se odpoutat od těla vyvíjením určitého „tlaku“ na jednu stranu. Nakláním se a po chvíli spatřuji v zrcadle dva své vlastní obrazy. Uvědomuji si úspěch celé akce a volně se vzdaluji místností směrem ke stropu dál od těla. Zde si uvědomuji, že se musí jednat o sen. Pomocí několika lehkých temp jako při plavání opouštím místnost a prolétám chodbou do místnosti další. Zajímá mě, jestli venku vypadá vše tak jak má, a následně prolétám oknem těsně pod stropem. Před domem se zdá být všechno v naprostém pořádku, po pravé straně se však nacházejí vysoké domy s osvětlenými okny, které tam ve skutečnosti nejsou. Je tma. Pohybuji se vpřed, avšak vzápětí se mnou cloumá jakýsi vítr a ocitám se na neznámém místě. Snažím se změnit prostředí snu … mlhavě se něco rýsuje … probouzím se.

2. Je pozdě v noci. Probouzím se a následně opět upadám do spánku. Snažím se o exteriorizaci vhodnou mentální technikou. Po chvíli jsem volný. Několika tempy se pohybuji směrem od těla a prolétám oknem ven. Prostředí kolem domu vypadá reálně, všude je však velká tma. Pozoruji své ruce a snažím se vyvolat fenomén „tání ledu“. Na dlaně je však velmi špatně vidět a tak se pohybuji nad střechou domu směrem k nedalekým budovám. Jsem překvapen, jak reálně všechno vypadá. Dostávám se do blízkosti vysoké stavby a prolétám zdí v místech, kde se v reálném světě nachází ordinace mého lékaře. Následně spatřuji zajímavou scénu. Jsem v kuchyni, ve které si někdo povídá s dítětem. Se zklamáním, že se nejedná o skutečnou projekci, ale pouze o lucidní sen, ve kterém je poněkud nepravděpodobné, že by tak malé dítě bylo tak pozdě v noci vzhůru, se probouzím.

3. … rozbíhám se plnou rychlostí chodbou a vyskakuji oknem. Jsem si vědom faktu, že sním, aniž bych si pamatoval provedení testu reality. Očekávám, že poletím přímo prostorem, avšak s překvapením padám velkým obloukem dolů k zemi. Dopad je obdivuhodně měkký, jako by mé tělo téměř nic nevážilo ...

4. … nacházím se na pusté vyprahlé planetě – pravděpodobně na Marsu. Všude kolem leží těla mrtvých zvířat. Uvědomuji si, že sním a opouštím toto neblahé místo mohutným skokem vysoko vzhůru. Letím čím dál výš a výš … Najednou jsou všude kolem nádherně bílá oblaka a já se vznáším uprostřed nich. Hlavou mi bleskne myšlenka, zda se nejedná o jinou rovinu, ale vzápětí tuto možnost zavrhuji …

5. … objevuji se na tropické pláži, což je jeden z naučených signálů k testování reality … něco zde není v pořádku. V pozadí se rýsují obrysy velkého množství kostelů jako někde v Benátkách … Provádím test pomocí hodinek a zjišťuji, že se jedná o sen … snažím se točit a změnit snovou realitu … obklopuje mě tma a začínám cítit své fyzické tělo … probouzím se.

6. ... procházím parkem ... náhodně provádím test reality ... mám jistotu, že sním ... rozbíhám se .. odrážím se od zábradlí a přeskakuji řeku ... odrazem od stromu rostoucího u kraji silnice přeskakuji trávník a směřuji k sousednímu domu. Procházím zdí kolem tohoto domu a současně si za ní představuji jinou krajinu ... probouzím se ...

To byly některé z mých prvních lucidních snů. Ty vaše budou vypadat pravděpodobně velmi podobně. Přeji mnoho úspěchů v experimentování na tomto poli a také hodně krásných a příjemných zážitků!

Tady jsou ještě některé další lucidní sny (aktualizované):
Před časem jsem si dal za úkol zkusit projít nějakými dveřmi do krajiny, kterou si za nimi představím. Procházení zdí za tímto účelem pro mě jaksi nefunguje, snad budou nějaké dveře vhodnější. Po čase přichází lucidní sen ... probouzím se z obyčejného snu .. nemůžu přesně říct, jestli jsem vzhůru nebo jestli ještě spím .. zkouším techniku šňůry .. dostávám se ven ... je den ... plavu skrz okno a vysoko kolem sousedního domu .. zkouším letět střemhlav co nejvyšší rychlostí ... bez znatelného úspěchu ... snáším se nad asfaltovou cestu vedle silnice, která tam ve skutečnosti není ... plavu velmi nízko nad zemí ... nalevo vidím plot, který tam také nemá co dělat .. najednou je tu něco jako zeď s dřevěnými vraty (tohle jsem si zřejmě přál vidět, abych mohl vyzkoušet procházení dveří za účelem změny reality) ... myslím na krajinu za dveřmi a snažím se jimi projít ... nepovedlo se .. všude kolem mě je jen tma ... opět si uvědomuji, že nejsem schopen říct, zda se již probouzím nebo jestli je to ještě sen ... po chvilce zase "vidím" .. zkouším opět projít zdí ... zase jen tma .. tentokrát se už definitivně probouzím ... příště bude asi lepší využít ke změně reality nějaký obraz na zdi.

1. jsem ve svém pokoji. Je den. Něco je však nějak jinak. Chci provést test reality pomocí hodinky, ale zjišťuji, že je nemám na ruce. Snažím se vzpomenout, co bych měl v takových případech dělat (zkusit třeba prostrčit prsty skrz nějaký předmět, momentálně mě však nic nenapadá. Situaci vyřešila náhoda - na nočním stolku vidím digitální budík. Všechno však vypadá normálně, jako by to ani nemohl být sen. Dívám se na budík, pak stranou a potom zase na budík. Čas se změnil! Tohle je lucidní sen. Zkouším ještě jednou totéž a na budíku se objevují dokonce nějaká nová čísla navíc. Jdu k oknu ... zkouším prostrčit prsty skrz sklo. S pravou rukou se mi to nepovedlo - prsty narážejí s klepnutím přímo na sklo jako ve skutečnosti. Prsty levé ruky však prostrkuji oknem bez problémů .. něco je však nějak jinak - nejsem "ve vzduchy", ale stojím normálně na zemi. Přemýšlím, co bych měl dělat. Všechno vypadá skutečně - jako bych se úplně bál vyskočit z okna ... rozhoduji se zůstat v klidu a zkusit, jak dlouho se v tomto stavu a na tomto místě udržím. Sedám si na malý stolek, který uprostřed pokoje normálně nemá co dělat, zavírám oči, klidně dýchám a počítám ... po chvilce slyším hlasy. Do pokoje přišla návštěva, která tu byla ve skutečnosti předchozí večer .. nerozumím, přesně, co říkají ... probouzím se ...

Pro příště bych si měl ujasnit, co v lucidním snu přesně dělat a líp si zafixovat zkoušky reality bez hodinek. Tohle byla jedna z mála příležitostí, kdy jsem byl ve dne přímo ve svém pokoji, kde mám několik plakátů s krajinami, do kterých bych se mohl pokosit projít. Nějak mě to ale vůbec nenapadlo. Snad příště. Snad by bylo možné projít plakátem i bez možnosti létání. Nebo bych mohl příště (vždycky když jsem na zemi) zkusit techniku šňůry a dostat se tak do vzduchu. Musím si to ujasnit a častěji si všechno opakovat..
............................................

Tento lucidní sen je něčím zvláštní. Začíná jako obyčejný sen. Procházím se u řeky společně s rodiči, kteří venčí našeho psa. Znám polohu i jméno té řeky, vypadá však jinak než ve skutečnosti - má široké ploché břehy s uschlou trávou a na druhé straně je nějaká stará továrna ... přicházím ke starému suchému stromu s mohutným kmenem ... najednou se vznáším před tímto stromem ve výšce několika metrů a rozpoznávám, že se jedná o lucidní sen ... v dálce vidím rodiče ... letím nejprve střemhlav dolů a poté nad hladinu řeky ... pohybuji se silou myšlenky ale současně také pohyby jako při plavání ve vodě ... užívám si ten pocit ... počasí je podobné jako na jaře ... najednou se děje něco zvláštního - něco mě pomalu táhne směrem po proudu řeky do větší výšky. Nezdá se to být příliš silné, ale je to síla zřetelná. Jde tomu odolávat, ale když přestanu, opět mě to táhne jakoby na jedno místo ve vzduchu nad řekou. Nechávám se volně unášet touto silou. Vynáší mě to do výšky .. najednou se to na jednom místě na cvhíli zastavuje, jako by to dosáhlo správné polohy a krátce na to mě to opět nese neznámým směrem - tentokrát však velmi rychle ... přineslo mě to před vysokou skálu na břehu řeky. Ve skále je otvor a za ním přírodní chodba. Je to jeskyně se stěnami z bílého ostrého kamene. Otvor i chodba jsou velmi úzké, člověk by zde rozhodně neprolezl ... vzdaluji se, ale vzápětí mě napadá, že v tomto stavu bych chodbou mohl vlastně bez problémů proletět ... pomalu tedy postupuji otvorem ve skále směrem dál ... Po nějaké době nacházím jakýsi výklenek na konci chodby, který současně vyúsťuje ze skály a nabízí pohled na řeku. Sem by se snad vešel už i člověk. Na zemi leží lebka a kousek od ní jsou srovnané nějaké předměty. Myslím že tam bylo i několik obyčejných baterií. Nechápu smysl toho, co vidím ... lucidní sen sklouzává do běžného snu a vynořuje se příběh o thajské ženě, která tuto jeskyni obývala a zabývala se jedy. Myslím, že někoho otrávila a byla pro tento čin hledána .... malé čínské bárky plují po řece .. všude je rušno a plno lidí, je to řeka protékající nějakým asijským městem, zřejmě přímo tržištěm. Na břehu stojí starobylé budovy ... je to na jiném místě a v jiném čase ...
.....................................
... zkouším náhodně v koupelně test s hodinkami. Povedlo se. Vůbec mi nepřipadá, že by to mohl být sen. Ani nevím, co bych měl dělat ... uvědomuju si, že nejsem ve vzduchu ... rozbíhám se přes pokoj s úmyslem proskočit oknem. Vše však vypadá tak reálně, že se až bojím vyskočit .. proskakuji sklem, poté však padám z druhého patra k zemi a teprve kousek nad ní vzlétám vzhůru. Nevědomky jsem tak objevil jednu z možností, jak se ze země dostat rovnou do vzduchu. Když totiž začne lucidní sen "na zemi", obvykle nemůžu létat, jen se pohybuji velkými skoky ... letím silou vůle bez pohybu rukou vysoko vzhůru a poté klasicky "plaváním" za roh kolem domu ... náhle cítím opět jakýsi "vítr" a něco mě táhne dozadu a nahoru jakoby na jedno určité místo u bočních schodů domu .. po chvilce se probouzím.

Příště by to chtělo ujasnit si předem, co dělat. Chtěl bych se zkusit dostat do jiné krajiny průletem plakátu nebo kalendáře na zdi. Taky bych se mohl pokusit dostat ze země do vzduchu prostřednictvím techniky šňůry.
....................................
... jsem v pokoji ... najednou mi připadá něco nějaké divné a posléze zjišťuji, že se jedná o sen. Tentokrát jsem měl poněkud zatemněnou mysl a vůbec jsem neprováděl test s hodinkami. Místo toho jsem sledoval ruce. Popvé v lucidním snu pozoruji efekt "rozplývání se dlaní" - jsou jakoby mlhavé a šedé, není to však vůbec jasné. Nicméně mi to pomohlo poznat, že jsem zase po dlouhé době "probuzený ve snu" ... v pokoji je více lidí - máma a snad i několik známých. Napadá mě myšlenka dostat se nějak do vzduchu. Zkouším tedy techniku "šňůry". Ta ve snu funguje spolehlivě! Představuji si nad sebou neviditelný provaz a s rukama nad hlavou se po něm snažím šplhat. Zpočátku se nic neděje a navíc mi to připadá docela komické, protože se o něčem bavím s mámou, dívám se na ni a přitom šmátrám rukama nad hlavou jako blázen Nikomu to však nepřijde divné a jelikož vím, že jde o sen, všechny osoby v pokoji ignoruji a soustředím se na šplhání ... najednou to jde jako po másle a během několika sekund jsem u stropu místnosti ... ihned letím z pokoje ven. Zapomněl jsem ovšem (zase!) na myšlenku proletět plakátem nebo kalendářem Snad to vyjde jindy. Pro příští lucidní snění si musím ujasnit pár věcí:

1. Při podezření na sen udělat test reality pomocí hodinek. Když to nevyjde, tak se budu snažit prostrčit prsty skrz sklo, nějakou stěnu nebo předmět. Nebo se podívat jinam a pak zase na ruku. Třeba se na ní objeví hodinky.

2. Ve snu "na zemi" se dostat do vzduchu technikou šňůry

3. Doma se snažit proletět plakátem (k těmto účelům na zdi dokonce dva). Venku se bych měl asi věnovat zdokonalování v létání různými rychlostmi.

4. Pravidelně si tohle všechno připomínat

Co se týče změny reality mimo dům, nenapadá mě zatím jediná spolehlivá technika. A to jsem jich už pár zkoušel. Snažil jsem se procházet zdí a za ní si představovat jinou krajinu, zkoušel jsem si zakrývat oči dlaněmi, situovat se někam jinam a oči odkrýt a jednou jsem zkoušel i techniku točení. Nic všam nepřineslo požadované výsledky, maximálně jsem ztratil obraz, kolem mě byla tma a následně jsem se probudil. Chce to nějaké nápady.
....................
... někomu vysvětluji, co je to lucidní sen. Po čase vysvětlování se dostávám k testu reality pomocí hodinek ... K Vánocům jsem dostal nové hodinky s ručičkami (bez digitálního času). Nejprve jsem měl obavy, že podle ručiček se ve snu bude obtížně určovat čas, opak je však pravdou. Nosím je teprve asi týden a už se stihly zakomponovat do snu ... Dívám se na hodinky a snažím se přečíst čas. Zvláštní je, že se na nich ručičky vůbec neobjevily. Je mi jasné, že jde o sen. Opět to vysvětluji někomu vedle a dívám se na ně znovu. Stejný výsledek. Při třetím pokusu už ručičky vidím. Po čtvrté se objevují v jiné poloze. Možná je to dokonce ještě snazší než test s digitálkami ... Jsem někde na ulici ... skáču velkým skokem přes několik aut. Poté se snažím dostat do vzduchu pomocí techniky šňůry. Nejprve to nejde, tak si zkouším dřepnout a jakoby dozadu a dolů zatáhnout za imaginární provaz - jako bych něco ve vzduchu vší silou stahoval k zemi. Z této pozice ručkuju po provaze a vytahuji se vzhůru naprosto bez problémů. Další zajímavé zjištění! .-) ... Letím ulicemi ve výšce asi třetího patra podél vysokých budov. Po chvilce mě zase táhne něco jakoby na stranu do jedné budovy ... nechávám se tím vést ... potom ale tato síla mizí a já vlétám do jedné z budov. Prolétávám dalšími a dalšími stěnami. Už si nejsem přesně jistý, ale mám pocit, že jsem buď prostupoval skrze nějaké sklo nebo jsem vždy viděl přes zeď, co je v další místnosti. Na tento obraz jsem se při průletu zdí vždy soustředil a snažil se ho tak neztratit. Funguje to celkem spolehlivě ... Prozkoumávám mnoho místností a až se divím, jak dlouho to trvá. V jedné z prostor je dokonce jakási školka a plno lidí ... Pokračuji dál do chodby ve vyšším patře. Dostávám se do pokoje na jejím konci. Lucidní sen postupně sklouzává do běžného snu. Najednou vše vypadá jako v nějakém luxusním vlaku ... sen pokračuje ...

Ze začátku byl tento lucidní sen docela stabilní. Vytahování pomocí šňůry ze dřepu (a záklonu) se zdá být slibné, musím to ještě někdy ověřit. Nové hodinky mě taky docela příjemně překvapily. Zcela nová je pro mě taky schopnost vidět přes zeď. Soustředění se na obraz za zdí umožňuje její procházení hladce a bez neočekávaného nežádoucího sklouznutí na jiné místo nebo do běžného snu. Možná by se dané prostředí dalo změnit pouhým soustředěním na myšlenkový obraz jiné krajiny a pouhý pohyb kupředu do této scenérie.
............................
Tento lucidní sen byl nesmírně rozmanitý a dlouhý. Ihned po probuzení jsem se snažil všechno zapsat, ale na většinu jsem si už nevzpomněl. Před spánkem jsem chvilku myslel na určitý způsob "teleportace", který by možná šel využít ke změnám reality ve snu. Přemýšlel jsem taky, na co bych měl během usínání myslet, aby to zvýšilo frekvenci lucidních snů. Tyhle myšlenky tentokrát opravdu zapracovaly:

... jsem ve zvláštním temném pokoji v neznámém domě ... nějak tuším, že se jedná o sen. Pomalu přibližuji ruku s hodinkami k očím a očekávám kladný výsledek testu. Zaznamenávám polohu rafiček a dívám se znova. Rafičky se změnily a celé hodinky při druhém pohledu dokonce změnily celkový tvar i design. Mám radost. Vycházím z pokoje po schodech na nějakou chodbu, kde jsou další schody ... v rohu si všímám zrcadla ... vidím v něm svůj obraz jako ve skutečnosti ... Nyní se snažím projít zdí ven a přemýšlím, jak se dostat do vzduchu. Do této doby jsem se pohyboval normálně po zemi. Jsem někde ve vyšším patře domu. Napadlo mě proskočit zdí s očekáváním následného pádu a pokusit se to nějak "ustát" a zůstat ve vzduchu, ještě než dopadnu na zem. Tuto myšlenku však zavrhuji a zkouším něco nového. Stoupnu si čelem proti zdi a pouze silou vůle jí velmi plynule a pomalu prostupuji - bez jakéhokoliv pohybu končetin. Nyní jsem vysoko ve vzduchu blízko jakéhosi sídliště. Napadá mě, že bych měl zkusit plavat jako obvykle, pohybuji se však stále silou vůle vpřed na střechu menší budovy předemnou ... Nějak mě napadlo zvýšit jasnost lucidního snu "prací s energií". Provádím tedy složité cviky qi-gong asi metr nad střechou budovy. Je to jako ve skutečnosti. Cítím teplo v dlaních, když se na ně soustředím a také proudění energie v kříži. Možná jsem měl vyzkoušet též mikrokosmické obíhání ... Jsem v koupelně. Opět vidím svůj obraz v zrcadle. Tentokrát mám však v nějaké divné oči a zakloněnou hlavu. Visím nehybně ve vzduchu a v zrcadle vypadám skoro jako mrtvola ... před zrcadlem začínám opět provádět některé cviky. Vidím dokonce detaily svého oblečení ... Je zvláštní cvičit ve vzduchu :-) ... levituji u stropu v tureckém sedu, nohy mi však nějak padají k zemi, jako bych seděl na nějaké desce ... cítím, že lucidní sen ustupuje. Snažím se to ještě zachránit zoufalými pokusy o změnu reality. Neúspěšně. Sklouzávám do zamlženého snu a v dálce vidím obrazy vzdálené země. Nejsem však schopen jakékoliv akce. Cítím, že jsem vzhůru a současně ještě vnímám doznívající sen. To se mi stává poměrně často ... otevírám oči a snažím se vše zapsat. Připadá mi to, jako bych si na všechno vzpomínal někdy po měsíci. Velkou část si nemůžu vůbec vybavit.

V tomto snu opět selhaly pokusy o změnu reality. Chybí mi zřejmě představa nějakého určitého mechanismu, který by to umožnil. Ten je myslím velmi důležitý. Ve snu mi moc nejde něco uskutečnit, když to vyloženě necítím - např. šplhání po šňůře nefunguje, když necítím odpor a tah rukou. Když si však tyto pocity představím, celá akce se povede. Navíc má člověk pro příště poměrně jasnou představu, jak vše správně zopakovat. Podobný mechanismus by se možná dal nalézt i k účelům změny prostředí. Pouhé pomyšlení na jiné místo prostě nějak nefunguje. Je to pocit jako ve skutečnosti, kdy dobře víte, že se to nepovede. Někomu to však problémy kupodivu nečiní vůbec.
........................................
... Stojím v garáži před zrcadlem, které tam nemá co dělat. Zjišťuji, že se obraz v zrcadle o něco zpožďuje za skutečností. Nejprve pohnu rukou a teprve po chvilce udělá ruka stejný pohyb v zrcadle. Ještě pro jistotu provádím test reality. Na hodinkách se čas nejprve dvakrát nemění, pak se ale opět změní design hodinek a v dolní části ciferníku se objevuje malé kolečko s nějakými zcela nesmyslnými čísly. Ty se při druhém podívání mění ... Jsem o patro výš. Procházím skrze skleněné dveře na balkón, zdvihám ruce do vzduchu a pomalu vzlétám vzhůru. Na obloze vidím plno hvězd, jedna se dokonce pohybuje. Je hluboká jasná noc ... Letím vzhůru a poté směrem k vrcholku jednoho ze smrků před domem. Snažím se změnit rychlost pohybu a dostat se tam okamžitě, nedaří se to však. Ještě pořád se ve vzduchu neumím pohybovat rychle ... Nyní jsem vysoko někde nad korunami stromů poblíž domu, který na tomto místě ve skutečnosti nestojí ... Přijíždí auto a z něj vystupují lidé a rovněž uvnitř domu poblíž se něco děje. Sleduji dění pod sebou a přemýšlím, co budu dělat. Napadlo mě doletět k protějšímu domu, projít zdí a sledovat sousedy uvnitř. Ještě nikdy jsem v lucidním snu nepozoroval ostatní. Alespoň ne cíleně. Ale proč ne, je to koneckonců jenom sen ... prolétám do zmíněného domu někde ve výšce prvního patra ... pomalu se probouzím. Tento lucidní sen byl krátký a nestabilní. Měl tendence sklouzávat do běžného snu.


Poznámka:

1. Test provedete v době, kdy se vám zdá něco nějak divné - například vidíte Zemi místo měsíce, máte v kapse dvě občanky, lyžujete na trávě, létáte nebo plavete dlouho pod vodou bez potřeby se nadechnout. Cokoliv co se vám nebude zdát v daný okamžik normální. Uvědomit si ve snu, že je něco divné je však těžké. Dobré momenty pro testování reality jsou situace, kdy je něco abnormálně nádherné a výjimečné a vy se tomu divíte - například stojíte na úžasné pláži a moře má neskutečně modrou barvu, vyhráli jste milion nebo jste udělali závěrečnou zkoušku - a nebo situace kdy se stane něco opravdu špatného - někdo umřel, vypadaly vám najednou všechny zuby, shořel vám dům, vyhodili vás z práce atd. V obou takových extrémech si obvykle řeknete, že to snad ani není pravda. To vás navede přímo k provedení testu.

2. Testování provedete v předem ujasněných případech, které si v běžném životě pravidelně připomínáte - mohou to být věci, o kterých se vám často pravidelně a opakovaně zdá - např. pád výtahu - nebo okamžiky, které nejsou příliš pravděpodobné a které jste si také předem zvolili jako podnět k testování - např. když jste u moře - to není zrovna časté, většina lidí je u moře pouze jednou ročně v létě během dovolené.

Výše uvedené situace si pravidelně opakujte, aby jste si je snadněji zafixovali. Opakujte si také, co byste dělali, kdyby jste náhodou měli lucidní sen. To vám pomůže cíleně začít vaše snová dobrodružství.

http://satori.webpark.cz/lucid.html
Návštěvník
 

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod PánBů » pát 03. úno 2012 13:02:43

Normálka přijdu domu a najednou koukám že nejsem u sebe doma ale u někoho jinýho. To bude zase nějakej blbej sen říkám si. rozhodl jsem se nebejt tak blbej jako posledně kdy jsem na sebe řval vzbuď se ty vole co se ti to zase zdá za kravinu. Chtěl jsem toho trochu využít. šel jsem na balkón kterej normálně v bytě nemáme a rovnou si skočil pěkně na tvrdou zem. říkám si aspoň uvidim jaký to je se zabít. Přes den jsem se k takovému činu nějak ještě neodhodlal. No byla to taková šlupka až mě to vzbudilo. To jsem nečekal že se stane a na navíc se mi po probuzení ještě trochu motala hlava jakej to byl otřes :confused: :D .
Jo to při dalšim snu kdy jsem vyskakoval z vokna (proč já ve snech furt vyskakuju z oken a nechodím jako každej správněj civilizovaj člověk dveřma?) už se mi povedlo vcelku hladké přistání na nohou. Ten pocit bych popsal jako obraz přistání létajícího člověka ze starého trikového filmu z 20tých let. Každopádně mě to nevzbudilo a tak jsem si mohl jít užívat na tu zahradní párty co se venku konala. Pak jsem se rozhodl kontaktovat duchovního průvodce, anděla strážnýho, vnitřního mistra nebo jak ho různý ty duchovní směry nazývaj. Každej někoho takovýho má a ta bytost všechno ví a mluví vždy pravdu. Už třetí člověk kterýho jsem se zeptal jestli je duch odpověděl že jo. Tak jsme chvíli hodili řeč a mluvil moc krásně. Zeptal jsem se ho jakej je smysl života a pak mi nějak došly otázky takže jsme moc nepokecali. :what: :'-( holt je asi lepší zeptat se nejdřív na jméno nebo pokecat o počasí nebo třeba na to jak snít co nejdýl a nejčastěji.

Vod tý doby jsem měl akorát jeden lucidní sen ale bohužel jsem k kontaktování duch. průvodce nenašel vůli a pak když jsem se vzbudil tak tak jsem byl trochu na sebe naštvanej že jsem se ve snu oddával sexu místo duchovního růstu. pak jsem pokračoval v normálnim životě než jsem se znova vzbudil tentokrat už této reality. :) Takže se mi vlastně jenom zdálo že jsme měl lucidní sen a to je taky zajmavý :)
PánBů
 
Příspěvky: 130
Registrován: sob 17. zář 2011 17:40:42

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 03. úno 2012 13:43:15

teonik píše:ahoj návštěvo
to je super zážitek,hlavně to rozdvojení na popravovaného a pozorovatele,řekněme účastného,nikoli nezainteresovaného..

a zejména hodnotím pak tu úvahu po probuzení,zda i to se nám nezdá(o tom motýlu psal Čchuang-ć a také už byl natočen i film,kdy jedna žena žila svůj jeden život ve francii,a ve snu jiný ve státech,tak dlouho,až ztratila pojem,který život je ten opravdový...)

právě k tomu je lucidní sen dobrý,že ukazuje paralely pro náš obyčejný život(který je vlastně také snem)

mám také historku podobnou,jak mě chtěli oběsit,ale já to neřešil,tak jak ty,zkrátka,jak mě chytli,tak jsem se v klidu probudil
ted nemám čas to psát,ale později napíšu

jsi-li to ty ta návštěva,co sem dala to videjko,tak napiš zdas to zkoušel a sjakým efektem

bur@na
...................


ono to zdánlivé rozdvojení je vlastně spíš uvolnění vnímání v celistvosti … jakoby jsi byl tím neomezeným prostorem ve kterém se to odehrává ovšem s živou účastí k tomu, doslova bych řekl něžně láskyplnou účastí a když je tu toto uvědomění, tak se nedá nějak přímo neidentifikovat s něčím konkrétně vymezený, protože přesně tou identifikací se to zúží jen na jedno a už se ztratí povědomost o tom celku …

blbě se mi to vyjadřuje …

hodně lidí tohle zaznamenalo například při regresní terapii (ne v hypnotickém stavu), pokud si toho ovšem všimlo … vlastně když to tak vezmu, tak poprvý jsem se s něčím takovým setkal právě při regresi, taky v rámci konstelací … přijde mi, že každý takový hlubší prožitek toho působí změnu ve vnímání ve směru uvolnění ze sevřeného osobního vnímání …

v tom vidím hodnotu různých změněných stavů vědomí, které ukazují paralely a zprostředkovávají širší záběr, než jsme si navykly … bourá to hranice …

ostatně můj Učitel říká, že nejhorší co se mi může stát je, že se stáhnu až tak, že krom svého CNS nejsem schopen vnímat nic jiného a všechno se pak filtruje přes to … postupem času mu musím dávat za pravdu :)

když se ještě vrátím k tomu zdánlivému rozdvojení (spíš k rozšířenému vnímání) vzpomínám, jak kamarád doslova užasl, že se v rámci konstelací cítil a vnímal jako žena a dokonce i v těle pocítil silné menstruační bolesti, aniž by ztratil povědomí o sobě samém a celé té situaci i toho, že stojí jako chlap v roli ženy, které si ho vybrala, po té konstelaci se rovnou zeptal, kdo teda vlastně jsem, když mohu tímto způsobem vnímat ? … vypadá to trochu schizofrenně, ale já to vidím, jako velmi ozdravnou formu 8)

jo, nejsem ta návštěva co sem dala to videjko, ani se nechystám na nějaké cílené experimenty v této oblasti
:)
Návštěvník
 

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 03. úno 2012 13:53:34

teonik píše:
....

a pak přišla myšlenka:vidíš,dokud je fajn,člověk se probudit nechce...to ho napadne teprv až jde do tuhého,to se potom probouzí s chutí!

snad proto se na ty martyria co mě v životě potkala dívám jako na popud k probuzení...jinak bych seděl na hostině a cpal se doted....

bur@na
........................


:yes:
Návštěvník
 

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod teonik » pát 03. úno 2012 14:20:13

ahoj
pro návštěvu,která sem dala tu teorii:
psal jsem výše
"doufám,že se i vy podělíte,ani ne tak návody,jako spíš zkušenostmi a zážitky...!!!!"

no trochu teorie nezaškodí,ale už sem prosím nedávejte nic,co nemáte ověřené a vyzkoušené,dík
.........................................

ahoj pámbu

já měl asi sto luc snů
všechny pokusy je přivolávat selhaly,když sen chtěl,taxi přišel,když nechtěl,moh sem dělat cokoli,sen nebyl
znovu opakuji,myslím,že to závisí na Síle,má-li člověk Sílu,vše jde líp,i duchovně i snění

můj hlavní záměr byl mít luc sny,aby mi to pomohlo v duch růstu,tzn v luc snu jsem chtěl především meditovat,což mi připadalo,že to bude výživnější,než v bdění
rovněž duchovního mistra si navštívit,přivolat,komunikovat-byla má touha

a jak to dopadlo?

V 70% jsem lítal,procházel zdí,všelijak kouzlil,i ten sex tam byl...všechno možné,jen né ta duchovní práce,co jsem si naplánoval
zkrátka ve snu mám i jiné vědomí než za bděla,s jinými potřebami a jinak uvažující

s té stovky si taky pamatuju asi 5-6 co fakt stály za to a ze kterých jsem měl užitek i v bdění

závěrem ještě jednu věc:
přece jenom fungovalo něco,co sny přivolávalo:
zabýval jsem se kdysi mystikou křestanskou(sv František)a taxe spontánně rozhod modlit se před spaním u postele na kolenou...a tak jsem to dělal,pomodlil se a šups do postele...ty týdny,co jsem to dělal,byly luc sny snad každý den!!

vydržel jsem měsíc dva a ani v tu dobu jsem si nedal dohromady modlení a sny...pak mě začalo bavit zas něco jiného,zkrátka s modlením jsem přestal,a sny zřídly...toho už jsem s všiml

ahá,tak dobrá,začnu se zase modlit na kolenou a zase budou sny
jaxem řekl,taxem udělal-ale ouha,žádné sny!

dumal jsem o tom a přišel na to,že to druhé opakování modlení už nebylo spontánní a upřímné,ale pokus nějak ty sny podplatit,vykvedlat s nima(jak to označil jeden kamarád a znamená to-přelstít je)

proto jsem skeptický ke všem návodům a technikám a sázím na upřímnou prosbu k vyšším úrovním..

bur@na
....................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod teonik » ned 12. úno 2012 12:50:55

ahoj
uběhlo víc jak týden a lucidní sen žádný(tedy můj)
přiznávám,že jsem ještě nezkoušel tu metodu s mp3,ale snad tento týden to vyjde
můj poznatek,že pro růst četnosti a kvality luc snů,je třeba zvýšit Sílu-cvičil jsem svá cvičení a zdá se,že Síla roste(různé jevy tomu odpovídají),ale zřejmě je to ještě malá úroven

popíšu teda aspon jeden zajímavý luc sen z minula:

probral jsem se v jakémsi prostoru světla a sám sebe jsem vnímal jako bytost z tohoto světla..skoro anděl..
zářil jsem do okolního prostoru a věděl jsem,že mým úkolem je strážit světlo

najednou jsem dostal impuls a začal jsem sestupovat,světla ubývalo,octl jsem se v šerém prostoru a uviděl Temného...
blížili jsme se k sobě,já jsem chtěl a tušil jsem,že i on to chce...
sotva jsme se přiblížili k sobě nastal boj...
bylo to dlouhé a vyčerpávající,ale nakonec,celý rozedraný jeho spáry,jsem začal mít navrch a stiskl ho mocnou silou,
už během boje jsem cítil,jak narůstá má nevraživost k temnotě,bojoval jsem čím dál tvrději a agresivněji...
a ted, nakonec,jsem se rozhodl úplně protivníka zničit-destruovat...

už už jsem zasadil poslední smrtící úder,nehledě na jeho prosby
,když tu jsem si všiml,že se s náma oběma něco stalo:

on-původně černý-zbělal
a já,světelný anděl-jsem najednou byl černý!!

tolik jsem se polekal,že mě to probudilo,vize skončila..
a já?
měl o čem přemýšlet

bur@na
.......................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod nula » ned 12. úno 2012 13:13:54

Mávam lucidné sny. Nie často, len občas a celkom mimovoľne. Nijako si ich neprivolávam.
Uživatelský avatar
nula
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 02. říj 2011 22:06:45

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod návštěva » sob 18. úno 2012 10:37:58

Omlouvám se, můj dotaz se netýká přímo lucidních snů, ale snů vůbec. Vědci tvrdí, že sny máme všichni a několik za noc, ale já si vůbec nepamatuji, že nějaký mám. Dá se nějak ovlivnit to, že by si člověk vůbec mohl vzpomenout, že nějaký sen měl ?
návštěva
 

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 18. úno 2012 11:13:54

během boje jsem cítil,jak narůstá má nevraživost k temnotě,bojoval jsem čím dál tvrději a agresivněji...

a protože nevraživost a agrese jsou vlastnostmi temnoty
...já,světelný anděl-jsem najednou byl černý!!


Světlo a tma, dvě podoby energie, kterou se ve dvojnosti projevuje Jediné

Obrázek
Návštěvník
 

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod přihlížející » sob 18. úno 2012 11:42:25

návštěva píše:Omlouvám se, můj dotaz se netýká přímo lucidních snů, ale snů vůbec. Vědci tvrdí, že sny máme všichni a několik za noc, ale já si vůbec nepamatuji, že nějaký mám. Dá se nějak ovlivnit to, že by si člověk vůbec mohl vzpomenout, že nějaký sen měl ?

z http://www.zpovednice.cz/detail.php?sta ... orderbyide

Sny jsou (tedy spíše byly) u mne velkou vzácností. Od mých deseti let jsem je měl opravdu ve velmi malém počtu,prakticyk žádné. A když už,tak v horečkách při nemoci. Ve třinácti letech jsem se jednou pokusil dostat do hladiny Alfa (pkud nevíš, co to je tak Use The Fuckin´ Google) a od té doby jsem měl rok,kdy jsem měl sny vlastně noc co no. Ale to taky nebylo úplně fajn. Pak to přešlo a teď je to tak nějak vyvážený...ale nemyslím si, že když se ti nezdají sny,tak je to nějaký extrémní problém.

http://www.kafe.cz/zabava/horoskopy/taj ... -5934.aspx
přihlížející
 

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod teonik » sob 18. úno 2012 17:06:35

Omlouvám se, můj dotaz se netýká přímo lucidních snů, ale snů vůbec. Vědci tvrdí, že sny máme všichni a několik za noc, ale já si vůbec nepamatuji, že nějaký mám. Dá se nějak ovlivnit to, že by si člověk vůbec mohl vzpomenout, že nějaký sen měl ?


kdysi před léty jsem přečet knihu míly Tomášové,kde psala že si dělala denník snů...zpčátku zachytila málo,ale pak se to zautomatizovalo,a zapsali 5-6 snů za noc

dělal jsem to také a za pár měsíců dosáhl stejných výsledků

paxem se ale někde přečet,že během noci se nemá rozsvěcovat,že to narušuje tvorbu důležitého hormonu-melatoninu

abych to akceptoval,zapisoval jsem si všechny sny otmě nebo až ráno...ale to už neneslo ovoce,zápisky potmě nešly přečíst a ráno už jsem si sny nepamatoval

taxem toho nechal
konec konců,když jsem si ty sny-bylo to pár tlustých sešitů po sobě četl,byly to samé nesmysly a fntasmagorie,většinou z mé bývalé práce,furt sem hledal třídní knihu,nebo cosi učil...

ujasnilo se mi,že skutečně důležitý sen nejde zapomenout,a já si těch svých 5-6 pamatuji naprosto přesně doted

v poslední době nastoupila jiná příčina,že si sny nepamatuji
občas,když se vzbudím v noci přímo ze snu,v hlavě mi zůstane jen divný pocit čehosi nepochopitelného,běžnému lidskému životu se nepodobajícího...ano,slyšel jsem zkazky,že jsme ve snech vyučováni,ale toto ni vůbec nepřipadá jako výuka..a právě proto možná je...

závěrem přidám jeden lucidní sen z minula,který by se moh menovat:

ZKUS TO,NEBOJ SE!!

situace:byl jsem na strmé,takřka kolmé skále a šplhal vzhůru..(vůbec nejsem horolezec a z výšek mám hrůzu..)
zoufale jsem hledal chyt,slyšel jsem jaxe zvětralá hornina drolí a sype...bože,ted spadnu...
právě,když jedna noha úplně podjela a já zůstal viset za poslední ruku,z celé síly jsem se odrazil a pokusil se zázrakem získat další chyt nahoře...

paxe mi zetmělo před očima,chvíli nic...a najednou

vidím se jak sedím nahoře na vrcholku v kruhu ošlehaných horolezců
s úsměvem si mě prohlíželi a přátelsky pokyvovali hlavou...

částečně uklidněn jsem si pročís vlasy-a tu-hrůza-nahmatal jsem prsty v lebce puklnu-škvíra aspon 1cm!!

pomoc,mám prasklou lebku,zařval jsem hrůzou...a ta prudká emoce mě probudila
ležím v posteli,ještě celý vydivočený..a samozřejmě hned šahám na hlavu:Zaplatpámbu-lebka je celá!

Přemýšlím ještě o tom snu:aha..už to mám,já přece jen spadl,zřítil jsem se,rozrazil si hlavu dole o kameny!

ale jaxem se potom dostal na vrchol?

ano,JAK?

(pokr 9.3....jsem ted momentálně na zrovna takové další skále...)

p@
............
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: LUCIDNÍ SNY

Nový příspěvekod teonik » stř 04. črc 2012 20:37:46

ahoj
nesložíme se na to?
http://www.sleepwithremee.com/
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků