Žvanění je k ničemu

Moderátor: ryunin

Žvanění je k ničemu

Nový příspěvekod ryunin » sob 18. srp 2012 18:43:15

Někdo tu jedno napsal cosi o žvanění a užvaněnosti a podobně.

Co to je vlastně užvaněnost? Je to tendence mluvit tehdy, kdy je lepší mlčet. Ale v přeneseném slova smyslu je to mluvení tehdy, kdy našim sdělením chybí význam. Užvaněnost nastává tehdy, kdy skutečnost nás nezajímá, ale máme tendenci něco žvatlat, abychom zabili čas, nebo protože naše já má potřebu se prosadit. Je velmi krásné, když se nám podaří mluvit nebo psát tehdy, kdy něco opravdu máme na srdci - když je to upřímné, ať už je to otázka nebo odpověď, ať už je to dlouhatánský román nebo dopis nebo článek do novin. Je to užvaněnost, když nám redaktor dá za úkol vyplnit několik stran časopisu, aniž by záleželo na kvalitě obsahu.

Když jsem teď byl asi deset dnů s kamarády ve Francii a byli jsme spolu skoro nepřetržitě, měl jsem skoro nepřetržitě možnost žvanit o buddhismu. Měl jsem taky možnost něco moudrého říct o buddhismu, aniž bych žvanil. Neřekl jsem za celých deset dnů ani slovo. Když se nad tím tak zamyslím, vím asi proč. Bylo třeba hodně jednat, být velmi aktivní a bdělý po celou dobu, nebyl čas na žvanění o ničem ani na filozofické diskuze. Byl to velmi aktivní a náročný pobyt. Bylo to krásné cvičení zabíjení hloupého já - protože když nemáte na vybranou, vaše hloupé já nemá šanci. Když si dáváte pozor, abyste nešlápli na ježka nebo když hledáte sprchu nebo se schováváte před prudkým sluncem, není čas na malé hloupé já a jeho názory a žvanivost. Tak to byl velmi buddhistický pobyt, velmi buddhistická zkušenost. Ale neměl jsem potřebu to říkat, jen jsem to cítil, že se to děje.

Ale taky jsem hodně četl - četl jsem dialogy starých mistrů o buddhismu. A tam se pořád upozorňuje na realitu, která je nad slovy a intelektem. A tak jsem se znovu a znovu vrhal do vln, do zatáček, do bodláků a odháněl komáry. Nebyl čas na trapné intelektuální žvanění, které končí pouze dalším trapným intelektuálním žvaněním.

Komunikace v buddhismu hraje velkou roli. Když budeme pořád mlčet, nic se nedozvíme. když nebudeme předávat učení Buddhy, nebude předáno. Někdo něco říkat musí, ale mělo by to být v době, kdy jsme upřímní, a ne v době, kdy se nudíme nebo máme potřebu se prosazovat.

Takže je rozdíl mezi žvaněním a upřímnou komunikací. Každý, kdo se upřímně ptá na buddhismus, je buddha. Kdo jen žvaní a nedokáže otevřít své srdce, je osel. Je to čtenář bulváru. Je to hlava dutá. Je to pytel zrní.

Ale takoví lidé tu určitě nejsou. Vážně - v každém z nás je schopnost se otevřít, přestat lhát a říkat pravdu, ptát se na pravdu - ale je to vzácné, protože naše potřeba si lhát sami sobě a druhým je často veliká. Neomezujme se, protože můžeme být buddhové, stačí nebýt rigidní a nelhat. Přiznejme si, že jsme jen lidé. Pravda je dokonalá a my ji můžeme objevovat, realizovat, ale nemůžeme ji objevit a realizovat, když dáme přednost žvanění před upřímným dialogem.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Žvanění

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 20. srp 2012 10:03:47

Když budeme pořád mlčet, nic se nedozvíme.

Mlčíme-li opravdu, dozvíme se ..že víme.

:)
Jarda Malej
 

Re: Žvanění

Nový příspěvekod rosada » pon 20. srp 2012 10:24:58

Jarda Malej píše:
Když budeme pořád mlčet, nic se nedozvíme.

Mlčíme-li opravdu, dozvíme se ..že víme.

:)

Mlčíme-li opravdu, víme že nevíme :-)

Mlčením ovšem nemůžeš, říct Mlč, ani a proč a jak a tak ... to je pravda.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Žvanění je k ničemu

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. srp 2012 11:15:44

Co je impulsem navštěvování diskuzních stránek, např. navštěvování Poradny? Myslím denodenní navštěvování a často i vícekrát denně, čtení, případně reagování.

Operující mysl nebo mysl přemítající?
Návštěvník
 

Re: Žvanění je k ničemu

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. srp 2012 11:23:19

Návštěvník píše:Co je impulsem navštěvování diskuzních stránek, např. navštěvování Poradny? Myslím denodenní navštěvování a často i vícekrát denně, čtení, případně reagování.

Operující mysl nebo mysl přemítající?

Většinou se jedná o zhánění potravy pro hladovou mysl.
Návštěvník
 

Re: Žvanění je k ničemu

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. srp 2012 11:28:51

Návštěvník píše:Co je impulsem navštěvování diskuzních stránek, např. navštěvování Poradny? Myslím denodenní navštěvování a často i vícekrát denně, čtení, případně reagování.

Operující mysl nebo mysl přemítající?

Odpověď bude polpatna pravdivosti k sobě samému.

U mě to je potřeba mít mysl stále zaměstnanou přemítáním o nesmrtelnosti chrousta - tedy potřeba přemítání.

Potřeba zaujímání postojů k něčemu.
Návštěvník
 

Re: Žvanění je k ničemu

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. srp 2012 11:32:26

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Co je impulsem navštěvování diskuzních stránek, např. navštěvování Poradny? Myslím denodenní navštěvování a často i vícekrát denně, čtení, případně reagování.

Operující mysl nebo mysl přemítající?

Odpověď bude polpatna pravdivosti k sobě samému.

U mě to je potřeba mít mysl stále zaměstnanou přemítáním o nesmrtelnosti chrousta - tedy potřeba přemítání.

Potřeba zaujímání postojů k něčemu.

Tedy je tu záměr: "aby"

Ne "protože".

Je dobré to vidět.

Dá se s tím něco dělat? Asi to není moc uspokojivý stav, viď? :-)
Návštěvník
 

Re: Žvanění

Nový příspěvekod Bobina » pon 20. srp 2012 11:40:28

Jana píše:..teď už je mi jasné, co víme.

:D


I tohle jednou pomine.
:)
Bobina
 

Re: Žvanění je k ničemu

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. srp 2012 11:41:05

Jana píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Co je impulsem navštěvování diskuzních stránek, např. navštěvování Poradny? Myslím denodenní navštěvování a často i vícekrát denně, čtení, případně reagování.

Operující mysl nebo mysl přemítající?

Většinou se jedná o zhánění potravy pro hladovou mysl.


Mluvíš za sebe, nebo věříš tomu, že to platí obecně ?

Co je to hladová mysl ?

Je to něco co by nemělo být ?

Nebo je to něco, co patří k našemu vývoji ?

Je potřeba proti tomu bojovat ?

Nebo je možné to respektovat, či kultivovat ?

Je to něco, co je proti nám ?

Nebo je to něco, co je v dané chvíli potřeba ?

Myslím, že to platí obecně, alespoň pro zdejší "štamgasty". Obecně pro "štamgasty" jedno jestli tady nebo kousek vedle.
Je tu pravidelnost - tedy je tu potřeba potravy, podobně jako každodenní návštěva hospody s cílem uhašení žízně. A každý den. Den co den.

Patří to k našemu vývoji, sám se za štamgasta také počítám.

Ale je dobré to vidět.

Jestli s tím něco udělám? Spíše bych řekl, že ne, není to v mé moci zastavit ten kolotoč chtivé, hladové mysli. Možná, že kdybych si pokaždé uvědomil tu příčinu, že by samotná závislost na "vykecávání se", mudrování (byť jen ve vlastní hlavě)postupně slábla.
Návštěvník
 

Re: Žvanění je k ničemu

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. srp 2012 11:49:19

Jana píše:
Návštěvník píše:Jestli s tím něco udělám? Spíše bych řekl, že ne, není to v mé moci zastavit ten kolotoč chtivé, hladové mysli. Možná, že kdybych si pokaždé uvědomil tu příčinu, že by samotná závislost na "vykecávání se", mudrování (byť jen ve vlastní hlavě)postupně slábla.


Pokud to je zdrojem radosti a poučení, tak proč to likvidovat ?

A jestli ne, tak lze dělat cokoliv jiného, co je víc v souladu s Tebou s Tvou pravdou.

Není to zdrojem radosti, určitě ne, stále nebo většinu dne v přemítající mašinérii a v závislosti na tom.

A přece se tak děje.
Návštěvník
 

Žvanění

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 20. srp 2012 11:52:45

Co je to hladová mysl ?

Taky se jí říká mysl neklidná.
Je to něco co by nemělo být ?

Co nemá být, to není.
Nebo je to něco, co patří k našemu vývoji ?

Patří to k vývoji.
Je potřeba proti tomu bojovat ?

Stačí si všímat.
Nebo je možné to respektovat, či kultivovat ?

Lépe mysl kultivovat .
Je to něco, co je proti nám ?

Neklidná mysl? To jsme my osobně.
Nebo je to něco, co je v dané chvíli potřeba ?

Potřeby mysli jsou bez konce.


:)
Jarda Malej
 

Re: Žvanění je k ničemu

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. srp 2012 12:03:40

Návštěvník píše:Co je impulsem navštěvování diskuzních stránek, např. navštěvování Poradny? Myslím denodenní navštěvování a často i vícekrát denně, čtení, případně reagování.

Operující mysl nebo mysl přemítající?

Třeba nám chybí to co měli naši dědkové a prabáby

Večer se chlapi usadili s fajfkou na zápraží a baby se sešly na rynku nebo na lavičce u kostela a probírali, co je zajímalo :)
My to doháníme v pauzách mezi ouřadováním a někdy i večer doma, když funguje písíčko ;)

Kdo sbírá známky, baví se zase s filatelistama
Návštěvník
 

Re: Žvanění

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. srp 2012 12:44:17

Jarda Malej píše:
Je to něco, co je proti nám ?


Neklidná mysl? To jsme my osobně.

:)


ještě tak mít jasno kdo jsem já ?

když jsem to já sám, kdo jde proti sobě
Návštěvník
 

Re: Žvanění

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. srp 2012 12:51:27

Návštěvník píše:
Jarda Malej píše:
Je to něco, co je proti nám ?


Neklidná mysl? To jsme my osobně.

:)


ještě tak mít jasno kdo jsem já ?

když jsem to já sám, kdo jde proti sobě

Vím kdo jde proti komu i proč a stejně tak dělám.

Abych - se - mohl prožívat.
Návštěvník
 

Re: Žvanění je k ničemu

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. srp 2012 12:52:16

přes všechny projevy hladové mysli je tu "cosi" neustále přítomno a je nadmíru spásonosné povšimnouti si toho natolik dostačně, aby to mohlo být uvědoměno, nicméně dle tématu okruhu debat, zdá se to poněkud

n e z a j í m a v ý m :what:

zaplať bůh, že zen na to poukazuje přímo, když už jsme teda na romanově vlákně
Návštěvník
 

Re: Žvanění

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. srp 2012 13:00:02

Návštěvník píše: Vím kdo jde proti komu i proč a stejně tak dělám.

Abych - se - mohl prožívat.


a máš s tím nějaký problém, že to musíš rozebírat na poradně na vlákně o zenovém buddhismu ?

nebo si to sám pro sebe ujasňuješ, aby jsi v tom měl ještě jasněji, ohledně toho sebe prožíváním a taky aby to ostatní věděli ?
Návštěvník
 

Re: Žvanění

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. srp 2012 13:03:38

Návštěvník píše:
Návštěvník píše: Vím kdo jde proti komu i proč a stejně tak dělám.

Abych - se - mohl prožívat.


a máš s tím nějaký problém, že to musíš rozebírat na poradně na vlákně o zenovém buddhismu ?

nebo si to sám pro sebe ujasňuješ, aby jsi v tom měl ještě jasněji, ohledně toho sebe prožíváním a taky aby to ostatní věděli ?

Abych si to znovu připomněl a toto vlákno k tomu přímo vybízelo. Obsahově.

Vadí - ti - to?
Návštěvník
 

Re: Žvanění

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. srp 2012 13:06:48

Návštěvník píše:
Abych si to znovu připomněl a toto vlákno k tomu přímo vybízelo. Obsahově.

Vadí - ti - to?


zajímá mne to proč někdo rozebírá něco, když už v tom má jasno :what:
Návštěvník
 

Re: Žvanění

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. srp 2012 13:14:49

Návštěvník píše:
Návštěvník píše: Vím kdo jde proti komu i proč a stejně tak dělám.

Abych - se - mohl prožívat.







Pokud si svojí realizací užíváš život, našla jsi se

bať necháváš život žít sebe sama a volně plynout ...
Návštěvník
 

Re: Žvanění

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. srp 2012 13:20:39

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Abych si to znovu připomněl a toto vlákno k tomu přímo vybízelo. Obsahově.

Vadí - ti - to?


zajímá mne to proč někdo rozebírá něco, když už v tom má jasno :what:

Jasno v tom může být, ale stejně si to děláš stále dál - rádo se na to zapomíná, resp. neklidná mysl si to málo kdy znovu a znovu uvědomí, protože pro ni je to zastavení a to ona nemá moc ráda. Proto to připomínání si.

Je to zajímavé, taková sebedestrukční činnost, i když to víš, že to děláš, proč to děláš, stejně dál to budeš dělat - jako narkomani a jiní závislí.
Mimochodem, alespoň já jsem učinil v poslední době takové osobní zjištění, a přiznám se, že je pro mne dost otřesné, v krátké době za sebou jsem viděl mladé lidi, jak na veřejnosti zcela bez zábran si škrtili ruku a něco si do ní píchali, za bílého dne, na veřejném místě. Dnes se mi o tom i zdálo. Je to smutné.

A naše počínání není o nic "lepší", funguje na stejném principu. Možná že by z toho kolotoče shánění, chvilkové úlevy, shánění, chvilkové úlevy - při natankování - rádi vystoupili, ale málo komu se to podaří.
Návštěvník
 

Další

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků