Pro Miroslava

Soukromá subfóra
Pravidla fóra
Pozor, zde je prostor soukromých fór, kde si každý moderátor určuje svá pravidla a maže příspěvky dle vlastního uvážení. Více než rok neaktivní fóra se v přehledu portálu nezobrazují.

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod miroslav » pon 17. led 2022 17:50:13

verka píše:Já o rom takto, ještě nepřemýšlela.
Žiju přítomností. Myšlenky na stáří a smrt nemám


Nicméně smrt nebo stáří a smrt tě určitě nemine. To je jedna z mála životních jistot.
A stáří může být tou nejkrásnější fází života, když člověk než zestárne zmoudří. Pak i ta smrt je tou tečkou za krásným a smyslupným životem. Dar pro tebe i pro ty druhé.
Moudrost: "Memento Moris" - pomni smrti (pomni tvé jediné jisté budoucnosti), to ti může pomoci se v životě dobře orientovat.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3759
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Věrce

Nový příspěvekod lklknml » pon 17. led 2022 18:43:11

Linda píše:
věrka píše:Takže smrt a nebo stáří...
To jsou vyhlídky.


Vyhlídky na stáří člověk zřejmě ocení až když zestárne. Stáří totiž může mít i spoustu výhod - aspoň podle mé zkušenosti.

Bylo mi 87 let a užívám si život naplno: učím se ze všeho, jako malej prcek, život mě baví díky pochopení, že lidský mozek zareaguje automaticky na dění podle momentální vibrační úrovně, na které v daném okamžiku vibruje jedinec i celek, jehož jsme všichni součástí. A že není nezbytné ztotožnit se s touto svou prvotní reakcí: protože v nás bývá spuštěná nějakou emocí, uloženou v podvědomí, je možné nechat tuhle první reakci na dění ve vědomí proběhnout... tiše ji pozorovat... až se rozpustí... A pak nás napadne něco rozumnějšího
:)

Ono ulpět na svém dosavadním pochopení (ať se to týká vědy, nebo vlastních motivací, proč co dělám já nebo někdo druhý) a pak to prosazovat kudy chodím znamená zblbnout.

Tahle dáma je sice o 9 let mladší, ale nedávno zvládla triatlon :shock: (a to se naučila plavat tuším kolem šedesátky).
Držím palec a už se těším na podobné inspirativní video o Lindě :)

lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Pedriito » pon 17. led 2022 21:19:09

Já o rom takto, ještě nepřemýšlela.
Žiju přítomností. Myšlenky na stáří a smrt nemám, ani jedbo nevím jaké je.


Tady jsi ale nějaké myšlenky o smrti rozvinula, ne? :-)
Žiješ přítomností.. když se ohlédneš, vidíš jen přítomnost, žádná vzpomínka? Co narození, bylo - nebylo? Přitom ohlédnutí, šlo něco udělat jinak? Ze všech těch tisíců možností a voleb, vždy vyšla jediná. A tak to šlo krůček za krůčkem, v každý okamžik, až sem, v ono současné přítomno. Nicméně slunce ani měsíc se na svých drahách nezastavují, a bezpochyby přinesou zítřejší den, a další a další.. a dalších tisíce možností a voleb... A až se za deset, dvacet, třicet let ohlédneš, znovu to uvidíš. Jen scéna bude hlubší. Přítomnost je vždy spojnicí toho, co bylo i bude, čas jí protéká jako pohyb a myšlenka. Tak kéž je pohyb ladný, uvolněný a myšlenka konstruktivní, dobrá.
Pedriito
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » úte 18. led 2022 11:48:08

Zdeněk píše:Totiž Guržijev (a okrajově i mimozemšťan Ra) mluví o krystalizaci, kterou je nutno, je-li nesprávným způsobem provedena, opět rozpustit, ovšem za cenu nesmírného utrpení.

Ona krystalizace totiž buď cestu umožňuje, nebo znemožňuje. Příkladem viz zdejší Veil (podle mého odhadu Jiří Charvát, co inhaloval halucinogenní sekret z žáby). Jeho zkušenost neexistence subjektu je sice relevantní, ale nikoli pro jeho subjekt – ten naopak tato zkušenost nevědomě zastřela/posílila. A tak se tu hloupě hádá, že neexistuje :-). Nelze říci, že nemá pravdu – ale je to ukradená pravda a tak se, biblicky řečeno, kámen úhelný stal kamenem úrazu.

Nu a analogicky je to s tou tvojí tantrou (či co jsi to se svou milou provozoval). Mohl jsi dosáhnout nějakého poznání, ale místo aby subjekt rozpustilo, tak jej nevědomě posílilo. A už tak nejsi schopen přijmout informaci, která by jej ohrožovala.

Významným předělem a základním kamenem na cestě je stav ztišené mysli a schopnost pozorování myšlenek, tedy i mezery mezi nimi, jak o tom pěkně mluví ve svých básních Míla Tomášová. Bez toho se nehneš. Chtít toho dosáhnout tantrou je jako chtít vyléčit alkoholizmus alkoholem.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Jana » úte 18. led 2022 14:14:26

Zdeněk píše:...Příkladem viz zdejší Veil (podle mého odhadu Jiří Charvát, co inhaloval halucinogenní sekret z žáby). Jeho zkušenost neexistence subjektu je sice relevantní, ale nikoli pro jeho subjekt – ten naopak tato zkušenost nevědomě zastřela/posílila. A tak se tu hloupě hádá, že neexistuje :-). Nelze říci, že nemá pravdu – ale je to ukradená pravda a tak se, biblicky řečeno, kámen úhelný stal kamenem úrazu.

Nu a analogicky je to s tou tvojí tantrou (či co jsi to se svou milou provozoval). Mohl jsi dosáhnout nějakého poznání, ale místo aby subjekt rozpustilo, tak jej nevědomě posílilo. A už tak nejsi schopen přijmout informaci, která by jej ohrožovala.

Významným předělem a základním kamenem na cestě je stav ztišené mysli a schopnost pozorování myšlenek, tedy i mezery mezi nimi, jak o tom pěkně mluví ve svých básních Míla Tomášová. Bez toho se nehneš. Chtít toho dosáhnout tantrou je jako chtít vyléčit alkoholizmus alkoholem.


Skoro bych se vsadila, že civilní jméno zdejšího Veila není Jiří Charvát.

Ona ta zkušenost s osvobozením od připoutanosti k mysli je tak stejná, že ve výsledku popis toho není nijak rozdílný. Takže hovor o tom vypadá často jako z jednoho zdroje. Proto tu může být iluze, že o tom mluví tatáž osoba.

Veil v podstatě popisuje totéž, co Vostál Petr, když mluví o nek. prostoru. S uvolněním se uvolňuje i připoutanost k mysli a samo Vědomí tak zůstává prázdné, bez jakéhokoliv časoprostorového členění. Nic tu není. Dokonce ani členění na subjekt a objekt. Tím pádem, je jasné, že nejsem nic časem a prostorem vymezitelného. Není to nic děsivého. Naopak, je to to nejpřirozenější, co může být. Život má tak to pravou chuť Života, nejspíš proto, že zcela zmizela starost o tu naši osobní maličkost, vlastně zmizela jakákoliv starost, stres, potřeba dělat si s něčím hlavu. Paradoxně, když přestaneme chtít, aby realita byla taková, jak si myslíme, že by měla být, tak zjistíme, že ta realita, která tady je, nemá chybu.

Ovšem může tady být něco jako setrvačná tendence se k mysli alespoň částečně připoutávat. Takže mysl může hned vymodelovat onoho osvíceného, který setrvává jako subjekt ve středu toho všeho a který na rozdíl od těch druhých má zkušenost s nek. prostorem.

Možná Ti může připadat divné, že Veil o něčem, co je mimo mysl, může mluvit. Může. To je normální. Dělají to tak všichni Probuzení. Jen u nich není vzpomínka na něco nepopsatelného, ale to, o čem mluví, je právě teď tady, klidně i s vědomím světa.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7496
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » úte 18. led 2022 15:49:47

Jana píše: Skoro bych se vsadila, že civilní jméno zdejšího Veila není Jiří Charvát.

Ona ta zkušenost s osvobozením od připoutanosti k mysli je tak stejná, že ve výsledku popis toho není nijak rozdílný. Takže hovor o tom vypadá často jako z jednoho zdroje. Proto tu může být iluze, že o tom mluví tatáž osoba.

Veil v podstatě popisuje totéž, co Vostál Petr, když mluví o nek. prostoru.

Tak ono zas tolik lidí s touto zkušeností nebude (navíc aby se angažovali na internetu), vycházím spíše z osobnostního způsobu argumentace (kupř. Vostál Veilem určitě není :-):



Jana píše:Tím pádem, je jasné,

Právě že tam logická konsekvence neplatí. Tudíž nemá smysl někoho logicky přesvědčovat (natož každého), právě to logické přesvědčování svědčí o fiktivní realizaci ze slov uhnětlé, o realizaci ega.

Míla velmi pěkně hovoří o tobě jako o housence, která by chtěla zažívat motýla, ale to bez sebeobětování nejde. Mluví o dlouhé cestě (mnoho životů) a jistě hovoří z vlastní zkušenosti. Takto má smysl hovořit. Vaše povídání je zcestné.

lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Jana » úte 18. led 2022 16:31:16

Zdeněk píše:kupř. Vostál Veilem určitě není :-)

Něco takového netvrdím. Jen poukazuji na to, že ve finále jde o jedno a totéž, i když je tady možná různá hloubka poznání, různá míra pročištěnosti mysli.

Zdeněk píše:Míla velmi pěkně hovoří o tobě jako o housence, která by chtěla zažívat motýla, ale to bez sebeobětování nejde. Mluví o dlouhé cestě (mnoho životů) a jistě hovoří z vlastní zkušenosti. Takto má smysl hovořit. Vaše povídání je zcestné.


Míla mi hodně pomohla, jsem jí za ledacos vděčná, chovám ji v úctě. Ona i Eduard měli celou dobu podobnou filozofii, učili především dlouhé cestě. Teprve na sklonku života v Pamětech mystika se Eduard svým žákům omlouval za to, že své žáky učil chybně, protože si neuvědomoval, že osvícení neprobíhá v čase.

Dlouhá cesta není nic špatného, jen k osvícení nevede.

Tedy ztotožnění s čímkoliv, tedy i ztotožnění s představou housenky, která by se měla stát motýlem, je pořád stejné ztotožnění s myslí, jako představa, že jsi individualita, osoba, tělo - tudíž je to pořád balancování na formě ega, což je samo o sobě překážkou k tomu, "aby to bylo jasné".

"Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."
E. Tomáš
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7496
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod ros » úte 18. led 2022 17:56:49

Koukám,
že se tady ozvaly i hlasy dávno neslyšené.
Moc zdravím Lindo.
Taky se přidám i já.

Jen s malou technickou a soukromým tipem.
Taky si nemyslím, že Veil je Chrvát, zvlášť pokud je to ten, který píše(psal) slum poetry.

Jinak to, co píšeš Zdeňku dává smysl, ale zkus to přečíst, jako by to někdo psal tobě. To myslím bez ironie. Ty nejhlubší vzkazy si píšeme každý sám. Jen si myslíme, že je by si to měli přečíst ti druzí, že je o nich a pro ně. Je to o tobě a pro tebe. Máš jisté pochopení, ale sám sebe z něj vyjímáš. To je jen nastavené zrcadlo, co uvidíš je na tobě.
:)
ros
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » úte 18. led 2022 19:27:25

Jana píše:osvícení neprobíhá v čase.

Dlouhá cesta není nic špatného, jen k osvícení nevede.

Osvícení neprobíhá v čase, ale dispozice k němu ano. Je to nezbytně postupný proces, Buddha hovoří o osmidílné stezce, po které se jde, Kristus o cestě křížové, po které se také jde. Míla hovoří o procesu zakuklení.

Jana s Veilem však učí krátkou cestu (neboť jiná nikam nevede) – jednoduše přesvědčí housenku, že už motýlem je :D.

Had byl žabař, na co jabko a "Budete jako On". Je třeba jít s Janino dobou: "Už jste On".
No nazdar.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » úte 18. led 2022 19:29:37

ros píše:Taky si nemyslím, že Veil je Chrvát, zvlášť pokud je to ten, který píše(psal) slum poetry.

Prostě nemáte Zdeňkovu empatii no. Smiřte se s tím.

ros píše:Jinak to, co píšeš Zdeňku dává smysl, ale zkus to přečíst, jako by to někdo psal tobě.

A je ti jasné, že Míla na tom videu hovoří právě o sobě? Tedy i o mě, byť jsme se nikdy neviděli? Není ti to jasné, protože nejsi dostatečně bdělá, a tak střílíš naslepo.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Pro Zdeňka

Nový příspěvekod Jana » úte 18. led 2022 19:50:50

Zdeněk píše:
Jana píše:osvícení neprobíhá v čase.

Dlouhá cesta není nic špatného, jen k osvícení nevede.

Osvícení neprobíhá v čase, ale dispozice k němu ano. Je to nezbytně postupný proces, Buddha hovoří o osmidílné stezce, po které se jde, Kristus o cestě křížové, po které se také jde. Míla hovoří o procesu zakuklení.

Veil to říká správně. Osvícení tady je, ale ten, kdo hledá pro sebe osvícení, toho nikdy nedosáhne. Je to líbivý konstrukt mysli, že když budeš hodný a budeš splňovat nějaké ty podmínky, tak se staneš osvícený. :D

Na druhé straně osmidílná stezka i křížová cesta vedou k osvobození od připoutanosti k egoistické mysli, ve které se rodí iluze ega. Když přestane vyvstávat ego, tak mysl zprůzrační a není tady nic než osvícená skutečnost, tedy tohle, jak říká Veil. A je to i obráceně. S prohlédnutím mysli mizí ego a je jasné, že tu je jen tohle. Takže když zmizí naše ego, je tady jen osvícená skutečnost a už si s plnou vážností není možné promítat do druhých své vlastní zmařené ambice.

Líbí se mi to, co tady píše Ros. Ta moudrost je v Tobě Zdenku. Ty sám sobě jsi nejlepším rádcem, přítelem a je moudré nezrcadlit si do druhých to, co říkáš ve skutečnosti sám sobě. Je to zbytečné takhle plýtvat energií.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7496
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod petr vostál » úte 18. led 2022 21:31:23

Veil v podstatě popisuje totéž, co Vostál Petr, když mluví o nek. prostoru.


Já pitominy nepíšu,

takže mě laskvavě nesrovnávej s pitomcem co tady není...

Já tady rozhodně jsem...
petr vostál
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Jana » úte 18. led 2022 22:13:18

To mám zase radost, že tu jsi.

:D
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7496
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pro Zdeňka

Nový příspěvekod lklknml » úte 18. led 2022 22:25:12

Jana píše:Osvícení tady je, ale ten, kdo hledá pro sebe osvícení, toho nikdy nedosáhne.

No jasně že jo. Proto se ten hledající musí zabít resp. pustit hledání, což by mělo být totéž. Což zjevně vyžaduje náročnou přípravu mravní a mentální (ať už v klášteře nebo jako u E. Tolleho k nesnesitelnosti mnoho let trvající mentální trýzeň atpod.). Redukovat tuto přípravu na ceremonii před vykouřením halucinogenu či v relaxaci poslech Janiných slov je zkrátka absurdní. Výsledkem nemůže být než onen Dostojevského pacholek, kterému když se nedopatřením dostane do ruky bič, stoupne si ve dvoře na kopu hnoje a začne tím bičem kolem sebe práskat.

Jana píše:Ty sám sobě jsi nejlepším rádcem, přítelem a je moudré nezrcadlit si do druhých to, co říkáš ve skutečnosti sám sobě. Je to zbytečné takhle plýtvat energií.

Není, nejlepší způsob jak se něco naučit je učit to :).
Takže já to říkám vám, ale pro sebe, abych si to ujasnil.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Pro Zdeňka

Nový příspěvekod miroslav » úte 18. led 2022 22:55:39

Zdeněk píše:Není, nejlepší způsob jak se něco naučit je učit to :).
Takže já to říkám vám, ale pro sebe, abych si to ujasnil.

Jo, jo, tak to je :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3759
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Pedriito » úte 18. led 2022 23:15:46

nejlepší způsob jak se něco naučit je učit to

Jo, to hodně mění, včetně mého pohledu.
:-)
Pedriito
 

Re: Pro Zdeňka

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 19. led 2022 11:56:37

Zdeněk píše:nejlepší způsob jak se něco naučit je učit to :).
Takže já to říkám vám, ale pro sebe, abych si to ujasnil.

:yes:
Návštěvník
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod ros » stř 19. led 2022 12:31:38

Zdeněk píše:A je ti jasné, že Míla na tom videu hovoří právě o sobě? Tedy i o mě, byť jsme se nikdy neviděli? Není ti to jasné, protože nejsi dostatečně bdělá, a tak střílíš naslepo.


Jasně, to teď taky píšeš sobě, viď.
:yeah:
ros
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod ros » stř 19. led 2022 15:22:59

Ještě to napíšu jinak.
Jestli v tom zrcadle vidíš jen málo bdělou ros, tak...
Nevím, co napsat, však ty vymyslíš, co to znamená.
ros
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Pedriito » stř 19. led 2022 16:21:58

To znamená že ty jsi bdělá na 10% a Zdeněk na 90%
Kapišto?
Pedriito
 

PředchozíDalší

Zpět na Nalézání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník