Proč nerozumím buddhismu

Moderátor: ryunin

Proč nerozumím buddhismu

Nový příspěvekod ryunin » sob 18. srp 2012 20:17:20

Jeden slavný čínský mistr řekl: Nerozumím buddhismu.

Jak může něco takového říkat patriarcha, mistr nad mistry?

Protože nakonec nelze rozumět pravdě, nelze ji pochopit, uchopit, zachytit, ukořistit, pro sebe, tvrdit, že Já rozumím, ty ne.
Protože to já není schopno se zmocnit pravdy, pravé já je totéž, co pravda, ale není tu žádné konečné intelektuální chápání.

Nerozumím pravdě, mohu ji pouze zažívat. Ale kdo je ten, co zažívá pravdu? Už to není omezená osoba, nejsem to já, nejsi to ty, není tu žádné rozlišení, rozdělení, jen skutečnost samotná, nezachytitelná slovy.

A tak je třeba od slov a intelektu svižně přejít k jednání. Někdo ani neotevřel ústa, pouze něco udělal.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Proč nerozumím buddhismu

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 19. srp 2012 22:40:50

Nad učení, koncept a intelekt.

Po přečtení opět vybavil se mi známý příběh Viktora Dyka: Krysař.

Všichni spěchali za zvukem píš'taly, jen jeden mladý hoch, pro většinu "jednoduchý" byl zastaven pláčem dítěte.

Z jiného soudku: v Kostnici v Kutné hoře vám dají do rukou česky psaný dokument o historii místa. Krom jiného na úplný závěr je napsáno: "Bůh uzavřel s člověkem dvě smlouvy, jednu mezi člověkem a Bohem a druhou mezi Bohem a člověkem".
Jak se shostíme své učební látky, záleží na každém z nás.

Romane. díky. Máš to v srdíčku.
Návštěvník
 

Re: Proč nerozumím buddhismu

Nový příspěvekod ryunin » ned 19. srp 2012 23:25:31

Návštěvník píše:Nad učení, koncept a intelekt.

Po přečtení opět vybavil se mi známý příběh Viktora Dyka: Krysař.

Všichni spěchali za zvukem píš'taly, jen jeden mladý hoch, pro většinu "jednoduchý" byl zastaven pláčem dítěte.

Z jiného soudku: v Kostnici v Kutné hoře vám dají do rukou česky psaný dokument o historii místa. Krom jiného na úplný závěr je napsáno: "Bůh uzavřel s člověkem dvě smlouvy, jednu mezi člověkem a Bohem a druhou mezi Bohem a člověkem".
Jak se shostíme své učební látky, záleží na každém z nás.

Romane. díky. Máš to v srdíčku.


Díky i tobě!
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10


Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků