Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Moderátor: ryunin

konečná pravda

Nový příspěvekod Linda » pon 27. srp 2012 10:02:56

Návštěvník píše:Absolutno nikdo neoblafne, i kdyby človíček své snahy o jeho dosažení, neustále zabaloval do pozlátka "nechtěníí".
Buď opravdu o to dosažení netouží, nechce to - pak ale ani nijak nestojí o to, neustále z duchovních knih něco vypreparovávat a přehazovat v to diskusních forech vidlemi jak hnůj v Augiášově chlévě.

A jestliže opravdu touží po tom osvícení, přečetl o tom kila knih, vedl o tom řeči s těmi, co o tom něco ví - tak proč si to nepřiznat a pravdivě to nepředložit tomu Absolutnu? Proč neudělá vše, co je možné, co je v jeho silách, aby se k němu přiblížil?

Protože mu někdo omílá něco o nechtění, o neusilování?

Když po Něm celou duší touží, začne rozpoznávat, že i tou touhou se vyděluje z přirozeného stavu Bytí, kterým Je. Dokud něco chci, po něčem toužím, právě tou touhou se vytváří a vyčleňuje osobní já.

Nejdřív se učíme rozlišovat chtění od záměrů, rozpoznávat svoje chtění usilující o nějaký výsledek i jejich příčiny, a karmajogou se výsledků vnitřně vzdávat. Postupně rozpoznáváme svá jemnější a jemnější chtění, a nakonec člověk s úžasem uvidí, že i duchovním chtěním, touhou dosáhnout Boha, se upíná na Něco, co - jak cítí - tu teď není. Tady může být velkou pomocí advaita, přináší pochopení, že existuje jen Ono, čisté Bytí, a hraje Samo se Sebou Svou Hru na vyčleňování se.

Teprve vzdáváním všeho, i své touhy po Něm Jemu, Milovanému, na každém kroku, dochází k sebeodevzdávání a ke sjednocování. Mizí poslední překážka, toužící já. Mistr Eckhart to nazval "Vzdát se Boha pro Boha". Je to sjednocení bhakti a džnány.

ryunin píše:
konečná pravda je to to, v čem všichni neustále žijeme, je to to, co vyjadřují stromy, řeky, mraky, skály
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Nový příspěvekod Petra » pon 27. srp 2012 10:48:44

ryunin píše:konečná pravda už není koncept (pokud z ní neděláme koncept) a nezávisí na filozofii nebo náboženství

je to to, co se objeví, když pojmy ztratí svou moc nás klamat

je to to, v čem všichni neustále žijeme, je to to, co vyjadřují stromy, řeky, mraky, skály

je to to, kam intelekt už nedosáhne, proto to nelze intelektuálně pochopit


"Hochu,
všechno už umíš, co potřeba na dvacet let!
Pohod mi svět
do náruče,
do srdce jej zabal,
at se nepotluče!"

...básník, jenž miloval svět

:)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Básníci nezřídka vnímají intuitivně "konečnou" pravdu tak, jak se to jakoukoliv snahou o intulektuální pochopení nemůže podařit.
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Nový příspěvekod ryunin » pon 27. srp 2012 11:24:33

Jana píše:Díky, takže konečná pravda v buddhismu a křesťanství je stejná ?


konečné pravdě je buddhismus i křesťanství ukradené - křesťan, který překoná koncepty, může poznat pravdu, buddhista, který překoná koncepty, může poznat pravdu - ona je nezávislá na lidech a jejich názorech a konceptech
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Nový příspěvekod Luck » pon 27. srp 2012 12:04:28

konečné pravdě je buddhismus i křesťanství ukradené

Možná je té Pravdě ukradené i to, že jí říkáme "konečná" viď Ryunine?
Jako jí bude asi ukradený i křesťan, libující si v konceptu ..že je křesťan
a jiný zase, že je buddhista.


:)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 15:56:36

Re: konečná pravda

Nový příspěvekod Letgo » pon 27. srp 2012 12:06:39

Nejdřív se učíme rozlišovat chtění od záměrů, rozpoznávat svoje chtění usilující o nějaký výsledek


Tolle ´Nová země´ http://knihy.abz.cz/prodej/nova-zeme

Ego ví jistě jen jedno: nechce přítomný okamžik. Výsledkem neuspokojených tužeb je pak neklid, nervozita, nespokojenost, nuda nebo úzkost. Chtění je strukturální a dokud ve vás zůstane tato myšlenková struktura zachována, žádné, ani jakkoliv velké množství obsahu vám nepřinese trvalejší uspokojení. Chtění totiž udržuje ego při životě daleko víc než vlastnění. Dá se říci, že pro ego je daleko důležitější toužit, než mít, takže po chabém uspokojení z toho, co máme, vždy následuje touha mít víc. Tato touha je pouhý návyk, ne skutečná potřeba.

Myšlenkové formy "já", "moje", "víc než", "chci", "potřebuji", "musím mít" a "málo" nesouvisejí s obsahem, ale se strukturou ega. Obsah je zaměnitelný. Dokud u sebe nerozeznáte tyto myšlenkové formy, dokud zůstanou nevědomé, budete jim věřit. Budete odsouzeni se jimi řídit, tzn. budete odsouzeni k hledání, ale k nenalezení cíle, protože když ony myšlenkové formy fungují, žádné vlastnictví, místo, osoba nebo událost vás neuspokojí. Jinými slovy dokud budou fungovat staré egoické struktury, neuspokojí vás žádný obsah. Ať získáte nebo zažijete cokoliv, nikdy nebudete šťastní. Vždy budete hledat něco lepšího, co vám bude slibovat ještě dokonalejší uspokojení, které by naplnilo prázdno a odstranilo pocit nedostatečnosti, který v sobě pociťujete.
Letgo
 

Re: Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 27. srp 2012 12:26:07

"Lidi si někdy pletou chtění, aby něco bylo, se záměrem"

No když vydám po turistických značkách směrem na Karlštejn, není v tom ještě žádné chtění nebo touha každopádně tam dorazit. Momentálně mám záměr podívat se na Karlštejn, půjdu tím směrem a uvidí se, jestli místo toho nezačnu radši hledat houby. Roste jich tu hodně, docela mě to láká :-))

Podle mě zaměřit se na něco není to samé co chtít to. Zaměřím se na něco a v tom směru se vydám, ale netrápím se tím, jak by to mělo dopadnout. Myslím že ve chtění nebo touze je navíc nějaká emoce, přání, naděje, že tím něco získám - třeba že si udělám další čárku v seznamu památek, které jsem už osobně viděl. Tohle v záměru necítím.
Návštěvník
 

Re: Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Nový příspěvekod ryunin » pon 27. srp 2012 12:29:49

Luck píše:
konečné pravdě je buddhismus i křesťanství ukradené

Možná je té Pravdě ukradené i to, že jí říkáme "konečná" viď Ryunine?
Jako jí bude asi ukradený i křesťan, libující si v konceptu ..že je křesťan
a jiný zase, že je buddhista.


:)


té konečné pravdě je ukradený uplně všechno, i jak ji kdo nazve

ale to je stejný, jako když řekneme, že jablku je jedno, že mu říkáme jablko - nějak ho pojmenovat musíme, abychom se domluvili, ale samozřejmě, když jím jablko, nemusím si říkat "jablko, jablko, jablko", k tomu, abych ho snědl, nepotřebuju slova

a tak když Buddha objevil "to", nazval to Pravda, nebo konečná pravda nebo jakkoliv to kdy nazval, ale současně věděl, že "to" nelze nahradit jakýmkoliv slovem nebo vysvětlením
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Buddhistické hledání hub

Nový příspěvekod Luck » pon 27. srp 2012 12:40:14

No když vydám po turistických značkách směrem na Karlštějn, není v tom ještě žádné chtění nebo touha každopádně tam dorazit.
Momentálně mám záměr podívat se na Karlštějn, půjdu tím směrem a uvidí se, jestli místo toho nezačnu radši hledat houby.
Roste jich tu hodně, docela mě to láká :-))

Vydám-li se na výlet, pak je dobré ujasnit si jestli jdu na Karlštejn a nebo jestli jdu hledat houby. :D
Není nic proti ničemu, když se cestou na Karlštejn kouknu trochu po houbách.
Ale vydám-li se po turistických značkách směrem na Karlštejn se záměrem dojít na ten Karlštejn a nejsem-li si přitom jist,
že místo toho nezačnu radši hledat houby, no tak to by potom stálo za to, abych si ujasnil co vlastně chci ..doopravdy.

:)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 15:56:36

Re: Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Nový příspěvekod Luck » pon 27. srp 2012 12:47:08

a tak když Buddha objevil "to", nazval to Pravda, nebo konečná pravda nebo jakkoliv to kdy nazval, ale současně věděl, že "to" nelze nahradit jakýmkoliv slovem nebo vysvětlením

Kouknul bych se tady Ryunine blížeji na slova: "nahradit" a "objevil."
Nebo ne? :D
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 15:56:36

Re: Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Nový příspěvekod Letgo » pon 27. srp 2012 13:06:37

Návštěvník píše:"Lidi si někdy pletou chtění, aby něco bylo, se záměrem"

No když vydám po turistických značkách směrem na Karlštejn, není v tom ještě žádné chtění nebo touha každopádně tam dorazit. Momentálně mám záměr podívat se na Karlštejn, půjdu tím směrem a uvidí se, jestli místo toho nezačnu radši hledat houby. Roste jich tu hodně, docela mě to láká :-))

Podle mě zaměřit se na něco není to samé co chtít to. Zaměřím se na něco a v tom směru se vydám, ale netrápím se tím, jak by to mělo dopadnout. Myslím že ve chtění nebo touze je navíc nějaká emoce, přání, naděje, že tím něco získám - třeba že si udělám další čárku v seznamu památek, které jsem už osobně viděl.

A kdyby někdo rozhodnutý přidat si Karlštejn do seznamu trofejí tam došel a nedejbože zjistil, že je zavřeno, protože se tam v noci někdo vloupal a policajti vyšetřují, jesli se něco ztratilo, bude otrávený. Záleželo mu na výsledku.

Když člověk neulpí na tom, pro co se rozhodl, stačí mu záměr. Ten se může se měnit podle důležitosti a momentálních okolností. Když mám záměr jít zítra do práce, houby mě nezlákají, protože práce kterou dělám má přednost - z několika důvodů. Kdybych si mezitím zlomil nohu, prioritu by měl asi záměr nechat to ošetřit a být nějaký čas v klidu naležato.

Chtít - na rozdíl od záměru - znamená představit si to, co můžu získat nebo čeho můžu dosáhnout, a začnu to chtít. Od té chvíle záleží hlavně na tom, jak to dopadne.
Kdo by to neznal :D
Letgo
 

Re: Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Nový příspěvekod ryu/nin » pon 27. srp 2012 13:32:50

Luck píše:
a tak když Buddha objevil "to", nazval to Pravda, nebo konečná pravda nebo jakkoliv to kdy nazval, ale současně věděl, že "to" nelze nahradit jakýmkoliv slovem nebo vysvětlením

Kouknul bych se tady Ryunine blížeji na slova: "nahradit" a "objevil."
Nebo ne? :D


máš proto lepší slovíčka než "objevit" a "nahradit"?
ryu/nin
 

Re: Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 27. srp 2012 14:09:59

Letgo píše:A kdyby někdo rozhodnutý přidat si Karlštejn do seznamu trofejí tam došel a nedejbože zjistil, že je zavřeno, protože se tam v noci někdo vloupal a policajti vyšetřují, jesli se něco ztratilo, bude otrávený. Záleželo mu na výsledku.

Jet na Karlštejn v pondělí není vhodné, bývá zavřený. Nebo alespoň kdysi býval v tento den veřejnosti nepřístupný.
Návštěvník
 

Re: Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 27. srp 2012 14:20:05

Návštěvník píše:
Letgo píše:A kdyby někdo rozhodnutý přidat si Karlštejn do seznamu trofejí tam došel a nedejbože zjistil, že je zavřeno, protože se tam v noci někdo vloupal a policajti vyšetřují, jesli se něco ztratilo, bude otrávený. Záleželo mu na výsledku.

Jet na Karlštejn v pondělí není vhodné, bývá zavřený. Nebo alespoň kdysi býval v tento den veřejnosti nepřístupný.

Tak to mívá víc památek.
Letgo ale nepíše, že to bylo v pondělí a ten dotyčný nevěděl, že v pondělí bývá zavřeno, ale že se tam někdo vloupal a bylo proto mimořádně zavřeno, dokud se to nevyšetří
Není nad všímavou pozornost, i při čtení, pak se dá reagovat k věci :)
Návštěvník
 

Re: Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Nový příspěvekod Luck » pon 27. srp 2012 14:34:21

ryu/nin píše:
Luck píše:
a tak když Buddha objevil "to", nazval to Pravda, nebo konečná pravda nebo jakkoliv to kdy nazval, ale současně věděl, že "to" nelze nahradit jakýmkoliv slovem nebo vysvětlením

Kouknul bych se tady Ryunine blížeji na slova: "nahradit" a "objevil."
Nebo ne? :D


máš proto lepší slovíčka než "objevit" a "nahradit"?

Povídal jsem Ryunine, že by se na ta dvě slovíčka možná dalo kouknout trochu zblízka.
Co se při tom dozvíme, to se ukáže.

:-)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 15:56:36

Re: Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 27. srp 2012 14:40:24

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Letgo píše:A kdyby někdo rozhodnutý přidat si Karlštejn do seznamu trofejí tam došel a nedejbože zjistil, že je zavřeno, protože se tam v noci někdo vloupal a policajti vyšetřují, jesli se něco ztratilo, bude otrávený. Záleželo mu na výsledku.

Jet na Karlštejn v pondělí není vhodné, bývá zavřený. Nebo alespoň kdysi býval v tento den veřejnosti nepřístupný.

Tak to mívá víc památek.
Letgo ale nepíše, že to bylo v pondělí a ten dotyčný nevěděl, že v pondělí bývá zavřeno, ale že se tam někdo vloupal a bylo proto mimořádně zavřeno, dokud se to nevyšetří
Není nad všímavou pozornost, i při čtení, pak se dá reagovat k věci :)

Yes pančelko.

:sos:
Návštěvník
 

Re: Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Nový příspěvekod ryu-nin » pon 27. srp 2012 14:54:33

myslím, že ta slovíčka moc důležitá nejsou, důležitá je ta pravda za nimi

jinými slovy, není důležitý, jestli Buddha pravdu našel, objevil, uviděl, prohlédl, odhalil, pochopil, realizoval, uskutečnil, poznal, ale že se to stalo, nemyslíš?

a co se týká nahradit skutečnost slovy, tam už mi to přijde uplně banální problém, asi jkao bys přišel do obchodu a řžekl, dobrý den, prosím deset deka sýra - a ta prodavačka by ti řekla, tak pane, nezdá se vám, že bytse mohl pozdravit třeba, dobré ráno, mladá paní a místo prosím říct, mohla byste prosím...


zkrátka slovíčkaření jako Brno

někdy stojí za to zkusit analyzovat slova, ale v tomhle případě mi to nepříjde zrovna na místě
ryu-nin
 

Re: Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Nový příspěvekod bflmpsvz » pon 27. srp 2012 15:17:24

ryu-nin píše:někdy stojí za to zkusit analyzovat slova

a někdy stačí si všimnout, o čem je řeč :)
bflmpsvz
 

Re: Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Nový příspěvekod Luck » pon 27. srp 2012 15:25:37

..myslím, že ta slovíčka moc důležitá nejsou, důležitá je ta pravda za nimi

Řekněme že bude jistá úměra mezi mírou pravdivosti používaných slovíček
a samotnou pravdou, jíž by eventuálně ráda vyjadřovala.

:-)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 15:56:36

Re: Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 27. srp 2012 15:35:34

Luck píše:
Povídal jsem Ryunine, že by se na ta dvě slovíčka možná dalo kouknout trochu zblízka.
Co se při tom dozvíme, to se ukáže.

:-)


taky je dobrý všímat si skladby těch slovíček, řádně zblízka, aby se zahlédlo, že odpovídáš na otázku ryu/ninovi a ne Ryuninovi
Návštěvník
 

Re: Licence na pravdu - Buddhistická pravda

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 27. srp 2012 15:37:13

Návštěvník píše:
Luck píše:
Povídal jsem Ryunine, že by se na ta dvě slovíčka možná dalo kouknout trochu zblízka.
Co se při tom dozvíme, to se ukáže.

:-)


taky je dobrý všímat si skladby těch slovíček, řádně zblízka, aby se zahlédlo, že odpovídáš na otázku ryu/ninovi a ne Ryuninovi


a když se podíváš ještě blížeji, pod ta slova, z jakýho projevu energie vychází, tak zjistíš kdo ti tu píše :crazy:
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků