Dokonalá jednoduchost buddhismu

Moderátor: ryunin

Dokonalá jednoduchost buddhismu

Nový příspěvekod ryunin » sob 18. srp 2012 20:31:27

Mnoho lidí odmítá přijmout něco tak jednoduchého, jako je učení buddhismu, když tvrdí, že samotné jednání jako jít a umýt si misku po snídani, je samotnou pravdou buddhismu. A když říkám, že jsem nakonec přijal tuto skutečnost, že jsem se vzdal rigidního významu slov, ptají se mě, proč mi to trvalo 25 let?

Někomu to trvá 25 let, někomu 50 a někomu 5000 let a někdo tuto jednoduchou pravdu nepřijme nikdy. Je to to poslední, co bychom čekali od buddhismu. Vše, ale jen ne něco tak základního. A vtom je právě to kouzlo - nakonec není co objevit, není co hledat, není co dosahovat. Ono to tu je, ale my to odmítáme vidět. A tak se musíme snažit dostat se k té prazákladní jednoduchosti všeho, nezakrývat ji spirituální zkušeností, názory, abstraktními dialogy, předstíráním... neboť to vše máme tendenci dělat, to vše nás učila od mala rodina, společnost... být slepý, co se týká reality, nevidět to, co je, pouze myslet a myslet a myslet a překrýt vše myšlenkami a myšlenky si plést se skutečností.

Oheň nehoří, to je jen vaše představa.



Co zbude, když všechny představy odhodíte? Jak je to obtížné toho dosáhnout? Je to skoro nemožné. Co je možná, je jednat v realitě, vrátit se do reality a praktikovat svou buddhovskou podstatu. Nemusíte řešit, zda jste to objevili nebo ne, zda je to jednoduché nebo nemožné, protože v tom jste. Neučím vás nic jiného než objevit svůj jediný poklad. Co je ten jediný poklad? Nejsou to vaše úžasné duchovní zkušenosti a zážitky, vaše názory na osvícení a duchovní směry. Není to vaše soucitná a osvícená mysl, není to vaše moudrost a skvělý postřeh, není to vaše schopnost se soustředit ani chápat filozofii. Nic z toho není nic proti vašem jedinému pokladu. Když ho objevíte, budete se smát do minulosti i budoucnosti. Nebude nic, co by vás zlomilo, protože vy už nebudete existovat jako dřív. Vaše já se rozprskne v prostoru a zbude jen smích. Kdo se bude smát? To nikdo nikdy nezjistí. Nebude slovo, které by vás vystihlo, nebude výrok, který by vás popsal, nebude kniha, která by dosáhla moudrosti toho, co je za slovy.

Nevěřte báchorkám o osvícení. Je to blud a nesmysl. Otočte se tam, kde báchorky a líbivá slova nemají místo, kde je místo toho skutečnost samotná bez lesku. Tam můžete najít své pravé já. Nejdřív si ale musíte uříznout hlavu plnou snů a myšlenek a přání.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků