Kdo může učit druhé?

Moderátor: ryunin

Re: Kdo může učit druhé?

Nový příspěvekod Jarda Malej » úte 19. kvě 2015 14:57:59


Jarda:
Pro "vyžívání se v teorii" je příznačná neuměřenost mluveného projevu.
Plýtvá se slovy,


Návštěvník:
opět ne tak docela ...

například Maharadž byl velmi zdatným a velmi čilým řečníkem a to až do své fyzické smrti ... mluvil dokonce i v posledních stádiích rakoviny hrtanu, kdy mluvení bylo velmi obtížné

takže ono jde o to jakou vypovídací hodnotu to mluvení má

Bohužel všechny tři poslední repliky začínající slovy: "Ne tak docela,..."
se vyznačují ledabylostí při čtení komentářů na které reagují,
což je patrné z jejich obsahu.
Říkat k tomu v téhle chvíli víc, by bylo než plýtvání slovy.



:)
Jarda Malej
 

Re: Kdo může učit druhé?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 19. kvě 2015 14:58:48

Alaja. píše: takže mám nejspíš konečně hotovo. :phew:


tak to máš dobrý :)
Návštěvník
 

Re: Kdo může učit druhé?

Nový příspěvekod ryunin » úte 19. kvě 2015 15:03:07

Tak už jsem přihlášenej, jsem moderátor, ale když kliknu na otazník u nějakýho návštěvníka, tak mi to akorát nabídne spousty IP adres toho návštěvníka, ale kdo to ten návštěvník je, nějaký jeho jméno, tak to nevím, kde hledat.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Kdo může učit druhé?

Nový příspěvekod Alaja. » úte 19. kvě 2015 15:08:55

ryunin píše:Tak už jsem přihlášenej, jsem moderátor, ale když kliknu na otazník u nějakýho návštěvníka, tak mi to akorát nabídne spousty IP adres toho návštěvníka, ale kdo to ten návštěvník je, nějaký jeho jméno, tak to nevím, kde hledat.

Jména najdeš jen u těch, co jsou pod svým jménem registrováni. U ostatních najdeš jen nějaký ten nick.
Alaja.
 

Re: Kdo může učit druhé?

Nový příspěvekod Jarda Malej » úte 19. kvě 2015 15:13:22

..pepa to pochopitelně nemyslí na učitele, ale na nás :) jakože máme mlčet, abychom netříštili vlastní praxi a ne žvanit na poradně

To je obvyklý "účet bez hostinského," a proto "pepa" tenhle výklad nemůže potvrdit.
Pročpak by se mělo mlčet v prostředí, které není k mlčení určeno, protože je to "Diskusní fórum?"


;)
Jarda Malej
 

Re: Kdo může učit druhé?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 19. kvě 2015 15:14:32

Jarda Malej píše:Bohužel všechny tři poslední repliky začínající slovy: "Ne tak docela,..."
se vyznačují ledabylostí při čtení komentářů na které reagují,
což je patrné z jejich obsahu.
Říkat k tomu v téhle chvíli víc, by bylo než plýtvání slovy.



:)


ne tak docela, znamená to, že tvoje postřehy jsou poněkud jednostranné :)

proč jednostranné je uvedeno dál za tím ne tak docela

a máš pravdu, že pokud k tomu nic nemáš, tak plýtvat slovy by bylo zbytečné a kontrapruduktivní :)
Návštěvník
 

Re: Kdo může učit druhé?

Nový příspěvekod .Petra » úte 19. kvě 2015 15:15:34

ryu.nin píše:Já se musím nějak přihlásit, heslo nový už mám, abych si vyklikal ty návštěvníky. Třeba poslední návštěvník mi tu píše něco hezkého, ale nevím, kdo to je, tak snad za chvíli to zkusím zjistit.



To je Zulu/Monika.
:)
.Petra
 

Re: Kdo může učit druhé?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 19. kvě 2015 15:17:01

ryunin píše:Tak už jsem přihlášenej, jsem moderátor, ale když kliknu na otazník u nějakýho návštěvníka, tak mi to akorát nabídne spousty IP adres toho návštěvníka, ale kdo to ten návštěvník je, nějaký jeho jméno, tak to nevím, kde hledat.


momentálně tu jako návštěvník píšu jen já Monika ... jo a jeden příspěvek byl od Jany jako od návštěvníka
Návštěvník
 

Re: Kdo může učit druhé?

Nový příspěvekod Alaja. » úte 19. kvě 2015 15:20:55

A někdy je návštěvník i Alaja, když je líná se přihlásit či napsat svůj nick
Alaja.
 

Re: Kdo může učit druhé?

Nový příspěvekod ryunin » úte 19. kvě 2015 15:21:49

Tak asi bych si měl udělat nějaký přehled návštěvníků

já jsem rád, že vím, kdo je irulan, tu znám i z hospody, a asi to většinou není návštěvník

Moniku znám z naší korespondence, tak že je to taky Zulu, to jsem nevěděl.

Janu samozřejmě znám osobně, ale ta se přihlašuje jako Jana, asi většinou

Je tu ještě někdy Vostálpetr?

Z hospody znám ještě pár lidí, ale povídal jsem si tam dýl jen s Irulan a její kamarádkou, už jsem zapomněl, kdo to byl.

Alaja - nesjem si jist, jeslti se známe osobně, ale píše sem často, to vím. S Petrou se asi taky neznám osobně.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Kdo může učit druhé?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 19. kvě 2015 15:24:53

no a jarda je Luck z JZ :) álaja je Polina z JZ :)
Návštěvník
 

Re: Kdo může učit druhé?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 19. kvě 2015 15:27:13

ryunin píše:Alaja - nesjem si jist, jeslti se známe osobně

Osobně se neznáme, jen trochu z internetových diskusních fór, osobně mne zná ze zdejších současných přispívatelů asi jen zulu.

Návštěvník píše:álaja je Polina z JZ

Detektiv šikulka...
Návštěvník
 

Re: Kdo může učit druhé?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 19. kvě 2015 15:28:26

ryunin píše:
Z hospody znám ještě pár lidí, ale povídal jsem si tam dýl jen s Irulan a její kamarádkou, už jsem zapomněl, kdo to byl.



Rosada?
:)
Návštěvník
 

Re: Kdo může učit druhé?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 19. kvě 2015 15:31:35

a dál Miroslav je Armin z JZ a Tara je Eva Nada z JZ a Linda je Lída z JZ a nop je Milipino z JZ, Leah je Rut z JZ a taky tu občas pod různými nicky píše Pedrito z JZ ... tak s těmito se tu nejspíš budeš potkávat, akorát já to mám takové nárazové, podobně jako Linda :what:
rosada je super ženská :)
Návštěvník
 

Re: Kdo může učit druhé?

Nový příspěvekod ryu.nin » úte 19. kvě 2015 22:44:12

Před chvílí jsem narazil na nějaký svoje tvrzení, že kdo má zájem o učitele, má kontaktovat nebo se seznámit s mým učitelem, ne se mnou. Sice jsem psal, že jsem línej číst svoje starý věci, ale jen jsem zběžně koukal, co to za téma tam řeším a narazil jsem na to... že kontaktujte mého učitele.

Tak to už neplatí. Už holt mám zodpovědnost za vlastní učení a nemůžu se odvolávat na nikoho. Samozřejmě se můžete seznámit s mým učitelem a být jeho žáky, ale už vám nebudu říkat, to já nic, to můj učitel, jděte za ním...

Vždycky jsem si myslel, že v buddhismu je to tak, že někdo dosáhne satori, ukáže to, dokáže to mistrovi, ten to kdyžtak potvrdí, předá tomu žákovi transmisi dharmy a ten žák odejde a od té chvíle je sám mistrem. Pak jsem viděl v praxi Rinzai zenu, že tam je to trošku jinak - mistr čekuje, jestli se žák dokáže projevit přímo, pravdivě, bez stínů a rozdvojení. A když to žák znovu a znovu dokazuje, mistr mu dá svolení učit. Ale ještě neříká, že žák se stal mistrem. Teprve po několika letech, když ten adept ani v životě, ani v praxi buddhismu nedělá žádný vylomeniny, tak mistr řekne, OK? tak už jsi taky mistr a dělej si co chceš. Ale v naší tradici, v linii Mistra Dogena je to ještě jinak. Tam je to o jakémsi zrání žáka za asistence mistra. Nakonec paradoxně žák se učí osamostatnit od mistra, najít vlastní život, najít vlastní život v pravdě, v dharmě.
Když mistr vidí, že žák dozrál, předá mu transmisi dharmy. V praxi je to ale samozřejmě ještě složitější, já tu napsal jen takové nejzákladnější situace. Myslím ale, že pro mého učitele to byla vždy otázka zralosti, komu předal transmisi dharmy.

Nevypadá to teda moc duchovně, ale návrat do skutečnosti, do reálného života a nalezení vlastní zodpovědnosti a vlastní zkušenosti je nakonec to nejduchovnější, co můžeme zažít. Buddha nenašel nic zvláštního - jen sebe sama v této skutečnosti.
ryu.nin
 

Předchozí

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků