Ticho bez myšlení

Ticho bez myšlení

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 07. led 2016 13:49:52

Někdy si můžeme myslet, že je to právě vnitřní komentář, jehož prostřednictvím poznáváme svět. Ve skutečnosti však vnitřní mluvení neví o světě vůbec nic!! To vnitřní řeč v nás utkává sítě klamu vedoucího k utrpení. Je to přesně vnitřní mluvení, jež v nás vyvolává hněv vůči těm, které si líčíme jako svoje nepřátele, a jež nás vede k nebezpečnému lpění na osobách, jež si popisujeme jako své drahé a milované. Vnitřní řeč je příčinou všech problémů v životě. Vytváří strach a pocity viny. Zvyšuje úzkost a depresi. Buduje iluze stejně neomylně, jako zdatný televizní komentátor dokáže manipulovat posluchače tu k slzám, tu k hněvu. Pátráte-li tedy po Pravdě, měli byste si v době meditace cenit tichého uvědomění a považovat je za podstatně důležitější než jakoukoliv myšlenku, i tu nejgeniálnější.

Je to právě vysoká hodnota, kterou přikládáme myšlenkám, jež je hlavní překážkou tichého uvědomění. Podaří-li se nám přestat myšlenkám přikládat důležitost a uvědomíme-li si hodnotu tichého uvědomění, už to samo o sobě bude krokem umožňujícím druhému stupni meditace – tichému uvědomění přítomného okamžiku – vyvstat.

Jedním z dovedných způsobů jak překonat vnitřní komentář, je rozvinout velmi zjemnělé uvědomění přítomného okamžiku, při němž sledujete každý okamžik tak pečlivě, že zkrátka nemáte čas komentovat to, co se právě přihodilo. Myšlenka je často hodnocením toho, co právě minulo, jako např. „To bylo dobré“, „To bylo něco!“, „Co bylo tohle?“ Podobné poznámky jsou o prožitku, který právě pominul. Pokud komentujete prožitek, jenž právě pominul, pak nevěnujete pozornost prožitku, který právě vyvstal. Věnujete se starým hostům a zanedbáváte návštěvníky, kteří přicházejí nyní.

Můžete si představit, že vaše mysl je hostitelem na večírku, vítajícím hosty, jak vcházejí do dveří. Pokud vstoupí host a vy se s ním zapovídáte o tomhle či tamtom, neplníte svoji povinnost spočívající v přivítání dalšího hosta vstupujícího do dveří vzápětí. Jelikož nový host vstupuje do dveří v každém okamžiku, můžete se s každým hostem jen velmi krátce přivítat a hned přejít k dalšímu novému hostu. Nemůžete si s žádným návštěvníkem dovolit zapříst ani ten nejstručnější rozhovor, jelikož jinak byste okamžitě propásli toho následujícího. V meditaci veškeré prožitky vstupují do mysli „dveřmi“ našich smyslů vždy jeden po druhém. Pokud přivítáte jeden prožitek a pak se s „novým hostem“ dáte do řeči, propásnete další prožitek, jenž následuje hned vzápětí.

Pokud jste dokonale usazeni v přítomném okamžiku s každým novým prožitkem, s každým hostem vstupujícím do vaší mysli, pak zkrátka nemáte žádný prostor pro vnitřní mluvení. Nemůžete klábosit sami se sebou, jelikož jste plně zaměstnáni bedlivým vítáním všeho, co vstupuje do vaší mysli. Jde o natolik zjemnělé uvědomění přítomného okamžiku, že se stává tichým uvědoměním přítomna v každém okamžiku.

Brzy objevíte, že rozvinutí vnitřního ticha je, jako kdybyste odložili další těžké břímě. Je to jako nosit těžký batoh na zádech bez přestávky čtyřicet nebo padesát let a ujít s ním mnoho, mnoho mil. A pak najednou dostanete odvahu a naleznete moudrost potřebné k tomu, abyste batoh sundali z ramen a na chvíli ho položili na zem. Ta úleva, ta lehkost, ta svoboda, jelikož člověka nyní netíží onen těžký ruksak vnitřního brebentění.

Další užitečnou metodou při rozvíjení tichého uvědomění je rozpoznání prostoru mezi jednotlivými myšlenkami, mezi dvěmi dávkami vnitřního tlachání. Pokud zaostříte pozornost bedlivě na přítomnost a sledujete, jak jedna myšlenka končí a další začíná – právě TAM! To je tiché uvědomění! Zpočátku může trvat jen chvilku, jakmile však tento prchavý moment ticha rozpoznáte, začnete si na ticho zvykat, a jakmile si na ně začnete zvykat, ticho se bude prodlužovat. Jakmile jste ticho objevili, začne vás bavit, a proto bude ticho růst. Zapamatujte si však, že „tichost“ je velmi plachá. Pokud tichost zaslechne, že o ní mluvíte, fííí… a bude pryč!

Bylo by skvělé, kdyby se nám každému podařilo zanechat vnitřního mluvení a spočinout v tichém uvědomování přítomného okamžiku na tak dlouho, abychom si mohli uvědomit, jak příjemné to je. Ticho je o tolik mocnějším zdrojem moudrosti a jasu než myšlení. Když si uvědomíte, o kolik je vnitřní ticho příjemnější a cennější, stav ticha se pro vás stane přitažlivějším a důležitějším. Vnitřní Ticho se pak stane tím, k čemu bude mysl přirozeně tíhnout. Pobývat ve stavu ticha se stává natolik přirozeným, že mysl nakonec myslí jen tehdy, když doopravdy musí, jen když to má nějaký význam. Jelikož jste si na tomto stupni již uvědomili, že většina našeho myšlení je beztak zhola zbytečná a nepřináší nám nic kromě bolení hlavy, nebude vám činit žádné potíže trávit ve vnitřním tichu víc a víc času.

http://www.dhamma-plzen.org/texty/dhamm ... id-jas.htm
Návštěvník
 

Re: Ticho bez myšlení

Nový příspěvekod jaosiva1 » čtv 07. led 2016 18:47:33

Pise se:
Mysl mysli uz jen tehdy, kdyz musi...

Presne tak!
Ale ja musim myslet porad
Myslim na ptaka, ktery leti nade mnou
Myslim na Slunce, ktere sviti
A na dalsi stovky veci kolem sebe,
ktere by bez meho mysleni mozna neexistovaly
A tito pratele zase mysli name
a ja ozivam jejich myslenim,
neb na koho se s laskou mysli,
ten prospiva a ssili

To je chvala mysleni
Jo, je mozne myslet I blbe,
ale to neznamena,
ze mysleni je blbost
...x...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: Ticho bez myšlení

Nový příspěvekod Jana » čtv 07. led 2016 19:15:56

Ale ja musim myslet porad


Uvědomuješ si přímo, co je, nebo se zabýváš tím, co je v mysli a přemýšlíš o tom?

Když si vychutnáváš doušek čaje, musíš o té chuti přemýšlet?

Když vnímáš krásu zasněžené krajiny, potřebuješ při tom přemýšlet?

Mudrcové říkají, že nirvána je jako šálek kávy s usazeným lógrem - lahodné pití,
samsára je lógr zamíchaný do kávy - nedá se to pít,

a přitom je to to samé samsára = nirvána.

Rozdíl je tady jen v tom, že osvícená mysl v nirváně je čirá bez myšlenek
a v zatemnělé mysli kvrdlá ego lógrem myšlenek a přemýšlí.

Jak je možné, že probuzený mluví a nepřemýšlí?

Je tady naprostá spontánnost, přirozenost, myšlenka neprochází kvrdláním v mysli, zpracováváním, hodnocením, přemýšlením, není tím, co "víme", tím, co si "myslíme", ale vychází rovnou ze zdroje, z vhledu.

Jak dosáhnout vyprázdnění mysli?

Nebýt v ní tím, kdo tou myslí kvrdlá, couvnout z pozice hlavního hrdiny, který si to "myslí", kterého se to "osobně týká", do pozice pozorovatele a z této pozice je možné mysl zcela opustit a spočinout v tichu srdce, kde je zdroj mysli.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Ticho bez myšlení

Nový příspěvekod jaosiva1 » čtv 07. led 2016 21:06:57

1- mysl se zabyva tim, co je....a proto to je----coz uz dokazali kvantovi vedci...mysl tvori!
2- vse se deje v mysli...neni proto rozdil mezi vychutnavanim a myslenim

Zde mozna asi jiste rozdily mezi nami zpusobuje nas ruzny pohled na mysleni.... me...vse co delam, vnimam, myslim, tvorim, citim...je mysleni...a svet kolem me je take mysleni...vlastne uz Paul Brunton to kdusi nazval Mentalismus...vse tvori Mysl

Takove to denni haraseni a poskakovani myslenek, ktere jogin vnima jako rusive....to uz me davno netrapi...a kduz se mihne myslenka...pak spis je to znameni od Mistra a ja se ji venuji s peci a laskavosti...

Opovrzeni nad logrem je snobismus techto joginu

Atd atd

Jako obvykle prichazim na to, ze nase paradigmata jsou tak odlisna, ze veskere dalsi vysvetlovani by bylo zbytecne....a I toto pisu jen pro pripadne dalsi divaky, aby videli novy zpusob uvazovani

Mam te rad, Jani, mam te rad , Petriku, mam te rad, ego, mam te rad, demone...jsi andel, ze mi pomahas...
Mam Te Rad, Mistre...
...x...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: Ticho bez myšlení

Nový příspěvekod Jana » čtv 07. led 2016 21:38:14

jaosiva1 píše:Mam te rad, Jani,...


Já vím, Péťo, já Tebe taky.

Nepohrdám lógrem, bez tohohle materiálu by káva nebyla kávou.

Ale když v ní ten lógr plave, tak si na ní nepochutnám.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09


Zpět na Buddhismus

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků