Pro Miroslava

Soukromá subfóra
Pravidla fóra
Pozor, zde je prostor soukromých fór, kde si každý moderátor určuje svá pravidla a maže příspěvky dle vlastního uvážení. Více než rok neaktivní fóra se v přehledu portálu nezobrazují.

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 20. úno 2022 18:47:56

Réza píše:Věřím v Boha. Bůh pro mě není objekt. Je bezpředmětnou skutečností. Živý, nekonečný, nezrozený, nestvořený, nepojmenovaný.
Duchovní cesta není psychoterapií. Vhodná však psychoterapie může být podpůrnou metodou na duchovní cestě, stejně jako meditace, dechová cvičení, chanting, zpěv, tanec, tělesná cvičení (hátha jóga, tajči...) atd atp.

K poznání boha je potřeba nejvyšší oběť, obětovat sám sebe. To znamená svou představu o sobě. A někdy tomu předchází ztráta představy o Něm. Tento úsek duchovní cesty je nazýván temnou nocí. A je to děsivé a hodně bolestivé, protože tu zůstává představa "já" a mizí představa Boha a to "já" je najednou osamoceno. Nemá tu obrovskou podporu, kterou cítilo. Toto se nemusí dít v každém případě a v každém případě stejně intenzivně. Podle mě se to děje lidem, kteří mají k Bohu velký citový vztah, proto je to hojně popsáno v křesťanské literatuře. Těm, kteří uvažují o Bohu jen v intelektuální rovině, nebo vůbec jako např. budhisti se to nestává. Něco podobného se však může dít, když najednou přestanou být zakoušeny určité stavy v meditaci. Vypadá to, jako naprostý debakl, ale naopak je to znamení, že je čas jít hlouběji.

Jo a teď mi možná došlo, ale fakt možná, protože s tebou jeden nikdy neví, že si myslíš, že odkládání názoru je psychoterapií.
Nikoliv to je ta pravá duchovní cesta směřující k smrti ega. Odkládání názorů je zahřívací kolo před odložením představy o sobě samém.

:)


:)
Návštěvník
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » ned 20. úno 2022 19:51:16

Réza píše:
Zdeněk píše:
Réza píše:Ty si vážně vystačíš sám? Kde v příspěvku výše píšu o procházce růžovou zahradou?
Naopak píšu o obtížnosti odložit poznatek, či názor.

Není to tak, že my jsme si zamilovali Boha, ale že on si zamiloval nás.

Neboli duchovní cesta není psychoterapie, spiritualita je mimo její obor.

Sorry, ale vedeš úvahy jak neznaboh.


Sorry, ale neznabohem jsi spíš ty, když nemáš Boha za víc než objekt.
Nebo snad vnímáš, že tě Bůh miluje?
Btw, kde jsem kdy kde psala, že duchovní cesta je psychoterapií?

Stále reaguješ na něco, co já do toho nevkládám, jak jsem psala, vystačíš si v diskuzi sám.
Aby bylo jasno:
Věřím v Boha. Bůh pro mě není objekt. Je bezpředmětnou skutečností. Živý, nekonečný, nezrozený, nestvořený, nepojmenovaný.
Duchovní cesta není psychoterapií. Vhodná však psychoterapie může být podpůrnou metodou na duchovní cestě, stejně jako meditace, dechová cvičení, chanting, zpěv, tanec, tělesná cvičení (hátha jóga, tajči...) atd atp.

K poznání boha je potřeba nejvyšší oběť, obětovat sám sebe. To znamená svou představu o sobě. A někdy tomu předchází ztráta představy o Něm. Tento úsek duchovní cesty je nazýván temnou nocí. A je to děsivé a hodně bolestivé, protože tu zůstává představa "já" a mizí představa Boha a to "já" je najednou osamoceno. Nemá tu obrovskou podporu, kterou cítilo. Toto se nemusí dít v každém případě a v každém případě stejně intenzivně. Podle mě se to děje lidem, kteří mají k Bohu velký citový vztah, proto je to hojně popsáno v křesťanské literatuře. Těm, kteří uvažují o Bohu jen v intelektuální rovině, nebo vůbec jako např. budhisti se to nestává. Něco podobného se však může dít, když najednou přestanou být zakoušeny určité stavy v meditaci. Vypadá to, jako naprostý debakl, ale naopak je to znamení, že je čas jít hlouběji.

Jo a teď mi možná došlo, ale fakt možná, protože s tebou jeden nikdy neví, že jsi myslíš, že odkládání názoru je psychoterapií.
Nikoliv to je ta pravá duchovní cesta směřující k smrti ega. Odkládání názorů je zahřívací kolo před odložením představy o sobě samém.


Tady máš dost materiálu, zkus pro změnu vyvracet, to si myslím.
:)

To jsou jen úvahy ega.

Ale ty se ho nechceš zbavit, nedokážeš ho postřehnout (k tomu je zapotřebí cvičit bdělost). Tahle debata nemá smysl, protože by se tím ego jenom posilovalo.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 20. úno 2022 20:24:29

Zdeněk píše:To jsou jen úvahy ega.

Ale ty se ho nechceš zbavit, nedokážeš ho postřehnout (k tomu je zapotřebí cvičit bdělost). Tahle debata nemá smysl, protože by se tím ego jenom posilovalo.

Mám dotaz. Čím konkrétně se ego oslabuje? Může ego zmizet? A jestli ano. Jak by vypadalo bez ega psaní o poznání Boha?
Návštěvník
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Réza » ned 20. úno 2022 20:59:46

Zdeněk píše:To jsou jen úvahy ega.

Ale ty se ho nechceš zbavit, nedokážeš ho postřehnout (k tomu je zapotřebí cvičit bdělost). Tahle debata nemá smysl, protože by se tím ego jenom posilovalo.


Toto jsou jen úvahy ega. :D :D :D

Ale ty ho nedokážeš ho postřehnout (k tomu je zapotřebí cvičit bdělost). Tahle debata nemá pro tebe smysl, protože nevidíš nic než ego. Ale bez ohledu na to, jestli má nebo nemá smysl, se prostě odehrává. Třeba z ní něco pochopí někdo třetí. :)
V jedné svaté knize je psáno: "Můžeš ve mě vidět koho chceš." Vidíš-li ego v druhých, je to proto, že se sám díváš z ega.
Přál by sis vést debatu, která by dávala smysl?
Jak by měla vypadat?
Proč se vlastně zajímáš o duchovní cestu? (tedy pokud se o ni vůbec zajímáš).
Réza
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » ned 20. úno 2022 21:18:45

Návštěvník píše:
Zdeněk píše:To jsou jen úvahy ega.

Ale ty se ho nechceš zbavit, nedokážeš ho postřehnout (k tomu je zapotřebí cvičit bdělost). Tahle debata nemá smysl, protože by se tím ego jenom posilovalo.

Mám dotaz. Čím konkrétně se ego oslabuje? Může ego zmizet? A jestli ano. Jak by vypadalo bez ega psaní o poznání Boha?

Pokud budeme chápat ego jako vnější já, tedy orientované na vnější svět, pak se oslabuje tím, že se mu nepřináší uspokojení vnějším světem (a kdo užívají věcí tohoto světa, jako by neužívali).
Na křesťanské cestě mystiky temnoty mizí v Temné noci smyslů Jana od Kříže.
V Temné noci ducha pak mizí i vnitřní já (snad bychom ho mohli nazvat také egem). Jak by vypadalo pak poznání bez ega nevím.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 20. úno 2022 21:24:51

Zdeněk píše:Pokud budeme chápat ego jako vnější já, tedy orientované na vnější svět, pak se oslabuje tím, že se mu nepřináší uspokojení vnějším světem (a kdo užívají věcí tohoto světa, jako by neužívali).
Na křesťanské cestě mystiky temnoty mizí v Temné noci smyslů Jana od Kříže.
V Temné noci ducha pak mizí i vnitřní já (snad bychom ho mohli nazvat také egem). Jak by vypadalo pak poznání bez ega nevím.

Kdes přišel na to, že máš vnitřní a vnější já? Odkud to máš? Jsi někdo jiný sám před sebou a jiný před vnějším světem? Přetvařuješ se?
Návštěvník
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » ned 20. úno 2022 21:55:17

Návštěvník píše:
Zdeněk píše:Pokud budeme chápat ego jako vnější já, tedy orientované na vnější svět, pak se oslabuje tím, že se mu nepřináší uspokojení vnějším světem (a kdo užívají věcí tohoto světa, jako by neužívali).
Na křesťanské cestě mystiky temnoty mizí v Temné noci smyslů Jana od Kříže.
V Temné noci ducha pak mizí i vnitřní já (snad bychom ho mohli nazvat také egem). Jak by vypadalo pak poznání bez ega nevím.

Kdes přišel na to, že máš vnitřní a vnější já? Odkud to máš? Jsi někdo jiný sám před sebou a jiný před vnějším světem? Přetvařuješ se?

Když se obrátíš dovnitř, tak ho tam najdeš.
Jinak si nemůžeme rozumět.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Vopičák » ned 20. úno 2022 22:10:47

Takže to vnější se obrátí a najde to vnitřní?
Kdo se obrací?
Vopičák
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » ned 20. úno 2022 22:19:48

Vopičák píše:Takže to vnější se obrátí a najde to vnitřní?
Kdo se obrací?

Já můžu jenom ponouknout, resp. nějak ukázat kudy.

Můžeš si však z toho udělat intelektuální cvičení. Ale mě do toho netahej.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 20. úno 2022 22:23:17

Zdeněk píše:Když se obrátíš dovnitř, tak ho tam najdeš.
Jinak si nemůžeme rozumět.

Co přesně najdeš, když se obrátíš dovnitř? A když se obrátíš ven, tak se stáváš egem?
Návštěvník
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 20. úno 2022 22:48:38

Zdeněk píše:
Vopičák píše:Takže to vnější se obrátí a najde to vnitřní?
Kdo se obrací?

Já můžu jenom ponouknout, resp. nějak ukázat kudy.

Můžeš si však z toho udělat intelektuální cvičení. Ale mě do toho netahej.


To tys tu básnil o intelektu jako dobrém sluhovi a teď nedokážeš zodpovědět jednoduchou otázku?
Která je navíc stěžejní.
Tak kdo má najít to vnitřní ego.
Tys ho našel. Ale ty jako kdo?
Návštěvník
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 20. úno 2022 22:52:59

Zdeněk píše:
Vopičák píše:Takže to vnější se obrátí a najde to vnitřní?
Kdo se obrací?

Já můžu jenom ponouknout, resp. nějak ukázat kudy.

Můžeš si však z toho udělat intelektuální cvičení. Ale mě do toho netahej.


Možná je to něco třetího.
To pozoruje vnější já a svět.
A když se obrátí, tak vnitřní já?
???
Návštěvník
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » pon 21. úno 2022 6:34:22

Okus a věz. Slova označují zkušenost, bez zkušenosti jsou jen fiktivním konstruktem.

Zavři oči a obrať svou pozornost dovnitř.

Můžeme se pak dohadovat, jestli jsem použil to správné slovo, jestli by nebylo vhodnější ono, či jestli jsem to nepopletl. Ale bez té zkušenosti o tom přemýšlet nemá žádný smysl.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. úno 2022 8:58:06

Zdeněk píše:Okus a věz. Slova označují zkušenost, bez zkušenosti jsou jen fiktivním konstruktem.

Zavři oči a obrať svou pozornost dovnitř.

Můžeme se pak dohadovat, jestli jsem použil to správné slovo, jestli by nebylo vhodnější ono, či jestli jsem to nepopletl. Ale bez té zkušenosti o tom přemýšlet nemá žádný smysl.

Ano. Obrácením pozornosti dovnitř žádné ego nenajdeš. Ego je to, skrz co vidíš venku něco jiného, než uvnitř.
Návštěvník
 

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Tara » stř 05. říj 2022 15:06:49

Miroslave, nenašel bys někde tu básničku - rozhovor dvou, než je překryl mech.... snad víš, co myslím... nemůžu ji nikde dohledat... Poli by ji našla hned.... od včerejška se snažím ji někde najít a marně :-)
Určitě jsem ji někde dávala, ale nevíííím kdeeeee :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod miroslav » stř 05. říj 2022 18:19:38

Myslíš tohle:


Já zemřela jsem pro krásu, avšak
Stěží pochována,
Již kdosi zemřel pro pravdu, ležíc
Ve vedlejším hrobě.

On zeptal se mne tiše, "proč zesnula jsem?"
"Pro krásu", odpovídám.
"A já pro pravdu", odvětil, dva jedním jsme
Jako sourozenci.

A tak jako by příbuzní potkali se v noci,
Hovořili jsme spolu mezi hroby,
Dokud mech nedosáhnul našich rtů,
A nepřekryl naše jména.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Tara » stř 05. říj 2022 18:22:54

miroslav píše:Myslíš tohle:


Já zemřela jsem pro krásu, avšak
Stěží pochována,
Již kdosi zemřel pro pravdu, ležíc
Ve vedlejším hrobě.

On zeptal se mne tiše, "proč zesnula jsem?"
"Pro krásu", odpovídám.
"A já pro pravdu", odvětil, dva jedním jsme
Jako sourozenci.

A tak jako by příbuzní potkali se v noci,
Hovořili jsme spolu mezi hroby,
Dokud mech nedosáhnul našich rtů,
A nepřekryl naše jména.


Ano ♥♥♥♥♥♥♥♥♥
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Tara » ned 18. pro 2022 17:35:21

Já jsem věčný snílek :-)

Hle, objevila jsem Miroslava i s jeho ženou :-)

Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod miroslav » pon 19. pro 2022 16:55:32

To nejsem já ani moje žena :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Tara » pon 19. pro 2022 20:54:19

miroslav píše:To nejsem já ani moje žena :)

Teď jsem doposlouchala celé vide a skutečně to asi nejste vy, i když je to trochu (hodně) škoda.... :-) ♥

Jestli si to video poslechneš také, dej mi, prosím, vědět, jak na tebe zapůsobilo....
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

PředchozíDalší

Zpět na Nalézání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník