Pro Miroslava

Soukromá subfóra
Pravidla fóra
Pozor, zde je prostor soukromých fór, kde si každý moderátor určuje svá pravidla a maže příspěvky dle vlastního uvážení. Více než rok neaktivní fóra se v přehledu portálu nezobrazují.

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod miroslav » úte 24. lis 2020 14:49:03

Zdeněk píše:Tak ano, lidé mívávají různé zážitky, a pak z toho blbnou (viz Jana).
miroslav píše:Ego se svými závislostmi se stalo předmětem pozorování a já jsem tím pozorovatelem, uvědomovatelem, poznávajícím, myslícím.

Je já (coby pozorovatel, uvědomovatel, poznávající, myslící) něco?

To nevím. Asi není ani něco, ani nic.

Svět je pro člověka dvojí, neboť i jeho postoj je dvojí.
Postoj člověka je dvojí, neboť i základní slova, která může pro-nést, jsou dvě.
Základní slova nejsou jednotlivá slova, nýbrž slovní dvojice.
Jedním základním slovem je slovní dvojice Já-Ty.
Druhým základním slovem je slovní dvojice Já-Ono, přičemž místo Ono lze říci i On nebo Ona, aniž by se tím základní slovo měnilo.
A tak je i lidské já dvojí.
Neboť já základního slova Já-Ty je jiné než já základního slova Já-Ono.


Základní slova neoznačují věci, nýbrž poměry. Základní slova
nevypovídají o něčem, co existuje mimo ně: teprve jejich
vyslovení zakládá bytí toho, co vyjadřují. Základní slova říkáme
svou bytostí. Říkáme-li „ty", vyslovujeme i já slovní dvojice Já-Ty.
Říkáme-li „ono", vyslovujeme i já slovní dvojice Já-Ono. Základní
slovo Já-Ty lze říkat jen celou bytostí. Základní slovo Já-Ono
nelze nikdy říkat celou bytostí.


(Matrin Buber Já a Ty)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » úte 24. lis 2020 15:15:10

miroslav píše:
Zdeněk píše:Tak ano, lidé mívávají různé zážitky, a pak z toho blbnou (viz Jana).
miroslav píše:Ego se svými závislostmi se stalo předmětem pozorování a já jsem tím pozorovatelem, uvědomovatelem, poznávajícím, myslícím.

Je já (coby pozorovatel, uvědomovatel, poznávající, myslící) něco?

To nevím. Asi není ani něco, ani nic.

"ani něco, ani nic" přeci není "pozorovatelem, uvědomovatelem, poznávajícím, myslícím". Pozorovatel, uvědomovatel, poznávající, myslící něco je, není to nic.

Nebo to tvoje ego nepozoruje nikdo?
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod miroslav » úte 24. lis 2020 16:46:29

No já to pozoruji.
Ale co je to to já nevím, to já nevidím.
To není moje já, to jsem já.
Ramana by asi řekl Já, křesťan že je to Boží oko, já neříkám nic,
ale na moje slova dojde :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » úte 24. lis 2020 17:50:57

miroslav píše:No já to pozoruji.
Ale co je to to já nevím, to já nevidím.
To není moje já, to jsem já.

Nemůžeš přeci tvrdit, že nevíš co to je a přitom vědět, že jsi to ty.

Takhle se totiž eskamotérsky vyhýbáš otázce, zda tvé já je něco.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod miroslav » úte 24. lis 2020 19:01:47

Zdeněk píše:
miroslav píše:No já to pozoruji.
Ale co je to to já nevím, to já nevidím.
To není moje já, to jsem já.

Nemůžeš přeci tvrdit, že nevíš co to je a přitom vědět, že jsi to ty.

Takhle se totiž eskamotérsky vyhýbáš otázce, zda tvé já je něco.


Je to, co se označuje "Já" něco?
Je Vědomí něco?
Mluvíme-li o tom jako o něčem, tím si to zpředmětňujeme a tím se od poznání toho vzdalujeme.
Proto o těchto abstrakcí nerad mluvím a diskutuji.
Říkám si: Pokud to chceš vědět, tak se podívej jak je to v tobě.
Proč se na to, co jsem, ptát někoho jiného??
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Tara » úte 24. lis 2020 19:09:43

P.N píše:Jasně, já nezpochybňuju, jak to máš. To je tvoje osobní věc, jen říkám proč se to jeví, jak se to jeví. Já si dokonce myslím, že to ani nevidíte příliš odlišně, a mnozí že to nevidí příliš odlišně. Jen to prostě vidí pohledem sobě vlastním. A tak to i vyjadřujou. A pak se přou, čí pohled je lepší. Páč o skutečnost se zkrázka přít nelze, nebo lze ale je to směšné. Takové zmatení jazyků, kdy se na tu samou věc kouká každý z jiného místa, skrz jiné události, zkušenosti, poznatky... Když máš tohle na paměti, tak ta pře, či soutěživost, dokazování správnosti svýho pohledu (čímž zaručeně nasereš spoustu těch ostatních), v tobě prostě není, páč víš že nemá význam.

Já to třeba s tim egem nebo Egem (myslím že na velikosti písmenka zde nesejde), vidim takhle (rozlišuju ego a egoismus - projev ega, a ten může být pozitivní, negativní, optimistický, pesimistický, hodný, zlý, jemný, hrubý, jakýkoliv...). Avšak netvrdím, že kdo to vidí jinak, tak je mimo. Zkoušim si ty různorodé "jazyky" přeložit do toho svého. A i když se mi to nepodaří, no tak co.. je to každýho věc jak to má.. a když je s tim spokojenej a nesere se do svobody druhých, tak bať.

S tim počátkem to máme společné, šílená touha poznat Pravdu, dát za to sám sebe, protože bez toho nic nemělo, nemá smysl. A pak v sobě ucítil Energii a ta mě hodila do meditace, vše zmizelo, bylo jen TO. Žádná myšlenka, žádný pocit - ne já - nelze říct ani že jsi egem, ani že nejsi egem, ani že jsi či nejsi něco jiného.. Hodinu, dvě, nevím. A pak mě to zas užaslého vyplivlo.. A já o tom nic nevěděl, tak se seznámil s nějakými základy. Starší věci, ne moderní, takže to bylo popsáno, pojmenováno. Bohatě stačilo, dal zkušenostem volný průpěh. No a tak vidím vše po svém a nějaké informace, co přicházely nebo přicházejí zvenčí, buď "zaklapnou", nebo ne...

A tak pro mě je ego něco jako matrjoška, nebo krabice plná dalších menších a menších krabic. A v té poslední nejmenší už je Nic - ne já. S tímto Nic jsme byli zrozeni do světa a díky vjemům, emocím, pocitům a myšlenkám jej postupně (nevědomky), zavírali (halili) do dalších a dalších krabiček, obalů, forem... To Nic je čisté vědomí - energie - duch, když to popsat. Jenže v těle se záhy stává nevědomé a obalené mnoha vrstvami - egem. Když tu je, jsem i jím, ale nejsem jen jím. Ale když tu není, nelze říct vůbec nic.

Takže tak.

Pěkně popsáno. Díky :-)

Jaký to rozdíl oproti tomu, co píše Miroslav, byť by se na první pohled mohlo zdát, že píšete o tomtéž.
U tebe ti to "věřím", je tam totiž cítit ta vůně "toho", jáčko říkal červená nit.... :-)

Miroslav vaří z vody, je to pořád jen o hlavě. Mysli. Intelektu a možná se diví, proč mu spousta lidí píše, že mu to nevěří, stejně jako Janě to její písání.... :yes:

Tak ahoooooj, zase :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » úte 24. lis 2020 20:09:23

miroslav píše:Mluvíme-li o tom jako o něčem, tím si to zpředmětňujeme a tím se od poznání toho vzdalujeme.

Vhodná otázka může explicitovat nevědomé implicitní zpředmětnění sebe.
Pokud si ovšem tázaný tuto explicitaci, tuto zpochybňující otázku o svém já, položit chce.

Já, subjekt, nemůže být něco, objekt. Objekt je právě to, co subjekt není. Toho pozorovatele, uvědomovatele, poznávajícího, myslícího, jsi si tam sám dosadil Miroslave, jako prevenci před nicotou, nebytím.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Tara » úte 24. lis 2020 22:10:23

Zdeňku, jak na tebe působí ta slova, co tu dal Miroslav? Cítíš v tom to, co tím chtěl autor říct? Cítíš ten rozdíl v těch dvou vyjádřeních?

Svět je pro člověka dvojí, neboť i jeho postoj je dvojí.
Postoj člověka je dvojí, neboť i základní slova, která může pro-nést, jsou dvě.
Základní slova nejsou jednotlivá slova, nýbrž slovní dvojice.
Jedním základním slovem je slovní dvojice Já-Ty.
Druhým základním slovem je slovní dvojice Já-Ono, přičemž místo Ono lze říci i On nebo Ona, aniž by se tím základní slovo měnilo.
A tak je i lidské já dvojí.
Neboť já základního slova Já-Ty je jiné než já základního slova Já-Ono.

Základní slova neoznačují věci, nýbrž poměry. Základní slova
nevypovídají o něčem, co existuje mimo ně: teprve jejich
vyslovení zakládá bytí toho, co vyjadřují. Základní slova říkáme
svou bytostí. Říkáme-li „ty", vyslovujeme i já slovní dvojice Já-Ty.
Říkáme-li „ono", vyslovujeme i já slovní dvojice Já-Ono. Základní
slovo Já-Ty lze říkat jen celou bytostí. Základní slovo Já-Ono
nelze nikdy říkat celou bytostí.

(Matrin Buber Já a Ty)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod miroslav » úte 24. lis 2020 22:56:27

Obrázek
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod ### » úte 24. lis 2020 23:24:48

Zdeněk píše:
miroslav píše:No já to pozoruji.
Ale co je to to já nevím, to já nevidím.
To není moje já, to jsem já.

Nemůžeš přeci tvrdit, že nevíš co to je a přitom vědět, že jsi to ty.

Takhle se totiž eskamotérsky vyhýbáš otázce, zda tvé já je něco.


:D :phew:
###
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod ### » úte 24. lis 2020 23:25:49

My nesmíme ani naznačovat.
###
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod P.N » stř 25. lis 2020 7:05:28

Pěkně popsáno. Díky :-)

Jaký to rozdíl oproti tomu, co píše Miroslav, byť by se na první pohled mohlo zdát, že píšete o tomtéž.
U tebe ti to "věřím", je tam totiž cítit ta vůně "toho", jáčko říkal červená nit.... :-)

Miroslav vaří z vody, je to pořád jen o hlavě. Mysli. Intelektu a možná se diví, proč mu spousta lidí píše, že mu to nevěří, stejně jako Janě to její písání.... :yes:

Tak ahoooooj, zase :-)

Ahoj, no nemáš zač.
Miroslav to psal z vlastní zkušenosti a upřímně, proto jsem navázal :-)
Vlastní zkušenost je nejlepší zkušenost. I když se nemusí shodovat se zkušenostmi druhých. Těžko je nějaký člověk dokonalý, nebo perfektní ve všem, mě včetně. Však jasně napsal že cesta teprv začíná.
P.N
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » stř 25. lis 2020 7:32:31

Tara píše:Zdeňku, jak na tebe působí ta slova, co tu dal Miroslav? Cítíš v tom to, co tím chtěl autor říct? Cítíš ten rozdíl v těch dvou vyjádřeních?
Základní slova nejsou jednotlivá slova, nýbrž slovní dvojice.
...
Základní slova neoznačují věci, nýbrž poměry.


Mě to obojí připadá jen ještě více zkreslující.
Základem jednotky není dvojka (či dvojice), právě naopak, a zlomek (poměr, vztah) se nemůže obejít bez čitatele a jmenovatele, nicméně opačně to neplatí.
Asi tím autoři nějak zmateně vyjadřují potřebu znalosti kontextu, ve kterém se každé slovo nachází. Každá já nutně předpokládá ne-já, což obsahuje ty, ono, atpod.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod P.N » stř 25. lis 2020 8:29:02

Zdeněk píše:
Tara píše:Zdeňku, jak na tebe působí ta slova, co tu dal Miroslav? Cítíš v tom to, co tím chtěl autor říct? Cítíš ten rozdíl v těch dvou vyjádřeních?
Základní slova nejsou jednotlivá slova, nýbrž slovní dvojice.
...
Základní slova neoznačují věci, nýbrž poměry.


Mě to obojí připadá jen ještě více zkreslující.
Základem jednotky není dvojka (či dvojice), právě naopak, a zlomek (poměr, vztah) se nemůže obejít bez čitatele a jmenovatele, nicméně opačně to neplatí.
Asi tím autoři nějak zmateně vyjadřují potřebu znalosti kontextu, ve kterém se každé slovo nachází. Každá já nutně předpokládá ne-já, což obsahuje ty, ono, atpod.

No to bys mě nasral, kdybys tomu rozuměl a já tomu co píšeš většinou vůbec..
P.N
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod miroslav » stř 25. lis 2020 23:05:24

Jsem se v posledních letech zaměřil na vztah.
Podle Bubera - já-ty vstupuje do vztahu

Není to moje osvícení můj klid, moje cokoliv.
V opravdovém vztahu je zapomnění sebe - je jen VZTAH.
Vztah překračuje tu barieru jen sebe.
A vztah je "více" než já.
Já je omezené, vše pro něj může být jen objektem, vlastně neskutečné.
Vztah je cesta ke skutečnosti druhých lidí. Oni jsou opravdu skuteční, nejsou moje představa.
Normálně ve stavu já-ono jsou druzí něco jako moje představa. Ole oni jsou o nic méně než já.
A vztah umožňuje vystoupit ze sebe. Překročit sebe. Poznat skutečnost, život mimo mne a mimo mého světa. Stát se třeba tím druhým.
Vztah - sou-cit. Soucit není idea, představa, pocit, je to živá Skutečnost.
Nevím, jestli má tady někdo takovou zkušenost - a přesto to zde píšu - třeba se v tom někdo pozná. Ale nejspíš mne s tím spíš nějaký zdejší nevědomec pošle někam, ale to mi nevadí, to předpokládám (po mnoha předchozích zkušenostech), když to píšu...
Ale proč nesdělit co žiji?
Změní na tom něco nějaký kretén, kterému to nepasuje do jeho ... nevím čeho ani to nepotřebuji řešit.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Tara » stř 25. lis 2020 23:23:25

miroslav píše:Jsem se v posledních letech zaměřil na vztah.
Podle Bubera - já-ty vstupuje do vztahu

Není to moje osvícení můj klid, moje cokoliv.
V opravdovém vztahu je zapomnění sebe - je jen VZTAH.
Vztah překračuje tu barieru jen sebe.
A vztah je "více" než já.
Já je omezené, vše pro něj může být jen objektem, vlastně neskutečné.
Vztah je cesta ke skutečnosti druhých lidí. Oni jsou opravdu skuteční, nejsou moje představa.
Normálně ve stavu já-ono jsou druzí něco jako moje představa. Ole oni jsou o nic méně než já.
A vztah umožňuje vystoupit ze sebe. Překročit sebe. Poznat skutečnost, život mimo mne a mimo mého světa. Stát se třeba tím druhým.
Vztah - sou-cit. Soucit není idea, představa, pocit, je to živá Skutečnost.
Nevím, jestli má tady někdo takovou zkušenost - a přesto to zde píšu - třeba se v tom někdo pozná. Ale nejspíš mne s tím spíš nějaký zdejší nevědomec pošle někam, ale to mi nevadí, to předpokládám (po mnoha předchozích zkušenostech), když to píšu...
Ale proč nesdělit co žiji?
Změní na tom něco nějaký kretén, kterému to nepasuje do jeho ... nevím čeho ani to nepotřebuji řešit.

Člověče, ani nevíš, jak jsem si teď vydechla....
Díííky.
A vítej....
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod P.N » čtv 26. lis 2020 4:10:52

Vztah - sou-cit. Soucit není idea, představa, pocit, je to živá Skutečnost.

Vědomí sounáležitosti.
P.N
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » čtv 26. lis 2020 11:03:33

miroslav píše:V opravdovém vztahu je zapomnění sebe - je jen VZTAH.
Zapomnění sebe je opakem duchovní cesty.

miroslav píše:A vztah je "více" než já.
Celek je vždy více než jeho část, je i více než součet jednotlivých částí. Je to to, co vztahy umožňuje. Povyšovat VZTAH na roveň celku (třeba fascinací vztahem) není transcendence, v kombinaci se zapomněním sebe jde o úpadek.

miroslav píše:A vztah umožňuje vystoupit ze sebe. Překročit sebe. Poznat skutečnost, život mimo mne a mimo mého světa. Stát se třeba tím druhým
Vztah - sou-cit. Soucit není idea, představa, pocit, je to živá Skutečnost.
Nic proti soucitu či kladným vztahům pochopitelně. Viz slavná kočka Scarlett, co zachránila všechna svá koťata z hořící garáže (a koťata na rozdíl od kočky popálena nebyla):
Obrázek

Kdyby Buddha neměl soucit, zřejmě by se tu netrmácel dalších 40 let aby učil cestu. Nicméně kočka probuzena není, tak jako Buddhovo učení není Miroslavova fascinace VZTAHEM:).
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod vostal petr » čtv 26. lis 2020 11:24:10

Zapomnění sebe je opakem duchovní cesty.


Samozřejmě, to patří k základním poučkám duchovní cesty


Celek je vždy více než jeho část, je i více než součet jednotlivých částí. Je to to, co vztahy umožňuje. Povyšovat VZTAH na roveň celku (třeba fascinací vztahem) není transcendence, v kombinaci se zapomněním sebe jde o úpadek.


V taoismu popisují odpadnutí od TAO na úroven "lidumilnosti",

tedy stav realizace je nahrazen úrovní "kolektivního vědomí"

((neplést s úrovní "univerzálního vědomí" to je něco zcela jiného, co nefunguje na úrovni vztahu, ale duchovním propojení projevu, kdy samsára je nirvána))
vostal petr
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » čtv 26. lis 2020 12:19:49

Hle na výňatek z posledních dopisů manželů Goebbelsových:
We only have one goal left: loyalty to the Führer even in death and to be able to end our lives with him is an honor.

Harald, my dear son — I want to give you what I learned in life: Be loyal! Loyal to yourself, loyal to the German people and loyal to your fatherland ... Be proud of us and try to keep us in dear memory ...


To bude mít Miroslav radost, takový krásný příklad vztahu, až za hrob, dokonce nejen svého (sry za ev. Tary mdlobu:-).
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

PředchozíDalší

Zpět na Nalézání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků