Proč je zen jiný...

Moderátor: ryunin

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 15. črc 2012 16:33:56

bflmpsvz píše:Anděle ani ďábly buddhismus nezná. Tyhle pojmy se objevují v křesťanství a dneska v New Age.
Ale osobní obrazotvornost si může pohrávat, s čím ji napadne, tak příjemnou zábavu :D

Tady nějaký znalec buddhismu nezná buddhismus.
BUDDHA A MARA
Obrázek
BUDDHA-LIFE-MARA-DEMON
Obrázek
The Temptation of Shakyamuni Buddha by Mara
Obrázek
Návštěvník
 

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 15. črc 2012 16:51:12

Ďábel představuje v křesťanství princip Zla, je to skutečně a trvale existující protiklad božského.
Že by buddhismus uznával stejně jako křesťanství dualitu Dobra a Zla? To je pro mě novina.

Podle mě démoni v buddhismu symbolizují jen naše negativní sklony.
Návštěvník
 

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod Honzam » ned 15. črc 2012 18:01:01

Návštěvník píše:
Buddhismus je pohádkově převyprávěná krutá pravda o zániku Duše v nicotě. Dharmakaya je Ďábel.

Pleteš si všetvořící Prázdnotu s nicotou. To je základní nepochopení.
Pak vznikají nejrůznější představy, včetně Ďábla a pod.

No proč ne, když tě to baví :)

Tak si to užívej :yes:


Vše tvořící princip nemá s prázdnotou nic společného snad kromě toho, že z ní tvoří. Ten vše tvořící princip je dokonalost naplňující formy vzniklé z prázdna.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod Honzam » ned 15. črc 2012 18:03:05

rosada píše:
Honzam píše:Jako drak - strážce nauky se jen držím své povinnosti. Jestli to někoho znechucuje, tak se omlouvám, ale tady se bavíme o skutečné dharmě nezkreslené lidmi.

Jen drobátko zkreslené drakem :)
Prázdno není peklo, prázdno je prostor pro cokoliv, Prázdno je ticho, ze kterého ve vyvěrá.
Nirvána - vyhasnutí žádostí - návrat k bezcílnosti.


Mrtvolně temné ticho čekající, až s ním Bůh pohne a dá mu život.

Nirvána - vyhasnutí Srdce!
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod Petra » ned 15. črc 2012 18:04:15

bflmpsvz píše:Ale osobní obrazotvornost si může pohrávat, s čím ji napadne, tak příjemnou zábavu :D



Návštěvník píše:
No proč ne, když tě to baví :)

Tak si to užívej :yes:


Typické projevy ega.
Nestačí mu sdělit svůj pohled, musí si přisadit k osobě druhého.

U Honzama se takové projevy nenajdou. :)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod Honzam » ned 15. črc 2012 18:08:44

Petra píše:
bflmpsvz píše:Ale osobní obrazotvornost si může pohrávat, s čím ji napadne, tak příjemnou zábavu :D



Návštěvník píše:
No proč ne, když tě to baví :)

Tak si to užívej :yes:


Typické projevy ega.
Nestačí mu sdělit svůj pohled, musí si přisadit k osobě druhého.

U Honzama se takové projevy nenajdou. :)


To jsi těžce nepochopila. Neshazuj je! Jen mě chtějí podpořit v užívání si v nirváně. Díky všem za podporu. :yes:
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod Petra » ned 15. črc 2012 18:11:43

Honzam píše:Jen mě chtějí podpořit v užívání si v nirváně.


Myslíš?
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod Honzam » ned 15. črc 2012 18:26:51

Petra píše:
Honzam píše:Jen mě chtějí podpořit v užívání si v nirváně.


Myslíš?
:)


Jak může někdo být tak zabedněný! Nemyslím! Jsem drak = jsem jen tělo.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 15. črc 2012 18:30:38

Honzam píše:Nirvána - vyhasnutí Srdce

Nirvána je vyhasnutí potřeby se vydělovat z Celku,
je to konec utrpení, zkušenost naplnění, scelení v Srdci :)
Návštěvník
 

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod Honzam » ned 15. črc 2012 20:16:40

Návštěvník píše:
Honzam píše:Nirvána - vyhasnutí Srdce

Nirvána je vyhasnutí potřeby se vydělovat z Celku,
je to konec utrpení, zkušenost naplnění, scelení v Srdci :)


Scelení srdce s prázdnem, když tělo bez srdce hoří láskou k utrpení.
Srdce se celé stane nekonečně naředěným utrpením a tělo koncentrovaným blahem v něm.
To je konec utrpení. Nirvána je samsára, ze které je takto vyjmuté všechno blaho.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod Petra » ned 15. črc 2012 20:53:25

Honzam píše:
Petra píše:
Honzam píše:Jen mě chtějí podpořit v užívání si v nirváně.


Myslíš?
:)


Jak může někdo být tak zabedněný!


Takže i ty jsi agresivní.
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod Honzam » ned 15. črc 2012 21:05:41

Jana píše:Každý používáme jiný slovník a pohybujeme se v nepopsatelné oblasti. Nicméně bych řekla, že Honzamovi rozumím.

V srdci si uvědomuji vše projevené, všechno je tady jedinou existencí, bytím, láskou, světlem a v hlubším uvědomění není ani to srdce, je to prázdno, ale není v něm nic ďábelského, jen klid bez forem a tvarů, dalo by se říct, že i bez světla, ale není v něm absence světla, nicméně uvědomění existence je až extází, ve které nic neschází. Řekla bych, že já jsem prázdno, ve kterém je život.

A Honzam je život, ve kterém je prázdno. :D Vlastně on je v prázdnu s prázdnem v sobě. :D :D

Je to tak, Honzame ?


Přibližně ;) Tělo je živé, přestože má místo srdce díru. Život do něho proudí shora.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod Honzam » ned 15. črc 2012 21:09:39

Petra píše:
Honzam píše:
Petra píše:
Myslíš?
:)


Jak může někdo být tak zabedněný!


Takže i ty jsi agresivní.


Neber si to hned osobně ;)

To byla řečnická otázka, po které následovalo vysvětlení, že jsou draci zabednění a nemyslí, protože mají jen tělo. Jsou zabednění v těle. :)
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod Honzam » ned 15. črc 2012 21:39:08

Jana píše:
Honzam píše:Scelení srdce s prázdnem, když tělo bez srdce hoří láskou k utrpení.
Srdce se celé stane nekonečně naředěným utrpením a tělo koncentrovaným blahem v něm.
To je konec utrpení. Nirvána je samsára, ze které je takto vyjmuté všechno blaho.

Scelení srdce s prázdnem, nedokážu o tom nic říct. Ale je to.
Nenalézám ve Vědomí žádné utrpení, jen blaho.
Vědomí je v prázdnu. Prázdno je nasyceno Vědomím.
Scelení. Dalo by se to tak říct.


Scelení s prázdnem je zánik. Srdce není a tělo je nasyceno vědomím. Je tu blaho jako tělo.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod ryunin » pon 16. črc 2012 16:27:44

Jak vysvětlíš, že když se sešel oscívený Trungpa a osvícený Krishnamurti, nenašli společnou řeč a neustále se přeli?

Proč si neřekli hned zkraje, že vše je stejné, jednota a není třeba se o tom dohadovat?

Místo toho Krishnamurti, ve své osvícenosti, obhajoval nepotřebu meditace, Trungpa ve své osvícenosti ho poslouhal a pak řekl nějaký argument, proč je meditace skvělá praxe. Takové diskuze jsou zajímavé pro někoho, kdo si vybírá cestu, protoi může být zajímavé číst o buddhismu včetně kritiky advaity nebo obráceně pro někoho, kdo se chce vydat to či ono cestou.

moje první knížka o buddhismu mě zaujala - bylo tam, že zen Boha ani nepotvrzje, ani nevyvrací. Předsstav si, jak bych dopadl, kdyby v té první knížce o buddhismu, kterou jsem četl, bylo vše stejné jako v Bibli. Zavřel bych jí po prvních třech stránkách a buddhismus dál neřešil. Je možné, že kdo čte moje kritické články, zaujme ho něco - nevím co - i to, jak vypichuju rozdíly, například, že zazen je sám o sobě buddha, dosažení pravdy. To je rozdíl oproti jiným zenovým školám.

Proto říkám, že tvrdit, že buddhismus, advaita, křesťanství a jiné školy je totéž, je stejně užitečné asi jkao když přijdete do samoobsluhy a ptáte se, prosím vás, kde tady najdu mlíko?

A oni vám řeknou, ale milá zlatá, tady všude je jídlo, cožpak jste slepá?

Forma je důležitá, stejně důležitá jako prázdnota, jednota všeho. Abychom mohli vyjádřit jednotu všeho, jednotu komunismu, jehovistů, Krišnů, buddhistů, advaitistů, musíme něco udělat - konkrétního. Já si sednu na zafu a cvičím zazen. V tom okamžiku jsem skutečnost a všechny rozdíly zmizly. Ale měl bych říct, že ani nezmizly, protože tu žádné ani nebyly. Nic se neobjevuje a nic nevzniká. To jsem ale zašel daleko, stačí sedět na místě a vyjádřit to. Beze slov.

Když to nikdo nevysvětlí, tak to nikdy neuděláme, takže slova jsou taky někdy nutná. Kdybych tu knihu tehdy nečetl, která se tak lišila, lišila od všeho, co jsem do té doby četl, dodnes bych hledal smysl všeho... A cvičit zazen by mě nenapadlo ani ve snu.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod ryunin » pon 16. črc 2012 16:37:54

Ještě řeknu jeden argument, proč je skvělé narazit na rozdíl.

Když jsem cvičil a studoval zen ve škole Rinzai, tam jsme jako žáci byli neustále povzbuzování, abychom dosáhli osvícení. Snaž se snaž se snaž se, nepřestávej dokud nedosáhneš osvícení. Tak jsem se snažil snažil snažil....

Ale pak jsem v knihovně narazil na knihu o buddhismu mistra Dogena. řeknete si, zen, no a co. Jak velký rozdíl v tom ale byl!!! zatímco jsem hledal osvícení, v knížce o buddhismus podle mistra Dogena stálo:

zazen je osvícení, osvícení je zazen

Od té doby jsem cvičil zazen s tímhle přístupem. Je v tom něco neobyčejně moudrého , co Dogen učil a filozoficky překonal učení, které povzbuzuje žáky k dosažení osvícení. Obě jsou v rámci zenu, obě jsou uplně jiné ve svém přístupu. A že je vše, v podstatě, v p o d s t a t ě, jedno, je irelevantní, pokud se učíme slovy a učíme druhé slovy.

Neustále opakovat, je to jedno, je to jedno, je to jedno, není tu rozdíl, není tu rozdíl, neníé tu rozdíl, by byla velmi velmi chabá filozofie. Protože není tak jednoduché vést druhé k pravdě, existují nekonečné sútry a Dogen napsal 99 kapitol o pravdě. Advaita, o které se tu mluví jako o totožné s buddhismem (uf, takovou blbost sem jaktěživ neslyšel, ani to napsat nemůžu - Advaita je založená na upanišadách, což nejsou rozpravy Buddhovy, jak ví skoro každé malé dítě).

Je třeba si pouze dávat pozor, zda autor, jehož cílem je dovést nás k pravdě, nezapomněl na důležitou skutečnost, že skutečnost je za slovy. Mistr Dogen proto každou kapitolu uzavírá příkladem z reálného života. Např. - budu si vymýšlet, ale je to vždycky nějaký příklad z reality: A přesto, že jsem tohle napsal, abych ukázal pravdu, venku fouká vítr a vlaštovky loví
mouchy.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 16. črc 2012 16:40:37

Náboženské směry mají společné jen jedno - zážitek Prázdna, Boha.
Jelikož každý zakladatel náboženského směru k tomuto svému zážitku došel jinak, za jiných okolností, v jiném kulturním prostředí, v jiných sociálních podmínkách, s jinými tradicemi, tak tu máme hned velkou spoustu rozdílů, které izolují jeden směr od druhého, protože následníci se snaží napodobovat toho svého mistra, aby to měli tak, jako on....

Zen ale asi není založen na přímém poznání Prázdnoty, Boha, podle toho, jak ho popisuješ, to je jen jakési přípravné cvičení naučení se klidu pro neklidné povahy....nebo je to snad jinak? :)
Návštěvník
 

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod teonik » pon 16. črc 2012 16:48:39

tady vidím,co mě zajímá:
stačí sedět na místě a vyjádřit to. Beze slov.

Když to nikdo nevysvětlí, tak to nikdy neuděláme, takže slova jsou taky někdy nutná.


jedna možnost je získat zkušenost
druhá cosi vysvětlovat

když už cosi vysvětluju,tak možnost,jak získat zkušenost

vysvětlovat zkušenost je problémy přinášející

také píšu o svých zkušenostech,ale z důvodů oslavy,reklamy a exhibicionismu...

hledáme tu samoobsluhu,někdo má chut na mlíko,jiný na salám...jinak ji hledá hladový a jinak už plný z předchozího bufetu..a tady to vypadá,ryunine,že sou tu skoro všichni sytí...
Absolutnu zdarec
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod ryunin » pon 16. črc 2012 17:16:35

Návštěvník píše:Náboženské směry mají společné jen jedno - zážitek Prázdna, Boha.
Jelikož každý zakladatel náboženského směru k tomuto svému zážitku došel jinak, za jiných okolností, v jiném kulturním prostředí, v jiných sociálních podmínkách, s jinými tradicemi, tak tu máme hned velkou spoustu rozdílů, které izolují jeden směr od druhého, protože následníci se snaží napodobovat toho svého mistra, aby to měli tak, jako on....

Zen ale asi není založen na přímém poznání Prázdnoty, Boha, podle toho, jak ho popisuješ, to je jen jakési přípravné cvičení naučení se klidu pro neklidné povahy....nebo je to snad jinak? :)


právě že to je obráceně

zatímco většina filozofoií a náboženství mluví o přípravě, většina buddhistických škol snad všechny, kromě učení mistra Dogena, mluví o tom, kolik životů a věků musíme konat dobré skutky, než se probudíme do skutečnosti, mitr Dogen říká, že když si sedneme na zafu a cvičíme zazen, už jsme buddha, takže jsme v okamžiku překonali několik milionů let, které k tomu potřebují žáci v tradicích ostatních

Zen je tedy probuzení nikoliv zítra, ale už když jsme se narodili, probuzení jsme všichni, to je rozdíl oproti učení jiných buddhistických škol.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Proč je zen jiný...

Nový příspěvekod ryunin » pon 16. črc 2012 17:18:01

teonik píše:tady vidím,co mě zajímá:
stačí sedět na místě a vyjádřit to. Beze slov.

Když to nikdo nevysvětlí, tak to nikdy neuděláme, takže slova jsou taky někdy nutná.


jedna možnost je získat zkušenost
druhá cosi vysvětlovat

když už cosi vysvětluju,tak možnost,jak získat zkušenost

vysvětlovat zkušenost je problémy přinášející

také píšu o svých zkušenostech,ale z důvodů oslavy,reklamy a exhibicionismu...

hledáme tu samoobsluhu,někdo má chut na mlíko,jiný na salám...jinak ji hledá hladový a jinak už plný z předchozího bufetu..a tady to vypadá,ryunine,že sou tu skoro všichni sytí...
Absolutnu zdarec


pouze vysvětluju praxi a filozofii buddhismu, není to dobré ani
špatné - je to stejné jako jít a zastavit se, když svítí červená a jít, když svítí zelena, obyčejný život... nic duchovního, nic sobeckého...
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

PředchozíDalší

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků