Pravdivost v buddhismu

Moderátor: ryunin

Re: Pravdivost v buddhismu

Nový příspěvekod ryunin » pon 10. zář 2012 18:16:28

co se týká toho zabíjení

každý máme svoje svědomí a žádnými výmluvami a poučkami a nevím co, se z toho nevykroutíme

každý je plně zodpovědný za svoje činy a chování - proto autentický mistr odmítá zodpovědnost za nějaké své ovečky, naopak je vede k tomu, aby nespoléhali na něho, ale převzali plnou zodpovědnost za sebe

jinými slovy, i když mi policie nařídá, abych zastřelil stařenku na ulici, teprve já musím rozhodnout, jestli to udělám nebo ne a pak se se svým činem budu muset nějak vyrovnat - buď ji zastřelím a ponesu za to plnou morální zodpovědnost, a nebo ji nezastřelím, půjdu do vězení a zase musím nějak s tímhle žít, ale nikdo za mě nic neudělá a nerozhodne
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Pravdivost v buddhismu

Nový příspěvekod ryunin » pon 10. zář 2012 18:24:44

v práci si tohle v poslední době zkouším sám na sopbě, kdy si začínám uvědomovat, že za výchovu svých studentů zodpovídám především já a ne škola - samozřejmě že na papíře je psáno, že to je škola a tu reprezentují učitelé, ale já reprezentuju jen sám sebe a pokud bude mít škola blbou filozofii, nebudu ji respektovat a budu si to dělat po svém, i za cenu vyhazovu

tohle jsem dlouho nechápal. cítil jsem se spíš jako více méně rebel, který se nechce podřídit isntitucím, ale když pozoruju, co se děje ve společnosti, už nemám v úmyslu podřizovat se slepě tomu, co mi kdo nařídí zhora, ale musím sledovat, co mi říká intuice, cit, svědomí a podle toho vychovávat

to může vypadat jako že nabádám k anarchismu a individualismu, ale tak to nemyslím - snažím se děti vychovávat ke slušnosti, úctě k druhým, snažím se je vést k tomu, aby spolupracovali, pomáhali druhým... ale už se neřídím slepě nějakými předpisy, snažím se sám vyzkoumat, co je smyslem školy a výchovy a nevěřím žádným "zavedeným" pravidlům

např. ve škole je zakázáno učit náboženství - ale už nevadí, že škola nepřímo děti učí materialismu, což není nic jiného než náboženství, ovšem dost na houby náboženství - to už by bylo lepší, aby děti byly vedeny přímo k jakémusi liberálnímu křesťanství, to by se mi líbilo - opavdu je přímo a otevřeně učit křesťanství, ale nedílnou součástí toho by musela být úcta k odlišnému názoru, odlišnému životnímu stylu a zkoumání pravdy a reality - v takové škole bych dost rád učil a křes´tanství tam všude možně podporoval - ale nechce se mi vychovávat děti k tomu, aby se z nic stali další cyničtí materialisti, kteří myslí víc na svůj prospěch než prospěch celku
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Pravdivost v buddhismu

Nový příspěvekod ryunin » pon 10. zář 2012 18:27:48

možná tohle je konečně nějaký praktický téma- možná tu jsou rodiče a zajímal by mě jejich názor na smysl školy a jak by škola měla vychovávat děti, takže viz nový vlákno
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Pravdivost v buddhismu

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 10. zář 2012 23:42:09

rozumný egoismus je prospěšný i celku

Bez něho by se mocenské skupiny a partaje nemohly drát k moci a kde bychom všichni byli?
Žili bychom si jak prasátka v žitě, nikoho by neodírali, zlá karma by se vybíjela mnohem míň, prostě totální malér :(
Návštěvník
 

Předchozí

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků