Mistr - Zrcadlo

Moderátor: ryunin

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod malpan » sob 09. lis 2013 16:24:03

vostalpetr píše:Lidi dělaj různé věci,..."proč to dělaj"


důvodů "proč" může být třeba milion, otázkou spíš je: Proč ne? ;)
není to svoboda?
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod malpan » sob 09. lis 2013 16:38:44

krásné zrcadlo, kdy si sami odpovídáme na hledané:

vostalpetr píše:Ty důvody jsou vcelku důležité,

proč? - není to jak píšeš
vostalpetr píše:... egoistické,
jen šmrcnuté a schované za něco
... zvědavého, porovnávajícího, dávajícího nálepku správnosti či špatnosti... atd.

Peťo, trochu jsem ti to zkrátil a doplnil - k zamyšlení způsobem sebereflexe (zrcadla)
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod malpan » sob 09. lis 2013 16:50:53

sám sobě jsi jím - souvztažnost všeho, co se "nás" týká
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod malpan » sob 09. lis 2013 17:02:42

zrcadlem je sama situace, že máš potřebu vidět správné. Proč je to správné, proč to tak vidíš, co je popudem k tomu, abys to tak měl nastavené...?

nemluvím o připoutanosti
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod malpan » sob 09. lis 2013 17:21:08

ten popud: "mám potřebu" je touhou po vyrovnanosti. "Samo" tě to tlačí ze současného "stavu" jinam, aby mohlo skrze pochopení a prožitky docházet k vyrovnání.

To je to zrcadlo, ve kterém vidíš skrze filtr vlastní mysli - někoho jiného nebo třeba nepříjemnost situace... a přitom je to samotnou informací jen pro tebe
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod malpan » sob 09. lis 2013 19:34:45

vostalpetr píše:...o touhu, aby svět se vyrovnal podle mých představ...

to je o něčem jiném - o světu, který by měl vypadat tak, jak si myslím.

zrcadlo vypovídá o mě - proč si to takhle myslím? proč mě např. ten druhý prudí - to přeci není o tom, že on něco dělá, ale proč já se u toho rozčiluju
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod Kahau » sob 09. lis 2013 20:42:38

btw: Petře ty píšeš přímo do mého příspěvku? Předpokládám, že ty.
Jak to děláš? Není to moc přehledné

Tedy:
Kahau píše:No to já nevím, podle toho o co ti jde a co chceš vidět.


vostalpetr píše:Já nechci vidět nic,
já chci vědět to samé, co chce vědět i Ryunin,
vo co go....


Vo co go?
Asi nejlíp na příkladu (možná zž to máš ujasněné po konverzaci s Malpanem, ale přec ještě jednou):
Pokud někdo často (tohle je důležití, to často, na náhodná zvolání se to nevztahuje) upozorňuje, jak se má či nemá diskutovat, naznačuje to, že dotyčný má nějaký problém s diskutováním.
Pokud někdo často upozorňuje na to, že to ten druhý nemá celé, nejspíš mu taky nějaký ten dílek do skládačky chybí.
Pokud někdo často někomu vyčítá, že se povyšuje, tak může mít problém s tím, že se povyšuje sám nebo (sic!) se často staví do podřazené role. (polarita toho vyčítaného se může i otočit, ale problém to zkrátka značí)

No to tak nějak obecně - pozor není to exaktní nástroj. Ale v jistém úhlu pohledu se to dá, krásně vypozorovat. Cenné je to, jak píše Petra, k uvědomění vlastních zauzleností. Tady platí, čím víc je v tom citové zainteresovanost, tím větší zauzlenost na vlastní straně.
Pokud takto hledím na běžného člověka, tak je možné, že on sám má "problém" ve stejné oblasti. Tedy připojuje se zákon přitažlivosti. Ale nemusí to být ve stejné míře, naše pokroucené brýle dost zveličují, to co potřebujeme vidět.
Příklad: Každé malé povzdechnutí ohledně špatného zdraví osoby A, osobu B uvádí k šílenosti, přitom B si stěžuje, kde může a to dost velmi. Osoba C, která toto téma neřeší, si nemusí vůbec všimnout, že A mluví o nemocech.

No a pokud hledím na Mistra, který žádné vlastní zauzlenosti nemá, tak tam je to zrcadlo čistší. A je zřejmé, že to, co v mě v jeho přítomnosti vyvstává, je jen moje.
Kahau
 

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod vostálník » sob 09. lis 2013 21:49:39

malpan píše:
vostalpetr píše:...o touhu, aby svět se vyrovnal podle mých představ...

to je o něčem jiném - o světu, který by měl vypadat tak, jak si myslím.

zrcadlo vypovídá o mě - proč si to takhle myslím? proč mě např. ten druhý prudí - to přeci není o tom, že on něco dělá, ale proč já se u toho rozčiluju



No tady jsou lidé, kteří ZÁMĚRNĚ chodí druhé prudit,
zřejmě jsou to zrcadláři, kteří ovšem sami nevědí, proč chodí druhé záměrně prudit,
no a já jim to pak naložím se vším všudy,

měli by bejt ovšem happy, že se trefili
oni ovšem pak fnukaj, že jsem neduchovní,
jako kdybych někdy tvrdil, že jsem duchovní

Neměl bych to dělat ?

Měl, že jo....když oni jo, tak pak já dvojnásobně...

jestli to je nějaký duchovní nebo ne, to neřeším....


Takhle to dopadne u těch, co furt čuměj do zrcadla....
vostálník
 

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod střevo » sob 09. lis 2013 21:57:29

ryu.nin píše:Tentokrát se chci zeptat, všech, kohokoliv, aby mi poradili s tímto:

Už poněkolikáté jsem se setkal u nějakého buddhisty nebo buddhistky s názorem, že "něco je tvým zrcadlem", naposledy že "skutený mistr ti nastavuje zrcadlo". Opravdu při nejlepší vůli nevím, co to znamená, nikdy jsem se s tím sám v literatuře buddhismu nesetkal. Jestli něco v zenu mistr dělá, tak ukazuje, kde je skutečnost, pravda, není žádným psychoterapeutem. Budu rád za jakékoliv názory a myšlenky na toto téma. Já se ptám, vy odpovídáte. Díky.

Ahoj Ryunine. Je to jako s vodou. Je voda zrcadlem, není zrcadlem? Za určitých podmínek má vlastnosti zrcadla. První podmínkou je, že tam ten odraz musím hledat. Jinak, i když je hladina klidná, prostě nic neuvidím, protože nevím, co bych vlastně měl vidět. No a druhou podmínkou je, že ta hladina musí být klidná, protože i když v ní budu hledat sám sebe, tak rozvlněná mi to neumožní.
A ta voda, to je vlastní mysl. Ne Mistrova, ale vlastní, protože skrze ní vnímáme svět. To je to první co vidíme na Mistrovi a vidíme to vlastně na čemkoli - mysl (v různých stavech).
střevo
 

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod malpan » sob 09. lis 2013 22:05:21

vostalpetr píše:
to je o něčem jiném - o světu, který by měl vypadat tak, jak si myslím.


Ne je to něčem jiném, o touze, aby svět se vyrovnal (vypadal) podle mých představ
:confused:


funguje to takto:
mé ego ví, jak by se měl točit svět, aby vše bylo, jak má být
pochopitelně ego mého "protivníka" si to myslí taky, ale jeho pohled může být opačný a tak dochází ke střetu
...
není to ale tak, že vše je, jak má být, jen můj (náš) egoismus (způsob myšlení - filtr) si to nemyslí a chtěl by to předělávat?
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod malpan » sob 09. lis 2013 22:09:07

Jana píše:Řekla bych, že meditativní stav mysli Mistra má tendenci uklidnit mysl žáka.

jak jinak ;)
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod malpan » sob 09. lis 2013 22:27:26

Jana píše:
malpan píše:
Jana píše:Řekla bych, že meditativní stav mysli Mistra má tendenci uklidnit mysl žáka.

jak jinak ;)

No a tím pádem umožňuje zrcadlit skutečnost.
:)

ano, ale jestli ji žák uvidí, o tom rozhoduje vnímavost (připravenost) žáka
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod střevo » sob 09. lis 2013 23:00:08

Jana píše:Řekla bych, že meditativní stav mysli Mistra má tendenci uklidnit mysl žáka.

Dá se to tak říct. Akorát bych slovo tendence nahradil slovem energie - ona je propojuje... ztratí se v ní oba.
střevo
 

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod malpan » sob 09. lis 2013 23:18:46

střevo píše:
Jana píše:Řekla bych, že meditativní stav mysli Mistra má tendenci uklidnit mysl žáka.

Dá se to tak říct. Akorát bych slovo tendence nahradil slovem energie - ona je propojuje... ztratí se v ní oba.

pročpak by se mistr ztrácel?
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod Kahau » ned 10. lis 2013 0:07:27

Jana píše:
vostalpetr píše:No například já ten problém znám, mám a vím že jej mají i jiní,
proto o tom problému hovořím
taknějak cyklicky


Asi mám problém s kabelem, na kterém si asi sedím, nějak mi pořád nedochází, v čem je ten problém.
:what:

Jaký problém ?

V tomto vlákně? - hypotetický :)
Kahau
 

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod střevo » ned 10. lis 2013 0:37:11

malpan píše:
střevo píše:
Jana píše:Řekla bych, že meditativní stav mysli Mistra má tendenci uklidnit mysl žáka.

Dá se to tak říct. Akorát bych slovo tendence nahradil slovem energie - ona je propojuje... ztratí se v ní oba.

pročpak by se mistr ztrácel?

To se dá vysvětlit mnoha způsoby. Například neexistencí žáka... Ale já bych spíš řekl, že mistr ctí svou matku svou vlastní obětí. Jestli chápeš?
střevo
 

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod střevo » ned 10. lis 2013 8:01:42

Jana píše:
střevo píše:To se dá vysvětlit mnoha způsoby. Například neexistencí žáka...

Chápu
Ale já bych spíš řekl, že mistr ctí svou matku svou vlastní obětí. Jestli chápeš?

Nechápu
:what:

Ctí svou matku - Energii. A to je to, co učí svého žáka (bratra) - darovat se jí.
:)
střevo
 

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod střevo » ned 10. lis 2013 8:48:02

To je přirozené.
střevo
 

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 10. lis 2013 10:10:13

Důležité je, co říká..., jen mám trochu strach, že ho to v tomto blbinci přestane bavit a za chvíli frnkne zase dál. A ani bych se nedivila. Vostál jen boří a je agresivní a vulgární, Alaja si linkuje svoje, ty tady poletuješ z květu na květ a máváš blankytnýma křidélkama a ti, co zbývají se tady oběví sem tam, něco podotknou a zmizí...
Střeva je tu škoda a on to pocítí za chvíli sám, že jeho přítomnost tady není smysluplná... nechci být špatným prorokem, ale je to tak. Nemáš tu partnera a i kdyby byl, v tomto prostředí je to jako v nepřehledném pralese plném lián nakukovat na sebe přes strom...
Návštěvník
 

Re: Mistr - Zrcadlo

Nový příspěvekod Alaja » ned 10. lis 2013 10:17:16

Jestli je střevo ten, na kterého jsi ukazovala, tak si se mnou může klidně psát, tu i mimo poradnu jinde.
Jestli ale tím není, tak je to jeho věc, zda si najde cestu i ke mě nebo ne.

:)
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: ned 20. říj 2013 0:50:36

PředchozíDalší

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron