Zazen začíná dnes večer

Moderátor: ryunin

Zazen začíná dnes večer

Nový příspěvekod ryunin » pát 14. zář 2012 9:19:13

Trochu propagace neuškodí, takže kdo by náhodou měl zájem, tak dnes večer v šest začínáme "sezónu zazenu". Cvičíme hodinu s desetiminutovou přestávkou - meditací v chůzi - pak máme čaj a studujeme buddhstickou filozofii do cca osmi.

Co může člověk, který by na takovou akci přišel, očekávat?

Asi se dozví, že

už je buddha a nemusí na sobě nic podstatného měnit

- zazen není zvláštní stav mysli, ale vyrovnaná pozice těla a mysli a to už je řešením problému, zda jsme osvícení nebo ne, zazen tedy překonává problém osvícení a neosvícení, protože je to skutečná pozice a stav mysli a těla - co je skutečné, to je buddha

- ačkoliv máme spouty problémů v životě, v zazenu se můžeme vrátit k podstatě sebe sama a najít v této podstatě dokonalý klid a uspokojení - ne v tom smylsu, že bychom se zbavili problémů, ale že okusíme samotnou přítomnost bez toho, abychom hodnotili, jak moc problémů máme, jak jsme dobří nebo špatní a jak jsou dobří nebo špatní ostatní lidé

- pokud máte nějaké tendence, vášně, potřeby, chtění, touhy, v zazenu to vše můžete na chvíli odhodit - poznáte jaké to je nechat všechno být a pouze sedět

- k tomu je ale potřeba upřímná víra, že lze nechat všechno být a pouze sedět - pokud dovolíte, aby váš intelekt stýle hodnotil vaši situaci a váš zazen, budete mít problém prostě nechat vše být a prostě sedět

- každopádně to můžete zkusit

- nečeká se od vás zbožnost a horlivý zájem o Buddhovo učení- nicméně protože toto sezení - způsob, jak to děláme a jak to chápeme, vymyslel Buddha, studujeme, diskutujeme o topm, co to vlastně Buddha vymymslel, co zažil, z čeho vznikl buddhismus

-ačkoliv v každodenní zkušenosti téměř nikdy necvičíme zazen, může se zkušenost zazenu odrazit v tom, jak spolupracuje naše tělo a mysl při každodenní ch činnostech, jinými slovy když se dokážeme posadit do zazenu a nechat vše být, můžeme také pít čaj a nechat vše být, jít po ulici a nechat vše být, povídat si s přáteli a nechat vše být... můžeme svůj původní stav buddhy objevovat při všech činnostech a užívat si toho stavu svobody a oproštění od sebe každý den

jedinou příkážkou je tedy rigidní, ztuhlá mysl a rigidní, ztuhlé tělo - když máme chuť, můžeme svou mysl uvolnit a své tělo uvolnit a pak je naučit být uvolněný v rámci kázně, čili můžeme se klanit a necítit ztuhlost, můžeme se chovat slušně a necítit ztuhlost a můžeme cvičit zazen ukázněně, a přitom necítit ztuhlost

můžeme akceptovat učení Buddhy, aniž bychom byli ztuhlí a lpěli na vlastních názorech nebo názorech v knihách

a tak se můžeme učit, krok za krokem, projevovat svou buddhovskou, svou pravou podstatu
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Zazen začíná dnes večer

Nový příspěvekod teonik » pát 14. zář 2012 13:25:02

ahoj
hodně štěstí přeju
docela by mě zajímalo,jak to probíhá,jaké sou dojmy účastníků,jejich počet,stáří,cena lekce a tak...jestli se můžeš svěřit,a zda to děláš individuálně či pod nějakou organizací,zda přichází i tví studenti...

zajímavé je,že zrovna dneska,na procházce s pejskem,sem dostal nápad udělat pár přednášek u nás a v karviné,zda to vyústí později i v praxi se uvidí
dokonce sem vymyslel i název:Zdroj klidu v době neklidu

můžeme porovnat a sledovat vývoj
Absolutnu zdarec
@
.............
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Zazen začíná dnes večer

Nový příspěvekod ryunin » pon 17. zář 2012 11:57:43

teonik píše:ahoj
hodně štěstí přeju
docela by mě zajímalo,jak to probíhá,jaké sou dojmy účastníků,jejich počet,stáří,cena lekce a tak...jestli se můžeš svěřit,a zda to děláš individuálně či pod nějakou organizací,zda přichází i tví studenti...

zajímavé je,že zrovna dneska,na procházce s pejskem,sem dostal nápad udělat pár přednášek u nás a v karviné,zda to vyústí později i v praxi se uvidí
dokonce sem vymyslel i název:Zdroj klidu v době neklidu

můžeme porovnat a sledovat vývoj
Absolutnu zdarec
@
.............


Tak jak to probíhá - dvacet minut zazen, deset minut chůze meditační, které se říká kinhin, pak dvacet minut zazen, pak čaj a pak asi půl hodinky čtení a diskuze

Chodí tam tak dva, tři lidi, někdo chodí třeba tři měsíce a pak pčřestane, někdo přijde jen dvakrát, a někdo vůbec nikdy.

Většinou tam jsou spíš cizinci, asi dva roky jsme cvičili s jedním Angličanem a teď se tam ukázala Japonka, která možná bude chodit pravidelně. inak taky moje bývalá studentka z gymnázia chodí pravidelně. Jedna paní přišla na základě mých masturbačních textů na JZ!!! Ale pak přestala chodit, když jsem se neúčastnil oslav Vesaku s tím, že to není naše tradice.

Do nedávna jsem to dělal sám za sebe, protože tam bylo nějaké nedorozumění, zda to může být součástí Dogen Sanghy nebo ne, ale před půl rokem mi učitel řekl, že nechápe, proč by to nemělo být součástí aktivit Dogen Sanghy, takže od tohoto měsíce už to je pod hlavičkou Dogen Sangha, kdežto dřív to bylo jako Roman - zazen. Myslím, že můj učitel mi během let začal víc důvěřovat, což dává smysl, určitě by mi po roce nějakého letmého setkání se mnou nesvěřil v Praze praxi zazenu s tím, že to je pod hlavičkou Dogen Sanghy.

Přeju ti hodně štěstí, je fajn šířit mezi lidi něco pozitivního. Můžeš taky napsat časem své dojmy a zkušenosti.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Zazen začíná dnes večer

Nový příspěvekod ryunin » pon 17. zář 2012 12:01:40

vostalpetr píše:
jedinou příkážkou je tedy rigidní, ztuhlá mysl a rigidní, ztuhlé tělo - když máme chuť, můžeme svou mysl uvolnit a své tělo uvolnit a pak je naučit být uvolněný v rámci kázně,


Takže se tam učíte uvolnit mysl a tělo ?

Takže česky řečeno se tam učí relaxace...(protože jsou různé způsoby relaxace, tak se tam uči budhisticko - zenová relaxace)

Relaxace je stav, kdy se v lidském těle uvolňuje svalové a psychické napětí.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Relaxace



PS.
Ale jedný věci v tom tvým psaní nějak nerozumím:

často hovoříš o harmonii těla a mysli,
pro mě tělo a mysl jsou jedna a ta věc, v dualitním případě to jsou pak spojené nádoby,
tedy, když uvolním tělo, tak uvolním mysl a naopak,
takže nechápu co máš na mysli tou harmonií

???



harmonie těla a mysli je totéž co rovnováha

např. když člověk pořád na něco musí myslet a nemůže se toho zbavit, pak je jeho mysl v nerovnováze vůči tělu, kdežto když si vezmeš nějakou drogu, tvoje tělo se dostane do nějakých vibrací a mysl je uplně utlumená, pak to taky není rovnováha

rovnováha, harmonie je když si člověk sedne, zapálí cigaregu a dá si kafe, takové to, áááách, teď si konečně vydechnu

nebo když se na autobusové zastávce díváš, v kolik jede další autobus- nikdo se u toho neročiluje, netřese, nehroutí, nebrečí, nemá orgasmus, prostě taková obyčejnýá situace, ani tělo ani mysl není v převaze
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Zazen začíná dnes večer

Nový příspěvekod ryunin » pon 17. zář 2012 12:39:19

vostalpetr píše:
např. když člověk pořád na něco musí myslet a nemůže se toho zbavit, pak je jeho mysl v nerovnováze vůči tělu,


Díky za odpověd,
ale když se dostaneš do takovéhoto stavu mysli,
tak se do něj dostane i tělo a vznikne v něm napětí (většinou si ho ale neuvědomíš)

a je tady rovnováha (mysl blbne, v těle je napětí, dýchání je přerývané)

Mysl, tělo, dech jsou spojené nádoby,
když ovlivníš jedno, ovlivníš i druhé

kdežto když si vezmeš nějakou drogu, tvoje tělo se dostane do nějakých vibrací a mysl je uplně utlumená, pak to taky není rovnováha


Když vypiju deset piv,
tak mysl je rozevlátá a tělo jak by smet, a jsou pěkně v rovnováze (byt poněkud vrávorající)

Když jedu na kole,
mysl je soustředěná na jízdu a tělo šlape aby to jelo, opět rovnováha


Samozřejmě většinou ovlivním nejdříve jednu věc, a pak na to reagují další věci a vyrovnají se


opilost je téma samo o sobě - ano, člověk může být opilý a mít čistou mysl a čisté tělo.... ale to je na zvláštní vlákno
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Zazen začíná dnes večer

Nový příspěvekod teonik » pon 17. zář 2012 13:28:53

myslím,že rovnováha by měla pramenit z ducha...

či odněkud,kde momentálně ani nedohlédnu,ale tuším,že je to mou podstatnou částí

tam to je!

a to,že to není v těle nebo lidské mysli?

drobnost

pokud neruším druhé,tak myslím,je lepší,zajímat se o ten tajemný zdroj,než zde v přízemí řešit nerovnováhu
ikdyž souhlasím i s tím,že něco je třeba řešit lapidárně a okamžitě,bez dlouhého dumání...
např kalouska
........................

já dělal kdysi meditace,a dost mi tenkrát právě vadilo,že tu přišel ten,jindy onen...jak potom dělat něco na pokračování?
začínal sem tedy furt od začátku,což pravidelné ještě odradilo a nepravidelné stejně nepoučilo,taxem toho nechal

jediné,co se povedlo a rád na to vzpomínám,byl kurz živlové magie,který trval dva roky a kupodivu se udržel i stejný tým...dost sme se zkamarádili a měli i vánoční besídku s dětma...super

bylo to tak 2002

ted sem také zvědav,jak to dopadne,dneska du do čajovny se zeptat,jestli nás tam vůbec pustí

dík ryunine za info
.......................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Zazen začíná dnes večer

Nový příspěvekod teonik » pon 17. zář 2012 20:11:11

holt máme své pohledy a přístupy,Petře
laskavý čtenář,pokud existuje,má více možností ke zvážení a vyzkoušení
a to je dobrý výsledek,myslím
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Zazen začíná dnes večer

Nový příspěvekod ryunin » úte 18. zář 2012 19:58:56

obávám se, že na sebe s vostalpetrem začínáme něco vysílat, a to není můj šálek čaje

dnes jsem si zrovna večer říkal, že budu muset vostalpetrovi nabídnout, že by bylo lepší ty naše dialogy tady ukončit a pozvat ho na zazen v pátek

a zapnu počítač a co nevidím, vostalpetr uvažuje o zazenu v pátek

monolog tam není, to je dialog jako tady, akorát že tam jsou ty lidi takový víc pasivní, no... no ale to člověk nikdy neví, nejsou všichni zas tak uplně pasivní, záleží, kdo tam zrovna je...

jo ale taky jsem tam narazil na sympatickýho kluka, co cvičí dzozčchcen nebo jak se to píše, třeba by ti spíš vyhovovala jeho praxe
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10


Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků